BQELGA \LYS tuinfeest Rijswijk geprolongeerd in Spannende strijd tussen de koplopers op het IJsselmeer Donner neemt genoegen met remise tegen Ilivitsky Van Meegeren en Van Dalsum in finale herenenkelspel I f Van Dam en Dame- I "n IJzeren gordijn smelt weg onder Russisch—Amerikaans verbroederingsenthousiasme Concours hippique Den Haag begonnen Dag van de halve punten Gatsonides-Bourelly nog zonder straf- punten A ZATERDAG 20 AUGUSTUS 195b PAGINA 4 SOVJET-ZEGE IN VOLLEYBAL-WEDSTRIJD Drie militaire zwem- titels voor Willemse Circuit van Frascati te zwaar? Om de Dragon Cup 1955 voor Draken Prins Bernhard onder de toeschouwers Fenny ten BoschNel v. d. StormHermsen beste damesdubbel Grote Prijs van Nederland motorcross Luik-Rome-Luik Nieuwe autobaan in Monza Volleybalploegen terug uit Joegoslavië KIND VERDRONKEN VIERWIELIGE SCOOTMOBIEL Puzzle voor Den Haag W WÊ muL-üÉÉt PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS V. De Amerikaanse captain (rechtt) in gesprek met zijn Russische collega. (Van onze speciale verslaggever) Op de riante sportterreinen van het „Clubhuis Te Werve" in Rijswijk heeft het „ijzeren gordijn" Vrijdagmiddag het veld moeten ruimen voor een volleynët, dat twee teams van de Russische en de Amerikaanse ambassade in Den Haag van elkaar scheidde. Voor beide partijen bracht dit net echter minstens evenveel moeilijkheden met zich mee als de min der doorzichtige scheidslijn tussen Oost en West. Vooral de Amerikanen, onder aan voering van de enthousiast spelende attaché voor Economische Zaken, Fuller, raakten nog al eens in con flict met het net en daardoor met de regels van dit spel van Westerse oor sprong, dat evenwel naar men ons van Russische zijde verzekerde in Oost-Europa als volkssport druk wordt beoefend. Drs. W. Nijhof, die eigenlijk achter zijn bureau op het ministerie van Bui tenlandse Zaken had moeten zitten, maar die nu ter wille van de neutrali teit als scheidsrechter fungeerde, ver wees bij iedere fout van de NATO- partner de bal onverbiddelijk naar de Russische zijde. En dat gebeurde nog al eens, zodat de Sovjet-diplomatie ten slotte met 21 de overwining behaalde. De eerse set eindigde 1512 voor Rus land, de tweede 1715 voor Amerika en de beslissende derde met 157 voor Rusland. De Sovjets, onder leiding van de uit stekend spelende attaché voor Culture le Zaken, M. J. Kitaev, brachten in to taal vier diplomaten in het veld, en hadden hun team aangevuld met hoge functionarissen van de handelsafdeling. De Russen waren disciplinair gekleed in T-shirts, blauwe shorts en gympjes. Van de Amerikanen verscheen alleen attaché Fuller kortgebroekt. De enige andere Amerikaanse deelnemer die op de diplomatenlijst voorkomt, kolonel V. Delnor, had evenals de overige spelers van zijn team nonchalant in een lange khakibroek de strijd aangebonden. En één lid van het Amerikaanse ambassa depersoneel, een sergeant van de mari niers, had er zelfs zijn halfhoge laarzen bij aangehouden. De' Ru6en speelden beheerst en be waarden tijdens het spel een volledig stilzwijgen, terwijl hun echtgenoten en andere Russische toeschouwers zich van iedere aanmoediging onthielden. De Amerikanen echter gaven elkaar luidruchtig aanwijzingen, terwijl uit de grote schare Amerikaanse suppor ters voortdurend kreten opklonken als: „That's it!", „Smash!" en „Kill him!". Dat laatste was dan slechts een aansporing