Elf titels kanofestijn voor op de DUITSLAND bij Voorzaan Jan Klingers helpt Nederland tot tweemaal toe bijna aan zege HERMES DVS tweede in de cricketcompetitie Tennis en organisatie armetierig in Noordwijk ENGELSE ATHLETEN IN EIGEN HUIS VERSLAGEN Het Continent de Britten weer de baas Grote zilveren ZAANTROFEE naar Duitsland WA VV promoveert naar le klasse FRAAIE ZEGE VAN HCCI Internationaal schaaktournooi begonnen Nederlaag tegen zwak Duitsland Europese gelegenheidscombinatie over alle linies superieur: 4—1 Hongarije heeft de sterkste ploeg V7 endschappelijk voetbal Europese titelstrijd in Den Haag Wereldrecord 4x100 m met 1,5 seconde verbeterd DINSDAG 16 AUGUSTUS 1955 fAGINA 6 ENGELAND LEIDT IN TESTMATCH Lage scores op Oval Eindelijk KeresDonner afgebroken Australië in finale voor Davis Cup - - - - Soussa ontwerpt nieuw soort kaderspel J apannersAmerikanen T enniskampioenschap Verrassingen op de eerste dag (Van onze speciale verslaggever) ZAANDAM, Zondag. De wedstrijden om de West-Europese kanokampioenschappen, die Zater dag en Zondag op de Voorzaan zijn gehouden, hebben, mede dank zij een voortreffelijke organisatie, een volledig sportief succes opgeleverd. Duitsland kan met voldoening op dit sterk bezette internationale treffen terugzien, want onze Oostelijke naburen wisten op elf titels beslag te leggen. Vier van de vijf lange afstandnummers waren voor Duitsland en voor de zeven over winningen op de korte baan ging evenzoveel malen de Duitse driekleur in de hoogste mast. Oostenrijk kwam met twee kampioenschappen uit de bus, één op de 10 km en één op de 1000 m. Wereldkampioene Thérèse Zens van Saarland zegevierde in de K 1 dames over 500 meter en de Fransman Gan- tois zorgde ervoor, dat bij de cérémonie protocolaire de Marsaillaise weer klonk. Onze Nederlandse ploeg heeft met vier tweede plaatsen en één derde plaats genoegen moeten nemen, hoewel de oranje-hemden tweemaal zeer dicht bij een zege zijn geweest. Bjj de K 1 over duizend meter zette Jan Klingers iets te laat zijn eindspurt in waardoor hij met slechts één tiende seconde achter de Fransman Gantois bleef en bij de 4 x 500 m. estafette K 1 verloor de Nederlandse ploeg door een slechte wissel van Jochem Bobeldijk zoveel terrein, dat Jan Klingers op de laatste baan de achterstand juist niet meer kon inlopen. Het koppel Koch- Kwast finishte als tweede in de K 2 over 500 meter achter het sterke Duitse duo Miltenberger-Steinhauer en in het zelfde nummer voor dames moesten Gu Klingers-Bosschieter en Clasien Los- Paassen de meerderheid van de Duitse meisjes Amail-Scharz erkennen. De enige derde plaats, die Nederland be zette, was door Jan Klingers tot stand gebracht, die Zaterdagavond in de K 1 over tien kilometer achter de Duitsers Briel en Miltenberger over de eindstreep ging. Het ere-comité van deze West-Euro- pese kanokampioenschappen en een aantal vrienden van de K.V. „De Geu zen" hebben onder de naam Zaan- trofee een fraaie zilveren molen als wisselprijs ter beschikking gesteld, die telkens bjj de wedstrijden om de West- Europese titels zal worden toegewezen aan het land, dat de beste resultaten in de op het spel staande nummers be haalt. Ditmaal dus voor de eerste keer was het Duitsland, dat met 85 punten de Zaantrofee voor twee jaren m het bezit mag houden. Met 28 punten eindigde Nederland op de tweede plaats en Oostenrijk werd met 26 punten derde. Op de eerste wedstrijddag, welke reeds om half tien was begonnen met het afwerken van de series, ging liefst viermaal de Duitse vlag in top door successen op de lange-afstandnummers en alleen in de K 2 moesten de West- Duitsers de meerderheid in Oostenrijk erkennen. De start van de 1000 meter herent tlemonstratiewedstrijd van tien- persoons Canadese kano's, we'ke gewonnen werd door de Duitse boot „Wuppertal", op