De nieuwste superman WALT DISNEY ontketent Davy Crockett-rage in Amerika De invloed van de televisie Benoemingen bij de Augustijnen Andrews Wat er gebeurt als men in Rome een tunnel wil gaan graven Televisie voor slechthorende kinderen Mgr. W. de Jongh, Ouderkerk, geheim kamerheer "m Eerste H. Mis van pater Jozef de Man 's Nachts nemen uw maag en ingewanden de nodige rust Boekenvenster Andere eisen likdoorns wonderolie DINSDAG 16 AUGUSTUS 1955 fAGINA 4 Éi Hgg 'Y V \\X ARNHEM CENTRUM VAN VOLKSCULTUUR Hoofdkantoor van Kon. Muziekfederatie geopend Begrafenis van Thomas Mann Gemeentewerken contra de archeologie ROMANS Botsing tussen twee goederentreinen (Van onze New York.se correspondente ralt Disney heeft een nieuwe Amerikaanse superman" le ven ingeblazen en bij deze held vallen alle voormalige super mannen in het niet: de raket-piloten, de atoom-pistool-detectiven, de Mars bezoekers e.a. ruimte-pioniers. Disney heeft in de Amerikaanse historie een figuur opgegraven, waarover hij een tijd geleden een serie voor de tele visie maakte: Davy Crockett, een Amerikaan geboren in 1786, in wat op heden de staat Tennessee is, en die de kwaliteiten van jager, soldaat, pionier en politicus in zich verenigde. Deze serie, voor kinderen van 4 tot 12 jaar, had zo'n ongehoord suces, dat Disney er direct een Davy Crockett- film achteraan stuurde en nu een tweede film voorbereidt. Sinds de Davy Crockett-rage in Ame rika beschouwen de Amerikaanse kin deren hun supermens-costumes van ruimte-piloten met de doorachtige plas tic helmen en de atoom-pistolen als hoogst verouderd. Zij lopen nu rond in Davy Crockett's achttiende-eeuwse dracht. In 90 tot 120 graden hitte ziet men ze paraderen met mutsen van wasbeerbont op, waarvan een staart tot in de nek afhangt, en in een zwart pio- rierspak met bijbehorende laarzen, ge weer en een hoorn. De slapte in het Amerikaanse bontbedrijf is dank zij Da vy Crockett voorbij. En elke Amerikaan se industrie, die op een of andere wijze iets kan fabriceren dat in de verste verte maar verband met Davy Crockett kan houden, produceert het. Er zijn Davy Crockett-tenten, hemden, bretels tot Davy Crockett-marmelade en mais- vlokken en Davy Crockett-parfumfles- sen toe. De Davy Crockett-markt heeft een jaaromzet van 300 millioen dollar bereikt. Men kan weer eens zien wat televisie vermag overigens. En de moderne in carnatie van Davy, de held, voor tele visie en film, de jonge acteur Fess Parker, verdient op het ogenblik 1000 dollar, wanneer hij voor een half uur verschijnt in een of ander warenhuis op de Davy Crockett afdeling! De volwassenen, voor wie Davy Cro ckett een naam was, geassocieerd met het schoolgeschiedenisboek, zijn zich van de weeromstuit ook voor Davy gaan interesseren en de boekenmarkt profiteert ervan. Er zijn plotseling do zijnen Davy Crockett-boeken versche nen, legio goedkope uitgaven over zijn redevoeringen, bneven en z.g. persoon lijke berichten over zijn avonturen. ,.Het leven van Davy Crockett" dat door hemzelf zou geschreven zijn, maar waarschijnlijk door de toenmalige Se- naats-secretaris is opgeschreven, heeft in de „New American Library Signet Edition" een oplage van 300.000 bereikt. Wel, een modern auteur zou zich met het tiende deel van die oplage nog in de handen wrijven. Maar dit is nog niet te vergelijken met het succes van de twee tien-cents boekjes over de Walt Disney film. Die hebben een oplage van 7 millioen en nog worden steeds nieuwe oplagen gemaakt. Kinder-Crockett-boe- ken zijn er 3,5 millioen gedrukt, en de Crockett-verhalen in de serie van de Wonderboeken hebben al een oplage van 1.6 millioen. Bovendien staan er een reeks nieuwe boeken over Crockett de held, de staatsman, de Indianen- vriend, de scherpschutter en de patriot op stapel. Plezierig bij dit alles is het voor