De Prooi van de "Rode Roti Soedanese regering hoopt muiterij spoedig baas te zijn Staatsgreep op komst in Brazilië Kunstmatig daglicht Reeds meer dan 200 doden bij watersnood in V.S. trie <fe noorman Belangstelling voor problemen der jonge afgestudeerden êsibé K ru is woord raadse l Laatste volk zonder krant krijgt een eigen blad wm ■.J^ass r„£°g"- Parlement kiest Internationale Commissie van Toezicht Incidenten in gebied nabij Gaza Saarlandse partijen verwerpen voorstel van Dehousse Ulbricht tijdelijk op non-actief Eisenhower vraagt om hulp Communisten zijn diep in Laos doorgedrongen Storm op de Wereld Jamboree Geen uitbreiding te verwachten S3 PAX ROMANA-CONGRES DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 PAGINA 5 Motorboot kapseist op Columbiaans water Twintig mensen verdronken SPIONNAGEBENDE IN ITALIë OPGEROLD Bij terugkeer uit Rusland Vrijgelaten Nederlander vindt vrouw hertrouwd Routes K.L.M. in de V.S. Amerikanen betalen Canadese „vliegende schotel" Het neerschieten van lijnvliegtuigen achter het ijzeren gordijn Op de agenda der VN. 9 10 11 Th. de Groen (Enschedé) ridder H Gregorius Mariafeest te Beauraing INIDONESIë WENST DAT OUD-MINISTER TERUG KOMT Tjokrohadisurjo is thans in Nederland De regering van de Soedan is vol ver trouwen, dat zij binnenkort de muiterij van het leger in de Zuidelijke provin cies des lands kan onderdrukken. Loy aal gebleven troepen staan op het punt de stad Torit in te nemen en de beide andere steden, die zich in handen van de muiters bevonden, Yei en Joeba, staan thans weer onder het gezag van de regering in Khartoem. Een woord voerder van de Britse regering heeft gisteren op een persconferentie in Lon den gezegd, dat Engeland alleen dan zal ingaan op het Egyptische voorstel om samen troepen ter beschikking te stellen van de Soedan, als de regering In Brazilië houdt men rekening met de mogelijkheid van een „GOLPE", een staatsgreep door het leger, nadat in het afgelopen weekeinde militaire leiders, die vastbesloten zijn te verhinderen dat vroegere medewerkers van wijlen pre sident Vargas aan het bewind komen, geheime besprekingen hebben gevoerd. De politieke spanning was gisteren in Brazilië bijna even groot als precies een jaar geleden tijdens de crisis die leid de tot de zelfmoord van Vargas op 24 Augustus. De nieuwe crisis is veroor zaakt door ontstemming onder de mili taire leiders over de waarschijnlijke re sultaten van de oresidentsverkiezingen die in October zullen worden gehouden. Op het ogenblik ziet het er naar uit, dat de presidentsverkiezingen zullen worden gewonnen door Adhemar de Bar ros, de vroegere gouverneur van de staat Sao Paulo, die candidaat voor de progressieve partij is, of door Juscelino Kubitschek, de sociaal-democratische voormalige gouverneur van de staat Mi- nas Gerais. Volgens de militaire leiders zijn deze twee candidaten beide „cor rupt" en „niet in staat het land te lei den." Gistermorgen en gistermiddag is het ln liet gebied van Gaza tussen Egypte- naren en Israëliërs tot incidenten geko men. De Israëliërs leden geen verlie zen, maar aan Egyptische zijde sneu velden een kapitein en twee soldaten en werden acht man gewond. Israel heeft verzocht om een spoedzitting van de Israelisch-Egyptische gemengde be standscommissie om het gebeurde te bespreken. Een Israëlische woordvoerder zei, dat de Israëlische kolonie Nabal Oz door de Egyptenaren vier uur lang met mor tiervuur is bestooKt. Verder naar het Zuiden kwam het tot gevechten tussen een Israëlische patrouille en Egypti sche grenswachten. De woordvoerder zei, dat de inciden ten op „betreurenswaardige wijze" een eind maken aan de vermindering van de spanningen in dit gebied. Er zouden juist nieuwe pogingen worden gedaan om de Israelisch-Egyptische besprekingen over de situatie in het ge- bie» van Gaza tot een goed einde te brengen. (A.F.P.