de voor grond. genoot Baack, die er 4.55.6 over deed. De Fransman Molle eindigde als derde. In de K 1 heren over 500 meter was een foto nodig om de winnaar aan te wijzen. Kleine van Duitsland werd met 1.56.6 eerste, terwijl Gantois van Frank rijk met 1-56.8 zich als tweede klasseer de. De Duitser Gunkel ging als derde over de eindstreep. Op fraaie wijze werd het Nederlandse dames-koppel in de K 2 over 500 meter Lange afstand De lange afstandnummers over tien kilometer waren directe finales. In de eenpersoons Canadese kano's gingen IIIIIIMIIIIIItiHiiHiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiimtiiiiiiiiiHiiiMi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiminimiiiiiiiiiiiiiiiiiin minimum drie deelnemers van start. Halverwege de strijd moest de Fransman Molle de strijd staken, waarbij na onderzoek van dokter C. Mooy bleek, dat Molle een leverstoornis had wegens te vet eten. In dit nummer nam de Duitser Johann- sen de leiding, gevolgd door zijn land genoot Baack. Met de finish in zicht zette Baack een felle eindsprint in, waarbij hij op dertig meter afstand van de eindstreep omkantelde en zwemmen de achter zijn kano door de finish ging. De uitslag hiervan was: C 1: 1 Johann- sen. Duitsland, in 58.41.8; 2. Baack, Duitsland, in 59.10.6. De K 2 over tien kilometer leverde het West Europese kampioenschap op voor het Oostenrijkse koppel Raub-Wie- dermann, dat een tijd van 43 minuten 4.8 seconden voor zich liet afdrukken. Dit fraaie Oostenrijkse koppel, dat reeds elf jaar tezamen vaart, veroverde vorig jaar in Macon (Frankrijk) de wereld titel op dit nummer en in 1953 hot West- Europese kampioenschap in Duisburg. Het Nederlandse duo Kock-Kwast ein digde in dit veld van dertien ploegen op de vierde plaats. De einduitslag was: 1. Raub-Wieder- mann, Oostenrijk in 43.4.8; 2. Noller- Kramer, Duitsland, in 34.12.3. 3. Scheuer- Schmidt, Duitsland, in 43.19.3. De tweepersoons Canadese kano's moesten het zonder Nederlandse deelne ming doen omdat het staande peddelen in ons land vrijwel niet beoefend wordt. Hier was de kampioenstitel voor de Duitsers Becker-Otten, die over de tien kilometer 53 minuten en 35.6 seconden nodig hadden. 2. Schindler-Waldner, Oostenrijk, in 53.49.2; 3. Turlier, Lecler, Frankrijk, in 55.07.2. In de K 1 heeft de Zaandammer Jan Klingers op uitstekende wijze de Neder landse klenren verdedigd. Lange tijd heeft Klingers heftige strijd gevoerd met de Duitsers Briel en Miltenberger, maar door combine moest de Nederlan der tenslotte capituleren, hoewel hij meer dan eens de leiding had. Ontmoe digd door de samenwerking tussen de beide Duitsers zakte Klingers tegen het einde af om tenslotte als eervolle derde door de finish te gaan. Het eindresultaat was: 1. Briel, Duits land, in 47.39.7; 2. Miltenberger, Duits land, in 48.10.8; 3. Klingers, Nederland, in 48.35.8. De eerste dag werd besloten met de K 4 over tien kilometer. Een teleurstel ling voor de talrijke toeschouwers was, dat de Nederlandse ploeg reeds op 300 meter na de start omsloeg en zich hier mede uitschakelde. De uitslag was: 1. Duitsland in 39.37.8; 2. Duitsland in 40.31.3; 3. Engeland in 42.41.6. Tienduizend toeschouwers Zondagmiddag hebben zeker tiendui zend toeschouwers de wedstrijden vanaf de Zaanoevers gevolgd, waarbij de po litie soms alle moeite had het verkeer In goede banen te houden. De talrijke vlaggen zorgden voor een feestelijke omlijsting, terwijl de cérémonie proto colaire telkenmale met de grootste aan dacht door de uitverkochte tribunes ge volgd werd. Zeeverkennertjes hesen met volle overgave de nationale kleuren van de drie zegevierende landen, terwijl het volkslied van de winnende natie weer klonk. Alleen de nationale hymne van Saarland kwam op de gramofoonplaat heel ongelukkig door, zó, dat Thérèse Zens op het hoogste