om een keiharde, on houdbare bal te geven. Maar het mocht allemaal niet baten. Na deze Westerse nederlaag ging door een fijn diplomatiek zetje van de Ame rikaanse attaché het ijzeren gordijn he lemaal aan splinters. Hij stelde een vriendschappelijk partijtje voor met ge mengde Russisch-Amerikaanse teams. Even later sloegen aan iedere kant van het net drie Amerikanen en drie Rus sen de bal broederlijk, zij het minder enthousiast, naar elkaar toe. Onder zoveel verbroederingsdrift zag men het ijzeren gordijn eenvoudig weg smelten. Na de wedstrijd liepen Ameri kaan en Rus gezellig babbelend naar de geïmproviseerde bar in de open lucht. De Amerikaanse attaché stelde zijn echtgenote en zijn dochter voor aan zijn Russische collega en spoedig bracht iedereen een dronk uit op iedereen. De nationale militaire zwemkam- pioenschappen, die in Haarlem zijn ge houden, hebben groot succes gebracht aan de bekende Robbenzwemme.r Wil lemse. Op drie vrije slag nummers werd hij eerste. Zowel de 100 meter vrije slag als de 400 en 1500 meter won hij in grootse stijl voor de Haar lemmer Fred Pieters welke laatste voor herhaling onder de wapenen is en met drie tweede prijzen een suc cesvolle dag beleefde. De 200 meter schoolslag was voor J. van Zijl, de 100 meter vlinderslag werd gewonnen door de luitenant J. B. Hofman ter wijl de 100 meter rugslag een zege bracht aan soldaat D. S. van Veen. De Ttaliaanse wielerbond zal het con gres van de U.C.I., dat 26 Augustus a.s. te Rome wordt gehouderf, voorstellen de afstand voor het wereldkampioenschap op de weg voor profs op het circuit van Frascati met een ronde van 20.938 km te bekorten tot in totaal 13 ronden of 272.194 km. Aanleiding tot dit voorstel vormden de ervaringen, opgedaan tij dens de selectiewedstrijd van 14 Augus tus, toen de Italiaanse profs op het cir cuit voor het wereldkampioenschap 11 ronden (230.318 km) moesten rijden. De moeilijkheden van het circuit en in het bijzonder ook de grote hitte hadden zo'n verlammende invloed, dat slechts 17 van de in totaal 63 gestarte renners de finish haalden. Terwijl het legertje fotografen, radiore porters en journalisten, dat groter was dan bij menige interlandwedstrijd het geval is, zich op Hollands-bescheiden wijze terugtrok, werden op de grasga zons onder de bomen enkele tafeltjes bij elkaar geschoven. En toen het Ameri kaans-Russische gezelschap gezellig bij elkaar ging zitten, zich van de schalen fruit en sandwiches bediende en onder tussen doorging met elkaar toe te drin ken, was daarmee de herhaling van Boelganins tuinfeest compleet. Ook in ons land zal men zich in de toekomst wel niet meer verbazen over dergelijke symptomen van de „glimlach- oorlog", want een uiterst opgewekte Rus vertrouwde ons toe, dat soortgelijke vriendschappelijke ontmoetingen zich zeer waarschijnlijk in de toekomst zul len herhalen. In het Westborkepafk te Den Haag is het driedaagse jubileumconcours hip pique van de Zuid-Hollandsche jacht- vereniging begonnen. Het programma voor de eerste dag bestond uit een sa mengestelde wedstrijd voor kinderen beneden 18 jaar, twee jachtspringcon- coursen en een concours voor het schoonste rijpaard. Het vrij talrijke pu bliek kon van goede prestaties genieten, waarbij vooral de deskundige voorlich ting een degelijke propaganda voor de hippische sport vormde. De uitslagen luiden: Jachtspringconcours 