^üS 9««"^'ele,e I Fantastische opmars van bromfiets, scooter, motor en kleine auto Kruiswoordraadsel Snelle vooruitgang op economisch TELEVISIE VAN DEN BERG w/MMMSÉÊm RAF-militairen als lakeien Kwaad geworden Amsterdammer bezorgt jongetje brandwonden Gewone fiets is sport/iets geworden Geen proces tegen Pellenaars Noord-K oreanen halen Amerikaans vliegtuig neer Britse tank „op hol55 VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1955 PAGINA WrnrnÊÊIm i kleurenfilm kope". i De kleurenfilm met een fantastisch juiste kleurweergave Met gepoederde pruiken en livreien Een nieuw product van de wereldberoemde Ferrania fabrieken te Milaan ZIJLSTRAAT 87 Perzische officieren terechtgesteld Oplossing krui swoo rdr a a dis el van Donderdag Aanklacht ingetrokken Papier van nylon En beschieten daarna nog een Dakota Stoffelijk overschot van Nederlander gevonden N. Makkes terug in Nederland Doktersstaking in Oostenrijk Protest tegen voorgestelde ziekenfondswet Nederlandse musici in Canadese leger Benoemingen paters Oblaten van Maria Vier slapende militairen in tentenkamp gedood 'AU-:. ■■I en 30 meter ferraniacoior FERRANIACOLOR 6/9 omkeerkleurenfilm 10.50 kleinbeeldpatroon 20 opnamen 13.50 (inclusief ontwikkelen) binnen 8 dagen ontwikkeld en aan U retour. FERRANIACOLOR SMALFILM 2x8 mm. 7Vt m. daglichtspoel 19.50 (inclusief ontwikkelen) Ook leverbaar In 16 mm. film In lengten van 15 Het Britse ministerie van de lucht- Reeds vanaf 650.leve ren wtf U de PHILIPS STREEK ONTVANGER. Alle modellen hebben wy in voorraad. Wij leveren ze met kwali- teits antennes en de beken de Van den Berg service. Wij regelen de betaling zeer gemakkelijk met U. Wij demonstreren ze gaarne vrijblijvend bij U thuis. de Televisie- en Radio-specialisten JEEEF. liuo Woensdagmiddag speelden entée kleine jongens in de Albert CuyP" wÏhL .een band, die zij in br»»'* ïni<? Sestoken. De bewoner van l>e Waarvoor zij aan het spelen W*" en, was op de stank van het bra®' aende rubber niet gesteld. Hij dreig' ne niet alleen de brandende band de jongens naar het hoofd te zullen gooien maar voegde de daad ook i"| het woord. De band kwam over het hoofd van de 12-jarige J. Kuipers en op diens armen terecht. De jongen liep ernstige brandwonden op en moest in het O.L.V.-gasthuis worden opge nomen. De dader is in verzekerde be waring gesteld. ln de Perzische hoofdstad Teheran zijn gisteren zes officieren terechtgesteld, die verleden jaar November ter dood ver oordeeld werden wegens deelneming aan een samenzwering van de commu nistische Toedehpartij tegen de regering- In totaal zijn in verband met deze sa menzwering reeds 27 officieren gefu silleerd. De Perzische legerautoriteiten hebben bekend gemaakt, dat de doodstraf, waar toe nog 44 officieren waren veroor deeld, is gewijzigd in levenslange ge* vangenisstraf, Bij de samenzwering, die de vestiging van een republikeins be wind tot doel had, waren ruim 500 of ficieren betrokken. Bijna 500 officieren zijn reeds veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van levenslang te' één jaar. (AFP-Reuter) 103. pl. in Overijsel. 104. anno (afk.)* 105. uurwerk. 108. land door water om geven. 111. zoals de akten getuigen (lak afk.). 112. voorzetsel. 114. hetzelfde (afk.). 115. het zijn. 116. bevestiging* 117. stad der oudheid. 118. telwoord. Verticaal: 2. duur van eb en vloed. 3' Europeaan. 5. windrichting (afk.). 6* eenh. v. kracht (afk.). 8. uitroep. 9* bloedvat. 11. ongeveer (afk.). 13. kle dingstuk. 