Boodschap van de H. Vader over de taak van de jonge academicus Fernand Leger overleden Twee kinderen onder zand gedood De actie voor het systeem „Doe-het-zelf" Maandag arriveren nog weer 800 gerepatrieerde Indische Nederlanders V&ikcJk Gouden feest op Unifesti Geeft de universitaire opleiding nog wel de juiste voorbereiding op de taak in de wereld? Twee jongens verdronken Groot K VP-congres te Utrecht Vrouw door gasvergiftiging omgekomen Grootste aantal van hen wordt in Valkenburg gehuisvest Neemt hoge ducht in Amerika Yacantieverlof voor militairen Theo Moens Congres van Pax Romana te Nottingham geopend Vraagstuk dat aandacht verdient STUKJE HOLLAND IN FRANKRIJK DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1955 PAGINA 1 Zedelijk aspect Bh» dat pijnlijk branden van overtollig maagzuur! Boter nog: voorkom hot «eom Rennies. Zandverschuiving in Putte H. Mis in Margrietihal Woningto e wij zing Voor bijzondere industriële ontwikkeling Bollenvelden in de Vendée De verhoging van druk* werkprijzen TWEE PREEKSTOELEN- GESPREKKEN PASTILLES Middenstands -problemen- In de grote gehoorzaal van de uni versiteit van Nottingham is het inter nationale congres van de Pax Romana geopend. Katholieke studenten en afge- ideerden 43 landen nemen er aan eej. De Neder ..andse delegatie, welke fS leden telt, staat o.I.v. prof. mr, l:- J*. J. Pompe, uit Utrecht. Tijdens Plechtige opening werd een brief voor- blezen, die de H. Vader aan het con- on j ^eeft gericht en waarin hij ingaat P de taak van de afgestudeerde in de B ereld. Vooral richt de H. Vader zijn indacht op de moeilijkheden van de J nge afgestudeerde, die zijn carrière °et beginnen, en stelt daarbij de vraag j de student thans nog wel op de hi wÜze °P zÜn taak als academicus de wereld wordt voorbereid. h "In de overgangstijd van universiteit "aar praktische wetenschapsbeoefening aldus de H. Vader duiken er vele Moeilijkheden op. Niet in de laatste P'aats ontstaan deze moeilijkheden bij de aanpassing aan het gekozen beroep en de daaraan verbonden culturele, eco nomische en sociale verplichtingen. Het stelt de universiteit voor de vraag of de student van vandaag wel op de juiste Mi ze wordt voorbereid op zijn onmid dellijke toekomst. De gemeenschap, daarin de jonge academicus binnengaat heeft ook van haar kant verplichtingen. Zij mag de verwachtingen van de op komende generatie niet teleurstellen en moet aan haar rechtvaardige verlangens in een sfeer van gezonde vrijheid en vertrouwen tegemoetkomen. Voor beide Punten is het congres van Nottingham van grote betekenis, aldus de H. Vader, omdat de cultuur in ettelijke landen mtaal nieuwe perspectieven opent voor wetenschappelijk onderlegde en ijverige J°nge mensen. Maar voor alles, zo vervolgde de II. Vader mag het zedelijk aspect Van het probleem niet worden ver geten Het eerste contact met de we- reld van de arbeid betekent in zekere zin het bewijsstuk of zijn menselijke tn wetenschappelijke vorming en {choling goed zijn geweest. Het he rkent een oog-in-oog ontmoeting met de bestaansmoeilijkheden, de ontdek- King van het sociale probleem uit een geheel nieuw gezichtspunt, de opgang tot het burgerlijke en politieke leven, het inbeslaggenomen worden door ge weldige opdrachtenQf omgekeerd het angstig wachten op een positie. En de academicus, die gisteren nog student was, aldus de H. Vader, denkt reeds aan een eigen huishouding en aan zijn gezin van morgen. Hoe kan hij in deze beslissingsvolle jaren de klippen, die hem zedelijk en godsdien stig bedreigen, omzeilen? Maar, zo vervolgde de H. Vader, in de verwarring, die hem daar kan over- Advertentie Overtollig maagzuur is de oorzaak van me snerpende zuurbrand. Zo onaange- (Mm de pijn, zo eenvoudig de remedie! s ®w°°n één of twee Rennies laten en elten op de tong. Ze smaken lekker jj' Water of zo komt er niet aan te pas. 