1.30 M. Hassan- prijs: 1. Radja, J. L. v. Wingerden 82.2 sec.; 2. Manilla, N. Uytendaal, 95.4. Jachtspringconcours 1.10 M. Rhoda- prijs: 1. Brownie, B. Streefkerk, 89. sec.; 2. Kildias, B. Streefkerk, 92 4/5. Samengestelde wedstrijd voor de jeugd: 1. Marijke Englebert, Sunny Boy, 139 pnt.; 2. mej. Ann Sigel, 118 pnt. Concours elegantste rijpaard (Park Hack), Javeline-prijs: 1. Grand Seigneur, H. v. d. Bergh; 2. Korsika, mevr. R. Stok. De derde Drakenwedstrijd op het IJs selmeer om de „International Dragon Cup 1955" had een bijzonder spannend verloop. Aanvankelijk leek de Zweed Nohlin zijn tweede zege in successie te gaan behalen, toen hij na het eerste kruisrak voor Van Duyl. de boei rondde. Maar er waren kapers op de kust, na melijk Van Duyl, Thomsen en de Deen Noes-Pedersen. Nadat Van Duyl de lei ding van de Zweed had overgenomen wist deze in het tweede kruisrak de verloren gegane positie te heroveren, maar nu zat de Duitser Thomsen hem vlak op de hielen en op het volgende aan-de-windse rak ging Thomsen de Zweed voorbij en nam hij een beslis sende voorsprong. Intussen was Van Duyl gepasseerd door Noes-Pedersen, Te Gothenburg heeft in de vierde ron de van het interzonaal schaaktournooi eindelijk een Rus zijn eerste nederlaag gehad. Het was de jeugdwereldkampi oen Spassky. Met zwart tegen Keres spelend, maakte hij in de opening een ernstige fout, waardoor zijn konings vleugel verzwakt werd. Keres profiteer de op schitterende wijze met een ko- ningsaanval. Op de 30ste zet bracht hij een dame-offer, waarna Spassky het on middellijk opgaf. Een daverend applaus van het publiek, dat wederom in groten getale was opgekomen was Keres' ver diende beloning. Behalve deze partij stond ook de ont moeting tussen Fuderer (Joegosl.) en Panno (Arg.) in het middelpunt der belangstelling. Op het hoogtepunt van de strijd offerde Fuderer een volle to ren. Het leek alsof hij snel zou win nen, daar zijn tegenstander bovendien nog in grote tijdnood kwam. Panno slaagde er in onder teruggave van een Te Charleroi heeft de Belg Bran- kart een criterium voor Tour de Fran ce renners gewonnen met een tijd van 1 uur 40 min. voor de 60 km van het parcours. Tweede op 27 sec. werd Poblet (Sp.). De Amerikaanse en de Russische captain heffen het glas tijdens de pauze. De kampioenen in'het dames dubbel spel van de nationale tenniskampioen schappen zijn bekend. Het zijn Fenny ten Bosch en Nel van der StormHerm sen. En daar is ook eigenlijk alles mee gezegd, want de eindstrijd tussen dit paar en Francine Ferirmej. F. Fiken- scher is kleurloos geweest. In Dehnert heeft Van Meegeren in de halve finale van het heren enkel spel geen sterke tegenstander gehad. Weliswaar liet Dehnert een ertkele maal Een beeld uit de wedstrijd. De Russen spelen in korte broek, de Amerikanen in pantalon. iets goeds zien, dat aan zij spel voordat hij uit vorm was geraakt, deed herin neren, doch in gevaar heeft hij de con stant spelende Van Meegeren geen mo ment gebracht. Met 64, 62, 6O won deze de partij. In de finale zal hij Van Dalsum ontmoeten, die op een an dere baan Karamoy een nederlaag be zorgde. Ook Karamoy was een zwakke tegenstander, hoewel hij zeker meer weerstand dan Dehnert bood. Een wat pittiger spel werd in de kwart eindstrijden van het gemengd dubbelspel gedemonstreerd. Nu was mej. Fikenscher, die met Tonjes een paar vormde, beter op dreef. Met 