Kabinet in Indonesië als een aanmerkelijke verbetering begroet VcnkcuSe PLEISTERCOLLECTE I Opnieuw relletjes in het Saargebied Snelverkeer in plaats van ,y Bellodoor Bergen Vroedvrouwenkwestie van principiële aard W interpro gramma van de K.A.B. Het gevaar voor radio-actieve stoffen in voedsel en water Ontvangst op Amsterdams stadhuis Oud-minister van Economische Zaken naar Nederland gevlucht? Ministers niet meer in dure auto's Arbeiders slaags met politie Pro-Duitse partijen ontkennen schuld— Actie der communisten? Tram zou f 15.000.- per jaar kosten Een katholiek heeft het recht bij ziekte of bevalling deskundige katholieke hulp te eisen Keuze uit een aantal actuele sociaal-culturele problemen Isotopenlaboratorium voor Rijks instituut Volksgezondheid Stad der toekomst Controle op geldelijk beheer ministeries Zondag a.s.: EHBO-ZONDAG Pakistan protesteert bij Indië Wens van Bergens gemeentebestuur: OM PRACTIJK IN ZEVENBERGEN Stuwdam in V.S. dreigt te bezwijken Vier plaatsen geëvacueerd De ontvoering van pater Jötten Militairen mogen er niet aan deelnemen In de omgeving van Bielefeld Terugbetaling verlangt van opgelegde boete Val van vijftien meter kost arbeider het leven VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1955 PAGINA pastilles In Nantes GEEF ROYAAL! SNORKEL Handel tussen Korea em Japan stopgezet Wandelmars Veteranen- legioen Nansen-medaille voor de Koningin Het incident met padvinders op Cuba Schrijven van N.P.V. aan minister Beyen Op R.D.M.-terrein Kapitein Van Gaart verlaat HollandAmerika-lij n In Indonesië heeft men de nieuwe 'e8ering met enigszins gemengde ge- kelens ontvangen. Dat mr. Burhanud- "jn Harahap minister-president en mi nister van Defensie is geworden, wordt m brede kring toegejuicht. Ook de te- rugkeer van dr. Sumitro Djojohadiku- sonio als minister van Financiën en Van dr. Leimena als minister van Ge wondheid wordt algemeen met vreugde begroet. Van sommige andere minis- ters echter vreest men, dat ze te oud gullen blijken te zijn of te weinig erva ring zullen hebben om veel te preste ren. Wel echter staat vast, dat dit kabi net is samengesteld uit onbesproken figuren, zoals de opdracht van vice- president Hatta aan de formateur luid de. Aangezien het eerste programma punt van de regering luidt „het doen terugkeren van het vertrouwen van de bevolking, en in het bijzonder van het leger, in de regering" is dit van zeer veel belang. Dat de regering van mr. Burhanuddin Harahap dan ook als aan merkelijk beter beschouwd moet wor den dan die van mr. Ali Sastroamidjo- jo is iets, dat algemeen wel als vast staand wordt aangenomen, al had men hier en daar dan ook gehoopt dat er méér bekende, vooraanstaande integere figuren uit de Indonesische samenleving zitting in zouden krijgen. Een onmiddellijk succes heeft de hieuwe regering geboekt met haar eer ste maatregel: Besloten is, dat de mi nisters in het vervolg niet meer, zoals voorheen, in grote dure auto's zullen rijden, maar in kleine. De Buicks, daarin de vroegere ministers gereden hebben, zullen openbaar verkocht wor- öen. Natuurlijk betekent dit op zich- 2elf slechts een onbelangrijke bezuini ging op de uitgaven van de Indone sische staat, doch het psychologische effect ervan is zeer groot. Indien ae ministers het voorbeeld geven van een sober leven, dan moeten de andere hoge ambtenaren wel volgen. Bh,d Vorige regering was het echter juist andersom. Voorts blijkt uit alles dat deze rege ring van plan is om de corruptie, die in Indonesië een steeds erger wordend kwaad was geworden, ernstig te bestrij den Men heeft daarbij de medewer king van het leger, dat dit euvel reeds lang met lede ogen aanzag. De