-U.P.) De pro-Duitse partijen in Saarland hebben het voorstel van de Europese volksstemmingscommissie om geduren de twee weken niet te vergaderen en vervolgens slechts gezamenlijke bijeen komsten met het regeringsblok te orga niseren, eenstemmig van de hand gewe zen. Ook de Christelijke Volkspartij van premier Hoffmann en de Europa-bewe ging hebben het plan afgewezen. Slechts de Saarlandse sociaal-democraten heb ben zich er mee accoord verklaard. De pro-Duitse partijen zijn van oor- deei, dat het plan van de Europese com missie onder de Belg Dehousse niet tot herstel van de rust in het gebied kan leiden, doch dat het een verdere bena deling van de Duits-gezinde groeperin gen betekent. Ook het gezamenlijk ver gaderen met politieke tegenstanders be schouwt men als niet reëel. Voorts zeg gen genoemde partijen, dat de ongere geldheden van de vorige week door het optreden van Hoffmann zijn uitgelokt. De Christelijke Volkspartij en de Euro- pa-beweging hebben vrijwel dezelfde be zwaren tegen de voorgestelde regeling. Walter Ulbricht, plaatsvervangend premier en communistisch partijleider van Oost-Duitsland is tijdelijk van zijn functie als eerste partijsecretaris onthe ven. De functie wordt voor hem waar genomen door Karl Schirdewan, een vooraanstaand communistisch politie- cus. Sedert Juli is Ulbright niet meer in het openbaar gezien, maar twee weken geleden nog verscheen een publicatie van zijn hand. Ook is Ulbricht aangewezen als lid van een communistische raad ter be vordering van de vriendschap tussen Oost-Duitsland en Rusland. Een en an der schijnt de geruchten te bevestigen dat Ulbricht niet is weggezuiverd, maar ziek is. Volgens onofficiële berich ten uit Oost-Berlijn bevindt hij zich in de Sovjet-Unie om van een ernstige maag kwaal te genezen. (UP). De Pakistaanse regering heeft gis teravond meegedeeld, dat zij een nieu we hoofdstad gaat bouwen in Gadap, ongeveer veertig km. ten Noord-Oosten van Karatsji, de huidige federale hoofdstad. Gadap ligt op ongeveer 150 meter hoogte en het klimaat is er minder Vochtig dan in het overbevolkte Ka- tatsji. dat zich reeds in de richting uitbreidt. (Reuter) in Khartoem daarom vraagt. De woord voerder achtte een dergelijk verzoek in de huidige omstandigheden niet waar schijnlijk. Het Soedanese parlement heeft giste ren een motie aangenomen, waarin wordt aanbevolen de commissie van toezicht op de omschakeling naar zelf beschikking als volgt samen te stellen: Tsjechoslowakije, Joegoslavië, Zweden. Noorwegen, Indië, Zwitserland en Paki stan. De opneming van Egypte en En geland in de commissie werd verwor pen. Engeland en Egypte zijn het over de samenstelling van de commissie niet eens kunnen worden en hebben de be slissing aan het Soedanese parlement overgelaten. De commissie moet toe zien op de verkiezing van een Grond wetgevende Vergadering, die zal beslis sen of de Soedan onafhankelijk moet worden dan wel met Egypte verbonden zal blijven. De laatste tijd dringen politieke lei ders in Soedan echter aan op een volks stemming in plaats van de verkiezing van een Grondwetgevende Vergadering. Zij achten die handelwijze beter ge schikt om tot een besluit te geraken, dat vrij van buitenlandse druk wordt genomen. De Britse gouverneur van de Soedan, sir Knox Helm, keert vandaag in Khar toem terug. Hij zal dan brigade-gene raal Ismael Salem Die kunnen ontmoe ten, de commandant van de Soedanese troepen in de provincie Equatoria. Ge neraal Ismael is met enkele leden van zijn staf via Oeganda op weg naar Khartoem om verslag uit te brengen over de recente gebeurtenissen. Pre mier Ismael el Azhari heeft Egypte er van beschuldigd de hand te hebben in de ongeregeldheden. De Britse autori teiten in Oeganda hebben de grens met de Soedan verder versterkt. Er zijn ra dio-berichten opgevangen, waarin de muiters vragen om hulp uit Oeganda. Tot dusver is niets van die hulp geko men. Wel hebben