29-jarige vrouw dodelijk verongelukt in de Kleverlaan Pater Th. Notenboom en pater M. Louwe geïnstalleerd Beierse kapel en dansgroep trad op in Haarlems concertzaal In kader van zilveren jubileum van Haarlemse Postfanfare Em.-pastoor A. F. C. van Noort viert gouden priesterfeest Terreinrace op circuit van Zandvoort blijkt groot succes Als pastoors der parochies van de H. Antonius en het H. Hart Zijn werk geprezen in merkwaardige Heemsteedse parochie F. Damiaans Zn Veiligheidsmaatregelen voor het publiek onvoldoende Ongevallencijfer in Haarlem weer gestegen cn°KRIcR0°YsWD: W" G' Langenb«g K°ulDSR°n^D:d 15KAUg-: Chr' D' ThGEvan ^der st Va" der en J' H- FEDERMANN WINKELIERS VERONTRUST OVER OMLEGGING FIETSVERKEER Brief aan de burgemeester OPROEP GETUIGEN VERKEERSAGENT BIJ ZAANENLAAN Zaterdag: „Sangerkna- ben vom Wienerwald" Groenmarkt-kerk Kleverpark-kerk VERHUIZEN? Veel belangstelling voor pensiontehuis voor bejaarden Katholieke bewoners krijgen eigen altaar HACHELIJK AVONTUUR TE ZANDVOORT Duitse journalist aan verdrinkingsdood ontsnapt DINSDAG 16 AUGUSTUS 1955 PAGINA 3 J. C. J. VAN RIJN f Cam ivies ter afdeling Bevolking Jubileum bij Heringa Wuthrich ffi -g Burgerlijke Stand Haarlem te. 73t S w AUg' H' J' Schut- w- C. F D im, Houtweg; 14 Aug. J. weg; 13 Au™ 55 j" Muiclerslot- EEN BRIL NODIG? De Rijksstraatweg DR. TH. REINHOLD OVERLEDEN Openluchttheater Bloemendaal Ontvangst in Haarlem HiONiKiBAL IN HAARLEM Huis aan Harmenjansweg gedeeltelijk uitgebrand Haarlemse winkelstand HOOFDAKTE-EXAMENS Drie aannemers gearresteerd Opbrengst collecte Autobus contra Volkswagen VIER AUTO'S TEGEN ELKAAR Concert N. Ph. O. Beurs van Amsterdam - Tijdens het voorbije lange weekeinde er in Haarlem weer verschillende °hgevallen gebeurd, die het cijfer der ^gelukken in Haarlem op trieste wijze hebben doen stijgen. Bijzonder tragisch was het ongeval, dat gisterochtend 10 uur op de Klever- laan geschiedde en waarbij de 29-jarige hievrouw H. C. Veenings-Spruyt uit de Saenredamstraat het leven heeft verlo gen. Mevrouw Veenings zat achter op de bromfiets bij de heer W. J. G. Van achteren naderde een zandauto, die de bromfietser wilde passeren. Veronder steld wordt, dat de vrouw bij het nade len van de auto zenuwachtig is gewor den; in ieder geval sprong zij van de bromfiets, maar zij kwam daarbij voor over te vallen. Het gevolg was ver schrikkelijk. want de vrouw kwam on der de achterwielen van de zandauto terecht en zij werd op slag gedood. Het Stoffelijk overschot werd naar de Ma- fiastichting overgebracht. De bromfietser zelf kreeg tengevolge van het gebeurde een ernstige shock en hij moest eveneens naar de Mariastich- ting worden overgebracht. Een ander ongeval van ernstige aard tvas reeds Zaterdagavond gebeurd op de Rustenburgerlaan. Omstreeks half acht fietste daar een elfjarige jongen bit de Bakkerstraat. Achter hem reed een autobus van Maarse en Kroon. Toen de jóngen plotseling naar links zwenkte, werd hij door de bus gegrepen en tegen de grond geworpen. Een der voorwielen ging over de jongen heen en hiet ernstige verwondingen moest het In de leeftijd van 55 jaar is te Haar lem overleden de heer J. C. J. van Rijn, een bekende figuur op de afde ling Bevolking van het Haarlems stad huis. De heer Van Rijn was reeds ge ruime tijd ziek. Morgen wordt in de kathedrale basiliek de plechtige requi emmis gezongen om tien uur. Daarna volgt de uitvaart en begrafenis op het Sint Barbara-kerkhof aan het Soenda- plein. De heer Van Rijn werd op 1 April 1900 te Haarlem geboren. 15 Septem ber 1917 trad hij in dienst van de ge meente Haarlem als tijdelijke schrijver. Hij doorliep de verschillende rangen, tot hij 1 Januari 1944 benoemd werd tot commies op de afdeling Bevolking. 