De "Prooi vcut do "Rode, TZotó Meer invloed van burgemeester op politie-aangelegenheden VALLENDE RODE STER tfic cfe Hoo#»ma<* Lang: Amerika s Oostkust weer de rood-zwarte wappert orkaanvlag Evenals vrouwen hebben wervelstormen gewoonlijk dezelfde kuren Kruiswoordraadsel HET DOMEIN DER. VROUW WIJ IN DE VACANTIE Bij meer dan 25.000 inwoners gemeente politie, onder 10 Padvinders voor invasiemacht aangezien Inzamelingsacties via de radio DIANE volgt in het voetspoor van CONNIE DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1955 PAGINA Gewijzigd ontwerp Politiewet In Nantes Werf arbeiders dwingen loonsverhoging af 600 boete wegens landen op Cuba Op de duur nog slechts één per jaar? Saarlands politie in actie tegen betogers (Van onze New Yorkse correspondente) De vrouwen hebben het altijd gedaan! Volgens het Amerikaanse meteorologische instituut brengen vrouwen als Carol, Edna, Hazel, Connie en nu weer Diane het onheil in de wereld. Maar onheil of niet, ze zijn opwindend en dagbladen en radio volgen haar grillen op een boeiende wijze, die zover gaat, dat men in de nacht zich gedwon gen voelt een paar maal de radio aan te zetten om te horen, waar Diane zich bevindt, hoe sterk haar temperament is en of zij zich furieus dan wel traag voortbeweegt. Evenals tijdens de wervelstorm Connie is de bevolking van het bedreigde gebied ook nu weer via alle communicatiemiddelen uitvoerig ingelicht hoe men zich moet gedragen als Diane Noord- Carolina komt terroriseren. Want, zo zeggen Amerikaanse weerkundigen, die in psychologie geen enkele graad hebben, vrouwen hebben ge- meenlijk dezelfde kuren, waarbij zij wijzen op Hazel, Edna en Carol, die het vorige jaar onge veer hetzelfde stormachtige pad volgden en Diane volgt nu Connie ongeveer weer op de voet. Carol kostte, ondanks uitgebreide voorzorgsmaatregelen, het vorige jaar nog aan 68 mensen het leven en 500 millioen dollar schade, en samen met Hazel en Edna maakte ze op slechts één bepaald deel van haar weg door Oost-Amerika reeds 250 slacht offers. Volgens de eerste schattingen zullen de verzekeringsmaatschappijen voor ongeveer drie millioen dollar worden aangesproken voor de schade, die Connie een paar dagen geleden heeft aangericht. Piloten dringen door tot in het „oog" van de orkaan „Diane" richt zware schade aan in Noord-Carolina EERSTE STAP NAAR ADVISERENDE RADEN IN NIEUW-GUINEA Nieuwe „gedragscode" voor Amerik. soldaten Studiedagen van de Kath. Middenstand' 8 9 10 11 Oplossing van Woensdag EEN JAAR VOOR RUITENTIKKER Portret -van -CHujcchill in Tweede Kamer Katholieke Illustratie Het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp Politiewet is mede de oorzaak geweest, dat de rege ring een aantal wijzigingen in het ont werp heelt aangebracht. Het gewijzigd ontwerp is thans, tegelijk met de memorie van antwoord, verschenen. De Tweede Kamer had o.m. de wenselijk heid naar voren gebracht, de invloed van de burgemeester op de politie-aan gelegenheden duidelijker tot uitdrukking te brengen. In de wijzigingen wordt daarom o.a. bepaald, dat de burge meester advies moet uitbrengen, al vorens de sterkte van een groep rijks politie ter plaatse wordt bepaald. In de memorie van antwoord zeggen de mi nisters van Justitie en van Binnenland se Zaken verder, dat de verantwoorde lijkheid van de burgemeester voor her stel van de openbare orde in zijn ge meente wordt gezien als een van de grondslagen van het ontwerp. De bepalingen omtrent het