Communistische overwinning bij verkiezingen in San Marino RCH GOED OP DREEF A Haarlem verslaat Excelsior in vriendschappelijke strijd K ru is woord raadse l Gemeentebestuur wil beroep doen op de Kroon mm BOSCH HUISH0UM0ELKASTEN „De Bruiloft van Kamacho in het Openluchttheater LOOSDUINEN HEEFT NOVUM VOOR BISDOM HAARLEM DOS met 3—0 trie «ie Er is fraude gepleegdzeggen de christen-democraten Kruis en kandelaars niet meer op hoofdaltaar verslagen STOFZUIGERS H. J. Maertens N. V. 'CJTb» Woensdagavond speciale sitting van de gemeenteraad J. A. KOK - Kruisstraat 5 - Tel. 18908 - Haarlem pagina HOE VOETPIJNEN TE BESTRIJDEN LAST VAN DIARRHEE? BLOEMENDAAL CONTRA WEGEN.PLAN N.V.Willem van Rijn I** F.1375.— DINSDAG 16 AUGUSTUS 1955 MR. DR. JASPAR OVERLEDEN Stuwende kracht voor de Benelux-gedachte Volleybal-toumooi Examens tegen maag- en darmstoornissen Flens nieuw gezicht bij roodbroeken Em. pastoor D. J. J. die Kok f 7 8 9 10 11 n JUWEELTJES VAN TECHNIEK: Gering stroomverbruik Type 120 S: - H Type 160 S: F. 895»*^ Type 210 S: F. 1165.-» Verkrijgbaar bij j |j SCHOUS - Oude Groenmarkt 16-14-Tel.11266-Haarleni KELLER &MACDONALD c.v.-Zijlstraat 56-Tel.11828-Haarlem De Sipaarnestad contra De Tij d! Donderdag in Zandvoort Feestelijk afscheid van de Tirol er Kapel Pater dr. H. J. Barn- hoorni 25 jaar priester Zondag gevierd in Zandvoort De communisten hebben een grote overwinning geboekt in de verkiezingen die Zondag in de republiek San Marino zijn gehouden voor de Grote en Alge mene Raad. San Marino is Europa's oudste en kleinste republiek, welke ge heel door Italië wordt omsloten. De of ficiële uitslagen, die nog door de com missie voor verkiezingscontröle moeten worden nagezien, gaf de combinatie van communisten en links-socialisten een onverwachte overwinningsmarge van 743 stemmen op de democraten. De communisten kregen 1.856 stem men, hun links-socialistische bondge noten 1.338, en hun gezamenlijk front dus 3.994. De christen-democraten brachten het tot 2.006. Met de 245 stem men van de sociaal-democraten leverde dit een democratisch totaal van 2.251. De 60 zetels van de, de republiek be sturende Grote en Algemene Raad zijn nu als volgt verdeeld: communisten 19, links-socialisten 16 (totaal van het linkse blok 35), christen-democraten 23, sociaal-democraten 2 (totaal der anti communisten 25). De dwergrepubliek is het enige land ten Westen van het IJzeren Gor dijn, waar de communisten en hun linkse coalitiegenoten sinds het einde van de tweede wereldoorlog de scep ter hebben gezwaaid. Hun aanhang was bij de verkiezingen van 1951 aan merkelijk geslonken en zij waren toen in de Raad vertegenwoordigd met 31 zetels, terwijl de oppositie de christen-democraten en de rechts- socialisten 29 zetels wisten te be halen. De oppositie had een campagne geor ganiseerd om anti-communistische bur gers van San Marino, die in het bui ten land wonen, naar hun vaderland te laten komen om bij de verkiezingen het oppositiefront door hun stemmen te versterken. Honderd zeven en twintig auto-arbeiders uit Detroit en New York waren per vliegtuig naar San Marino gekomen om hun democratische duit in het zakje te doen. Ook uit andere lan den, in het bijzonder Italië, werden christen-democraten en rechts-socialis- ten opgetrommeld. Maar de communisten en links-socia listen hadden ook niet stil gezeten en arbeiders uit Frankrijk en België naar San Marino gehaald. Het resultaat is geweest, dat niet minder dan ongeveer 1,700 van de 5.000 kiezers, die naar de stembus gingen, uit het buitenland kwamen. De christen-democraten hebben gis teren de beschuldiging uitgesproken dat in de verkiezingen van Zondag geknoeid Is en dat een uitgebreid onderzoek nodig is