de industrie en voor de kinderen dat de figuur van Crockett historisch al tijd zeer omstreden is gebleven. Bio grafen en historici zijn het nooit eens kunnen worden over de plaats die de ze man in de geschiedenis toekomt. De een hield hem vc .r een werktuig van de V. hig-politici, die hem voor alle mogelijke doeleinden hebben ge bruikt en daarom een legenden-pro- paganda met hem dreven. De ander beweerde dat hij een van de grootste jagers van zijn tijd en een congres man van grote diplomatieke begaafd heid is geweest. Die onenigheid laat dus voldoende ruimte voor fantasie, waar dan ook ieder die voordeel uit Davy Crockett slaan kan, ruim gebruik van maakt. 0e geschiedenis Aldus bloeit de Davy Crockett-le- fende. Wat men historisch van het estaan van deze man bewijzen kan van wie men graag vertelt dat hij op driejarige leeftijd al een beer ge dood heeft (het zal wel een kleintje geweest zijn) is. dat de zeventien jarige jager Crockett, die tussen de Indianen in Tennessee leefde, door de roodhuiden als een der hunnen werd beschouwd. Na twee jaar met zijn Ierse echtgenote te hebben rond gezworven, ging hij aan de grens van Aiabama wonen, wat vroeger minder eenvoudig was dan nu, daar als de grond eindelijk van stenen en bomen fezuiverd was, men in zijn houten utje nog tussen de beren en groot wild woonde. Nadat Davy's eerste vrouw gestorven was, huwde hij de we duwe van 'n vriend, die door de India nen gescalpeerd was, omdat hij per on geluk op hun terrein was terechtgeko men. Toen de oorlog tegen de India nen uitbrak, diende Crockett onder Generaal Jackson. Hij werd tot kolo nel bevorderd en raakte door zijn po pulariteit bij boeren en jagers van zijn streek in het parlement van Ten nessee. De bosjesman" die vermoe delijk nauwelijks lezen en schrijven kon, was een graag geziene Afge vaardigde in het Congres, altijd te vinden voor een parlementaire strijd, terwijl hij geestig en met fantasie voor de rechten van de oerbewoners van het land: de Indianen opkwam. Maar Crockett kon niet goed zonder geweer en gevaar leven, en toen zijn mandaat afliep reed hij naar Texas om met de Texanen oorlog tegen de Mexicanen te voeren. Een oorlog waarin hij gesneuveld is. Een ideaal Het tijdschrift „Time" dat zich on langs met het phenomeen van de Davy Crockett-rage bezighield, stelde de vraag naar de reden daarvan. „Waar om," aldus „Time", „is Davy Crockett, wiens geschiedenis al zo lang bekend was, ineens zo'n betekenisvolle figuur geworden voor jong en oud Amerika Mythen hebben hun betekenisDavy Crockett is het voorbeeld van een man, die elk probleem mef zijn hoofd en handen kan oplossen." M.a.w. de mo derne Amerikaan, overladen met de on oplosbare problemen van zijn tijd, idea liseert graag de primitieve figuur van een man, die zijn leven volgens het eenvoudig principe regelde: „Wees ze ker dat je gelijk hebt, en ga er dan maar op los Men kan hier nog aan toevoegen dat de Amerikanen in Davy Crockett hun symbool van het „Wilde Westen" zien. En dit is nog steeds het romantisch ideaal van de échte Ame rikaan. De in 1786 geboren Davy Crockett (rechts) is tegenwoordig de held van de Amerikaanse jeugd. Op het te Eindhoven gehouden kapit tel van de paters Augustijnen zijn de volgende benoemingen gedaan: Op voordracht van de hoogeerw. pa ter provinciaal heeft mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, benoemd tot pastoor van Wit- marsum pater Maximilianus de Haas; tot kapelaan te Workum pater Tarci- sius Brouwer; tot kapelaans aan de St. Barbara-parochie te Culemborg de paters Justinus Teurlings (die tevens tot subprior werd benoemd van het convent), Bernulphus Duvergé, Wal- terus Hegeman; tot kapelaans aan de St. Augustinusparochie te Utrecht de paters Dominicus Reekers en Zacharias Burger; tot kapelaan van de St. Moni- caparochie