al of niet instellen van een eigen gemeentepolitie hebben eveneens de aandacht van de Kamer gehad. In het algemeen zal thans gelden, dat plaatsen met een aan tal inwoners boven de 25.000 een eigen gemeentepolitie moeten hebben, terwijl gemeenten met minder dan 10.000 in woners onder de rijkspolitie vallen. Voor gemeenten tussen 25.000 en 10.000 in woners is de beslissing afhankelijk van de omstandigheden. Wanneer zij thans reeds een eigen politie hebben zal deze toestand gehandhaafd blijven. Een uit zondering daarop vormt een aantal plaatsen, waaronder Zaandijk, Koog aan de Zaan en Krommenie, die over gaan naar de rijkspolitie, en Barneveld, Ermelo en enige anderen die een eigen corps gaan vormen. De veronderstelling, dat de politie door gebrek aan sterkte er toe ge bracht zou worden eerder en in ster kere mate van geweldmiddelen ge bruik te maken, moet als onjuist van de hand worden gewezen. De minis ters kunnen zich evenmin verenigen met de zienswijze, dat veelal niet of Werfarbeiders te Nantes in Frankrijk hebben gisteren een inval gedaan in de kantoren van hun werkgevers en daar de boel kort en klein geslagen. Zij vertrokken pas, nadat hun een loons verhoging van veertig francs per uur was toegezegd. De werkgevers, die aanvankelijk slechts vijftien francs meer loon had den willen geven, begaven zich later echter naar het stadsbestuur om mee te delen, dat de arbeidsovereenkomst welke hun met geweld was afgedwon gen nul en van gener waarde was. f Werkgevers in de haven van het na- burige St. Nazaire hebben de lopende loononderhandelingen met hun arbeiders afgebroken, toen zij van het gebeurde te Nantes noorden. Volgens stedelijke functionarissen te NanteS zullen de wer ven met ingang van vandaag tot nader order gesloten blijven. (Reuter) niet in voldoende mate wordt beschikt over gemotoriseerde vervoermiddelen. Zjj hebben integendeel de indruk, dat in het algemeen reeds een bevredi gend peil is bereikt. De ministers geven gaarne gevolg aan de suggestie een overgangsmogelijkheid te scheppen van gemeentepolitie naar het korps rijkspolitie. Zij achten het bovendien gewenst ook het omgekeerde mogelijk te maken. Daartoe wordt bij nota van wijziging een nieuw artikel ingevoegd. Twee en twintig padvinders uit Cu rasao hebben onrust verwekt onder de Cubaanse autoriteiten, toen zij met tenten en kampuitrusting op Cuba landden. De jongens waren op weg naar de achtste wereldjamboree in Ca nada, maar de Cubaanse autoriteiten, die een revolutie verwachtten, dachten met een invasiemacht uit het buitenland te doen te hebben. De jongens kregen een boete van 150 dollars (bijna f 600) „wegens onkosten". Intussen arriveerden te Niagara-on- the-Lake uit de gehele wereld deelne mers aan de jamboree. Meer dan 11.000 jongens en hun leiders zijn bezig een tentenstad te bevolken, die groter is dan het dorp Niagara-on-the-Lake met een bevolking van 2.500. (U.P.) Sinds de tweede wereldoorlog vielen de olievelden van Zisterdorf onder de administratie van Rusland. Zaterdag zijn zij weer in handen van de Oostenrij kers overgegaan, ten bewijze waarvan de rode ster boven de ingang van het administratiegebouw omlaag wordt gehaald. 