Soekamo's bedoeling Conferentie Genève Indiërs maken Bewondering voor de Nederlandse prestaties op het gebied der atoom energie „Volkscultuur" niet gelijk aan godsdienstige uitingen Mooi vacantieweer morgen nieuwe mars naar Goa Algemene staking in Calcutta Scherpe rede van president Soekarno Nieuw-Guinea opnieuw opgeëist Het weer Ambitieus en geleidelijk Politie drijft betogers uiteen Overleg K VP-KNP Geen verdere uitbreiding van de Zondagswet Auto met radar stopt vanzelf 8-jarige jongen door Duitser uit zee gered FALCON WOLL. AUTO-COATS DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1955 79sfe JAARGANG No. 26374 In Buenos Aires Begin September afsluiting van eerrheidsgesprek Honderd mijnwerkers in OoS't-Duitsland gearresteerd Geen botsingen meer? Enorme drukte in Zandtvoort Gisteren 240 kinderen zoek tot de late middag geheel lamgelegd door een algemene staking, welke in verband met het hoge aantal doden bij de „bevrijdings-demonstraties" werd afgekondigd. Het spoorwegverkeer kwam geheel stil te liggen in Calcut ta en ook vele internationale vlieg- diensten werden afgelast, omdat het personeel van het vliegveld door de stakingen niet naar het vliegveld kon komen. Een groot aantal versperringen van stakers op de wegen maakten het bovendien zowel passagiers als em- ployé's van de vliegdiensten onmoge lijk hun bestemming te bereiken. Te gen de avond werd gisteren te Cal cutta een massa-betoging gehouden, waaraan deelgenomen werd door alle partijen. In scherpe bewoordingen werd de „neutralistische" houding van de Indische regering afgekeurd. De Indische voorlichtingsdienst heeft thans bekend gemaakt, dat in totaal vier en veertig personen tijdens de de monstraties aan de grenzen met de Portugese enclave Goa om het leven zijn gekomen. IIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIHHIIIIIIIIHIHIittllllllllllllllU Soekamo heeft het nodig geoordeeld op de Indonesische onafhankelijk heidsdag een scherpe aanval te richten op Nederland. De man, die tij dens de kabinetscrisis zichzelf verstopte door uitgelezen op dat moment naar Mekka en Egypte te reizen, is plotseling schreeuwerig voor het voetlicht getre den om in overspannen bewoordingen Nieuw-Guinea op te eisen en smalend te spreken over het Nederlandse Wit boek en de bedoelingen daarvan. Hij heeft eek gesproken over Westerling en zijn verontwaardiging gevoed door diens operette-vertoning op te blazen tot een voorgenomen grootscheeps mi litair ingrijpen. Maar over het nieuwe Indonesische kabinet geen woord. Dat zwijgen is even merkwaardig ais het luidruchtig spreken over andere dingen. Men dient beide verschijnselen, menen we, in verband met elkaar te zien. Het is alsof de heer Soekarno zijn be grijpelijk ongenoegen over het rechts- gerichte, uit fatsoenlijke lieden bestaan de, kabinet heeft willen afreageren door alle registers van zijn anti-Nederlandse hartstochtelijkheid open te trekken. Zoals wij gisteren al schreven is de P.NJ., de linksgerichte en met de com munisten samenwerkende partij, welke mag worden beschouwd als de partij van Soekarno, niet in het kabinet vertegen woordigd. En ook overigens draagt het nieuwe kabinet een door Soekarno stel lig niet gewenste signatuur. Het is als of hij nu zijn gezicht heeft willen red den door over de hoofden van zijn nieu we ministers heen te ageren tegen Ne derland. Het is volgens de klassieke regels der demagogie: wie het volk op zijn hand wil hebben richte zich scherp tegen een zondebok, die reeds veelvul dig en met succes als zodanig heeft dienst gedaan. Voor de hand liggende conclusies kunnen evenzeer