Te veel zittenblijvers in de eerste klas van de lagere school L Krasse grijsaard trie <fe ttoorma«i De Prooi vcui de "Rade Potó m G met mei Pil Onderscheiding van Nijmegen voor Montgomery arabeskë VERSE KADETJE OM 8 UUR 's MORGENS IN DE "WINKEL AT" b 0 PURPER \HlSTöR,ISCm> 'S>. POLitiek, PSYCHO LOGISCHE [Term ENféosmwd, Paratyphus in en rond Giessendam De Twentsche Bank Plastic-kassen voor de tuinbouw Veldmaarschalk begeeft zich onge dwongen tussen het publiek Waardering voor het verzet Rapport in „Het Schoolbestuur" 25 niet kwaadaardige gevallen Strafverlichting voor Sultan Hamid BETALINGSVERKEER MET BRAZILIË IN NIEUWE BANEN Kapitein eni eerste stuurman blijven op slagzij makend schip iv meer mesns driekwart kan ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 PAGINA 5 tr DFNKjBN s DEVIEZENBERICHT Uw financiële raadsman Rest van de bemanning werd gered |fmmh* NEEM PER MAN door W. H. VANEEMLANDT *1 Augustus-September nummer van ['?*et Schoolbestuur", een maandelijkse ""gave van het Katholiek Centraal Bu- ï®au voor Onderwijs en Opvoeding te Pen Haag bevat een zeer belangwek kend rapport van de heer C. Souren Paed, en de heer B. M. Rijnders J«-o. paed. De rapporteurs, beiden ver boden aan het bureau, hebben een •tudie gemaakt van de problematiek (NADRUK VERBODEN) verbonden aan de overgang van de kleuterschool naar de eerste klas van de lagere school. Het rapport, dat op een geschikte tijd verschijnt in verband met de Kleuterschoolwet, die minister Cals op stapel heeft staan, en met de drang naar vernieuwing, die zich in onderwijskringen steeds sterker mani festeert, heeft een basis gelegd voor verdere uitdieping der problemen, wel ker bestudering in ons land vergeleken met de Duitssprekende landen en met de Ver. Staten nog slechts een aarze lend begin heeft gemaakt. De rapporteurs hebben bij hun situ atie-overzicht ruim gebruik gemaakt van de statische gegevens van het cen traal bureau voor de statistiek en van door hen zelf samengestelde, respec tievelijk afgeleide cijfers. Bovendien schenken zij grote aandacht aan de reeds bestaande pogingen tot vernieu wingen. Het probleem, dat van alle kanten wordt belicht, betreft vooral de gevolgen van het niet schoolrijp zijn van het jonge kind. Statistieken tonen aan, dat ieder jaar ongeveer 11 procent der kinderen de eerste klas van de lagere school moeten doubleren. Voor 75 procent van deze zittenblijvers is dit te wijten aan hun nieUschoolrijp zijn. Dat zitten blijven niet het gevolg behoeft te zijn van gebrek aan intelligentie bewast een onderzoek naar 146 doubleerders. Van hen waren er 34 met een intel- ligentie-quotient beneden de 90, 88 met een intelligentie quotient van 90 tot en met 109 en 24 zelfs met een mtel- ligentie-quotient boven de 110. Even- eens grote aandacht wordt hesteed aan de aanpassingsmoeilijkheden, die zich bij de overgang van de speel- school naar de leerschool voordoen. De oplossing van het overgangsvraag- stuk, aldus rapporteurs, dient als sleu telprobleem van de vernieuwing van het Nederlands onderwijs te worden beschouwd. De vernieuwing zal naar hun mening niet slagen, als het basis onderwijs van de lagere school niet voldoende aan de gestelde verwachtin gen beantwoordt. Het basisonderwijs kan niet gezond worden geacht, wan neer reeds bij de aanvang er van ieder jaar ongeveer een achtste van het to taal aantal leerlingen mislukt, zoals thans het geval is. Het rapport dringt dan ook sterk aan op een geleide, syste matische, wetenschappelijk verantwoor de en gezamenlijke aanpak van het vraagstuk met ruime financiële steun van de overheid. Onmiddellijk dient een begin te worden gemaakt met een zo volledig mogelijke documentatie om trent de aanwezige literatuur, de ver richte onderzoekingen en experimenten, de bestaande diagnostische en didac tische hulpmiddelen en de huidige, practische situatie in de kleuterschool en in de aanvangsklassen van de la gere school. Daarnaast geeft het rap port tal van suggesties voor experimen tele onderzoekingen. 