zich 136 muiters aan de autoriteiten van Oeganda overgege ven. (Reuter-U.P.) Op een internationale conferentie, die te Venetië wordt gehouden over de sa menstelling van de ionosfeer, heeft de Italiaanse prof. dr. Giovanni Cutolo verklaard, dat Italië tijdens het Inter nationale Geophysische Jaar kunstma tig daglicht zal verwekken. Men wil krachtige radiogolven op een bepaalde plek van de ionosfeer concentreren, die dan zodanig worden teruggekaatst, dat een deel van het aardoppervlak, even groot als een derde van Nederland, in vol „daglicht" komt te staan. Dr. Cutolo zei, dat het punt in de ionosfeer, waarop de radiogolven ge concentreerd worden, ongeveer 75, km boven het aardoppervlak zou liggen. Deze plek zou de vorm van een schij nende, ronde schijf aannemen, welke tienmaal zo groot zou lijken als een volle maan. Naar aanleiding van de grote belang stelling. die zijn mededeling kreeg, lichtte Cutolo het plan later nog nader toe. Hij zei, dat de krachtige radiogolven een serie electrische ontladingen zou den veroorzaken in de ionosfeer. Dit nieuwe phenomeen zou volgens hetzelf de principe tot stand komen als het licht in een neonbuis. Het voornaamste doel, dat bij dit ex periment voorzit, is het mogelijk te ma ken om de ionosfeer door middel van spectroscopie te bestuderen. Door de spectroscoop zou het licht in zijn sa menstellende kleuren uiteen vallen, waardoor de geleerden zouden kunnen opmaken, waaruit de ionosfeer bestaat. Cutolo zei, dat de mogelijkheid om electrische flitsen te produceren door het activeren van electronen in de iono sfeer theoretisch reeds aangetoond was door de Australische geleerde U. A. Bailey terwijl ook experimenten, die in de periode van 1946 tot 1950 in de Vere nigde Staten, Engeland en Italië had den plaats gevonden, bevestigd had den, dat zulks mogelijk was. (U.P.) Gisteren zijn minstens twintig per sonen verdronken, toen op de Magda- lena-rivier niet ver van Maganque in Columbia een motorboot kapseisde. Tien personen wisten zich in veiligheid te stellen. Zevc- lijken zijn geborgen. On der de slachtoffers bevindt zich een aantal kinderen. (UP) President Eisenhower zal vanmorgen een rondvlucht maken boven de zes sta ten in het Noord-Oosten van Amerika, die het zwaarst van de overstromingen te lijden hebben gehad. Vanmiddag zal hij landen te Hartford in Connecticut om daar besprekingen te voeren met de plaatselijke autoriteiten. Het 2antal men sen, dat als gevolg van de overstromin- Strijdkrachten van de Laotiaanse com munistisch gezinde organisatie Pathet Lao hebben een aanval ondernomen op de stelling Houei Thao, 20 kilometer van Sam Neua. Volgens berichten uit Vien tiane zijn de communistische troepen het land al 250 km diep binnengedrongen. De naar schatting 300 aanvallers van Houci Thao, die de beschikking hadden over zware wapens, werden volgens een Laotiaans legercommuniqué teruggesla gen. Ir het betrokken gebied opereren on geveer vijf bataljons van de Pathet Lao, uitgerust met mortieren en terugstoot- loze vuurmonden. (Reuter-UP) De Italiaanse politie heeft vandaag he kend gemaakt, dat zij drie „gevaarlijke spionnen" gearresteerd heeft, welke contact onderhielden met „hooggeplaats te functionarissen aan de andere zijde van het ijzeren gordijn". De drie man nen, die volgens de politie de leiders waren van een spionnagebende, waren zeer gedurfd te werk gegaan en zonden „niet minder dan twee jaar als spion nen geopereerd hebben". Bij hun arres tatie, welke gisteren laat op de dag ge schiedde, werden schriftelijke bewijzen van hun spionnage-activiteiten op hen gevonden, aldus de politie. De drie gearresteerden zijn er officieel van beschuldigd „staatsgeheimen te heb ben verraden en aan een politieke sa menzwering te hebben deelgenomen". De politie deelde verder mee, dat het onderzoek snel vordert en dat nieuwe arrestaties te verwachten