14. de jongere (afk.). 16. pl* in Gelderland. 17. geneesheer. 18. Rus sisch heerser. 19. wandeldreef. 20. Euro peaan. 21. menigte. 28. meisjesnaam. 30- vorming. 31 pl. in Duitsland. 32. vette vloeistof. 34. projectiel. 35. vogel. 36- eng. ontkenning. 37. maanstand (afk-)- 38. rechtsterm. 40. voorzetsel. 43. water hoogte (afk.). 44 .bloem. 45. familielid- 47. jongensnaam. 49. vis. 50. soort on derwijs (afk.). 51. onder het nodige voorbehoud (lat. afk.). 53. goud (fr-)* 55. eng. bier. 56. vogelverblijf. 58. land in Europa. 59. wrijfmiddel. 60. wate ring. 61. omroepvereniging. 63. vragend vnw. 64. bergschuur. 65. verlaagde toon- 66. landbouwwerktuig. 67. spil. 68. pl* in Frankrijk. 69. bedorven. 72. soort on derwijs (afk.). 74. afmeting. 75. water in Friesland. 77. verlichtingsartikel. 79- rivier in Italië. 80. meer in Amerika- 82. voorzetsel. 84. zangnoot. 85. zoals de akten getuigen (lat. afk.). 86. roofdier- 88. deel v. e. auto. 89. meisjesnaam. 91* voedsel. 93. wandelplaats 96. pl. in Gel derland. 99. meisjesnaam. 102. beetje- 104. tegen. 106. broeiplaats. 107 st°„ maat. 109. pers. vnw. 110. houding' )1 familielid. 113. op dit ogenblik. Horizontaal: 1. onaangenaam. 2. des poot. 3. Islam. talon. 4. animeren. 5. M.O. anonieme. 6. tegal. snor. atlete. ge. 8. Let. inch. ei. 9- brede. els. 10. no. onvrij. 11. mv- gestaakt. Verticaal: 1. odium. album. 2. nes- otter. 3. asla. Elten. 4. apanage. dog. 5. nominatie. 6. go. molen. os. 7. Etten. cent. 8. arisch. va, 9. al leen. era. 10. onmogelijk. 11. man. ereis. (Van onze redacteur) De opmars van de motor in het verkeer, die wij begin Mei hebben ge signaleerd, vindt onverminderd voortgang. Dit voorjaar en deze zomer zijn de reeds imponerende cijfers van vorig jaar ver overtroffen. De fabrikanten van en handelaren in scooters, motorrijwielen, bromfietsen en kleine personenauto's wrijven zich vergenoegd in de handen. Nog nooit hebben velen van hen zo'n best seizoen gehad. De welvaart, die in Neder land heerst hier meer, daar minder weerspiegelt zich in de aankoop van het gemotoriseerde vervoermiddel. Begin van dit jaar liepen er een vier honderdduizend brommers op de weg, men schat dat er nu een half mil- üoen zijn. Ongeveer achtduizend scooters waren er in Januari. Dit aantal moet, aldus de fabrikanten en de handel, zeker verdubbeld zijn. Ook met de verkoop van motorrijwielen gaat het crescendo. En wat de kleine per sonenauto betreft, er zijn enkele merken, waarvan men er schijnbaar niet genoeg kan fabriceren. De grootste hausse maakt de bromfiets mee. Van verscheidene gewilde merken ligt de verkoop dertig tot veertig procent boven die van vorig jaar. Toén had men een wachtlijst van ongeveer een week, nü van vier weken, soms zelfs van twee maanden. Het is opmerkelijk, hoe het publiek een be paalde voorkeur vertoont voor enkele fabrikaten. Bij de enquête die wij hebben ingesteld om de mening van fabrikanten, dealers, importeurs te achterhalen en om ons een zo juist mogelijk beeld te vormen, is ons steeds ■weer opgevallen, dat bepaalde merken meestal tot een prijs van ongeveer vierhonderd gulden buitengewoon goed „lopen", terwijl handelaren in andere merken meestal de duurdere van vijf- tot zevenhonderd gulden slechts konden gewagen van een bevredigende verkoop, ongeveer gelijk aan die van vorig jaar of iets hoger. Dit is wel begrijpelijk, maar aan de andere kant ook wel opmerkelijk, te meer daar scooters van de duurste prijsklasse twee mille