1 Januari van dit jaar werd hij bevor derd tot commies-A. Hij speelde een belangrijke rol in de bezettingstijd, toen er distributiekaarten verstrekt moesten worden aan onder duikers. De hulp van de ambtenaren van Bevolking was daarbij onmisbaar. Na de oorlog verleende hij zijn mede- Werking o.a. aan Volksherstel en ook Op ander charitatief gebied was hij werkzaam. Hij was president van de Sint Vincentius-conferentie in de Sint Bavo-oarochie en tenslotte memoreren Wij zijn lidmaatschap van het bestuur van het Katholiek Bevolkingsbureau te Baarlem. Niet omdat in de afgelopen week de 3100ste oliebrander is verkocht, werd 1.1. Zatermiddag een receptie gehouden in de Kroonzaal van „Brinkmann", doch dit feit zette luister bij aan het het jubileum van de heer J. F. L. Faase, die 15 Augustus de dag her dacht, waarop hem 25 jaar geleden de leiding werd opgedragen van de toen juist opgerichte afdeling aliebran- ders bij de N.V. Technische Maat schappij Heringa en Wuthrich. De receptie hd een intiem karakter, Waarbij de Directie en de leiders van de andere afdelingen gelegenheid had den de heer Faase, die vergezeld was ■van zijn familie, te huldigen en enke le geschenken aan te bieden. FILMS: P4I,'^C,E: "3 Ring Circus", 14 jaar. Tijden 2, 9.15 u. den 2.3? 7Len «7 drukte". a- Tii" LdDen:2."«5S17aaPr9n?5eltaur;- 14 jaar' Tij" LïX°K9.15MuOC,ern 1- Tijden 2, de dauw hangt, komt er regen", strikt REMBRANDT: „Vera Cruz". 14 jaar. Tijden 2 4 15 7 en 9.1o u. ujaen BOXY: „Duel op de zeebodem", 14 ja Tijden: Tot en met Do. 2.30, 7 en 9.15 J' 6TUDIO* ,De wonderman (geprol.), 14 j" Tijden: 2.15, 7 en 9'15 16 Augustus Dinsdag Grote Kerk: Gratis orgelbespeling door George Robert, van 20-—21 uur. Concertgebouw: Beethovenavond door de pianist Wülem Andriessen, 20 uur. GEBOREN12 Aug. J- H. Vroom- Corver, z.; 13 Aug. M. J- Seijlhouwer —van Zanten, z.; 14 Aug. T. Chr. Smit Möhringer, z C E. van VughtDe- lissen, z.; 13Aug M. van Kouteren— Fransen z.; 15 Aug.: S. W. Quaak—de ®0°«, z.; 13 Aug. E. M. Elfers—Hors- z.; 14 Aug. M. J. van der Valk— SWaart, z.; 15 Aug: 14 Aug. E. Th. van de V"jer> z" 14 Aug" v" r' LoonNelis, z.; 14 Aug. E. G. p. sRutte, d.; A. F. Vos—Tromp, dJ A Aug. C. BauerHiemenz, d.; lp ULug G. Drenth—Post. d.; 13 Aug. G. r Stroosnijdervan Bakkum, d.; A. JanssenVrenegoor, d.; 14 Aug. F. P. J*k*er—van de Werff, d.; 13 Aug. F. KropmanZegwaart, d.; A. van der r^jeFluijter d.; 14 Aug.: A. G. Streef- Ke£,k-—Esmeijer, d. q 2REN: c- Bosse—van den Dam n' Si. H- Wenning—de Groot z.; M. K VR-.Vissers—de Vries z.; J. Th. We er Bijl z.; K. C. van der Hulstde leger z.; j. BrooijmansHeitlager z.; ^eulen—Beuk d-l M .C. Kui- ^Engelkamp d.; F. BootsmaBoots- Anneveldt- F' jeiji H' J' Bos en E. J. Waal Maléfijt Heerens en E. M. de W?ekER?EjDEJ!: A- Doezie—van der Dijt, 2 d. P, Eae"redamstraat; p- Th. i snsstraatfft»; 77 R«n, 55 J, Jos CuypersstraaL slachtoffertje naar het Sint Elisabeths- gasthuis worden overgebracht. Een Friese fotografe bezorgde zich zelf en twee jeugdige inzittenden van haar auto jongens van 11 en 7 jaar een ongelukkig oponthoud in Haarlem, toen zij, rijdend op de Delftlaan, een boompje bij de Orionweg ded sneu- len. De wagen ging weliswaar niet over de kop, maar het drietal moest toch eerst in het Sint Elisabethsgast- huis verbonden worden, eer het de reis kon voortzetten. Zaterdagochtend moest in hetzelfde ziekenhuis een 47-jarige dame worden opgenomen, die was aangereden door een personenauto op de Rijksstraatweg. Zij liep een hersenschudding op. 's Middags werd een 9-jarig meisje het gasthuis binnengebracht. Zij was van uit de Eemstraat de Rijksstraatweg op gelopen en kwam toen onder een bestel auto terecht. Gistermiddag omstreeks half zes is een 5l-jarige suikerwerker uit Gouda met zijn motor uitgegleden op de Delft laan. De man kwam te vallen en ont wrichtte en brak zijn rechterarm. Zijn echtgenote, die achterop zat, liep enkele ontvellingen en een paar kleerscheuren op. Na geneeskundige behandeling in het St. Elisabethgasthuis, konden bei den per trein huiswaarts keren. De motor werd weinig beschadigd. Het ongeval was een gevolg van het feit dat eerder op de dag een vat olie, dat vervoerd werd door een grote vrachtwagen, open was gesprongen, waardoor de wagen van de Delftlaan tot aan de Kinderhuissingel een dik oliespoor naliet, waardoor de weg ter plaatse erg glad werd. De motorrijder moet hierop zijn uitgegleden. Later heeft de gemeentereiniging zand gestrooid terwijl de politie op de Delftlaan een permanente post stationneerde om het verkeer te waarschuwen. Advertentie