55. Een dichte grondnevel hangt over de velden, als een lange stoet onder het gedreun van trommen de heuvel nadert, waar een enorm rotsblok donker en dreigend in het koude schijnsel van de volle maan ligt. Het is de offernacht, het offer aan de maanafgod der Fir Iboth. Half in onmacht van vrees staat Ailech temidden van haar bewakers, de in zwarte mantels en maskers gehulde „zonen van de nacht". Radeloos glijden haar ogen rond van de menigte der Fir Iboth-krijgers, die van heinde en ver gekomen zijn, naar de strakke gezichten van haar ongelukkige lotgenoten, die sterven moeten, omdat een van. hen ontsnapte. Alleen Halfra beantwoordt haar blik. „Houd moed, braaf meisje", fluistert de goede kerel, „vertrouw op Heer Eric, zoals ik. Onze redding, eh, is zeker niet ver meer. Deze onheuse lieden zullen er nog wel van lusten. Haha!" Maar het klinkt weinig over tuigend en met een steelse blik op Svein Langtand houdt de brave man zijn mond. „Mij maak je niks wijs'', gromt de reus achter de Sakser, „zij heb ben mijn helm gestolen en mijn haarlok geknipt, nu ga ik voor de bijl Dat is niet anders". Er valt een onheilspellende stilte, als een witte gestalte eensklaps in het licht der toortsen verschijnt en lenig op het offerblok springt. In zijn handen flikkert een lang gebogen mes. Luisterend heft de gemaskerde het hoofd op naar de maan, dan klinkt zijn stem, onmiskenbaar die van Ruad: „De geest spreekt tot mij, de geest eist vele offers, de geest eist het hart van de grote slaaf". De vechtlust, die even in de sombere ogen van de piraat opflikkert, verdwijnt weer. Hij strekt zijn machtige rug en terwijl de doodszang aangeheven wordt, laat hij zich gewillig meevoerén naar de Rode Rots. (Van onze correspondent) De heer J. B. Broeksz, programma commissaris van de Nederlandse Radio Unie vindt dat het nog steeds aanbeve ling verdien^ te komen tot een beper king van de inzamelingsacties, die op regelmatige tijdstippen via de micro foon door de verschillende omroepver enigingen al of niet gezamenlijk wor den gelanceerd. De heer Broeksz vreest dat op den duur de Nederlandse luisteraar toch wel „collecte-moe" gaat worden en dat de opbrengsten van deze acties daardoor dan ook zullen verminderen. De N.R.U. heeft voorheen al eens stappen onder nomen om te komen tot één grote in zamelingsactie voor de radio per jaar. De opbrengst van een dergelijke actie is dan te schatten op 3, misschien wel 4 millioen gulden. Maar de zaak is blijk baar weer wat op de achtergrond ge raakt. Het contact tussen de organen, die dergelijke liefdadigheidsacties voor bereiden en de N.R.U. bestaat nog steeds en, als het aan de heer Broeksz ligt, wordt zijn streven van één actie voor de microfoon per jaar zo spoedig moge lijk een feit. Te Neunkirchen in Saarland heeft de politie gisteren met waterkanonnen en traangasbommen moeten optreden tegen pro-Duitse demonstranten, die een po ging deden om het gebouw binnen te dringen, waar premier Hoffmann een verkiezingsredevoering hield. Hoffmann drong er bij zijn toehoorders op aan zich bij de volksstemming, die op 23 October gehouden wordt, uit te spreken voor 'aanvaarding van een Europese status voor Saarland. De betogers rie pen „De Saar is Duits" en zij bekogel den de politie, die hun de toegang versperde, met stenen. Vier personen zijn tijdens de relletjes gewond. Dit is het" jaargetij van orkanen, die meestal op de Oceanen ontstaan, waar ergens een tijdlang een gloeiendhete zon op de golven schijnt. Een met vocht beladen hete luchtkolom gaat dan van zo'n plek omhoog spiralen, en wanneer er meer ontstaan, kan men vein liever lee een donkerblauwe rimpeling op de Oceaanplek vinden, waar de draaiende kolommen bijeenkomen, die zich na een tijd tot één zuil