en meer vlot afgenomen worden. hoort niet steeds enthousiaste klanken enkele merken schijnen niet zo goed te gaan maar over het algemeen is ook hier een grote stijging van de verkoop geconstateerd. Wachtlijsten van vier tot zes weken zijn geen zeldzaam heid. En de motorfiets, steeds luxueuzer van uitvoering, ook al met scooterzadel en glimmende uitlaatpijpen? Ook hier een gunstig beeld, 'zij het niet zo uit zonderlijk als bjj scooter- en brom fiets. Men prefereert de meer lichte klasse, prijs van ongeveer zeventienhon- Dit vindt voor een deel zijn oorzaak ln het verschil in publiek dat een bromfiets of scooter berijdt. De brom fiets is nog altijd een fiets, zij het volgens velen met een te grote snel heid óók voor de volksklasse. Zij worden voor het overgrote deel zeventig tot tachtig procent gekocht op „gunstige betalingsvoorwaarden", op afbetaling dus. (Moeilijkheden heeft men hier in het algemeen niet mee). De scooter daarentegen zou men nog steeds kunnen beschouwen als de auto voor de kleine man. Hij koopt veel eer niet op afbetaling, maar spaart liever tot hij het vereiste bedrag ge heel of bijna geheel beschikbaar heeft. En dan wacht hij liever een jaar, om de beste kwaliteit te kopen. Ter- wijl de bromfiets op de eerste plaats gebruikt wordt voor het woon werkverkeer (de laatste tijd ook wel voor toeristisch genoegen) wordt de scooter op de eerste plaats aangeschaft voor het toerisme. Men heeft er dan kennelijk in verhouding meer voor over. Opmerkelijk is intussen, dat de bromfietsen steeds zwaarder worden, steeds meer de richting van het lichte motorrijwiel uitgaan. De duorijder heeft niet meer een bagagedrager tot zijn beschikking, maar een zadel. Vaak ook ziet men op de bromfiets, evenals op de scooter, het lange zadel, twee in een. Bromfiets „De verkoop van onze bromfiets is veel groter dan we hadden verwacht," aldus een der fabrikanten tot wie wij ons om inlichtingen hebben gewend. „En onze verwachtingen waren al hoogge spannen. De handelaren kunnen on mogelijk een vooraad vormen. Ons werk vliegt de deur uit". Dit klopt met de mededeling van een bekende rijwielzaak in Amsterdam, die voor de Pinksterdagen zijn laatste bromfiets uit de etalage haalde om een klant te gerieven. „Wij kunnen onmogelijk met de vraag gelijk opwerken. De verkoop gaat fantastisch", aldus een andere fabrikant. „We zijn er drieduizend brom mers op achter. Als we één derde meer produceerden konden we nog niet aan de vraag voldoen. Van midden Juni is het ontzaglijk hard gegaan". Een derde fabrikant, die beperkt be- begonnen is, moet steeds maar fabricage- loodsen bijbouwen. Een importeur van een duur merk bromfiets was alleen maar tevreden. Zijn dealer zelfs dat niet. Het ging volgens hem niet zo best. Zit hü soms in een zaak met te weinig klandizie, zo vroegen wij ons af. Scooter In de scooter branche hoon men wei nig anders dan optimisme. Men is zeer tevreden over het afgelopen seizoen. De redelijke Juni-maand en het prachtige weer in Juli hebben de verkoop niet wei nig gestimuleerd. Ook de verwachtin gen voor de komende jaren zijn zeer hoopvol. Hoewel men enige concurren tie vreest van de tweedenands personen auto, die voor rond twee mille te krij gen is. Men verwacht ook veel van de scootmobile, een klein baby-autootje op drie wielen, dat men meer en meer op de vaderlandse wegen ziet rijden. Men j derd gulden af. Van enkele merken is de omzet dit half jaar met vijf en twintig procent toegenomen. Hier