7\ Taar de Moskouse bladen gis- V teravond berichtten, brengt -L op het moment de oudste man uit de Sovjet-Unie, de 147- jarige Mahmoed Aivazow, een be zoek aan de grote landbouwten toonstelling in de Russische hoofd stad. Aivazow, die uit Azerbeidsjan komt, weigerde na het bezoek aan de grote permanente tentoonstel ling, om met de bus naar zijn ho tel te gaan. „Ik houd van een fikse wandeling", aldus de krasse grijs aard, die volgens de bladen op zijn boerderij in Azerbeidsjan nog steeds groenten kweekt. Reeds eerder hebben de Russi sche bladen aandacht besteed aan de uitzonderlijke hoge leeftijden, die vele mensen in de Kaukasus be reiken. Russische geleerden, die onderzoekingen doen om het leven van de mens te verlengen, gaan bij hun vergelijkend wetenschappelijk onderzoek vooral uit van de le vensgewoonten en omstandigheden van de Kaukasische bevolking. In de gemeente Giessendam, het buurdorp Hardinxveld en in mindere mate te Sliedrecht zijn gevallen van paratyphus geconstateerd. Het aantal gevallen in de gemeente Giessendam was Vrijdag ongeveer twaalf, het totale aantal gevallen in de streek bedraagt ongeveer 25. De ziekte heeft in het al gemeen geen kwaadaardig karakter. Bij kleine kinderen en bejaarden is ech ter waakzaamheid geboden. Enige zie ken zijn vervoerd naar omliggende plaatsen, waar zij in barakken wor den verpleegd. Slechts een enkele pa tiënt is in een ziekenhuis opgenomen. De inspectie van de volksgezondheid stelt een uitgebreid onderzoek in naar de oorzaak van de epidemie. In overleg met de plaatselijke artsen en de geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid heeft de burgemeester van Giessendam de ingezetenen van zijn gemeente een aantal richtlijnen doen toekomen om uitbreiding van de epide mie te voorkomen. De Indonesische regering heeft van daag de gevangenisstraf van Sultan Ha mid van Pontianak verkort rtiet twee maal drie maanden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de republiek Indonesië. Hij zal nu over ongeveer vier jaar vrijkomen. Vijf jaar geleden ging Sultan Hamid voor tien jaar de gevan genis in nadat hij schuldig was bevon den aan samenzwering tegen de staat. Advertentie Het nieuwe betalingsaccoord met Brazilië wordt op 22 Augustus a.s. van kracht. Ons dat begin volgende week verschijnt, verschaft U hierover alle inlichtingen. Deze publicatie «enden wij U gaarne toe. U kunt haar ook bij onze kantoren gratis verkrijgen. Het bakkersbedrijf is tot een nieu we regeling gekomen voor de verkoop van het befaamde „verse kadetje" in de zomermaanden, waarbij enerzijds te gemoet wordt gekomen aan de verlan gens van het publiek en van de andere kant het verbod voor nachtarbeid on aangetast blijft. De oude regeling hield in, dat de Arbeidsinspectie aan de bakkers in een bepaalde plaats vergunning kon verle nen om z.g. kleinbrood vroeger dan 10 nur in de winkel te verkopen. In de P™<*lik werd deze vergunning echter n,TJYel niet verleend; slechts in enkele LJ;„ïsen, die men als toeristencentra Sf°cWl!e, zoals bijvoorbeeld