TAXI 18000 mom BLOEMENDAAL Burgemeester en gemeente-secretaris van Bennebroek gaan met pensioen Honkbal-promotie voor D.S.S. Frans Hin uit Bloemendaal zeilde internationaal Vertegenwoordiger van Nederland op vierhonderd zeemijlen Landbouwschap wil stad in duinen bij Castricum m m1 Laakkwartier met 15—7 verslagen Comoedia Haarlem Uitvoerig bezwaarschrift tegen ontwerp- Streekplan voor de IJ-mond Raad van State neemt kennis van verschillende standpunten Willem Andriessen speelt Beethoven Koster W. H. Aarts overleden Ernstig verkeers ongeval aan Zand- voortselaan imm GENERAL TIRE Doortrekking Orionweg Geschil tussen Bloemen daal en provincie Noord- Holland toegelicht WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1955 PAGINA 3 - 10 en 11 September „Humpie heeft een bok geschoten" A. 1. KAAN Burgerlijke Stand Haarlem HaarlemBell inzona WIELRENNEN R.C.H.Zeeburgia 80 FAILLISSEMENTEN De enige autoband met voor personenwagens GENERAL Winterconcerteii door het Noordh. Ph. Orkest HOOFDAKTE-EXAMENS Vijf jaar reservepolitie- sportvereniging „Haarlem" Bllikisemlofcerij B.R.D. Concert in Bloemendaalse openluchttheater Gemeentekwekerij geopend Ongeval door sport Technische commissaris K-N.B.R.D. W. Parson 40 jaar kellner bij fa. Franken Vlas-auto zat klein Brand in Rennemerdiuinen Vijf seizoenen Tiroler- muziek te Zandlvoort SANTPOORT Resten van Papenburcht bij Santpoort Concert bij Schipbroeken- weg HEEMSTEDE Opnieuw promotie bij T.Y.B.B.-softbal Op onze jo£o de kranige D.S S -ploeg met reserve, waarin de jeugd domineert, zodat de D.S.S.-ers een goede honkbaltoekomst tegemoet gaan. Het is D.S.S. gelukt om de promotie •tear de tweede klasse in de Honkbal- competitie te bewerkstelligen. In de beslissende strijd met Laakkwartier ^'elke in Deir Haag werd gespeeld, ze gevierden de Haarlemmers met 15-T. Een fraai succes hetgeen een mooie be loning is bij het vijfjarig bestaan. Nadat Laakkwartier in de eerste in- hings een 2-0 voorsprong had genomen vverd de stand in de gelijkmakende beurt weer in balans gebracht. In .de tweede innings nam Laakkwartier op nieuw de leiding maar daarna nam D.S.S. voorlopig het heft in handen. Honkslagen en 4-wijd brachten Kuypers en Scholte op de honken, zij werden door v. d. Kley over de thuisplaat ge haald die op zijn beurt weer kon sco ren door een fout van Laakkwartiers eerste honkman. Van Geldrop en Van Egmond voerden daarna de stand op tot 4-10 maar deze voorsprong bleek nog lang niet veilig. Tot tweemaal toe kreeg Laakkwartier drie honken bezet. Prima veldwerk van de D.S.S.r ploeg en een schitterende vang van Kuypers brachten uitkomst waarbij te vens bleek van hoeveel belang het is fnet een coach als honkbaldirigent te spelen. Aan deze coach, Schuurman, beeft D.S.S. veel te danken. De Haar lemmers wonnen tenslotte met 55 55 De toneelgroep „Comoedia", hef nieu we gezelschap van de acteur Guus Her mus, zal op Zaterdag 10 September haar eerste première geven in de Haarlemse stadsschouwburg. Het zal de eerste maal zijn, dat het ensemble zich aan het Nederlandse toneelpubliek voorstelt. Pie avond wordt gespeeld „All for Mary een kluchtig Amerikaans blij- SJ? i dat zal worden gespeeld onder de titel „Humpie heeft een bok geschoten". De regie is in handen van Guus Her- mus, terwijl de décors zijn ontworpen door Lucas Wensing. Behalve Guus Her- mus zelf spelen mee: Magda Janssens, John Gobau Bep Dekker en Robert So- bels. Het stuk wordt behalve op 10 Sep tember ook op Zondag 11 September ge geven. Advertentie Dinsdag en Donderdag 25 uur DEMONSTRATIE der bekende DACCA P_ BREIMACHINES Toegang vrij »DE WOLBAAL" Gen. Cronjestr. 129, Tel. 11385, Haarlem v?or Haarlem en Omstreken „VITEX Bos en Vaartstraat 15it Haarlem - Telefoon 18564 FILMS: PALACE: „3 Ring Circus", 14 jaar. Tijden 2, FRANS7 HALS:5 „Kouwe drukte", a. 1. Tij- LJDO2 3De7 Slaapwandelaar", 14 jaar. Tij- LUXOR: ^'.ModerrT Time"'! a. 1. Tijden 2, Tot en met D, om MO uur: d?