verenigen. Deze zuil zuigt dan de hete omringende lucht op, spiraalt steeds hoger, soms tot 10.000 meter boven de zee. Maar wanneer ze tegen een koude luchtlaag aanstoot, verspreidt zich de zujltop en waaiert in paddenstoelvorm uiteen. De plotseling af gekoelde nevellading verdicht zich en valt als regen terug op de Oceaan. De rotatiekracht van de aarde grijpt nu de zuil van opstijgende lucht en neerval lende regen en aldus begint die, eerst langzaam, te draaien. Spoedig verhoogt d- snelheid en in enkele uren veran dert de zuil in een massa rollende en rondtollende wolken wind en water. De basis ervan is doorgaans 15 km. Maar met het uur dijt die uit. de massa wordt dikker en dan ontstaat een min of meer ronde vorm, waarvan zich in bet midden het „oog" ontwikkelt, ofwel tunaelachtige ruimte van doodse kalmte. De piloten die in het vreed zaam oog van Connie voor enige uren rondvlogen, meldden dat ze een puur blauwe hemel en prachtige sterrenluch ten zagen, terwijl om hen heen de woes te winden en wolken kolkten. De piloten, die het nu weer met Diane opnemen en haar wild gedrag observeren moeten, zijn de helden van de dag. Zij behoren tot een onderdeel van de Amerikaanse vloot- en de luchtmacht, die samenwerkt met de stormwaarschuwingsdienst, waarvan het centrum in Miami ligt. Naar dit centrum seinen alle ledenlanden, aan gesloten bij de Internationale Meteo rologische Organisatie, hun observa ties door, wanneer door hen toevallig weersomstandigheden worden ontdekt die wel oorzaak van een beginnende orkaan zouden kunnen worden. Wanneer de kapitein op een of ander vrachtschip dus b.v. 150 km van een storm zijn barometer onverwacht ziet dalen, hetgeen een teken van een niet gerapporteerde weersstoornis is, waar schuwt hij Miami. Die waarschuwing is voor de Miami-weerdienst hetzelfde wat een alarm voor een brandweer is. Alle binnenkomende informaties over koelere winden of toenemende winden op een zekere hoogte, die in de betref fende streek worden waargenomen, combineert Miami nu om zich zó een voorstelling te gaan vormen van de „babystoornis". Aan de Amerikaanse radiodiensten wordt daarover een „advies" gezon den, hetgeen betekent dat de storm nog veraf is. Het ,.Op Uw hoede" wordt uitgezonden wanneer de richting van de storm ongeveer kan bepaald worden. Tenslotte volgt de „stormwaarschu- wing" aan de bedreigde gebieden, zo als we die nu hier al .twee dagen horen. De doorgewinterde piloten, die een orkaan als Diane moeten gaan onder zoeken, hebben het niet bepaald be haaglijk. Ze vliegen op 3000 meter hoog te, wat geen garantie voor een rustig tochtje is. Diane's gedrag wordt aan allé kanten voortdurend geobserveerd, en rebels als zij is, schudt ze de vlieg tuigen of laat ze ineens 100 meter val len, terwijl de piloten het ene ogenblik horizontaal vliegen en het volgende met de vleugel loodrecht boven de Oceaan hangen. Enfin „niet comfortabel" zo als een van hen gisteren zei. De kracht van de stormen kan niet worden ge meten in een vliegtuig, maar wanneer men daalt tot een goede 100 meter bo ven de oceaan, kan een meteoroloog aan de opzwiepende zeegolven en de manier waarop de golftoppen worden afgeblazen, de richting en snelheid van de orkaan schatten. Ieder kwartier zen den dan vliegtuigen, voorzien van 3 ra dio's en 1 radartoestel, hun bevindingen naar Miami. Tenslotte vliegt men het „oog" binnen. In Connie's oog van 60 km doorsnee heerste eveneens diepe rust, maar zware