worden getrokken uit Soekarno's poging om nog een andere, voor hem pijnlijke, affaire achter zijn aanval op Nederland te verbergen. Hij heeft namelijk ook niet gerept over de onverkwikkelijkheden, die zich inmid dels in de legerleiding hebben voorge daan. Men had toch enige woorden daarover mogen verwachten in de offi ciële rede van een staatshoofd, dat daarbij nauw betrokken is geweest. Tekenend is nog dit: het Russische officiële partijblad „Izvestia" is Soe karno onmiddellijk bijgevallen in diens tegen Nederland gerichte eis inzake Nieuw-Guinea. Men ziet, waar (alweer) de eerste vriendschappelijke steun van daan komt en met betrekking tot welk politiek punt. Wij zullen intussen moeten afwachten hoe de toestand zich ginds zal ontwik kelen onder het nieuwe kabinet, dat overeenkomstig de opzet een korte re geerperiode zal hebben en een beperkte hoofdtaak heeft voorgezet gekregen: de voorbereiding van algemene verkiezin gen. Wat men evenwel van een fatsoen lijke regering in ieder geval mag ver wachten is, dat zij onmiddellijk maat regelen zal nemen tot een opnieuw bin nen de banen van het Recht brengen van de beruchte, tegen Nederlanders gevoerde processen. Advertentie (Tot Vrijdagavond) Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, nu en dan vrij krachtige Zuid-Weste- ljjke wind. Vrij warm. Zon: 5.30-20.-. Maan: 7.43-20.06. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bjjkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIElARIEf- Z8 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. immiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiii Een schoolmeisje uit de Verenigde Staten, de 20-jarige Lovelia Gried, is zonder visum door het IJzeren Gor dijn heen naar Berlijn gereisd. Zij heeft iets volbracht waarvan men dacht, dat het niet kon, en Ameri kaanse militairen verklaren, dat het dz eerste keer is, dat zoiets voorkomt. In het verleden werden lieden, die het IJzeren Gordijn negeerden, gearresteerd, of zonder pardon teruggestuurd. Love lia echter werd door de Russen niet teruggestuurd en ook niet vastgezet, maar zij kreeg een zeurig visum en mocht verder reizen. Hier ziet men haar in gesprek met een West-Berlijnse politieagent. Amerikaanse zowel als Britse geleer- hebben in Genève hun bewondering Jjitgesproken over de prestaties die Ne erland levert op het gebied der atoom energie en over het feit dat de Neder landers, zonder dat zij zich kunnen be klenen van de zogenaamde geklassifi- eeerde gegevens, bezig zijn met de bouw *kn een nuclaire „suspension reactor ftn zeer geavanceerd karakter. Men heeft zelfs de opmerking gehoord dat Nederland bij dit type zelfs leiding gevend voor de wereld zal worden. Het Nederlandse programma voor de bouw van twee kernreactors, de kleine .,Kema"-proefreactor en de later te bouwen „hoge flux"-reactor, heeft as- Pecten, die voor de Nederlandse econo- hiie van groot belang zullen zijn, zo iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Gistermiddag is het voor de kafbe- «raal in Buenos Aires tot een treffen Sekomen tussen een menigte be g en de politie. Voor de kerkverzame ken zich groepen personen die zich wil- «en opstellen voor het mausoleum van Vn. San Martin ter gelegenheid van de Vfdag van de „nationale bevrpder "i de menigte klonken kreten als „leve Je vrijheid", waarop de politie met «noppei» en de brandweer met water- Stralen de mensen te lijf ging. Velen lie den gevoelige klappen op, anderen wer den drijfnat gespoten. De politie ver richtte verscheidene arrestaties. Eater hield de politie voorbijgangers aan om hen op het bezit van wapens te onder