26, 64, 64 versloegen zij mevr. Koop- mans en Wiegers. Met Francine Ferir, die met Karamoy op de baan verscheen, ging het nu ook beter. Met 63, 60 werd het duel tegen mej. Van Grins- ven en Van Gasselt gewonnen. Even leek het erop, dat Fenny ten Bosch en Van Dalsum uitgeschakeld zouden worden door mevr. Thung en Saarberg. De eerste set won laatstgenoemd paar met 64, doch daarna werd het al spoe dig duidelijk, dat Fenny ten Bosch en Van Dalsum de overwinning niet zou ontgaan. Met 62, 63 brachten zij de laatste twee sets op hun naam en daarmede plaatsten zij zich in de halve finales. De uitslagen luiden: Damesdubbelspel, finale: Nel van der StormHermsen en Fenny ten Bosch versl. mej. F. Ferir en mej. F. Fiken scher 63, 61. Heren enkelspel, halve finales: Van Dalsum versl. Karamoy 62, 86, 63 Van Meegeren versl. Dehnert 64, 6 2 60. Gemengd dubbelspel, kwart finales: Nel van der StormHermsen en Dehnert versl. mej. J. Wienese en Hughan 62, 6—2. Mej. F. Fikenscher en Tonjes versl. mevr. A. Koopmans en Wiegers 26„ 6—4, 6—4. Mej. F. Ferir en Karamoy versl. mej. M. van Grinsven en Van Gasselt 6—3, 6—0. Fenny ten Bosch en Van Dalsum versl. mevr. B. Thung en Saarberg 46, 62, 63. Zondag 4 September wordt in de dui nen en bossen van Norg de Grote Prijs van Nederland motorcross verreden. De races, welke gehouden worden op een traject van drie kilometer, vormen een onderdeel van het wereldkampioen schap. Vast staat, dat voor Nederland uitkomen Henny Rietman, Frans Bau- doin, J. C. Clynk. Albert Dirks, J. H. v. d. Mei, J. C. van Heukelom, F. R. Sel ling, Th. Witberg, P. v. d. Oever, J. C. H. Jansen, Vos en R. Woldman. In een lichtwedstrijd heeft Haarlem de Zwitserse eerste klasser Bellinzona met 3—2 verslagen. 1 kwaliteit een voordelige stelling te be reiken. De partij werd afgebroken. De Argentijn heeft een paard, de Joego slaaf drie pionnen. Het schijnt, dat Pan no beter staat. In deze ronde werden weer enige snel le remises gespeeld. Petrosian en Geler hadden er nog geen uur voor nodig. Bronstein probeerde met zwart nog wel iets tegen Szabo. Dé Hongaar was ech ter onverbiddelijk, ging niet in op de strijd en de partij was na 15 zetten remise. Donner wilde tegen Ilivitsky kennelijk niets riskeren en speelde een rustige Dame-Indische partij. Ilivitsky speelde niet op zijn best en kwam iets minder te staan. Na 19 zetten echter bood Don ner in betere stelling remise aan. Hij voelt zich na zijn blunder tegen Spass ky kennelijk nog niet geheel zeker. Deze ronde kenmerkte zich door de vredelievende bedoelingen der deelne mers. Alle overige partijen werden na melijk ook remise. Uitslagen vierde ronde: Donner (Ned.)Ilivitsky (Rusl.) KA, Petro sian (Rusl.)—Geiler (Rusl.) AtA, Szabo (Hong.)Bronstein (Rusl.) A A, Keres (Rusl.)—Spassky (Rusl.) 10, Guimard (Arg.)Pilnik (Arg.) lA< Filip (Joegosl.)Bisquier (V.S.) AlA, Stahlberg (Zwed.)—Medina (Venez.) 1/,A, Unzicker (W.-Dld.)Rabar (Joe gosl.) VzA< Sliwa (Pol.)Pachmann (Tsj. SI.) AA< Fuderer (Joegosl.) Panno (Ar.afg. Ne de vierde ronde luidt de stand: 1. Ilivitsky (Rusl.) 3 pnt. (uit 4 partijen), 2/3 Fuderer (Joegosl.) en Panno (Arg.) ieder 2 A pnt. 1 afg. partij (4), 4. Bronstein (Rusl.) 2M pnt. (3), 5. Geiler (Rusl.) 2 A pnt- (4)6: Keres (Rusl.) 2 pnt. (3), 7/8/9 Spassky (Rusl.), Rabar (Joegosl.) en Szabo (Hong.) ieder 2 pnt. (4), 10/11 Medina (Venez.) en Fi lip Joégosl.) ieder 1A pnt. 1 afg partij (4), 12/13 Petrosian (Rusl.) en Pachmaftn (Tsj- Si.) ieder-1'/-, pfit., 14. Donner (Ned.) i{/? pnt. (4), 15/16 Pilnik (Arg.) en Najdorf (Arg.) ieder 1 pnt. 1 afg. partij (3), 17. Stahlberg (Zwed.) 1 pnt. (2), 18/19/20 Bisquier (V.S.), Guimard (Arg.) en Unzicker (W.