Sinds 1850 GROTE HOUTSTRAAT 37 RIJKSSTRAATWEG 246 B De Winkeliersvereniging Rijksstraat weg heeft zich in een schrijven, onder tekend door de voorzitter de heer P. Kloeck, en de secretaris de heer W. Nij- boer, tot Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers gewend naar aan leiding van een suggestie van de burge meester om het verkeer voor wielrijders op de Rijksstraatweg in Noordelijke rich ting af te sluiten en om te leiden via een geasfalteerde Timorstraat en Indi- schestraat naar de Jan Gijzenbrug. De winkeliersvereniging spreekt in dit schrijven haar verontrusting uit over deze mogelijke maatregel, welke funeste gevolgen kan hebben voor de winkel stand in Noord. De vereniging kan de noodzakelijkheid van de maatregel niet inzien, omdat in het plan ter verbetering van de Rijksstraatweg niet alleen ver keerslichten maar ook rijwielpaden van 3 meter breedte geprojecteerd zijn. De afsluiting, aldus het schrijven, zou ook voor het kopend publiek een groot on gerief betekenen. In verband met het dodelijk ongeluk op de Kleverlaan gistermiddag, verzoekt de hoofdcommissaris van politie te Haarlem degenen die van dit ongeluk getuige zijn geweest, zich met hem in verbinding te stellen. In de nacht van 14 op 15 Augustus is te Heemstede op 64-jarige leeftijd overleden dr. Th. Reinhold, directeur van de geologische stichting, afdeling geologische dienst te Haarlem. Hij werd 22 September 1890 te Amsterdam ge boren. De gemeente Haarlem heeft niet lang gewacht, nu er toestemming is gegeven vanwege Rijkswaterstaat, om een ver keersagent te plaatsen op de Rijks straatweg ter hoogte van de Zaanen- laan. De talrijke kerkgangers van „Sint Liduina" waren er gisterochtend ge tuige van, hoe er met man en macht werd gewerkt om het betrokken kruis punt van zgn. zebra's te voorzien. Het kalken geschiedde wel in record-tijd, maar geruime tijd moest de politie het verkeer regelen, omdat de Rijks straatweg ten halve over de breedte was afgezet. In de late namiddag werd voor het eerst op dat punt een verkeersagent ge- stationneerd, die overigens assistentie kreeg van vier collega's terzijde van de weg. Naar hoofdinspecteur I.B. Brauck- mann van de Verekeerspolitie ons ver zekerde, is de nieuwe regeling uitste kend bevallen. Het publiek reageerde over het algemeen goed. Het ligt in de bedoeling de verkeers agent daar ter plaatse alleen te sta tionneren in de middaguren tussen vijf uur en half zeven. Op 20 Augustus komen de „Sanger- knaben vom Wienerwald" een concert geven in het openluchttheater te Bloe mendaal. Het bekende koor bestaat uit ongeveer 25 jongens, die zijn opgeleid in het Instituut St. Gabriel, waarvan de vermaarde dirigent en zangpaedagoog P. Stanislaus Marusczyk muzikaal direc teur is. Er wordt een groot programma in drie delen uitgevoerd, waarvan het eer ste een serie Oostenrijkse liederen om vat, o.m. van Schubert, Haydn, Mozart en Bruckner. Vervolgd wordt met een reeks humoristische scènes, die gespeeld en gezongen worden in costuums van de tijd, o.a. een duet uit „Hansl und Gretel" van Humperdinck, en „Das Bandel" van Mozart. Tot slot zingen de jongens een aantal volksliederen uit Tyrol, Salzburg, Karaten, Steiermark, Duitse dansen van Schubert en walsen van Johan Strauss. Zowel de parochie van het Allerheiligst Hart van Jezus in het Kleverpark als die van de H. Antonius aan de Nieuwe Groenmarkt hebben nu officieel haar nieuwe pastoor. Met veel plechtigheid zijn pater Manuël Louwe en pater Theophanes Notenboom, beiden Minderbroeders Franciscanen, ge ïnstalleerd, eerstgenoemde als pastoor in het Kleverpark, de ander als pas toor aan de Groenmarkt. Deken W. N. Zijlstra verrichtte de installatie en na de bisschoppelijke benoemingsbrief te hebben voorgelezen, tselde hij de nieuwe herders in het bezit van hun kerk en parochie, daarbij volgens het formulier nog eens wijzend op alle pastorale rechten en plichten. Voor beide installaties bestond grote belangstelling en met aandacht volgden de paro chianen de zinrijke plechtigheid, die meer betekende dan het voldoen aan een zakelijke formaliteit. Kleverpark was gekomen. Hij hoopte met Gods genade