'reet is de brand geblust en daarmede tllln iai. -r-r RennVn verdwenen. Als U maar zorgt altiid et, bi' de hand te hebben kunt U angst voor'eral eten wa* lust, zonder nare zuurbranden. I)e Franse schilder Fernand Leger is Woensdag in zijn woning te Gif-s„r- Vvette, nabij Parijs. in de ouderdom van '4 jaar overleden. Hij was een exponent *an het „socialistisch realisme" in de kunst en zijn werk werd, vooral door linksgeoriënteeade critici, zeer geprezen. Leger, die in het begin van deze eeuw uit Normandië naar Parijs was gekomen, werd eerst geïnspireerd door df, impressionisten. Doch later, nadat ky Picasso en Braque had leren ken- be,n. ontwikkelde hij een eigen cubisti- ehe stijl. Door de wereldoorlog gem- strf,e?rd schilderde hij mechamsch-con- Ïu-Mieve voorstellingen (machines e.d.J. doet6tl 1917 en '19 kwam zijn grootste De Stad, tot stand. Vin 6Jeh zien in zijn kunstuitingen de in- som van primitieve kunstenaars en ]J?S zelfs van reclameschilders. »eoii 2iin zorgvuldig gehanteerd pen- Vn beeldde hij mensen in mechanische jj.rmen uit, dikwijls robots gelijkend, tiim kommerde zich niet om de derde iyr^ensie' critici wezen dikwijls op y.mPtomen. van de mechanische eeuw met L® wenteldende wielen en montage- hden in het werk van Leger. h<,t'ege,r heeft grote invloed gehad op tie g ied van de architectuur, illustra tion rnuurschildering en reclame-ontwer- Dij heeft decors gemaakt voor het ^weedse ballet (Skating Ring en Le eation du monde) en voor de door hem 1ueVa92«de fÜTO Le Ball6t méchanl" NormandTsche "tadW™3^ 1881 u h6t en kwam in 1898 L Argentan geboren schilderen en t° 8.naar Parus om te «les Beaux Arts «nderen aan de École log diende hii h" u eerste wereldoor- mechanische uit™ et geniecorps. De van invloed sewïï"8 van dit corps IS Tijdens de tweew op zi->n latere werk. Leger drie ia^rwereldoorlog heeft gewoond en gewekt Verenigde Stateft vallen, isoleert een echte zoon van de Kerk zich niet in zelfverheerlijking, maar zoekt hij juist in broederlijke ge meenschap samen met anderen de gees telijke hulp, die hij nodig heeft om de verlokkingen van ziin nieuwe omgeving te weerstaan en zijn jonge kracht in geordende banen te leiden. De verschil lende bewegingen binnen de katholieke actie hebben hier een beslissende rol te vervullen. Via deze bewegingen en via de volop levende parochiegemeen schap neemt de steeds moederlijke Kerk de jonge mensen op, die er naar ver langen hun verkregen talenten te ge bruiken tot het algemeen welzijn van hun medemensen door middel van hun arbeid in de kring van het gezin en van hun beroep. De wijsheid der Kerk zal hen voeren tot het waarachtig dienen van de samenleving, en in dit dienen zullen zij een onuitputtelijke bron van genade vinden. In haar liefde voor de naar God hongerende wereld dringt de Kerk er bij haar kinderen op aan om met vreugdevol hart deel te hebben aan het apostolaatswerk. Hierdoor ontvangt hjj, die zich aan anderen geeft, een tegengift tegen het terugvallen op het eigen ik, op het isolement, en vindt hij tevens het antwoord op velerlei moei lijkheden." De H. Vader besluit zijn boodschap met zyn apostolische zegen. Twee kinderen van de familie Van Wellen uit Putte (België) zijn Woens dagmiddag omstreeks vier uur aan de Postbaan in Nederlands Putte om het leven gekomen, toen een zandhoop, waar de kinderen met een aantal buur- vriendjes speelden, plotseling verschoof. De vier tot vijf meter hoge zandberg bedolf zes kinderen, waarvan er vier zich nog met enige moeite konden be vrijden. De kinderen sloegen onmiddel lijk alarm, waarna omwonenden hulp verleenden. Eerst na een half uur ech ter kon de vijfjarige Irene van Wellen uit de zandmassa omhoog worden ge haald. