Grote Prijs van voor Van Vliet en ten onrechte Bunker Amsterdam Strijd om tennistitels in beslissend stadium 1 I mKÈËImw it, Geiler en Donner komen remise overeen Zweedse eenling winnaar tweede Draken-dag op ■Iw— Wagtmans en Verschueren brengen leven in de stayers-brouwerij Fenny ten Bosch in moeilijkheden Kostbare vergissing van Donner redt Geller-in-tijdnood BSi f - I Derde wereldrecord voor Lenie de Nijs ARABESKË IN PURPER Kort conflict in de Zaanse haven VRIJDAG 19 AUGUSTUS 195b PAGINA Verrassende manoeuvre van Maspes CLOSE WINNAAR IN NAMEN Internationale marathon in Enschede Nederlandse athletiekploeg tegen Duitsland' Prof-voetballer kan sigarenzaak houden Franse wielerploeg voor wereldkampioenschappen Examen-s mi TOURNOOI IN GOTHENBURG Tijd op 880 yards met 2,1 sec. verbeterd Om de Dragon Gold-Cup Weinig wijzigingen in de kopgroep mfën nL xx i193 pnt 5' simon door W.H. VANEEMLANDT De uitslagen Duitse rubberboot voor „De Hoop" PLEISTiEROOILLlBCTE E.H.B.O. Staatsdiploma leraar stenografie Mgr. Tato mag niet terug naar Argentinië (Van onze sportredacteur) Amsterdam, Donderdagavond streden sprint zegevierde de grijzende Woerdenaar. Er was nog een „Grote Prijs" te ver- In het Olympisch Stadion heeft men delen. Voor de stayers. In twee man- weer eens een echt ouderwetse wieier- ches, die rijk aan sensatie waren avond kunnen beleven. Onder de meest voornamelijk dank zij de gedragingen ideale weersomstandigheden die men van wereldkampioen V erschueren en zich maar mag wensen, hebben zich de onverbeterlijke Wagtmans heb- voor "de ogen van ruim 25.000 toeschou- ben de specialisten in het rijden achter wers vele opwindende en gevarieerde knallende, blauwe gasvlammen produ- wielergevechten afgespeeld. Dat resul- cerende zware motoren gestreden om teerde bijvoorbeeld in een bijzonder de „verkeerde"^ winst. Door een onbe- merkwaardige samenstelling van het grijpelijke manipulatie van de jury drietal dat uiteindelijk mocht strijden werd niet de overwinning maar de om de eer en de pecunia, verbonden strijdlust beloond. De voor de sport als aan het winnen van de Grote Prijs van eerste geldende wet van de sterkste Amsterdam voor sprinters. Men vond werd genegeerd. En zo viel de zege in die finale namelijk Van Vliet, Derk- niet te beurt aan de winnaar, aan sen en de jonge Italiaan Maspes. Het Wagtmans, maar aan de Engelsman was een schone kans voor Van Vliet Bunker, die zich wel taai heeft verzet om er een revanche voor het Neder- maar als het erop aaii kwam toch te lands kampioenschap van te maken, weinig gewicht in de schaal vermocht Dat gebeurde zowaar. Na een fel om- te leggen. De Belg Alex Close heeft Donderdag avond te Namen het criterium der kam pioenen gewonnen. Zijn tijd voor de 88 kilometer van het parcours was 2 uur 10 min. Het klassement luidde verder: op 10 seconden: 2. Astrua (It.); op 1 min. 38 sec.; 3. Darrigade (Fr.); 4. Sor- geloos (B.); 5. Corbusier (B.); 6. Brown (Gr.-Br.); 7. Derboven (B.); 8. Hoar (Gr.-Br.)9. Couvreur (B.); 10. Van Steenbergen (B.). Wim van Est werd met een aantal andere renners, bij wie Fomara (It.), Louison en Jean Bobet (Fr.), en Gaul (Lux.) ex aequo lie ge plaatst. Voor de internationale marathon, die Zaterdag 27 Augustus a.s. te Enschede wordt gehouden, zijn inschrijvingen bin nengekomen vein de Britten S. E. Cox, Geoff Iden, Roy Claxton en C. B. Jodd. de Tsjechen Haroslav Sourek en Drahomir Pechnek, de Argentijn Gomo en de Oostenrijkers Gruber en Zeinar. Voorts zal de Duitse athletiek bond zijn beste twee lopers afvaardigen, van wie de namen nog niet vaststaan, en een Üental andere athleten in de gelegen heid stellen voor eigen rekening naar Enschede te gaan. Voor Nederland staat de deelneming van Janus van der Zande vast. In een avondwedstrijd te Rouen heeft de Franse profclub Rouen „Eindhoven" met 30 