te Utrecht de paters Timo- theus Lijflander (die tevens tot sub prior van het convent werd benoemd) en Venantius Klaphake. (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag is te Arnhem in de Cronjestraat het hoofdkantoor van de Kon. Nederlandse Federatie van Har monie- en Fanfaregezelschappen offi cieel opengesteld. Het kantoor van deze organisatie, de oudste in den lande, met een aangesloten aantal verenigingen van 660 met ruim 26000 werkende mu zikanten, was oorspronkelijk te Brum- men gevestigd, doch de gestadige groei van de federatie was oorzaak dat naar een grotere kantoorruimte moest wor den uitgezien, welke dank zij de me dewerking van het Arnhemse gemeente bestuur in Gelre's hoofdstad tenslotte werd gevonden. Tijdens de officiële ingebruikname van het gebouw, welke plechtigheid niet alleen werd bijgewoond door het fede ratiebestuur doch ook door tal van voor aanstaande personen in de muziekwe reld, sprak burgemeester Matser zijn vreugde uit over het feit, dat deze vestiging in Arnhem is geschied. De heer Matser memoreerde de grote be tekenis van de volkscultuur, waarbij de muziek zo'n belangrijke plaats inneemt. Het is van groot belang dat deze cultuur bevorderd wordt, niet alleen voor de be oefenaars, maar voor het gehele Neder landse volk, opdat aldus ook een juiste oplossing kan worden gevonden voor het probleem van de vrije-tijdsbesteding, aldus Arnhem eerste burger. Vandaar dan ook, dat Arnhem het goede voor beeld heeft gegeven en niet geaarzeld heeft medewerking te verlenen bij de totstandkoming van het hoofdkantoor van de Kon. Muziekfederatie in het Gelders Haagje. De algemeen voorzitter van genoemde federatie, de heer C. G. M. van Riel burgemeester van Angerlo dankte de gemeente Arnhem voor de ondervonden steun en benoemde de heer Matser tot ere-lid van de federatie, hetgeen ver gezeld ging met de overhandiging van een oorkonde, die mede door Z. K. H. Prins Bernhard in zijn kwaliteit als Be schermheer van het Verbond, was on dertekend. Ook de heer J. v. d. Heuvel voorzitter van de afd. N.-Brabant van de Federatie, werd het ere-lidmaatschap aangeboden. Tot besluit vond een défilé van een aantal muziekverenigingen plaats. Op voordracht van de hoogeerw. pa ter provinciaal heeft de bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaans van de St. Augustinuskerk te Amsterdam-W. de paters Redemptus Vink en Titus Toering; tot kapelaan van de St. Rita- kerk te Amsterdam-N. pater Dismas Hendriks; tot kapelaan te Tuindorp- Oostzaan pater Urbanus Rozestraten en te Nieuwendam de paters Wiro Hovens en Ewald Woertman. Vervolgens heeft het hoogwaardig ka pittel benoemd: tot prior van het Trini- teitsconvent te Haarlem pater Leopold Verhagen; tot subprior aldaar pater drs. N. de Wit; tot leraar aan het Mendelcollege pater drs. Amandus Ver meulen; tot prior van het St. Augus- tinusconvent te Utrecht pater Simpli- cianus Gelsing;' tot conventuales aldaar de paters Emmanuel Zilkens, Trudo Vermeulen en Jean-Marie in 't Veld; als professoren aan het theologicum te Nijmegen (convent van de H. Joannes a. S. Facundo) de paters dr. A. Roos, drs. H. Leenhouwers en Thaddeus Oude Breuil, die tevens benoemd werd tot prefect der broeders; tot conventualis van klooster Mariënhage te Eindhoven pater Pius Huisman; tot conventualis van het convent van de H. Thomas a Villanova pater Bernardus 'oerde- man (te Venlo); tot leraar aan het gymnasium Augustinianum te Eindho ven pater Cassianus van Lotringen; tot conventualis van het klooster te Culem borg pater Mancius Agasi, die aalmoe zenier is van emigranten; eveneens tot conventualis van het klooster te Culem borg pater Eusebius Peters; tot prior van het klooster van de H. Menswor ding te Parijs en econoom van het vica riaat pater Alfonsus Lutterman, en als conventuales