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Na ruim een uur wer ken slaagde men er in het stoffelijk overschot van de vierjarige Philip van Wellen op te graven. De rijkspolitie verleende hulp bij de reddingswerkzaamheden. De kinderen waren met hun ouders op vacantie bij hun grootouders in het Ne derlandse deel van deze grensplaats. De lO-jarige J. M. v.d. Aar uit Be verwijk is Woensdagmiddag in het P.E.N.-kanaal, dat uitmondt in de hooe- oven-binnenhaven, bij het zwemmen verdronken. Drie andere jongens die daar ook aan het zwemmen waren, za gen hem duiken, doch niet meer boven komen. Onmiddellijk waarschuwden zij de terrein-politie van de Hoogovens, die te hulp schoot, terwijl andere diensten eveneens gealarmeerd werden. Eerst na een uur dreggen werd de jongen gevon den. Toepassing van kunstmatige a- demhaling en toedienen van zuurstof bleven vruchteloos. Het stoffelijk over schot werd overgebracht naar het hoofd bureau van politie te Velsen, zonder dat op dat moment de identiteit vastgesteld kon worden. De jongen werd aanvankelijk tnuis niet gemist. Hjj zou de gehele dag weg blijven. Tegen donker worden, toen de jongen nog steeds niet thuis kwam, stel den de ongerust geworden ouders zich in verbinding met de Beverwijkse poli tie, die inmiddels door de Velsense po litie op de hoogte was gebracht. Daar vernamen de ouders toen het tragische nieuws. Dist (Betuwe) is Woensdagmiddag de éemi"lg? Lanoy, uit Nijmegen, in tin? nf ?,ellJke bad- en zweminrich- innL- j verdronken. Hoewel de heerste SzYepfdiunst slechts matig be- bassfn gewaagd^ Zi°h t0Ch het diepe jaspas Begin September zal de Katholieke Volkspartij een plan van actie ontvou wen voor het werkjaar 1955-1956, welk jaar uitermate belangrijk is in verband met de te houden verkiezingen op 20 Juni 1956. In dit plan van actie is o.m. opgeno men het partij-congres op Zondag 9 October te Utrecht. Dit congres is be doeld als inzet voor de verkiezingscam pagne 1956. Het is een massaal demon stratief congres. Daarom wordt in het bijzonder een beroep gedaan op het be- stuurskader en het kader in werkgroe pen en stoottroepen. Van ieder afde lingsbestuur worden drie deelnemers verwacht. Van iedere stoottroep even eens drie alsmede van iedere werk groep. Ruim 5.000 personen worden voor dit congres verwacht. Omdat het niet mo gelijk was al deze personen te doen huisvesten, is het congres beperkt tot één dag. Het wordt gehouden in de Margriethal van het Jaarbeursgebouw aan het Vredenburg te Utrecht. Het beginuur is vastgesteld op ejf uur. Om tien uur wordt er in de Margriet hal een H. Mis opgedragen voor hen, die zo vroeg van huis zijn vertrokken, dat zij in hun parochiekerk geen H. Mis meer konden horen. De onderwerpen, welke op het con gres zullen worden besproken, luiden: katholieke politiek: rechtvaardige poli tiek, het vraagstük van de woning bouw, en de betekenis der verkiezingen 1956. Voor de muzikale omlijsting van het program zal de medewerking worden gevraagd van een der beste muziekge zelschappen uit ons land. Om één uur wordt aan de deelnemers in de Bern- hardhal een gemeenschappelijke maal tijd aangeboden. Om uiterlijk vijf uur wordt het congres gesloten. De zeventigjarige gepensionneerde onderwijzeres J.P. Brandenburg uit de Erasmusstraat te Rotterdam is Woens dag tengevolge van gasvergiftiging om net leven gekomen. In de loop van de ochtend heeft een buurvrouw haar le venloos in de achterkamer aangetrof fen. De gasslang in de keuken bleek ge scheurd en van de leiding losgeraakt te zijn. De hoofdkraan stond open, zo dat het gas de keuken kon binnenstro men. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft uit de daartoe beschikbare reserve van 800 woningen 702 woningen beschikbaar gesteld ter voorziening in de woningbehoefte, die ee.t §evolg is van onvoorziene indus triële ontwikkeling in bepaalde gemeen ten. Deze woningen zijn aan de Ged. Staten van de hieronder genoemde pro vincies toegewezen ter verdeling over de daarvoor in aanmerking komende gemeenten ten behoeve van de huis vesting van personeel van bepaalde be drijven. Van de 702 ter verdeling gekomen woningen ontvingen Groningen 125 wo ningen, Friesland 54, Drenthe 50, Over ijssel 83, Gelderland 55, Utrecht 50, Zuid-Holland 40, Noord-Holland 55, Noord-Brabant 165 en Limburg 25. Meer dan honderd demonstranten met vanen en borden, voorzien van anti- Russische propaganda, trekken hier over de Michigan Avenue in Chicago voorbij het gebouw, waarin leden van de Russische landbouwdelegatie, die op het ogenblik op bezoek is in Amerika, bezig zijn een persconferentie te geven. De demonstranten zeiden leden te zijn van een Oekraïnsche organisatie Het was al voor de vierde keer, dat men de Russische gasten in Amerika dergelijke borden, waarop de vrijmaking van de Oekraïne wordt gepropa geerd, onder ogen trachtte te brengen. Terwijl binnen de Russische glimlach voortduurde, liet buiten een ander Rusland de tanden zien. Het vorig jaar was Fernand Leger vertegenwoordigd op een tentoonstelling van moderne wandtapijten met een werk, waarvan hierboven de reproductie, die door het ontbreken der kleuren veel aan kracht inboet. Het aantal Indische Nederlanders, die in de drie Zuidelijke provincies verblijven, zal Maandag in niet ge ringe mate toenemen. Dan immers arriveren 800 uit Indonesië gerepatri- eerden, allen bestemd voor het dis trict Zuid van de dienst. Bijzondere Maatschappelijke Zorg, omvattend de provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland. Het grootste aantal van deze nieuwe gerepatrieerden (ongeveer 300 perso nen) zal gehuisvest worden in Valken burg. De oorzaak hiervan is, dat in Valkenburg een tweetal grote hotels en een pension hun ruimten beschikbaar hebben gesteld voor de Indische Neder landers. Eerder deed dit een vijftal an dere Valkenburgse hotels, die momen teel nog ruim 500 gerepatrieerden tel len. Na Maandag zal Valkenburg en om geving in totaal dus meer dan 800 In dische Nederlanders herbergen. Een dergelijk grote concentratie van gere patrieerden acht de dienst Bijzondere Maatschappelijke Zorg niet erg geluk kig. Spreiding was evenwel niet moge lijk, omdat elders hiervoor geen hotels konden worden aangetrokken. In het ho tel- en pensionrijke Valkenburg lukte dit wel, omdat sommige hoteliers in het opnemen van Indische gasten een mo gelijkheid zagen om niet enkel tijdens het zomerseizoen maar heel het jaar door in bedrijf te zijn. Een hoteleige naar zag in de huisvesting van gere patrieerden zelfs een goede financiële kans om na verloop van enkele jaren zijn bedrijf comfortabeler en moderner in te richten voor toekomstige zomer gasten. Naast Valkenburg krijgen ook ge meenten als Middelburg, Vlissingen, Breda en Hilvarenbeek nieuwe gerepa trieerden. In de twee Zeeuwse steden zullen in totaal ruim 250 Indische Ne derlanders worden ondergebracht. Een zelfde aantal wacht Breda en Hilvaren beek. In tegenstelling tot Valkenburg zijn hier geen nieuwe hotels aangetrok ken, omdat uit de oude doorgangscen tra voldoende mensen vertrokken zijn, die momenteel over een eigen woning beschikken. Doorgaans slagen de Indische Neder landers hierin gemakkelijker in Zuid- Nederland dan in het Westen des lands. Gelden hier wachttijden van twee drie jaar, in Limburg, Brabant en Zeeland duurt het weinig meer dan zeven maan den, voor de gerepatrieerden een huis krijgen toegewezen. Deze omstandig heid, alsmede het feit, dat in Zuid-Ne derland meer werkgelegenheid dan el