naar de uitslag die de communisten en links-socialisten de overwinning heeft gegeven. De christen-democraten schij nen een actie voor te bereiden om de verkiezingsresultaten aan te vechten. Zij beschuldigen hun communistische tegen standers ervan de kiezerslijsten te heb- De secretaris-generaal van de Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse Tolunie, mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar, is Zondagochtend op vijftigjarige leeftijd te Brussel overleden. .De heer Jaspar was Maastrichtenaar. Zijn vader had in de Limburgse hoofd stad de functie van kantonrechter. De overledene behaalde in 1936 de doctors titel in de rechtswetenschappen te Leiden. Daarna heeft hij nog in Genève internationaal recht gestudeerd. In de jaren 1937 '40 was de heer Jaspar secretaris van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging. In deze functie werd de heer Jaspar benoemd in de permanente Nederlands-Belgisch-Lu xemburgse economische commissie. In 1939 werd- hij voorzitter van de subcom missie voor het ontwerpen van een plan tot economische samenwerking van de drie landen. In 1939 vertegenwoordigde hij tevens Nederland op de interna tionale arbeidsconferentie te Genève. Van 1940 tot 1942 trad hij op als secre taris van de organisatie-commissie voor het bedrijfsleven, daarna tot 1946 als secretaris van de bedrijfsgroep ha ven- en aanverwante bedrijven (organi satie-W oltersom) Sinds Juli 1946 trad mr. dr. Jaspar op als secretaris-generaal van de Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse doua ne-overeenkomst. De heer Jaspar was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. ben vervalst door het opnemen van kie zers die al overleden waren, de ver kiezingen beïnvloed te hebben door men sen tweemaal te laten stemmen, stem- men-bij-volmacht te hebben laten uit brengen zonder dat daartoe reden was, communisten hun stembiljetten te heb ben laten invullen onder toezicht der partijleiding en anti-communistische kie zers gedwongen te hebben onnodige for mulieren in te vullen waardoor zulk een vertraging ontstond, dat een aantal hunner de stembussen gesloten vond. (U.P.) De Haarlemse Volleybal Spelers heb ben het tournooi van de Bloemendaalse vereniging „De Blinkert" niet bijzonder overtuigend gewonnen. In een slappe finalewedstrijd klopten Wim Clay c.s. het Beverwijkse Kenne- mers, welk zestal voor een eervol resul taat vocht en daardoor ook slaagde de nederlaag gering te houden (1510; 15—10). Bij de dames kwam de eerste prijs te recht bij het team van Rapiditas, wel ke ploeg de finalewedstrijd tegen V.R.R. won. De totaaluitslag was: dames: 1. Rapi ditas, 2. V.C.R. Poule B: 1. H.V.S. 2, 2. O.V.R.A. Heren: 1. H.V.S., 2. Kennemers, 3. K. V.A. (Amsterdam) Na afloop werden de prijzen uitgereikt door de voorzitter van de organiseren de vereniging, de heer Chr. Matla. De wedstrijden werden gehouden op de terreinen van de hockeyclub B.M. H.C. te Bloemendaal, waarvoor grote belangstelling bestond. Bü de viering van het veertigjarig priesterfeest van pastoor P. J. de Roos heeft de kerk van O.L. Vrouw Hemel vaart te Loosduinen op het feest van Maria ten Hemelopneming een nieuw hoofdaltaar gekregen. Bijzonder opmer kelijk bij dit altaar is, dat het kruis en de kandelaars niet er op, doch er ach ter geplaatst zijn. De kunstenaar Wim Harzing uit Rij- senDurg, die reeds eerder verdienste lijk werd heeft gedaan in deze neogoti sche kerk te Loosduinen, gaat uit van de gedachte, dat de altaartafel bovenal bestemd is om er kelk en evangelie boek op te plaatsen. Hij ziet het altaar als zo heilig, dat de kandelaars er ei genlijk niet op thuis horen. Advertentie Dit nieuwe middel brengt onmiddellijk