Zand- kcheveningen en Valkenburg, fpit m°Belijkheid inderdaad een 7eer v?n andere plaatsen, even- ken bleef°^,ristencentrum aan te nier- 10 ^ur gebonden330 de verkooptijd ,van Deze kwestie heeft jarenlang onder- de toestemming om kleinbrlodVan 8 uur af m de winkel te verkopen overal verleend zal worden, waar werkgevers en werknemers het hierover eenf zfjn Het vroeger verkopen van broodjes iri de winkel brengt Seen verandering in de arbeidstpd mee, doch deze aangele genheid moet als iedere arbeidskwes- tie eerst het georganiseerd overleg tus sen werkgevers en werknemers passe ren Het Directoraat-Generaal van de Arbeid heeft aan deze nieuwe regeling zijn fiat gegeven. Zij houdt dus in, dat het begrip „toe ristencentrum" practisch is losgela ten. In iedere gemeente kunnen de bak kers van 8 uur af kleinbrood in de winkel verkopen (niet aan huis bezor gen). De practijk heeft uitgewezen, dat aan deze faciliteit in vele plaatsen be hoefte bestaat. Voor hotels bestond reeds een bijzondere regeling; straks kunnen echter ook personen en groepen, die op vacantiereisjes e.d. gaan, vers brood meenemen. Dit seizoen zal men van de nieuwe regeling nog wel niet veel bemerken, doch volgende zomer zal zij vermoede lijk in verscheidene gemeenten gaan aarzeling tegenover te staan, doch vele zelfstandige bakkers zijn voor de ser vice van vroege verkoop van het verse kadetje wel geporteerd, veel filialen schijnen er nog met enige Advertentie Niet krabben. De heldervlof-1- bare D.D.D. kalmeert de jeuk 1TTTV pare U.D.O. kalmeert de je I I I I IV 1?.®°?,®!® «econden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN huidaandoeningen t VLOEISTOF BALSEM 57. Van alle gevangenen heeft er maar één zijn handen vrij: de man op het offerblok. En dat is uitgerekend Svein Langtand, de gevaarlijkste van allemaal. Het was deze gedachte, die Eric, met alle kracht, die in hem is, de helm op de offerplaats deed toeslingeren. Hij weet zelf eigenlijk niet wat er uit voort zal komen, maar Svein stelt hem niet teleur! Bijna op hetzelfde moment, dat de zware bronzen helm de ene beulsknecht tegen de slaap treft, schiet Svein's arm als een stalen veer omhoog. „Hier heb je iets om te onthouden", buldert de Sakser, terwijl hij de zwart- gemantelde aan zijn andere zijde een dreunende slap op de schedel geeft. „Ik schud jullie allemaal uit je zwarte hemd". Met een verheugd geloei schopt hij de anderen van zich af, grijpt bliksemsnel één der zware toort sen, duikt met verbluffende lenigheid onder een paar naar hem geworpen speren door, en zwiept de spetterende walmende flambouw met een mach tige zwaai in het rond. Beduusd waggelen de krijgers achteruit voor de zengende vuurgloed. „Dit wordt een ouderwets, goed gevecht, dat beloof ik jullie", schreeuwt Svein brullend van het lachen. Met een fikse sprong belandt hij op de grond, waar hij met een tevreden gegrom zijn geliefde helm op zet. Inmiddels hebben de Fir Iboth zich hersteld van hun eerste schrik. En razend van woede stormt een groot aantal krijgers de heuvel op, om met dit brutale slachtoffer af te rekenen. Haastig grijpt Svein het offermes.... om het echter even later weer te laten vallen. Een wilde grijns komt op zijn verweerde kop. „Opzij jullie!" schreeuwt hij de ademloos toekijkende gevangenen toe. Dan springt hij vooruit en geeft een ruk can de kolossale offersteen. Allen begrijpen wat Svein van plan is. Maar niemand houdt er een moment rekening mee. dat het de reus zal lukken, ae steen van zijn plaits te krijgen. De krijgers houden zelfs