^ewrShrSXkomt-e°r regen". Strikt REMBRANDT: „Vera Cruz", 14 jaar- T«den 2, 4.15, 7 en 9.15 u. jorn" 14 iaar ROXY„Duel op de zeebodem ,14 jaa Tijden: Tot en met Do. 2.30, 7 Studio„De wonderman (geprol.), 14 J Tijden: 2.15, 7 en 9.15 u. Donderdag 18 Augustus ys Grote Kerk: Carillonbespeling door mr. "ttornke de Waard, van 2021 uur. v.rtnM;ct Gratis orgelbespeling door stadsorgan Ge, orgelbespeling °rge Robert, van 1516 uur. GEBOREN: E. M. Avis—Veltkamp, B, ErbPiers, J. A. Luitingh—van der Laan, W. VisserGravesteijn, H. J. van ReltBunge, A. van LeeuwenDrent, allen Z; H. W. Fielmich—Holkenborg, E. KoopsLampe, Chr. J. Hoonhout Bikkink, N. G. RoosmaAalbers, allen dochter. ONDERTROUWD: G. Olthof en M. w P' Wildschut, W. J. M. Dubbe en C. ■wk™ sPaan en J- Breed, B. W. en P. Maan Voogd Bergwerf. •GETROUWD: J. G. Vooges en A. M. P. G Poots A' A" Van der Putten en G^sthufsvfS?1^ Hi Mindertsma, 7 3- veldSchh-nó-, T' J- M' van Hamels- c. van Eek^f 62 3" Leidsestraat M. vversvaart T ien-TSmael' 78 Brou- neweg; j tvt„„ de Mik, 20 j., Koningin straat; J Tlnk' 70 Diepenbrock- straat; j'. Silve Uwen'-67 KWilgen- H. C.' Veenim^f' F L Voorhelmstraat, damstraat- H e PruUb 29 3-. Saenre- Linschotenstraah de Ruijter' 26 w' hadden na afloop een ovatie van het talrjjke Haagse publiek in ontvangst te nemen. En van onze kant hartelijke geluk wensen! Morgen, Donderdagavond, speelt Haarlem op het terrein aan de Plane- tenlaan een voetbalwedstrijd tegen de Zwitserse hoofdklasser Bellinzona. De wedstrijd vangt aan om 8 uur en wordt dus gedeeltelijk bij kunstlicht gespeeld. Hij wordt geleid door de heer Leo Horn. Het elftal der Zwitsers luidt als volgt: d: Pernumia; a: Robustelli en Terza- ghi; m: Gianoni, Ziletti en Maffioli; v: Sartori, Villa, Simoni, Genetelli en Pedrazzoli. Haarlem verschijnt met d: Snijders; a: Jore en Kors; m: Boeree, De Voogd en Barends; v: Brussee, Flens, Jacob, Van Osch en Groeneveld. In het Belgische stadje Turnhout heeft de 45-jarige Haarlemmer Ben van Dijk op fraaie wijze gezegevierd in een wegwedstrijd voor veteranen. Van Dijk legde de 78 km lange race af in 2 uur en 10 min en versloeg in de eindsprint zijn landgenoten Jan en Koos van Dongen en de Belg P- van Gils, met wie hij in de slotfase een kopgroepje had gevormd. Van Gils kwam als eerst aankomende Belg in het bezit van de provinciale titel van Antwerpen. De Leidse Ren- en Tourvereniging „Swift-Combinatie" organiseert Zon dag 21 Augustus voor de negende maal de Ronde van Sint Bavo op het terrein van de St. Bavostichting in Noordwij- kerhout. De nieuwelingen starten om 1 uur en moeten 60 km afleggen, waar na de onafhankelijken en amateurs om 3 uur vertrekken voor een wedstrijd over 100 km. R.C.H. speelde Dinsdagavond een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Amsterdamse Zeeburgia. De Racing won met 8-0! De heer Frans F. J. Hin uit Bloemen daal landde Maandagmiddag om tien minuten over twee met een lijnvlieg- tuig van de BOA op Schiphol. Hij was 's morgens om half acht van Majorca vertrokken, waarheen hij de Zeevalk had gebracht, het bekende jacht van de heer C. Bruijnzeel, thans woonachtig in Afrika, dat daar zal „overwinteren". Het was het einde van de deelname aan twee internationale zeezeilwedstrij den, die in Juli en Augustus werden gehouden in de Middellandse zee. In Juli werd deelgenomen aan de voor de derde keer gehouden wedstrijd van Saint Tropez via Corsica naar Sanre- mo, een afstand van ongeveer twee honderd en veertig zeemijlen. De enige Nederlandse équipe kwam als derde aan in 64 uur, 22 minuten en 50 se conden. Daarmede kon op een tinnen wijnkraft beslag worden gelegd. De prijs kon meteen worden gebruikt om er het feest van deze geleverde buiten gewoon fraaie prestatie mee te vieren. Hier namen tevens de andere drie le den van de bemanning aan deel. alle studenten uit deze omgeving, van wie H. Alois uit Heemstede, E. Borre uit Haarlem en J. van Oostendorp uit Botterdam. Begin Augustus werd een tweede zeilwedstrijd gehouden, van Monaco naar Elba, een afstand van ongeveer honderdveertig zeemijlen. In deze wed strijd eindigden de Nederlanders op de tweede plaats. De Zeevalk van de heer Bruynzeel lien in 1949 van stapel bij de scheeps werf Van der Stadt in Zaandam. Het jacht is elf meter lang, 2.70 meter breed