verslagen. Bij de sprinters dus een vreemde finale, maar een nog merkwaardiger voorspel. Tot drie keer toe moest, om te beginnen, het startschot wor den gelost voor de serie waarin Derksen en Maspes elkaar de rol van de man-in-eerste-positie wilden toebe delen. Derksen had twee keer ban- denpech. Maar dat was zo opvallend niet. Het ging hier om het vele mi nuten durende nummertje sur-place dat door het tweetal werd weggege ven. Het publiek begreep daar maar weinig van en gedroeg zich dat schijnt de gewoonte te zijn bij toe schouwers bij sportieve gelegenhe den als onwelopgevoede ondeskun- digen. Voor wie het niet mocht we ten: bij wielrennen behoort ook even wichtskunstenarij. De series brachten uiteindelijk Van Vliet, Harris, Maspes en Sacchi recht streeks in de halve finale. Van de ver slagenen verschaften Derksen en de Fransman Bellenger zich middels de herkansingsrit ook een plaats bij dit viertal. In de eerste halve finale lever den Van Vliet en Maspes vervolgens een boeiend tweegevecht. Door de baan op te klimmen slaagde Van Vliet erin Maspes tot tweemaal toe op beslissen de momenten tijdens diens ruksprinten op te vangen. Op het laatste rechte stuk bleef de Nederlander toen een de cimeter voor. Tot ieders verrassing zegevierde Derksen in de andere rit. De Nederlandse kampioen maakte er een sprint van 300 meter van. Harris, de wereldkampioen, kwam daarna een banddikte te kort om de zo vroegtijdig opgelopen achterstand nog weg te kun nen werken. Twee Nederlanders dus al in de finale. Wie zou de derde worden? Dat ging, zo redeneerde men vooraf, natuurlijk tussen Harris en Sacchi. Maar zoals Van Vliet tijdens de finale van de wereldkampioenschappen in Zü- rich, in 1953, redeneerde dat hij die niet sterk is althans moet trachten slim te zijn, zo deed Maspes het nu. Vrijwel onmiddellijk na de start, op het mo ment dat Harris en Sacchi hun aan dacht aan eikaars gedragingen wijdden Fenny ten Bosch heeft het in de kwart finales van het dames enkelspel van de nationale tenniskampioenschappen niet gemakkelijk gehad. Haar tegenstandster, de Amsterdamse mej. J_ Wienese, haalde een achterstand van 15 op tot 55, maar toen had zij al haar kruit verscho ten en Fenny riskeerde niets meer. Met 75 won laatstgenoemde de set en de partij. De partij tussen Van DalsiimDehnert en Holst—'Wiegers (halve finale heren dubbelspel) is niet uitgespeeld. Toen eerstgenoemd dubbel met 62, 6—2, 36, 2—0 de leiding had, trokken Holst en Wiegers zich terug. Een schouder- blessure van Wiegers was hiervan de oorzaak. De meeste toeschouwers trok de ont moeting tussen GorisKaramoy en Lod- eizenVan Meegeren. Hier waren het Goris en Karamoy die de overwinning behaalden met 80, 63. 86. Het beste spel kwam van Karamoy, die de meest onverwachte ballen wist te halen. De uitslagen luiden: Dames enkelspel: Fenny ten Bosch versL mej. J. Wienese 62, 75; mevr. De Nederlandse heren-athletiekploeg, die 21 Augustus te Groningen in de lan- denwedstrijd dames en heren tussen Nederland en Duitsland in het stads park aantreedt, is als volgt samenge steld: 100 meter: Th. Saat, A. H. van Hardeveld en H. Rulander, (Vlug en Lenig): 200 meter: A. H. van Harde veld, H. Rulander, (beiden V. en L.), T. Aret (Dos); 400 meter: Chr. Smil- diger (V. en L.), E. Smulders (Avon), F. Moerma (Pro Patria);800 meter: Harry de Kroon (Trekvogels), H. Haus (PSV), J. Rem (Lycurgus); 1500 me ter: R. Spierenburg (PEC), B. Bohle (Volewijckers). W. Rovers (Thor); 5000 meter: J. Fekkes (Dos) H. Viset (Cial- fo), W. Damman (Vlug en Lenig): 110 meter horden: P. Nederhand (Aio), J. Parlevliet (Vlug en Lenig) en E. Ka merbeek (PSV): verspringen: H. Vis ser (AAC). H. Griek (AAC), C. Sleeu- wenhoek (Vlug en Lenig): hoogsprin gen: P. Nederhand (ALO), B. v. Oos ten (Vlug en Lenig), J. W. Nummerdor (Olympia); polsstokhoogspringen: M. van Es (THOR), C. Lamoree (Kome ten), E. van Praagh (DOS); speerwer pen: J. Fikkert (Emmen), E. Kamer beek (PSV), F. v. d. Heyden (ACC); discuswerpen: Chr. Postma (Trekvo gels), J. Fikkert (Emmen), L. Rebel (Quick); kogelstoten: W. Koch, (Pro Patria). B. Demmink (Hellas), J. v. d. Maat (Vlug en Lenig); 4 x 100 meter estafette: D. Tempelaar, Th. Saat, H. Rulander, A. H. van Hardeveld (Vlug en Lenig); 4 x 400 meter estafette: Harry de Kroon (Trekvogels), Chr. Smildinger (Vlug en Lenig), E. Smul ders (AVON) en F. Moerman (Pro Pa tria). E. Reus versl. rr.ej. J. Muilemeister 64, 75; Nel van der Storm versl. mevr. B. Thung 75, 62; mevr. A. Koopmans versl. mevr. F. Rouwenhorst 75, 61. Heren enkelspel, kwart-finales: Van Dalsum versl. Marré 60, 63, 62; Karamoy versl. Goris 62, 63, 62; Dehnert versl. Van Eysden 62, 63, 16, 6—3; Van Meegeren versl. Van Gas- selt 6—1, 6—2, 6—4. Heren dubbelspel, halve finales: Van Dalsum en Dehnert versl. Holst en Wie gers 6—2, 6—2, 3—6, 2—0. Holst en Wie gers trekken zich terug. Goris en Ka ramoy versl. Lodeizen en Van Meegeren 6—0, 6—3, 86. Dames dubbelspel, halve finales: mej. L. Fikenscher en mej. F. Ferir versl. mevr. A. Koopmans en mevr. E. Schol ten 63, 62; Nel van der Storm en Fenny ten Bosch versl. mevr. E. Reus en mej. J. Muilemeister 62, 75. De Haagse prof-voetballer De H. die door de economische politierechter veroordeeld is tot tien gulden boete en sluiting van zijn sigarenzaak om dat hij niet in het bezit is van een middenstands- en een vakdiploma, zal, als hij dat wil, zijn zaak kunnen be houden Hij heeft namelijk van aller lei kanten aanbiedingen gekregen van mensen die wèl de vereiste diploma's bezitten en die zich als beheerser be schikbaar willen stellen. De volgende Franse beroepsrenners zijn aangewezen voor de wereldkam pioenschappen, die van 27 Augustus tot 4 September te Rome en te Milaan ge houden zullen worden: Louison Bobet, Darrigade, Anquetil, Bauvin, Jean Bobet, Caput, Forestier, Geminiani, Francois Mahé, Molineris, Antonin Rolland, Scodeller. Uit deze renners zal later de definitieve ploeg van 8 man worden gevormd. Achtervolging: Claude le Ber en An- drieux. Stayerswedstrijd: Roger Queugnet en Le Strat. Reserve: Rioland. Sprint: Bellenger, Gerardin en Gaig- nard. AMSTERDAM, 18 Aug. (G.U.) Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift „The Rus sian colony in Zürich (1870—1873)", J. M. Meijer, geb. te Hoenderloo. 's-Gravenhage 18 Augustus. Notarieel examen N. M. G. Nijst, te Amsterdam, (2e ged.). P. T. J. van der Valk, te 's-Gravenhage (2e ged.). en tegelijk Bellenger in het oog hielden, liet Maspes het drietal de hielen zien. Hij had, op een veilige afstand van vijf meter, schuilevinkje gespeeld achter de ruggen van dit drietal en stoof op het meest onbewaakte ogenblik als een ppl naar beneden. Harris was de eerste die van de schrik bekwam. Toen was het al te laat. Maspes toonde opnieuw over bijzonder veel snelheid te beschikken. Harris bleef de lengte van een fiets achter. In de finale zegevierde, zoals ge zegd, Van Vliet. Bij het ingaan van de laatste 200 meter lag hij aan het wiel van Derksen, in de laatste bocht was het verschil nog maar een neus lengte, daarna kon Van yiiet de gro tere pure snelheid volledig laten gel den. Maspes kwam in dit verhaal niet voor. De wedstrijd met de onnatuurlijke normen, de ritten van de stayers, heeft vele vaderlandse harten weer goed ge daan. Men vindt het terecht wel de moeite waard om enige bewondering op te brengen voor de man die zo nu en dan eens op de fiets achter de motor stapt en bij die gelegenheden doorgaans een aantal lieden met een grote of min der grote reputatie in deze speciali teit links en rechts enige denkbeeldige oorvijgen toedient. Ge begrijpt het wel licht al, het gaat hier om Wagtmans, de man die bergtoppen