aldaar de paters Silvester Meijer en Stanislaus Grimbergen; voor het klooster van de Allerheiligste Drie vuldigheid te Bagneux (Frankrijk) pa ter Hyacinthus van den Broek. Voor de missie in Nieuw-Guinea werden aange wezen de paters Plechelmus Hulshoff en Bonaventura Noords; voor de mis sie in Bolivia de paters Alurentius Mar tens, Gelasius Amesz en Sanctes Buu- nen; aan pater Gabriël te Stroete werd opdracht gegeven zijn studie in de H. Schrift voort te zetten in Jeruzalem. In de plaats van pater A. Lutterman werd tot secretaris van de provincie gekozen pater Fidelis Link. Zondag heeft pater Jozef de Man van de Belgische congregatie der aalmoeze niers van de arbeid, zoon van de be keerling en schrijver Herman de Man, zijn eerste Plechtige H. Mis opgedragen in de St. Lambeitusparochie te Some ren-Eind (N.-Br.). De gehele parochie vierde het feest mede van deze jonge priester, die in de bezettingstijd zijn moeder en zes broers en zusjes en kort na de bevrijding zijn vader verloor. Toen zijn onderduik-adres bij de paters te Weert te gevaarlijk werd, vond de jonge man een schuilplaats en nieuw tehuis bij de familie J. M. v.d. Heyden te Someren-Eind. Na 7 Augustus door de bisschop van Luik te Sint Truyden pries ter te zijn gewijd, kwam pater J. de Man naar zijn tweede tehuis te Some ren-Eind. Nagenoeg alle parochiële ver enigingen werkten mede aan de luis terrijke viering van dit priesterfeest. Advertentie Geen wonder dat zij 's morgens niet direct uw tempo kunnen volgen. Help ze een handje met Andrews bruisend Gezond- heidszout, twee lepeltjes op een glas water, direct bij het opstaan - nog vóór u zich wast. Andrews bevat - in smakelijke en pret tige vorm de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in de spijsver tering op te heffen. U zult geen last meer hebben van een opgeblazen gevoel, nare smaak, beslagen tong en oprispingen die er op wijzen dat onverteerde voedselresten zich ophopen in maag en ingewanden. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. GcZONDHEIDSZOU* Het stoffelijk overschot van Thomas Mann wordt vandaag begraven op het kleine kerkhof van Kilchberg, een dorp je aan het meer van Zuericb, waar de schrijver zich in April 1954 heeft geves tigd. De rouwdienst zal in het protes tantse kerkje daar worden gehouden. Velen hebben Maandag enige ogen blikken verwijld bij de baar van de be roemde schrijver, die opgebaard ligt ln een klein vertrek van het pathologische instituut van Zuerich. Vele bezoekers legden bloemen naast een grote krans van witte anjers en le lies, waaraan een lint hing met het op schrift „Aan de grote schrijver en vriend van de stad het gemeentebestuur van Zuerich". (Van onze Romeinse cor respondent) Het is weer zover. Deze maal heeft de direc teur van Gemeente werken m Rome er ernstig over nagedacht om te gaan solliciteren op IJsland, te Middelmeer of bij Bruyn- zeel in Suriname. Hij wil onder de druk der historie uit, hij wil maagdelijk ijs, maagdelijke „ter nauw de zee ontwrongen" polders, of oerbossen, geen Rome, geen Athene, in 's hemelsnaam geen moederbodems der cul tuur meer. Zijn zoveelste ellende speel de zich af aan en onder de Via Arenula. Deze straat moet het verkeer verwer ken, dat van het centrum belieft Tiberwaarts te gaan om over te steken naar Trastevere en Monte Verde. Motor- en trolleybussen, vrachtwagens en auto's rij den in nooit onderbroken file, motorfietsen in alle gra den van volwassenheid flan keren deze processie. De voetgangers schuifelen in kluwen schichtig over de trottoirs en oversteken is een verouderd begrip. Een bataljon agenten poogt de schade tot een minimum te beperken; opstoppingen ver mijden, het verkeer regeien, bekommernis om het onge motoriseerd individu, het waren dromen, eens hero ïsch gedroomd als adoles cent tijdens de