ex-minister van Justitie, mr. Djo- dy Gondokusumo, die door de M.P. is gearresteerd, is degene die in het ver leden heeft verklaard, dat de toenmalige chef-recherche, die hij ontslagen had, nimmer verdenking tegen de boven hem gestelde minister had mogen koes teren. „Zelfs de procureur-generaal mag geen verdenking koesteren tegen de minister van Justitie," aldus mr. Djo- dy Gondokusumo destijds. Nog dezelf de dag echter dat hij zijn functie over droeg, liet de procureur-generaal hem door de militaire politie arresteren. Maar toen mocht het dan ook... Veel is er in de Indonesische Pers te doen over het vertrek naar Nederland van de oud-munster van economische zaken, mr. Iskaq Tjo- krohadisurjo. Dit vertrek wordt al gemeen als een vlucht beschouwd. Naar het dagblad „Indonesia Raya" meldde, heeft mr. Iskaq bij zijn ver trek ook niet de officiële weg bewan deld, doch is hij met een verklaring van zijn toen nog demissionnair in functie zijnde collega van justitie, de inmiddels gearresteerde mr. Djody, het land uitgekomen. „Indonesia Raya" is overigens een zeer fel bestrijder van de corruptie. Het wordt in legerkringen veel gelezen en wordt algemeen beschouwd als een Het in Djakarta verschijnende blad „Indonesia Raya" verneemt, dat de mi nister van Financiën, dr. Sumitro, de In donesische Algemene Rekenkamer heeft opgedragen een onderzoek in te stellen naar het geldelijke beheer van een aan tal ministeries en diensten en onver wijld maatregelen te nemen, indien on regelmatigheden aan de dag zouden tre den. Deze maatregel vloeit voort uit een an de programmapunten van het nieu we kabinet ter bestrijding van de cor ruptie. De accountantsdienst van de Indone- ®ische overheid zal aan de Rekenkamer i, °„„er\ toegevoegd om het onderzoek te bespoedigen. (PIA) Advertentie CHOCOLADE... Stakers en politiemanneni jn Nantes met elkaar m botsing g '«en, toen de stakende werfarbriders na massabijeenkomst trachtten f &HSeq tot het gebouw van de prefec- dat door de politie wer de jH>d. Een aantal betogers kekogel' tl öe politie met stenen, terwijl ande- .demonstranten van straatstenen Ticaden oprichtten. Op een gegeven SeiihJik werd er een handgranaat het politiecordon geworpen, waar- h„kï twaalf man werden gewond. Later .ebben de veiligheidstroepen met be- uip Van traangas en gummistokken de inkers uit elkaar gedreven. Na afloop la k de relletjes bleek dat er ongeveer jachtig gewonden waren. Er zijn zeven „n twintig politiemannen gewond, van 'e elf ernstig. De werven waren gisteren gesloten °Qr de werkgevers nadat de inventa- s van hun kantoren de dag tevoren w°°.l- tie arbeii'ers was vernield. De eiknemers, die op deze wijze een oonsverhoging van veertig francs per te r wisten af te dwingen, kregen later dat de werkgevers de nieuwe waarde als van nul en generlei arbeiders wearT^ gisteren hebben toren Aran a "ebroken m de kan- bilair vei-niel<TerVAn' Waar ZÖ het meu" in het gehïew V°lgens de politie is zend oiiMn r meer dan tiendui- Gehelmdn SChade gericht, leerden gisteren'fheidstroepen Patrouil" bij de werven n„ni 1 navengebied en lijke autoriteiton\ st van de P'aatse- sloten. feiten waren alle café's ge- (Reuter.) exponent van wat men in hoge leger kringen denkt. Het was „Indonesia Raya" dat dezer dagen meldde, dat de oud-minister van financiën dr. Ong Eng Die 50.000 dollar heeft verdiend door te knoeien met de aankopen van wapens voor het leger in Italië. Ook meldde dit blad dat de voormalige vice-pre- mier, Zainal Arifin, van zijn pelgrims tocht naar Mekka twee dure auto's mee terug had gebracht. Dergelijke opzien barende berichten vereisen stellig een grondig onderzoek ep het begint er