platform bedenke lijk haar hoofd schudde. De tweede dag werd ingezet met drie internationale jeugdwedstrijden. Hier van waren de resultaten: K 2 over 500 m.: 1. Knuppe-Steen, Nederland, in 1.52.9; 2. Isselhorst-Zim- merman, Duitsland, in 1.54.2; 3. Char- ron-Wiessel, Saarland, in 1.56.8. K 1 over 500 m.: 1. Beunder, Neder land, in 2.8.4; 2. Isselhorst, Duitsland, in 2.11.4; 3. Gautier, Engeland, in 2.11.4. K 4 over 500 m.: 1. Nederland in 1.43.7; 2. Saarland in 1.43.7; 3. Duits land in 1.44.7. Om half drie kon Zondagmiddag een aanvang gemaakt worden met de fina les van de kortebaan-nummers. De K 2 over 500 m heren leverde al direct een uiterst fraaie race op, waar bij de negen deelnemende ploegen el kaar niets toegaven. De Nederlanders KochKwast hadden de leiding, maar door een felle eindsprint ging net duo MiltenbergerSteinhauer als eerste door de finish. Hun tijd bedroeg 1.45.4, die voor KochKwast 1 min. en 46 seconden. RaubWiedermann van Oos tenrijk werden derde. De C 2 over 1000 meter was een bui tenlandse aangelegenheid. Schindler Waldner van Oostenrijk zegevierden in dit nummer met een tijd van 4.33.5, gevolgd door twee teams van Duits land. Een fraaie demonstratie was de wed strijd in tienpersoons Canadese kano's, waarbjj ons land vertegenwoordigd was door de ploeg van Quo Vadis. Hoewel dit Zaanse team als vierde binnen kwam, kregen de Kogers van de dui zenden een hartelijke ovatie voor hun moedig volhouden. De K.V.L. „Wup pertal" uit Duitsland wist in fraaie stijl deze spectaculaire race te winnen. In de K 1 over duizend me ter kwam de Franse leider Gantois nog in gevaar te verkeren doordat onze landgenoot Jan Klingers door een ferme eindsprint zijn positie ging bedreigen. Ondanks de luide aanmoedigingen van de toeschouwers kon Klingers de Frans man juist niet meer benaderen. Uitslag: 1 Gantois, Frankrijk In 4.04.3; 2 J. Klingers, Nederland in 4.04.4; 3 Milten berger, Duitsland in 4.09.7. Bi) het damesnummer K 1 over 500 meter was de zege van de wereldkam pioene Thérèse Zens toch niet zo over tuigend als ieder feitelijk verwacht had. Haar tijd bedroeg 2.13.2, terwijl het Oostenrijkse meisje Heliebrand 2.14.1 voor zich liet afdrukken. Amail (Duits land) werd met 2.17 derde in dit milieu. De beide Nederlandse koppels in de finale K 2 over 1000 meter kwamen er niet aan te pas. Het werd een succes voor het Duitse koppel ScheuerSchmidt in 3.40.3 vóór het Oostenrijkse duo Raub -Wiedermann (tijd 3.41.8). Derde wer den de Duitsers Nolier—Kramer. De éénpersoons Canadese kano's over 1000 meter bracht op de eerste twee plaatsen Duitsers. Johsmnsen toonde zich met 4.53.1 sterker dan zijn land- tweede, achter Duitsland. Oostenrijk bezette hier de derde positie. De K 4 over duizend meter bracht weer Duitse successen. De eerste en tweede plaats waren voor onze naburen, terwijl Saarland als derde op het plat form kon plaatsnemen. Voor een spannend slot zorgde de estafette 4 x 500 meter voor heren. In dit nummer ging voor de laatste maal de Duitse vlag in top, waarbij Neder- (Van onze cricketmedewerker) Nadat de eerste dag in de vijfde test match tussen Engeland en Zuid-Afrika, die op de historische Oval te Londen gespeeld wordt, reeds vroeg in de mid dag door regen bedorven was en Enge land, na het winnen van de toss, een totaal van 70 runs voor het verlies van 3 wickets gescoord had, (Close 32), werd gisterenmorgen voor een totaal uitver kocht huis en onder fraai zomerweer de eerste innings van Engeland voortgezet, die op een totaal van151 een einde nam. Compton bracht het tot 30, Watson tot 25 en Lock tot 18. Bailey en Spooner waren de batsmen die ieder een nul boekten. Het wicket was zeer moeilijk en vooral Tayfield (3 voor 39) en God- dard (531) trokken zeer veel profijt van de slechte toestand van het wicket. Heine