verlichting, verzacht de huid en verjaagt de moeheid. Het is heel gemakkelijk en vereist geen om slachtige. tijdrovende voetbaden. Wrijf de pijnlijke plaatsen 's morgens in met een weinig Go-On. Go-On werkt ver zachtend en verkoelend, laat geen vlek ken na en is zeer voordelig. Probeer Go-On, U zult zeker tevreden zijn Haal vandaag nog een tube Go-On in huis. Kruis en kandelaars staan nu geheel los van het altaar, hetgeen voor het bisdom Haarlem een novum is. Het kruis wordt tevens gebruikt als proces- siekruis en de kandelaars als toortsen bij de Introïtus wanneer de priester op gaat naar het altaar, waarna ze in standaarden worden geplaatst. De artistieke uitvoering van deze op zet mag zeer geslaagd heten. Alleen is het beeld onder de altaartafel wat on rustig geworden; men krijgt hier na melijk behalve de twee aan twee ge koppelde zuiltjes, die de tafel dragen, ook de voeten van de daar achter ge plaatste standaarden te zien. Het altaar zelf is vervaardigd uit Ita liaans travertin. Bij het tabernakel, een moderne kluis, gaan de deuren niet open, doch ze schuiven terzijde. De en gelenfiguren, door Harzing aangebracht op de bronzen schuifdeuren, blijven al dus zichtbaar ook als het tabernakel geopend is. Het tabernakel is rijk geor namenteerd met onyxstenen, waar het licht doorheen schijnt. Dezelfde steen soort is ook gebruikt ter verfraaiing van het koperen kruis. Het best is de kunstenaar wel geslaagd met zijn kruis en kandelaars. Het bronzen corpus ge tuigt krachtiger van het artistieke kun nen van Wim Harzing dan zijn enge lenfiguren en de zware toortsen zijn uit stekende werkstukken. De kerk te Loos duinen heeft met dit nieuwe hoofdaltaar veel gewonnen. UTRECHT, 13 Aug. Frans MO A: H. J. de Bree te Terneuzen en J. C. van Veen te Amsterdam; mej. W. H. van Hoek te Haarlem. Advertentie Vsasanstraat 5 - Haarlem - Telef. 13220 (Van onze verslaggever) RCH heeft de uitstekende indruk van de laatste dagen thans in het Heem- steedse Sportpark tegen de sterke hoofdklasser DOS op wel zeer duidelijke wijze bevestigd. Werd Woensdag in Utrecht met 42 van de Stichtse club gewonnen, thans zag RCH kans een 3O-overwinning te behalen. Deze zege dankt de Racing aan het snelle en hoge tempo waar tegen de technisch zeer bekwame Utrechtse ploeg uiteindelijk niet bleek opgewassen. Het was vooral de snelheid van han delen die het RCH-elftal tot een uiterst gevaarlijke ploeg maakte. Er werd voortdurend in een hoog tempo ge speeld en in Van Braam blijkt de Ra cing thans een middenvoor gevonden te hebben die de razendsnelle en dik wijls goed opgezette aanvallen (Bies- brouck-Kruyer) op de juiste wijze weet af te werken. Voor rust kwam zulks nog niet zo erg tot uitdrukking omdat doelman v.d. Bergh er uitstekend het oog in had en DOS, met uitstekende krachten in de middenlinie zoals Tem ming en v.d. Bogert, technisch een licht overwicht aan de dag legde en het RCH-doel onophoudelijk fel wist te be lagen. Schoten van Lammers en v.d. Linden werden door paal en lat ge keerd. Maar de RCH-aanvallen hielden toen reeds een ernstig gevaar in en kort na de pauze, welke met dubbel- blank was aangebroken, kwamen dan eindelijk de doelpunten. Binnen tien minuten werd het pleit practisch beze geld, want op dat moment had de Racing reeds een 20-voorsprong door Van Braam die eerst een combinatie met Biesbrouck feilloos afwerkte en daarna een pass van Kruyer langs doel man v.d. Bergh joeg. De strijd bleef een aantrekkelijk en boeiend karakter behouden en eerst vijf minuten voor het eindsignaal viel de beslissing toen Van Braam weder om met een hard laag schot de Sticht se doelman liet Vissen, 30. Bijna zesduizend toeschouwers hadden van een uitstekende