op te lijken dat procureur-generaal Suprap- to die bekend staat als een fatsoen lijk man, maar die onder de vorige re gering niet veel kon doen, thans met medewerking van regering en leger de zaken zal gaan aanpakken. Het is te vroeg voor een definitie ve uitspraak, maar dat er een frisse wind waait in Indonesië is zeker! In het Amsterdamse stadhuis werden Donderdagmiddag namens de gemeente Amsterdam ontvangen de deelnemers aan het congres van de International Movement of the United Nations, ge organiseerd door de Nederlandse Stu dentenvereniging voor Wereldrechts orde. Mr. dr. R. L. Drilsma (midden), waarnemend directeur van de afdeling Onderwijs ten stadhuize, die de deel nemers ontving, is hier in gesprek met twee congressisten uit Nigeria. Advertentie Voor de tweede maal binnen 24 uur is hef tot ongeregeldheden gekomen tijdens de campagne voor het Saarple- bisciet in Saarland. Ook nu weer zag de politie zich genoodzaakt met de gummiknuppel en een waterkanon tus senbeide te komen. De incidenten speel den zich af buiten een gebouw in St. Ingbert, waar vierduizend personen, die binnen geen plaats hadden kunnen krijgen, luisterden naar de woorden van premier Johannes Hoffmann. Agi tators in de menigte wierpen flessen en stenen naar de vensters van het gebouw en begonnen twistgesprekken met het publiek. Zij jouwden Hoffmann u't ®n richtten hun leuzen ook tegen de Belgische voorzitter van de plebis cietcommissie Fernand Dehousse, die zich in de vergaderzaal bevond. De po litie trok de gummiknuppel en een waterkanon werd in gereedheid ge bracht. Een politieofficier deelde per luidspreker mee dat het waterkanon in werking zou worden gesteld als de orde niet zou terugkeren. Er volgde nog een charge met de knuppel en er vlogen nog wat stenen rond, maar de agitators verdwenen spoedig van het toneel. De voorzitter van de Europese com missie voor het Saargebied, de Bel gische senator Fernand Dehousse, heeft voor vandaag een spoedvergadering belegd met de voorzitters van alle po litieke partijen in de Saar, ter bespre king van de relletjes die deze week tjjdens de campagne voor de volksstem ming zijn uitgebroken. Dehousse zal de leiders der pro-Franse en pro-Duitse partijen en vertegenwoordigers van de Europese organisaties in een ronde ta felconferentie bijeenbrengen. Gisteren heeft hij de situatie besproken met de leiders der Saar-regering. Zoals be kend zijn Woensdag zestien personen gewond tijdens een bloedige vechtpar- PJ in Neunkirchen, waar de pro-Franse ver?16^ J°bannes Hoffmann in een dat rfZlSgsredevoerinS er °P aandrong 7m, oÜ Saar het Frans-Duitse statuut dap. a?.vaarden. Verleden week Zater- Saarbrücker,retllet;ies voorgevallen in ten pen o a' 0611 Pro-Duitse elemen- manns partj[etrVBer^deriilg va\Hoff" De drie SL trachtten te verstoren. ontkend op 5"^ ^1? ben gehad b« d^ve-at6 hand te hei> twee pro-Europese meetin^a- V+n* toe zijn gehouden. Volgens de® nniitie actiefHgeweest elf TË communistisch proj.agandïmatertetl aangetroffen. De pro-Duitse part«en dfe voor het eerst na een verbod van vele Pakistan heeft gisteren een scherp protest gezonden aan de Indische rege ring te New Delhi in verband met de aanval op het Pakistaanse consulaat in Bombay. Het consulaat had zelfs de vlag van Pakistan binnengehaald tijdens de demonstraties uit protest over de incidenten aan de grens met de Portugese enclave Goa en toch werd het consulaat door een woedende me nigte bestormd. De nota vraagt om schadevergoeding en beschuldigd de autoriteiten in Bombay van gebrek aan het nemen van afdoende maatregelen om het incident te voorkomen. De Indische regering heeft met on middellijke ingang de