ook weer: vooral op afbetaling, ongeveer zeventig procent. Kleine wagen De kleine wagen heeft volop zijn deel gekregen. De verkoop stijgt in het al gemeen aanmerkelijk bij het uitkomen van een nieuw model. Van een bepaald merk, dat in Juni met een nieuwe uit voering aan de markt kwam, is de ver koop enorm geweest. Ver boven de ver wachtingen, zo zei men ons. Een andere importeur heeft in April en Mei top- maanden gehad. Hij moest zes weken levertijd bedingen. Weer een ander sprak echter van de gebruikelijke slappe vacantietijd. Hoe dan ook, de algemene indruk is wel, dat de kleine personen auto, in de prijsklasse van 4.500 tot 6.500, ook in de algemene hoogcon junctuur deelt. Men gebruikt hem meest al half zakelijk - half voor zijn plezier. De stationcar is tegenwoordig ook zeer gewild. En om ons even te wenden tot de bedrijfsauto, die toch ook zijn deel heeft in de economische opgang, ook hiervan is de verkoop ten zeerste bevredigend. De gesloten bestelwagens met gering draagvermogen en front besturing ziet men meer en meer in grote aantallen op onze wegen. En de aloude fiets, niet gemotori seerd, voortbewogen met de twee trap pers? De mededelingen die wij hier over verkregen waren niet alle even gunstig. De jongelui verlangen over het Nadat nevenstaand artikel was geschreven, kwamen cjjfers van de K.N.A.C. de daarin vermelde verwachtingen bevestigen. Uit berekeningen van deze verkeersbond blijkt, dat het totale aantal motorrijtuigen in Neder land per 1 Juli 999.330 bedroeg, zodat kan worden aangenomen, dat dezer dagen in ons land het millioenste motorrijtuig op de weg is verschenen. Dit aantal kan als volgt worden onderverdeeld, waarbij de tussen haakjes geplaatste aantallen, de laatst bekende, door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens voorstellen per 1 Augustus 1954: personen auto's 258.800 (219.411), autobussen 6.520 6.359), vrachtauto's en bestel wagens 94.500 87.609), trekkers met opleggers 3.960 (3.864), speciale voer tuigen 4.700 (4.588), motorrijwielen inclusief scooters 142.800 (130.486), brom fietsen 477.000 375.892), tractoren 250 (230) en motordriewielers 10.800 (10.096). x 4 Procentsgewijze is het aantal bromfietsrijders het sterkste gestegen (bijna 27 procent). 1 Juli beliep dit volgens de becijferingen van de K.N.A.C. 477.000, zodat men mag aannemen, da* thans het half millioen is bereikt. Het totale aantal geregistreerde motorrijtuigen bedroeg, aldus de K.N.A.C., op 1 Augustus van verleden jaar 838.517 stuks, zodat tot 1 Juli een stijging met ruim 19 procent viel te constateren. algemeen de „luxe" sportfiets, met veel nikkel, glimmende velgen, handrem men, in een fraaie grijze of groene kleur. De fabrikanten hebben zich ge haast aan deze vraag te voldoen, of deze gemeende vraag te pousseren. Toch vraagt een dergelijke sportfiets nog een hele uitgave. Een zeer handige fabri kant heeft een gewone toerfiets met simpele middelen het uiterlijk van een sportfiets gegeven. Hij levert haar te gen een betrekkelijk lage prijs. Zo heeft hij zijn omzet op peil kunnen houden. Andere fabrikanten zeggen desgevraagd dat „het nogal meegevallen is". Veel positiefs kan men echter niet vertellen. Neen, bij de motorisering schijnt de normale fiets enigszins in discrediet te geraken. De handel kan weinig opwek kends laten horen. Toch rijden er nog vier millioen in ons land. De sportfiets komt intussen aan de vraag tegemoet met een prachtig product, waarop de fabrikanten