VERRESCHRIJVER WINT TERREIN Nederland 4e telexland van West-Europa Geen passende broek, dan ook geen herhalingsoefening De Parisienne op straat DefamilieP.vanUzzel V' Onaandoenlijke robot Nieuwe vorm van corresponderen De wereld wordt aan elkaar gerateld Rechts geldig? Nieuwe boutique van Dior trekt toeristen WRIGLEY ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 PAGINA PLEISiTiEROOLIjBCTE E.H.B.O. Chargé d'affaires van rood-China ini ons land -- Jonge Nederlanders naar Nliedersachsische Kulturtage KAuW heerlijk - verfrissend zuivert mond en keel verhoogt uw werklust Oplossing kruiswoordraadsel van Vrijdag (Van onze speciale verslaggever) Voor ons krantenmensen is de telex, oftewel de verreschrijver, een van de essentialia van ons leven geworden. Wij kunnen ons de dag zonder de eeuwig ratelende telex nauwelijks meer voorstellen, ook al ver wensen wij deze dagelijkse bron van onrust evenzovele malen als wij hem prijzen. In zijn duister hok rammelt hij de ganse dag al het nieuws van de gehele wereld bij elkaar en brengt met zijn mededelingen het ganse, vreemd soortige apparaat van de krantenfabriek in beweging. Zijn mechanisch bin nenste verwerkt de meest schokkende gebeurtenissen met eenzelfde een tonige en onaangedane regelmaat als de dorre reeks van beurskoersen of sportuitslagen. Met niet aflatende ijver tikt hij meter na meter vol van de geduldige papierrol die alles slikt en weergeeft, of het nu een vliegramp, een revolutie of een nieuwe uitvinding ter verbetering van sigarenaanstekers is. Dit fenomeen, dat werelddelen aan elkaar schrijft, is de laatste jaren bezig zich een vaste en uitgebreide plaats in de Nederlandse samenleving te ver werven. Waren het voor de oorlog slechts de dagbladen, de allergrootste be drijven en enkele officiële instanties, die zich van een telex bedienden, thans is de verreschrijver reeds bijna een onmisbaar element geworden in de commerciële wereld en met ruim 1300 abonné's staat Nederland op de vierde plaats in de rij van telexgebruikende Europese landen. En ons land is nog lang niet verzadigd. Steeds meer zakelijke instellingen verzoeken om aan sluiting op het telexnet, dat zich steeds verder en wijder over Nederland uitstrekt. Er wordt wel eens de vraag gesteld of de telex de plaats van de telefoon als communicatiemiddel zal gaan innemen. De mensen van de P.T.T., die zich met dit vraagstuk bezig houden, menen van niet. Zij geloven dat de telex louter een commercieel verbindingsmiddel zal blijven dat voor particulieren weinig aantrekkelijk is, daar dezen zich liever van het ge sproken, dan van het geschreven woord zullen blijven bedienen. Noorwegen 112,7, met Denemarken 116,6, met Hongarije 129,2, met Oostenrijk 145 en met Amerika 142,4. Voor zakelijke gesprekken met buitenlandse relaties heeft de telex de telefoon reeds voor een belangrijk deel verdrongen. Het eerste, echte telexnet in Ne derland dateert uit het jaar 1936. Een tiental jaren daarvoor kende men in ons land het telegraaftoestel al wel, maar dat waren heel ingewikkelde apparaten, met pianotoetsen, die slechts door spe ciaal opgeleide en „dure" mensen be diend konden worden. En dat strookte niet met de aangeboren zuinigheid van de vaderlandse zakenman. Wie in die tijd een telex nam, werd bovendien voor gek verklaard, want er was ni®"\aJl<1 waarmee hij in verbinding kon treden. Hij kon met een heel enkele relatie in het buitenland „schrijven maar daar bleef het bij. Langzamerhand werd het telex zend- en ontvangtoestel een nor male schrijfmachine en van