Duidelijke bedoelingen «A-aasasssn.1-; Frankrijk besluit tot een rondetafel conferentie met de Marokkanen De Sultan krijgt een nieuwe kans 3 pakhuizen uitgebrand Sovjet-Unie laat acht Nederlandse gevangenen vrij Straks radio-actieve pil om te zien wat de patiënt mankeert Belangrijk begin Instorting in Willem- Sophia-mijn Q Jfcf Lady Baden Powell in Canada ORR Weer 8 doden en 13 gewonden bij relletjes in Casablanca Vijftig gewonden bij treinbotsing Joy-riding met kraanwagen van twaalf ton Atoomenergie en de dokter Aantal toepassingen van isotopen aanzienlijk uitgebreid Drie arbeiders ingesloten Vrij warm weer met bewolking "ggg 1 rsiJK e» mmmm weer vrijdag 19 augustus 1955 79ste JAARGANG No. 26375 bureau smedestraai s - haarlem fe Leeuwarden Schade: half millioen Collard richt scholen op in Vlaamse steden ilStó m BgSMWMiiil i Komende week beslis send in Amerikaans Chinese besprekingen te Genève Vice-premier Salem van Egypte in Indonesië Soek ar no: „Wij zijn uw wapenbroeders" Te Hamburg Hij stond op m n naam5 FRANS-NEDERLANDSE OVEREENKOMST Over oorlogsschade DAMESPULLOVERS-VESTEN Aan zee 9 Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 °|jkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, "öofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERItNIItl AKIth 48 cents pet millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor sdvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Onlangs hebben wij geschreven over de betrekkelijkheid van de na drukkelijk ten toon gespreide Vriendelijkheden der Russische macht hebbers. Naast die diplomatieke, tot niets verplichtende, manieren hebben he Russen, zoals men heeft kunnen le zen, ook een praktische maatregel ,,ter °n1 spanning van de toestand" afgekon digd: zij hebben besloten hun strijd krachten met ingang van 15 December met 640 000 man te verminderen. Op rich lijkt dat heel wat. Maar om te we ten wat het precies betekent moeten we de zaken eens nuchter bekijken. Als de Russen hun strijdkrachten met 640.000 man zullen hebben gereduceerd, houden 2ij nog altijd ruim 4 millioen man onder de wapenen. Zij zullen dan nog over één millioen meer militairen beschik ken dan de Verenigde Staten, die im mers strijdkrachten hebben ter sterkte van ongeveer 3 millioen. Afgezien van de nieuwe kernwapens, zal er bijgevolg straks nog lang geen evenwicht bestaan tussen het oorlogspotentieel van de bei de grootste wereldmogendheden. De re ductie waar Moskou nu zo'n drukte over maakt, is overigens indertijd reeds door Amerika overtroffen. Washington heeft smds het einde van de Koreaanse oor- mg ruim 750.000 soldaten gedemobili- seerd. minstens 110.000 meer dan het aantal dat de Sovjet-Unie nu naar huis V"' sturen. Een vergelijking met de si- tuatie in het Westen brengt dus het Rus- S'sche gebaar tot meer reële proporties terug. ülen zal in het Westen niet kunnen dagaan of de Russen hun aangekondig de demobolisatie werkelijk geheel- ten Uitvoer zullen brengen. Maar het is met onaannemelijk dat het de Sovjets ernst 's met hun plan de omvang van de strijdkrachten vrij drastisch te beper ken. Het Kremlin heeft namelijk goede fedenen voor een dergelijke maatregel. Redenen die vooral van economische aard zijn: In de USSR bestaat er zowel in de landbouw als in de industrie een ernstig tekort aan arbeidskrachten. Pre mier Boelganin heeft anderhalve maand geleden nog op dit probleem gewezen. De gezonde jonge mannen die nu vrij komen voor het agrarische en industri ële bedrijfsleven zullen de Sovjet-eco- homie belangrijk kunnen versterken. Anderzijds zal de demobilisatie een grote verlichting oetekenen van het Rus sische militaire