Sint Elisabeths- Vereniging in Haarlem 100 jaar Heemsteeds rioolwater kan in October al gezuiverd worden «■■■■Hi Bloemendaal blijft alléén doorvechten Maar laten we er geen prestige kwestie van maken Badgasten van Zandvoort uiten hun wensen en waardering Gemoedelijke dorpssfeer wil men graag behouden meubelen Honderdste achterkleinkind 1 Met de bouw van de installatie aan Cruquiusweg schiet het vlug op Uit STAD A. van Geluk 10 jaar wethouder Prestige-kwestie 10 jaar wethouder en STREEK E?gé» "ÏS,.nPn,S' D?K"?V, -i DE WEG BENOORDEN AERDENHOUT RAAD KEURT BEZWAARSCHRIFT TEGEN PROVINCIAAL WEGENPLAN GOED Wensen en klachten Waardering VOLKSWAGEN OVER DE KOP GESLAGEN Xtoute*v(>€jeJ* 250 modelkamers DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1955 PAGINA 3 Autobezitters kunnen zonder bezwaar l omrijden Mr. G. van Eek over doortrekking van Orionweg Vanavond en morgen avond bloeit de nachtcactus De Spaarnestad verslaat De Tijd lidS-2 3?: 7 en 9-15 u- "f?,ESAVmVjr.,* <="»-. l»r. Tijden Burgerlijke Stand Haarlem Invalide tegen stilstaande auto gereden Horloge gestolen „NOBELS -iBEKiER" HOOFDAKTE" EXAMlENS K.Z.O.D. in De Waag Bloemen en stadsgezichten Bejaarde dame op Houtplein aangereden Gasontploffing in Heemstede Zilveren jubileum T. Dijkgraaf ZANDIBOUWWED" STRIJD VOOR VOLWASSENEN Uw haar is uw kroon C. J. OERLEMANS Op Zeeweg Drie inzittenden gewond Geen spreekuur woningtextiel Beurs van Amsterdam Beurs van New York Op Zaterdag 20 Augustus zal het hon derd jaar geleden zijn, dat door mej. Jacoba van den Berg de St. Elisabeths- Vereniging te Haarlem werd opgericht. De feestelijke herdenking van dit feit is uitgesteld tot November a.s., in het octaaf van de feestdag van de H. Eli sabeth (19 November). Naar ons ter ore is gekomen zal de jubilaresse in November een Eeuwfeest- geschriftje uitgeven, waarin een en an der over het wel en wee van de krasse honderd-jarige zal verhaald worden. Daarom willen wij thans nog niet spreken over de vruchtbare vormen van naastenliefde, die de ijverige leden der jubilerende vereniging in de loop der jaren geboden hebben aan R.K. behoef tige zieken en kraamvrouwen. Wij wil len evenwel volstaan met de wens uit te spreken dat het vuur, eenmaal ont stoken door mej. v.d. Berg, nog zéér vele jaren laaiende zal gehouden wor den door de huidige (elfde) presidente, mevr. L. v. Baar-v. d. Meer, met hare 17 mede-Vestalinnen. Wij hopen t.g.t. op dit eeuwfeest terug te komen. Daar in de achter ons liggende hon derd jaren vele vrouwelijke leden van bekende Haarlemse families tot de voor treffelijke „dames der St. Eisabeths- vereniging" hebben behoord en mede Via haar katholiek Haarlem de pret- Zoals wij gisteren reeds meldden, heeft de Raad van State kennis geno men van de standpunten van Bloemen- daal en de provincie Noord-Holland om trent de doortrekking van de Orionweg. Mr. G. van Eek, gemeentesecretaris van Bloemendaal, die namens deze ge meente als woordvoerder optrad, vol stond voornamelijk met te verwijzen naar de motie, die de gemeenteraad van Bloemendaal had opgesteld naar aan leiding van het provinciale besluit om het uitbreidingsplan „Omgeving Station Bloemendaal" vast te stellen. Hij bena drukte nogmaals de moeilijkheden, die er op verkeerstechnisch gebied zouden ontstaan, indien de Orionweg zou wor den doorgetrokken naar de laan Van Boreel. Men komt aan terecht op smalle wegen, die geenszins zijn berekend op enig verkeer van massale omvang. Ir. R. Heida, die sprak namens het Provinciaal bestuur, poogde aan de hand van een kaart aan te tonen, dat de verlenging noodzakelijk was. Naar aanleiding daarvan merkte mr. Van Eek op, dat het voor de(niet talrijke) auto bezitters in Haarlem-Noord weinig be zwaarlijk mocht heten om een kilome ter om te rijden over de Delftlaan en de Kleverlaan teneinde zo in Bloemen daal te belanden. De Kleverlaan zou bo vendien nog verbreed worden. De be staande tunnel kwam zijns inziens in elk geval voldoende tegemoet aan de wensen van voetgangers en wielrijders. Een nieuwe weg door een zo moeilijk punt van Bloemendaal zou van het lan delijk karakter weinig overlaten en bo vendien vele problemen op verkeersge bied opwerpen. De Raad van State zal op een nader te bepalen datum advies uitbrengen aan de Kroon. Vanavond en morgenavond zal de nachtcactus weer bloeien in de Haar lemse stadskweektuin. Het publiek, dat deze bijzondere gebeurtenis wil obser veren, wordt daartoe beide avonden van half acht tot half tien in de ge legenheid gesteld. De jaarlijkse voetbalwedstrijd om de ..Spaarnestad-beker" tussen de elftallen van De Spaarnestad en De Tijd, welke Woensdagavond werd gespeeld, eindig de in een 8—2 overwinning voor De Spaarnestad. 