dat ogen blik af groeide de belangstelling. Maar zelfs de pers, die het thans echt niet meer zonder telex kan stellen, bleek in dat begin er nog niet veel in te zien. In 1936 nam het Algemeen Nederlands Persbureau het telexdistributienet in dienst en 65 kranten lieten zich daarop aansluiten. Thans zijn er op dat net 92 aansluitingen. Slechts de heel kleine streekbladen zijn hiervan uitgesloten. Gedurende de oorlog groeide het aan tal telex-abonné's nauwelijks, maar de mensen van de P.T.T. zaten niet stil. De ingenieurs Van Lomtnel en Ober man werkten in die tijd plannen uit voor een speciale telexautomaat, die over de gehele wereld gewaardeerd wordt. Voordat zij aan het werk togen, moest men degene aan wie men wilde schrij- v»n nnropneri via een kiesschijf, zoals wij die kennen bij do telefoon. Thans kan men het nummer en de naam ge woon typen mét het klavier van het toestel. Na de oorlog is deze ontwikke ling voltooid en daarmee is de automa tisering van het telexnet in Nederland een feit geworden. Reeds ruim een j^ar maken abonné's ip Amsterdam en Rot terdam gebruik van een nieuwe automa tische centralë, die in Amsterdam is gebouwd. Tegen het midden van 1956 hoopt men de automatisering voor het gehele land voltooid te hebben. Dit heeft de groei van het abonne mentenaantal sterk beïnvloed. Cijfers spreken hier een duidelyke taal. In Ja nuari noteerde West-Duitsland, het eer ste telexland van Europa, 1.480.000 te lexminuten in het internationale ver keer. Nederland had er 787.000, Enge land 641.000, Zwitserland 428.000 en Bel gië 356.000. In 1954 werd in geheel Euro pa 26 millioen minuten getelexed. Voor dit jaar worden minstens 40 millioen minuten verwacht. De verhouding tus sen de omvang van het telefoonverkeer en die van het telexverkeer spreekt uit de volgende cijfers: Voor elke honderd telefoonverbindingen kent Nederland in het verkeer met België 13,7 telexge- sprekken, met Frankrijk 26,8, met En geland 87,2, met Finland 109,4, met (Van onze verslaggever) .De telex heeft een omwenteling ja het commerciële leven van ons de u bewerkstelligd. Niet alleen, dat daanZ^en veel sneller worden ge- ponderenar ook de vorm van corres- Schreef m's aanzienlijk gewijzigd, vol beleefdheT5°e«er lan?e brieven men het met korteT"' th,?ns- af. De telex ëëëfï 30viale berichten trouwelijkheid dan dT groter ver- zeer geachte heer" ^f8P fehjkheid van „Het^eV^ hof" bijzonder grootgenoegPT«da0^ een Neen, men valt gewoon met dan- of liever met de telex in huis ën vertelt kort en zakelijk waar het op neer komt. En dat is begrijpelijk. Het is voor een zakenman veel gemakkelijker zijn offertes en afspraken zwart op wit voor zich te krijgen, dan ze eerst door de telefoon te bespreken en Honderdduizenden draden vormen in de verbindingen tussen de telex-abonné's de nieuwe automatische telex-centrale onderling en met die in het buitenland. De stalen kasten in de automatische telex-centrale zijn een soort „robots' waar voortdurend verbindingen tot stand worden gebracht, zonder dat er mensenhanden aan te pas komen. later schriftelijk te bevestigen. Bo vendien is de telex in het buitenlandse verkeer bepaald goedkoper dan de te- telefoon en de verbindingen worden veel sneller verkregen. Door de bouw van een automatische centrale in Amsterdam, waarop voorlo- Plg w abonné's in Rotterdam zijn aangesloten, is het voor de telexgebrui- beid®. steden mogelijk thans automatisch verbinding te krijgen met relaties in West-Duitsland, België en Oostenrijk. Over enkeie maanden zullen ook Zweden, Denemarken