Z.-Nieuw-Guinea viert het gouden feest van de missie Doodvonnis .Bello" lijkt over thans wel geveld 300 Papoeas voeren gezongen herdenkingsspel op VenhcJe Duitse nota aan Rusland Luisterrijke Maria Ommegang te Bergen op Zoom Amsterdamse oplichter in Singapore Twee doden in het verkeer ISTIQLAL verwerpt de Franse hervormingsplannen Filmcritieken per telefoon Man gedood bij vechtpartij Pater J. Jötten ontvoerd Bergens gemeentebestuur verleent geen medewerking tot voortbestaan Huid uitslag B.D.D. Rijke beweging en aparte kleur Kleuter door pleegouders mishandeld Missionaris door auto aangereden en gedood Ontploffing in G.O.Z.-gebouw g» SS'S DINSDAG 16 AUGUSTUS 1955 PAGINA Krachtige Kost voor het Kind! Hup...daar gaat ie! Levenslust door Levenskracht, Levenskracht door Het rijden met ESSO EXTRA ben zine geeft alle motoren extra accele ratievermogen. Zorg echter dat Uw ontsteking op de optimale tijd is af gesteld. De monteur doet dit in een handomdraai. Ruim 80.000 personenauto's in Neder land kunnen het maximum vermogen en rendement niet leveren zonder Esso Extra. De motorconstructie eist dit. Vergis U niet in de keuze van benzine. Als een motor door compressiever- houding en verdere constructie be hoefte heeft aan hoogwaardige ben zine, tank dan Esso Extra. Fellere ac celeratie - economisch rijden - geen gepingel. Vertrouw op de wereldreputatie van (£ss< PASTILLES GEN. LEMNITZER ONVERWACHT WEER IN SEOEL „Nederlandse groep" overweegt actie te Surabaja Griekse werf voor Nederlandsche Dok? Missionaris op Celebes CA.O. in» het grafisch bedrijf Vier tentoonstellingen in het Stedelijk Museum DOCUMENTAIRE FILM OVER REMBRANDT JONGEN BIJ HET SPEL GEDOOD Vermist jongetje blijkt te zijn verdronken Concierge aan dood ontsnapt DRUKWERK DUURDER Indonesisch parlementslid te Amsterdam overleden ESSO NEDERLAND N.V. „ESSO-GEBOUW" - DEN HAAG Het gouden jubileum van de Missie In Zuid-Nieuw-Guinea is met grote luister gevierd. Vorige week Vrijdag al is er een herdenkingsavond gehouden en daarna hebben de feestelijkheden in en buiten de kathedraal van Merauke nog twee volle dagen geduurd. Op de eigenlijke feestdag, Zondag, is in de open iucht een pontificale H. Mis opge dragen. Die dag ook zijn de gouver neur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. «I. van Baal, en tal van andere autori teiten uit Hollandia naar Merauke ge komen. De feestrede werd uitgesproken door de pastoor van Boeti, de bekende missionaris-ontdekkingsreiziger-linguïst Pater Jan Verschueren, die vorige week Woensdag zelf nog zijn zilveren pries terfeest heeft gevierd. Hij noemde het gouden jubileum een ,,practische les voor de toekomst." De afgelopen vijftig jaar werden door de feestredenaar ingedeeld in drie perio den. De eerste 17 jaar waren trooste loos en nagenoeg vruchteloos. Maar in 1922 greep het gouvernement in. Er Werd paai en perk gesteld aan de uit- Advertentie CHOCOLADE... Kanselier Adenauer heeft de vrijlating van Duitse gevangenen in landen achter het ijzeren gordijn genoemd als voor waarde voor vestiging van normale be trekkingen met Rusland. Tevens heeft hij de waarschuwing der Westerse geal lieerden herhaald dat er geen Europees veiligheidssysteem kan zijn zonder over eenstemming over Duitse hereniging. De 79-jarige kanselier nam dit krach tige standpunt in in een beleefde nota aan de Russen, waarin hij opperde dat hij omstreeks 9 September naar Moskou zou vliegen om onderhandelingen met de Kremlin-leiders te beginnen Die on derhandelingen hebben ten doel normale diplomatieke en culturele relaties en handelsbetrekkingen tussen twee landen te vestigen. De nota is Vrijdag door Vollrath von Maltzan, de West-Duitse ambassadeur in Parijs, aan de Russische ambassadeur Sergej Winogradov over handigd. De tekst is Zondag gepubli ceerd. (U.P.). De opperbevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in het Verre Oos ten, generaal Lemnitzer, is