hitte. Diane is uit de golven opgestaan, ter wijl haar zuster Connie zich nog voort spoedde. Het Rode Kruis en het Leger des Heils zijn in actie gekomen. Voedsel en kledingvoorraden worden gereed ge houden, evenals technici en hulpkrach ten om direct reparaties te beginnen in miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiMiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiii Een van de Atlantische Oceaan ko mende orkaan, die door de Amerikanen „Diane" wordt genoemd, heeft gisteren de kust van de staat Carolina bereikt en is verder landinwaarts getrokken. In het Oostelijk deel van Noord-Caro lina werd aanzienlijke schade toege bracht aan de oogst, nauwelijks een week nadat de orkaan „Cornie" zware schade had aangebracht aan koren-, Ka toen- en tabaksoogsten in Carolina. In Noord-Carolina moesten ongeveei dertienduizend mensen dekking zoeken in tweehonderd daarvoor speciaal door het Rode Kruis ingerichte schuilplaat sen toen de orkaan „Diana" over het land trok. Speciaal de stad Washington aan de rivier de Pamlico in Noord-Ca rolina heeft het moeten ontgelden, lie orkaan dreef het water van de rlJle^ buiten de oevers, waardoor een oeei van de stad onder water kwana te staan. Honderden Inwoners zagen zich genood zaakt naar hoger gelegen gebieden te vluchten. Meer dan vijfhonderd tele foonpalen werden afgebroken in het gebied van de stad Wilmington. getroffen gebieden. De vacantiegangers aan de Oostkust zijn op veel punten a het wegtrekken, stranden worden afge sloten de spoorwegen rÖde" nen uit laaggelegen kustgebieden wg, en bewoners worden uit bedreigde ge bieden geëvacueerd. In New York heeft de burgemeester een paar maal met zijn Rampencorr vergaderd, we houden oliel*??PJUS! lantaarns en kaarsen klaar, alle w gevers zijn gewaarschuwd Pf£s0"®®Ler- tflds naar huis te laten gaan, co ges brengen vuilnisbakken en alles maar los of halfvast is. v^thart terwijl het publiek nog eens op het wordt gedrukt op te passen voor „oog" van de orkaan, dat vaak d® druk geeft alsof de stormen afgelop zijn. Maar als „het oog" yoorbtj is gint de orkaan in tegengestelde richting te razen. Doch New York, en zeker Manhattan, dat nogal een tochtig ei land is, weet wel wat af van stormen. Nog maar een paar jaar geleden wera Uw correspondente en toen g°ld her nog maar een „tropische storm letterlijk met andere lieden uit een Broadway-restaurant weggewaaid, dat op de iioek van de 60e straat stond. Maar de wind had geen erg gehad in de zware hoekmuren van glas Zo wachten we dan maar gelaten op Diane en haar kuren, terwijl de veel- gevreesde rood-zwarte orkaanvlag langs de Amerikaanse Oostkust waait. Ter voorbereiding van gemeenschap' pen met een zelfstandig bestuur, waar' toe de mogelijkheid wordt geschapen door de bewindsregeling Nieuw-Guinea, en om tegemoet te komen aan de meer dan eens uitgesproken wens van de bur gerij tot medezeggenschap in plaatselij ke bestuurskwesties, is thans een eerste stap gedaan voor de instelling van enige adviserende raden. Deze raden zullen worden ingesteld voor de stedelijke een tra Hollandia, Manokwari en Doom, voor de onderafdeling Japen en de on derafdeling Schouten-eilanden zonder Noemfoor. De resident van de betrokken afdeling zal optreden als voorzitter van de raad. Er zal tenminste twee keer per jaar worden vergaderd. Verwacht wordt echter dat het aantal vergaderingen per jaar belangrijk groter zal zijn. De voornaamste taak zal zijn het uit brengen