ders is te vinden, vormt een der rede nen, waarom Indische Nederlanders bij voorkeur naar de Zuidelijke provincies worden gezonden. In de algelopen ja ren werden hier reeds duizenden ge repatrieerden aan een huis en via de rijkswerkplaatsen ook aan geschikt werk geholpen. Een niet gering aantal gerepatrieerden vindt bijv. in Limburg werk op het Stikstofbindingsbedrijf van de Staatsmijnen, de ondergrondse mijn industrie daarentegen trekt slechts en kele gerepatrieerden aan. Advertentie De heer en mevrouw J. van Waveren en de heer en mevrouw Herlatthijsse, resp. uit Haarlem en Rotterdam, die vorig jaar als toeristen de Vendée be zochten, hebben dit voorjaar veel suc ces gehad met hun tulpenkwekerij in deze streek van Frankryk. Zij hadden acht hectare met 200.000 bollen beplant. Zoveel toeristen kwa men naar dit stukje Holland kijken, dat de autoriteiten zich genoodzaakt zagen het dek van de wegen, welke naar de twee tulpenkwekerijen leiden, te verstevigen. De tulpenverkoop bleek zo lucratief, dat de echtparen besloten hebben zich voorgoed in Frankrijk te vestigen. Zij willen volgend jaar 600.000 bollen uitzetten. Het Eerste Kamerlid Rip (A.R.) heeft in verband met de verhoging van de drukwerkprijzen enkele vragen gesteld aan de minister van economische zaken. Indien de verhoging van deze tarieven het gevolg is van een vrij aanzienlijke wijziging in de lonen voor het grafisch bedrijf, is, zo vraagt hij, de minister dan niet van oordeel, dat een loons verhoging gevolgd door prijsstijging niet in overeenstemming is met de herhaal delijk door de minister uitgesproken zienswijze, dat verhoging van lonen slechts dient te geschieden indien de gestegen arbeidsproductiviteit dit toe laat? 4 September beginnen de paters Franciscanen van het klooster te Woer den weer met de twee-preekstoelen- gesprekken. De start is in Groningen, waar deze gesprekken vijf Zondagen achtereen in de dekenale kerk worden gehouden. Vijf Maandagen komt men in Hoorn, Dinsdags in Schagen, Woens dags in Alkmaar en Vrijdags in Nijme gen. CHOCOLADE... Wanneer men zijn ogen de kost geeft en in de straten, in ad vertentiekolommen, in de Ame rikaanse pers, in tijdschriftartikelen en in vergaderingen de leuze ziet of hoort: „Doe-het-zelf", dan gaat het de mees ten zó, dat men daaraan weinig of geen aandacht besteedt. Op het Congres van de Internationale Federatie van Schil derspatroons. te Reims gehouden, is dit probleem ook aan de orde gesteld. Men bracht daar de vraag naar voren: Moet dat nu zo maar doorgaan? Weliswaar was het in deze bijeenkomst zo gesteld, dat men in Europa blijkbaar niet de vrees koesterde, dat men het peil zou bereiken van Amerika op het gebied van: Doe-het-zelf, maar een zekere angst waarde rond. Het betreft hier een middenstands- vraagstuk van de eerste orde. Daarom loont het de moeite ook in deze kolom men daarop de aandacht te vestigen. We gaan nog even verder op het schil deren in, ook al omdat de Voorzitter van de Bond van Nederlandsche Schil derspatroons daarover het een en ander publiceerde in het officieel orgaan van deze organisatie. Hij ontkent niet, dat men altijd veel zelf heeft geschilderd en dat er velen zijn, die het niet kunnen betalen om te laten schilderen. Maar het grote bezwaar ziet hij hierin, dat het publiek tegenwoordig wordt aan gespoord zelf te schilderen. Wat te denken van het feit, dat men tegenwoor dig abonnementen kan nemen op schil derscursussen voor 1,-? Maar naar Amerikaans voorbeeld gaat men op dat gebied verder: voor de lekke kraan geen loodgieter. Ge doet het zelf. Als u een extra klerenkast nodig hebt, geen meubelmaker. Ge doet het zelf. Voor het herstellen van het snoer van uw schemerlamp geen electricien. Ge Vooruitlopende op een in voorberei ding