gisteren on verwachts naar Seoel de hoofdstad van Zuid-Korea gevlogen vanuit zijn hoofd kwartier in Tokio, nadat president Rhee van Zuid-Korea had bekend gemaakt voet bij stuk te houden wat betreft zijn besluit de communistische leden van de wapenstilstandscommissie van de V.N. ïijn land uit te zetten. Tijdens een grote redevoering voor vijftig duizend landge noten ter herdenking van de tiende ver jaardag van de vrijmaking^ van Japan, sprak Rhee er bovendien zijn spijt over uit dat het Westen er nog steeds niet m geslaagd was de agressie van het com munisme te keren. De komst van Lem nitzer in Zuid-Korea was te meer een verrassing, omdat hij pas Zondag Uit Seoel naar Japan was afgereisd. De Noord-Koreaanse premier Kim II- Soeng heeft gisteren ook gesproken ter gelegenheid van de tiende verjaardag hee de bevrijding van de Japanse over- De premier zei onder meer itpiItoL rikanen en bun bondgenoten Küsfaennd?erde? de K°«aanse wa- pphele vern!pf'°n na een al- Zuid-Korea hun strijdkrachten tot een minimum zouden beperken en een niet- agressie-pact zouden sluiten De Dre mier van communistisch China Tsioë En-Lai heeft gisteren in een redevoe ring gezegd dat de activiteiten van Zuid- Korea ontplooid tegen de wapenstil- standscommissie ontoelaatbaar zijn en resoluut moeten worden stopgezet. Ook sprak Tsjoe En-Lai opnieuw over een internationale conferentie over de pro blemen van het Verre Oosten en u te_ rugtrekking van alle buitenlandse troe pen uit Korea. (U p Reut{?r) .,De Nederlandse groep" te Surabaja, omvattende in Indonesië gehoreri landers, die aandringen op hun mas fcpatriëring, heeft besloten zo nod S actie over te gaan, indien het Nea- landse Hoge Commissariaat in Novemtier hog geen beslissing genomen heeft in take massale repatriëring. Een voorstel om dadelijk een actie te beginnen werd verworpen. Tot het Ne derlandse Hoge Commissariaat te Dja karta zal een brief gericht worden met de handtekeningen van alle leden, met het verzoek vier voor-mannen van de groep te rehabiliteren. Hun werd namelijk verboden het erf van het Nederlandse Commissariaat te Surabaja te betreden, nadat er moeilijkheden wa ren voorgevallen. (P.I.A.). ziideatë gewo°nlijk goed ingelichte belangrijk,?61}? ™°Fdt vernomen is „in bereikt ti-u mate overeenstemming vertegenwoorHi onderhandelingen tussen Dok en Sch«IgSrc der. Nederlandsche en Griekï a ,PSbouwmij' te Amsterdam ving, wedernnhnteiten 0ver de verwer- de Scaramarmo°oT en exPj°itatie van ne door do lvi, ,leepSWe,rf nabij Athe- De onderhal ?-erlandse Maatschappij. regering worrtalngen met de Griekse kening va^ w voortgezet. Onderte- 6 weken vemacht.°ntraCt W°rdt binnen spattingen, waaraan het volk der Ma- rind-Anim zich tot dusver betrekkelijk vrij had kunnen overgeven. De explora tie van het binnenland werd met kracht ter hand genomen. De resultaten-sta tistiek van de Missie ging vrijwel ogen blikkelijk met grote sprongen omhoog. Het bevolkingsonderzoek, dat hier enige tijd geleden onder auspiciën van de S.P.C. is gehouden, heeft nog eens duidelijk aangetoond, hoe heilzaam de ze straffere houding van het gouverne ment is geweest. In 1950 werd Zuid-Nieuw-Guinea een zelfstandig vicariaat. De derde peri ode was begonnen. Er werd een be gin gemaakt met de versterking van' de Missiekrachten en met een inten sieve bestudering van taal en volk der Marind. Thans zijn er meer dan 300 onderwijzers en catechisten. Onder de apostolisch vicaris, mgr. Tillemans, werken 30 priesters, 24 broeders en 28 zusters. Pater Verschueren dankte de gouver neur nog in het bijzonder voor de diep gaande studie, die deze in zijn contro leursjaren aan de Marindbevolking heeft gewijd, en die voor de Missie een grote steun is geweest. Dr. Van Baal beantwoordde de re de van pater Verschueren en gewaag de van de lof, die de Nederlandse re gering de Missie voor haar werk brengt. De gouverneur maakte bekend, dat pastoor