te kunnen beantwoor den aan de wens van de Bisschop, de Provinciaal en zijn parochianen. Hij deed zijn parochianen het voorstel om zijn pastoraat te stellen in het teken van de onmetelijke liefde, goedheid en barm hartigheid van Jezus' H. Hart. De hartelijke ontvangst van pastoor Louwe werd besloten met een plechtig lof. Pastoor Notenboom werd een al even hartelijke ontvangst bereid in de stamp volle kerk aan de Groenmarkt. Ook hij werd bij zijn intocht voorafgegaan door een witte stoet bruidjes en behalve de ken Zijlstra waren aanwezig pater Ho- noratus Caminada, pastoor M. Louwe van het Kleverpark en verschillende an dere confraters. In zijn toespraak, die de deken na de installatie hield, wijdde hij een pieus woord aan pastoor Chr. Roorda, die zoals hij zeide niet minder dan 21 Pastoor Manuel Louwe Dat bleek Zondagavond wel in de kerk aan het Kleverpark, waarheen de pa rochianen in zeer grote getalen getogen waren om de installatie van pastoor Louwe bij te wonen. Uit de reacties van de nieuwe herder bij zijn binnenkomst bleek wel, dat hij geen vreemde was m het Kleverparkse Jerusalem en het moet hem als oud-kapelaan van ae pa rochie zo niet verrast hebben dan toen wel deugd hebben gedaan, dat de De- langstelling zo groot was. Voorafgegaan door misdienaars en bruidjes betrad pastoor Louwe klokke half acht de kerk in gezelschap van deken Zijlstra. By die intocht waren mede aanwezig de oud- provinciaal der Nederlandse Minder broeders, pater Honoratus Caminada, pastoor dr. A. A. Olierook, pastoor Th. ivotenboom en pater Th. van Schie van Groenmarkt, kapelaan L. Beugels- de Parochie van de H.H. Eli- t en Barbara namens pastoor A. Deur'"' aater B' Sluys van de „Open hestin,o p4?rocbie—kapelaans, het kerk- St Tnan„n broeders van het ziekenhuis ki j s de Deo. eentoeesnrfaaJlatie hield deken ZÜlstra pastoor de vehWWaann h" de nieuwe mer J P Wihnsen overbracht van opmerkte/ She?MS?" hV°°rtS zijn als op deze alond'zo^fr meef a'an de persoon van de vorige pastoSr Date? L. Zonderland, zou word^n voLbijg? fan. D® dekfn memoreerde dan/ hoe deze herder, die na negen jaar nodè van het Kleverpark afscheid heeft genomen zpn werk heeft gedaan met een waar lijk Franciscaanse blijheid en hoe hij als priester contact had met de mens vooral met de mens in nood door de gloed van zijn hart. De deken vroeg derhalve de Kleverparkers een gebed te storten voor het werk van pastoor Zon derland in Nijmegen. Vervolgens heette de deken pastoor Louwe hartelijk welkom en hij greep de gelegenheid aan de roeping van een priester, van een pastoor vooral, te be lichten, een drievoudige taak: de men sen te heiligen, te leren en herderlijk te leiden Hij wees erop, dat de priester niet alleen Gods genaden mag ontvan gen maar er ook mee moet werken. De parochianen hield hij voor, dat men het vanzelfsprekend vindt, dat na het vertrek van een pastoor er een an- der voor in de plaats komt, maar dat men toch een plicht van grote dankbaar heid heeft. Hij drong er op aan, dat de Kleverparkers ook hun nieuwe herder geestelijk en materieel zouden steunen en dat zij zouden medewerken om de parochieband nog steviger te maken. Pastoor Louwe bedankte daarna de deken voor diens zinvolle woorden en hij getuigde, dat hij met graagte naar het Pastoor Theophanes Notenboom jaar zijn beste krachten van geest en hart heeft gegeven voor de Sint Anto- niusparochie. Hij wist de mensenharten te doorgronden en was voor velen, in en buiten Haarlem, een vaderlijke vriend. Dankbaar zult u hem moeten blijven herinneren, aldus de deken, vooral nu de last der jaren op hem zal gaan druk ken. Zijn voorbeeld moet ook nu blijven inspireren, want in blijmoedigheid heeft hij het zware offer aanvaard om dit pas toraat neer te leggen en in Amsterdam als assistent te gaan werken. Voor het overige herhaalde de deken op verzoek van pastoor Notenboom zijn woorden, die hij bij de installatie van pastoor Louwe had gesproken en tenslotte stelde hij de nieuwe herder diens geestelijke vader, Sint Franciscus, ten voorbeeld in zijn eenvoud en gloeien de liefde en offerzin voor de zielen. Hij sprak de wens uit, dat in die geest pas