-Dld.) 1 pnt. (4), 21. Sliwa (Polen) Ai pnt. (4). Bij de 32 equipes in de rit Luik-Rome- Luik, die bij de contróle te Sienna nog zonder strafpunten waren, bevond zich ook de Nederlands-Franse combinatie GatsonidesBourelly met Triumph. Op het traject Rome-Terni-Arezzo van de terugweg liep de' Belgische ploeg Butgens—Gosselin roet Mercedes haar eerste strafpunten op. Vier andere equi pes, een Italiaanse, twee Franse en een Belgische, werden door materiaaldefec ten uitgeschakeld. Nog 97 ploegen, van wie 30 met een blanco strafregister, wa ren te Arezzo (2125 km) in de rallye. Zij hadden nog een afstand van 2750 km voor de boeg en moesten de moeilijk heden van de cols van Falzarego, Por- doi, Costalunga en de Mont Giovo over winnen. In Italië en Frankrijk heeft men de hoop nog niet opgegeven dat de grand- prix races toch nog gehouden kun- worden. In Frankrijk hoopt men, dat het regeringsverbod voor het hou den van races ingetrokken wordt, zo dat in November de races gehouden kunnen worden. In Italië pakt men het anders aan. In buitengewoon korte tijd is in Mon za een soort Avus-baan ontstaan, waar op de races op 11 September gehouden zouden kunnen worden. Verwacht wordt dat een Mercedesploeg deze maand naar Monza komt om de baan te proberen. Kort daarna zal een team van Ferrari naar Monza gaan om de piste te beproeven. De Amsterdam vertegenwoordigen de dames- en herenteams van de derlandse volleybalbond zijn van een tournee door Joegoslavië in ons land teruggekeerd. In de plaatsen Jesemce, Kamnik, Novo mesto, Ljublijana en Ravne-na-Korosker hebben zij tegen Sloveense volleybal-ploegen een aantal wedstrijden gespeeld, die over het al gemeen op hoog niveau stonden Onze vertegenwoordigers blonken vooral uit door hun sterk verdedigend spel, waarmee zij in Joegoslavië veel bewondering van publiek en pers oogstten. In d eaanval bleken zij veelal deminderen te zijn vanhun Joegosla vische tegenstanders, hetgeen in de meeste gevallen resulteerde in een Joegoslavische overwinning. Vrijdagmiddag is te Maasland een on geveer tweejaiig kind van de familie J. C. van Leeuwen te water geraakt en verdronken. Oudere kinderen uit het gezin hebben waarschijnlijk een hekje, dat de afscheiding vormt tus sen het ouderlijk huis en het daar langs stromend water, open laten staan, waardoor het ongeval kon geschie den. Ole Berntsen, de Canadees Clark Do naldson, die vandaag constant in de voorste gelederen zeilde, en Van de Stadt. Na het derde kruisrak echter hadden Van Duyl en Van de Stadt zich naar de derde en vierde plaats opgewerkt, waar zü dicht achter Noes-Pedersen zaten. Op het laatste voor-de-windse rak ontspon zich een spannende strijd tussen dit drie tal, de Canadees en Nohlin, waarin Van Duyl zich de beste toonde. Toen h|j als tweede achter Thomsen de boei voor het laatste kruisrak naar de finish rond de, was zijn positie niet meer aantast baar. Noes-Pedersen werd derde, Van de Stadt vierde, Nohlin vijfde, Clark Donaldson zesde en Ole Berntsen ze vende. Behalve de Canadees is dit ook de leidende groep in het algemeen klas