recrutentijd in de politiekazerne. De verkeerspuzzles in Ro me zijn met geen parasol te beschrijven, maar de ge meenteraad vindt, dat er grenzen zijn. De Via Are nula en het gelijknamig Lar go waren niet langer aan te zien. Toen koos de hoge overheid en haar keuze was de verre voorvaderen, die de humani- tas uitvonden, waardig. Zij bekommerde zich om de ver worpenen, de vergetenen, het onderproletariaat: de voet- gers. Saamgeschreven vade ren, partriciërs en plebejers zouden een monument op richten tot heil van burgers en vreemdelingen en te eeu- wiger nagedachtenis aan iien zelve. Een sottopassagio, een onze tijd, het verkeer daar in de buurt al uit voegen en naden barstte, is men op het nabije Largo di Torre Argentina aan de slag ge gaan, aan het af- en het doorbreken, de verkeers moeilijkheden zouden er „model" uit de wereld ge holpen worden. Ja, ja, de oogst was 4 (zegge vier) tempels uit de tijd der an tieke Republiek en een hele voetgangerstunnel worde ge graven, dwars onder het Largo Arenula door, opdat eeniegelijk in staat zij zich naar zijn behagen te voet te begeven van de Bloemen markt of het Paradijsplein, van de Sleutel-, de Jassen- of de Hemdenmakersstraat, van de Straat der Haarsnij ders of zelfs van het Plein van de Berg der Godsvrucht naar het Jodenkwartier, de schildpaddenfontein of de Straat der Verdachte Win keltjes, zonder tevoren lang te hebben gesproken met de notaris en de biechtva der. Dit Senaatsbesluit is naar Gemeentewerken gezonden en na ampel beraad zette deze instantie zich aan de uitvoering. Het staat al in de krant: belangrijke vondsten bjj het Largo Arenu la en het is natuurlijk weer een republikeinse tempel. Toen in een verleden, dat bladstil was vergeleken bij boel minder grut. Het Lar go is nog precies even groot als in 1924, maar in het midden ervan ligt nu een soort park, enkele meters lager dan het huidige straat niveau en veilig omgeven door een mussoliniaanse ba lustrade. In de diepte staan de ontblote ruïnes stil te kijk en het is er een veilig oord voor de zich in reken kundige reeks vermenigvul digende katten. Het was niet genoeg. Nu hebben archeo logen hoog op het Kapitool hun veto geroepen: het tun- nelwerk moet voor altijd stil gelegd: Aan ons de gra- verij, zo wil het de Histo rie. Meer humane geleerden hebben er schuchter van ge waagd de hele zaak uit te delven en elders weer op te bouwen. De gemeenteraad kreeg een collectieve kleur van agitatie: potten eh pan nen van onwaarschijnlijk oude herkomst hebben we te over, maar van tempels uit de republikeinse periode legden we nog geen verza meling aan. De ogen van da wereld zijn op ons gericht. Gaan Gracchus en Cato, gaan Marius en Sulla vóór juf frouw Jansen van '55 of niet? In een dergelijk geval wacht het mensdom op dat woord van de Wij^e. Rebec- chir.i, Rome's satraap, ver hief zich en sprak: „O mannen van de we tenschap, spit en mogen U weder vier republikeinse tempels beschoren zijn" en zich wendend tot de ande re zijde, waar een verslagen directeur en verslagen ge meentewerkers stonden: „En gij, graaft gij alzo aan het gedenkteken van menslievend hulpbetoon. De Eeuwige Stad ziet op geen 2000 jaar". Nu zitten overgelukkig de archeologen achter hun te kentafels en de gemeente werkers achter de hunne. Als alles goed gaat, kunt U er over een paar jaar van profiteren: volkomen zonder gevaar gaat gij onder de Via en het Largo Arenula door en bij uw tocht heen ont rolt zich (ondergronds) aan uw linkerhand het panora ma der restanten van een, twee of meer republikeinse tempels met hun stylobaten, hun podia, altaren en zuilen trommels. En wanneer U weerkeert, aanschouwt gij hetzelfde panorama (onder gronds) aan de rugzijde. Want Rebecchini is van plan de sottopassagio tot een mu seum te maken: een tun nel voor opgaand, een