A. Drager is benoemd tot Bid der in de Orde van Oranje Nassau. Aan 1 roeder A. Puette en zuster Cyria is de eremedaille in goud toegekend van de Orde van Oranje Nassau en de Papoe- ase catechist Gerardus is begiftigd met de Zilveren Ster van Trouw en Verdienste met bouton. De bevelhebber van de Maiinestrijd- krachten in Nederlands Nieuw-Guinea, kap. t.z. A. de Neeve, de Apostolische Administrator van Hollandia, mgr. A. Cremers O.F.M., de resident van Zuid- Nieuw-Guinea, de heer Boendermaker, en de Terreinleider van de Zending in Nieuw-Guinea, dr. F.C. Kamma, kwa men na de gouverneur nog aan het woord. De Apostolisch Vicaris van Merau ke, mgr. H. Tillemans, sprak tot slot een woord van dank tot allen. „Met de les van het verleden gaan wij een nieuwe vijftig iaar tegemoet, met een waarlijk hoopvol hart, om dit volk te brengen tot een hogere levensstan daard en tot een diepere beleving van de Christelijke beginselen." 9 Zaterdagavond hebben meer dan 300 Papoea's deelgenomen aan een ge zongen henrdenkingsspel dat de gehele Missieperiode weergaf. Vele duizenden Papoea's waren van heinde en ver toe gestroomd om dit evenement mee te maken. Verder was er nog een muzika le hulde en een fakkeloptocht. De Kei- ese gemeenschap besloot de viering met een toneelvoorstelling en dansen. Advertentie Bij het missiehuis van de missionaris sen van het H. Hart te Tilburg is be richt ontvangen van de ontvoering van pater Jos. Jötten, missionaris te Dongala op Celebes. Vermoed wordt, dat pater Jötten, die afkomstig is uit Spaubeek (L.), het slachtoffer is geworden van Mohammedaanse fanatici, leden van de Darul Islam. Dongala is de uiterste post van het vicariaat Menado en gelegen in Midden- Celebes. Het vicariaat staat onder lei ding van mgr. N. Verhoeven, die mo menteel in Nederland vertoeft. Pater Jötten is 34 jaar oud; hij werd in 1947 priester gewijd en in 1949 als missionaris uitgezonden. Zijn werkter rein, dat het grootste is op Celebes, ligt voornamelijk in het Zuiden. Van Ru- mengkor uit werkt hij onder de groep jes katholieken, die overal in het uit gestrekte gebied wonen. GENEESMIDDEL tegen huidaandoeningen Advertentie Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. Da helder vloeibare D. D. D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest. VLOEISTOF BALSEM ZEEP In een communiqué, waarin het pu bliek weinig hoop wordt gelaten op een mogelijk voortbestaan van „Bello' heeft het tramcomité uit Bergen, be staande uit de heren Anthony van Kam pen, mr. A. F. Kamp en mr. F. Zeiler, bekend gemaakt, dat na alle hoopgeven de besprekingen met de directie der Spoorwegen thans tot haar grote teleur stelling B. en W. van Bergen zelf de voor het voortbestaan van de railverbinding noodzakelijke medewerking weigeren te verlenen. „Wij hebben in Utrecht twee bespre kingen gevoerd met de president der N.S., ir. F. Q. den Hollander," zo meldt het comité. „Daarbij bleek ons, dat de N.S. niet bereid waren het opheffings- besluit ongedaan te maken. W 1 kregen wij de stellige indruk, dat, in dien het gemeentebestuur van Bergen bereid gevonden zou worden in te stem men met ons streven, er met de N.S. te praten zou zijn. Ir. Den Hollander beval zelfs' tijdens de laatste bespre king een bekwaam technisch adviseur aan voor uitwerking der plannen." Het comité wendde zich dus tot het gemeentebestuur met het verzoek in een gezamenlijke bespreking onder ogen te zien op welke wijze de N.V. Berger Tramweg Maatschappij in oprichting, die het comité gevormd had, zou kun nen worden ingepast in het ontwikke lingsplan der gemeente. Onder aanvoering van Bergens bur gemeester, dr. W. Huygens, hebben B. en W. echter dit verzoek van de hand gewezen. „Wij zien geen aanleiding voor nader contact tussen u en het ge meentebestuur," zo schrijven B. en W. En daarmede lijkt het doodvonnis over „Bello" geveld. Want die medewer king van het gemeentebestuur is onont