toor Notenboom nog jaren zou mogen werken voor het heil van de parochia nen van „Sint Antonius". Een plechtig lof vormde het besluit van deze plechtigheid. Als feestelijke herdenking van haar vijf en twintigjarig bestaan, gaf de Haarlemse Postfanfare een concert, dat als populair werd aange kondigd. Dit veronderstelt, dat er bij beoordeling een bepaalde maatstaf zal worden aangelegd. Dat wij dat niet doen, kan niet anders dan als een com pliment aan het jubilerende corps be schouwd worden en wel om deze reden en; de dirigent J. Groot heeft capaci teiten die boven de middelmaat uitgaan, het muziekgezelschap beschikt over een techniek en muzikale homogeniteit, die, ofschoon natuurlijk voor vervolmaking vatbaar, een zeker respect afdwingt. Daarom hadden we gaarne gezien, dat het populaire programma geen werken had bevat zoals de oer-sentimentele wals „Tesoro Mio" van Becucci en ,,I)e smid in het woud" van Delbecq, dat be hoorlijk vervelend en kinderachtig, dus niet leuk-typerend was. Laat men dan liever goede arrangementen van opera ouvertures uitvoeren, die het corps ze ker aan kan en op een populaire avond als deze een enthousiaste ontvangst wer kelijk niet zullen missen. Er werden echter ook betere en goede werken uitgevoerd, b.v. de Marsparade no. 3 van Bisselink, de vakkundig en muzikaal geschreven Partita Piccola van Boedijn en vooral: een goed klin kend arrangement van een mars door een lid van het corps gemaakt. De exe cutie van deze stukken was over het al gemeen zuiver, rythmisch en dynamisch goed verzorgd en muzikaal doorleefd. De jubilerende Haarlemse Postfanfare heeft, ondanks onze bemerkingen, haar bestaansrecht duidelijk aangetoond. Na de pauze kwamen de „Bayerische Kapelle", de Plattergruppe „Edelweiss" en de Tanzgruppe „Aimenrausch" voor het voetlicht. Het was het amusements genre dat aan het bod kwam en daar is natuurlijk niets op tegen: jodelen, man doline- en citherspel, dansen door aller bekoorlijkste jonge „Madchen", accor deonklanken en vreugdetonen van de in de typische folkloristische kledij ge doste muzikanten, een clownerie van een olijke aangeschoten oude heer, enz. enz. Het was een leuk festijn, waarvoor wij de Tiroolse gasten dankbaar zijn. Aan de jubilerende vereniging een „Ad muitos annos!" Tom de Vries. De voorstelling, die Zondagavond in de concertzaal werd gegeven, namen de Beieren geheel voor hun rekening. Na tuurlijk ging het er plezierig toe en de aanwezigen hebben van hun enthousias me ten duidelijkste getuigd. Het pro gramma verschilde niet zo heel veel van dat op Zaterdagavond en de nieuwe nummers accentueerden nog de sfeer, die de Beieren met zoveel liefde in hun manifestaties leggen. De Haarlemmers konden reeds Zater dagmiddag met de muzikanten en dan sers uit Beieren Kennis maken. De gas ten afkomstig uit Kahl am Main werden omstreeks twaalf uur door bur gemeester mr. O. P. F. M. Cremers, in gezelschap van de wethouders A. Ange- nent en W. Happé, ontvangen in dq bin nenhof van het stadhuis. De burgemees ter sprak een hartelijk woord van wel kom, waarin hij er op wees, dat de Haarlemmers van de Beieren veel zou den kunnen leren en omgekeerd. De lei der van het ensemole, de heer W. Hoff mann, antwoordde daarop dat zijn man nen reeds veel van de Haarlemmers ge leerd hadden; niet in het minst waren zij getroffen door hun gastvrijheid. Hij bood de burgemeester een fraaie foto aan van Kahl am Main. Natuurlijk zorgden de muzikanten voor een goede omlijsting van de ont vangst en velen hebben in de stadhuis hof een prettig muzikaal halfuurtje be leefd. Het Amerikaanse negental The Sabres 512th uit Soesterberg speelde Zaterdag in Bussum tegen H.C.K. een demonstra tiewedstrijd, welke ontmoeting door de Amerikanen met 62 werd gewonnen. Ook Sportclub Haarlem had een ont moeting tegen deze Amerikanen op het programma. Reeds eerder wonnen de Haarlemmers overtuigend met 94 van de Amerikaanse tegenstander. Thans moet de Sportclub met een eervolle 52 nederlaag genoegen nemen. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de sportvereniging D.O.S. uit Noordwijk speelden «H.F.C. „Haar lem" en de nieuwe eerste klasser Sport club Haarlem een demonstratiewedstrijd. Deze ontmoeting eindigde in een kleine 10 zege van Sportclub Haarlem. Het junioren-tournooi van de jubile rende vereniging H.C.K. is een groot succes geworden voor de jeugd honk balkampioen van Rotterdam, Neptunus. Nadat tegen D.S.S. slechts een punten verdeling was bereikt kwamen de Rot terdammers vrij gelukkig in de finale tegen de winnaar van de andere poule H.C.K. In de finalewedstrijd toonden beide negentallen zich ware kampioenen en nadat H.C.K. reeds in de eerste inning een 20 voorsprong had genomen, slaag den de Rotterdammers er toch nog in de achterstand in de derde slagbeurt weg te werken en alsnog een kleine 53 over winning te behalen. De totaaluitslag was: 1. Neptunus (Rot terdam), 2. H.C.K. (Haarlem), 3. D.S.S. (Haarlem), 4. Bloemendaal, 5. Sportclub Haarlem, 6. De Hazenkamp (Nijmegen). Voor de aanvang der wedstrijden mocht het bestuur van de honkbalclub Kinheim van de verenigingen Neptunus en De Hazenkamp een herinnering ont vangen. De prijzen werden na afloop door de heer Verhoef, voorzitter van de jeugdcommissie van H.C.K., met een toepasselijk woord aan de teams uit gereikt, waarbij hij vooral dank uit bracht aan de scheidsrechters voor hun gewaardeerde medewerking. De keuken, de achterkamer en de voorkamer van het perceel Harmen jansweg 78 zijn Zaterdag grotendeels verwoest door een felle brand. De scha de bedraagt enige duizenden guldens. De bewoner van het huis, de heer Zegwaard, was bezig met het herstel len van het dak van zijn schuur, dat hij met teer wilde bestrijken. De teer maakte hij vloeibaar boven een gas vlam in de keuken. Terwijl hij op het dak aan het werk was, moet de gloeien de teer zijn overgekookt en de boel in brand hebben gezet. Zijn vrouw be merkte het vuur, toen zij thuiskwam. De brandweer bedwong het vuur. Vrijdag is in het pand Grote Hout straat 112 de fraaie zaak geopend van de heer A. Greven, die een keurcollec- tie van Sola-zilver, Sola-pleet, porcelein, koppen en schotels en andere artikelen toont in zijn vitrines. Ook in de winkel is een rijke collectie te bewonderen, die goed uitkomt tegen de moderne conceptie van het interieur. De vele bloemstukken gaven bij de ope ning een bijzonder feestelijk cachet. Geslaagd voor gedeelte B: A. A. Broer, Stompetoren; A. Woestenburg, Purmerend; K. Mandemaker, Amster dam; A. Dalman, Amsterdam; J. M. H. Carpay, Haarlem; D. H. Crum, Haarlem. De politie heeft drie aannemers, de gebr. K. uit Amsterdam en Diemen en H. uit Santpoort, gearresteerd we gens verduistering van ijzer. Zij wa ren bezig met baggerwerkzaamheden in de Hoogovenbinnenhaven waar tij dens het lossen van schepen veel ijzer tussen de wal en het schip valt. Zij hebben materialen aan een opkoper in Amsterdam verkocht. Het bedrag loopt in de tienduizenden guldens. Zij zijn aan de Justitie in Haarlem overgeleverd. Onder zeer grote belangstelling heeft Zondag eminentie-pastoor A. F. C. v. Noort in zijn vroegere pa rochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart waarvan hij zoveel jaren de herder is geweest, zijn gouden priesterfeest ge vierd. Het hoofdaltaar en het Maria- altaar waren voor deze gelegenheid fraai en smaakvol versierd. De solemnele Hoogmis werd opgedragen door pastoor H. A. J. Drost, met assistentie van de kapelaans C. Bakker en jhr. P. M. E. von Fisenne. De kerk was tot de laat ste plaats gevuld met parochianen. De feestpredikatie werd gehouden door kapelaan C. Bakker. Hij stelde daarin vast, dat er op deze schone zo merse dag gerust feest gevierd mag worden, nu pastoor v. Noort de dag herdenkt waarop hij vijftig jaar gele den de H. priesterwijding ontving. Want al heeft de jubilaris zich uit het ac tieve leven teruggetrokken, aan zijn priesterlijke taak is daarom nog geen einde gekomen. Er is al veel geschre ven over de priesters in het parochie leven, maar nog slechts weinig over de priester in ruste. De overgang van het actieve naar het contemplatieve leven is voor de laatste zeer moeilijk. De predikant schetste daarna de mar kante persoonlijkheid van pastoor v. Noort die dit alles zo goed aanvoelt. Aan het slot van zijn predikatie wen