14 jaar. Tijden 2, FILMS: PALACE: „3 Ring Circus' -4-15, 7 en 9.15 u. r«ANs HALS: „Kouwe drukte", a. 1. Tb- rto Slaapwandelaar", 14 jaar. Tij- LUXon'- VI' 7 en 9.15 uur. 7cn8.i*to" Times", a. L Tijden 2, MI GuUivers met Do- om 2 30 uur: de dauw hanta ii a' L °m 815 uar: "Als volw mt er re8en"- si«kt STUDIO: „De wonderman" (geproï) l4 i Tijden: 2.15, 7 en 9.15 u. 14 J- Vrijdag 19 Augustus Openluchttheater BloemendaalConcert door liet Noordhollands Phüharmonisch Or kest Soliste Greet Koeman, sopraan, 8 u Dreefzicht: Concert door muziekcorps van N.Z.H.V.M., 8 uur. GEBOREN: E. Mennqs-Siegerist z. S. Gladpootjes-Reynders, z ^- tee- rmk-Van e» 7 C. A. M. Jr P der Mey-Strij- d.; E. A. bosch,1 z.f MA' a.^"rock-Koelemij T. G. M. Boonacker-Hoenson, d., C. M. Ligtenberg-Huyzer, a-I E. ker-van Berk, d. -rvr ONDERTROUWD: J. A. Braak en M. Th. Jacobs; H. W. van Turnhout en A. van Roon; J. P. H. Picard en M. in. Voorzaat; A. J. F. Brasser en W. Ai- WarmerdamF. C. Conijn en G. J. van Beek; S. R. Bakker en Th. A. Ro llings; J. Kuilboer en M. A. Casse, H. van Tol en A. G. van den Berg; C. A. Heyboer en K. Gastelaars; J. van den Kerkhoff en H. de Groot; E. C. Landaal en M. Spruyt; M. G. B. yan Dijk en C. Dijkman Dulkes; C. D. Tim merman en M. Th. Kimman; C. J. Wiel- ders en A. J. Thomassen; A. Voerman en J. W. Nierkes; C. Fris en A. R. Dekker; P. j. j. Drayer en C. W. M. Swinkels; M. J. Straus en B. Hooger- werf; H. G. van Lieshout en W. A. de Jong. GETROUWD: J. P. Lasschuit en C. H. Duyn; c. J. Dekker en M. C. Vie- r O T Tdu Fijan en A. C. Hulshof; NeeJUsö„ Tva" den Bergh en M. J. A. eelissen J F. van Buuringen en E. hart A a £ergen; J' H' M- Rosen- en A ivr V "an Kessel; N. Vlaar en R r Kockelkoren; J. Godefrooy H Dijk; RM- Tierie en "oets, 52 j., Trompstraat. tigste herinneringen bewaart aan- en de dankbaarste gevoelens koestert je gens de jubilaresse, vermoeden wij, dat velen het als een welkome en aangena me plicht zullen beschouwen, om de honderdjarige een speciaal Eeuwfeest cadeautje toe te stoppen. In verband hiermede menen wij goed te doen, te wijzen op het gironummer van de St. Elisabethsvereniging te Haarlem, dat luidt: 2 2 9373. Op de Fonteinlaan is gisternamiddag tegen zes uur de 63-jarige R.W.T.B. uit Amstelveen met zün invalidewagentje tegen een langs de rechterkant van de weg geparkeerde auto gereden op een ogenblik dat hij achterom keek. Door de schok viel hij uit het wagentje en brak hij zijn rechterbovenarm. Hij werd vervoerd naar het St. Elisabeths- gasthuis. Gisteren hield de Haarlemse politie een 15-jarige leerlingmonteur aan, die een horloge had gestolen van een colle ga. Hij had het klokje gevonden op de vensterbank van het kleedlokaal in de garage, waar hij werkzaam is. Bij zijn aanhouding bleek hij nog in het bezit te zijn van het horloge. Zijn ouders zijn van het gebeurde in kennis gesteld en de leerling-monteur is weer op vrije voeten gesteld. De wedstrijden om de „Nobels-Be- ker" zijn geëindigd. Voor dit jaar gaat de Beker naar de jongste telg in het District Haarlem, n.l. de B. C. „Kennemerland." De prijsuitrijking is bepaald op Woensdag 7 September, des avonds 8 uur, in Clublokaal van „Hof van Hol land." HAARLEM. Geslaagd voor gedeelte B: H. L. J. van Elsdingen, Amsterdam; C. Brie j er, Zand voort; J. H. Scholte, Amsterdam; L. J. van der Werf, Am- stelve.; J. J. Leek, Uitgeest. De jaarlijkse zomertentoonstelling van K.Z.O.D. in eigen huis is dit jaar samengesteld uit bloemen en stadsgezichten, bij het laatste veel uit onze eigen streek. Het is een verzameling geworden die licht aanspreekt voor een groter pu bliek met het bijna onontkoombare ge volg dat de ietwat eisende liefhebber niet aan zijn trekken komt. Het schijnt moeilijk te zijn om luchtig werk te kunnen vinden in de portefeuilles der sterkere figuren. De habitué's die de ledenlijst wel haast kunnen spellen, mogen het er niettemin op