zijn. (U.P.) Japanse, Franse en Italiaanse pad vinders op de Wereld Jamboree te Nia gara on the Lake zullen hun optreden op het grote openluchttoneel moeten uitstellen. Een flinke storm heeft name lijk de helft van het toneel doen instor ten. Ook de tent, die werd gebruikt als eetzaal voor de staf, begaf het. Lord Rowallan, chief scout van het Britse Gemenebest, de Canadese kampleider Jackson Dodds en de Amerikaanse chief scout dr. A. Schuck gebruikten er juist dé lunch. Zij kropen even later on gedeerd te voorschijn. Ook de stroomlevering is door de storm een uur lang onderbroken. Alle werkzaamheden in het kamp lagen vrij wel stil. Alleen de excursies naar de Niagara-waterval gingen normaal door. Een 26-jarige camera-man van de Canadese televisie, die zich door een hydraulische kraan hoog boven het kamp had laten hijsen om opnamen te maken, is naar beneden gestort en ge dood. (U.P.) gen het leven heeft verloren, is al ge stegen tot 208 en omdat het aantal ver misten zo groot is, vreest men, dat het dodencijfer uiteindelijk meer dan 300 zal bedragen. President Eisenhower heeft voor de televisie een beroep gedaan op de Amerikanen om met gulle hand te offeren bij de collecte, die door het in derhaast opgerichte Rampenfonds van het Amerikaanse Rode Kruis wordt ge houden. Voor de hulpactie in de getrof fen gebieden zal ongeveer 5 millioen dollar nodig zijn. Grote hoeveelheden entstof, o.m. te gen typhus, zijn naar de staten Connec ticut, Massachusetts en Pennsylvanië gezonden. Legervliegtuigen strooien D. D.T. uit boven grote gebieden van Penn sylvanië en New Jersey. Volgens het Amerikaanse Rode Kruis hebben 34.169 mensen als gevolg van de ramp hun wo ningen moeten verlaten. Het aantal ver woeste huizen bedraagt volgens een voorlopige schatting 439, het aantal be schadigde huizen bijna 14.000. Twaalf duizend mensen moeten worden gehuis vest, gevoed en gekleed. In de hoofdstraat van Winsted in Con necticut heeft het water een gracht uit gesleten van 3 meter diep en 1600 meter lang „Het lijkt wel, of hier een oorlog is uitgevochten", verklaarde een van de inwoners. Desondanks is het grootste hu welijksfeest van deze zomer in hetzelfde Winsted volgens program afgewerkt. Het eten op de bruiloft was afkomstig van een gaarkeuken.(A.F.P.-Reuter-UP) De ernstigste overstromingen in de geschiedenis van het Noord-Oostelijk deel van de Verenigde Staten zijn langza merhand aan het afnemen. In totaal eiste deze natuurramp 200 mensenlevens en maakte velen dakloos. In de staat Con necticut kwamen 43 mensen om, terwijl er nog 70 worden vermist. De foto toont, hoe de rivier, die door het plaatsje Torrington in Connecticut stroomt, gezwollen is tot een woeste, alles verslindende stroom. 59. Zowel Eric als Axe hoort Ailech's vertwijfelde kreet boven het krijgs rumoer uitklinken. In een oogwenk overziet de knaap de situatie. Dan springt hij zonder aarzelen op de enige verhoging in de buurt: de offersteen. Een snel, zeker schot en de aanvaller zakt levenloos ineen. Vóór de Fir lboth ge legenheid krijgen hem met hun speren te bestoken, staat Axe alweer op de grond. „Breng haar in veiligheid! Snel!" schreeuwt de Noorman, die begrijpt, dat Ailech nu meer dan ooit in gevaar verkeert. Maar de Fomori hebben zijn aansporing niet nodig. Ze vechten als duivels en bijna gelijktijdig met het kleine groepje van Svein wiens verschijning alleen al genoeg is om de vijand de stuipen op het lijf te jagen bereiken ze het dodelijk beangste meisje. Terwijl Astara zich over haar ontfermt, drijven de krijgers de Fir lboth langzaam maar zeker achteruit. „Hé, hé", brult Svein verontwaardigd, „dit is geen goed gevecht meer, Noorman. Ik kan er geen een meer met goed fatsoen voor mijn zwaard krijgen. Ze glibberen als alen onder mijn vingers door". „De toorn van een krijgshaftig edelman als ik ben, doet hen vluchten, Sakser", stoot Halfra tussen