is gebouwd van vijftien millime ter dik hechthout en heeft o a water tanks, vier kooien en een butagasm- stallatie aan boord. De heren Bruynzeel en Hin namen het vorige jaar deel aan de tocht naar Madeira, in welke race zij als eerste eindigden. Toen verliet het jacm sa terdag 3 Juli IJmuiden en sindsdien is de Zeevalk niet meer in ons land terug geweest. De deelnemende boten waren dit jaar naar grootte in drie klassen ingedeeld. Bovendien werd nog een handicapfor mule gebruikt om iedere deelnemer een gelijke kans te geven. Na correc tie werd de hierboven genoemde tijd 7an Ftum vierenzestig zeiluren terugge- „'"S op 55 uuf) 36 minuten en 50 se- In het algemeen klassement ?e iwee wedstrijden tezamen werd nnrvTiS Plaats ingenomen. In totaal „,OH^ng0v?er dertig schepen aan de van ivin" deel, voor het merendeel van I ransen en Italianen. De organi- veiifk ^df.r<c; uRSevoerd door respectie- f Societe Nautique de Saint vfoido wPr de a°ht Club de Mona- Ho' nrraan /n yan het overkoepelen de orgaan de Royal Ocean Racing Club. De Nederlandse afdeling hiervan is de Noordzeeclub. mg mervan De heer Bruynzeel beschikte voor de oorlog over de in 1936 gebouwde Advertentie Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn op 16 Augus tus de faillissementen geëindigd van: Aaldert Otten, wonende te Zaandam, Dampad, voorheen zaak gedreven heb bende te Zaandam, Zuiddijk. Rechter commissaris; mr. C. E. Muller. Curator; mr. J. A. M. Thijssen, Zaandam. Wilhelmus Hendrikus de Vries, wo nende te Zaandam, Stationsstr, 51, zaak gedreven hebbende te Zaandam, onder de naam: Screendrukbedrijf „Ahoy' Rustenburg. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator; mr. J. A. M, Thijssen, Zaandam. Zeearend, die na de oorlog nog tot 1948 werd gebruikt en toen werd verkocht. De Zeevalk verving de Zeearend. Dit jacht is een stuk kleiner dan de Zee arend en is speciaal voor zeezeilwed strijden gebouwd. Men kan nu tevens met een kleinere meestal moeilijk te verwerven bemanning volstaan. Er wordt dag en nacht doorgevaren, alles op het kompas. Na de aankomst op Elba hebben de heren Hin, Van Oostendorp en Borre de vorige week de Zeevalk van Elba naar Majorca gebracht voor de winter- rust. Deze reis was niet gemakkelijk. Er woei een harde wind met wind kracht negen, waardoor in het grootzeil een scheur ontstond en op de fok^werd doorgezeild. Vrijdag kwam men in Ma jorca aan. Daar blijft het jacht de Zee valk nu liggen tot het voorjaar. Dan wordt naar Lissabon gezeild om in Juni deel te nemen aan de wedstrijd naar Madeira, evenals in 1954 aan deze wedstrijd werd deelgenomen een af stand van zeker 580 zeemijlen. De snel heid van de Zeevalk is ongeveer acht zeemijlen per uur. Er zijn maar enkele jachten in ons land, die de zee bevaren. Wel zijn er veel meer zeewaardig, doch de eigenaars blijken een zekere vrees te hebben de Noordzee op te gaan, waar het na tuurlijk geboden is des nachts door te varen. Het is de bedoeling van de heer Hin de bezitters van zeewaardige jach ten meer interesse voor het zeilen bui tengaats bij te brengen. Op het steeds rustiger wordende IJsselmeer wordt niet voldoende routine meer opgedaan. Advertentie Sterker dan staal. Zonder binnenband. Zelfreparerend. Unieke O-Ring sluiting. Sneller stoppen. Minder1 slijtage. De beste anti-slipband van Europa I NYGEN - nu ook in General vrachtwagenbanden Verschenen is het programma van het N. Ph. Orkest, dat gedurende het win terseizoen ten uitvoer zal komen. Of schoon wij nog naderhand op détails hiervan zullen terug komen, menen wij goed te doen enkele punten te vermel den. Zoals gewoonlijk staan de concer ten wederom onder leiding van dé twee dirigenten Tom Verhey en Marinus A- dam, terwijl de indeling opnieuw in twee series geschiedt, t.w. 9 Dinsdag- en 9 Vrijdagavondconcerten. Het eerste con cert in de D-serie valt op Dinsdag 4 October, terwijl de V-serie op Vrijdag 14 October wordt geopend'. Voor belangstellenden vermelden wij nu reeds dat de abonnementsverkoop en piaatsbespreken uitsluitend plaats vindt bij het concertbureau Alphenaar, terwijl de opgaven van abonnementen voor