terecht trots kunnen zijn. Van het bondsbureau van de Konink lijke Nederlandse Wiielren Unie ont vingen wij een brief van de volgende inhoud: „Tijdens een onderhoud, dat op Woens dag 17 Augustus op het Uniebureau heeft plaats gehad tussen de heren Koot, Stol en De Voogd der sportcom- missie en de heren Pellenaars en Van Ierlant-Joosen, in aanwezigheid van de heer Van Eek als intermediair, is ge bleken, dat de publicatie in de pers, welke voor de genoemde heren der sportcommissie aanleiding was een pro ces aanhangig te maken tegen de heer Pellenaars. geen juiste weergave der fei ten inhield. Op grond hiervan hebben de heren Koot, Stol en De Voogd besloten de Of ficier van Justitie te Amsterdam te ver zoeken, het proces geen doorgang te laten vinden". De Amerikaanse Riegel Paper Co. zal als eerste papierproducent nylonpa pier in de handel brengen. Volgens een woordvoerder van de maatschappij is de kwaliteit van nylonpapier beter dan die van papier, gemaakt uit hout, pulp of lompen. Het zou minder gemakkelijk scheuren en beter bestand zijn tegen chemicaliën en vocht. Hoeveel dit nieu we papier zal kosten is nog niet be kend. De opmars van het gemotoriseerd verkeer. Het Amerikaanse lesvliegtuig, dat bo ven Korea vermist werd, blijkt te zijn neergeschoten door Noord-Koreaanse luchtafweerbatterijen. De opperbevel hebber der Verenigde Naties in Korea heeft hierover gistermorgen een krach tig protest ingediend bij de militaire bestandscommissie. Een ander Ameri kaans vliegtuig, een Dakota, dat naar het vermiste toestel zocht, is eveneens beschoten. Maar dit toestel keerde be houden op zijn basis terug.. De opspo- ringswerkzaamheden zijn nu stopgezet. In het protest, dat gistermorgen is in gediend tegen het neerschieten van net lesvliegtuig, wordt gezegd, dat de Noord- Koreanen de gedragsregels hebben ge schonden, waaraan, alle beschaafde lan den zich houden. Bestraffing van de schuldige artilleristen en uitlevering van de piloot en de tweede inzittende van het lesvliegtuig worden in de protest nota geëist. (Reuter-UF) In het Schoenachdal. 0"gpV®teinaTm kilometer ten Zuiden van de Pasteinaim, is nu het stoffelijk cachot gevonden van George Koetsier, die te zamen met zijn broer sedert zi ouii j.l. werd vermist. Zoals men weet, keerden de gebroeders Koetsier, die uit Bussum afkomstig waren, niet te rug van een bergtocht door net Wild- gerlosgebied. Men vermoedt, dat zij van een rots zijn gestort. Het zoeken naar de tweede vermiste is thans her vat, daar men vermoedt dat zijn stoi- felijk overschot in dezelfde omgeving zal liggen. „Het is opmerkelijk hoe snel de ont wikkeling, vooral op economisch ter rein, in Nieuw-Guinea de laatste vijf jaar is gegaan. Er staan heel wat plan nen op stapel, die het stadium van voorbereiding al lang achter de rug hebben. Ik denk b.v. aan het plan om een gebied van ongeveer 1000 ha in Zuid-Nieuw-Guinea in te polderen voor de rijstbouw, waardoor het land voor de rijstteelt „self-supporting" zou kunnen woiden en eventueel zelfs aan export zou kunnen denken. Dan het project voor een grote houtzagerij in Manokwari hout heeft in de toe komst als export-product een beste kans en de bouw van een dwars- helling in deze stad, waar straks alle schepen van de Kon- Marine zullen kunnen dokken. Dat Is natuurlijk veel goedkoper dan thans geschiedt, want nu moeten de schepen voor reparatie of revisie terug naar Nederland of naar Australië". Deze perspectieven zag de heer