wagen de tentoonstelling te bezoeken want er is toch wel een attractie aan. Het beste werk komt namelijk uit een andere hoek dan gewoonlijk, als men de inderdaad voor name peintuur van Boot buiten beschou wing laat. Jan Loots heeft een stel tekeningen van Haarlemse stadsgezichten ingezon den die vaardig, los en fraai zijn ge daan. Ook zijn Hortensia's vertonen een allure die men vroeger bij hem niet vond. De gele en rode tulpen van Miek Otto hebben meer leven en inhoud dan een soortgelijk onderwerp voorheen. Melchior heeft een ongekunstelde teke ning gemaakt van een boomgroep en het schilderij Spaarne van Marg. Ver- heus is, klaar van werking en koel van kleur, een fraai gebonden geheel. Deze maand uit blijft de tentoonstelling in het Waaggebouw op de hoek van Dam straat en Spaarne te bezichtigen. L.T. Gistermiddag omstreeks vier uur werd op het Houtplein de 77-jarige voet gangster M. H. uit Haarlem aangere den door een bestelauto. Vermoedelijk lette zij niet voldoende op het verkeer, waardoor zij de bestelauto niet op merkte. Zij liep tegen de linkerzijde van de wagen op, kwam te vallen en brak haar linkerheup. De bejaarde da me werd overgebracht naar het St. Elisabethsgasthuis. De bestuurder van de bestelauto heeft zich bij de politie niet bekend gemaakt en wordt verzocht dit alsnog te doen. Ook getuigen van het ongeval gelieven zich met de poli tie in verbinding te stellen. Met de bouw van de rioolwaterzui veringsinstallatie in Heemstede schiet het hard op. De volgende week zal men bij gunstig weer de 8 ton zware gaskap op de slibgistingstank plaatsen, een delicaat karwei, waarbij men ge bruik maakt van een mast met giek. Met dit werk heeft men dan opnieuw een belangrijke mijlpaal in de voort gang van het gehele project bereikt. In de maand October zal de installatie in gebruik gesteld worden. Het terrein, waar het complex thans zijn voltooiing nadert, ligt niet bepaald in het oog lopend: enkele honderden me ters van de Cruquiusweg achter het terrein van de gemeentelijke reiniging- dienst, maar dat is voor een dergelijke installatie ook niet gewenst. Toch is het project interessant genoeg om er wat nieer van te weten en bovendien springt de noodzaak van een rioolwaterzuive ringsinstallatie hoe onmogelijk het woord ook is bij enig nadenken dui delijk naar voren. Het rioolwater uit Heemstede stroomt thans nog ongereinigd in het Spaarne, welke toestand weinig ideaal genoemd mag worden. De visstand gaat ieder jaar achteruit men moet er de vis sers maar eens over horen koeien drinken van het vuile water, het zwem men wordt onmogelijk gemaakt, en dan zwijgen we nog maar van de penetran te geur, die soms uit het Spaarne op stijgt. Rijnland dringt er dan ook ten zeerste op aan, dat het rioolwater van de verschillende gemeenten zoveel mo gelijk gezuiverd wordt alvorens het af gevoerd wordt naar de rivieren en ka nalen. De gemeente Heemstede besloot het vorig jaar de zaak meteen goed aan te pakken en een zuiveringsinstallatie neer te zetten, geschikt voor een inwo nertal van 30.000. In April werd met de bouw van het imposante project be gonnen. De verschillende gebouwen en bassins beslaan thans een oppervlakte van ongeveer 16.000 vierkante meter. Alle essentiële onderdelen zijn al tot stand gekomen. Wij zullen hieronder m het kort de werking van de zuiverings installatie aangeven. Het rioolwater uit geheel Heemstede zal straks naar de installatie stromen door een riool ter hoogte van 1.35 roe- ter, die is aangelegd vanaf de Cru quiusweg. Het water komt dan terecht tegen een mechanisch rooster, waardoor grove stukken als hout en textiel wor den verwijderd. In de kelder waarin het rooster is aangebracht, bevinden zich verder vijf zuigleidingen, die 1800 Kubieke meter water per uur naar een oollsl.n P°ropen, waar het in het water anwezige zand wordt gevangen. n ve.rwacht, dat uit het water per in^r«gemiddeld twee kruiwagens zand wnnnfl^Uj^ liter) kunnen worden ge- deels water aldus groten- stroom n*? is ontdaan, wordt de dat een mirhfrir-naar een ander bassin 25 yn heeft van maar liefst bieke meter lnhoud van 1250 ku- b^fin kan ronddraaien met een snelheid van 3 meter per minuut, waardoor een groot deel van het shb in het water in een bak wordt gesnoeid Dit shb wordt vervolgens naargeen tank gevoerd die 