Minister wil inlichtingen over weggedeelte van Zijlweg naar Heemstede 1 Vreemde vreemdelingen aan de balie van Haarlems Bloei Telefonische tolk en bagagedepot De Maandagse beurs in het Krelagehuis Santpoortse paardenfokker ging niet in op hoog Amerikaans bod Totalisator gaf Nederlandse drafsport een nieuwe kans DE WESTELIJKE RANDWEG Tracé op bescheiden afmeting Trouw moet blijken AUTo-RADIO AGENDa Linnaeushof uit moeilijkheden TEMPO Bramen zoeken Kennemerduinen Waar de landstaal zelden wordt gehoord Haarlem tegen YSY en RCH Opslag meubilair F. Damiaans Zn FEDERMANN ECHTE WALES „DESPAARNESTAD DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 PAGINA 3 j 'bouvy. en Service Station H. J. Maertens V. Burgerlijke Stand Haarlem Volgendjaar gaan poorten van Bennebroekse siertuin open GAAT U VERHUIZEN? if rr in Geen vergunningen meer AFSCHEID K APEL AAN j. A. Ms ROiHLDE diarrhee bedorven maag „kater" TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN HEEMSTEDE Vijftig jaar getrouwd Aanbesteding AANRIJDING Jongetje gewond BLOEMENDAAL Dat leuke, vlotte kapseltje MOLENDIJK voor U ^üt R.KS.V. LEONIDAS MEVOBO Oude man valt van fiets EEN BRIL NODIG? Haarlemmer redt kind in IJmuidlen Beurs van Amsterdam Naar wij vernemen heelt de minister van Verkeer en Watersaat, mr. J. ?|gera, aan de directie wegren van de ^'jkswaterstaat opdracht verstrekt hem P zo kort mogelijke termijn van ad- te dienen omtrent de aanleg van een gedeelte van de westelijke randweg °.r" Haarlem, namelijk het gedeelte van J"' Zijlweg tot aan een punt 500 meter I11 Noorden van het station Heemstede «Ismede de dwarsverbinding met Haar lem om het Coornhertlyceum heen Baar de Wagenweg. De opdracht heeft een louter informatief karakter. Alvo- *®bs de minister definitief besluit dit e?gedeelte voor rijksrekening aan te 'eSgen hij heeft er zich geruime tijd galeden in beginsel toe bereid ver klaard wil hij volledig zijn ingelicht aoitrent de vraagstukken die moeten gorden opgelost om de aanleg van de mogelijk te maken. ,,Zoal.s bekend juicht de provincie Noordholland de aanleg van slechts een ktein stuk van de westelijke randweg 'B het geheel inet toe. Het tracé wordt hoor de provinciale waterstaat vrij nut teloos geacht, wanneer niet direct de gehele verbinding van af de Delftlaan '°t aan de Zandvoortselaan, met inbe grip van de dwarsverbinding, wordt aangelegd, en wel op zo kort mogelijke termijn. De minister heeft daar kenne- j'.'k een andere mening over. Wellicht 's hij van oordeel, dat het verkeer 0°or de aanleg van het bovengenoemde P.eel van de randweg reeds een behoor lijk eind op weg geholpen is en dat het m ieder geval de weg door de binnen stad van Haarlem niet meer hoeft ■e nemen. De provincie en de gemeen- t®n Haarlem en Bloemendaal hebben ®chter al bij enkele gelegenheden ge mzen op de ongelukkige route, die Automobilisten dan gedwongen zouden *'jn te maken. De minister schijnt bovendien van Ê'an te zijn het weggedeelte vanaf de Zijlweg niet breder te doen maken dan keven meter. Advertentie op droge bergzolders. Vraag eens prijsopgave ZIJLVEST 41 HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 I,,Nee", zei vader Van Eek uit De Zilk tegen zijn dochter Anny, „Nee, tie bond mag niet mee op vacantie". ■4finy was het er natuurlijk hele- ttiaal niet mee eens. Veertien jaar oud en dan een maand lang op vacan tie, maar zonder hond, zonder Tom, Er was niets aan te doen. Anny vertrok en Tom bleef achter. Maar Tom liet het er niet bij. Uit protest het hij zijn bak met eten onaangeroerd staan. Hij ging finaal in hongerstaking. Tien dagen lang hield hij het vol. Hij werd zo mager als een lat en vader en moe der Van Eek wisten niet wat te be ginnen. De enige oplossing was een bezoek aan de dierenarts. Diagnose: Heimwee. Terstond werd Anny op de hoogte gebracht en met de snelste verbin ding kwam ze naar huis. Nauwelijks had Tom zijn vriendinnetje gezien of hij begon met de staart te kwis pelen. Anny haalde een bak eten en Tom liet er geen gras over groei en. In een oogwenk was de bak leeg. Hij wildenog meer. S&elfs dingen die hij anders niet at, verslond hij gulzig. Anny heeft nu besloten nooit meer op vacantie te gaan zonder «aar trouwe Tom. Advertentie Nassaustraat 5 - aa^lejB EILMS: Minerva: Tot en met_Wo.: „Genevieve" 2.3t) en 8.15 u.. a. ^0Vo 2evende w sluier" 2 30 en 8.15 u., 18 jaar. Rembrandt „De eerste kYn.,'n2' 4,ls' 7 en 9.15 uur a 1. 