hun pas r.iet in. Niet, voor het te laat is, want dan zien zij het onmogelijke gebeuren. De offersteen wijkt, kantelt en wentelt bonkend de helling af, de van ont zetting gillende krijgers tegemoet.... ZEEP aat plastic het glas in de tuinbouw vervangen? Reeds kan men op diverse jaarbeurzen in binnen- en buitenland demonstraties met lichte kassen met plastic in plaats van glas gadeslaan, maar men is nog niet veel verder dan het experimentele stadium. Rij kstuinbouwconsulenten verdiepen zich in het vraagstuk. De initiatiefnemer, de heer Groenveld uit Westzaan, van Groenveld's Eerste Nederlandse Agrari sche Plastichandel, reist binnen- en bui tenland af om te confereren met profes soren en om op proefboerderijen de eer ste resultaten te zien. Men brengt de plastic-kassen nog niet in de handel, omdat men over verschillende onder delen nog in het onzekere verkeert. Maar de experimenten duren voort, de weten schap helpt en stimuleert. Toepassing van plastic inplaats van glas zou een enorme besparing beteke nen. Nederland heeft millioenen vier kante meters glas in gebruik voor de tuinbouw. Glas is breekbaar en zwaar. Vooral bij toepassing van platglas zou plastic goede kansen maken. Het is licht en kan in dunne lijsten worden ge vat. De vervoerbare kassen van glas zijn practisch, maar duur. Een verplaatsbaar kasje van plastic is gemakkelijk weg te trekken. De soms grote hagelschade zou niet meer voorkomen. Van balda dige jeugd zou men geen hinder meer hebben. Men heeft echter een grote moeilijkheid te overwinnen. Op plastic blijven de druppeltjes gecondenseerd water namelijk hangen. Zij hebben een nadelige invloed op de doorlaatbaar heid van het licht. Ook de vervuiling bij plastic is belangrijk groter dan bij glas. Onder de vuile en gedeeltelijk met condenswater bezette plasticramen blijft de temperatuur lager dan onder glas. Dit is een groot bezwaar, daar het er juist om gaat elk zonnestraaltje te be nutten om zo vroeg mogelijk groente te kweken. Met de gebruikmaking van plastic voor het inkuilen van gras en voeder bieten is reeds veel succes geboekt. In- plaats van het afdekken van dit winter- voer voor het vee met een dikke laag zand, maakt men gebruik van een plas tic zeil, waarop een laag water van mi nimaal 30 cm wordt gepompt. Het be langrijkste voordeel is, dat de voedings bestanddelen beter worden bewaard. De plasticzeilen worden al veel gebruikt. Rijkslandbouwconsulenten zijn vol lof over dit kuilsysteem. Reddingsboten van hef Zweedse pas sagiersschip „Kungsholm" hebben negen en twintig opvarenden gered van het Britse schip „Argobeam", dat ernstig gehavend is tengevolge van brand op de Noordelijke Atlantische Oceaan. Maar de kapitein en de eerste stuur man van het slagzij makende Britse vaartuig weigeren het te verlaten. Zo als eertijds kapitein Carlsen geeft nu kapitein George Watson er de voorkeur aan op zijn gehavende vaartuig te blijven. Alle een en dertig bemanningsleden van de „Argobeam" hebben de ramp, op wonderbaarlijke wijze overleefd, maar de negen en twintig, die schip achterlieten, moesten, van del achter steven in de onstuimigfe zee springen en zich verlaten op tijdige hulp van (UP) de boten der „Kungsholm" Advertentie 111 1 I 1 1 1 O- r Publicatie Nederlands Zuivelbureau, 's Gravenhage In het slikken van pil len afgezien van de bittere dan ben ik nooit iets geweest. Ik houd niet van pillen; pillen zeggen me niets. En daar heb je nou ineens die radio-ac tieve pil; wat moet ik daar nu ineens weer mee aan? In elk geval zal ik er