hoeken Inzittenden van auto's werd ge last uit te stappen om zich aan een ver hoor te onderwerpen. Eerder op de dag hadden in de voorstad Belgrano vijf inzittenden van een jeep op politiemannen gevuurd. Bij de achtervolging viel een der man nen uit het voertuig. De politie slaag de erin hem en drie anderen te ar resteren. Een der gearresteerden wist echter weer te ontkomen. (Van onze Haagse redacteur) Het eenheidsgesprek tussen de K.V.P. en k.n.P., dat vanwege de vacan- ties by beide partijen thans onderbro ken is, zat begin September worden her vat. Aan K N P -^Ude w»de men eind Juli tot een beslissing komen, maar men is toen bhjven steken in de bekende kwestie van de bewegingsvrijheid bin- Ben de fractie. Thans is van K.N.P.-zijde te kennen gegeven, dat men begm September tot een afsluiting van het overleg hoopt te komen. Het laat zich verstaan, dat de KNP wil weten waar zij aan toe is in verband met de voorbereiding van de verkiezingsactie, in ^eva^ j niet door zou gaan. Ook by de K.V.P. leeft trouwens de wens tot een beslissing te komen. Verwacht mag worden, dat men na de vacantie spoedig tot een decisie over het wel of niet doorgaan van de fusie zal geraken. heeft de Utrechtse hoogleraar dr. J. M. W. Milatz, de directeur van het reactor centrum Nederland, gisteren op een pers conferentie in Genève verklaard. Prof. Milatz is een der leidende leden van ae Nederlandse delegatie op de internatio nale conferentie over atoomenergie, welke afvaardiging uit ongeveer dertig geleerden en technici bestaat. De aspecten waarop prof. Milatz doel de zijn van tweeërlei aard. In de eerste plaats zullen de te bouwen reactors de mogelijkheid openen tot het nemen van proeven, waarmee misschien de grond slagen kunnen worden gelegd voor een Nederlandse industriële productie van kernreactors voor de internationale markt. In de tweede plaats zullen zij studiecentra worden die de industrie aan de afgestudeerde jonge physici en chemici kunnen helpen, waaraan thans een belangrijk tekort bestaat. De meeste details van het Neder landse kernreactorprogramma zijn on langs in een regeringsnota aan de Twee de Kamer bekendgemaakt. Prof. Milatz en ook dr. J. J. Went, die door de „Ke- ma" met de leiding van de bouw van de proefreactor, de zogenaamde „Sus pop", belast is, zeiden daaromtrent nog, dat de laatstgenoemde reactor slechts een bescheiden prototype wordt van 250 kilowatt, waarbij oxyde van gewoon dus niet verrijkt uranium als brandstof zal worden gebruikt. De „Suspop" komt in Arnhem op het ter rein van de „Kema". De „hoge flux"-reactor daarentegen zal verrijkt uranium nodig hebben en de overeenkomst voor het „pachten" van dit uranium is reeds met de Ver enigde Staten gemaakt. De investerings kosten voor deze reactor zullen 28 mil- lioen gulden bedragen en de bedrijfs kosten anderhalf millioen gulden per jaar. Omtrent de plaats, waar de „hoge flux"-reactor zal worden gebouwd, kon men nog niets meedelen. De Sovjet-geleerden L. I. Tsoeproen en M. I. Tarytina hebben op de confe rentie mededelingen gedaan over bij zonderheden van het onderzoek naar warmte-isolatiemateriaal bij het gebruik van atoomenergie voor het opwekken van electriciteit. Volgens de geleerden is men sinds 1939 bezig met het be proeven van gesmolten metalen, waar hij in het bijzonder de aandacht is ge vestigd op metalen met een laag smelt punt, zoals lood. Een en ander heeft ten doel de zeer grote hitte, welke bij atoomsplijting op treedt, in bedwang te houden. Reuter tekent hierbij aan, dat van Westelijke zijde aanzienlijke belangstel ling hiervoor aan de dag werd