12 meter hoog en 11 meter breed is en 950 m2 kan bevatten Het overgeschoten water wordt verder af gevoerd naar het Spaarne. in de slib- tank wordt het slib verwarmd tot een temperatuur van ongeveer 30 graden waardoor uit het slib metaangas wordt gewonnen. Met dit gas wordt een water reservoir verwarmt, dat op zijn beurt het slib weer aan het gisten brengt. Dit deel van het project kan zichzelf dus geheel bedruipen. Nadat het slib is „uitgerot", wordt het gepompt naar de 14 slipdroogbedden, die tezamen een oppervlakte hebben van ruim 1600 vier kante meter. Wanneer het daar enige tijd gelegen heeft en het water er is uitgezakt, is het uitstekend geschikt als meststof De boeren in de omtrek wordt dus een mooie gelegenheid geboden om zich voordelig in het bezit van goede mest te stellen. Alleen zal hen nog moe ten worden verteld, van hoeveel waarde slib als meststof is. De werkzaamheden aan de zuiverings installatie worden uitgevoerd onder su pervisie van de hoofdopzichter, de heer W. K. C. Kaulbach. Alle betonwerken zijil gebouwd door de Haarlemse aan nemer J. P. A. Nelissen. De kosten van het gehele project naderen het mil- lioen. Gisteravond ongeveer kwart over ze ven sloeg een gasontploffing de schoor steen af van het dak van perceel Kerk- laan 113 a in Heemstede. De ontplof fing gebeurde, toen men de geyser in de badkamer aanstak. Vermoedelijk had het gas even tevoren al gestroomd, zodat door de neerslag het gas even is blij ven hangen in de schoorsteen en daar na ontplofte. Een aantal pannen van het dak en de garage werden eveneens vernield. Alles kwam terecht in de achtertuin van het huis. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De 95-jarige John Gintner uit Reedsville, in de Amerikaanse staat Wisconsin, heeft hier zijn honderdste achterkleinkind op zijn arm. De drie maanden oude Nancy Ann Gintner maakte precies het getal van vijftig achterklein dochters en vijftig achterkleinzoons vol. John Gintner heeft 51 kleinkinderen en is de vader van vijf dochters en vier zonen. Al zijn zonen en zijn vrouw heeft hij al verloren. De heer T. Dijkgraaf, die op 16-jarige leeftijd als jongste bediende in dienst is gekomen bjj de firma Boom, druk kers en uitgevers, later Boom-Ruyg- rok N.V. en die zich zelf heeft opge werkt tot chef van de afdeling reke ning-courant, viert vandaag zijn 25- jarig jubileum. De heer Dijkgraaf is in het bedrijf een gezien figuur en beweegt zich daar buiten ook op maatschappelijk terrein. Met zijn familie is de heer Dijkgraaf om 11 uur vanmorgen in de vergader kamer ontvangen en aldaar toegespro ken door zijn directeur, de heer K. R. van Staal, die gewaagde van zijn acti viteit, trouw en bovenal zijn collegiali teit in het bedrijf, waar een ieder op hem gesteld is. De heer Van Staal richtte ook nog een persoonlijk woord tot hem in ver band met het werk, dat door de heer Dijkgraaf wordt verricht op maatschap pelijk gebied, zowel voor ex-politieke gevangenen alsvoor de Stichting 1940- 1945 en sinds vorig jaar als secretaris van „Weten en Werken". De heer Van Staal bood de heer Dijk graaf een enveloppe met inhoud aan met daarbij ook nog een persoonlijk geschenk, waarna de heer Dijkgraaf op het kantoor werd toegesproken door de procuratiehouder, de heer De Koek, en enkele andere collega's, die hem een ets en een vulpen aanboden. Heeft Bloemendaal na de beslissing door de Provinciale Staten de strijd om het wegenvraagstuk verloren? Zeker niet. Technisch gezien is de oplos sing, die Bloemendaal aan de hand doet, zo sterk, dat zij nog lange tijd te verdedigen zal zijn. Wij moeten blijven vechten, niet als Bloemendaler, maar als Noordhollander. We moeten immers niet zozeer letten op de consequen ties voor onze gemeente alleen, maar vooral de beste oplossing vinden uit een oogpunt van veilig verkeer. Aldus sprak gisteren de burge meester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, in een inleidend woord tot de bijzondere raadsvergadering, welke gisteravond bijeengeroepen was om een request te behandelen, dat door het gemeentebestuur was op gesteld naar aanleiding van de vaststelling van het tracé voor de Oost-West- verbinding ten Noorden van Aerdenhout. De burgemeester deelde nog mede, dat de samenwerking tussen de vier bij de wegenplannen betrokken ge meenten