nooit een consumeren. Nooit. Want wat lees ik? „Bij het opsporen van kwalen door middel van de radio-ac tieve pil zullen de artsen over zeer gevoelige instrumenten moeten be schikken voor het vaststellen van de mate van uitstraling die bij de pa tiënt plaats vindt, opdat ongelukken worden voorkomen." Welnu, ik wan trouw in dit opzicht alle instrumen ten; en speciaal de zeer gevoelige. Er hoeft maar ergens een schroefje los te zitten of een haakje niet te slui ten en het is gebeurd. Daar sta je in eens radio-fictief te stralen tot de dood er op volgt. Nee, voor mij be slist geen radio-actieve pil. Ik wil weten waar ik aan toe ben. En als ik tóch moet sterven, dan liever aan de kwaal dan aan het geneesmiddel. Bovendien heb ik iets tegen radio activiteit in het algemeen. Mijn buren zijn er door bezeten. „Als wij van Nijmegen nit niet naar het Oosten, naar Duitsland waren ge gaan, maar eerst getracht hadden, het Westen van Nederland te bevrijden, had dat grote verwoestingen teweeg ge bracht. De historie zal uiteindelijk be- Veldmaarschhlk Bernard Montgomery is Vrijdag voor een bezoek aan Nijmegen per Rijnboot aan de Lage Loswal aan de Waalhaven gearriveerd. Hij maakte vervolgens in gezelschap van burgemeester Ch. Hustinx een rijtoer naar het stadhuis van de stad, die op het ogenblik haar 1850-jang bestaan viert. Op het stadhuis bood de burgemeester aan de beroemde bezoeker de eremedaille van de stad Nijmegen aan. 59 „Dat was toen we ons na het Kerstdiner bij u thuis naar de trein moesten haasten om die twee mensen in Lugano op te halenDe Versigny heetten zij. Ze kregen elk zeven jaar „En herinner je je nog, dat hun handlanger, de man die hen bij ons aanbracht, er met de poet van door ging en nooit werd gevonden?" „JaHoe heette die vent ook weerTiger TiranTigran Mikailian!" Staring keek zijn chef triomfantelijk aan; dat oude geheugen liet hem god dank nog niet in de steek. Van Houthem haalde zijn portefeuille uit de zak en nam daaruit een foto, die hij Staring voorhield. Het was een ongeretoucheerde afdruk van hetzelfde por tret, dat de brigadier twee dagen lang met uitda gende ogen had aangestaard, terwijl hij de archief iaden doorzocht. „Tigran Mikailianzei de commissaris effen. Enige ogenblikken zat Staring volkomen onbe weeg- i wToen fluisterde hij met overtuiging, bijna plechtig, de vier woorden, die ook zijn chef die mid dag na het lezen van Suthers' rapport niet had kun nen weerhouden. „Hoe kan het bestaan!" Peinzend voegde hij er bij: „Geen wonder, dat ze hem hebben afgemaakt." „Tut, tut...... Nu loop je mij te hard van stapel. Ik heb dadelqk dat oude dossier laten lichten. De gebroeders de Versigny kregen zeven jaar, zoals je zei. In Februari 1942 werd hun straftijd verminderd. In de stukken vond ik een rapportje, dat de direc teur van hun gevangenis ons na de bevrijding zond. aHij heeft die mannen ze hadden zich voorbeeldig werken. De grote broodfabrieken met i tijdens hun opsluiting gedragen over de grens ge holpen. Ze hadden hem gezegd, dat ze terug wilden naar Lugano. Onmiddellijk vroeg ik een ijlgesprek aan met de politie daar en ik kreeg waarachtig on ze oude vriend Büchli aan de telefoon, die intussen ook al commissaris is geworden. Hij vertelde, dat de broeders sedert Maart 1942 in hun oude huis za ten, op de Piazza Santa Marina en dat zij hun leven hadden gebeterd. Ik vroeg hem te onderzoeken of zq op 14 Juni thuis waren'en mij zo gauw mogelijk te rug te bellen. Zijn antwoord kwam door, vlak voor ik naar huis ging. De jongste de