gelegd, aangezien men wel m staat is vrijwel onbeperkte hoeveelheden atoomenergie vrij te maken, doch nog zoekt naar wegen om deze energie het best voor industriële doelen te gebruiken. De Oost-Duitse autoriteiten hebben ongeveer honderd mijnwerkers gear resteerd in verband met een ramp in de uraniummijnen welke twe*.e"V^.ert.1® levens heeft geëist, zo meldt het in West-Eerlijn gevestigde comité van vrije juristen. Het comité, een betrouwbare organisa tie, zegt dat de arrestanten er van Be schuldigd worden contacten in ™est- Berlijn te hebben. Het ongeluk heelt op 16 Juli plaats gevonden in een nU]u te Nieder-Schlema. (UP) De onderzeebootjager „Gelderland", de matste van de uit vier schepen be- rm e ..A''-klasse, werd Woensdag e werf Fijenoord te Rotterdam iwh'C in Xn dienst gesteld. Het schip laten n s*Ptember 1953 te water ge- et.Memanning staat aangetreden Een neger-soldaat uit Rhodesia heeft dezer' dagen amok. gemaakt in Malakka. Als een waanzinnige rende hij plotseling door de trein, blindelings om zich neen schietend. Zes passagiers werden dodelijk getroffen en twaalf mensen werden gewond. Hier ziet men de trein, de Dag-Expres tussen Kuala Lumpur en Singapoor, stilstaan bij Sungei Besi, terwijl alle passagiers zijn uitgestapt. HiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiii (Van onze Haagse redactie) De regering blijft van mening, dat het niet zou passen bij het karakter van de Zondagswet, wanneer ook „uitingen van volkscultuur" zonder meer op Zondag zouden worden toe gestaan, zoals dat met godsdienstige uitingen het geval is. Een daartoe strekkend amendement is destijds in gediend door de socialistische afge vaardigde in de Tweede Kamer. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, waar van socialistische Het laatste nieuwtje uit Detroit is een met radar uitgeruste auto die stopt als iets op zijn weg komt. Par lementslid Louis C. Rabaut, die de autostad vertegenwoordigt, heeft er onlangs een proefrit mee om hetKa- pitool gemaakt. Hij zeide dat de auto, die ontwikkeld is door Carl Rashid, een ingenieur in Detroit, misschien de oplossing zal zijn voor verkeerspro blemen, en misschien levens en mil- lioenen wegens materiële schade zal sparen. Hij noemde het een buitengewone uitvinding en gaf de volgende be schrijving: Deze auto heeft een radar scherm direct onder de grill en over de gehele breedte van de auto lopend. Als iemand of iets binnen de radius van het scherm komt, wordt een im puls opgewekt die de auto gegaran deerd stopt. Aan de achterzijde zit een soortgelijk apparaat, dat narig heid verhindert terwijl de wagen ach teruit gereden wordt. Ho sneller de auto rijdt, des te verder wordt de radarstraal uitgezonden. Indien je een obstakel met hoge snelheid nadert, vermindert de radar de snelheid voor je en wordt de automobilist zo ge waarschuwd dat gevaar dreigt. Wordt nij dan niet door de bestuurder tot stilstand gebracht, dan stopt de auto automatisch voor dat het obstakel ge raakt wordt. In Michigan zijn proeven genomen waarbij twee met radar uit geruste auto s zonder succes bij een snelheid van 80 kilometer geprobeerd hebben op elkaar in te rijden. Voor rïfi Jf n cl kaar waren, stonden ze allebei stil, met verscheidene meters tussenruimte. Rabaut vertelde dat de radar alleen werkt bi) grotere snelheid dan 15 ki lometer per uur, en daarom geen be letsel zal zijn voor parkeren, het bin nenrijden van een garage e.d. zijde nogmaals een dergelijk geluid was gehoord, zegt minister Beel, dat juist de vage omschrijving „uitingen van volkscultuur" tot aantasting van de grondgedachte der wet zou kunnen lei den. De minister wijst er verder op, dat dergelijke uitingen toch kunnen plaats vinden door de ontheffingsbe voegdheid van de burgemeester in die gemeenten, waar niet een groot gedeel te van de bevolking overwegende be zwaren tegen toestemming heeft. De onderhavige wetswijziging is al leen daarom ingediend, omdat bij tot standkoming van de Zondagswet niet is voorzien, dat deze wet (je voortzetting van bepaalde tradities.