kan beklimmen en ook op de baan zijn woordje weet mee te spreken. Welaan, Wagtmans heeft zijn aanhang niet teleurgesteld. Hij was in de rit, die een echte wed strijd genoemd mocht worden, het ge vecht over 50 kilometer, de enige die wereldkampioen Verschueren partij heeft gegeven. Nog geen kwart was er afgelegd of Verschueren had al zijn te genstanders, behalve Wagtmans, een ronde achterstand bezorgd. Tot twee keer toe wilde Verschueren ook de aan val op Wagtmans openen, beide keren echter was de Nederlander hem te slim af. Het werd in de laatste fase zelfs zo, dat Verschueren tegenaanvallen van Wagtmans moest weerstaan. Aangezien Verschueren in de eerste rit, over 25 km., door bandenpech, misfortuin en enig comediespel in de laatste ronde een vrijwel zekere overwinning ontging, betekende de tweede plaats van Wagtmans in de langste rit, gevoegd bij een derde plaats in de eerste, de uiteindelijke zege in de totale wedstrijd. De jury kende de „Grote Prijs" echter toe aan de in Amsterdam wonende Engelsman Bunker, die twee keer vierde was ge worden. Men was kennelijk al te ge- imponeerd cjoor de wijze waarop deze jongeman zich verweerde nadat hij eerst een ronde achterstand had opge lopen en men vergat daarbij kenne lijk te bedenken dat Wagtmans deze zelfde knaap had gebruikt voor een geslepen spelletje, namelijk om Ver schueren op te jagen tot het moment dat Wagtmans de tijd gekomen acht te om zelf in het offensief te gaan. En zo kon het gebeuren, dat de win naar van de wedstrijd niets verdien de en dat de man die vierde werd de buit veroverde... Neen, mijne heren, zo gij vinding rijk wilt zijn, weest het dan ook. Ly-Kfi.xoS v.* Voor de derde keer in luttele weken tijds heeft het Hilver- sumse meisje Lenie de Nijs de aandacht van de gehele interna tionale zwemwereld voor zich opgeëist. Ditmaal ging het om het wereldrecord op de overigens ongebruikelijke afstand van 880 yards. Ook nu werd het een suc ces. Groot was opnieuw de vreugde na de geslaagde record poging. De Belg De Feyter is eerste geworden in een wedstrijd te Boom waarvoor 71 beroepsrenners van start gingen. Hij reed de 165 kilometers in 4 uur 28 min. Zesde werd Hinsen (Ned.). Lenie de Nijs van De Robben (Hil versum) is er in geslaagd het wereld record over de 880 yards te verbete ren. Zij noteerde een tijd van 10 min. 58,1 sec. Het oude record stond sedert 25 Juni 1954 op naam van Lorraine Crapp (Australië) met 11 min 0,2 sec. Het Robbenzwemstertje verbeterde tevens het nationale record over de 800 meter waarvoor zjj 10 min 55,4 sec. liet afdrukken. Het oude Nederlandse record over 800 meter stond sedert 23 Juli 1955 reeds verstandig geweest. 11. e6-e5. In de derde ronde van het inter zonaal schaaktournooi te Gothenburg speelde voor het eerst de Zweed Stahlberg mee, die voldoende her steld scheen te zün om in elf zetten en met drie kwartier spelen een re mise te maken met Rabar. Pach- mann en Unzicker deden er twee zetten en een kwartier langer over om hetzelfde resultaat te bereiken. Ook Spassky en Petrosian gaven zich weinig moeite en besloten na 24 zet ten tot remise. Op geheel andere wijze brachten Ilivitsky en Szabo het tot gelijk spel. Wel won Ilivitsky spoe dig een pion maar ondanks zijn hard nekkige pogingen dit voordeel te rea liseren, slaagde Szabo er in na 38 zetten een gelijke stand op het bord te brengen. Bronstein zette zijn op mars voort met een magistraal gespeel de partij tegen Vliwa. Uit een Nimzo- Indische opening hield Bronstein het loperpaar en de betere pionnen- stelling over. Panno schijnt een zeer gelukkige hand van spelen te hebben tegen zijn landge noten. Na in de tweede ronde Najdorf verslagen te hebben, versloeg hij thans Guimard, die met een verdachte Ta- 1 ar.ch-verdediging had geopend1'Pan 10 verxreeg mei zeer eenvoudige minge len een geweldige