Versigny, Eugène, werkt tegenwoordig als ingenieur bij een fabriek en de directeur daarvan heeft verklaard, dat hij op de 14e de hele dag dienst heeft gedaan. De oudste is al een week of vier bedlegerig. Büchli heeft een be trouwbare doktersverklaring, dat hij deze maand niet in staat is geweest op zijn benen te staan...", hij heeft een nierziekte. Neen, die lui uit Lugano heb ben Mikailian-Ferouch niet de das om gedaan^ „Hoe hebt u Ferouch met Mikailian geïdentifi- feerd?" „Tjadat is zó'n wonder, dat ik er speciaal Simms over heb opgebeld. Hij verbond me door met de sergeant, die bij Harper's Bank het onderzoek deed naar Mustafa. Je moet weten dat die detec tive in zijn rapport, waarin hij ons Mustafa s signa lement gaf, er ook helemaal onnodig een be schrijving bijvoegde van de directeur van Harper's in San Francisco, een zekere Mikailian. Ik vroeg hem hoe hij in 's hemelsnaam op die gedachte was gekomen. Nu dan, het was dan door zo'n toevallig heid, zonder welk ons beroep nu eenmaal niet schijnt te kunnen bestaan. De agent van Harper's in Lon den had die sergeant op de tenen getrapt, door hem bij het eerste onderhoud nogal onbeleefd te be handelen. Dat nam hij niet. Bij zijn tweede bezoek toen ik er een officiële kwestie van had ge maakt ging Suthers van het standpunt uit, dat hij een getuige in een moordzaak hoorde. Hij heeft die agent zitten opsarren met een zo lang mogelijk ge rekt verhoor. Toen hij niets meer wist, maar het jammer vond er een eind aan te maken, hield hij hem nog wat bezig met vragen over Mikailian, wiens naam hij op een briefhoofd van Harper's had zien staan. Hij nam een signalement op, dat de identificatie van Ferouch tot een uitgemaakte zaak voor mij deed wordenInderdaad, zoals je zegt: hoe bestaat het!" „Als u klaar bent, meneer Van Houthem, heb ik ook nog een kleinigheid." Staring deed een greep in zijn tas en haalde de archiefkaart van Jacob Ketel te voorschijn. Hjj hield zijn chef de daarop geplakte politie-opnamen van de Baron voor en zei even so ber, als daarstraks de commissaris: „De pseudo-Ferouch." „Goed werk, Willem. Nu kunnen we morgen ten minste aan de slag!" Na enkele dagen begonnen de berichten uit het bui tenland op het hoofdbureau in Amsterdam binnen te komen. San Francisco liet weten, dat Mikailian zich in Europa moest bevinden, adres onbekend. Correspon dentie van Harper's Bank werd naar het filiaal in Parijs gezonden, waar deze op bepaalde tijdstippen, door de uitstedige directeur in ontvangst werd ge nomen. Mikailian was ongehuwd, had geen intieme vrienden in zijn woonplaats. Men kon alleen zakelijke informaties over hem geven en die waren uit een subjectieve bron afkomstigHarper's hoofdkan toor. Hij was president van de bank, commissaris van enige exportondernemingen en deed althans dit was de mening van de Bank nog andere eigen zaken buiten de Verenigde Staten. De politie veron derstelde, dat het gezien de geheimzinnigheid, die werd betracht wel niet veel goeds zou zijn, maar had geen enkel bewq's. Harper's kon of wilde op dit punt geen duidelijke inlichtingen geven. Over de langdurige perioden van afwezigheid van de presi dent maakte men zich niet ongerust. Hij was mans genoeg op zichzelf te passen en zijn tegenwoordig heid was niet urgent. Mikailian was in 1946 in de Staten genaturaliseerd, maar volgens zijn papieren op 7 Augustus 1892 in Trebizonde geboren. De re cherche in San Francisco stelde grote prijs op de ontvangst van foto's en een volledig stel vingeraf drukken van de vermoorde en van een