van advies over de samenstel ling van de besturende colleges en de wijze van verkiezing of benoeming van leden daarvan, en daarnaast over de be grenzing van de te vormen stedelijke gemeenschappen. Landelijke raden zul len eveneens de opdracht hebben zich te beraden over de vraag, hoe de uit voering van taken uit eigen geldmidde len kan worden bestreden. President Eisenhower van Amerika heeft een nieuwe „gedragscode" bekend gemaakt voor Amerikaanse militairen die in toekomstige oorlogen gevangen worden genomen. De code bevat de drin gende waarschuwing „de vijand niets te vertellen", maar er wordt bijgevoegd dat als men door marteling tot praten wordt gedwongen, daarmee rekening zal woTden gehouden. De code is een uitvloeisel van de wre de behandeling die Amerikanen die door de communisten op Korea gevan gen zijn genomen hebben moeten on dergaan. De code stelt dat de militairen bereid moeten zijn voor hun land te sterven, zich nooit uit vrije wil moeten overgeven, moeten trachten te ontsnap pen, en niet moeten proberen speciale gunsten van de vijand te krijgen. Ook moeten zij geen inlichtingen geven die nadelig zijn voor de medegevangenen, ontwijkende antwoorden op vragen van de vijand geven en zich voor ogen houden dat zij zowel op het slagveld als in de gevangenis verantwoordelijk voor hun gedrag zijn. In de code, welke de eerste van deze aard is die ooit door de Verenigde Sta ten werd opgesteld, wordt er van uit gegaan dat gevangenen niet gehouden zijn hun cipiers meer te vertellen dan hun naam, rang, nummer en geboorte datum. De Kath. Middtnstandsbond in het bisdom Haarlem belegt twee studieda gen voor het kader, Maandag 5 Septem ber in het Retraitehuis te Bergen voor de Noordhollandse afdelingen en op Dinsdag 27 September voor de Zuidhol landse en Zeeuwse afdelingen in het Retraitehuis te Noordwijkerhout. Als sprekers zullen optreden de heren: mr. F. J. H. Bachg en drs. K. A. J. M. Samson. Mr. Bachg spreekt over „Afbetalings wezen" en drs. Samson over „Kinder bijslag en ouderdomsvoorziening in het algemeen en speciaal voor de midden stand." e* <T> Horizontaal: 1. vervelend 2. dwingeland 3. Mohammeda nisme bewijs aan couponblad 4. aanmoedigen 5. onderwijs- richting - naamloos (bijv. nw.) 6. onbevloeid bouwl. (Ind.) - knevelbaard 7. sportbeoefe naarster (nieu we spelling) so - pers. vnw. 8. Oost-Europeaan - Engelse duim c- - voedsel 9. niet smalle - priem 10. ontkenning (Eng.) - niet vrij 11. meervoud het werk neer gelegd Verticaal: 1. vijandschap - plaatjesboek 2. buitendijks land - roofdier 3. deel van kachel - voormalig Duits plaatsje 4. jaarwedde voor niet-rege- rende leden van vorsten huis - hond oo 5. lijst van can- didaten 6. gouw (verouderd) - gebouwtje voor het malen van graan - rund 7. gemeente in N.-Brabant - geldstuk 8. indogermaans - familielid 9. eenzaam - tijdperk 10. niet kunnende gebeuren 11. persoon - eens Horizontaal: 1. ook, 3. toon, 5. iets, 7. sip, 9. vara, 12. arie, 15« ed, 16. krent, li- el, 18. lans, 20. mals, 22. set, 24. knap, 25. olst, 26. alp. Verticaal: 1. ons, 2. kip, 4. oor, 6. tor, 8. ire" ne, 9. vel, 10. ada, 11. aks, 12. atm, 13. iel, 14. els, 19- non, 21. als, 22- spa, 23. top. De officier van justitie bij de Zutphen- se rechtbank heeft een jaar gevangenis straf geëist tegen M. uit Klagenfurt, die de vreemde gewoonte had in zijn onder houd te voorzien door bij juweliers de etalageruiten in te tikken met een steen en zich dan uit de voeten