stelling en na de da- meruil stortte de zwarte stelling ineen. Hij won in 31 zetten. Donner moest zich met zwart tegen Gellers koningspionopening verdedigen. Hij koos daartoe de Franse partij en wel een theoretisch als ongunstig be kend staande variant. Geiler leidde on der opoffering van een pion een zeer gevaarlijk uitziende koningsaanval in. Donner verdedigde zich koelbloedig en bewees, dat wit iets te overhaast te werk was gegaan. Nadat enige stukken afgeruild waren, Geiler in grote tijd nood kwam en Donner nog steeds een pion meer had, vergiste onze landge noot zich en was Geiler in staat een gelijke stand te bereiken. Aangezien de Rus op dit ogenblik voor de resteren de zetten nog slechts enkele seconden over had, accepteerde hij remise. De partij tussen Geiler (Rusland) en Donner (Nederland) had het volgende verloop: Wit: Geiler. Zwart: Donner. 1. e2-e4 e7-e6, 2. d2-d4 d7-d5, 3. Pbl-c3 Pg8-f6, 4. Lcl-g5 d5xe4. Zelden gespeeld. Zwart verkrijgt een passieve stelling. 5. Pc3-e4 Lf8-e7, 6. Lg5xf6 Le7xf6, 7. Pgl-f3 Pb8-d7, 8. c2-c3. Hier dacht de witspeler, die deze opening kennelijk niet verwacht had, zeer lang na. In aanmerking komt ook Dd2 of Lc4. De laatste zet is waarschijnlijk de sterkste. 8Dd8-e7, 9. Lfl-d3 0-0, 10. Ddl-c2 g7-g6, 11. h2-h4. Wit speelt als ware hij geïrriteerd. Eerst lang rocheren was op naam van Lenie de Nijs met 10 min. 58,4 sec. Mary Kok had tevoren een poging gedaan om het wereldrecord 880 yards te breken, maar met haar tijd van U min 2,4 sec. bleef zij ruim 2 seconden boven de tijd van Lorraine Crapp. 12. h4-h5 e5xd4, 13. h5xg6 h7xg6, 14. 0-0-0. Wit kan moeilijk terugnemen op d4, daar het schaak op b4 zeer onaange naam is. 14d4xc3, 15. Pe4xc3 Pd7-b6, 16. Tdl-el De7-d7. Zwart heeft het moeilijk, toch is de stelling wel te verdedigen. 17. Pf3-e5 Lf6xe5, 18. De winnaar van de Grote Prijs van Amsterdam voor de sprinters, de Neder landse crack Arie van Vliet, met zijn beide zoontjes, die er als de kippen bij waren, om hun snelle vader te feliciteren. Een oorverdovend geloei van scheeps hoorns begeleidde Donderdagmiddag de Zweed Foke Bohlin toen hij als overwinnaar in de tweede wedstrijd voor de Dragon Gold-cup over de eindstreep ging. Deze zege had de sympathie van alle toeschouwers om dat Bohlin als enige Zweed in het ge zelschap tegen groepen van diverse na tionaliteiten moest vechten. Hij had in deze race van het begin af de leiding voor de Nederlander van Duyl, ter wijl de Deen Ole Berntsen en de Duit ser Thomsen zich in de tweede helft van de wedstrijd naar voren werk ten. Zij eindigden als derde en vier de en bleven in het algemeen klasse ment met Bohlin, Noes-Pedersen en de Nederlander van Duyl in de kop groep. Driemaal moest er gestart worden. De beide eerste keren was meer dan de helft van de deelnemende jach ten te vroeg weg en ook de derde maal was het vertrek ons inziens niet helemaal zuiver. Toen werden de Deen Warrer en Thomsen teruggeroepen maar er waren nog meer onregelma tigheden begaan, die blijkbaar op het startschip niet te zien waren. Thomsen en Warrer behoefden echter in het ge heel niet te treuren, want zij kregen nu een prachtig open veld voor zich, terwijl alle anderen op een kluitje bij elkaa*- dreven. De beslissing voor de eerste plaats viel reeds op het eerste kruisrak, waar op Bohlin de leiding nam vóór van Duyl. Bij het ronden van de boei kwa men de Nederlander Blickman en de Fransman Clamageran, die achter de Italiaan Sorrentino de vierde en vijfde plaats bezetten, in aanvaring waarbij de Nederlander de schuldige was en zich dan ook onmiddellijk terugtrok. Erger was de aanvaring tussen van de Stadt, Van Wijk en de Duitser Fi scher, waarbij de Duitser buiten zijn schuld overigens een gat in de stuurboordboeg van Van Wijks boot voer. Dit drietal diende na afloop pro testen tegen