voetbalwedstrijd geno ten. 53. „Waar ben ik?" mompelt Eric en verbaasd staart hij van zijn hond naast hem op het rustbed naar het donkerharige meisje, dat nu een zacht bevel geeft aan een wachtende krijger. Deze verwijdert zich met een hoofd knik en even later treedt een man met een krijgshaftig, gebiedend voor komen het lage vertrek binnen. „Zijt gij niet een van de drie vreemdelingen, die indertijd van de rotsen in zee sprongen, zoals mijn krijgers mij vertel den?" bijt hij Eric met een loerende blik tóe. „En nu durft ge beweren een vriend van Mend, die een hoofdman der Fomori was, te zijn? Mend, die gelijk met AilechAilech! In een flits weet Eric alles weer. „Ailech is in het dorp van Ruad.' Bij volle maan wordt ze geofferd!" Hij snauwt het de ander haast toe en deze staat even als door de bliksem getroffen. „Gelooft ge mij niet?" zegt Eric driftig. „Ikzelf was in Ruad's dorp met mijn zoon en mijn krijgers, als slaven. Dank zij mijn hond kon ik samen met Mend ontsnappen". In korte, afgebeten zinnen geeft Eric een verslag van de gebeurtenissen. „Tja, deze hond, een zeldzaam beest is het", mompelt de Fomori afwezig, terwijl hij aanstalten maakt te vertrekken. „Wel, wat zijn uw plannen nu?" houdt Eric hem verbaasd staande. „Mijn plannen? Wat kan u dat schelen, vreemdeling?'' „Mijn zoon en mijn mannen zijn de gevangenen van Ruad! Dat scheelt het mij!" buldert de Noorman eens klaps ziedend. De Fomori haalt de schouders op. „Uw zaken zijn de mijne niet". Eric kan zijn oren niet geloven, maar de bedoeling van de ander wordt hem duidelijk, als deze vervolgt: „Gij wist niet, dat de Fir lboth u achtervolgde en ik mijn krijgers geofferd heb om te voorkomen, dat ge weer gevangen genomen werd. Is daarmee de kleine dienst, die ge. ons bewees, niet ruimschoots vergoed?" „Ik begrijp het", knikt Eric stroef. „Gij moet nu weer uw krijgers offeren voor mijn zoon en mijn mannen, nietwaar? Zeg. wat ge van mij wilt!" De Fomori grijnst even, „Uw hond!" antwoordt hij. Bleek van ingehouden woede springt de Noorman overeind. „Wel?" mompelt de hoofdman geringschattend. „Ik verbaas mij! Wat schat ge eigenlijk hoger: uw zoon of deze hond?" Slap laat Eric de handen langs zijn zijde vallen en hij vermijdt het Wolf's richting uit te kijken als hij schor zegt: „Ge laat me geen keus. Accoord!" Advertentie WITTE TABLETTEN (Van onze verslaggever) Haarlem heeft het in de vriendschappe lijke wedstrijd tegen het Rotterdamse Ex celsior lang niet slecht gedaan. Hoewel het spelpeil niet op een erg hoog plan stond, hebben we toch wel een en ander kunnen waarderen in het Haarlemse elftal dat tenslotte een verdiende overwinning met 21 wist te behalen op een goed com binerend maar over het algemeen .zwak schietend Rotterdams elftal. Haarlem kwam met nagenoeg alle oude bekenden in het veld. Slechts de nieuwe aanwinst Flens van DWV bleek de vreem deling in Jeruzalem maar deze technisch vrij knappe voetballer zal het in de rood blauwe voorhoede ongetwijfeld een flink eind brengen wanneer hij vooral z'n snel heid van handelen wat weet op te voeren. Overigens zagen we Snijders weer in doel, Kors met Jore op de backplaatsen en in de middenlinie werd De Voogd gesecon deerd door Boeree en Dinkelberg. De voorhoede werd ditmaal gevormd door Brussee, Flens, Jacob, van Osch en Groe- neveld. De Rotterdamse ploeg combineerde soms heel aardig maar aan de afwerking der aanvallen mankeerde wel het een en an der en vooral het schieten was bepaald on zuiver. Haarlem, minder goed spelend dan Excelsior, schiep zich de beste kansen, Woensdagavond zal de gemeenteraad van Bloemendaal in een speciale zit ting bijeenkomen om te beslissen over een tweetal requesten die