budget. De gelden die aldus bespaard worden, zullen gebruikt kunnen worden voor de bouw van bom menwerpers en vooral voor de ontwik keling van kernwapens. Want op die Gapens valt immers het accent. De °mvang der strijdkrachten heeft m de hedendaagse strategie heel wat'™mler Betekenis dan bijvoorbeeld gedurende S? tweede wereldoorlog het geval was. opkomst van de A-bom, de H-bom en 6 tactische atoomwapens heeft een Wenteling te weeg gebracht in de plattingen over de oorlogvoering. Sta- !n had nog te ^eel vertrouwen in de forming van een massaal legér. (In 1945 hadden de Sovjet-strijdkrachten een om- Vang van niet minder dan 10 millioen hian). De nieuwe Russische leiders heb ben echter ingezien dat het nuttiger is de aandacht te concentreren op de constructie van Kernwapens, en op de mogelijkheden om A-bommen en H- bommen snel en doelmatig op vijande lijk o-ebied te deponeren. De reductie van de Sovjet-strijdmacht met 640.000 man behoeft dus geen werkelijke ver mindering van net Russische oorlogs potentieel te betekenen, hoe paradoxaal dit ook moge klinken. Het zou zelfs een reële versterking van de macht van de USSR kunnen zijn, met name van Rus- lands economische macht. Uiteraard vertoont het gebaar van Moskou ook een belangrijk propagandis tisch aspect. De niet-communistische wereld moet de indruk krijgen dat de Russen een eerste grote stap gezet heb ben op de weg naar ontwapening. De geste zou het Westen moeten inspireren ?veneens de omvang der strijdkrach- kb te verminderen. West-Europa zou ^oorbeeld de Amerikanen kunnen vra- g n hun troepen aan deze zijde van de °.Ceaan terug te trekken. De aanwe- OT?h°id van be strijdkrachten der V.S. rripr?1 Eur°pese vasteland is Moskou im- hoeft intussen0"" °„°g; H6t Pt in het W«? n Seen betoog dat men zich stunt ond« "door de iongste Russische voor de conferentie van ministersvin Buitenlandse Zaken der Grote Vier in October. Vooral moet het gebaar echter gezien worden in het licht van de bii_ eenkomsten der V.N.-ontwapeningscom missie, die op 29 Augustus in New ark worden hervat. De Russen zullen ban zeker hun demobilisatie-plah trach ten uit te spelen. teren is op de' E 55 te Rotterdam twee millioen twee honderd vijftig- izendste bezoeker ontvangen. De fa- te Brouwer uit Hoogkerk bij Gro- ngen Was de gelukkige. In alle mevr e' i°"1 drie uur *n de nacht, zijn meneer Jan Brouwc- Una BrouwerJ en mevrouw Abe- *00ns van huis rste trein naar J? 11™™' °W ken. Daar kre tterdam te vertrek- Ivaeht, een r Z^' volkomen onver- *>«0en- met een e,T ZSS dagen in een den chauffeur aange boden. Sultan Sidi Mohammed Ben Moulay De Franse ministers bleken zeer ver- Arafa van Marokko zal een nieuwe deeld in hun opvattingen ove» de Noord kans krijgen een regering te vormen en Afrikaanse crisis, maar ze waren het het is zeer waarschijnlijk dat hij hier- er toch allen over eens dat een uit- voor tot de volgende week de tijd zal barsting in het strategisch belangrijke krijgen. Dit heeft het Franse kabinet, protectoraat moest worden voorkomen, dat gistermiddag onder voorzitterschap Daarom besloot de Franse regering bo- van president René Coty vergaderde, vendien een rondetafelconferentie te besloten. De bejaarde Ben Arafa heeft beleggen met vertegenwoordigers van Parijs echter inmiddels reeds laten we- de, Marokkaanse bevolkingsgroepen en ten dat hij onmogelijk een regering partijen, waaronder de nationalisten, met nationalisten kan vormen, zoals de Op deze rondetafelconferentie zal de Fransen dat van hem verlangen, om- politieke toestand worden bestudeerd dat de nationalisten reeds onverbloemd en de maatregelen voor meer zelfbe- te kennen hebben gegeven