tun nel voor neergaand verkeer en daartussen, zichtbaar on der het licht der geraffi neerdste TL-buizen, ai wat de moederbodem der cultuur de verre en jachtige naza ten teruggaf. j--v e critiek, niet alleen in de pers en bij het publiek maar ook binnen J de BBC, die de 'laatste tijd geleverd wordt op de televisieprogram- -*-S ma's en waarin wordt geklaagd over het weinige initiatief dat er aan de dag wordt gelegd is allerminst ongegrond. De gevolgen zijn dan ook geweest dat er in de topleiding van de BBC enige mutaties hebben plaats gevonden om de programma's tenslotte naar inhoud en vorm zo te bren gen, dat er met succes de aanval van de commerciële televisie kan worden afgeslagen. Deze critiek nu is beslist niet van toepassing op de kinderpro gramma's, waarvoor iedere dag tussen vijf en zes uur tijd wordt uitge trokken variërend van een half uur tot een uur. De kinder TV-uurtjes munten nog steeds uit door originaliteit en frisheid. Die oorspronkelijk heid is enige jaren geleden opnieuw bewezen toen het hoofd van deze af deling Miss Freda Lingström, die kan terugzien op een jarenlange ervaring zowel in de geluids- als de beeldomroep, in Juni 1952 begon met zeer speciaal voor slechthorende kinderen ontworpen programma's. Een klein begin weliswaar met slechts een kwartier per maand, maar in ieder geval een begin. Al spoedig bleek, dat er aan het sa menstellen van dit type van program ma's heel andere eisen zouden moeten worden gesteld en dat men zich er al lerminst mee kon afmaken door een voudigweg de beelden te doen afwis selen door een geschreven toelichting. In de eerste plaats, omdat de tekst door de doorgaans kleine afmetingen van het scherm te Hein bleek te zijn, maar ook cmdat het lezen en we] het lezen met enige snelheid voor vele kin deren eigenlijk een te grote moeilijk heid is. Daarom is contact gezocht met het Nationale Instituut voor Slechthorenden en de redacteur van het blad „The Si lent World" is aangezocht om als scriptwriter op te treden. Bovendien blijken de onderwijzers een belangrijke bron van inlichtingen te zijn, omdat de kinderprogramma's door een zeer groot aantal kinderen op school op het televisiescherm worden gevolgd. De slechthorende kinderen zijn in intelli gentie zeker niet de minderen van hun gelukkiger vriendjes (waarom zou men dit ook moeten verwachten?) en dik- wtils superieur waar het betreft hun snelheid van begrip en concentratiever mogen, hetgeen de samenstellers dus niet voor nog eens extra problemen heeft geplaatst. Axioma bij de realisatie van alle Programma's is, dat het gelijktijdig zien spreken en dat betekent voor de meeste slechthorenden liplezen en het verschijnen van sterk bewe- Advertentie tZes.,™et onhandige likdoornringen en ge- .Ji^J ,e scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg m w seconden. Eeltplekken en eksterogen.ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. (56) Deken W. J. J. de Jongh van Ouder kerk, kanunnik van het kathedraal ka pittel en pastoor van de St. Urbanus- kerk te Ouderkerk aan de Amstel, heeft Maandag zijn veertigjarig pries terfeest gevierd. De jubilaris werd Zon dagavond van de Kalfjeslaan aan de grens der parochie in een feestelijke stoet binnengehaald, waarna hij in de versierde kerk een plechtig Lof cele breerde. Maandagochtend droeg hij een plechtige Hoogmis „Coram Episcopo Parato" op, d.w.z. dat de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, in vol or naat assisteerde. De andere leden van het kathedraal kapittel hadden in het priesterkoor plaats genomen. Na de H. Mis deelde mgr. Huibers mede, dat het Z. H. de Paus behaagd heeft deken De Jongh te benoemen tot zijn geheim ka merheer. In de middaguren werd mgr. De Jongh in het gezellenhuis officieel ge huldigd. Burgemeester Boelens van Ou- der-Amstel hield een feestrede en over handigde de jubilaris een cadeau onder couvert. Een delijk geschenk ontving de deken van zijn jeugdige parochianen, jen, .