hef gemeen tebestuur heeft opgesteld naar aanlei ding van de vaststelling door Provin ciale Staten van het wegtracé voor de Oost-West-verbinding ten Noorden van Aerdenhout. In de requesten wordt de Kroon verzocht het besluit nietig te verklaren of er althans de goedkeuring aan te onthouden, omdat het in strijd zou zijn met het algemeen belang. Het ene request heeft betrekking op het tracé van de weg zelf, die natuurschoon onnodig zou aantasten, het ander op het partieel uitbreidingsplan Boven- weg-Van Haemstedelaan, dat G. S. slechts gedeeltelijk hebben goedge keurd in verband met de nieuwe Oost- West-verbinding. B. en W. achten de woningbouw in Bloemendaal daardoor ten zeerste benadeeld. De vastgestelde verbinding Oost-West Het slot van de vacantiekinderfeesten in Amsterdam, georganiseerd door het hoofdstedelijke vacantiecomité, is een groots feest in het Olympisch Stadion geweest, waarvan het hoogtepunt was een ballon-opstijging door het echtpaar Boesman, dat voor deze gelegenheid gebruikt maakte van speciaal nieuui materiaal en gekleed was in de costumes van honderd jaar geleden. Hier ziet men van links naar rechts: de heer A. van Geluk, wethouder van de gemeente Bloemendaal; mevr. Boesmande heer Boesman en dr. Melehior uit Haarlem. zou naar de mening van B. en W. slechts gedurende enkele uren op een beperkt aantal topdagen per zomersei zoen verkeer van massale omvang moe ten verwerken. Een dergelijk gering ge bruik zou een onnodige aantasting van het omringende natuurschoon beteke nen. De schade zou dus het nut verre overtreffen. Het gemeentebestuur me moreert in het request de voorgestelde oplossing van Bloemendaal: verbete ring van de Zandvoorterweg en, mocht de prognose, dat het verkeer van 1950 tot 1970 2}^ a 3 maal in intensiteit zou toenemen, toegepast kunnen worden op de weg naar Zandvoort hetgeen B. en W. wagen te betwijfelen dan zou een weg ten Zuiden van Aerdenhout de enige afdoende oplossing kunnen bren gen. De aantasting van het natuur schoon, waarmee de aanleg van deze door de stedebouwkundig adviseur van Bloemendaal, jr. ir. J. de Ranitz, ontworpen weg gepaard gaat, weegt op tegen het grotere verkeersnut. In het beroepschrift tegen de gedeel telijke goedkeuring van het partieel uit breidingsplan Bovenweg-Van Haemste delaan worden deels dezelfde argumen ten gehanteerd als tegen het tracé van de weg zelf. Er wordt op gewezen, dat een verkeersweg ten Noorden van Aer denhout een bebouwingsmogeiijkheid van grote betekenis verloren doet gaan, hetgeen niet onderschat mag worden ge let op het nijpende tekort aan bouwter reinen en de uiterst geringe mogelijk heden op dit gebied in Bloemendaal. Een volgens de plannen van het pro vinciaal bestuur getraceerde verbin ding zou een belangrijk deel van het terrein, dat door de gemeente B.oemen- daal na langdurig en moeizaam oyer- leg met instemming van de provinciale planologiscl dienst van Noord-Holland speciaal voor woningbouw ten behoeve van de volkshuisvesting werd aange kocht, opeisen. In de ouderdom van 77 jaren is over leden de zeereerw. heer D. J. J. de Kok, emeritus pastoor van de parochie „De Liefde" te Amsterdam. Het stoffelijk overschot zal Donderdag a.s. op de R.K. Begraafplaats „St. Barbara" ter aarde worden besteld na de Requiem mis van half tien in de parochiekerk. Dirk Johannes Josephus de Kok werd 18 Mei 1878 te Den Haag geboren In 1902 werd hij priester gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Sassenheim, Dor drecht en Amsterdam. In 1913 volgde zijn benoeming tot rector van de R.K. Weeshuizen te Rotterdam. Zes jaren la ter ging hij als pastoor naar Burgerbrug en weer zes jaren later als pastoor naar 't Veld. Hij bleef daar