geen zitting stuur worden besproken. De Franse de- te kunnen nemen in een kabinet dat legatie zal bestaan uit premier Faure, onder het gezag van de huidige sultan de minister van buitenlandse zaken, staat. Algemeen wordt het uitstel dat Antoine Pinay, de minister van justitie, de Sultan is verleend daarom vrij nut- Robert Schuman en de minister voor teloos genoemd. Tunis en Marokko, Pierre July. Minister-president Faure heeft giste ren na afloop van de kabinetszitting nog vergaderd met de ministers Pinay, Robert Schuman, Pierre Koenig, de fensie, en July, die tezamen de „commissie van vijf" vormen, die rechtstreeks in verbinding staat met resident-generaal Grandval en tot taak heeft de toestand in Marokko nauwlet tend gade te slaan, te waken voor een juiste uitvoering van regeringsbesluiten en in het algemeen te streven naar een oplossing van het Marokkaanse vraag stuk. Er schijnt nog geen overeenstem ming bereikt te zijn over het punt of de rondetafelconferentie moet worden ge houden voordat Ben Arafa zijn kabinet zal hebben gevormd of dat men eerst zal afwachten of de grjjze sultan zal slagen. Ook schijnt nog niet besloten te zijn wat het kabinet precies zal gaan doen, wanneer de sultan er niet in slaagt een representatief kabinet te vormen. De Franse resident-generaal in Ma rokko, Gilbert Grandval, die gisteren niet op de kabinetszitting aanwezig kon zijn, is vandaag voor een kort bezoek uit Rabat in Parijs aangeko men. Onmiddellijk na zijn aankomst is hij besprekingen begonnen met de „commissie van vijf" uit het Franse kabinet. Vandaag later op de dag zal hij naar Rabat terugkeren omdat hij zo spoedig mogelijk weer in Marok ko wil zijn waar het naar men vreest morgen tot bloedige relletjes zal komen in verband met de herden king van de verbanning van Sultan Ben Joessef twee jaar geleden. In Casablanca zqn gisteren alweer relletjes uitgebroken. Volgens een on officiële bekendmaking zouden acht personen zijn gedood en dertien mensen gewond zijn bq deze ongeregeldheden. Toen een menigte een Europeaan af- In ongeveer een uur tqds zijn in de af gelopen nacht te Leeuwarden drie rnt 1870 daterende pakhuizen aan de Hoekstersingel uitgebrand. Niet alleen deze gebouwen, die de namen Odessa, Rusland en Riga dragen, zijn totaal vernield, maar ook de daarin opgesla gen partijen graan, zeep en andere was middelen zijn verloren. De gebouwen, alsmede de goederen, waren verzekerd. De schade wordt geraamd op ca. een halt millioen gulden. „.°tsJrGeks half twaalf gisteravond brand ontdekt. Felle vlammen „.5® toen reeds uit het dak van het snei ft °dessa. Het vuur greep zeer stnnriZlch heen; in een oogwenk >n lichter0^aafenaDegeiegert pakhUiZen kon niet worden verhinricrri^"!1 huizen totaal uitbrandden neTfvan tn atfTl ^bben d* to ners van een aantal direct achter de pakhuizen gelegen woningen met be hulp van buurtgenoten hun have en goed naar buiten gesleept. Meubelstuk" ken, glas en aardewerk gingen Werhi verloren. Later bleek dat dlze huizen geen gevaar hepen. De Officier van Justitie, mr. m h Gelinck, alsmede andere autoriteiten kwamen zich van de brand op de hoog te stellen. Het nablussingswerk heeft toi vroeg in de ochtend geduurd. De brand trok, ondanks het nachtelijk uur, honderden belangstellenden. De socialistische minister van Onder wijs in België, Collard. heeft bji Konink lijk Besluit, dat vandaag in het Bel gisch Staatsblad is gepubliceerd, de op richting bekend gemaakt van negentien door de Staat geleide technische scho len in België. De meeste van deze staatsscholen zijn opgericht in Vlaande ren en met name in de katholieke ge meenten