elkaar in en het resul taat was, dat Van Dijk uitgesloten werd. Een protest tussen de voor Por tugal varende Zweed Cramer en dc Nederlander Bakker ontlokte het pro testcomité een Salomo's oordeel: one slist. De uitslag van de tweede «edsri^ luidt: i; F. I. R. Bohlin <zw.' s hoeken 2, 1800 pnt. 2. W. Berntsen ®ed.). Trintel 1499 pnt.43T0. Berntsen ri? wit ^Ned) Oranje 1101 pnt. 6. c +;T (It Tergeste 1022 pnt. 7 Sorrentino n Tji qcc nn+ Th Warrer (Den.). pnt. TTp+ algemeen klassement na twee dagln U&t: LH,Noes-Petenen (D™ 2697 pnt. 2. F. I. R. Bohlin (Zw.) 2559 pnt. 3. en 4. O Berntsen (Den.) en Th Thomsen (Did.) elk 2521 pnt. 5. w. p. van Duyl (Ned.) 2396 pnt. 58 „Nou zegt u het precies," meende juffrouw Ke tel dankbaar. „Die ene keer, dat ze Jaap hebben overgehaald aan die kraak mee te doen, maakt ie mand toch niet tot een slecht mens, waar of niet?" „En waar zit hij nu? In Brussel?" Juffrouw Ketel stond op en dribbelde naar de schoorsteen. Uit een gebarsten vaasje, op welks voet stuk een roze hond uit een groen hokje kwam kij ken, viste zij een smoezelig papiertje op, dat zij Sta ring toereikte. „Dit is het adres van zijn baas." De brigadier las: Gautier Fils, Charleroi. Dat kon hij wel onthouden. „Wanneer is hij vertrokken?" vroeg hij langs zijn neus weg. „Dat kan ik je nou precies zeggen. Haal die prentbriefkaart met die kerktoren erop maar even uit de lijst van de spiegel. De dag nadat die kwam ging Jaap er 's middags van tussen." Staring nam de smoezelige kaart, bewonderde de onwaarschijnlijke Dom, draaide het stukje karton om en moest zich geweld aandoen om zijn gezicht in de onverschillige plooien te houden. Utrecht 13 Junie. Liefe Jaapie morgen kom ik in mokum en ben om 3 uur bij Uw tuis. Veel liefs van Uwe Anna. „Kijk, kijk!" Hij moest in de gemoedelijke conver satietoon blijven om geen argwaan te wekken, maar het kostte hem moeite, want de brigadier had het gevoel alsof hij een hamerslag op het hoofd had ge kregen. „Ik wist niet dat Jacob met trouwplannen rondliep!" Juffrouw Ketel lachte honend. „Trouwenniet 20 n topdel! Niks hoor. Jaap is ook niet van gisteren...... Hij durfde niet eens met haar voor de dag te komen. Moeder werd er met een aardige smoes 's middags om twee uur op uit gestuurd en ze mocht vooral niet vóór zessen thuis komen. En Bet van beneden, mijn buurvrouw, moest beslist meedan was die ook van de vloer. En hij was nog benauwd ook, dat mijn kostganger thuis zou komenDat d°e ie toch niet als er een fat soenlijke vrouw bij je op visite komt, zeg nou zeil. Ik dacht er het mijne van. Hij wou met die griet al leen zijnde laatste middag, dat hij thuis was nog wel. Ik hoopte nog, dat hij er zou zijn, toen ik om half zeven met Bet terugkwam. Maar hij was al weg zijn koffertje was er niet meerNee, die meid heb ik helemaal met gezien, dat begrijpt u. Ze keek even zwijgend naar buiten. „Nou ja, jong wil jong zijn, waar of niet? Ik zal hem er niet met schele ogen op aankijkenMaar het was _de al lereerste keer, dat bij me zo iets heeft geflikt Jaap is geen heilige boon, maar wat hij uitvoert doet hij altijd buiten de deur. Dat gaat niemand wat aanzie je, ik kan niet goed zetten, dat-ie z'n ouwe moeder uit haar eigen huis stuurde. Afijn, hij heeft geprobeerd om het goed te makenin mijn boezelaar vond ik een briefje van vijf en twintig toen ik thuiskwam „Dat was dus op 14 Juni- „Je kan het zien aan die kaart. Het was op een Dinsdag, dat weet ik goed, want mijn commensaal heeft Dinsdag tot acht uur s avonds dienst. Die kaart kwam de vorige dag 's morgens vroeg." Staring keek naar het poststempel. Ja, dat kon uitkomen. De kaart moest bij de lichting van Zon dagnacht zijn geweest en dus de 12e zijn gepost. Dat klopte wel niet met de datum, die „Anna" bo ven haar boodschap had geschreven. Maar als Anna morgen, dus op de 