's Morgens 10.30 uur: „im Sonntagabend die L&Wfmusik spielt", a. 1., 2.30. 7 en 9.15 u. Xqr. ^M^ern Times". (Geprol-)- 2, 7 E15 u., a. 1. Iedere morgen Montagn ï,fShgdvariété. j „Twintigduizend mijlen onder zee ^0>v15- 7 en 915 uur> 14 iaar', j'tY: Tot en met Do.: „Mara Maru °-3ü' en 9.15 uur, 14 jaar. Dinsdag 23 Augustus hrv°ncertSebouwZomerconcert door het °rdhollands Philharmonisch Orkest, 8 u. oVr°te Kerk: Gratis orgelbespeling door or8e Robert. Van 2021 uur. ZWOREN: z. v. Th. Meijer-Oudendijk; G. B. Algra-Stulp; z. v. E. J. v «ft-strobbe; z. v. C. C A. de Groot- Z h Driest; z. v. C. de Roo-de Vrede; v- J. M. Brandsma-Koppersz. v. A. R-Whkist-Bakker; z. v. A. M. de Ruiter- V m Z. v. Th. Schmidt-Poelmann; d. ij C. J. Dijkerman-Kusters; d. v. G. Vonk-Maassen; d. v. A. Klein- H ,,-Us\ a v. A. C. Boerée-Oud; d. v. St a* Veen-Veldmeijer; d. v. J. N. Van ^ens?-Aal; d. v. D. van Leeuwen- in der Willik. Kam?L?D:EN: L- van der Vloet, 71 j., Schond-aa,n; D- Groen-Fortgens, 70 j., Jansa^ ifn •an'^?- van der Laan- Dieske' «7 o3-1.jRiviervismarkt; H. A. straal' v j-- Maerten van Heemskerk- strndamü WteiJerS-Peters, 53 j„ Am- fcroek ^78 iaam' t J' L- van Greven- DepeAn^" i?orte Annastraat; J. A. Vige van vu' jKamperlaan; M. C. 'ge-van Waard, 86 j„ Doelstraat. In de opdracht, die hij aan de direc tie wegen van Rijkswaterstaat heeft ge geven, stond namelijk geschreven, dat de weg op bescheiden afmeting gemaakt moet worden. Dat kan geen andere be tekenis hebben dan dat de weg op ze ven meter zal worden aangelegd. Naar wij vernemen zal echter de directie van de Provinciale Waterstaat van Noord- Holland, die alle gegevens over dit weggedeelte aan de Rijkswaterstaat zal verstrekken, trachten het tracé zo te doen bepalen, dat de aanleg van een tweede zevenmeterbaan er naast zon der veel hoofdbrekens zal kunnen ge schieden, zodra zulks geoorloofd is. De directie wegen van Rijkswaterstaat is reeds met het overleg begonnen. Eerst zullen tussen de Provinciale Wa terstaat en de Rijkswaterstaat gegevens worden uitgewisseld en wellicht zal te zijner tijd ook met de betrokken ge meentebesturen worden onderhandeld. Het is niet onjuist, dat de Linnaeus hof te Bennebroek in moeilijkheden heeft verkeerd, maar thans is het voor 90 pet. zeker, dat volgend jaar de poorten van de hof, die met sierge wassen zal worden verfraaid, voor het eerst geopend zullen worden. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de initiatiefnemer, de heer Henri Roozen te Bennebroek, geen enkele moeilijkheid in de weg zou staan. De voorbereidende werkzaamheden in de Linnaeushof waren in volle gang, maar werden gestaakt op last van de burge meester van Heemstede, die in opdracht handelde van de planologische dienst van de provincie Noord-Holland. Ge bleken was namelijk, dat de initiatief nemer niet voldaan had aan de mel dingsplicht, die opgelegd werd krach tens de wet op het nationale plan. De moeilijkheden schijnen thans uit de weg te zijn geruimd en het be stuur van de Linnaeushof koestert de verwachting, dat op de plannen in Den Haag gunstig zal worden beschikt. De adviezen, die door de gemeenten Ben nebroek en Heemstede zijn uitgebracht, noemde men gunstig voor de Linnaeus hof en bij de directie van het nationale plan heeft men veel waardering gevon den. Men hoopt tevens, dat de minister van Wederopbouw toestemming zal geven voor de bouw van een restaurant Advertentie Wij verzorgen Uw verhuizing