Roeseiare, Kortrijk, Aalst, Ronse, Turnhout, Guigoven, Eidsen, Mortsel, Aarlen, Libramont en Dlnant. De leergangen vangen aan per 1 Sep tember. Officieel heten de scholen per 1 Augustus te zijn opgericht. (K.N.P.) ranselde, wierp de politie een granaat tussen di mensen om de man te bevrij den. Vier Marokkanen kwamen hierbij om het leven, terwijl zeven personen onder wie de Europeaan naar een ziekenhuis moesten worden overge bracht. Ten Zuiden van Casablanca is er gevochten door Marokkanen, die aangemoedigd werden door hun vrou wen, en de politie. De nationalisten trokken ten strijde met stenen en stok ken, terwijl de politie genoodzaakt werd van vuurwapens gebruik te maken. Minstens vier mannen kwamen hierbij om het leven. Een in de krottenwijk Derb Sjalef van Casablanca gedode Marokkaan blijkt door nationalistische landgeno ten levend te zijn verbrand. Men bond hem aan een paal vast, stapelde er hout omheen, en stak het in brand. Toen Franse veiligheidstroepen ter plaatse waren aangekomen, vonden zij slechts het verkoolde lijk van de ongelukkige. De autoriteiten in Marokko vrezen dat deze relletjes de voorboden zijn van nog grotere ongeregeldheden die mor gen zullen losbreken. Nationalistische pamfletten circuleren overal in het pro tectoraat, waarop wordt verkondigd dat hij die een Fransman doodt zich op de weg van Allah bevindt. (U.P., A.F.P.) v v. v' V. Mi ■4% Vier Franse oorlogsbodems, met aan boord de L'Ecole Navale Frangaise, zijn in de haven van Rotterdam aangekomen, teneinde een bezoek aan de E 55 te brengen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede: Van de Nederlandse ambassadeur te Moskou is bericht ontvangen, dat acht Nederlanders, die sedert geruime tijd in Russische gevangenschap verkeerden door de Sovjet-Unie zullen worden vrij gelaten. Op een nader te bepalen datum zullen zij worden overgedragen aan een vertegenwoordiger van het consulaat- generaal der Nederlanden te Berlijn. Na identiteitsonderzoek worden de betrok kenen, voorzover zij repatriëring wen sen, via Oldenzaal naar Nederland te ruggebracht. De familie hier te lande is reeds omtrent deze vrijlating inge licht. De namen der vrijgelatenen (met daarachter vermeld het geboortejaar en de vroegere woonplaats) zijn: J. Bou- mans, Maastricht (1925), D. Bras, Am sterdam (1917), A. Dirix, Heer (1919), H. ten Hoff, Onstwedde (1910), Q. A. Jan sen, Alkmaar (1918), H. Rollema, Oost- hem (1911), mevrouw R. W. E. Kram- De wereldpadvindstersleidster Lady Baden Powell maakt kennis met de gidsen en kabouters uit Canada, die haar op het vliegveld Dorval te Montreal, waar zij vanuit Engeland is aangekomen, begroeten. Zij heeft een brandweerwagen bestegen en een brandweerhelm op haar hoofd gezet. Lady Baden Powell is op weg naar de achtste wereldjamboree, die te Niagara, bij het Ontario-meer, wordt gehouden. In Amerikaanse kringen van de Ame rikaans Chinese conferentie, welke thans te Genève wordt gehouden, is men van mening, dat gedurende de komende week zal blijken of de Chinezen uit Peking werkelijk een uitwisseling van burgers van beide landen wensen. Nadat beide ambassadeurs, Wang ;n Johnson giste ren bijna twee uur hadden geconfereerd, Wartl een nieuwe bijeenkomst uitge schreven voor morgen. In diplomatieke kringen is men van oordeel dat alle ingrediënten voor een spoedige oplos sing van dit vraagstuk thans op tafel liggen, wanneer Peking tenminste wer kelijk de vrijlating van een en veertig Amerikanen wil bevorderen. De Chinese communisten hebben Ja pan meegedeeld, dat zij vóór de be- spreking van de repatriëring van onge veer zes duizend Japanse burgers in China handelsbesprekingen tussen rege ringsdeputaties van beide