-Qmiogelijk zou maken. De minister zegt tenslotte, dat hij niet geneigd is tot een verdere uitbrei ding van de thans voorgestelde rege ling. waardoor ook niet-traditionele fes tiviteiten mogelijk zouden worden ge maakt. Woensdagmiddag zag de heer W. Schroder uit Oberhausen, die zich op het strand in Zandvoort bevond, een rood voorwerp in zee drijven. Hy zwom er heen en zag, dat een jongetje in zee dreef met het hoofd reeds onder water. De heer Schroder wist de drenke ling, de 8-jarige Rudi van der Vliet uit Tilburg, naar het strand te brengen en hy begon onmiddellijk kunstmatige ademhaling toe te passen. Dit werk werd later overgenomen door leden van de Zandvoortse Red dingsbrigade. Het gelukte de jeugdige drenkeling weer tot Bewustzijn te bren gen en in ernstige toestand werd de jongen naar het St. Eiisabethsgasthuis te Haarlem vervoerd. De toestand is thans redelijk wel. Ondanks de enorme drukte, gisteren in Zandvoort, bleef het aantal ernstige ongevallen tot dit ene beperkt. Wel raakten er weer zeer vele kinderen zoek en de kinderbewaarplaats bij de politiepost in de Rotonde had over be langstelling niet te klagen. De leidster, mevrouw Verhaaf, kon 240 „verloren" kinderen weer aan verontruste ouders terugbezorgen. Zandvoort was gisteren wel bijzonder in trek; het aantal bezoekers overtrof dat van enige Zondag in dit seizoen. In de morgenuren waren alle strand stoelen al verhuurd en 's middags was er op het strand nauwelijks een plaats je meer vrij Het gisteren aangekondigde zwakke koufront is vanmorgen met hier en daar wat heel lichte regen gepasseerd, waar na met Zuid-Westenwinden iets koelere lucht is gaan binnenstromen. Werd er gistermiddag vrijwel in het gehele land meer dan 25 gr. C. gemeten, hedenmid dag bleef het drie tot vijf graden koe ler. Toch ondergaat het zomerweer nog geen ingrijpende veranderingen; wij kunnen ook met dit iets koelere weer nog best tevreden zijn. Een stormdepres- sie ten Westen van Ierland trekt naar het Noord-Oosten en zal ons evenmin kwaad doen. De bewolking neemt weer af, zodat tijdens zonnige perioden de temperatuur morgen wellicht al wéér iets hoger is dan vandaag. Regen van enige betekenis verwachten wij de eerst komende 36 uur niet. Zonnige perioden met Zuid-Westen winden. Temperatuur overdag 2023 graden Celsius. Mooi strand- en vacan tieweer. Het Indische comité ter bevrijding van Goa heeft gisteren bekend ge maakt, dat een nieuwe groep ongewa pende vrijwilligers morgen de grens met Goa zal overschrijden. Oorspron kelijk was medegedeeld dat voorlopig geen verdere marsen naar Goa meer zouden plaats vinden. De bekendma king werd gedaan in Sawantwadi, dat vlakbij de grens tussen Indië en de Portugese enclave ligt. Het is nog niet bekend hoeveel Satyagrahi's ditmaal hun leven zullen wagen, maar gisteren kwamen duizend mensen in Sawant wadi aan, die meer dan honderd kilo meter te voet hadden afgelegd, omdat zij door het enige dagen geleden inge stelde rijverbod niet met vrachtwagens van Belgaum naar Sawantwadi had den kunnen rijden. De president van Indië, dr. Rajendra Prasad, heeft gisteren een rede in Kur- nool, de hoofdstad van de staat