beerlijk. B. en W. hebben nl. tegen het eind van het vorig jaar gebruik ge- In Bergen op Zoom werd Maandagmiddag een luisterrijke Maria Ommegang gehouden. Men zag vele schitterende groepen, uitbeeldende de zeven vreug den van Maria, doorweven door aanroepingen uit de -itanie van Loreto. Hier ziet men de wagen met de titel „Hulde van Brabant aan zijn Hertogin''. De letters van het woord Brabancia op de wagen duiden in het Latijn alle een van de deugden van het Brabantse volk aan als volgt: Bona - edel; Regalis - koninklijk; Audax - moedig; Beat - gezegend; Antigua - eerbied waardig; Nobilis vermaard; Caritativa - welwillend; lusta - rechtschapen en Amabilis beminnelijk. maakt van het recht tot koop van het stationsemplacement in Bergen met de lijn Oostdorp-Bergen. Naar het A.N.P., dat zich met de ge meentesecretaris in verbinding stelde, vernam, heeft het gemeentebestuur het emplacement en het terrein waarover de spoorlijn ligt van de Nederlandse Spoorwegen gekocht voor het symbo lische bedrag van één gulden, waar bij het echter als voorwaarde accep teerde, dat over deze grond nimmer meer een tram zou mogen rijden. Op aanwijzing van de bewoners van de Sleegstraat te Ulft, die reeds ge ruime tijd hulpgeroep van een kind hadden gehoord, heeft de Rijkspolitie te Ulft een onderzoek ingesteld ten huize van het echtpaar V. Daarbij bleek dat het drie en een half jarige pleegkind van dit echtpaar op ergerlijke wijze was mishandeld. Het kind was bont en blauw geslagen. De arts van het dorp heeft het kind voorlopig in zijn woning opgenomen. De Rijkspolitie heeft tegen het echtpaar procesverbaal opgemaakt. Zaterdag is de 83-jarige missionaris van Scheut-Sparrendaal, pater J. Jans- sens bij het oversteken van de Hel- voirtseweg bij het missiehuis Spar- rendaal te Vught door een auto, die uit de richting Helvoirt kwam, ge grepen en gedood. Pater Janssens is circa vijftig jaar in China geweest, waaruit hij was ver dreven. Sedert kort woonde hij op Sparrendaal. Als laatste van de organisaties, die partij zijn bij de collectieve arbeidsover eenkomst voor het grafisch bedrijf, hebben thans ook de drie werkgevers bonden de wijziging in de C.A.O. aan vaard. j>e zomertentoonstelling „Moderne kunst, oud en nieuw" is te bezichtigen in de' nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum; deze expo-itie toont de in vloed van de moderne techniek en de wetenschap op de schilderkunst en de verwantschap van de moderne kunst mei de uitingen van primitieve men sen. Op de benedenverdieping van het hoofdgebouw wordt moderne kunst- niiverheid getoond en werk van le vende Nederlandse schilders, beeld houwers en grafici, waaronder Jan Wiegers, Ouborg, Charley Toorop, de experimentelen en zondagschilders. Op de bovenverdieping zijn te be zichtigen een grote Van Gogh-ten- toonstelling, circa 13 schilderijen en 106 tekeningen uit verschillende pe rioden van het leven van Vincent van Gogh en de collectie Regnault: Ecole de Paris. De politie te Singapore heeft een Am sterdammer gearresteerd voor wie ook de politie van ons land grote belang stelling heeft. Deze voortvluchtige op lichter heeft onlangs een conservenfa- briek in Standdaarbuiten (Noord-Brj voor een bedrag van ruim elfduizend gulden benadeeld. De Amsterdammer bezocht de fabriek en vroeg levering van een grote partij blikgroenten. Een bekende Amsterdamse firma zou borg staan. Toen de bedrijfsleiding van de fabriek enige dagen later het opgege ven telefoonnummer in Amsterdam belde, kreeg zij de oplichter zelf aan de telefoon, die uiteraard de beste inlichtin gen gaf over zijn credietwaardigheid. Het briefpapier waarop de borg werd bevestigd was gestolen bij het bedrijf, dat voor de Amsterdammer borg zou staan. Door snel optreden is de politie er in geslaagd nog een bedrag van f 4000 aan conserven te achterhalen. De rest was reeds over de grens. Niemand had verwacht dat de Amsterdammer zo voortvluchtig was, dat hij in Singapore terecht zou komen. De 69-jarige schipper H. Rook, uit Krimpen aan de IJssel, is, toen hij met zijn bromfiets te Rotterdam reed, aan gereden door een personenauto. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het Bergwegziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig overleed. Op de Rijsbergseweg nabij Breda is Maandagmorgen een Belgische perso nenauto tegen een boom gebotst. De chauffeur de heer J. F. uit Antwerpen werd zwaar gewond. Tijdens het ver voer naar het ziekenhuis in Breda over leed hij. Zijn echtgenote mevrouw A. F.- V. en het echtpaar E. uit Antwerpen, dat achter in de auto zat, werden ern stig gewond en moesten naar het St. Ignatiusziekenhuis worden overge bracht. Twee wielrijders, die op het fietspad met de sturen verward raak ten en daardoor de rijweg opschoten waren de oorzaak van het ongeluk. Het slachtoffer week snel zijwaarts uit en botste toen tegen de boom. Advertentie Van een der hellingen van de werf van Wilton Fijenoord in Schiedam heeft Zaterdag de echtgenote van de burgemeester van Roermond, mevr. M. M. R. J. S. A. Geuljans, de daar voor de Koninklijke Marine in aanbouw zijnde mijnen- Roermond" te water gelaten. Op de foto ziet men, hoe het schip van de helling loopt. veger Met het oog op de Rembrandt-her- denking in Juli 1956 overweegt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen opdracht te geven tot het maken van een korte documentaire film in kleuren over Rembrandt en zijn werk. Teneinde een keuze te kunnen doen uit verschiliende mogelijkheden van bewerking van de stof heeft de minis ter door bemiddeling van het bestuur van de Nederlandse beroepsvereni ging van filmers de Nederlandse fil mers opgewekt vóór 1 October scena- riovoorstellen bij het ministerie in te zenden. De Franse resident-generaal van Ma rokko, Gilbert Grandval, heeft Zondag enige uren na zijn aankomst te Rabat uit Parijs in een radiotoespraak ver klaard tevreden te zijn over de hervor mingsplannen van de Franse regering voor het protectoraat. Hij beloofde de hervormingen spoedig te zullen verwe zenlijken en deed een beroep op de Franse en Marokkaanse bevolking hem te steunen bij de uitvoering van deze taak. De Marokkaanse nationalistische partij, de Istiqlal, heeft overigens al bekendgemaakt dat de plannen welke de Franse regering blijkbaar heeft voor herstel van orde en rust in Marokko „door het Marokkaanse volk slechts kunnen worden verworpen." Verklaard wordt dat de plannen, zoals die in de pers zijn gepubliceerd „in Marokkaanse kringen diepe teleurstelling hebben gewekt." De Marokkaanse onafhanke- lijkheidspartij heeft Zondag te Parijs een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het plan van de Franse regering slechts kon leiden tot verslechtering van de toestand. De Franse premier Faure heeft ver klaard dat op 12 September „een einde moet zijn gekomen aan de zeer critie- ke periode die Marokko op bet ogen blik doormaakt en mogelijkheden moe ten zijn geschapen voor een andere toekomst." De Franse regering heeft een plan en een tijdschema opgesteld voo' de oplossing van de Marokkaanse vraagstukken. Het tijdschema loopt van 18 Augustus tot 12 September, zo ver klaarde hij bij aankomst in Parijs uit Vizille, waar hij besprekingen heeft ge voerd met president Coty. Behalve de tijdmelding en het weer bericht zal men met ingang van 5 Sep tember a.s. op het telefoonnet Amster dam ook een critische beschouwing van de in de hoofdstad draaiende films kunnen beluisteren. Na het draaien van het nummer 123123 zal men een mannenstem ho ren die filmcritieken voorleest, samen gesteld door daartoe speciaal aange zochte Amsterdamse critici. De dienst wordt onderhouden door de T.S.O., de telefonische service-on derneming, die reeds een boodschap pendienst en een telefonische week- dienst in het leven heeft geroepen. Naar de T.S.O. mededeelt, zullen de kosten