postdiensten voor de drie Portugese enclaves op het In dische contingent opgeheven. Dit zou de eerste zijn van een reeks maatre gelen tegen de enclaves, Goa, Diu en Daman. (UP) jaren vrij zijn om aan de campagne deel te nemen, trachten het aanstaan de referendum te maken tot een uit spraak voor Duitsland of voor Frank rijk, maar dit wordt niet van de Saar- landers verlangd. De genoemde par tijen wekken hun aanhangers op het statuut te verwerpen. (UP) „Sinds verleden jaar ben ik van mening, dat Bergen geen trampro bleem heeft", aldus burgemeester dr. W. Huygens van Bergen (N.H.), die Donderdagmiddag, bijgestaan door enkele wethouders, in het raadhuis van Bergen een persconferentie heeft gehouden. „Wij hebben hier alleen te kampen met een autoverkeersprobleem. Onze straatjes zijn te nauw. Binnen afzien bare tijd als de tunnels onder het Noordzeekanaal gereed zijn zullen er nog veel meer auto's komen. Daarom moet Bergen een brede verkeersweg krijgen, hetzij vlak buiten het dorp om, hetzij over de oude spoorbaan door het dorp heen. Persoonlijk kom ik er rond voor Uit: ik zie de laatste weg, dus die over de spoorbaan, als de enige oplossing. De plannen voor een groot plein op de plaats van het stationsem placement liggen gereed. Wij willen er een soort moderne dorpsbrink van ma ken met kleine parkeerplaatsen en met één zeer grote parkeerruimte, die alle auto's zal kunnen opvangen. Hieraan schenkt het gemeentebestuur zijn beste krachten niet meer aan de tram." „Het heeft geen nut meer over een railverbinding met Bergen aan Zee te praten", aldus de burgemeester. „Wat voor tram er ook zou komen (en dat zou dan particulier moeten geschie den, omdat de Spoorwegen het niet meer doen), het zou Bergen minstens f 15.000 per jaar kosten." De vraag werd gesteld of het juist is dat enkele jaren geleden bij een plebisciet bijna de gehele bevolking zich uitsprak vóór behoud van de tram. „Ja," antwoordde de burgemeester, „doch de bevolking was toen niet goed voorgelicht." „Overigens," zo vervolgde hij, „heb ben ook B. en W. in de jaren van 1950 tot 1954 kosten noch moeite gespaard om de tram te behouden." Thans is hij van dit streven teruggekomen, om dat hij een verkeersweg veel belang rijker vindt. Via de snelweg kunnen de voormalige passagiers van „Bello" met bussen naar Bergen aan Zee worden gebracht. Dr. Huygens is er zeker van dat ook op de spitsuren een goede busdienst voldoen de vervoerscapaciteiten bezit. Het Parool van Donderdag heeft op nieuw een „katholiek schandaal" ont dekt. Dit keer heeft het zich afgespeeld in Zevenbergen, waar een niet-ktaho- lieke vroedvrouw zich had gevestigd maar waar haar na enige tijd het wer ken onmogelijk werd gemaakt door het optreden van het katholieke ziekenfonds „Onderlinge Ziekteverzekering" en van het „Algemeen Ziekenfonds voor Breda en Omstreken", die formeel in strijd met het ziekenfondsbesluit zich bereid verklaarden aan hun leden bij beval ling uitkering te doen ook als een ka tholieke arts daarbij geneeskundige hulp verleende. Krachtens het nog uit de Duitse tijd stammende ziekenfonds- besluit moet de verzekerde om voor uitkering in aanmerking te komen ge bruik maken van de hulp van een vroed vrouw als deze aanwezig is. Toen de beide genoemde fondsen ook uitkerin gen gingen geven voor bevallingen door de arts verricht, liep de praktijk van de vroedvrouw zo achteruit dat ze enige maanden geleden haar werk heeft neergelegd en vertrokken is. Volgens Het Parool heeft de direc teur van het AZBO tegen mej. Bloe- mert, de vroedvrouw, gezegd dat „alles in orde zou zijn als zij maar katholiek wilde worden, terwijl er voorts nog een uitspraak van een pastoor