te maken met een handvol sieraden en horloges, die hü vervolgens aan de man bracht. Al enige jaren was de man zo door West-Europa getrokken. Hij was in het Duitse leger geweest, maar kon in het burgerleven niet wennen. Hij reisde blij kens zijn paspoort door half Europa, waar hij, wanneer hij in geldnood ver keerde, zijn slag sloeg bij een juwelier. Hij kwam 20 Januari naar Nederland, nadat hij in Hamburg van zijn laatste geld een enkele reis Deventer had ge kocht. Hier aangekomen legde de man zich te rusten onder de IJsselbrug, maar door de felle koude kon hij de slaap niet vatten. Hij wandelde daarom de stad in, gooide een steen door een etalageruit en nam met een stel horloges de benen. Op zijn vlucht nam hij nog een onbe heerd rijwiel mee om sneller weg te kunnen komen, maar ondanks dit had de politie hem spoedig te pakken. De psychiaters, die de man onderzoch ten, kwamen tot de conclusie dat om niet helemaal normaal is. M. zelf wil naar Hamburg terug, om daar aan het werk te gaan. Maar vo hij dit plan zal kunnen uitvoeren z^ant wel een paar jaartjes ouder j.eiang- ook de Zwitserse politie heelt stelling voor hem. 0_se ambassadeur in De Zuid-Koreaans bezoek ge- Washington P?efstate Department om bracht aan neAmerika te vragen namens njnrê wapenstilstandsovereen- ,de ^°nie? langer geldig te verklaren enmSand^ds. het vrije Korea bij te Staan strijdkrachten op te bouwen ten einde een nieuwe „gluiperige" aan- van Noord-Korea af te kunnen (UP) val slaan. Een onbekende maecenas heeft be sloten, de Tweede Kamer een portret van Sir Winston Churchill aan te bieden. Met de vervaardiging hiervan is de Nederlandse schilder Max Nauta Maan dag begonnen. Churchill heeft op zijn buitenverblijf Chartwell twee uur voor hem geposeerd. Het echtpaar Churchill bood de Nederlandse schilder en zijn echtgenote een lunch aan. De voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft zich in principe gaarne bereid verklaard, t.z.t. het por tret te aanvaarden. Het schilderij wordt vervaardigd in opdracht van een in Engeland wonende Nederlander, die onbekend wenst te blijven. Het nummer van deze week b™mgt bij een aantal indrukwekker^ H_ een artikel van de l>aenaradioteiescoop C. M. Edelman ovw hct Nederlandse op Dwingelo en onderzoek van de pionierswerk b«ettige causerie Erkhulzen V§ool„hof met fraaie ge; Enkhuize tweede arükei jaZ* heeft' betrekking op swing, bebop e? cool en is eveneens verlucht met foto.® van de meest bekende figuren op dit terrein. Jan Glissenaar, van de jeep- express, schrijft over het rassenpro bleem in Indië. Vier pagina's tekst en foto's zijn gewijd aan het Internationale Eucharistische Congres te Rio de Ja" neiro. De karakteristiek der week han delt over de minister-president van Thailand, Piboel Songgram.,, Nieuws van (oude) Frontpagina's brengt een ocggetuitgeverslag van een van de eerste vluchten van de gebr. Wright in de Verenigde Staten, vluchten van his torische betekenis, omdat van toen al de mens het luchruim is gaan beheer sen. Jan Cottaar betoogt, dat de Ron de mens het luchtruim is gaan beheer- is en geeft aan, wat er zal dienen te veranderen om haar op den duur te behouden. „Als ge een ander land of een andere streekbe zoekt, toon dan eerbied voor dat land en v°or..