hou ders van vaste plaatsen gaarne vóór 3 September bp bovengenoemd concert bureau worden verwacht. Ook de inleidingen door Paul Chr. v. Westering zullen gecontinueerd worden, zij het op andere tijden dan het voor gaande seizoen. Ook de plaats dezer in leidingen is veranderd. Deze zullen ge schieden in het Frans Halsmuseum op Dinsdag- en Vrijdagavonden wanneer er géén N. Ph. O. concerten geprojecteerd zijn. Op de programmal en solisten zuilen wij dus nog nader terug komen. HAARLEM Geslaagd voor de ge hele akte: J. v. d. Woestijne te Amster dam. Voor gedeelte B: H. van Donke laar, Amsterdam; H. Leydens, Lange- dijk, W. de Bos, Westzaan, M. C. E. van Alphen, Laren. De gewestelijke raad voor Noord- Holland van het Landbouwschap heeft een bezwaarschrift ingediend hij Ge deputeerde Staten van Noord-Holland tegen het ontwerp-Streekplan voor de IJmond. In bedoeld streekplan wordt o.m. voorgesteld een stad te stichten, omvattend Velsen-Noord, Beverwijken Heemskerk. In het bezwaarschrift wordt de nood zaak erkend van onttrekking van land en tuinbouwgronden ten behoeve van industrievestiging en volkshuisvesting in de IJ-mond, maar de voorgestelde ruimtelijke vormgeving kan door het agrarisch bedrijfsleven niet voetstoots worden aanvaard. Er zal, zo wordt gezegd, zoveel mogelijk met de belan gen van de agrarische beroepsbevol king rekening worden gehouden; de schade dient tot het onvermijdelijke te worden beperkt en er moet ge streefd worden naar een zo reëel mo gelijke vergoeding. Ernstig bezwaar wordt gemaakt te gen de plaatsing der industrieterrei nen ten opzichte van het woongebied, vooral in verband met de luchtveront reiniging. Niet alleen zal het agrarisch bedrijf daarvan grote hinder ondervin den, evenzeer ook de bewoners zelf, zodat de volksgezondheid in gevaar komt. De overheid legt zich derhalve een zware verantwoordelijkheid op t.a.v. de gezondheid en de woonruimte van de bevolking in de toekomstige agglomeratie IJ-mond Noord. Daarom stelt de gewestelijke raad, dat het meer aandacht verdient een stad te stichten in het duingebied tussen Wijk aan Zee en Castricum. Tegenover het verlies van het uitgestrekt recreatie gebied zal trouwens als belangrijk winstpunt staan de grote bevrediging, die de schoonheid en aantrekkelijk heid van het woonmilieu zullen schen ken. Ter compensatie van het verlies van het waterwingebied zullen de duinter reinen ten Noorden van Castricum als zodanig in gebruik genomen kunnen worden. Verder wordt gewezen op de hoge cultuurwaarde van de Wijker- meerpolder, die niet voor industrie mag worden aangetast. Mochten de agrariërs daar hun grond gebied verliezen, dan hebben zij toch zeker recht op de drooggelegde Zuider- zee-gronden. Zij zullen dan ook direct verplaatst moeten worden naar IJsel- meerpolders en zo zij daarvoor niet ge schikt zijn, moet er een driehoeksruil komen met een agrariër elders in den lande, die naar de drooggelegde grond kan trekken en wiens bedrijf dan door De Reserve Politie Sport Vereniging „Haarlem" viert dit jaar haar eerste lustrum. Alle reservisten zullen daar toe op Donderdagavond 1 September in restaurant Dreefzicht bjj elkaar komen, waar hun een programma zal worden gebracht door het Nederlands Cabaret van Frans Nienhuys met medewerking van Lily Rost en Cor van Veen. Tevens zullen op deze avond door de hoofd commissaris van politie, de heer J. Fontijne, de prijzen worden uitgereikt van de onlangs in Overveen gehou den schietwedstrijden. Zondag a.s. houdt de Bloemendaalse Reddingsbrigade voor de tweede maal een bliksemloterij aan het Bloemen daalse strand. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal Vrijdagavond om 8 uur een concert geven in het Bloemendaalse openluchttheater. De soliste is de so praan Greet Koeman, die bij wijze van experiment in het theater medewerking verleent. Op het programma staan o.a. de ouverture „II Barbiere di Seviglia" van Rossini, de Suite Algérienne van Saint Saëns, Geschichten aus dem Wie ner Wald van Johann Strauss (soliste Greet Koeman) en de ouverture „Dich ter und Bauer" van Franz von Suppé. Op 31 Augustus zullen in Benne broek de burgemeester, mr. K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergam bacht en de gemeentesecretaris-ont vanger, de heer C. Bregman, in ver band met het bereiken van de 65-ja- rige leeftijd van een welverdiend pen sioen gaan genieten. De burgemeester, mr. K. J. G. baron van Hardenbroek, werd op het kasteel Hardenbroek te Bunnik in de provin cie Utrecht geboren op 8 Augustus 1890 Na het beëindigen van zijn rechtsstudie was hij van 1913 tot 1917 reserve-officier bij het lste regiment huzaren en van 1917 tot 1923 in de zelfde hoedanigheid bij het voormalige K.N.I.L. Na zijn terugkomst uit Indië werd hij in 1925 benoemd tot burge meester van Bennebroek, toen een klein plaatsje. Onder zijn leiding is Bennebroek geworden wat het nu is, een alleszins respectabele gemeente, die er in geslaagd is, een groot aantal fo rensen tot zich te trekken. Zeer grote verdiensten heeft de scheidende burge meester verworven met zijn baanbre kend werk wat de woningbouw betreft. Reeds kort na zijn komst als burge meester werd begonnen met betere wo ningen te bouwen voor de bevolking, maar het allerbeste werk op dit ge bied verrichte hij kort na de tweede wereldoorlog, toen Bennebroek vrij wel iedere gemeente de loef afstak met zijn woningbouw. Ook tal van andere verbeteringen zijn onder zijn leiding tot stand gekomen en de laat ste is wel de uitnemende straatverlich ting. Ook in andere functies heeft bur gemeester Van Hardenbroek zeer goed werk verricht. Zo is hij dijkgraaf van de Haarlemmermeerpolder, in welke hoedanigheid "hij tijdens het eeuwfeest, dat zeer kort geleden gevierd werd, heel wat werk heeft verzet, en hij was vele jaren president-kerkvoogd van de Ned. Herv. Gemeente te Bennebroek. De jachtsport ligt hem na aan het hart en als jagermeester in buitenge wone dienst bij H.M. de Koningin ge niet hij ook in deze kringen grote be kendheid. Om al deze goede eigenschappen en om zijn brede opvattingen ziet men hem in Bennebroek slechts node gaan, al blijft baron van Hardenbroek in Bennebroek wonen Ook zijn rechterhand, waar het de besturing van de gemeente gold, de heer C Bregman, gaat de dienst ver laten Geboren in Alkmaar werd hij in 1910 verpleger aan de inrichting „Duin en Bosch" te Castricum. Hij veelde zich echter door allerlei om standigheden aangetrokken tot het ambtelijk leven. In 1919 werd hij amb tenaar ter gemeente-secretarie van Castricum en na een aantal promoties verliet hij in 1929 deze gemeente om secretaris-ontvanger te worden in Ben nebroek. Ook de heer Bregman heeft een groot aandeel gehad in de ontwik keling van de gemeente en hij heeft niet alleen het aantal inwoners zien groeien, maar ook het personeel op de gemeentelijke secretarie. Behalve gemeente-secretaris is de heer Bregman secretaris-ontvanger van de Bennebroekerpolder en van de Oost- einderpolder, lid van het R.K. kerkbe stuur, agent R.K. Reclassering, voor zitter Comité Autotocht Ouden van Da gen, bestuurslid Culturele Kring en gemeentelijk vertegenwoordiger bij de Volkscredietbank, de Middenstands- credietbank en de V.V.V. Kennemer- land Zuid. Zowel de burgemeester als de ge meentesecretaris mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. Op 31 Augustus zal in „Oud Berg en Dal" van 3 tot 4.30 uur een bijeen komst worden gehouden voor geno digden. Van 4.30 tot 5.30 bestaat voor iedereen gelegenheid van beiden af scheid te nemen en omdat zij het Franse spreekwoord dat afscheid ne men een beetje sterven is, niet kun nen onderschrijven, zal des avonds in „Oud Berg en Dal" een gezellige avond worden georganiseerd. Voor de Eerste Kamer van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State in Den Haag zijn vanmorgen de standpunten uiteengezet, die de provin cie Noord-Holland en de gemeente Bloemendaal innemen t.a.v. de verlen ging van de Orionweg. Namens het pro vinciaal bestuur voerde ir. R. Heida, hoofdingenieur van de Provinciale Wa terstaat van Noord-Holland, het woord en namens Bloemendaal sprak de ge meente-secretaris mr. G. van Eek. Bloemendaal huldigt de mening, dat de doortrekking van de Orionweg on nodig en