ste kapelaan Bakker de gouden jubi laris toe, dat hij op deze dag nog vele malen zou mogen herdenken, tot heil van het mystieke lichaam dat de Kerk is. Het zangkoor zong de Missa in hono- rem sancti Eduardi Regis van. L. Refice Advertentie Neem toch ZIJLVEST 41 HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 De terreinraces die Zondag door de „Motorclub Zandvoort" op het circuit van Zandvoort werden gehouden, heb ben bewezen, dat het circuit opk voor andere dan baan-wedstrijden uitnemend geschikt is. Wij hoorden verschillende bezoekers spreken over het goede uit zicht dat men van de duintoppen af heeft op het grillige parcours dat dwars door het duingebied loopt. Uit sportief oogpunt waren deze wed strijden voor Zandvoort een openbaring. Vermindert bij gewone baan-races de spanning meestal, naarmate de wedstrijd verloopt, hier was daarvan geen sprake. Integendeel: de soms acrobatische toe ren welke de enthousiaste deelnemers met hun motoren in het mulle duinzand De eerste gegadigden voor opname in „Het huis in de duinen" te Zandvoort hebben zich al aangemeld. Dit huis is een pensiontehuis voor bejaarden van alle gezindten dat aan de Zandvoortse- laan te Zandvoort is gesticht. De gees telijke verzorging voor de katholieke bewoners van het tehuis vindt plaats door de geestelijkheid van de parochie van St. Agatha te Zandvoort. Toen de bouwplannen nog in voorbe reiding waren heeft pastoor Van Die pen zich reeds gewend tot het bestuur van het tehuis met het verzoek om me dewerking voor de plaatsing van een altaar in een der zalen van het gebouw. Deze medewerking werd aanstonds toe gezegd en het bestuur besloot zelfs om een vrij kostbare wijziging in de bouw plannen aan te brengen, waardoor in de aula een nis werd gemaakt, geschikt voor de plaatsing van een altaar. Het katholieke kerkbestuur nam de kosten van het altaar en de verdere be nodigdheden voor zijn rekening. Het altaar is inmiddels door de firma Siegers verwaardigd en zal binnenkort worden geplaatst. Vóór de nis zal een rolscherm worden aangebracht, zodat het altaar niet te zien is als de aula voor andere doeleinden wordt gebruikt. en op de hellingen en oneffenheden ver richtten hielden het publiek onafgebro ken in grote spanning. Eén opmerking mag niet achterwege blijven: wordt bij normale baan-wed- strijden de grootste voorzorg genomen ten aanzien van de veiligheid van de toeschouwers, dit was bij de terrein-wed strijden niet het geval. Het parcours was met touw afgezet maar het publiek stak ook tijdens de wedstrijden ongehinderd de baan over en als zich hier of daar iets bijzonders voordeed met een van de renners dan kwamen horden nieuwsgie rigen van alle kanten toelopen. Men deelde ons mede dat zulks ook bij ter reinraces elders het geval is. De motorclub beraadt zich echter reeds voor de bij volgende wedstrijden te nemen strengere maatregelen in het belang van de orde en de veiligheid. Want dat de terreinraces voor motoren in volgende jaren een vast nummer van het circuit-programma zullen wor den staat wel vast. Een 58-jarige Duitse journalist be leefde vanmorgen te Zandvoort een hachelijk avontuur, waarbij ternauwer nood zijn leven kon worden gered. Om streeks acht uur werd de Zandvoortse politie en de Reddingsbrigade gewaar schuwd, dat er hulpgeroep vanuit zee klonk. Naar later bleek, was genoemde journalist, afkomstig uit Recklinghau sen, gaan zwemmen in zee ten Zuiden van Bad-Zuid. Tengevolge van de mist, kon hij de kust niet meer ontwaren en hij kon evenmin richting bepalen. Van af het strand werd de man door ge schreeuw duidelijk gemaakt, naar welke richting hij moest zwemmen om de kust te bereiken en tenslotte kwam de man in zicht. Met een reddingslijn kon hij op het droge worden getrokken. De man bleek nagenoeg geen nadelige gevolgen van dit zee-avontuur ondervonden te hebben. De grote jaarlijkse collecte ten bate van de kerk in de parochiekerk van St. Agatha te Zandvoort heeft j.l. Zondag ruim f 1670 opgebracht. Tijdens de receptie in „Anno Santo" kwamen velen pastoor A. F. C. van Noort complimenteren. Onder hen was natuurlijk ook de huidige herder van „Valkenburg", pastoor