sement, waarin Thomsen nu de beste papieren heeft. Prins Bernhard, zijn moeder Prinses Armgard, enige gasten en het gevolg hebben op het koninklijk jacht „Piet Hein" deze derde race gevolgd. De uitslag: 1. Th. Thomsen (Did.), Gustel 11, 1800 pnt.; 2. W. P. van Duyl (Ned.), Trintel, 1499; 3. H. Noes-Pedersen (Den.), Vivi 3, 1323; 4. E. G. van de Stadt (Ned.), Tan nin, 1198; 5. F. I. R. Bohlin (Zwed.), Slaghoeken 2, 1101; 6. D. Clark Donald son (Can.), Snap, 1022; 7. Ole Berntsen (Den.), Tip, 955; 8. C. Groot (Ned.), Va- gans Semper, 897; 9. D. Fischer (Did.), Kobold 18, 846; 10. W. Gordon Smith (Eng.), Vana, 800. Algemeen klassement na drie dagen: 1. Th. Thomsen (Did.) 4321 pnt.; 2. H. Noes-Pedersen (Den.) 4020; 3. W. P. van Duyl (Ned.) 3895; 4. F. I. R. Bohlin (Zwed.) 3660; 5. Ole Berntsen (Den.) 3476; 6. E. G. van de Stadt (Ned.) 3418; 7. Th. Warrer (Den.) Ö815; 8. S. de Wit (Ned.) 2809; 9. W. Gordon Smith (Eng.) 2409; 10. C. Groot (Ned.) 2313. De niet minder dan stormachtige ontwikkeling van het lichte gemo toriseerde verkeer plaatst verschil lende verkeersinstanties herhaalde lijk voor moeilijke beslissingen. Een recent voorbeeld hiervan le vert de rubricering van een wel reeds langer bekend, doch eerst kort geleden in óns land geïmpor teerd, nieuw type scootmobiel. Tot dusverre had men te maken met autoscooters op drie wielen, die b|j het verlenen van rijbewijzen nog net onder de categorie A vielen. Nu verschijnt echter ook op de wegen een vierwielige scootmobiel, die de vraag doet rijzen of voor dit mo torrijtuig niet een rijbewijs-B ge- eist moet worden. De Rijksdienst voor het Wegver voer beantwoordt deze vraag be vestigend, doch inmiddels heeft een andere instantie in Den Haag, het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen, in en kele gevallen deze nieuwe scoot mobiel geaccepteerd als motorrij wiel en dus genoegen genomen met een rijbewijs-A. Volgens de ietter van de wet zal het er wel op uit draaien, dat voor dit vierwielige vervoersmiddel toch een rijbewijs-B. vereist zal zijn, doch daarmee is het rubricerings probleem in wezen niet opgelost. De verkeersautoriteiten hebben weer eens een puzzle, waar ze even mee voort kunnen. Met het doel te bewijzen dat de mo derne auto's op normale wijze een groot gedeelte van Afrika kunnen doorkruisen, en tevens om het toe ristenverkeer tussen België en de Bel gische Congo aan te moedigen, zal van eind December tot begin Maart a.s. de eerste rallye van België naar de Congo worden gehou len, via de Sa hara, en terug. PROBLEEM No. 56 van F. Fleck Wit geeft in 2 zetten mat. lltalia Scacchistica. redding zou kunnen brengen; wit verliest dan als volgt: 18. Ld2 Tg2:t 19. Tg2: Dg2:t 20. Kei Dglt 21. Ke2 d3t! met damewinst.) 18. Dc2t 19. Kfl Ddlt 20. IIf2 Df3t 1. Kei Lg7 22. Dd4: Te8t 23. KÜ2 Te2i 24. Kdl Tf2t 25. Kei 25. De2 mat. PROBLEEM no. 57 van A. Ellerman Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Ka7 Dg7 Ta4 Td3 Le3 Lh7 Pb,8 Pd8, pionnen lj>6 c7 ë4 g2 g3. Zwart; Ke5 Dh3 Tc2 Tf2 La2 Pc4 Pf5, pionnen c6 f6 h6. RUSSISCH PAARDSPEL 1. e4 e5 2. Pf3 Pf6 3. Pe5: Pe4: 4. De2 De7 5. De4: d6 d4 f6? (Beter was 6. Pd7, waarop kan volgen: 7 Wit: Kc5 Dh4 Ta'. La2 La3 Pb8, Pe6, pionnen b6 d4 e5 g6 h7. Zwart: Ke7 Tf7 Ld8 Le8 Pf6 Ph6, Pc3 de5: 8. Le3 ed4: 9. Bd4: en zwart Plonnen c7 d7- is in ontwikkeling achter.) 