en Zwitser land op dit automatische net zijn aangesloten. Ook in Frankrijk worden momenteel centrales gebouwd, alleen Engeland laat op zich wachten en het zal wel I960 worden voordat men daar zover is dat tot automatisering met het buitenland kan worden overgegaan. Ie mand die een telex heeft in Hellevoet- sluis, kan via die verreschrijver straks onmiddellijk verbinding krijgen met het buitenland. Wil hij dat via zijn te lefoon proberen, dan moet hij eerst „zwengelen" en aan de post op net Hel- levoetsluise postkantoor verbinding vra- "gen, waarmee zoveel tijd gemoeid is dat hij met zijn telexberichten al klaar is, voordat hij zijn telefoonverbinding krijgt. Deze snelheid biedt de hamlel me voordelen, waarvan bijvoorbeeld de groentenexporteurs veel gebruik ma ken. Een groentenhandelaar vroeg 26 verbindingen met zijn relaties in Duits land aan. Hij deed via de verreschrijver zijn offertes en binnen 26 minuten had NederlnvlfXö^e^irale morgen 18 verbindingsposten voor de verbindingen tussen die landen, die nog niet op het automatische net zijn aangesloten. hij antwoord en was de gehele corres pondentie afgedaan. Wat voor de technici, die zich met telefoon en telex bezighouden, de gewoonste zaak van de wereld is, is voor ons niet-technische stervelin gen een groot raadsel. In de nieuwe telexcentrale in het telecommunica- tiegebouw van de P.T.T. in Amster dam lopen honderdduizenden draad jes schijnbaar ordeloos door elkaar. Zij beginnen op een punt dat niemand kan zien en eindigen ook weer ergens in grote gesloten kasten, waarop rijen lampjes zijn aangebracht. Die lamp jes ritselen constant aan en uit en in het inwendige van de kasten ratelt en tikt het onophoudelijk. Het zijn een soort robots, die zonder dat de mens er nog iets aan doet verbindingen ma ken met Nederland en landen, waar ook ter wereld. Het blijft voor ons iets geheimzinnigs dat er op een ge geven moment een collega, die dui zend mijlen weg is, plotseling binnen ratelt om te vertellen hoe hij het maakt en wat hij beleefd heeft en het staat er duidelijk, zonder storing, zwart op wit, alsof hij het in eigen ükt,S 0£) 6en scbrÜfrnacbine heeft ge- In de internationale telexcentrale in Amsterdam zorgen zeventig meisjes er voor dat 18 verbindingsposten plus een mformatiepost dag en nacht bezet zijn. Zij zorgen voor de doorverbinding van Nederlandse abonné's met landen die nog niet op het automatische net zijn aangesloten. In de automatische cen trale, waar de robots voor de ver bindingen zorgen en geen mensenhand er meer aan te pas komt, is plaats voor duizend aansluitingen. Dat net is al bijna helemaal vol en men zint op mogelijkheden voor uitbreiding. Een soortgelijke centrale wordt in Rotter dam gebouwd en wanneer die klaar is moet de uitbreiding direct ter hand ge nomen worden, want men moet reke ning houden met het feit dat er in de nabije toekomst 10.000 en meer abonné's in ons land zullen zijn. Op het moment moet de telecommunicatiedienst van de P.T.T. meer dan 30 aanvragen per maand afwerken en dat is een bijzonder groot aantal. Zondag is het EHBO-Zondag. Ditmaal is de leiding van deze organisatie afgeweken van de traditionele actievorm en zijn er geen prijzen verbonden aan de collecte. De EHBO-leiding is van mening, dat, nu voor eigen organisatie een beroep op de kerkgangers wordt gedaan, kan worden volstaan met een vrijwillige collecte. Men is ervan overtuigd, dat met gulle hand zal worden gegeven, om zodoende uiting te geven aan de waar dering voor het vele nuttige werk, dat de