onderbroken was en dat Bloemendaal alleen actie zou blijven voeren tegen het provinciale besluit. Deze acties zullen voornamelijk ge legen zijn op technisch terrein. Zonder hoofdelijke stemming is be sloten om het request, dat bezwaren aanvoert tegen de weg benoorden Aer denhout, met enkele kleine verande ringen naar de Kroon te verzenden, doch niet nadat de raadsleden nog uit- vierig de verschillende aspecten van het wegenplan hadden besproken. Mr. VLIEGEN (Pv.d.A.) verklaarde zich met de inhoud van het bezwaarschrift wel accoord maar wilde hem op enkele punten iets wijzigen. Ir. TIRION (VVD) vroeg of er geruststellende as pecten waren aan te wijzen in verband met de twee viaducten bij Heemstede, die gelijk door de N.S. zouden worden gebouwd. De burgemeester legde hem aan de hand van de tekening uit, dat de verschillende wegen, die bij Heem stede zouden samenkomen, de aanleg van een verkeersei noodzakelijk maak ten ten Westen van de spoorbaan bij het station Heemstede, welk verkeersei slechts zo kon worden gemaakt, dat het viaduct daar haaks op de spoorbaan moest worden gebouwd. Mr. DE JONG SCHOUWENBURG (Prot.Chr.) vroeg zich af, of alle acties, die door de vier gemeenten waren ge voerd, dan zo weinig indruk hadden gemaakt op de provinciale instanties. In opdracht van het gemeentebestuur van Zandvoort heeft het geografisch instituut van de rijksuniversiteit te Utrecht in 1954 een onderzoek ingesteld naar de ontwikkelingsmogelijkheden van Zandvoort. Het rapport daar omtrent kan binnenkort worden verwacht. In afwachting daarvan zijn en kele gegevens bekend geworden omtrent de bij de badgasten ingestelde enquête. Het instituut is zeer tevreden over de van de gasten in de uitzon derlijk slechte zomer van 1954 ondervonden medewerking. Verschillende klachten en wensen zijn naar voren gekomen. Hieraan wordt het volgende ontleend: gasten b.v. bridge, tafeltennis e.d. Som migen wensen hiertoe de oprichting van een badgastensocieteit. Bovengenoemde wensen komen hoofd zakelijk van de Nederlandse gasten. De Duitsers klagen alleen over tekort aan goede concerten en tennisbanen. Betreffende de verbinding hebben de gasten de volgende wensen: Geen opheffing van de tram; Betere en latere verbindingen met Amsterdam en Haarlem; Opheffing van de overweg in Heemstede (door tunnelbouw b.v.); Goedkope rondritten van de bus. Een geheel of gedeeltelijk (na 18 uur) verbod van auto's in de Kerkstraat en eventueel de Haltestraat wordt door meerdere gasten wenselijk geacht. Bij invoering van dit verbod kan men ook aan het verlangen naar bredere café terrassen tegemoet komen. Voert men geen verbod in, dan moet men tenmin ste het rechts houden in de Kerkstraat bevorderen. a ^el katiSasten klagen over loslopen de honden op het strand. Zij vinden dit onhygiënisch, storend en voor kinderen gevaarlijk. Een aantal gasten (80 pet. Duitsers) wenst de plaatsing van turntoestellen op het strand om zo mogelijk onder leiding van gediplomeerde oefenmees- ters, gymnastiek te kunnen beoefenen. Ten aanzien van de duinen hebben bijna uitsluitend Nederlandse badgas ten wensen. De voornaamste en meest naar voren gebrachte wens betreft de aanleg van fietspaden door het duin gebied in de omgeving van Zandvoort. Anderen verlangen naar meer beschut ting in dit gebied door de bouw van schuilhutjes en de aanplant van bossen. Over het verkeer op de boulevard zijn de badgasten niet eenstemmig. Een gedeelte der gasten wil de boulevard gedeeltelijk voor gemotoriseerd verkeer sluiten, terwijl anderen ook het gedeelte tussen Bouwes en het strand voor dit verkeer willen openstellen. De eerste groep wil ook het parkeren op de boule vard beperken. Tenslotte zqn er nog gasten, die het aantal banken langs de boulevard gaarne zagen uitgebreid. Liefst 22 pet. der geënquêteerden (alle Nederlanders) klagen over tekort aan recreatiegelegenheid voor kinderen, vooral bij slecht weer. Door hen worden de volgende suggesties gedaan; Meer wedstrijden b.v. strandspelen, rondritten, sterritten, corso's, lampion optocht e.d. Jeugdvoorstellingen zoals poppenkast, jeugdfilms, kinderoperette. Kleuter- strand met toezicht. Bjj regenachtig weer en in de avond uren moeten de volwassen badgasten zich in Zandvoort kunnen vermaken. Vele vreemdelingen vinden de gelegen heid hiertoe