7. f4? (Een fout, waardoor zwart tegenkansen krijgt. De juiste speelwijze zou zijn: 7. Pc3 de5:/ 8. Pd5 Dd6 9. de5: fe5: 10. Lf4 Pd7 11. 0—0—0 Le7 12. Lc4! en zwart staat slecht; op ef4: beslist Thel.) Pd7 8. Pc3 fc-5: 9. Pd5 fe5: 10. Pf6:t gf6; 11. Lb5t c6 12. Lc6:t bc6: 13. Dc6:t Kf, (Zwart of fert de kwaliteit om sterk op aan val te kunnen spelen.) 14. Da8: Lb7 15. Da7; ed4:t 16. Kf2 (Wit heeft niets Correspondentie betreffende deze beters.) Thg8 17. Thgl De4 18. g3 rubriek te zenden aan A. Perquin, (Het ziet er naar uit, dat Ld2 hier Marnixkade 104 te Amsterdam. OPLOSSING Probleem o. )4 van A. Mari 1. De7:! dreigt Pf5 Pe4 2. Db4; Pe5 2. Dd6 mat. OPLOSSING Probleem No. 55 van H. E. Funk 1. Tg4! dreigt Tf3 mat. Td5 2. Da3 mat. No. 2132 van A. de Jong te 's-Hertogenbosch PROBLEEM V°0R BEGINNERS No 372 vfn Th de Zwart te Sassenheim. Wit Wit begint en wint; oplossingen i etl, Wln^> oplossingen van de nummers 371 en 372 kun- T?nc;^n WQ1'den tot 15 nen tegelijk ingezonden worden tot P - - - - Stevens, Eiken- 1 Sept. aan bovengenoemd adres. laan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2125 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam, on io S?Selt„ «aar: 48—42, 23, 33, 43, 20, 42-37, 38, 39, 37 en wint. Beginstand ditmaal minder fraai; via niet onbekende egen kómt de ontleding zeer aardig tot stand, waarbij jammerlijk verwisseling mo gelijk is. OPLOSSING van No. 368 van H. F. M. v. Tulder te Amsterdam. 19—14! 10x19 gedw. 28—23! 19x28 gedw. 33x22, 26x37, 47—*2, 37x48, 39—34, 48X17, 34x21 en wint. Een bijzondei fraai miniatuur, zeer goed van stand met een prach tige en verrassende ontleding. Een •stukje, dat in een cómpositiewed- strijd een goede kans zou maken. HET SPEL a ER CANADEZEN Na het verrassend sterke debuut in 1952 tijdens het tournooi om het wereldkampioenschap van de beide deelnemers uit Canada, Dagenais en Deslauriers, wordt er ir dat land ter dege geoefend op de honderd ruiten, om bij een volgend treffen met nóg meer kans op succes te kunnen op treden. Vóór 1952 werd er in Canada vrij wel alleen op het 144 ruiten bord gespeeld; nadien wordt veel aan dacht besteed aan ons 100 ruiten- spel. In 1952 bleken de Canadezen zich weinig aan te trekken van onze met zoveel zorg opgebouwde .heorie en speelden zij vaak een eigen systeem, dat kennelijk ontleend is aan het grote bord; dat Zij daarin zeer sterk zijn, moge blijken uit de volgende partij, di gespeeld werd om het kampioenschap /an Montreal tussen G. Gagnon met wit en M. Deslauriers met z\ 1. 32—28 18—23; 2. 38—32 12—18; 3. 42—38 7—12; 4. 47—42 1—7; 5. 34—30 20—25; 6. 30—24 19x30; 7. 35x24 14—20; 8. 28X19 20 x 29; 9. 33X24 9—14; 10. 38—33 14x23; 11. 32—28 23x32; 12. 37x28 16—21; 13. 31—26 18—22; 14. 42—38 21—27; 15. 39—34 10—14; 16. 44—39 14-20; 17. 50—44 20x29; 18. 34x23 25—30; 19. 41—37 5—10; 20. 48—42 10—14; 21. 40—34 30—35; 22. 46—41 15—20; 23. 45—40 3—9; 24. 34—29 13—18; 25. 37—32 11—16; 26. 32x21 16x27. Wit staat slecht; ondanks net centrum, om remisekan: te houden, had nu 3631 en 26x21 enz. moeten volgen. Wit liet dit na en kwam snel in een hopeloze stelling. 27. 3934 913; 28. 44—39 35X'14; 29. 49x40 13—19; 30. 40—35 20—25; 1. 34—30 25X34;. 32. 39x30 27—32; 33. 38x27 22X31," 34. 26X37 17—22; 35. 28X17 19X48 en wit gaf het spel ewonnen. Een door zwart bijzonder sterk gespeelde rartij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4