N. Makkes, ex-directeur van Binnenland- se Zaken in Nieuw-Guinea en voor malig plaatsvervanger van gouverneur Van Baal, die met het ms „Oranje" van de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland in Amsterdam is terugge keerd. Voor goed, want behalve vijf Jaar bestuursarbeid in dat overzeese rijksdeel heeft de heer Makkes ook ai een loopbaan van dertig jaar in de tropen achter de rug. Zijn plaats in Nieuw-Guinea is nu ingenomen door dr. H. J. K. Cowan, tot dan toe directeur van Sociale Zaken daar. Het land kampt nog steeds met een Het Oostenrijkse genootschap van me dici, de Kamer voor geneeskunde, zaï voor het einde van deze maand een staking van twee dagen uitroepen uit protest tegen een voorgestelde zieken- fondswet. De datum van de staking zal niet tevoren bekend gemaakt worden, om tegenmaatregelen te verh:"ij? De doktoren zullen tijdens de staking wel beschikbaar zijn voor n°° De Kamer voor geneeskunde heeft er op gewezen, dat de ziekenfondswet geen vrije dokterskeuze door patiënten toe- staat. Ook zijn de doktoren met tevre den met de voorgestelde salariëring. Het ontiVerp voor een ziekenfondswet za] begin September in het parlement be handeld worden. (Reuter) enorm personeelstekort. Velen van de weinige mannelijke geregistreerde werkkrachten zijn in dienst van de petroleum-maatschappij, bouw- of ha venbedrijven en een groot deel van de rest heeft zijn eigen taak. Vandaar dat men zoveel mogelijk alle arbeid mechaniseert; maar er blijft natuurlijk een vacuum, dat deels door immigra tie opgevuld zou kunnen worden, al dus de heer Makkes. Vijftien Nederlandse musici zijn in de tu inzaai van de Haagse Dierentuin, in tegenwoordigheid van de Canadese am bassadeur, de heer Thomas A. Stone en de Canadese militaire attaché, colonel Willis J. Moogk, bij het Canadese leger (active force) ingelijfd. Zij legden voor majoor M. E. Meers, commandant van de „3 cdn. adm. unit", de verklaring af, waarbij zij zich voor een tijd van zes jaar verbinden. De jonge Neder landers worden geplaatst in Canadese militaire muziek-corpse'n. Van het vijftiental zijn er 12 clarinet- tisten, een hoornspeler, een fluitspeler en een euphonium-speler. Zij worden resp. geplaatst bij de Royal Highland Company, Halifax, N.S., de Royal Ca nadian Dragoons, camp Borden, Onta rio, de Royal Canadian Signals, King ston, Ontario. De Nederlandse emigranten uit vele plaatsen in ons land, a1® jjon- lo. Schinveld, Gendringen, Hor a selersdijk, Noord-Schalde,n Leiden Amsterdam, Ro^an de korte Kwintsheul en Utrecht mj plechtigheid werd^dese televis?ge ™De Canadese ambassadeur heeft de Nederlandse emigranten welkom gehe ten. De provinciaal van de naters Obla te? vaatnpr^at"a.te Cuyck heeft een drie- m«rrfo kloosteroverste benoemd. Tot overste van het klooster te Ravens- nn^MolaeubUrg (collegium Caroli- w benoemd pater A. Kusters; m -. Uuyek (klooster „de Ma- Pater dr* J* Voogt en tot over- klooster „Regina Paces" Duiven (Geld.) pater P. Post. Amerikaanse missie in Berlijn beeft bjj de Russische autoriteiten ge protesteerd tegen „het recruteren van leden van het Duitse personeel van de missie voor spionnage", aldus heeft een Amerikaanse woordvoerder gisteravond meegedeeld. De Oost-Duitse politie voor de staatsveiligheid zou onlangs twee maal gepoogd hebben Duitse employé's van de Amerikaanse missie als spionnen te recruteren. (Reuter) macht zal een onderzoek instellen naar berichten dat jonge militairen van de R.A.F. op een danspartijtje van R.A.F.