over de flinkheid van OZ, dat in deze kwes tie zo'n principiële houding aannam, wordt bijgesleept. Bij informatie bij de directeuren van de beide genoemde ziekenfondsen kre gen wij van het geval de volgende le zing: Mej. Bloemert vestigde zich in Zevenbergen en sloot een contract met het AZBO, dat in deze gemeente ver scheidene leden telt. Haar werkzaam heden strekten zich ook uit over het kerkdorp Langeweg, waar het OZ le den heeft. Enige van dezen wendden zich op een gegeven ogenblik tot het bestuur van het ziekenfonds met de vraag of zij verplicht waren bij beval ling gebruik te maken van de diensten van de niet-katholieke vroedvrouw. Waar het hier niet een kwestie van deskundigheid van de hulpverlenen de partij maar een vraag van prin cipiële aard betrof, namelijk of een Het winterontwikkelingsprogramma 1955/'56 van de Katholieke Arbeiders Beweging wijkt dit seizoen af van het traditioneel geworden centrale motief, waarop de verschillende lessen ge richt waren. Wij herinneren aan de thema's godsvertrouwen, wereldvrede, communisme etc. Dit jaar is zo'n centraal motief los gelaten en is de keuze uit een aantal Advertentie An important pen for important people Ends -dunk filling* Zuid-Korea heeft alle handelsbetrek kingen met Japan verbroken. Zonder dat een officieel communiqué werd ge publiceerd, verklaarden woordvoer- ders van vier verschillende regerings- instaties dat met ingang van gis teren alle handel met Japan was stop gezet. Deze autoriteiten verklaarden dat de stopzetting van de handel inbe grepen was in de Woensdagavond be kendgemaakte maatregel, waarbij alle reizen van Zuid-Koreanen naar Japan werden verboden. In het communiqué werd verklaard dat de betrekkingen met Japan een kritiek punt hadden be reikt. De Engelse tekst maakte geen melding van de stopzetting van de han del, doch de Koreaanse tekst sprak van het beëindigen van „reisverkeer en han del." „De Japanners gaan voort aansluiting te zoeken bij het communisme en wei geren bovendien hun onwettige aan spraken op vijf en tachtig percent van Korea's eigendommen in te trekken," aldus een woordvoerder der regering. Met ingang van gisteren worijen geen licenties voor handel met Japan meer verstrekt. Reeds gistermorgen heeft de douane de in- en uitklaring van goe deren uit en voor Japan stopgezet. De bank van Korea heeft, sinds gisteren eveneens geen credietbrieven meer ver strekt aan handelaren die zaken doen met Japan. (UP) In de Amerikaanse staat zijn van nacht luchtbeschermingsploegen opge roepen om te helpen bij de evacuatie van vier plaatsen in de omgeving van het stuwmeer van Otis omdat de stuw dam dreigt te bezwijken. Het stuwmeer heeft een oppervlakte van 880 ha. Het ligt in de Zuidwesthoek van Massachu setts. De vier bedreigde plaatsen zijn Itis, Sandersfield, Sheffield en Great Barrington. (UP). Toen enkele jaren geleden in de bouw plannen van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Bilthoven een iso topenlaboratorium werd opgenomen, wist men nog niet dat de ontwikkeling van de toepassing van de kernenergie voor vreedzame doeleinden in zulk een snel tempo zou verlopen. Nu de aanbesteding van het isoto- topenlaboratorium aanstaande is, men er in de kringen van het Rijks instituut voor de Volksgezondheid van overtuigd, dat het accent van de werkzaamheden in het laboratorium naast het onderzoek met isotopen, eveneens zal moeten vallen op de be studering van de methoden waarme de men straks zal kunnen onderzoe ken of er in voedsel of drinkwater on gewild radio-actieve stoffen voorko- men die schadelijk zijn voor de volks gezondheid. Op het ogenblik, zo vernemen wij van de zijde van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, is dit gebied nog niet in een practisch stadium van onder zoek gekomen. In verschillende landen houdt men zich evenwel intensief met het vraagstuk bezig. Ook in T.N.O.