nam 1 voor 43 en Fuller 1 voor 31. Slowbowler Tayfield boekte „en pas sant" zijn honderdste wicket gedurende de tour. Maar ook Zuid-Afrika zou ervaren dat het op een opdrogend wicket „slecht kersen eten" is met bowlers als Lock en Laker en juist voor het einde van de tweede speeldag was Zuid-Afrika uit voor een totaal van 112 runs (McGlew 30, Waite 28 en Cheetham 12 n.o.), zodat de achterstand van Zuid-Afrika op de le innings 39 runs bedraagt. Statham bowlde 2 voor 31, Bailey 1 voor 6, Lock 4 voor 39 en Laksr 2 voor 28. Er staan nog drie speeldagen ter beschikking. De scores waren: Engeland le innings: 151, Zuid-Afrika le innings: 112. Gisteren waren meer dan 33.000 toeschouwers aanwezig. In de tweede halve competitie om een plaats in de eerste klasse amateurs tus sen Stadskanaal. WAW en Frisia is de wedstrijd StadskanaalWAW geëindigd in een 52 overwinning voor WAW, De Wageningse ploeg promoveert hier- land op eervolle wijze als tweede bin-door naar de eerste klasse amateurs diS' nenkwam. Oostenrijk finishte als derde, trict Noord/Oost. (Van onze cricketmedewerker) Door een overwinning met 40 runs op H.C.C. I, heeft Hermes-DVS in de cric ketcompetitie definitief beslag weten te leggen op de tweede plaats nu een gemiddelde van 2.19 (24 punten uit 11 wedstrijden) is bereikt; een fraaie pres tatie. Quick (Nijmegen), dat zo'n fraaie kans had om definitief als derde te eindigen, miste de aansluiting door een nederlaag op eigen terrein tegen het Haagse H.B.S. en verhuist nu naar de vijfde plaats (1.66 gem.). De derde plaats wordt nu ingenomen door V.R.A., at met het Haagse Quick geen moeite had en met 73 runs in de meerderheid bleef. V.R.A. heeft nu een gemiddelde van I.80; ACC staat op de 4e plaats met een gemiddelde van 1.70. Ook in de onderste regionen zijn aan merkelijke veranderingen opgetreden. Excelsior heeft de laatste plaats verla ten (door een 3 wickets zege op VOC) en aan de Rotterdammers overgedragen. De Schiedammers zijn zelfs twee plaat sen naar boven gekomen, daar het ook VVV dat met 18 runs van Sparta verloor achter zich gelaten heeft. Het Utrechtse Kampong, de laatste zes weken ongeslagen, vond tegen Rood en Wit aan de Spanjaardslaan een ge heel verjongd team, en moest met de kous op de kop naar de Domstad terug keren. Met 69 runs bleef de oude club van 'Posthuma in de meerderheid, waar door de Haarlemmers met Kampong gelijk zijn gekomen en samen de 9e en 10e plaats delen met een gemiddelde van 1.22. Rood en Wit sloot de innings op een totaal van 192 runs voor het verlies van 8 wickets, waarvan H. Wykhuizen met een zeer fraaie 68 not out bleef. Molenaar (14) en Engelenberg (13) zorgden voor een goed begin, ook Bouw man (28) liet fraai batten zien, voorts nog een vlugge 26 van aanvoerder De Nijs. A. de Waard met 5 voor 68 in 24 overs zeer verdiende cijfers. Van één voor 24, stond het een uurtje later 6 voor 62 bij Kampong en al roerden de staartwickets zich nog zo dapper (van Minnen 19, de Waard 17, C. van Es- veld 19 en de Bruin 18) op een totaal van 123 was de innings ten einde. D. Bijleveld bowlde ir. 25 overs 7 voor 54. Het veldwerk van de thuisclub, dat op een hoog peil stond, gaf hier de doorslag. H.B.S. schoorde tegen het Nijmeegse Quick een totaal van 152 runs (H. van Dijk 59), Burkj, in 33 overs waarvan 15 maidens, 5 voor 48; voor Quick, dat all out was voor 103 runs, schoorden alleen Coppens (30) en Phijffer (40, 3 x 6, 3 x 4) runs van betekenis. A. v.d. Vegt 7 voor 36. In de ontmoeting tussen VRA en Quick, Den Haag, (dat zonder P. Mar seille moest aantreden) en door VRA met 73 runs gewonnen, telden we niet minder dan zeven Engelsen in beide teamsVRA scoorde een totaal van 160 runs (S. Mulder 30, L. C. de Vil- leneuve 42 en Dr. K. Mc. Manis 28) J. Clarke 4—47 en J. van Eechoud 3 voor 62; Quick kon