^uk bezochte receptie en een danklof besloten de feestviering. In de afgelopen nacht omstreeks kwart voor twee is een goederentrein uit de richting Zwolle even door Amersfoort op de laatste wagen gebotst van een voorgaande goederentrein, die voor een stopsein stond te wachten. De laatste wagen van deze trein werd beschadigd: ook de locomotief uit de richting Zwolle liep beschadigingen op. Om 5 uur waren de herstellingswerkzaamheden beëin digd. Het treinverkeer ondervond geen vertraging. gende beelden op het scherm zo veel mogelijk wordt voorkomen, omdat dan de ogen gelijktijdig gericht moe ten zijn op geheel verschillende za ken. Het is te vergelijken met de film waar een teveel aan ondertitels de aandacht van de inhoud en het spel afhoudt. Het liplezen beheerst dus in grote trekken de realisatie en vooral ook de presentatie, waarbij het hulpmid del van de gebarentaal geheel is los gelaten. Dit laatste, omdat het ge bruik ervan bij de slechthorenden het gevoel van geïsoleerd zijn van de normale maatschappij eerder ver sterkt dan vermindert. Voor alles: ontspanning Bij de samenstelling van deze pro gramma's is men er van uit gegaan dat ze toch in de eerste plaats ont spanning bedoelen. Gewone ontspan ningsprogramma's met in acht neming van de genoemde voorwaarden, die ei genlijk ook voor de andere kinderen d - stemd zouden kunnen zijn en dern ook door deze grotere groep tr° den bekeken. De beperking doet ich het sterkst voelen m he' Yvtr,<T voor kinderen geschreven TV-spelen. Deze spelen zijn nh onmogeluk door de slechthorenden te volgen ook niet door middel van bRlezen. in de plaats hiervan is er gezocht naar andere vormgevingen en dan Komt men terecht bij de minne, die in vele Uitzendingen al een plaats heeft gevonden. Overigens is de belangstelling volkomen gelijk ge richt als hij de andere kinderen. Er is echter nog een punt, waarin dR TTtYY programma's afwijkt van TT?LT en Wel in de snelheid. Door LiP n en 'let 20 nu en dan in- L-TY van.gedrukte teksten wordt het tempo van de uitzending gedrukt; wordt dus opzettelijk langzamer, wat vooral op oudere kinderen de reactie opwekt van naar een te kinderlijk program ma te kijken. Dit is echter een nood zaak waar men bepaald niet onderuit kan. Het programma zelf is als een ma gazine opgebouwd, zeer afwisselend waarbij niet vergeten wordt de kinde ren zelf als het maar enigszins moge lijk is mee te laten spelen. Het idee van de participatie dus. Ook voor de normale kinderuitzendingen worden zo nu en dan slechthorende jongens en meisjes uitgenodigd. In populariteit wint de „quiz" het hier van alle andere onderdelen, of het nu de film is, of een dierenprogramma. ja zelfs de sport heeft in de quiz zijn grootste concurrent. De sport neemt natuurlijk een grote plaats in: voorop de reportage en dan uitzendingen waarin vooraanstaande sportfiguren vertellen van hun triom fen of soms ook demonstraties geven. De gewone reportages brengen de moeilijkheid mee, dat van het gespro kene en zeker het commentaar van de onzichtbare commentator voor het grootste deel of gehe l verloren gaat. Om dit bezwaar op te heffen zijn er aan zeer belangrijke buitenuitzendin gen, zoals de kroning in 1953, studio programma's vooraf gegaan om de he le gang van zaken uiteen te zetten. Bij andere als b.v. sportevenementen blijft men deze handicap zeer sterk voelen. Gunstige reacties Alhoewel er op dit ogenblik nog slechts een kwartiertje per maand van de kinderuurtjes speciaal voor de slecht- Hoofdpersoon: Theo Gieters", door Erik West. Uitgave Thijmfonds Den Haag Een ogenschijnlijk niet zo heel erg geslaagde jongeman, normaal goe de leerling en middelmatig