ongewenst is, terwijl Haarlem daarentegen van mening is, dat voor de bevolking van Haarlem-Noord een weg voor recreatief verkeer naar Bloemen daal en het daarachter gelegen duinge bied niet gemist kan worden. De ver binding via Delftlaan en Kleverlaan voor motorvoertuigen en voor wielrij ders en voetgangers via Zaanenlaan en het viaduct bij Bloemendaal wordt de zerzijds onvoldoende geacht. Bloemen daal hield echter vast aan zijn bezwa ren, die voornamelijk de schending van natuurschoon betroffen en de aantasting van het landelijk karakter door het drukkere verkeer. De gemeente Haar lem liet het daarna aan Ged. Staten over om een nieuw plan te ontwerpen. De provincie stelde toen het uitbreidings plan „Omgeving Station Bloemendaal" vast, dat slechts in geringe mate reke ning hield met de Bloemendaalse wen sen. Er werd in besloten om de Orion weg te laten aansluiten op de Laan van Boreel. Het college van Ged. Staten zag in een beperkte hoogte van het te maken viaduct een tegemoetkoming aan de bezwaren van verkeerstechnische aard, die door Bloemendaal werden aangevoerd. De boerderijen zouden niet behoeven te worden aangetast. De gemeente-kwekerij van Bloemen daal aan de Veldlaan te Aerdenhout zal Woensdag- en Donderdagavond voor het publiek geopend zijn van 8 tot 10 uur. Verschillende tropische planten staan momenteel in bloei. Bij de onderlinge volleybal competitie die de leden van de kampeervereniging „De Zeemeeuwen", die hun tentenkamp even ten Noorden van de kop Zeeweg aan het Bloemendaalse strand heb ben, Dinsdag hielden kwam een der tentbewoners zo ongelukkig te vallen dat hij een enkel brak. Dr. D. K. Hee- ringa uit Overveen verleende de eerste hulp. De heer J. E. J. Blankwater te Haar lem, lid van de Zandvoortse Redding Brigade is op een onlangs door het hoofdbestuur van de Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Dren kelingen gehouden vergadering be noemd tot commissaris van de Tech nische Commissie van de KNBRD. een IJmond-agrariër in bezit kan wor den genomen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat nu er ongeveer 350 ha. tuingrond en 800 ha. gras- en bouwland in de IJ-mond verloren zullen gaan, de gedupeerden zeker in staat gesteld moet worden nog niet ontgonnen cultuurgronden te be bouwen. Met zeer grote klem wordt in overweging gegeven de woeste gronden aan de binnenzijde van de duinreeks ten Westen van de Beverwijkerstraatweg tot op de hoogte van Castricum, met een oppervlakte van ongeveer 10 ha., aan te wijzen als gronden ter compensatie van verdreven tuinders. Ten slotte wordt in het bezwaarschrift uitvoerig ingegaan op cultuur-technische en andere maat regelen. Dit zijn bezwaren ten aanzien van tuinbouwgronden, terwijl ook de be stemmingsvoorschriften voor de voor hands nog door de landbouw te gebrui ken gronden onder de loupe worden ge nomen. Dringend wordt het college van Gedeputeerde Staten verzocht alsnog wijzigingen aan te brengen in het ont- werp-streekplan volgens de suggesties, die in het bezwaarschrift worden aan gegeven. Over Willem Andriessen te schrijven als Beethoveninterpretator moge eigen lijk overbodig geacht worden. Sedert tientallen jaren kennen wij ruimschoots zijn opvattingen wat zijn Beethovenver- klankingen aangaat. Ook dit keer heeft Andriessen zijn reputatie dienaangaan de wederom hoog gehouden. Hij gaf deze componist beheerst en edel weer zonder een zweem van effectbejag en het viel weer op dat zijn techniek en toonvorming zich bij uitstek lenen voor een ideale Beethoven-reproductie. An driessen vat zijn taak nog even ernstig op als ooit tevoren en hij benadert het kunstwerk zowel met eerbied als liefde. Hierbij verliest hij zich nimmer in het kleinere détail, hoewel hij er ook niet aan voorbij loopt. Het is vooral de bre dere kijk op het oeuvre en de allesover heersende artistieke geest die maken dat men nooit moe wordt naar Andries sen te luisteren. De Sonate in f kleine terts, opus 2 no. 1 verkreeg reeds direct de ideale sfeer. Van innige poëzie getuigde voor al het ontroerende Adagio. Raak van karakteristiek waren de bagatellen opus 126. Van uiterst