het niet verder dan tot een totaal van 87 brengen. VVV had een mooie knas om Sparta er onder te houden, daar het de Spar tanen voor onder de honderd (98) aan de kant gezet had (J. Dorresteyn 0 voor 32), doch WV faalde hierna aan bat (voor de zoveelste keer) en was all out voor de schamele score- van 80. (A. Ruiterman 4 voor 22). Hermes-DVS maakte tegen HCC 1 het fraaie totaal van 200 H. Stolk 36, van Huet 33 en Tettelaar 30) C. Bak ker 5 voor 65; HCC 1 werd hierna voor 160 uitgebowld (M. van Oven 57) door J. Scheffer 3 voor 73 en Bai y 3 voor 34. Het internationaal schaaktournooi is Maandag te Gothenburg begonnen. De eerste ronde leverde vooralsnog geen verrassingen van betekenis op. Donner, de enige Nederlandse deelne mer, heeft zijn partij met Keres (Rus land) afgebroken. Wegens ziekte van Stahlberg (Zweden) kon diens partij te gen Bronstein niet doorgaan. De uitslagen van de partijen gespeeld in de eerste ronde luiden: Keres (Rus land)—^Donner (Nederland) afgebroken; Spassky (Rusland)Szabo (Hongarije) Geiler (Rusland)Sliwa (Polen) afoebr.: Tiivitsky (Rusland)Unzicker (West-Duitsland) 10; Pachmann (Tsje- choslowakij e) Filip (Tsj echoslowakije) VaH; Rabar (Z.-Slavië) Fuderer (Z.- Slavië) Medina (Venezuela) Guimard (Argentinië) afgebr.; Bisguier (V.S.)Najdorf (Argentinië) afgebr.; Panno (Argentinië)Pilnik (Argentinië) Va. Australië heeft zich geplaatst voor de Challenge Round van het Davis Cup-tournooi. Op de eerste dag hadden de Australiërs reeds da beide enkel spelen gewonnen var Italië, daarna zegevierden zij in het dubbelspel, zo dat zij thans met 30 voor staan. (Van onze tennismedewerker) Noordwijk, Zondag. Voor de tweede maal na de oorlog hebben we een tennislandenwedstrijd tegen Duitsland gespeeld. Vorig jaar no digden de Duitsers ons uit de jaarlijkse ontmoeting, die in 1927 onderbroken werd, te hervatten. We kregen klop in Hannover met 15-7. Deze keer werd het een nederlaag van 13-9 tegenDuits land B. Jammer was dat de nog steeds sterke oud-kampioen Von Cramm niet meer in het veteranen-onderdeel optrad. In zijn plaats fungeerde nu Kuhlman. die 24 jaar geleden de int. kampioen schappen van Noordwijk won. Groots is de vertoning niet geworden eti het was doorgaans maar pover ten nis, dat men te aanscnouwen kreeg. Dit kwam ook al doordat Duitsland lang niet met zijn sterkste mensen naar Noordwijk was gekomen. Vooral bij de dames ontbrak het internationale ele ment helemaal. Speelsters als mej. Vollmer en mej. Zehden die op het hoogste niveau hun woordje meespre ken, werden node gemist. Het publiek kwam dus niet aan zijn trek. Ook orga nisatorisch niet. Scheidsrechters waren door het ontbreken van een geluids installatie niet of nauwelijks te ver- «ah. De belangrijkste ontmoeting die er in de Europese athletiekwereld gedurende dit seizoen is gehouden, de landenwed- strijd tussen Engeland en Hongarije in het befaamde White City-stadion te Londen, is door de Hongaarse ploeg met ruim verschil gewonnen. De Hon garen zegevierden met 116(4 tegen 93(4 pnt. Gelukkig voor de Engelsen eindig de de landenwedstrjjd tussen de dames In hun voordeel, al was het verschil gering: 6053 punten. Van alle wedstrijden was uiteraard het duel tussen de Britse werelrecord- houder Chataway en de Hongaar Tabori het meest interessant. Chataway had geen beste dagen. Vrijdagavond ver loor hij de mijl, Zaterdagmiddag de 3 mijl. Zomaar een combinatie van conti nentale spelers, een formatie waarin bijvoorbeeld de Hongaren, Spanjaar den en Duitsers ontbraken, en die daarom zeker niet representatief voor het Europese voetbal genoemd kon worden, heeft de voetballers van Groot-Brlttannlë het zoveelste lesje gegeven. In het Windsor Pare in Bel fast, waar zestigduizend Ieren samen gestroomd waren om getuige te zijn van de erewedstrijd Groot-Brittannië