bond regelmatig verricht tijdens ac ties ten bate van landelijke, charitatie ve instellingen. De opbrengst van deze collecte is uit sluitend bestemd voor de uitbreiding van het reeds bestaande werk en, waar het nog niet is voor de vestiging hier van. Een pleister in plastic, die onbeperkt houdbaar blijft in de verpakking, zal aan de kerkgangers worden aangeboden. (Van onze verslaggever) Er doet zich wel eens de vraag voor of telexgesprekken rechtsgel digheid bezitten, daar de overge seinde brieven niet ondertekend kunnen worden. De vraag is nog nooit definitief theoretisch beant woord. Practisch wel, want in de ganse geschiedenis van de Neder landse telex heeft zich nog nooit een proces over de rechtsgeldigheid voorgedaan. De opgeroepene ant woordt door zijn naam te seinen en dat is in alle gevallen waarborg vol doende, dat men met het goede adres verbonden is. De zogenaamde „Tele- foongrap", waarbij men lieden op belt en hent vreemdsoortige zaken verkoopt, of waarbij men bloemisten of kruideniers zonderlinge bestel lingen opgeeft, om ze dan aan fic tieve lieden, die men dwars wil zit ten, laat bestellen, is bij de telex niet mogelijk. Automatisch wordt namelijk de naam van degene, die uitzendt, en van degene, die ont vangt, doorgeseind, zodat men altijd weet wie men aan de lijn heeft en in geval van een grap weet wie ge straft moet worden. Korporaal Kenneth Smith van het territoriale leger (<fe nationale garde) uit Wallingford (Enge land) werd voor de rechter gedaagd, nadat hij tweemaal niet was opgeko men, toen er oefeningen waren vast gesteld. De korporaal voerde te zijner verde diging aan, dat de hem verstrekte uni formbroek te groot was en dat hij der halve niet kon aantreden. Hij had de broek als bewijsstuk meegenomen en toen de rechter constateerde, dat de taille meer dan één meter 25 bedroeg en Smith niet verder kwam dan 80 centimeter, sprak hij hem subiet vrij. „Hij kwam tot aan mijn oksels" beklaagde Smith zich en de rechter was het roerend met hem eens, dat dat te bar was. „Men mag niet van een man verlangen, dat hij een der gelijk uniform draagt", zei hij. Smith verklaarde, dat, tenzij de mi litaire autoriteiten hem een passende broek verschaften, hij „in sportjasje en-broek zal verschijnen op de vol gende oefening op 4 September". Radio Peiping heeft bekend gemaakt, dat communistisch China besloten heeft Hsieh Li tot zaakgelastigde in Neder land te benoemen. Een Parijse achtergrond, dienu eens niet de Are de Triomphe is, koos de fotograaf voor deze wintermantel van de Franse con fectie uit de collectie Max Mozes. •v' Ongeveer 150 jonge leden van de Nederlandse sectie van de internatio nale federatie van jeunesses musicales, de stichting Jeugd en Muziek, zullen op uitnodiging deelnemen aan de twee de Niedersachsische Kulturtage, die op 19, 20 en 21 Augustus te Osnabrück zullen worden gehouden. Verschillende jonge Nederlandse solis ten zullen op 20 dezer een concert ge ven, waarvan het programma groten deels is samengesteld uit werken van Nederlandse componisten. De vorige week heeft zich het merkwaardige feit voorgedaan, dat de zomer in Nederland stra lend probeerde te zijn maar daarbij werd dwarsgezeten door een depressie uit Frankrijk, het land van de mooie zomers. Het was in Parijs dan ook veel minder mooi weer dan in Amsterdam, met bedekte lucht en bijna elke dag regen. Maar dat laatste betekent nog niet, dat de vrouwen in Parijs een re genjas dragen. Het regent er toch nooit heel lang en bij een bui improviseren ze wel hoe ze droog blijven. Ze