- officieren dienst hebben moeten doen als lakeien, waarbij zij livreien en ge poederde pruiken moesten dragen. Ook zullen beschuldigingen worden onder zocht volgens welke dienstplichtigen van een opleidingsschool van de luchtmacht te Halton, Buckinghamshire, gebruikt werden als huishoudelijke hulp voor officiersvrouwen. Het parlementslid Denis Howell had van een onlangs gedemobiliseerde R.A.F.- militair vernomen, dat oppassers van ge huwde officieren de woningen van de officieren in het kamp moesten schoon houden en boodschappen voor officiers vrouwen moesten doen. Van een of twee van deze oppassers werd zelfs verwacht, dat zij de kinderen van de officier zou den aankleden en naar school brengen. „Er werd van ons verwacht, dat wij voor dienstmeisje zouden spelen voor de officiersvrouwen", aldus de gedemobi liseerde R.A.F.-militair. De Britse pers wijdt zeer veel aandacht aan deze kwestie. De bromfiets is een vertrouwd verschijnsel op de vaderlandsi wegen gewor den. Er rijden er nu al een half millioen. Niet steeds is de berijder zich van zijn snelheid bewust. Het aantal ongelukken is in verhouding wel vermin derd, doch toch nog te groot. De voetganger moet bij het oversteken in de drukke stad dubbel opletten. Vier Britse reservisten, die op her halingsoefeningen waren, zijn gister nacht om het leven gekomen, toen een onbemande zware tank van een helling afreed en in een militair tentenkamp terechtkwam. Vier andere reservisten werden gewond. Als een schildwacht niet alarm had geslagen zouden er veel meer doden zijn gevallen. Het ongeluk gebeurde op de Salisbury Plain, waar na de tweede wereldoorlog honderden Nederlandse militairen hun opleiding voltooiden. De tank sloeg in het holst van de nacht op hol. Hij reed van een heuvel af en kreeg steeds meer snelheid, terwijl hij op het tentenkamp aanstoof, waarin de reservisten sliepen. De schildwacht blies uit alle macht op zijn fluitje jn rende door het kamp om zoveel mogelijk mannen te wekken. Voor de tank het tentenkamp binnen rolde kwam hij nog in botsing met een vrachtauto, waardoor zijn vaart enigs zins verminderde. Desondanks kwam de tank pas in het midden van het kamp tot stilstand. Twee militairen werden op slag gedood, een derde bezweek op weg naar een ziekenhuis en een vierde stierf in het hospitaal. Twee gewonden verkeren in levensgevaar. Horizontaal: 1. opgeld. 4. fr. onbep. vnw. 6. onmeetbaar getal. 7. wat ge sproken wordt. 10. water in Friesland. 12. zwaardvis. 15. consulaire dienst (afk.). 16. deel v. e. stad. 19. pl. in Gel derland. 22. duur van eb en vloed. 23. wapen. 24. rondhout. 25. vulkaan. 26. metaal. 27. onder andere (afk.). 29. klaar. 31. als eerder (afk.). 32. trekdier. 33. gemeenschappelijk stuk grond. 35. kromming. 38. op de wijze van. 39. re kening. 41. staaf. 42. ind. rivier. 44. ge mene. 45. lengtemaat (afk.). 46. deel v. d. bijbel (afk.). 48. worm. 50. bijwoord. 52. en omgekeerd (afk.). 54. buiteling. 57. boom. 61. tandeloos zoogdier. 62. de onbekende. 63. duivelin. 67. bloem. 70. de oudere (afk.). 71. berggeit. 73, drie- tenige struisvogel. 76. geogr. aanduiding (afk.). 78. soort onderwijs (afk.). 79. jongensnaam. 81. pl. in Azië. 83. meis jesnaam. 85. rondreis. 86. verbinding. 87. doordringend ruikende vloeistof. 90. ge bogen been. 92. fr. voegwoord. 94. voor zetsel. 95. titel. 97. bijwoord. 98. deel v. e. bijenkorf. 100. uniek. 101. bolgewas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2