An- dhra, gehouden, waarin hij zei dat wan neer de Portugese regering enig idee had van de hedendaagse stromingen in de wereld, zij zonder twijfel niet meer in het ongewisse zou zijn over de toe komst van de Portugese enclaves op Indisch grondgebied. Hij zeide verder, dat het een grove misvatting van de Portugese regering was om te denken, dat men door de politie op de betogers te laten schieten Indië in een verkeerd daglicht zou kunnen stellen en daar door verleiden tot het nemen van ver keerde stappen. De felle protestbetogingen, die giste ren in tal van grote Indische steden werden gehouden tegen het door de Portugese politie neerschieten van satyagrahi's, hebben tot resultaat ge had, dat niet minder dan twee hon derd vier en twintig personen gewond zijn geraakt. Zeven en twintig men sen werden door politiekogels gewond. De hoofdcommissaris van politie te Bombay heeft gisteravond het verbod op samenscholingen van meer dan vijf personen en het houden van optoch ten tot 25 Augustus verlengd. Overi gens is in Bombay de rust inmiddels teruggekeerd. Calcutta werd daarentegen gisteren President Soekarno heeft gisteren in een rede ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de afkondiging van de onafhankelijkheid van Indonesië er op nieuw by Nederland op aangedrongen onderhandelingen te beginnen over Nieuw Guinea. Om der wille van de goede betrek kingen en in feite van de vrede in de wereld, dient elke bron van de ex plosieve spanning tussen Indonesië en Nederland te worden ver.wyderd. Vyf jaar lang is er thans spanning ge weest over de kwestie Nieuw-Guinea. „Waarom, Nederlanders, moet dat zo voortgaan?" vroeg Soekarno zich af. Er z\jn vele bronnen van spanning hl de Indonesisch-Nederlandse betrekkin gen maar het is bewezen, dat wij door onderhandelingen reeds een aantal daar van hebben opgeheven." Soekarno herinnerde daarbij aan de opheffing van de Nederlandse militai re missie en de opheffing van de Ne derlands-Indonesische Unie, die als bronnen van spanning konden worden weggenomen, omdat beide zijden bereid waren te onderhandelen. Waarom is het dan tot dusverre onmogelijk geweest een einde te maken aan de centrale bron van alle spanning: het probleem Nieuw-Guinea? Indien de Nederlanders koppig vast houden aan hun standpunt, als zij wei geren de explosiviteit van dit conflict over Nieuw-Guinea te zien, dein ben ik bevreesd, aldus Soekarno, dat het moei lijk zal zijn de betrekkingen tussen In donesië en Nederland weer goed te ma ken. Meer en meer begin ik er aan te twijfelen of de Nederlanders enige ern stige wil koesteren om de betrekkingen met Indonesië te verbeteren. zy kunnen biykbaar niet langer in historische of politiek-psychologische termen denken. Zy zyn blijkbaar niet in staat van het verleden te leren, zy zijn biykbaar ziende blind geworden. Zjj behoren nu blijkbaar tot hen van wie wordt gezegd, dat wie de Goden wensen te vernietigen, zij met blindheid slaan. Blijkbaar wachten de Nederlanders zoals vroeger tot geweld wordt toege past, tot de hamer van de historie valt, tot zij voor het feit staan, dat men niet aan de historie kan ontkomen. Blijkbaar wachten zy daarop, voordat zp hun koppig volgehouden standpunt zullen opgeven. En als deze ijzeren wet, dat men niet aan de historie kan ont komen, hen heeft achterhaald, dan zul len zij eenvoudig de bitterheid en de tragiek daarvan moeten verzwelgen. Het is onze plicht in onze strijd om de terug keer van Nieuw-Guinea in het moeder land en in de stryd tegen alle over blijfselen van het imperialisme te vol harden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1