~® gewoonten en gebruiken van de mensen, die or wo nen", zo vroeg onlangs de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant op een bijeenkomst van personen, die bij het tourisme geïnte resseerd waren. Het klinkt zo simpel: „heb eerbied voor het land en voor de gebrui ken van zijn bewoners", maar zit in die ene aanspo ring eigenlijk niet een heel programma opgesloten? „Heb eerbied voor het land", dat betekent op de allereerste plaats: verniel niets. Laat de bomen groeien zonder dat u daar uw namen in kerft, zon der dat u er takken afrukt. Dat betekent ook: veront reinig het land niet door het achterlaten van dingen en voorwerpen, die u thuis ook niet op de grond gooit. Waar om zouden we onze schillen, lege blikjes, boterhammenpa- piertjes en wat er nog meer resteert na een openlucht maaltijd niet als ordentelij ke mensen opruimen? Graaf een kuil, waar u die rom mel inwerpt, als het terrein zich tenminste daartoe leent en zorg anders, dat u een flinke zak of een paar kran ten meeneemt, waar u na afloop de hele rommel in pakt. Tenslotte is het alle maal meegekomen, het moet dus ook, zo nodig, mee te rug kunnen, al is het maar tot aan de dichtstbijzijnde woning, waar we het in de vuilnisemmer of op de vaalt kunnen deponeren. Heb eerbied voor het land, dat betekende ook, doe niet alsof u en uw gezelschap alleen op de wereld bent. Schreeuw niet alsot het noodzakelijk is, dat het hele dorp en bet hele bos weten, dat u bent gearri veerd. Gedraag u rustig en oeschaafd, dan heDt u bo vendien kans, dat u in het bos of op de hei ook nog eens kennis kunt maken met nieuwe dingen en geluiden. Voor menigeen zal het een verrassing zijn om een eek hoorntje bezig te zien in de hoogste bomen, maar als u luidruchtig bent, loopt u de kans mis er een te betrap pen. Heb ook eerbied voor de gewoonten en gebruiken van de streek, d.w.z. stel u niet op het standpunt, dat U het voor het zeggen hebt. Geef geen aanstoot door uw ge drag en uw kleding. Nie mand vergt, dat u, als u op vacantietocht bent in een plattelandsgemeente, u zult kleden als de boerenbevol king en evenmin verwacht men van u, dat u er uit ziet of u ter receptie moet, maar het is evenmin nodig, dat u u kleedt, alsof u naar een carnavalsoptocht gaat. Als u tijdens uw vacantie tocht een kerk beeoekt, de- denk dank, dat die kerk niet voor de touristen ge bouwd is. Niemand zal er bezwaar tegen maken, dat u graag mooie, oude gebouwen bezoekt, maar men mag dan toch op zijn minst verwach ten, dat u die gebouwen met dezelfde zorg tegemoet treedt, waarmee u uw eigen wo ning of die van uw vrienden wenst omringd te zien. Kras niet op muren, deuren en vensterbanken, gedraag u er, zoals de eigenaars dat wensen, dat wil ook zeggen: gedraag u in een kerK niet of u u op een markt bevindt. Als men hoort, dat „touris ten" zich niet ontzien, om bij een bezoek aan een prachtige, oude, nog in ge bruik zijnde kerk, op de altaartreden hun brood te gaan zitten opeten en schil len achter te laten in de kerkbanken, dan wordt het wel duidelijk, dat men daar weinig voelt voor „touris- tisch" bezoek en liever de kerkdeuren sluit dan het ge bouw aan dergelijk vanda lisme bloot te stellen. Natuurlijk zijn dit exces sen, die gelukkig niet vaa* voorkomen, maar het is ge beurd en dat lijkt ons vol doende, om ons nog eens j bezinnen op de eisen, di men redelijkerwijs aan to risten en vreemdelinge,1 mag stellen. Van de and kant moge het voor de t risten en vacantiegang een reden te meer zijn. extra aandacht te sche aan hun houding ae't vreemde. Vergeet x}°° no men naar u al uw landgeno ten beoordeelt!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2