Continentaal Europa ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Noord- Ierse Voetbalbond, hebben de Conti nentalen de Britten met 41 versla gen. Het continentale team, een samen raapsel van enkele spelers van repu tatie en internationals zoals er ln Europa nog vele anderen zijn, was doelpunt werd voorkomen. Drie minu ten later ontsnapte het Britse doel op het kantje af aan doorboring doordat Mac Donald een traag boogballetje van de Deen Sörensen nog juist weg kon trappen. Tegen het spelverloop in namen de Britten de leiding. Stan ley Matthews legde de basis voor de treffer. Hij zigzagde met de bal naar het centrum en gaf toen een lange pass in de richting van het doel. John- stoné liep er op, was de waakzame Jonquet te vlug af en plaatste het leer over het hoofd van de uitlopende Buf- fon heen in de touwen. De Britse voorsprong had geen lang leven. Binnen twee minuten was de stand gelijk met een „com plete" Franse goal. Middenvoor Ko- pa zond een pass op maat naar de oppermachtig in de tweede helft. Voor de rust, toen de Europese ploeg zocht naar enig onderling verband men had tevoren nimmer tezamen gespeeld konden de Britten nog stand hou den. Toen was de stand nog 11. Daarna speelde er nog slechts één ploeg. De Joegoslaaf Vukas drukte die meerderheid uit met drie doelpun ten, alle drie in het laatste kwartier van de wedstrijd gemaakt. De Britten mochten tevreden zijn met deze uit slag. Het spel had in het begin een tame lijk rommelig karakter. In beide ploe gen werd onzuiver geplaatst. Dertien minuten na de aftrap was het slecht» aan een schitterende save van de Ita liaan Buffon te danken dat een Brits doelmond, waar linksbuiten Vincent de bal over de toestormende kee per Kelsey heen lepelde (1—1). Van dat ogenblik af begon de continen tale overheersing, zonder echter voorlopig tot tastbare resultaten te leiden. Vukas had zijn ploeg bijzon der gemakkelijk de leiding kunnen geven, doch alleen voor het doel schoot hij zachtjes in de handen van de doelman. Ook in de tweede helft liepen de eerste Europese stormlopen op niets yit. Dat Vincent drie meter voor doel niet kon slagen, was een raadsel. Dit nam niet weg, dat de continentalen de situatie volkomen beheersten en met hun tegenstanders practisch konden doen wat zij wilden. Het was de Joe goslavische rechtsbinnen Vukas, die in de 32ste minuut met een schot van flinke afstand de treffer plaatste, waar iedereen al zo lang op had ge wacht. Vukas bleek meteen de smaak te pakken te hebben. Twee minuten voor het einde kon hij, na voorberei dend werk van Kopa, de stand op 31 voor de continentalen brengen. Luttele seconden voor het laatste fluitsignaal volbracht hij zijn „hat trick". Toen wees scheidsrechter Bronkhorst de continentalen een straf schop toe omdat Kopa gevloerd was. Vukas zette de penalty beheerst ln een doelpunt om (31). Over het continentale verdiend zijn overwinning van de bestond Van kop tot teen met modder bespat 1 (2) op de" drie mijl internationale verslaat de Hongaar Lazio Tabori de athletiekontmoeting in het Londense befaamde Engelsman Chris Chataway White City Stadion. Op de tweede dag won Hewson (G.B.) de 880 yards in 1 min. 48.6 sec. voor Szentgali (H.) die 0.1 seconde later door de finish ging. Hewson no teerde dezelfde tijd als het officiële Europese record, dat op 30 September 1954 te Kopenhagen door de Deen Nielsen op 1 min. 48.6 was gebracht. Op 4 Augustus van dit jaar verbeterde Nielsen deze tijd echter weer door 1.48.2 sec. te laten afdrukken. Het offi ciële wereldrecord bedraagt eveneens 1.48.6 en staat op naam van Whitefield er. Nielsen, maar Spurrier (V.S.) en Sowell (V.S.) liepen de 880 yards dit jaar reeds in resp. 1.47.5 en 1.47.6. Hew son verbeterde met deze race wel het Britse record. De strijd op de 3 mijl tussen Tabori