twee zwaarslagen door uit. En Eric grijnst te vreden. Als deze geest zijn troep bezielt, dan wee de tegenstander. „Jaag hem terug. „Over de wal met hen", buldert Eric. Maar dan ziet hij eensklaps een verwarde beweging op enige afstand naast hem. Het volgend ogenblik zinkt hem het hart in de schoenen, want een speer heeft Haluch, de hoofdman der Fomori's, geveld. Zonder zich een moment te bedenken, baant Eric zich een weg door de krijgers. Hier en daar gooit er al een zijn wapens weg en dringt weeklagend naar de achterhoede. Binnen enkele tellen zal deze ordeloze af tocht algemeen zijn. „Weest sterk, krijgers der Fomori", schreeuwt Eric in een poging, de paniek te voorkomen. „Sluit uw gelederen. Ge hebt de over winning in zicht; oz ge nu versaagt, zult ge allen het lot van uw hoofdman delen." „Onze generatie heeft de kans om de geest van intellectueel Europa te ver overen", aldus mgr. Beck, bisschop van Brentwood tot de gedelegeerden van het 21ste wereldcongres van de Pax Romana in de universiteit van Notting ham in Engeland. Mgr. Beck sprak over het levend ge loof, een van de vier voornaamste toe spraken van het congres, en beklem toonde de grote voordelen van eigen katholiek hoger onderwijs. De katho lieke universiteiten hebben thans de kans, aldus de bisschop, om de katho lieke ideeën te doen doordringen in de wereld van de wetenschap cn van de intellectuelen. De tijd van het laïclsti- sche denken in de wetenschap is voor bij. De katholieke geleerden en de chris tenen in het algemeen hebben tot plicht na te denken over de mysteries van het geloof en van daaruit de we reld te beïnvloeden. Het congres te Nottingham, dat Don derdag in de kathedraal van Westmin ster zal worden besloten, belooft een van de succesrijkste congressen te worden. De gedelegeerden hebben over vloedige gelegenheid gekregen met el kaar in contact te komen. Zo hebben ook afgestudeerden en stucfenten vrije lijk met elkaar hun ideeën kunnen uit wisselen. Meer dan zulks het geval was bij het laatste internationale congres te Amsterdam was het thans te Notting ham mogelijk alle deelnemers in de uni versiteitsgebouwen onder te brengen, zodat het persoonlijke contact voor en na de zittingen aanzienlijk werd verge makkelijkt, zowel tussen de toehoorders onderling als tussen de toehoorders en de sprekers. De sterke delegaties uit Nederland, dat met vijf en twintig man vèrtegen- woordigd is onder leiding van prof. dr. W. J. Pompe uit Utrecht, en uit Duits land hebben de verwondering gewekt van de vele kleinere afvaardigingen uit Portugal, Frankrijk, Zuid-Amerika en enige andere landen. Van sommige af gevaardigden is een geluid vernomen, dat wijst op spijt, dat niet enige wereld vermaarde katholieke figuren waren uitgenodigd het congres toe te spreken. Bij de acht Nederlandse gevangenen, die de Sovjet-Unie binnenkort zal vrij laten, bevindt zich een 45-jarige chauf feur uit Onstwedde, die in de bezetting verplicht te werk werd gesteld te Ber lijn. Zijn echtgenote kreeg in 1943 be richt van hem uit Heilsberg in Oost- Duitsland. Hij moest werken als chauf feur voor troepentransporten naar net Oostfront. Sindsdien is jarenlang niets meer van hem vernomen. Alle naspo ringen bleven zonder resultaat en aan genomen werd, dat de man om het leven - as "e'iomen. In December 1943 heen de Groninger rechtbank het huwelijk ontbonden verklaard op verzoek van de vrouw. In 1949 is zij hertrouwd met een Groninger kellner. Uit het eerste huwe lijk is een zoon, uit het tweede huwe lijk een dochtertje geboren die nu resp. 24 en 4 jaar oud zijn. Begin vorig jaar kwam er na allerlei omzwervingen een briefkaart uit een Russisch kamp, waaruit bleek, dat de man nog in leven was. Uit de corres pondentie die sindsdien is gevoerd, valt af te leiden, dat hij op de hoogte -s van de moeilijke situatie die is ontstaan. Bij zijn terugkeer in Nederland zal