met vakkundig personeel onder volledige garantie. Rozenstraat 13 - Haarlem Tel. 20020 - 12525 MEUBEL- EN PIANOTRANSPORT door geheel Nederland. Ongeveer 5400 vergunningen tot het plukken van bramen in het Nationale Park „de Kennemerduinen" zijn de laatste 20 dagen uitgereikt. En maar liefst twintigduizend kilo bramen zijn gedurende die tijd in totaal geplukt naar de schatting van de directeur der stichting ,,De Kennemerduinen" ir. E. C. M. Roderkerk. Maar thans is de uitgifte van vergun ningen gestaakt, omdat de begroeiing veel van de campagne te lijden had. Bovendien, aldus ir Roderkerk, zou het niet juist zijn wanneer de vogels van het natuurreservaat niets van deze lek kernij zouden krijgen. „Nu in een groot deel van „de Ken nemerduinen" gedurende enige tijd het lopen buiten de paden toegestaan was, bestond de kans dat de bezoekers hier door verwend zouden worden en, meer dan vroeger, het verzoek om op wegen en paden te blijven zouden negeren. Maandag is mij echter gebleken dat mijn vertrouwen in dit opzicht niet be schaamd is geworden. Een teleurstelling was echter, dat de bramenzoekers zo grote hoeveelhe den papier, schillen e.d. zichtbaar achterlieten. Hef zal een ploeg van 10 man twee a drie dagen kosten om al dit afval weer op te ruimen. De eer ste dag werd een hoeveelheid papier geoogst, voldoende om een normale vrachtauto te vullen," aldus de heer Roderkerk. Kapelaan J. A. M. Rohde van de parochie O.L. Vrouw Rozenkrans, die tot kapelaan benoemd is in Den Haag, zal Woensdagavond 8 uur inhetjeugd- gebouw aan de Koning Steinstraat af scheid nemen van zijn parochianen. In het bijzonder worden alle vereni gingen en clubs, waarvan kapelaan Rohde geestelijk adviseur was, uitge nodigd op deze avond aanwezig te zijn. Haarlems Bloei beleeft deze zomer een topseizoen. Steeds meer blijkt het goede Haarlem de aandacht der binnen- en buitenlandse vreemdelingen te trekken. Zeker nu de zomerzon van geen ophouden weet en pleinen en parken in een nieuwe, warme gloed zet. De meisjes van het V.V.V.-kantoor- tje aan het Stationsplein maken drukke dagen. „Welkom vreemdeling" is haar devies en zij maken het waar. Ze dribbelen achter haar balie heen en weer om ieder naar best vermogen te bedienen. Niet als officiële ambte naren, maar huiselijk, gezellig als was iedere „klant" een persoonlijke ken nis. Toen onlangs een Amerikaan binnenstapte, vroeg een der meisjes vrien delijk: „Hoe gaat het met uw verkoudheid?" De man keek vreemd op, maar plotseling herinnerde hij zich vijf maanden geleden aan dezelfde balie te hebben gestaan met een voortdurend natte neus. Gistermiddag is een 47-jarige glazen wasser, die de ramen aan het lappen was van een huis aan de Burgwal te Haarlem, van vier meter hoogte van een ladder gevallen. Met een bloedende hoofdwonde en een gebroken neusbeen- tje werd hij vervoerd naar het zieken huis St. Joannes de Deo. Later kon hij naar huis terugkeren. Niet iedereen stelt het werk van de nijvere meiskes op prijs. Zo bijvoor beeld de lange, statige Arabier, die de meisjes in zijn eigen landstaal toe sprak. Men kan de Haarlemse bloesem veel vragen, maar niet de kennis van de Arabische taal. Derhalve werd de man duidelijk gemaakt, dat hij een andere taal diende te gebruiken, maar hij bracht het niet verder dan een paar woorden Italiaans. Het was behelpen en tenslotte bracht een andere toerist, een Italiaan, uitkomst. De Arabier was er helemaal niet over te spreken en vertrok, zodat de dames nu besloten hebben deze winter maar Arabisch te gaan leren. Op een middag stapte een Engelsman binnen met een paar Verkade-albums onder de arm. Of de dames misschien een adres wisten om de boeken van de hand te doen? Hij had geld nodig en de boeken hadden geen waarde voor hem. De dames konden hem een adres aan de hand doen en stuurden hem naar een tweedehands winkel, 's Mid dags kwam de Engelsman terug met een prachtig nieuw boek. Als dank voor de dames, want de transactie had hem geen windeieren opgeleverd. Achter de V.V.V.