dragen ook zelden de plastic regenmantel, waar wij hier bij zweren, hoogstens een cape. In de winkels en nu en dan op straat ziet men aardige en bege renswaardige maar in ons klimaat he laas onpractische driekwart jasjes van poplin in rose, geel en licht blauw, dito gevoerd. „Twijfelaars" zou men ze kunnen noemen, tussen mooi weer (waarin ze niet misstaan) en nattig heid (die ze tot'kniehoogte tegenhou den) Ook de hier zo veel gesignaleerde geplisseerde plastic regenkapjes, waar voor1 de uitvinder de dank verdient van alle vrouwen, jong en oud, mooi en le lijk, voetgangster of fietster, ziet men in Parijs betrekkelijk weinig. Bij de nieuwste snufjes in het warenhuis „le Printemps" ligt iets dergelijks, maar dan van gebloemd, waterafstotend ka toen. Onder de grijze luchten van de vorige week leek het niet waarschijnlijk, dat alle sierlijk uitgespreide vlinderige zo merjurken, fin-de-saison, waar de etala ges mee vol liggen, nog een eigenares zouden krijgen. Ook niet op de Champs Elyssées, waar de Amerikaansen ze even geïnteresseerd bekijken als vrouwen uit India in hun kleurige sari. De wa renhuizen hebben zich bij het grauwe weer gehaast om herfstkleren in hun etalages te zetten. Warme mantels met Ma van Uzzel is in Italië eigenlijk een beetje buiten haar boekje ge gaan. Of liever ge zegd buiten het boekje van Pa van Uzzel. Ma heeft daar veel geld uit gegeven en dat klopte niet met Pa's begroting. Zo ziet ge, vrienden, dat de vrouwen uren rekenwerk in 2 minuten teniet doen. Ma. heeft in Italië een paar prachtige mozaïek werken aangekocht ter uitbreiding van de kunstschatten van Huize van Uz zel Pa vond de door Ma begeerde kunstuitingen na tuurlijk ook erg mooi maar Pa wist dat het niet kon. Toen de werken ingepakt waren (Ma wint zo'n duel altijd) en Pa aan een riviertje zijn tent had opge zet, kon de nieu we' begroting op gemaakt worden. Deze begroting, vrienden, was ver nietigend. Met be kwame spoed werd de tent ingepakt en de tocht naar huis aanvaard. Pa vergeeft het Ma nooit. Voor u heeft Pa deze week een moza' -puzzle ontwor- DCn en omdat er misschien ook tijdens uw vacantie wel een beetje regen zal vallen heeft Pa u maar een beetje veel werk 'gegeven. Uw oplossing ziet Pa weer met belangstelling tegemoet. Horizontaal: 1 water in Friesland - 3. voorzetsel - 5. land in Voor-Azië - 8. walkant langs vaarwater - 10- graan - 12. influenza 13 loofboom - 14. muf - 16. dicht - 17. riviertje in Frankrij! - 18. dames weekblad - 21. dal in een duin - 23. roem - 24. in verband met (afk.) - 26. alstublieft (afk.) 27. hoeveelheid - 28. sein - 31. keuren - 33. kansspel - 34. pauselijke hoofdtooi - 36. Japanse munt - 37. weefkam - 39. mengsel van meel en melk - 41. vervelend - 43. zangstem - 44. troef negen - 45. meisjesnaam - 46. omroepvereniging - 48. vrucht - 49. donderen en bliksemen - 50. prima donna, ster - 53. voorzetsel - 54. zie 36 hor. - 56. lang, dun en smal stuk hout 57. groente - 58. hertensoort - 60. van een - 62. een van Jakobs twaalf zonen - 63. volgens opdracht uitgevoerd ver slag - 66. met gezag uitgedrukt verlan gen - 68. zuurdeeg - 69. plaats in Nederland 71. halm of stengel - 73. bedrag der ontvangen gelden - 76. reu zenslang - 77. voorzetsel - 78. voordat, alvorens - 79, voetbalvereniging - 81. dalend, zakkend - 83. blauwe kleurstof - 86. reeds - 87. artikel .