tnj voorlopig zijn intrek nemen bij zijn zoon, die eveneens in de stad Groningen woont. De werkgroepen over de problemen van de jonge afgestudeerden worden met zeer grote en actieve belangstel ling gevolgd. De problematiek was in de loop van het jaar reeds voorbereid door middel van rondvragen, die naar de leden der Pax Romana in de diverse landen waren gezonden. Het onderlinge overleg tussen de voorzitters van de diverse werkgroepen was echter niet van die aard, dat niet meer uit de ge voerde discussies kon worden gehaald. Als voornaamste resultaat van de dis cussies der werkgroepen kan echter worden genoemd, dat steeds weer op nieuw de noodzaak werd benadrukt van degelijke geloofskennis en de mogelijk heid voor de studenten deze kennis op te doen. (K.N.P.). Amerikaanse officials hebben mede gedeeld, dat het niet waarschijnlijk is dat in de nabije toekomst onderhande lingen zullen worden gehouden tussen het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken en de Nederlandse am bassade te Washington met betrekking tot de wens van de KLM haar routes in de Verenigde Staten uit te breiden. Zij hebben vernomen dat de KLM een route naar Californië wenst, soortgelijk aan die welke verleend is aan de S.A.S. en later aan de Lufthansa. Zij ver klaarden ook dat de KLM een route van Europa naar New York verlengd zou willen zien tot Dallas of Houston in Texas en dan naar Mexico. De KLM is er kennelijk niet op uit passagiers in Texas op te nemen voor Mexico, maar wil dat wel doen voor Europa. (U.P.) Het dagblad „Globe and mail" heeft vandaag gemeld, dat de Amerikaanse regering gelden beschikbaar heeft ge steld voor een onderzoek naar de mo gelijkheden van een „vliegende schotel" voor militair gebruik in de fabrieken van Avro Canada Limited. De Canadese regering besloot verle den jaar haar steun aan dit project in te trekken. De „Globe and mail" zei in een artikel van James Hornick, dat de bijzonderheden van het nieuwe contract geheim zijn. Volgens het blad is de ont worpen „vliegende schotel" gebaseerd op „revolutionnaire vlieg- en voortbe wegingsprincipes". (Reuter) Israël heeft de Verenigde Naties verzocht een onderzoek te doen instel len naar het neerschieten van lijn vliegtuigen achter het ijzeren gordijn, liet verzoek zal op de agenda worden geplaatst van de Algemene Vergade ring en na 20 September in discussie komen. Het verzoek is kennelijk voortgekomen uit het neerschieten van het toestel van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al door Bulgarije op 27 Juli, waarbij alle acht- en vijftig inzittenden het leven verloren. (U.P.) Horizontaal: 1. haringachtig visje, ongeveer, krachtens (Lat.). 2. te vervullen plicht, geldstuk. 3. zoogdier tandarts. 4. spreekge stoelte, voorzetsel. 5. een water op de Veluwe. 6. roodhuid. 7. loot, landbouw- so werktuig, psalm (afk.). e» 8. zonder slot. 9. gewricht, duizend. 00 10. Holl. verde digingslinie. 11. lekkernij, spoedeisend. O Verticaal: 1. reglementen, pers. vnw. <-* 2. trekdier, verbindings stuk. 3. snelheid. 4. in ord (Am.), jongensnaam, denkbeeld. 5. met gelaten heid verdra- gen. 6tot het goede, geluk zonder gek 7. bekende kerk te Rhenen, Arab, bevel hebber. 8. zangstem, sterk drie- draads touw (scheepst.). 9. dit is (afk.), voegwoord, petroleum. 10. versterkte stad, Eur. land. 11. belangstel ling. Barents? zee Noortje! ijk* I IJszee FINLAND BOTNlSCHt coir RUSLAND 600 Km V PELT ra het hoge Noorden van Noorwegen woont het volk der Lappen. *Zij zO™ deels nog echte Nomaden en trekken met hun rendierkudden rond ov** barre vlakten binnen de Poolcirkel. Vele eeuwen geleden zijn deze^ mi5_ golen uit het Noorden van Rusland via de schiereilanden Kantn J£0men. 