echter onvoldoende. Af hankelijk van hun behoefte zien zij de volgende wegen tot verbetering: Meer en betere filmvoorstellingen o.a. door openluchtfilms en een nieuwe bios coop; Goede muziek. Vooral concerten op hoger niveau; Toneelvoorstellingen van goed gehalte; Cabaret en andere kleinkunst; Avondwedstrijden voor bad- Behalve klachten over bestaande en verlangens naar niet bestaande zaken hebben de badgasten ook complimenten naar voren gebracht. Het aantal aan wezige Zandvoortse aantrekkelijkheden (buiten strand en duinen) is natuurlijk kleiner dan men zou wensen, daar de reikwijdte der werkelijkheid nu een maal kleiner is dan die der verbeelding. Elke tevredenheidsbetuiging wordt ge middeld echter door meer mensen ge steund, dan de doorsnee klacht of wens. Het is onvermijdelijk, dat de hier ge noemde attracties en de reeds eerder genoemde motieven tot de komst van Zandvoort gedeeltelijk zullen samenval len. Wat voor de ene gast een aantrek kelijke bijkomstigheid is kan voor een ander wellicht de belangrijkste reden voor de komst naar Zandvoort zijn. Een overweldigend aantal badgasten (van allerlei herkomst) looft de aange name dorpssfeer van Zandvoort. Voor al des avonds vindt men het dorp bui tengewoon gezellig. Velen zijn blij dat in Zandvoort dit gemoedelijke dorps leven nog niet in mondainiteit is ver stikt. In aanmerking genomen, dat Zandvoort hoofdzakelijk door nogal om vangrijke grote stadsgezinnen wordt be zocht is de voorkeur voor deze dorps liefde zeer begrijpelijk. Het ideaal van dit soort gasten is een dorpse levens wijze met stedelijke comfort (materieel en cultureel). Over de winkels en de winkelstraten is men (vooral de Nederlandse bad gast) goed te spreken. De keuze in de winkels is zeer behoorlijk. De verlich ting van de straten is voortreffelijk en draagt zeer tot de gezellige avondsfeer bij. Evenals trouwens de late sluitings tijden. Voor buitenlanders en Nederlanders uit de provincie is het natuurlijk bij zonder aantrekkelijk, dat van Zand voort uit Amsterdam en Haarlem zo gemakkelijk zijn te bereiken. Voor velen vormt deze ligging dan ook een bijzondere attractie. Niet alleen de steden in het Zandvoortse achter land zijn echter attractief, maar ook hun zeer afwisselende omgeving (voor al de duinvoet, het bloembollengebied en de polders). De Zandvoortse café's en restau rants hebben een gunstige reputatie. Een groot aantal mensen (van aller lei herkomst) voelen zich door deze bedrijven aangetrokken. Vooral de grotere goed geleide bedrijven in het winkelcentrum en aan de boulevard genieten de gunst van het publiek. Een speciale aantrekkingskracht heeft, voor velen, het Vijverpark. Over het amusement laten maar wei nig gasten zich gunstig uit: (Men neme hierbij echter in aoronerking dat deze enquête is samengesteld tijdens een zomerseizoen met een ongekend slechte weersgesteldheid)Een uitzondering hierop zijn de miniatuurgolfbanen. Ook de muziekuitvoeringen op het Raadhuis plein genieten (althans bij de Neder landers) een zekere populariteit. Opvallend is, dat, ondanks bezwaren tegen de flats aan de Boulevard de Favauge, de nieuwbouw in het alge meen een gunstig onthaal vindt bq de gasten. Vooral over de villabouw laat men zich prijzend uit. Het gemeentebestuur en het bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" hebben naar wij vernemen de door de badgasten gemaakte opmerkin gen in studie genomen. Het succes van de Zandbouwwedstrij- den voor kinderen heeft „Touring Zand voort" op het idee gebracht om ook voor volwassenen een Zandbouwwedstrijd uit te schrijven. Deze zal worden gehouden op Woensdag 24 Aug. a.s. Personen van 18 jaar en ouder kunnen er aan deel nemen. Alleen bij voldoende belang stelling (minimum 12 deelnemers) vindt de wedstrijd doorgang. Aanmelding op 22 en 23 Augustus bij het bureau van „Touring Zandvoort". Advertentie Permanent wave Is een kwestie van ver trouwen enzeer goed model knippen. Wij brengen U de nieuwste, voor ons klimaat geschikte draagbare modellen naar Uw smaak en type gevormd. Medisch gediplomeerd haarkuadige Gierstraat 69 - Haarlem - TeL 21736 - 18462 Hij informeerde voorts naar de finan ciële gevolgen van het wegenplan voor Bloemendaal en naar de uiteenzetting, die door de stedebouwkundige adviseur, ir. J. de Ranitz, was gehouden