(afk.) 88. stuk doek - 89. muzieknoot - 90. rivier in Noord-Italië - 92. de meest uitmuntende - 94. uitroep - 95. jongensnaam - 96. telegraaf restant (afk.) 97. oud-Egypti sche zonnegod. Verticaal: 1. vrucht van de eik - 2. werkzaam heid van stromend water, waardoor de bodem uitgehold wordt - 3. toestand van volkomenheid 4. staat in de Himalaya - u. slede - 7, ootmoedig - 8. soort van gedroogde druiven - 9. uiting van smart laaggeplaatste zakken en avant-garde deux-pièces op heuploze poppen met plooirok en kraagloos, tailleloos jak, kaal als een gesnoeide boom en on flatteus. Maar de mode in de voorste linies beoogt ook helemaal niet om de vrouw in de gewone zin mooi te maken. Wel om haar te doen opvallen doordat ze met gratie iets wat ondraagbaar is toch goed weet te dragen. an alle snobistische mode-mallig- heden, die Dior, Balenciaga en de Givenchy, drie knappe couturiers zoals Picasso ook een knap schilder is de wereld voorzetten, moet de dood gewone Parijse hardwerkende vrouw niets hebben. Die zorgt alleen maar, op haar wereldberoemde wijze, dat ze er aantrekkelijk uitziet. Op hoge hakjes, in een vers gestreken blousje en daarop als het kil is een zwarte wollen stola, die ze draagt alsof hij aan haar ge groeid is. Het allernieuwste wat men nu in Pa rijs op- straat ziet is een smalle, glim mende band in liet haar. Men koopt ze in de afdelingen der kitschsieraden, waar ze hangen als grote open arm banden. Men komt er al heel wat tegen op de grote boulevards en de „ratten- hoofdjes", waarop men ze ziet sche meren, zijn er iets draaglijker door. Wie weet worden die er wel door op de goede weg gezet! Een heel enkele vrouw hebben we al gesignaleerd, die een truitje droeg op de rug dichtge knoopt. Dat wordt natuurlijk een rage nu Dior met zijn „camisooltjes" is. be gonnen. En het is veel makkelijker om een vest achterstevoren met fier heid te dragen, dan een halflange man tel, waarvan 'de zijnaden zijn losge- Maguy, die zijn zaak sloot, tornd, zoals in een Franse moderubriek werd geadviseerd om te doen, nu Dior de opzij gespleten kaftan lanceert. De machtspositie van Dior is overi gens een verbijsterend iets aan het worden. Wie Avenue Mdhtaigne zegt, zegt Dior. Hij heeft het gehele hoek huis naast zijn imposante modehuis erbij gekocht en daarin een nieuwe boutique ingericht, die in Juni werd geopend. Het zachtgrijze, zoetgeuren- de interieur met geraffineerde spie geleffecten, die een mysterieuze diep tewerking geven, gevuld met het meest verfijnde waarmee een vrouw en ook een man zich mooi kan maken, Is een volmaakte verheerlij king van de ijdele schoonheid. Rok ken, truitjes, badpakken, romantischs ijle peignoirs, tassen, colliers, man- nendassen, dat alles kunnen begerige toeristen in deze strelende entourage kopen en meedragen in een papieren zak met de naam Dior! De boutique- modellen, die minder duur zijn en voor zover hét rokken en jasjes zijn niet worden aangemeten, zijn iets meer aangepast aan gewone sterve lingen dan de haute-couture collec tie. Dior kan doorgaan met de wereld te etaperen door de duizelingwekkende bedragen, die hij voor zijn naam en zijn zaak uitgeeft. Want de Franse katoen magnaat Boussac staat finantieel achter hem. Evenals achter het modehuis Cla rence. Modehuizen die finantieel geheel op zichzelf drijven hebben het stuk voor stuk zeer moeilijk. Ieder jaar valt er dan ook een af. Dit seizoen was het Alex A. BgL Advertentie een gezonde gewoonte en verdriet - 11. telwoord - 12. bena ming bij Joden voor niet-Joden - 15. i« sterke mate - 16. kokertje van zacht metaal (meerv.) - 19. zie 48 hor. - 20. meisjesnaam - 21. duet - 22. vervolgens, daarna - 25. sober - 26. stad in Frankrijk - 29. stad in Nederland - 