'in de schien ook langs de oevers van de Witte Zee naar Noorwegen gn dochters 18e eeuw omhelsden zij het christendom en werden zij trouwe^ujk mlnder prijnj_ van de Lutherse kerk. Hoewel zij, vooral in deze eetno, s® een zeer wezenlijk tief gingen leven, ontbrak er aan hun „moderne tijd hebben zij reeds iaTen. element, te weten „een krant". Radio-ontvangtoesteli« 7tiet doch een krant in hun eigen taal verscheen tot aantal Noren is dit jaar tn Hierin zal binnenkort verandering komen. *foen. De bedoeling was om overleg getreden met enige vooraanstaande fl0l der Lappen een Mongoolse komen tot de publicatie van een krant %n.oUden van alles wat er in de wereld taal! om de Lappen op de hoogte te rnd> d\e als uitgeefster van het nieuwe gebeurt. Er is reeds een maatschappij f>inter binnen de Poolcirkel is het dan blad gaat optreden. In de komende en kunnen lezen. De bezorging" van het maar heel kort dag! zullen Stukken, doch door samenwerking van* vliegtuig blad is een der moeilijkste vraag&e krant op m b„ dg abonné.s zol zijn. era rendier rekent men er OP °»otsfe volk zonder eigen krant. Zodra het nieuwe Z H PaUS pius heeft benoemd tot ridder in de orde van de H. Gre gorius de Grote de heer Th. de Groen te Enschede. In intieme kring zijn gis terenavond door pastoor Hartman de daarbij behorende acte van benoe ming, alsmede de versierselen uitge reikt. Van de oprichting af van de paro chie van O.L. Vrouw van Altijdduren de Bijstand in 1926 bekleedt de nieuw benoemde ridder de functie van penningmeester in het kerkbe stuur; gedurende ruim twintig jaren hij lid en sedert 1945 voorzitter van het bestuur van het R.K. Ziekenhuis. Zondag en Maandag vertoeft de ruim 25.000 pelgrims tellende internationale bedevaart onder leiding van de Belgi sche bisschop mgr. Charrue m het genade-oord van Maria te Beauraing (België) ter viering van het feest 'an het Onbevlekt Hart van Maria. Ne derland is vertegenwoordigd door eni ge honderden pelgrims onder auspiciën van het Nederlands comité Pro Maria en onder leiding van mgr. Const. Kra mer O.F.M., bisschop van Luanfu in China. Het is de 259ste bedevaart, die h< comité Pro Maria na de oorlog or ganiseert. Tijdens het pontificale lof van Zon dagmiddag was mgr. Kramer de Ne derlandse predikant. Maandagochtend droeg mgr. Kramer in de tuin der verschijningen een pon tificale H. Mis op voor de Nederlandse pelgrims. Dinsdag keren de Nederlandse bede vaartgangers naar ons land terug. De Indonesische procureur-generaal Suprapto heeft vandaag bevestigd dat hU bezig is stappen te nemen voorde terugroeping uit Europa van de vroegere minister van economische zaken Iskaq Tjokrohadisurjo om te worden gehoord in verband met cor ruptie. Suprapto vertelde niet wat voor stappen zouden worden gedaan om de oud-minister naar Indonesië te rug te halen. Tjokrohadisurjo maakte deel uit van het kabinet van Ali Sas troamidjojo. De heer Tjokrohadisurjo vertrok op 7 Augustus met zijn zoon, die een medische behandeling moest on dergaan, per vliegtuig naar Nederland. Enkele dagen na zijn aankomst in ons land is hij weer naar het buitenland vertrokken. A.N.P. weet te melden dat hij zich in Europa bevindt. Verleden jaar trad Tjokrohadisurjo uit het kabinet van Sastroamidjojo, nadat hij aan ernstige critiek had bloot gestaan van de kant van zijn poli tieke vijanden, die hem verkopen van import-vergunningen verweten. Inmiddels heeft de oud-minister van financiën, Ong Eng, naar aanleiding van desbetreffende berichten een brief naar het Indonesische persbureau P.I.A. geschreven, waarin hij ontkent, dat hem huis- of stadsarrest zou zijn opge legd. (U.P., P-LA.) De sectie film van de Raad voor de Kunst heeft het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen ge adviseerd de film „Ciske de Rat", die is geregisseerd door de Duitse regisseur Wolfgang Staudte, af te vaardigen naar de filmbiennale in Venetië, die op 25 Aug. a.s. zal beginnen. Het zal de eerste keer zijn dat Ne derland een speelfilm naar de bienna le inzendt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2