zijnde herziening van de voorschrif ten over de aan het militaire personeel van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht te verlenen ver loven, is thans een ministeriële beschik king over het vacantie ver lof voor mili tair personeel verschenen. Volgens deze beschikking wordt te rekenen per 1 Januari 1955 het aantal werkdagen vacantieverlof per kalender jaar voor de militairen, voor wie dit aantal volgens de thans geldende voor schriften 12, 15 of 18 bedraagt, vermeer derd met twee vacantiedagen. Het aantal werkdagen vacantieverlof per kalenderjaar bedraagt thans voor de officieren, behorende tot de onderaf deling geneeskundige dienst van de militaire vrouwenafdeling met minder dan 20 voor weddeverhoging tellende dienstjaren, die de leeftijd van 45 jaar hebben bereikt, vier en twintig. Een extra vermeerdering van de duur van het vacantieverlof met twee werk dagen, die tot dusverre alleen gold voor de militairen beneden de rang van twee de luitenant die een werkelijke dienst tijd van 30 jaren of meer in de zin van de pensioenwet voor de landmacht 1922 kunnen aanwijzen, wordt aan alle militairen, die deze diensttijd kunnen aanwijzen dan wel de leeftijd van 50 jaar hebben bereikt, toegekend. In een van de eerste commu- niqué's over de E 55 heette het nog wat braafjes, dat aan deze energie-manifestatie een ontspan. ningspark verbonden zou zijn met originele verrassingen: „In de lusthof''. De lusthof heeft een betere naam gekregen: „Uni festi"; een intrigerende naam, die iets feestelijks doet verwach ten. Wanneer die verwachting voor de moegeslenterde E 55- ganger, als hij een van de ter rasjes in dit vermaakcentrum opzoekt, om bij te komen van het gebruis onzer nationale ener gie, verwerkelijkt wordt, dan is dat voor een belangrijk deel te danken aap, de geestelijke vader van „Unifesti", Theo Moens. Jac Kleiboer weet, dat men het publiek heus wel degelijke kost kan voorzetten als men die maar opdient met een plezierig sausje. In Theo Moens vond hij de man, die, wat het ontspan ningswerk betreft, deze zaak wel eens even zou versieren. De keuze van deze vermaaksleider was vrijwel vanzelfsprekend: bij de grote Ahoy'-tentoonstelling verzorgde de heer Moens ook het ontspanningscentrum „Oud- Rotterdam" en met niet gering succes. Theo Moens is afkomstig uit België. Hij werd geboren in Gent en speelde zijn eerste rol in een revue van zijn broer Julien, getiteld „Kijke-kijke", waarin hij als kabouter fungeerde. Hij leerde het vak van diamantslijper, maar bleef in de avonduren optreden in diverse cabarets. De eerste wereldoorlog heeft hem verder op dit pad gebracht. Hij werd in 1916 gewond in de Slag aan de IJzer en kwam te Parijs in een hospitaal te liggen. Daar leerde hij de Franse taal beheersen. Later trad Moens op in een soldatengroep „De Zangers van de Koning van België", die steeds met de vorst meetrokken by diens bezoeken aan hospitalen en loopgraven. Op een gegeven moment kreeg Theo Moens een contract in Neder land. Volgens zijn eigen zeggen werd het „een sof", maar de Rotter dammer Dirk Reese bood hem toch een contract aan voor zeven dagen. Dirk Reese, die a.s. Zaterdag 75 jaar wordt, was en is een figuur, die het cafébedrijf door en door kent. Voor de oorlog trof men in alle hoeken van Rotterdam zaken van Reese aan. Hij had een goede feeling voor de capaciteiten van Theo Moens. Het contract voor een optreden van zeven dagen in „Pschorr" groeide voor de artist uit tot een verblijf in Rotterdam van achttien jaren-heo Moens trad op als conferencier en leider van feestavonden. Hij verzorgt ook de orkesten voor de zaken vari Heek. En nu dan „Unifesti". Vandaag heeft de E 55 zijn twee-en-een^kwart millioenste bezoeker ontvangen. „Unifesti'' houdt geen aparte