slechts twee jaren. Toen kwam zijn benoeming te Amsterdam in „De Liefde", waar pastoor D. J. J. Kok is werkzaam geweest tot aan zijn emeritaat eind September 1952. Pastoor de Kok was o.m. de oprichter van de katholieke bioscoop „De Liefde". maar deze werden door Jacob en Flens om zeep gebracht. Na een half uur kon de handige Rotterdamse linksbuiten Corpeleyn de score openen toen Haarlems defensie even stond te stuntelen maar zeven minu ten later was de stand gelijk want nu be nutte Jacob een goede kans op resolute wijze, 11. Haarlem speelde na de rust even fel als de tegenpartij met gevolg dat de Haar lemmers thans een licht veldoverwicht kon den bewerkstelligen. Na een kwartier scoorde Piet Groeneveld een fraai doel punt (21) en kort daarna werd een harde kogel van dezelfde speler door de lat ge keerd. De Excelsior-voorhoede had het tegen de Voogd en Jore niet gemakkelijk en in laatste instantie kon ook Snijders zijn goede talenten tonen. Spannend bleef de strijd tot het einde maar In de 21 score kwam geen veran dering meer. Horizontaal: 1. rond snijmes, inwoner van Noord-Spanje. «-> 2. afbeelding, duizend. 3. zeevis, krot, eerstge noemde (afk.) 4. litteratuur. 5. decigram (afk.). riviertje in Utrecht, 0.688 meter. 6. als onbruik, baar afwijzen. 7. trotse vogel, soort gebak. 8. offertafels, stoot. 9. dierengeluid, onderwijzen. 110. stap, daar sinjo (verkort). 11. paling, primitieve wapens. Verticaal: 1. pennetje om iets vast te steken, tand 2. niet wettig, deel Van mast. V) •o 00 3. omslag, armzalig. 4. kwajongens streek. 5. verdieping (afk.). 6. frommelen. 7. smidshamer, Romeins kei zer. 8. soort asfalt. 9. reeds, betreffende. 10. winter- voertuig, jute. 11. beoefenaar v. e. bepaalde sport. niet (voor voegsel). Advertentie 533 5 IMP. Leverbaar in drie types en we/r inhoud 120 liter mot! 2 bergrekjes. t eierrek en 1 botervak aan de binnenkant van de deer inhoud 1 60 liter met 2 bergrekjes, 1 eierrek en 1 botervak aan de binnenkant van de deur inhoud 210 liter met 3 bergrefcjes» 1 eierrek en 1 botervak aan de binnenkant van de deur HAARLEMMERWEG 475 - AMSTERDAM 7 E t E F O O N 6621 r-r*7» mKEM) De Haarlemse schrijver Pieter Lan- genqk, die wij volgend jaar gaan her denken, was nog jong, toen hij zqn „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho" schreef, en dat nemen wij allereerst in aanmerking bij de beoordeling van z'jn stuk, dat in zijn eigen tijd regel matig Werd gespeeld en in onze dagen bij amateurs lang in trek geweest is. Het oordeel luidt dan, dat het een voor een jongeman ongetwijfeld verdienste lijk geschreven dwaas geval is, waa hij vooral een vlotte pen heeft, wanneer h'j spot in overdrijving zoekt. Bij neaen- daagse vertoning komen de zwaKneaen echter toch wel duidelijk uit: de magere, ver van ingenieuse Intrige, de vertogen, en betogende tirades, en de figuren, die altijd traditonele typen zijn. Een werkelijk karakter beeft Langendijk nooit geschapen. En Zaterdagavond, toen het Nieuwe Jeugdtoneel van Cruys Voorbergh het stuk weer eens ophaalde in het Openlucht Theater, bleven deze zwakheden niet verborgen. De tijdgenoten van de schrijver zullen wel gegnuifd hebben om de spotternijen op de toendertijdse dwaze verschijnse len en rages. Langendijk heeft o.a zjjn spot aardig vorm gegeven in de figuur van de gelegenheidsdichter meester Jochem, maar ons zegt zo een figuur niet veel. De satyre op de gewichtige rqmelaars van die tijd ontgaat ons, de spottende uitweidingen op de mallig heden van destijds maken het stuk voor ons onnodig en ongewenst lang; de handeling wordt dan te mager en het stuk te simpel. Intussen ls toch een boeiende ver toning mogelijk, indien de kleuren sterk worden