- en in physische laboratoria in Nederland werkt men aan het onderzoek. Evengoed als men thans voor de ge zondheid schadelijke bacteriën en che mische stoffen in voedsel en drinkwa ter kan aantonen, zal men zich straks ook op de hoogte moeten stellen van de mogelijke schadelijke gevolgen van ra dio-actieve stoffen hierin. Een probleem, dat ook thans bij de Geneefse conferentie wordt bestudeerd. In een Amerikaans rapport staat een waarschuwing te lezen, dat, wil men vloeibaar radio-actief afval in publieke water gaan lozen, men terdege de mogelijke gevaren onder ogen dient te zien. Zo is de vraag inmiddels gerezen of er gevaar schuilt in het feit, dat Engeland regelmatig radio-actief afval in de Noordzee loost. Over de ontvoering van pater Jos Jötten meldt Pia nader dat hij samen met dr. Uhrmann, hoofd van de gezond heidsdienst in Dengala door een bende is gegrepen. Zij waren op weg van Palu naar Dengala in Midden-Celebes. Nabij Watusampu werden zij door een bende aangevallen, die hun jeep in brand stak en hen wegvoerde. Pater Jötten woonde pas een week in Palu. Er zijn vissen, die zeer gevoelig zijn voor radio-activiteit en zich bij voor keur met kleine organismen voeden welke radio-actieve stoffen in zich heb ben opgenomen. Dergelijke vis wordt dan ook gevaarlijk voor de consumptie. Nederland zal binnen afzienbare tijd ook een kernreactor krijgen en de ge dachten zijn uitgegaan naar een vesti ging aan zee, juist om de afvalstoffen te kunnen lozen. Er staat al vast, dat het isotopenla boratorium in Bilthoven op korte ter mijn gereed zal moeten komen, opdat het staatstoezicht op de volksgezond heid en in het bijzonder de hoofdin spectie welke met de hygiëne van bo dem, lucht en water belast is. tijdig de mogelijke gevaren voor de Neder landse volksgezondheid zal kunnen on derkennen. Het Veteranenlegioen Nederland acht het discriminerend, zo schrijft het, dat de minister van Oorlog aan militairen verboden heeft deel te nemen aan een door de wandelgroep van de afdeling 's-Gravenhage van het Legioen, te or ganiseren wandelmars. Het V.L.N. zegt, dat de wandelgroep aangesloten is bij de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Oefening en dat bij ministeriële be schikking alle militairen toestemming is verleend aan marsen van verenigin gen aangesloten bij deze bond deel te nemen. Van de zijde van het ministerie van Oorlog vernemen wij hierover, dat aan het V.L.N. bericht is, dat de minister op het standpunt staat, dat militairen alléén uitnodigingen voor wandelmar sen mogen aanvaarden die uitgaan van erkende sportbonden. Daartoe rekent men het Veteranenlegioen niet. Een uit zondering kan worden gemaakt voor die instanties die marsen organiseren waaraan traditioneel door militairen wordt deelgenomen. Voorts vernamen wij nog, dat de mi nister overweegt het aantal wandel marsen, waaraan miiltairen mogen deel nemen, te besnoeien. actuele, sociaal-culturele problemen gemaakt. De onderwerpen zijn zo ge kozen, dat ze bruikbaar zijn zowel in de grote stad als op het platte land. Een zeer algemeen onderwerp is: De toekomst van onze kinderen. Een ander onderwerp is getiteld: Ons dorp verandert snel. Hierin wordt inder daad een uitermate actueel plattelands probleem aan de orde gesteld. De ur banisatie van het platteland als ge volg van de dynamiek der moderne tijd is ook op de recente sociale stu diedagen van de KAB op het kasteel te Gemert aan de orde geweest. Toen is voor het