30. achternaam van eerste secretaris-generaal der UNO - 31. stel kleren - 32. verlof (Lat.) - 35. stad in Griekenland - 37. terug (Lat.) - 38. fijn maken door middel van een molen - 40. ieder - 42. verhoogde toon - 47. beneden, lager dan - 48. schrijver, die onder het pseudoniem Hildebrand schreef - 50. smal gevlochten band - 51. verduistering van een hemellichaam - 52. rangtelwoord - 53. keukengerei - 55. ontkenning - 56. zeer talrijk - 59. vast heid van wilsbesluit - 61. raad geven - 62. leger - 64. schil, 1 uid - 65. sterk ijzerhoudende grond - 66. uitstalkast - 67. kapgebint - 69. bergketen op de grens van Europa en Azië - 70. vrou welijk orgaan in het midden der bloem - 71. muzieknoot - 72. smalle weg - 74. klein, gelijk, afzonderlijk vertrek 75. v etbalvereniging - 76. Germaanse Bod van het licht en de lente - 80. schaal dier - 81. vuilnisbelt - 82. hoog aanzien - 84. arbeiderspartij in Nederland - 85. provincie van Italië - 9!. op dat woord (Lat. afk.) - 93. muzieknoot TOVERRAMEN Horizontaal en verticaal dezelfde woorden invullen. De eerste letter in de omschrijving geeft de horizontale, de tweede letter de vertical, invulling aan. F en A: beslist stellig B en D: bewo ner van een Oost-Europees land D en B: melaatsheid G en C: toren omgang H en E: indien O en J: voertuig K en M: roem M en K: schaak van de ko ning in het schaakspel P en L: deugniet Q *-n N: microscopisch klein elementair bestanddeel van or ganismen W en R: met een lans gewapende ruiter S en U: zoogdier - U en S: beroemd Italiaans dichter - X en T: meisjesnaam Z en V: telwoord AF en AA: halfduister AB en AD uitroep van droefheid AD en AB: plaatsje in Belgisch Lim burg AG en AC: het uitspansel AH en AE: deel van het oor. Oplossingen uitsluitend op brief kaart in te zenden tot en met 29 Augustus aan ons blad afd. prijsraad sel, N.Z. Voorburg al 65, Amsterdam, met vermelding ouder of jonger dan 18 jaar. OPLOSSING VAN 6 AUGUSTUS t A. 324 576 900 298 36 262 622 16 638 B. 287 97 190 78 23 101 209 120 89 De prijswinnaars zijn: A. Lammers, H. Gerhardstraat 8, ZAANDAM; J. Nupoort, Maraisstraat 9, HAARLEM; W. Harmse, Hemonystraat 60II, AM STERDAM. Horizontaal: 1. agio. 4. on. 6. pi. 7. taal. 10. ee. 12. ork. 15 c.d. 16. straat. 19 Arnhem. 22. tij. 23. sabel. 24. ra. 25. Etna. 26. lood. 27. o.a. 29. af. 31. a.e. 32. os. 33. enk. 35. kronkel. 38. ala. 39. nota. 41. roe. 42. kali. 44. lage. 45. mm. 46. n.t. 48. pier. 50. maar. 52. e.o. 54. salto, 57, treurwilg, 61. ai, 62. nn. 63. helleveeg. 67. aster. 70. sr. 71. gems. 73. emoe. 76. o.l. 78. l.o 79. Piet. 81 Aden. 83. Ada. 85. toer. 86. las. 87. ammonia, 90. rib, 92. et. 94. op, 95. dr. 97. er. 98. raat. 100. enig. 101. ui. 103. Ommen 104. ao. 105. wekker. 108. eiland. 111. t.a. 112. van. 114. it. 115. esse. 116. ja. 117. Ur. 118. drie. Verticaal: 2. getij. 3. Ier. 5. n.o. 6. p.k. 8. ach. 9. ader. 11. ca. 13. robe. 14. jr. 16. Stroe. 17. arts. 18. tsaar. 19. al lee 20. Noor. 21. massa. 28. Anna. 30. formatie. 31. Aken. 32. olie. 34. kogel. 35. ka. 36. no. 37. l.k. 38. alfbi. 40. te. 43 A.P. 44. lis. 45. ma. 47 Teun. 49. rog. 50. m.o. 51. r.r. 53. or. 55 ale. 56. til. 58. Engeland. 59. wos. 60. lee. 6L AVRO. 63. hoe. 64. loods. 65. es. 66. eg. 67. as. 68 Trier. 69. rot. 72. m.o. 74. maat. 75. ee. 77. lamp. 79. Po. 80. Erie. 82. na. 84. do 85. t.a. 86. leeuw. 88. mo tor. 98. Irene. 91. brood. 93. park. 96. titel 99. Emma. 102. iets. 104. anti 106.'kas. 107. el. 109. ik. 110. air. 112. va 113. nu.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9