aangezet en de klucht als een dolle dwaasheid in een sprankelend tem po wordt opgediend. Indien Cruys Voor bergh, de leider van het gezelschap, de voorstelling heeft geregisseerd (een re gisseur wordt in het programma niet genoemd), valt het ons tegen, dat hij in deze geest de kansen, welke hij voor beeld de figuur van Don Quichot biedt, niet heeft gebruikt. De .dolende ridder, zoals Cervantes hem heeft geschapen, is stellig niet alleen een kluchtige fi guur, maar hij is dat wèl in de carica- tuur, welke Langendijk voor zijn stuk heeft gebruikt. De fantasie van speler en regisseur vindt daar houvast genoeg voor kostelijke, kleurige, overrompelen de dwaasheid, welke wij echter de ge hele avond hebben gemist. De goede inzet kon men nu en dan zien bij de Don Quichot van Alb. v. Vegten, maar over het algemeen bleef het toch te tam en te gewoon; goede momenten kon men ook waarderen in de Sanche Pance van Jan Korevaar, die echter met de gehele avond als de dikke "waas, geslingerd tussen honger en IJdele hoop, door het stuk rolde. Een zekere matheid kenmerkte trou wens de gehele voorstelling, waarvoor bet Nieuwe Jeugdtoneel blijkbaar niet voldoende geroutineerde, vindingrijke krachten heeft. Het gebrek aan zwier en brede oubolligheid werd bovendien geaccentueerd dooi de grote vlakte van het groene toneel; het bruiloftsmaal werd er een beetje armtierig, het ef fect van de aardige dansjes ging ge deeltelijk verloren. De meeste waardering verdiende de Bazilius van Joop v.d. Donk, die dik wijls de zwierige toon en het brede ge baar vond; de struise kokkin van Roos je Köhler; de lieve Quiteria van Willy Zuidema, de waardige Leontius van Ton Berger en vooral de Kamacho van Piet Eelvelt. Hij gaf in gezellige ko mische kracht de kleur aan, waarin de gehele vertoning tot leven moet komen, om het stuk als klucht van twee eeuwen geleden voor ons genietbaar te maken. Hk. A. Woensdagavond wordt op het ter rein van T. H. B. in Vogelenzang- Aerdenhout de traditionele voetbal wedstrijd gespeeld tussen de elftallen van drukkerij „De Spaarnestad" en „De Tijd". Deze ontmoeting begint kwart voor 7. Donderdag 18 Augustus geeft de Ti- roler Kapel te Zandvoort een afscheids concert op het Raadhuisplein. Daaf dit populaire gezelschap daar gedu rende vijf seizoenen in het kader van de zomerconcerten van „Touring Zand voort" heeft geconcerteerd, zal het concert van a.s. Donderdag een nog feestelijker karakter dragen door het optreden van enkele artisten. Pater dr. H. J Barnhoorn M.S.F' herdacht 27 Juli in stilte de dag, waar op hij 25 jaar geleden de H. Priester wijding ontving. Deze zoon van de pa rochie van St. Agatha te Zandvoort vierde dit feest op Maria Hemelvaar in zijn parochiekerk met een plecm tige H. Mis van dankbaarheid. KaPe' laan J. Steenman fungeerde als diaken en pater J. van Staveren M.S.C. ai» subdiaken. Pastoor van Diepen Wa» presbyter assistens. Na het Evangel'® hield pastoor van Diepen een toe spraak tot de jubilaris, waarin hij zl levensloop schetste. Na zijn Prieste wijding zette hij de studie in de the logie voort achtereenvolgens aan universiteit te Freiburg en te R°m_ waar hij doceerde. Zijn overheid D noemde hem toen tot professor 8a het seminarie der Congregatie Oudenbosch. Enkele jaren gel'ea werd hij van deze functie onthev teneinde werkzaam te zijn aan de leiding van het zaligverklaringspro van de stichter der congregatie, P® Bertier. Daarvoor is pater Barnno thans te Rome werkzaam. Xensi - wenste pastoor Van Diepen de ju ris een lange periode van vruc Uien arbeid toe. 's Middags maakten v gebruik van de gelegenheid om ter Barnhoorn in de pastorie te plimenteren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2