en Chataway vormde het hp°P P - De Hongaar versloeg de Brit, recordhouder op deze afstand. schil tussen de beide athleten bedroeg slechts anderhalve meter taway werd dezelfde tijd afgedekt als voor de Hongaar, 13 min. 44,6 sec. De striid werd in de laatste meters beslist, nadat de athleten ronde na ronde ge vochten hadden tegen een harde wind en regenbuien. Een felle strijd is voorts geleverd op de 220 yards dames tussen Jean Scri- vens (G.B.) en het 16-jarige Hongaarse schoolmeisje Vera Neszmelyi. Beide meisjes noteerden 24.3 sec., maar Jean Scrivens ging iets eerder door de fi nish. Voor Engeland betekende deze tijd een nieuw nationaal record. He voetbalclubs eisen de aandacht al weer voor zich op. Gedurende het af gelopen weekeinde zijn tal van vriend schappelijke wedstrijden gespeeld. De uitslagen van de belangrijkste ontmoe tingen luiden: Rapid JCLausanne 21, Fortuna—Lille 3—2, Rapid—Lille 0—1, FortunaLausanne 21, BW-NOAD 92, WilhelminaLonga 73, PEC Koesveld (Did.) 180, TubantiaEDO 61, HilversumDWS 22, ZeistBI. Wit 24, Scheveningen/Holland Sport ADO 1—2, Sparta—SVV 4—6, VUC—Ve- lox 2—6, AGOW—VFC Marsbergen 62, VeendamDHC 25, Helmond Bayer (Leverkusen) 04, Elinkwijk— Bellinzona 41, Holland—Hercules 2—1, Eintracht (Nordhorn)Enschedese Boys 52, HaarlemExcelsior 2—1 MVV— Olympique Charleroi 12, RCHDOS 30. Willem II—Borussia (München Gladbach) 13, HVCAlkmaar 60; Graafschap—Fortuna 1895 (Dusseldorp) 03, ONADOSKO 45, HeerenveenHRC 12, Velocitas— ZFC 4—2, HSC—Be Quick (Gr.) 2—5, OosterparkersHelder 70, WWGer- mania (Leer) 03, Rheydter Sportver- einVitesse 27, Sportclub Enschede— FC Antwerp 21, Hermes'DVS—Bellin zona (Zwitserland) 3—3, Feyenoord— Ajax 3—3. V.l.n.r. de Oostenrijker Ocwirk, aan voerder van de „Rest van Europa", de Nederlandse scheidsrechter J. Bronk horst, en de Britse aanvoerder J. Blanchflower. bij niemand enige twijfel. De Brit se teammanager Walter Winterbot- tom erkende volmondig dat zijn elftal overspeeld was. Hij vond en kele spelers „complete meesters" met de bal. De speler Sörensen zei: „Als dit het beste elftal is, dat de Britten op de been kunnen brengen, dan ben ik er zeker van, dat wij op het vasteland minstens vijf verschil lende ploegen kunnen opstellen, die het kunnen verslaan." staan, terwijl bovendien de borden met de namen van de spelers en het score verloop ontbraken. En dan durft de K.N.L.T.B. nog de prijs van f 5 per dag te vragen. Onze dames hebben in feite de punten moeten vergaren. Zowel Nel van der Storm als Fenny ten Bosch wonnen van mej. List, een zeer matige speelster, en verloren van mej. Ahlert. Het damesdub- bel van dezelfde dames was een duide lijke Nederlandse zege. Ook in het gemengd-dubbel konden we, buiten verwachting, de beide punten in de wacht slepen. Hier kwamen uit Fenny ten Bosch en Van Dalsum tegen mej. Ahlert en Biederlack en Nel v. d. Storm met Dehnert tegen mej. List en Feldbausch. Het werden allebei twee setters, waarbij duidelijk bleek, dat de Duitsers van het aanvallende spel, volley en smash, die in een dubbel noodzakelijk zijn, weinig kaas hadden gegeten. Van het herenenkelspel hebben de Ne derlanders niets terecht gebracht. Alle partijen gingen verloren. Alleen Van Dalsum wist in zijn beide partijen éen set te maken. Hij had ze zeker kunnen win nen, maar kon op de beslissende momen ten niet doorzetten en had onvoldoende nauwkeurigheid en pressie om van de zwakte van zijn tegenstanders te pron- teren. Tegen Feldbausch kwam hij 5-3 voor, toch werd het 5-7. In de tweede set kwam de Duitser er helemaal niet aan te pas: 6-0. Iedereen verwachtte toen een zege, maar niets daarvan: 6-2 voor de Duitser. Tegen Biederlack, de als no. 1 opgestelde Duitser, kwam v. Dalsum nog beter te staan. De eerste set was voor Biederlack na wederzijds service-verlies. Het spel