vertaling van het proces-verbaal, wanneer de zaak rond was. (Wordt vervolgd) oordelen of onze opvatting juist is ge weest." Met deze woorden heeft veld maarschalk Montgomery Vrijdagmiddag in Nijmegen een verklaring gegeven van de beweegredenen, die er toe heb ben geleid, dat het Westen nog eerst een hongerwinter moest doormaken, terwijl het Zuiden van het land reeds maanden bevrijd was. Montgomery bezocht Vrijdag Nijmegen tijdens een driedaags bezoek aan Neder land. In een plechtige zitting van de Nijmeegse raad werd de veldmaarschalk onderscheiden met „the Freedom of the City of Nijmegen", als blijk van erken telijkheid en bewondering van de Nij meegse Devolkmg voor zijn verdien sten als oorlogsleider en voor zijn aan deel in de bevrijding van Nijmegen in het bijzonder. Om goed drie uur arriveerde de veld maarschalk met zijn staf per boot aan de Nijmeegse kade. Daar waren ter be groeting aanwezig burgemeester mr. Ch. M. J. H. Hustinx, de commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en de Britse am bassadeur in ons land, Sir Paul Mason. Het gezelschap begaf zich rechtstreeks naar het stadhuis, waar de Nijmeegse raad, in bijzondere zitting bijeen, de speciale onderscheiding aan de veld maarschalk verleende. In zijn dankwoord merkte Montgome ry op, dat de weg van El Alamein, via Sicilië en Normandië naar Nijmegen een lange is geweest. Hij zei er zich bewust van te zijn, dat bevrijd worden een moeilijke tijd voor de burger betekent, want „waar wij langs trokken hebben wij een spoor van verwoestingen moe ten achterlaten". „Die verwoestingen", aldus Mont gomery, „hebben ons er van weerhou den dit land in één slag te bevrij den. Het is de reden w-aarom wij Oostwaarts inplaats van Westwaarts zijn gegaan." Met bijzondere waarde ring sprak de Britse veldmaarschalk over de verzetsbeweging. „Boven de grond was het in vergelijking nog be trekkelijk gemakkelijk, maar de man nen en vrouwen die ondergronds heb- gen gevochten, hebben het moeilijkste deel van de oorlog gestreden. Toen wij eenmaal in Duitsland waren en de steun van de ondergrondse moesten missen, hebben wij pas de volle bete kenis van de verzetsbeweging erva ren". Zijn opmerking, dat hij meer in men sen en kinderen geïnteresseerd is dan in plaatsen en steden, maakte Montgo mery waar toen er even later in de Schepenhal van het Nijmeegse raad huis een officiële ontvangst was. In plaats van een verfrissing te nemen, maakte Montgomery de wens kenbaar om even naar buiten te gaan om het geduld van de wachtende mensen niet te lang op de proef te stellen. De veld maarschalk daalde de trappen van het bordes af en begaf zich de straat op om langs de juichende rijen mensen te wandelen en hier en daar een hand te drukken. Amateurfotografen kregen de kans van hun leven, want geduldig po seerde Montgomery herhaaldelijk voor boxcamera's. Ook later bij verschillen de bezoeken in de stad begaf Montgo mery zich ongedwongen tussen het pu bliek om te poseren voor de beroeps- en amateurfotografen. Na een intiem diner bij candlelight in de Trêveszaal van het Nijmeegs* stadhuis begaf de hoge gast zich in d* avonduren naar het Groene Balcon aa* de rivierzijde. Aan de overzijde van he| water ontstak de achttienhonderdvijftig, jarige Keizerstad het grootste vuurwerli uit haar geschiedenis. Duizenden en dui« zenden omzoomden de rivierzijde tij dens dit pyrotechnisch festijn en mej een ovationeel gejuich werd een spe* ciaal stuk begroet ter ere van Monl» gomery.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5