kader wel gebleken, dat deze verstedelijking een heel complex van sociale, economische en zielzorge lijke problemen roept. Een ander onderwerp heet: De ko mende ouderdomsverzekering. Een van de begrippen die regelmatig terugke ren in propagandabrochures, in poli tieke redevoeringen, manifesten en op congressen is bezit voor iedereen. Angst voor de wereld vanmorgen en radio en televisie, zijn de titels van de volgende twee onderwerpen. Het interprogramma 1955/'56 zal worden besloten met een voordracht, die de naam heeft gekregen: positie kiezen. De KAB is er van uitgegaan dat ook in ons land de vaak geruis loze strijd tussen goed en kwaad aan de gang is. Er is wel geen kerkver volging of godsdienststrijd, maar wel is een langzame voortdurende onder graving waarneembaar van het chris telijke beginsel, waarop onze maat schappij dient te zijn gebouwd. Lauwen en meelopers zijn nu voor de zaak van Christus waardeloos, zo heet het in het Vormingsprogramma. Het beslu.t met de woorden: Slechts zij, die zich bewust zijn van de grote gevaren, maar ook van de enorme kansen die de Christenen in deze maatschappij hebben, zullen bewust positie kunnen kiezen. De stad der toekomst zal de Hamburg- se architect Keichow gaan bouwen in de nabijheid van Bielefeld, tegen de hellingen van het Teutoburger woud. De stad zal geen verkeerskruisingen kennen en ondanks het ontbreken van verkeersborden de veiligste van het land worden. Zij zal worden gegroe peerd rond een klein stuwmeer, aan welks oever de centrale gebouwen zul len verrijzen. Oe stad Is berekend op zestienduizend inwoners en zal binnen vier jaren voltooid moeten zijn. Het initiatief tot het plan is genomen door de stad Bielefeld, die een tekort van 24000 woningen telt en geen heil ziet in een wild uitgroeien van de huidi ge stadskern. De nieuv_ stad zal dan ook elf kilometer van Bielefeld verwij derd zijn. 15 September zullen in het paleis der V. N. te Genève Nansen-medailles wor den uitgereikt. De Nansen-medaiile voor 1955 is bestemd voor Koningin Juliana. De Nederlandse gezant te Bern, mr. A. W. C. Baron Bentinck, zal de onder scheiding voor de Koningin in ontvangst nemen. De Nansen-medaiile 1954 is be stemd voor mevrouw Roosevelt, die haar onderscheiding persoonlijk in ontvangst l zal nemen. katholiek het recht heeft bij ziekte of bevalling deskundige k-tholieke hulp te eisen, gaf het OZ ten ant woord dat het nimmer katholieken zou verplichten gebruik te maken van niet katholieke hulp waar katholieke hulp te krijgen is. Dit antwoord was over het geheel in overeenstemming met de houding van de ktaholieke ziekenfondsen in het algemeen, die reeds jarenlang het genoemde punt in het ziekenfondsbesluit op princi piële gronden aanvechten. De katholieke bewoners van Lange weg gingen dus voor hulp bij beval ling naar de katholieke arts. Toen het OZ zijn contract met mej. Bloemert afsloot, was zij volgens de directeur, de heer A. de Wolf, op de hoogte van dit standpunt, waarmee zij zich accoord verklaarde. De bewoners van Zeven! :rgen echter eisten - a hetzelfde recht voor zich op en sommigen van hen gingen van het AZBO over naar het OZ. Het AZBO besprak de zaak met de Ziekenfondsraad, die zei de grondig te zullen onderzoeken. Inmid dels besloot oen het voorbeeld van het OZ te volgen. De heer Relik van Alphen, directeur van 1 t 10, heeft van een en an der naar hij zegt mededeling gedaan aan mej. Bloemert. Hij ontkent echter ten stelligste de door Het Parool ver melde woorden te hebben gebezigd. „Daar ik steeds vergezeld was door r°n van onze mensen", aldus de heer Relik, „kan ik de onjuistheid daarvan ook gemakkf' .'k bewijzen". Inmiddels heeft