landen wen sen, aldus is gisteren te Genève ver nomen. (U.P., Reuter) In een rede, uitgesproken ter gele genheid van het bezoek van de vice- piemier Gamal Salem van Egypte, noemde president Soekarno gisteren Indonesië en Egypte de „twee polen" van de Aziatisch-Afrikaanse revolutie tegen het kolonialisme. De Aziatische en Afrikaanse landen, zo zei Soekarno, strijden nog steeds tegen het kolonialis me en het imperialisme. „Laten Indo nesië en Egypte de twee polen zijn van deze revolutie in het Westen, wij in het Oosten. Zeg de Egyptena- ren dat wij hun vrienden en hun wa penbroeders zijn," aldus de Indonesi sche president tot de Egyptisché minis ter. Soekarno voerde het woord, nadat Salem voor Indonesische studenten in het paleis van de president in Djakar ta een voordracht had gehouden. De Indonesische president bleek tot tra nen geroerd door de op hartstochte lijke wijze uitgesproken rede van Salem. pen, Berlijn (1905) en H. Raulf, plaats niet gemeld (1925). Mevrouw Krampen en Rault zijn vermoedelijk van andere dan Nederlandse nationaliteit. Naar onze Haagse redacteur verneemt zou het bij deze repatriëring niet alleen gaan om gevallen van gewezen SS-ers, die door de Russen'gevangen genomen zijn. Vermoedelijk bevinden zich onder de repatriërenden ook personen, die in Duitse gevangenschap zijn geweest en in de chaotische periode op het eind van de oorlog in Russische handen zijn ge raakt. Na het onderzoek inzake hun natio naliteit zullen de vrijgelatenen, als zij naar ons land wensen terug te keren, te Oldenzaal juridisch aan de tand worden gevoeld. Bij een vorige gele genheid zijn de SS-gevallen mild be handeld. Men heeft hierbij laten mee tellen hetgeen de betrokkenen in de jaren na de oorlog hebben moeten door maken. Wanneer de Nederlanders precies zul len terugkeren, is nog niet te zeggen: Den Haag moet wat dit betreft wachten op het moment, dat de toegezegde vrij lating een feit wordt. Zeker vijftig mensen zijn gisteren ge wond bij een treinbotsing op de ver hoogde spoorbaan van Hamburg. De botsing geschiedde kort nadat de gehele stad van electrische stroom was afge sneden door een storing in het lichtnet. Toen de stroom hersteld was, begon een trein die achter een andere stond te wachten, plotseling te rijden. (U.P.) Joy-riding met een militaire kraan wagen, een gevaarte van twaalf ton. Dat is wat de te Wezep gedetacheerde soldaat J. P. B. verscheidene keren heeft gepresteerd, zonder dat de wacht argwaan koesterde, zonder ook ooit te worden aangehouden door de Kon. Ma rechaussee. Juist dit vond de militaire raadsman van beklaagde, die Donder dag voor de Krijgsraad-Oost in Arnhem terecht heeft gestaan, op z'n zachts geiegd nogal vreemd. Hij had net zo goed met een tank kunnen gaan, zei pleiter. Op een vraag van de president aan B. waarom hij met een kraanwa gen was gegaan, antwoordde beklaag de: „Die stond op m'n naam". De plezierritjes van B. gingen dwars door het land, van de Veluwe naar de Haarlemmermeer, waar zijn verloofde woent. En passant reden dan ook zijn kameraden R. en Van den E. mee. On derweg haalden B. en R. nog een an der listig staaltje uit: met een slange tje hevelden zij benzine uit de tank van de kraanwagen over in jerricans en de ze verkochten zij dan in Aalsmeer. De auditeur zei de feiten zeer ern stig te vinden en was van mening dat het Rijk ernstig is benadeeld. Zo'n kraanwagen slurpt namelijk benzine. Dat de krijgsraad deze zaak hoog op nam. bleek wel uit de vonnissen, die vrijwel conform waren aan de eis van de auditeur. B. kreeg namelijk twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. R. acht maan den. waarvan vijf maanden voorwaar