H. Drost. en besloot de plechtigheid met het feestelijke „Laudate" van Jan Nieland. Na de Hoogmis had in de pastorie een feestelijk ontbijt plaats, waaronder pas toor H. A. J. Drost de jubilaris het ge schenk van de parochianen overhandig de, n.L een bedrag van f 1000,- aange boden in couvert. Des middags werd in het parochiehuis een zeer druk bezochte receptie gehou den welke met een korte toespraak van pastoor Drost werd ingeleid. Hij schet ste daarin het werk van pastoor v. Noort in deze wel zeer merkwaardige parochie die uit verschillende groeperingen is samengesteld en die des te moeilijker is omdat het kerkgebouw niet in het midden van de parochie staat. Juist daarom is het zo'n grote verdienste ge weest van pastoor v. Noort, deze paro chie tot een bloeiende eenheid te maken en een levende gemeenschap in Chris tus. Daarom zullen allen hem straks niet slechts gelukwensen, maar voor hem bidden, dat hij deze dag nog vele malen in goede gezondheid -aaar ziel en lichaam mag beleven. Onder de vele aanwezigen die van hun belangstelling blijk gaven bevonden zich de loco burgemeester, de heer E. J. v. Lent, de heer L. Bouwman, lid van Ged. Staten van Noordholland, mr. A. Die- penbrock, namens de landelijke Katho lieke Actie, Subregent v. Ruyven van het Seminarie Hageveld. hoofdinspec teur van politie A. Berentsen en inspec teur G. J. A. Dobbe. Onder de vele ge schenken die werden overhandigd, was ook een oorkonde namens de parochie, getekend door Jan Wiegman. Met een danklof werd de dag beslo ten, waarna Maandag in Huize St. Bavo een zeer eenvoudige viering van het feest plaats had. Op de Herenweg te Heemstede reed gisteren een autobus uit Klazienaveen, bestuurd door de in deze gemeente wo nende H. F. Voorbij de Lanckhorst- laan stopte de wagen, omdat de be stuurder meende, te ver gereden te zijn. Hij wilde daarom terugrijden, maar bemerkte niet, dat achter hem een Volkswagen uit Duitsland, be stuurd door een Duitse dame, had ge stopt. De laatste wagen werd als ge volg van deze manipulatie nogal be schadigd; persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. Maandagmiddag omstreeks half zes reden twee Duitse auto's over de Cruquiusweg en stopten op het Wip- perpleni ter hoogte van het gebouw van Openbare Werken, omdat de be stuurders de weg zochten. Even later kwam uit dezelfde rich ting de autobestuurder J. ter G. uit Aerdenhout en daarachter reed J. J. A. uit Heemstede. De eerste bestuurder had de stilstaande auto's te laat in de gaten en kon ondanks zeer krachtig remmen niet voorkomen, dat hij tegen de achterste Duitse wagen botste. De achter hem rijdende Heemsteedse be stuurder meende, dat zijn voorligger langzaam remde teneinde rechtsaf te slaan en vloog met een flinke gang tegen de wagen uit Aerdenhout op. Het gevolg was. dat deze wagen moest worden weggesleept en dat de wagen uit Aerdenhout eveneens vrij ernstig beschadigd werd. De beide Duitse wa gens kwamen er, behoudens enige schrammen aan de carrosserie, goed af, evenals alle inzittenden. Opgemerkt moet worden, dat de wegaanduiding hier niet zo goed is, omdat het A. N. W. B.-bord vanaf de Cruquiusweg niet goed zichtbaar is. Dinsdag 23 Augustus vindt een zo- merconcert plaats onder leiding van Marinus Adam met solistische mede werking van de pianiste Else Krijgs man. Het programma bevat de volgen de werken: Bretonse Suite, Brucken Fock; Pianoconcert, Schumann; Sym- phonie No VII, Schubert. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 16/8 3% Ned. 1953 101% 3Vi Ned 1953 101% 3'i Ned 1948 3>,i pCt Ned 1950 10014 3>,i Ned 1954 100,4 3% Ned. 1955 100,4 3-3V4 Ned. 1947 100 100% 3 Ned 62-64 bel. fac. 10114 Inschr. Grtbk 1946 3 pCt 99% Ned Hande) Mij eert 243% A.K 356% 2031, 363 Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert 315 Van Gelder 326gb. Kon Hoogovens eert 34314 Unilever Cert. 41814 473(4 Ned. Kabel 325 Philips 45214 465 Kon. Petroleum 63814 639 „Amsterdam" Rubber 14914 144 Holl. Amerika Lijn 236 3 e 23214 Kon Ned. Stoomb Mij 211% 207 Ned Scbeepv. Unie 20814I 20314 H.V.A. 161% 162 Deli Mij. Cert 166% 165

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3