was, voor deze topklasse, nau welijks om aan te zien. De bal werd voortdurend in het midden gehouden en er werd niet de minste risico genomen om enige scherpte te geven. Alleen Van Dalsum kwam een enkele maal naar voren, om een volley te slaan, die dan meestal ook raak was. Onbegrijpelijk was daarom dat voortdurend retireren naar dé achterlijn. Biederlack had vermoede lijk zijn service bij de douane in bewa ring gegeven, want wat hij hier liet zien had daarmede weinig gemeen. Een heel slap balletje, dat over het net rolde. De tweede set kwam bij Van Dalsum even eens met 6-4, nadat hij bij 4-1 drie ga mes had weggegeven. In de laatste set stond de Nederlander met 3-1 achter en kwam toen plotseling met 4-3 voor om tenslotte de laatste drie games maar te verliezen, 4-6. De overige Nederlanders Denhert, Van Meegeren en Karamoy kwamen niet tot enige winst. Als pièce de resistance gold voor de Zondagmiddag een herendubbel met Van Swol. Helaas moest hij met Van Meege ren in het veld komen. Zij liepen elkaar voortdurend in de weg en het midden veld werd niemandsland, waarin de Duitsers maar al te graag raak schoten. De eerste set was nog voor onze mensen, maar de laatste drie gingen in steeds sneller tempo verloren. Óp de jaarvergadering van öe UIFAP (internationale biljart federatie) is het Europees kampioenschap 47/2 voor het komend seizoen toegewezen aan Neder land. De KNBB zal de organisatie hier van opdragen aan de 's-Gravenhaagse biljartclub die in September het 50-ja- rig bestaan herdenkt. Het toumooi zal van 16-19 Februari 1956 worden gehou den. Voorts werden de volgende data vast gesteld voor de Europese kampioen schappen; kader 71/2: 15-18 Maart te Luik; libre: 5-8 April te Barcelona; bandstoten: 3-6 Mei te Lissabon; fan- taisie classique: 24-27 Mei in een Spaan se stad; driebanden; 28 Juni-1 Juli te Saarbrücken. Op v.oorstel van de Egyptische afge vaardigde Soussa, die vroeger een groot en veelzijdig speler is geweest en wie het cadre 71/2 is te dankjg een in_ 28 Mei tot 3 Juni a.s. te ternationaal tournooi w°. irden gehouden o^rt'cadrespel. Soussa wil Tel "hXrt^ 'erug voeren tot drie spelsoorteru kader (alles 2-stoots). libre pn driebanden- Het door hem ontwor- nieuwe kaderspel Is een combinatie van 47/2 en 71/2. Het komt in grote pen lijnen hierop neer dat in sommige vak ken van het biljart 47/2 en in andere 71/2 gespeeld wordt. Het tournooi te Tours moet als proef worden be schouwd. De vergadering besloot voorts een Europees kampioenschap voor landen ploegen in te stellen in twee catego rieën. De sterke landen worden inge deeld in de ere-categorie, de zwakke re in een eerste categorie. Dit kam pioenschap omvat vier spelsoorten; 47/2, libre, bandstoten en driebanden. Elk land zal in elke spelsoort door maximaal twee spelers kunnen worden vertegen woordigd. De nationale Japanse zwemploeg heeft te Osaka tiidens de ontmoeting Japan- V.S. het wereldrecord op de 4x100 meter wisselslag estafette heren met 1.5 sec. verbeterd. Het team noteerde een tijd van 4 min. ■15.7 sec. Het oude record stond sedert 17 September van het vorig jaar met 4.17.2 op naam van de Japanse ploeg van de Waseda-universiteit, te Tokio ge maakt. Op de eerste dag van de wedstrijden om de Nederlandse tenniskampioen- st lappen, welke op de Metsbanen te Scheveningen worden gespeeld, heeft mevr. E. Reus voor een verrassing ge zorgd. Zij schakelde de geplaatste speelster mevr. Scholten in de eerste ronde van het dames enkelspel uit met 6—4, 75. Weliswa ir is mevr. Scholten pas van een angina genezen, doch haar tegenstandster speelde zeer sterk. In de eerste ronde van het he ren enkelspel '■•wees Croque <-» jeugdige Maris met een nederlaag te rug. Met een nederlaag van 26 en 46 verlies Maris de baan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 6