delijk en ook met een proeftijd van drie jaar. Van den E. kwam er af met een geldboete, waarvoor hij echter diep in zijn soldatenbeurs zal moeten tasten. Tussen Frankrijk en Nederland is een overeenkomst gesloten over oor logsschade die Nederlanders in Frank rijk en Fransen in Nederland geleden hebben, zo heeft het Franse ministerie van wederopbouw gisteren bekend ge maakt. Tegenover de gedelegeerden bq de conferentie tot het vredelievend ge bruik van atoomenergie heeft de leerde dr. Willard F. Libby, lid van de atoom-energiecommissie gisteren ver klaard dat het niet onmogelijk is dat de dokters in een niet te verre toe komst hun patiënten een radio-actieve pil zullen laten slikken om te zien wat hun mankeert. Hij zei dit in een be schouwing over net practische georuik van radio-isotopen. Bq het opsporen van kwalen door middel van de radio-actie ve pil zullen de artsen volgens dr. Libby over zeer gevoelige instrumen ten moeten beschikken voor het vast stellen van de mate van uitstraling die bij de patiënt plaats vindt, opdat on gelukken worden voorkomen. Naar de mening van dr. Libby levert het ge bruik van radio-actieve isotopen op het ogenblik geen gevaar op. „Wij be schikken over voldoende gevoelige in strumenten om ze te hanteren", ver klaarde hij. „Zelfs als wij er nooit ln waren ge slaagd electriciteit uit kernenergie te produceren, zou al ons werk op atoom gebied reeds lonend zijn door het ge bruik van radio-actieve isotopen, dat er uit is voortgevloeid." Uit een dis cussie, waaraan Amerikaanse, Brits-. Canadese, Tsjechische, Australische en Noorse deskundigen deelnamen, bleek dat bet aantal toepassingen van isoto pen reeds nu zo ontzaglijk uitgebreid is. dat zelfs een vooraanstaand expert als dr. Libby er diep van onder de in druk was gekomen. Bijna dagelijks worden er nieuwe toepassingen ontdekt, zei hij, en tal van andere wachten er eenvoudig op ontdekt te worden. Dr. Libby vertelde verder dat het gebruik van isotopen in de industrie „bespa ringen heeft opgeleverd van millioe- nen, misschien zelfs milliarden dollars." De Amerikaanse radio-chemicus Sa muel Edward Eaton deelde mee dat het gebruik van radio-isotopen voor in dustriële research in de Verenigde Sta ten geleidelijk toeneemt. Hij gaf daar bij verschillende voorbeelden, o.m. uit de olie-, de staal- en de bandenindustrie. Britse, Franse, Amerikaanse en Scandinavische geleerden hebben gis teren niet-officieel met hun Russische collega's vau gedachten gewisseld over de uitwerking van radio-actieve straling op het zenuwgestel. De Russische ge leerden schijnen op dit gebied verder te zqn gevorderd dan hun Westerse collega's en zq hebben vastgesteld dat het zenuwgestel, in tegenstelling tot de tot nu toe algemeen verbreide mening, wei degelqk van deze straling te lij den heeft. Ook in de toekomst zullen de geleerden der genoemde landen over dit vraagstuk van gedachten blijven wisselen. (U.P., A.N.P., A.F.P.) Het bericht, dat op enkele plaatsen in Nederlands Nieuw-Guinea adviseren de raden worden ingesteld, spreekt mis schien- niet erg tot de verbeelding. De taak van deze raden is zeer beperkt. Zij moeten de voorbereidingen treffen voor de instelling van andere raden, die t.z.t. een zekere vorm van zelf standig bestuur zullen uitoefenen over bepaalde landstreken, die zich daartoe in geographisch, ethnisch of economisch opzicht lenen. De adviserende raden in Hollandia, Manokwari, Sorong-Doom en enkele andere plaatsen vormen een zeer schuchter begin. Maar toch ook een be langrijk begin. In een gemeenschap als die op Nieuw-Guinea, waar geen pers bestaat zoals in Nederland en waar de publieke opinie zich ook op