voornaam gehalte was de Sonate Pathétique, waarin het we derom het Adagio Cantabile was dat ons verrukte door de subtiele sfeer. Na de pauze heeft Andriessen op wer kelijk brillante wijze de Sonate Appas- sionata verklankt, hiermede bewijzend dat hij als nestor onder de Nederlandse pianisten ook op technisch gebied nog steeds een hartig woordje mee kan spreken. Hij interpreteerde dit brok muziek met een zeldzame concentratie en wist hierin iedereen en onverdeeld te boeien. Het succes was groot en wel ver diend. JAN LAARVELD Donderdag 1 September zal het veer tig jaar geleden zjjn, dat Wouter Parson zich stak in kellnerskledij en in dienst trad bij de firma H. Franken jr. in de Grote Houtstraat. Uit de kring van vas te bezoekers heeft zich een comité ge vormd, dat zich voorstelt Wouter op zijn jubileumdag te huldigen. Gisteren wilde een vrachtauto, gela den met vlas, onder het viaduct bij de Schotersingel doorrijden. De wagen was echter geladen dan voor een veili ge doorrit mogelijk is. De wagen kwam derhalve klem te zitten, de cabine werd in elkaar gedrukt en het verkeer was ongeveer een half uur gestremd. Gisterenmiddag ontstond er begin van brand in de Kennemerduinen. Een bezoeker ontdekte het vuur bijtijds en wist het spoedig te doven, zodat de schade slechts beperkt bleef tot 30 m2 duingrond. Kennelijk had een stuk hout nog na-gegloeid, want na een half uur laaide het vuur weer op, dat gelukkig door een personeelslid geblust kon wor den. Op 18 Augustus 1955 geeft de Tiro- lerkapel „De Alpenjagers" annex Boe- renkapel „de Hooischelf' haar 25ste concert op het Tramplein te Zand- voort. Deze bekende en graag gehoorde (en geziene) kapel heeft nu vijf achtereen volgende seizoenen het Zandvoortse publiek enige leuke en prettige avon den bezorgd. Om dit Jubileumconcert tot een waar feest te maken, heeft zij zich voor deze avond verzekerd van de medewerking van de bekende radio- artist ,Kees Stet'met humor en kol der uit het Westfriese land. Het concert begint te 20.00 uur en eindigt 22.30 uur. Op een braakliggend stuk grond in Santpoort, dat thans met behulp van een zandzuiger en een dragline ontgon nen wordt om het geschikt te maken als bollengrond, zijn fundamenten ge vonden van een bouwwerk uit langver- vlogen tijden. De graafmachine stuitte nl. op zg. kloostermoppen, die hebben toebehoord aan de fundering van een bouwwerk, vermoedelijk uit de zestiende eeuw. Op deze plek heeft nl. het lustoord de Papenburcht gestaan, vroeger eigen dom van Gerard van Papenbroek, be windhebber van de Verenigde Oost- Indische Compagnie en president schepen van Amsterdam, die het on voltooid overnam en in 1633 liet ver bouwen als Papenburcht. Het huis stond in de 17e eeuw be kend als een bijzonder fraai landgoed en de eigenaar was in het bezit van een prachtige boekerij en een kostbare verzameling Griekse en Romeinse oud heden. Donderdag 25 Augustus geeft het fanfa recorps „Wilheimina" uit Santpoort 's avonds om 8 uur een concert aan het einde van de Schipbroekenweg onder leiding van de heer J. Groot. In de leefijd van 51 jaar is gister middag om kwart over 5 in zijn wo ning aan het Donkere Begijnhof over leden de heer W. H. Aarts, de in Haar lem bekende koster van de St. Joseph- kerk aan de Jansstraat. De heer Aarts, moest ongeveeer een maand geleden in de Mariastichting ter observatie worden opgenomen, maar tien dagen geleden mocht hij voor verdere verpleging naar huis terug. Zijn toetsand verergerde niettemin en Maandagavond werden hem de H. H. Sacramenten der Stervenden toegediend. Vrijdag 19 Augustus wordt 's morgens om tien uur de H. Requiemmis opgedra gen in de St. Josephkerk, waarna de begrafenis volgt op het St. Barbara- kerkhof aan het Soendaplein. Met de heer Aarts is zonder twijfel een koster heengegaan van het goede soort, een plichtsgetrouw man, die be greep niet alleen een „vak" uit te oefe nen, maar meer nog een roeping te vervullen. Reeds onder deken Stoffels was hij in de St. Josephkerk als hulp koster. Onder (toen nog) pastoor H. Sondaal werd hij tot koster aangesteld. Dat was 1 April 1930 en sedertdien heeft hij nog