mej. Bloemert in derdaar haar praktijk in Zevenbergen opgegeven en is de kwestie door de vroedvrouwenvereniging aanhangig gemaakt bij de Ziekenfondsraad, waar ze naar wij vernemen binnenkort aan de orde zal komen. Uit een en ander is echter wel overduidelijk gebleken hoezeer het nodig is dat eindelijk het Ziekenfondsbesluit met zijn ver schillende ondemocratische bepalingen eens wordt vervangen door een aan Nederlandse opvattingen aangepaste Ziekenfondswet. Meer dan tien jaar na de oorlog is dit besluit, dat velen een doorn in het oog is, nog steeds van kracht en on danks herhaalde toezeggingen is er nog weinig uitzicht op een spoedige oplos sing. Bij het eerste optreden van dit kabinet heeft minister Suurhoff een ont werp van wet in het vooruitzicht ge steld, maar men verwacht niet dat er in de huidige zittingsperiode iets van komt. In elk geval zijn de katholieke Ziekenfondsen niet voornemens zich op grond van dit besluit in hun princi piële recht te laten aantasten. Mocht de Ziekenfondsraad besluiten de aan de arts gedane uitkeringen niet uit het vereveningsfonds te vergoeden, dan zul len de ziekenfondsen deze kosten uit andere middelen weten te vergoeden. Het bestuur van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" heeft zich tot de minister van Buitenlandse Zaken gewend met een brief, waarin het be stuur verklaart het te betreuren, dat de Curagaose leden van de N.P.V. op weg naar de wereldjamboree in Cana da, op Cuba moeilijkheden hebben on dervonden. Zoals bekend is, zijn pad vinders uit Curasao op doorreis naar de Jamboree tijdelijk op Cuba vastgehou den, omdat men hen er van verdacht re- volutionnairen te zijn. Volgens de lei der van de groep hadden sommige douanebeambten op Cuba nog nooit van padvinders gehoord. Het bestuur van de N.P.V. verbaast zich hierover, daar Cuba zelf sedert 1914 padvinders heeft. Het bestuur van de N.P.V. verzoekt de minister zijn bemiddeling te willen verlenen, dat de 140 dollar die de pad vinders moesten betalen „voor de poli tiebewaking en voor het vervoer van hun uitrustingsstukken naar het vlieg veld" hun door de Cubaanse autoritei ten worden terugbetaald. Op het terrein van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij heeft zich een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 38-jarige montagewerker K. F. Hofmans uit Beugen (gem. Box meer). Deze was met zijn 34-jarige col lega F. Kuiper uit Hardinxveld bezig een stelling af te breken. Toen beiden op de stelling waren geklommen en een plank hadden verwijderd, stortte de stelling in elkaar. Kuyper kon een dak balk grijpen en zich via een nabijgele gen stelling in veiligheid brengen. Hof- mans greep zich vast aan een hoekijzer van de dakconstructie, waaraan hij bleef hangen. Zijn collega liep snel over het dak naar de plaats waar Hofmans hing en sloeg daar een ruit van een koekoek- raam stuk. Op het ogenblik, dat hij Hof mans wilde -Tij pen, kon deze zich niet meer houden, liet los en viel van vijf tien meter hoogte op de vloer van de ketelmakerij. Hij werd naar het St Franciscus-gasthuis te Rotterdam ver voerd, waar hij na ..ankomst overleed. Wanneer Maandag het s.s. „Maas dam" in Rotterdam aankomt, zal dit voor de laatste keer onder commando van zijn huidige gezagvoerder, kapi tein Van Gaart zijn. Na 42 jaar aan de Holland-Amerika Lijn verbonden te zijn geweest zal hij deze maatschap pij verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Kapitein Bouman, die verleden maand zijn veertig-jarig jubileum bij de Holland-Amerika Lijn vierde, zal kapitein Van Gaart als gezagvoerder van het s.s. „Maasdam" opvolgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5