geen enkele andere wrijze kan formeren, valt ieder begin van vertegenwoordiging toe te juichen. Bepaalde grieven, die anders gemakkelijk „ondergronds" gaan er zo de atmosfeer bederven, kunnen straks in een openbaar college worden gespuid. En wat vooral belangrqk is: de leden van de locale raden doen kost bare ervaring op in het dragen van pu blieke verantwoordelijkheid. Vroegere experimenten in deze richting zijn niet altijd even gelukkig geweest. Men probeert het thans opnieuw. Het is on vermijdelijk, dat de taken van de nieu we raden voorlopig beperkt blijven, en ook, dat er aan een echte „vertegen woordiging" nog wel wat mankeert Hoofdzaak is, dat de nieuwe poging niet doodloopt in de paperassen, die het bestaan van dergelijke colleges nu een maal begeleiden, en dat in gebrek aan specialistische kennis bij de individuele leden geen voorwendsel wordt gezocht om de raden te bagatelliseren. Verant woordelijkheid dragen leert men slechts door verantwoordelijkheid uit te oefe nen. In het bijzonder stemt het daarom tot tevredenheid, dat ook vertegenwoor digers van Papoeagemeenschappen zit ting krijgen in de adviserende raden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII lltlllllllllHI Op de nieuwe 217 meter verdieping van de „Willem Sophia" steenkolenmijn te Spekholzerheide-Kerkrade heeft zich Donderdagavond omstreeks half negen een instorting voorgedaan. Drie arbei ders, bezig met de afbouw van deze nieuwe verdieping, raakten hierbij in gesloten. Onmiddellijk na de instorting is men met man en macht begonnen de drie ingeslotenen te bevrijden. Omtrent de oorzaak van de instorting kon men ons nog geen verdere mede delingen verstrekken. Van de zijde van de Willem Sophia-mijn verzekerde men ons, dat er omtrent het lot van de in geslotenen geen vrees behoeft te be staan. Ingesloten zijn de mijnwerkers H. Bertram uit De Gracht-Kerk- rade, P. Schoormans uit Bleyer- heide-Kerkrade en H. Bertram uit Nyswiller Wittem. Allen zijn gehuwd. Meende men aanvankelijk, dat de bevrijding van deze arbei ders een kwestie van één dag zou zijn, thans gelooft men dat hier mede vijf dagen gemoeid zullen zijn. Tussen de ingeslotenen en de red dingsploegen bevindt zich een steenmassa van dertig meter leng te. In verband met eventueel nieuw optredende instortingen is het ondoenlijk deze steenmassa op te ruimen. Derhalve is men thans bezig met het aanleggen van een gang om het instortingsgebied heen. Door deze gang hoopt men toegang te krijgen tot de ingeslotenen. Via een luchtbuis is vanmorgen het eerste voedsel, cognac en chocola verstrekt. Merkwaardig is ook, dat de telefoon nog Intact is, zo dat de ingeslotenen met de rest van het ondergrondse mijnbedrijf kunnen telefoneren. Advertentie (Tot Zaterdagavond) Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer, zwakke tot matige Zuid-Westelqke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Zon: 5.32-19.58. Maan: 9-20.25 (Van onze weerkundige medewerker) Van de Oceaan uit heeft een warme luchtstroom ons land bereikt Hierin komt veel bewolking voor, maar regen van enige betekenis valt hieruit niet Ondanks de Zuid-Westelijke wind kan het ook morgen bij temperaturen van 22 tot 25 graden Celsius zomers warm zijn. De stormdepressie is ten Westen van Schotland naar IJsland getrokken, zodat het weer een rustig karakter houdt Over Ierland en Zuid-West Engeland nadert wat drogere en koelere lucht met op klaringen. Vóór Zondag zal deze lucht ons land nog niet kunnen bereiken. Veel bewolking, zwoel weer met zwak ke wind. Geen neerslag van betekenis. Zeewatertemperatuur 18 graden Celsius.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1