boeiend in de omgang, heeft zich als gevolg van zijn genegenheid voor een meisje opge werkt tot iemand die op verschillend ge bied goede en zelfs opmerkelijke pres taties levert. Wanneer het meisje, voor wie hij dit alles heeft gedaan, tenslotte toch zijn rivaal de voorkeur geeft, laat hij alles in de steek en geeft zich op ge nade of ongenade aan het avontuur over. Dat avontuur krijgen de lezers iti dit boek in rijke verscheidenheid opge diend. Theo Gieters is, zoal niet de hoofdpersoon maar dan toch een be langrijke, zü het dikwijls passieve fi guur in de ene belevenis na de andere. Hij wordt handlanger van een dievegge, monstert als zeeman, maakt met ont dekkingsreizigers een tocht vol ontbe ring door de oerwouden, huwt met een Amerikaanse millionnaire die overlijdt en vindt, terug in eigen land, toch weer het meisje uit zijn jeugd terug, waar mee overigens aan zijn wel zeer afwis selende en in adembenemend tempo be schreven reeks belevenissen nog geen einde is gekomen. „De lange, lange caravan", door Clin ton Twiss. Uitgave Bosch en Keuning, Baarn De belevenissen van een jong Amerikaans echtpaar dat er voor een paar jaar het burgerlijke leven aan geeft om per caravan wat meer van de wereld te zien. Natuurlijk klopt de be groting niet en natuurlijk doen zjfb mde praktijk allerlei onverwachte heden voor, hachelijke avont en soms, welke alle bij elkaar dit b°ek 1toch met meer dan het karakter n een soms wat eentonige vertelling geven. „Spektakel in Klaarmond", door Frits Huël. Uitgave Leopold N.V., Den Haag Een intrigue in een klein stadje, waar de jonge Laurent Schouten, inder- tfjd van school gejaagd, als administra teur bij een circus als tamelijk gearri veerd man terugkeert. Het circus be heerst enige tijd geheel het plaatselijke leven. Maar het boek zou bij wat meer levendigheid en geest mogelijk pretti ger leesbaar zijn dan zulks nu het geval is. „Lichtflitsen onder de kim", door J. M. Kretschmer de Wilde. Uitgave W. de Haan N.V., te Utrecht Luite nant ter zee Kretschmer de Wilde heeft in een sober, onopgesmukt relaas on der deze titel het rapport geschreven van de activiteit van de Nederlandse marine in de Koreaanse wateren. Het is, zoals men dat van een Nederlander en dan van een Nederlandse zeeman mocht verwachten, in geen enkel op zicht op sensatie gebaseerd, maar geeft tegen de achtergrond van het Koreaan se drama een beeld van de omstandig heden waaronder Nederlandse mannen aan het verre front hun plicht vervul den. Het met foto's geïllustreerde boek is van een inleiding voorzien door vice- admiraal H. C. W. Moorman, staatsse cretaris van marine. „Stemmen uit het heelal", door Ro bert Crane. Uitgave Prismaserie, Het Spectrum Utrecht Wezens van ande re planeten bedreigen de aarde en de Verenigde Naties van de een en twin tigste eeuw, de InterCos, treffen hun maatregelen. Een biologerend overzicht van politieke verwikkelingen en scher mutselingen, minder fantastisch dan de meeste verhalen over ruimteschepen en vliegende schotels, maar in zijn men selijkheid veel acceptabeler en boeien der. horende jongens en meisjes ter beschik king is gesteld zijn de reacties op da uitzendingen zeer bemoedigend. Daarom wordt er uitgezien naar mo- gelijkheden om de frequentie van de ze speciale programma's op te voeren. De inhoud valt dus in goede aarde, maar niettemin wordt er steeds gezocht naar nog andere wegen en mogelijk heden om het verschil tussen de slecht horende en normale kinderen zo ge ring mogelijk te maken. Een ander resultaat, een prettige bijkomstigheid waar eigenlijk helemaal niet aan gedacht is, is dat nu eens ge regeld de aandacht valt op de grote groep van slechthorenden, waarvan de maatschappelijke belangen wel eens in het gedrang komen. Drs. P. GROS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4