tellingen van bezoekers, maar men kan beter vragen wie van die 2M millioen E 55-garigers er niet op het vermaakscentrum zijn geweest dan wie er wel soulaas hebben gezocht. Practisch komt iedereen er. Natuurlijk kan men zeggen, dat het maar boerenbedrog is met al die internationale café's, doch de zaak draait er, na enige moeilijkheden in de aanloop periode, fris en vrolijk en daar gaat het tenslotte maar om. Theo Moens is de man, die Jac. Kleiboer van advies heeft gediend bij hetaanzoeken van gezelschappen en individuele artisten, die op „Unifesti" optreden Hy geeft artisten, die niet gewoon zijn aan een optreden in de open lucht, goede raad en hij verzorgt orchestraties; hij is de „producer" 's Morgens houdt hy repetities op d- „Place Mondiale", 'p deze zelfde Place Mondiale zal het 26 Augustus feest zijn voor Tneo Moens zelf. Hij gaat namelijk zijn gouden artistenjubileum vieren. Er heeft zich een comité van aanbeveling gevormd met burgemeester Fan Waisum aan de top en alle tekenen wijzen er op, dat het een goed feest zal worden. Intussen gaat Theo Moens verder met de unifeestelijkheid voor de honderdduizenden, die de E 55 in de laatste weken van haar bestaan nog verwacht. Wat wilt u; van energie alleen kan deze nationale show niet leve... - doet het zelf. Zo zijn duizend en één karweitjes door u zelf op te knappen. Een dergelijke stroming is in de Ver enigde Staten zeer sterk. Einde Juli werd in Los Angeles voor de tweede maal een jaarlijkse show georganiseerd, waar 300 exposanten waren met uit stallingen variërend van Bouw-zelf- een-blokhut tot Monteer-zelf-uw-zwem- bassin,-, garagedeuren,- gymnastieklo kaal en- gasfornuis. In een tijdsbestek van vijf dagen kochten de circa honderd duizend bezoekers ten behoeve van hun liefhebberijen voor een waar de van 1 millioen dollar aan verven, mechanische gereedschappen, triplex en multiplex, zomede plastic artikelen. Wij zouden van zo iets waarschijnlijk al duizelen. Maar daarbij blijft het niet. In 1954 verwerkte een leger van circa 11 millioen amateur-timmerlieden on geveer vijfhonderd millioen vierkante voet aan tri- en multiplex, waarbij zij gebruik maakten van vijfentwintig mil lioen mechanische gereedschappen. Daar naast kochten „amateurs" 150 millioen roli,en van al het verhandelde behansel- papier, 400 millioen gallons vef (75 pro cent van het totale verbruik) en legden vijfhonderd vierkante voet (50 procent van het totale verbruik) aan asphalt- vloertegels. De resultaten van onderzoekingen in verschillende Amerikaanse voorsteden toonden aan, dat 94 procent van de mannen aldaar „manusje van alles" was en 80 procent beschikte over eigen werkkleding. Maar -men beperkte zich niet uitsluitend tot kleinere projecten. vastgesteld werd, dat in 1955 onge veer 8,5 procent van de Amerikaanse gezinnen het plan koestert zich een nieuwe woning te verschaffen. Meer dan de helft daarvan zal althans een fedeelte van het werk zelf verrichten, n 1954 werden op die manier 200.000 nieuwe huizen door eigenaars-aanne mers gebouwd. Naast de mannen spelen ook de vrouwen een rol in dit proces. Zo vervaardigden in 1953 niet minder dan 35 millioen vrouwen hun eigen kle ding en verwerkten daarvoor 750 mil lioen yards stoffen. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat op dit gebied in de Verenigde Staten de nodige voorlichting wordt gegeven, een voorlichting, die hoe langer hoe meer wordt uitgebreid. Een honderdtal verschillende tijdschrif ten beweegt zich op dit gebied. In de openbare bibliotheek van New York City zijn 250 boeken beschikbaar, die zich uitsluitend met de kookkunst be zig houden. Dit soort werkzaamheden wordt niet uitsluitend door enkelingen uitge voerd, zjj geschieden ook in collectief verband. In Los Angejes bestaan tal van clubs, waar jongelui uit sloopma teriaal voor zichzelf sportwagens ma ken. Het komt zelfs voor, dat zij brand stoftanks van afgedankte legervliegtui gen ombouwen tot race-wagens, waar mede zij op de zoutvlakten in de Amerikaanse Staat Utah snelheidsproe ven nemen. In de stad Milwaukee heeft een vroegere oorlogsvlieger een vereni ging van amateur-vliegtuigbouwers op gericht, welke groep, verspreid over de Verenigde Staten, reeds 600 leden heeft ingeschreven. In Northfield in de Staat New Jersey achtte de Burge meester de prijsopgaven voor het schil deren van het gemeentehuis te hoog. Het resultaat was, dat hij en de ge meenteraadsleden de mouwen opstroop ten, de nodige verf gratis wisten te be machtigen en dit werk zelf verrichtten. De totale kosten bedroegen toen 30 dol lar voor bierconsumptie waar door een bedrag van 1470 dollar werd bespaard. Het Amerikaanse weekblad Time wjjst er op, dat de tweede wereldoor log sterk heeft bijgedragen deze hob bies te prikkelen. In de oorlogsjaren leerden vele millioenen Amerikanen voor het eerst radio's, motoren en tal van instrumenten herstellen. Vele huis vrouwen leerden zich thuis op alle mo gelijke manieren te behelpen. Zij her stelden lekkende kranen, repareerden strijkijzers, electrische lichtleidingen en zo kan men doorgaan. Dat alles werd niet alleen gedaan, omdat men goedko per uit was, maar ook omdat men meer vrije tijd had als gevolg van de vijf daagse werkweek. Maar Time wijst daarnaast nog op een ommekeer in het beeld van het leven in de Verenigde Staten. De techniek van de massa-productie heeft de verschillende beroepen in voortdurend meer onderdelen ge splitst, waardoor de gemiddelde arbei der dikwijls het eindproduct, waaraan hij helpt medebouwen, uit het oog ver liest en zijn gevoel voor bekwaamheid minder wordt, aangezien zijn bezighe den slechts een bescheiden onderdeel vormen in het gehele productieproces. Maar hetzelfde geldt voor de betekenis van de taak, welke door kantoorperso neel en leidinggevende personen wordt verricht. Ook voor hen is het dikwijls moeilijk nauwkeurig na te gaan. wat zij precies presteren, vooral wanneer zij werkzaam zijn in ondernemingen van zeer grote omvang. En als ze dan thuis komen in hun werkplaatsje of hok je, waar ze kunnen knutselen, smaken ze de voldoening met eigen handen een stoel, kast of iets dergelijks te maken. Een en ander heeft een ommekeer teweeggebracht in tal van indus trieën, die voor hun producten, aanvankelijk berekend voor het gebruik door beroepslieden, vereenvoudiging of wijzigingen in hun productieproces heb ben doorgevoerd, waardoor de leek, de niet-beroepsman er ook mede overweg kan. Daardoor ontstond het gegomde behang met een afwasbare plastic-laag; de keramische tegel kan vervangen wor den door rubbertegels, asphalt of kurk, de plastic keukenaanrechten, transpa rante gordijnen voor douche-cellen, pro ducten uit glasvezel, schuimrubberpro ducten voor het bekleden van stoelen, voor het maken van kussens en zittin gen voor auto's, dat alles met nog zovele andere dingen heeft zijn intrede gedaan. De meest ontwikkelde markt in de Verenigde Staten is die voor de me chanische gereedschappen, welke be stemd zijn voor de doe-het-zelf werk plaats. In een nabeschouwing van het Ame rikaanse tijdschrift Time, waaraan deze gegevens zijn ontleend, spreekt dit blad als zijn oordeel uit, dat dit doe- het-zelf systeem In de Verenigde Staten nog niet zijn hoogtepunt heeft bereikt. Wij zouden daaraan willen toevoegen: het moge dan waar zijn, dat wij in ons land vergeleken bij de Verenig de Staten op dat gebied nog in de kinderschoenen staan, toch zal men niet te gemakkelijk over dit probleem moeten denken. JHU

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5