vijf andere pastoors zijn beste steun gegeven. Hoe zijn werk allerwe gen werd gewaardeerd, bleek ten dui delijkste op Palmzondag van dit jaar, toen koster Aarts een hartelijke hulde werd bereid bij zijn zilveren jubileum. Tijdens een druk bezochte receptie me moreerde deken W. N. Zijlstra, hoe zijn koster met liefde in zijn werk opging, blijmoedig ook en goedaardig. Hij prees de godsdienstzin van de heer Aarts en het voorbeeld, dat hij gaf voor zijn prachtig gezin. Met groot medeleven werd het over lijden van de koster gisteren in de pa rochie en daarbuiten ontvangen. Zijn heengaan betekent een groot verlies voor de St. Joseph-gemeenschap, en nog meer voor zijn gezin. Dinsdagmiddag om ongeveer 14.30 u. had op de splitsing Zandvoortselaan Zandvoorter Allee een zeer ernstig verkeersongeval plaats, waarbij een bromfietser door een zandauto werd geschept en in levensgevaarlijke toe stand naar het Diaconessenhuis te Haar lem moest worden vervoerd. De zandauto, bestuurd door J. P. v. H. uit Haarlem, reed over de Zand voortselaan in de richting Herenweg. Toen hij de Zandvoorter Allee wilde inrijden, kwamen daaruit vier perso nenauto's achter elkaar, waarvan de eerste rechtsaf zwenkte in de richting Zandvoort en de drie andere linksaf in de richting Herenweg. De bestuurder van de vrachtauto hield daarbij het midden van de weg maar schonk als gevolg van de aanwezigheid van de rij auto's te weinig aandacht aan het ove rige verkeer dat op de Zandvoortselaan in" de richting Zandvoort ging. Dit werd de bromfietser J. P. T. E. uit Den Haag noodlottig, want deze, die voor rang had, reed recht op de zandauto aan. Hij werd door de wagen geschept, Kwam eerst met het gelaat tegen de laadbak aan en werd daarna op het v.egdek geworpen. Met een gebroken linkerarm, een gebroken onder- en bo venkaak en verschillende verwondingen werd hij door de Haarlemse G.G.D. naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar des avonds de toestand nog zeer ernstig bleek te zijn. De bromfiets werd zwaar beschadigd. In verband met dit verkeersongeval roept de hoofdinspecteur van politie te Heem stede hen die daarvan getuigen zijn ge weest, op, zich aan het bureau van po litie, Raadhuisstraat 27 alhier te melden tot het geven van inlichtingen. Deze oproep geldt in het bijzonder de be stuurder van een scooter die het onge val heeft zien gebeuren en een politie agent heeft gewaarschuwd, waarna hij zijn weg vervolgde. Na het fraaie succes van het eerste negental van T.Y.B.B., zijn de dames van het reserveteam van T.Y.B.B. er eveneens in geslaagd de promotiewed strijden voor een plaats in de tweede klasse goed door te komen. De eerste wedstrijd tegen Schoten 2 leverde het T.Y.B.B.-negental nog wei de nodige moeilijkheden, zodat met een gelijke stand geëindigd werd (66). Nadat Schoten het eerst de score had geopend, slaagde Ria Hoff er in de stand weer in evenwicht te brengen (1—1), waarna T.Y.B.B. uitliep tot een grote 51 voorsprong. De Schoten dames bleken hierdoor geenszins ontmoedigd en reeds in de zelfde inning slaagden zij er in voor een' gelijke stand (55) te zorgen en zelfs wederom de leiding te nemen (6—5). In de laatste slagbeurt van T.Y.B.B. profiteerde wederom Ria Hoff van fou ten in het Schoten veld, zodat deze eer ste belangrijke ontmoeting onbeslist eindigde 66). De tweede wedstrijd tegen het Am sterdamse A.B.C. gaf een duidelijk sterker T.Y.B.B. te zien en het einde van deze ontmoeting kwam dan ook met een overtuigende 197 overwin ning, door welk resultaat zowel Scho ten 2 als T.Y.B.B. 2 naar de tweede klasse promoveren. Vanzelfsprekend betekende deze pro motie thans dubbele vreugde bjj de T.Y.B.B. schare, evenals dit trouwens het geval was bij de grote schare Scho ten supporters. Het negental van T.Y.B.B. dat dit resultaat behaalde bestond uit de da mes: werpster, Ria Hoff; achtervang- ster, Ans van Straten; le honk, Ria van Vessem; 2e honk, Mary Strik; kortestop, Truus Rooyers; 3e honk, Fie van Eeden; Unksvelder, Annie de Vries: midvelder, Trees Rooyers; rechtsvelder Ria v. d. Hurk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3