14e, wilde komen, dan moest ze haar briefkaart wel op de 13e dateren „Mag ik die kaart meenemen, moeder?" „Wees er gelukkig mee! Die griet is geen kennis van mij „Je zal er wel van hebben opgekeken, dat hü zo ineens weg moest." Het was maar een spiering, die Staring uitwierp. Maar mensen, zoals deze, moest je nu eenmaal aan de praat, weten te houden. „Ach ja: Jaap was van plan nog een maandje thuis te blijven. Maar zo is die jongen nu eenmaal Zo lui als een varken, wanneer hij geen zin in wer ken heeft en dan ineensrrt. Weg-is-t-ie!" ,,'t Moet gezellig voor je zijn geweest, zolang hij over de vloer was. Zo'n opgewekte gast als hü geeft je nog eens een verzetje. En voor zü'n vrienden zal het ook een verlies zün geweestHet zouteloze gezicht, dat Staring voor gelegenheden als deze be waarde, nam een peinzende uitdrukking aan. „Hoe heette die goeie sobat van hem ook weerJe weet wel wie ik bedoel Juffrouw Ketel liet haar pientere oogjes even be dachtzaam op haar bezoeker rusten. „Nou zit je me uit te horen," zei ze koeltjes. „En als ik niet oppas, brandt mün boeltje in de keuken nog aan. Ik moet even goed aan mün eten denken! Dag, brigadier. Je komt er wel uit, niet?" Terwül Staring door de steeg naar zün auto liep, had hü wel kunnen zingen. Jammer, dat ze me door kreeg, toen ik over die vrienden begon, dacht hü een beetje spütig. Maar veel was er niet verloren. Nu het spoor eenmaal duidelük naar de Baron voerde, was het een peuleschil voor de politie om Jacobs doopceel te lichten. Dat bezoek van Anna was na- tuurlük camouflage geweest; de kaart diende alleen om Ketel met het juiste tüdstip van zün karwei be kend te makenEn het uur klopte nauwkeurig met wat de recherche kon verwachtenToen hü in de wagen zat en het adres van de Belgische or gelman had genoteerd, zie hp: „Piet we rijden even langs het huis van meneer Van Houthem." De commissaris, die juist van het hoofdbureau was thuisgekomen, ontving Staring in de tuin, schonk de bezoeker een borrel in en stopte zün laat ste pÜP voor het eten. „Je ziet er uit of je nieuws hebt, Willem, maar voor je ermee voor de dag komt, wil ik je het müne vertellenHerinner jü je nog, dat wp in Septem ber 1935 een grote inbraak onderzochten bü de Con tinentale Bank Associatie op het Frederiksplein?" (Wordt vervolgd) Telxe5 Dd7-d6, 19. f2-f4 Lc8-d7, 20. g2-g4 Ld7-c6. Zwart doet steeds gedwon gen zetten. 21. Ld3-e4 Kf8-g7. Nu heeft de zwartspeler het ergste wel achter de rug. Kennelijk onderschat hij de eigen stelling, anders had hij de verdubbeling van zijn pionnen wel vermeden. 22. g4-g5 Tf8-h8. Dit was niet nodig. Beter was Tfe8. 23. Thl-dl Dd6-b4, 24. Dc2-f2. Gei ler was in razende tijdnood. 24. Ta8-d8, 25. Tdixd8 Th8xd8, 26. Le4xc6 b7xc6, 27. f4-f5 g6xf5, 28. Df3xf5 Db4-d6, 29. Te5-e2. Remise. Zwart bood remise aan. De stelling is nog zeer moeilijk en objectief niet ge wonnen. Geiler had voor de resterende zetten minder dan een minuut, Donner nog vijf minuten. Eindstand: Wit: Kcl, Df5, Te2, Pc3, pionnen a2, b2, gs. Zwart: Kg7, Dd6, Td8, Pb6, pionnen a7, c7, c6, f7. De uitslagen van de derde ronde zijn: Spassky (Rusl.)Petrosian (Rusl.) Y,1 Yz, Geiler (Rusl.)— D o n n e r (Ned.) Yz, Ilivitsky (Rusl.)Szabo (Hong.) YzYï, Bronstein (Rusl.)Sliwa (Polen) 1—0, Pachmann (Tsj. SI.)Unzicker (W.-Dld.) Yz—Yz, Rabar (Joegoslavië)— Stahlberg (Zweden) y2Yz, Medina (Venezuela)Fllip (Tsj. SI.) afg. Bis- quier (V.S.)Fuderer JJoegoslavië) 0— 1, Panno (Arg.)Guimard (Arg.) 10, Pilnik (Arg.)Najdorf (Arg.) afg. Ke- res (Rusl.) vrij. De stand luidt nu: 1/2/3 Ilivitsky (Rusl.), Panno (Arg.) en Fuderer (Joe- gosl.) 2!4 punt (uit 3 partijen), 4. Bron stein (Rusl.) 2 pnt. (2), 5/6 Spassky (Rusl.) en Geiler (Rusl.) 2 pnt. (3). 