voor de leden van de wegencommissie. Hij zou overigens een blijvende coördinatie op prijs stellen tussen de vier gemeen ten, omdat de Delangen nog steeds raakpunten hebben. De burgemeester verklaarde, dat de provinciale wegencommissie het college van B. en W. verbaasd en te leurgesteld had. De voorzitter van de commissie, Gedeputeerde Blaauboer, had een brief geschreven naar het gemeentebestuur van Bloemendaal een afschrift was gestuurd naar de andere commissieleden waarin hij het onjuist noemde, dat de leden van de commissie naar Bloemendaal kwamen, omdat zij al een uiteenzet ting over de wegen hadden gehoord, namelijk door ir. Krijn, hoofdinge nieur-directeur van de Provinciale Waterstaat. Nu waren maar vijf leden naar de toelichting van ir. De Ranitz komen luisteren. Eén gevaar was in elk geval tengevolge van de acties voorkomen: dat het wegenplan in de zitting van Provinciale Staten een hamerstuk ge worden was. Omtrent de financiën zei de burgemeester, dat de belangstelling van Bloemendaal in de projecten uiter aard gering was. De samenwerking tus sen de drie andere gemeenten achtte hij niet langer zo urgent. Na de beslis sing liggen de problemen geheel an ders. Het was hem niet bekend, of Haarlem nog in beroep zou gaan. Dr. Peereboom Voller verklaarde nog, dat het argument, dat de ontwor pen weg dwars door de bebouwde kom zou lopen, nooit zonder meer ter zijde zou kunnen worden gelegd. Maar laten we er voor zorgen, dat de gehele zaak geen prestigekwestie wordt, want dan zouden we ver af zijn van ons doel, aldus de burgemeester. Het gaat er om een oplossing te verkrijgen, die het toe komstige verkeer het beste dient. Ten antwoord op een vraag van de heer FIJEN (KVP) deelde de burge meester mede, dat de ontwikkeling van het wegenplan en het ontwerpen van het uitbreidingsplan „Bovenweg Van Haemstedelaan" ongeveer gelijke tred heeft gehouden. Daarom was de grond eeu jaar geleden toch aangekocht. Mr. DE JONG SCHOUWENBURG bestreed echter de woorden van de burgemees ter door op te merken, dat de provin cie heus wel eerder de bestemming voor deze gronden wist en Bloemen daal dus had dienen te waarschuwen. Mr. VLIEGEN was wel één ding duide lijk geworden: er moest niet getalmd worden met de verbetering van de Zandvoorterweg. Wethouder VAN GE LUK deelde mede, dat de voorbereidin gen in volle gang waren. Het hing er alleen nog maar van af, of Bloemen daal de trambaan zou krijgen. De heer PINXTER (KVP) wilde te rugkomen op de brief, die de voorzitter van de provinciale wegencommissie ge richt had aan het Bloemendaalse ge meentebestuur, in welke mening hij di rect werd bijgevallen door mr. DE JONG SCHOUWENBURG. Dit is wel een prestigekwestie. In de brief wor den de methodes van het gemeentebe stuur gelaakt. De burgemeester vroeg zich af, of het na een maand nog wel nuttig was om op deze kwestie terug te komen. We moeten letten op de gro te lijn en er is nog vele malen contact nodig tussen Bloemendaal en de pro vincie. De heer VAN HOLTEN .protes teerde: de heer Blaauboer is een lid van onze fractie. Het is beter, dat die brief buiten de raad om geschreven wordt. Dat mag geen rol spelen riep mr. DE JONG SCHOUWENBURG daar op uit. Op zijn verzoek las de secretaris, mr. G. van Eek, de brief van de heer Blaauwboer voor. Hij mag toch ons standpunt vernemen, ik begrijp niet wat daar voor bezwaren tegen zijn en ik wens mijn voorstel in stemming te bren gen, aldus mr. De Jong Schouwenburg. De burgemeester trachtte hem er nog van terug te houden. Ik wil mijn voor stel alleen terugnemen, als de burge meester zich bereid verklaart zich per soonlijk met de heer Blauwboer te wil len verstaan, was het antwoord van het raadslid. De burgemeester antwoordde verontwaardigd, dat hij reeds gezegd had dit te zullen doen, waarop mr. De Jong Schouwenburg zijn voorstel direct terugnam. Zonder hoofdelijxe stemming werd ten slotte besloten het request, met enkele ondergeschikte veranderingen, weg te zenden. De heer A. van Geluk was gisteren tien jaar wethouder van Bloemendaal. De burgemeester vond hierin aanleiding om een bijzonder woord te richten tot zijn rechterbuurman, al was de verga dering niet uitgeschreven te zijner ere. Hij zag de tien jaar, die de heer Van Geluk er als wethouder op heeft zitten, als een aanlooptijd. Dat