van de filmcritiekdienst wor den gedragen door het bedrijfsleven. Men zal n.l. tussen de tekst van de le- zei door, een meisjesstem horen, die de aandacht vraagt voor de voortreffelijk heid van een of ander product. Zaterdagmiddag waren enige kinde ren van de familie Spekenbrink te En ter aan het spelen achter de bak van een kar. Het schijnt, dat de bak is om gevallen en terecht is gekomen op het achtjarig zoontje, dat daardoor werd gedood. Maandag is in de Kralingse Plas bij het strandbad het stoffelijk overschot van de tien-jarige Tonnie Blok, te Rot terdam, drijvende aangetroffen. Het jongetje had Donderdag in het Kraling se Bos gespeeld en werd sedertdien vermist. De 32-jarige fabrieksarbeider P. S. uit Oud Gartel is in de nacht van Zon dag op Maandag tijdens een vechtpar tij zo ernstig gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk aan de gevolgen is over leden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Zondagmiddag werden in een café in Oud-Gartel schietwedstrijden gehouden. Tijdens deze wedstrijden ontstona tus sen S. en een zekere A. A. uit Oud- Gartel onenigheid. De ruzie werd niet uitgevochten, doch toen het tweetal de driesprong in het dorp ontmoette, kwam het tot een woordenwisseling, die in een vechtpartij ontaardde. A. trok een mes en raakte in het gevecht de halsslagader van zijn tegenstander. S. kon nog op zijn rijwiel stappen om te trachten een dokter te bereiken, doch enkele tientallen meters verder viel hij neer en overleed vrijwel on middellijk daarna. De Rijkspolitie heeft het stoffelijk overschot in beslag geno men. A. werd gearresteerd op verden king van doodslag of zware mishande ling de dood tengevolge hebbende. Ge bleken is, dat beiden onder invloed van sterke drank verkeerden, toen de vecht partij ontstond. In het hoofdgebouw van de Gelders- Overijsselse Zuivelbond (G.O.Z.) aan de Nieuwstad te Zutphen heeft zich een zware ontploffing voorgedaan, waarbij geen slachtoffers zijn gevallen. Door de verbouwing van de eerste etage, het laboratoriumgedeelte, is waarschijnlijk bij het omleggen van diverse leidingen een gasbuis beschadigd. Het uitstromen de gas verzamelde zich tussen het pla fond van de benedenverdieping en de betonnen vloer van de eerste etage, waar het door onbekende oorzaak is ontstoken. Met een geweldige explosie stortte het grootste deel van het uit steengaas opgebouwde plafond naar be neden. De concierge van het gebouw, de weduwe Vroom, die zich op het mo ment van de ontploffing in de beneden gang bevond, kon zich ternauwernood in veiligheid stellen. Zij kreeg een shock. De schade aan het gebouw is groot Vooral als gevolg van de nieuwe C.A.O. voor het grafisch bedrijf zal het drukwerk duurder worden. Het hoofdbestuur van de Federatie van werkgeversorganisaties in het boek- drukkersbedrijf meent de minimum tarieven niet te kunnen aanhouden. Zij worden aangepast, echter niet zo danig, dat alle uit de loonwijziging voortvloeiende kosten zullen worden doorberekend. De toeslag die op het handelsdruk werktarief moest worden berekend, be droeg tot nu toe 4 pet. Deze toeslag wordt gebracht op 7 pet., hetgeen be tekent dat het tarief met 2.88 pet is verhoogd. De toeslag op het calculatie schema voor boekwerk is van 24 pet. gebracht op 28 pet. Op de prijslijst voor klein handelsdrukwerk moest tot op he den 12 pet. verhoging worden berekend. Deze verhoging is nu gebracht op 15 pet. Op het calculatieschema voor de berekening van loonzetsel moet nu 21 pet. worden berekend. Voorheen bedroeg deze toeslag 17% pet In de nacht van Zaterdag op Zondag is te Amsterdam overleden het Indone sische parlementslid A. Rondonuwu. De heer Rondonuwu was enige weken ge leden met zijn echtgenote in ons land gearriveerd. Enige dagen geleden had hij in een ziekenhuis een operatie onder gaan. Hij was lid van de Partai Nasio- nal Indonesia.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5