7/8 Rabar (Joegosl.) en Szabo (Hong.) 1 Y« pnt. (3), 9/10/11 Medina (Venezuela), Najdorf (Arg.) en Filip (Tsj. SI.) 1 pnt. 1 afg. partij (3), 12/13/14 Petrosian (Rusl.), Keres (Rusl.), Pachmann (Tsj. SI.) ieder 1 pnt. (2), 15 Donner (Ned.) 1 pnt. (3), 16 Pilnik (Arg.) Yz pnt. 1 afg. partij (2), 17 Stahlberg (Zweden) Yz pnt. (1), 18/19/20 Bisquier (V.S.), Guimard (Arg.) en Unzicker (W.-Dld.) pnt. (3), 21 Sliwa (Polen) 0 pnt. (3) Ongeveer honderd Zaandamse haven arbeiders h'.ben Donderdagmiddag ruim anderhalf uur gestaakt. De ontevredenheid was ontstaan door het aanplakken van een biljet, waarin werd medegedeeld, dat arbeiders, die niet acht uur per dag wensten te wer ken, een boete zouden krügen van 1,40 per uur. Het komt nl. voor, dat arbeiders, die 's morgens om zes uur beginnen na vier uur een schip hebben gelost en dan is het vaak nodig dat de arbeiders de resterende vier uur op een ander schip moeten werken. Dit was niet naar de zin van de arbeiders en om drie uur Donderdag middag bij het wisselen van de ochtend en avondploeg legden zü het bültje er bü neer. Drie leden van het hoofdbestuur van de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrüf, de heren R. Laan, W. Breegeman en Hulsker, alsmede de voorzitter van de bootwerkers, de heer P. Winter, spraken de stakers toe, het geen tot resultaat had, dat de mannen om tien minuten over half vijf naar de schepen terug gingen. Zaterdag komen zü in vergadering büeen om de zaak nader te bespreken. Het conflict om vatte drie met hout geladen schepen. Het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop" heeft onlangs op zee een Duitse collega, de Fischerei Schutfï!?°l „Meerkatze" ontmoet. D e b®to„s,in? van de De Hoop" be- begeng toe hoe de Dm«e rubberboot, zit waren van een %an logg k waarmede Patl^rden gehaald. n/nieuwe 'De Hoop" is weliswaar ultelrSt roet een rubber reddingboot- ■maar deZ.® blee'c ln de practijk t® klein te zbn er een brancard mee te vervoeren. De „Meerkatze" heeft nU in volle zee het gebeurde op de 56e breedtegraad „De Hoop" aangeroe pen met het verzoek eens te komen kijken. Tot groot genoegen van de "De Hoop"-bemanning werd van de „Meerkatze" een grote rubberboot ge bracht. Deze zal voorlopig dienst doen tot Vlaardingen, het einde van de reis, waar een nieuwe grote rubberboot klaar zal liggen. Zondag is het EHBO-Zondag. Ditmaal heeft de leiding van deze organisatie afgeweken van de traditionele actievorm en zyn er geen prijzen verbonden aan de collecte. De EHBO-leiding is van mening, dat, nu voor eigen organisatie een beroep op de kerkgangers wordt gedaan, kan woorden volstaan met een vrijwillige collecte. Men is ervan overtuigd, dat met gulle hand zal worden gegeven, om zodoende uiting te geven van de waar dering voor het vele nuttige werk, dat de bond regelmatig verricht tijdens ac ties ten bate van landelijke, charitatie ve instellingen. De opbrengst van deze collecte is uit sluitend bestemd voor de uitbreiding van het reeds bestaande werk en, waar het nog niet is voor de vestiging hier- van. Een pleister in plastic, die onbeperkt houdbaar blijft in de verpakking, zal aan de kerkgangers worden aangeboden. Bij K. B. is ingesteld een staatsdiplo ma voor leraar in de stenografie. Het diploma, zomede de daarop te plaatsen aai tekening van leraar in de stenogra fie in een vreemde taal zal worden verkregen op grond van het met gun stig gevolg afleggen van een examen, gehouden volgens het reglement in het K. B. vermeld, en een tweetal pro gramma's. De in Juni van dit jaar uit nië verbannen hulpbisschop van Buenos Aires, mgr. Manuel Tato, zal niet terug keren naar zün diocees in Argentinië. Mgr. Tato heeft gevolg gegeven aan nei verzoek van kardinaal Luque, aartsDis- schop van Bogota, om in Columbia blüven, nadat hem een visuni voor O terugreis naar zün land door de Arg - tünse overheid geweigerd was. (K.JN.ir./

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4