hij zich thans geheel uit het zakelijk leven had terug getrokken, zoals de wethouder onlangs had geannonceerd, waagde de burge meester te betwijfelen. Tien jaar gele- Vrijdagavond zal het muziekcorps van de N.Z.H.V.M., de „Harmonie N.Z.H.,, een concert geven in de mu ziektent achter café-restaurant „Dreef zicht". Ook de drumband van de N.Z.H. zal optreden. Het programma duurt van acht tot tien uur. Vrijdag wordt de heer Jac. van Maris, penningmeester van het Cen trum Comité „Koninginnedag" en ruim 25 jaar voorzitter van de Haarlemse Kegelbond, zeventig jaar. De heer Van Maris is voorzitter geweest van de inmiddels opgeheven vereniging „Jacob van Lennep". Het pubhek, dat in de loop der maan den verzot is geraakt op de stem van Johnny Jordaan, wordt Zondag 21 Augustus in de gelegenheid gesteld hem in levenden lijve te aanschouwen. Hij treedt dan samen met Rens van Dorth, Maria Zamora, Ted Valerio en de pia nist Cas Oosthoek op in het Haarlemse concertgebouw. Op de Zeeweg ter hoogte van kop 90 is vanmorgen ongeveer kwart over acht een Volkswagen over de kop geslagen, waardoor drie van de vier inzittenden verwondingen oplepen. De bestuurder van de wagen, de heer Van K. uit Amsterdam, die momenteel een der strandhuisjes in Zandvoort be woont, wilde tijdens het nemen van de bocht de hoes van het stuur aftrekken. Deze handeling werd hem echter nood lottig, want hij verloor de macht over het stuur en vloog met zijn wagen over de kop. De volkswagen bleef op haar kant liggen. De bestuurder klaagde over pijn in de rug evenals een. der andere inzittenden, de heer S. De vrouw van Van K. liep vleeswonden op aan haar beide benen. Zij werden gedrieën met een ziekenauto naar het Marinahospi- taal vervoerd, waar zij zijn opgenomen. De Volkswagen werd zwaar beschadigd. Wethouder A. van Geluk te Bloe mendaal is verhinderd Vrijdagmiddag zijn wekelijkse spreekuur te houden. Advertentie WONINGINRICHTING WONINGINRICHTING BEVERWIJK QeapehO8-I2jo caiv^Uasis- uu/t. Q)(*vidcuf3 tjCt 13 - uuf y&sCciie*-) (Niet offldFle koenen) Vorig slot 3% Ned. 1953 3}s Ned. 1953 3Vi Ned. 1948 3ii pCt Ned. 1950 3)4 Ned. 1954 3i/4 Ned. 1955 3-3',4 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 pCt Ned. Handel Mb. cert. AJC.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever Cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holt Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mb Ned. Scbeepv. Unie H.VA. Dell Mb. Cert 10114 101=4 100)4 100)4 100 A 100)4 100& 101A 99=/. 246 356*4 203*4 318*4 330 344 467)4 328 457=4 632*4 142)4 230 200 202=4 158*,4 164 Opening 18/8 100)4 359 469 458)4 633 141 230 211 204 158)4 166 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Stemming: onregelmatig. 16/8 17/8 73)4 73)4 143 144)4 83% 84)4 50)4 50% 125)4 125% 126)4 126)4 79)4 79)4 46% 46% 44)4 44 V. 83 82)4 61)4 61)4 60 60% 92)4 93)4 30=8 30% 51% 51% den had wethouder Van Geluk een niet geringe taak met de wederopbouw van Bloemendaal, waaraan hij een grote ma te van leiding gaf, ingegeven door zijn deskundig inzicht. Hij genoot dan ook weldra het vertrouwen van de raad, toen alles weer in normale banen ge leid was. De wegen zijn nu nog niet o- veral goed en de verlichting is nog niet je dat, maar daarvoor gaat hij juist door. De burgemeester verklaarde de wethouder te hebben leren kennen met al zijn speciale eigenschappen, zijn stokpaardjes en zijn vaste meningen. Bij de uitvoering van zijn taak zit ech ter steeds de wil vooi het belang van Bloemendaal te dienen. Omdat er zo veel was, dat tot dankbaarheid strekte, hood de burgemeester wethouder» Van Geluk een enorme mand prachtige bloe men aan, terwijl er ook van oud-burge meester jhr. mr. C. J. A. den Tex een mandje gloxinia's binnengekomen was. De wethouder, die aldus in de bloe men gestoken was, sprak een woordje van hartelijke dank. Hij verklaarde, in het begin, toen de burgemeester hem vroeg wethouder te worden één dag per week niets van gemeentezaken af te hebben geweten. Het had hem nooit zo geïnteresseerd, maar na twee jaar was hij al op zijn werk verliefd ge raakt. Omdat de samenwerking met het gemeentebestuur en meestal ook met de raad altijd zo goed was geweest, had hij zich steeds met genoegen van zijn taak gekweten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3