-balie komt men soms voor de vreemdste dingen te staan: Op een morgen verschenen drie Zweden, gekleed in badjas. De heren waren blootsvoets en hun haren waren nog nat. Of de dames even wat geld kon den Wisselen? Zweden herkent men gemakkelijk, verzekerden de meisjes ons. Ze zien al lemaal een beetje geel en spreken heel bescheiden, verlegen haast. Natuurlijk zijn ze dan blij verrast als de dames blijk geven hun landstaal te herkennen. Het ijs is dan al gauw gebroken. Of de Amerikanen. Men hoeft maar drie woor den te horen om te weten waar ze van daan komen. Ze willen allemaal graag een fiets huren. Fietsen is een ideaal voor hen. Zoals men op Honolulu graag in een inlandse bloemenkrans ronddar telt en één is met de Hawaiïanen. In de stad fietsen durven ze nog niet, maar een tochtje naar het Bloemendaalse open luchttheater is een vast punt op hun program. Behalve het geven van inlichtingen over stad en land van Haarlem, heb ben de meisjes van Haarlems Bloei in Advertentie Het houdt maar niet op! Terwijl de gladiolenkwekers normaal rond half Augustus een punt achter het keurings seizoen plegen te zetten, wist de gladio- lenkeuringscommissie Maandag best wat men te doen had. De tafels in de keuringszaal van het Krelagehuis bogen bij wijze van spreken door onder de ve le soorten en daar nu ook de dahlia kwekers hun zaailingen „en masse" be ginnen te tonen, had men zo ongeveer alles wat de Kon. Alg. Ver. v Bloem bollencultuur aan vazen, pullen en an dere bloémbaden rijk is, uit de donkere kast gehaald. Een buitengewoon mooie groep bracht de bekerwinnaar van dit jaar, de fa. Salman uit Noordwijk, weer naar voren. Van de nieuwste was het vooral de gloeiend oranjescharlaken Patriot, die sterk opviel. Best was ook de rose Pink Sensation. De typisch roodbruine Papoea viel op door de aparte kleur, evenals Mignon, cattleya-violet met ge tijgerde purper merk en Indonesia, don ker amaranthkleurig met een gloed. Golden Fiction is een ling in het lichtgele genre. In net ros waren Rose Emely, Grand National en Pink Sensation de blikvangers. Ook van P. Visser, St. Pancras, was een uitvoerige collectie zaailingen aan wezig. Daar stond o.m. de best-gevorm de lila 390, de paarsblauwe Grandeur, de zeer mooie lila Pretty 51-242, een oranje-getinte zaailing met lange, slan ke tak, de forse, edelgebouwde lichtro- se Honeymoon, de meer bekende oranjescharlaken Vulcane, een groepje kjeinbloemigen, die stuk op stuk op vielen door de elegante takjes en vele anderen. Van Gebrs. Vink, Noordwijk, waren de bekende gevlekte tunny AlKÖ t ,de licht purper-rose Dr. en Ho erweÜ> de wat bleke Ophelia ramni5u?..'i'cur zeer interessaante Dn de onene Stekker, Waarland, bracht en een v,t?imoran3e Broadway Melody Mrs Mark' nF bordeaurode soort uit kleur van deze soort kan men er ge zuinig op zijn. Daar krijgt men wel vraag naar. First Lady is f en™ter op vallende verschijning. Een in K. Kooy, S. Pancras, die hier mlde door de mooie bouw, stellig plezier van gaat beleven Albin Hansten was een heel goed gebouwde purperen zaailing van De Groot en Co, Hillegom. Of het een ernstige concurrent voor bijv Mabel Violet gaat worden, zal de tijd wel leren. Van Konijnenburg en Mark, Noordwijk, waren ook nog enkele va riëteiten. Zeer fraai was de rode Oscar, terwijl de fonkelend-rode Stradivarius eveneens sterk de aandacht trok. Al- bert Schweitzer was door de puike bouw van de tak en de warme rode kleur eveneens een uitblinker in dit groepje, evenals de mooie paarsblauwe Thomas A. Stone. C. S. van Dobben de Bruun jr. Noord wijk, die de laatste weken de liefheb bers al heel wat mooie gladiolen neeit voorgeschoteld was ook nu weer pre sent met een grote collectie, waarin ver schillende zeer opmerkelijke nieuwig heden. Zo was de middelgrote rode Moulin Rouge zeer opvallend, evenals 1019, rose met een getijgerde tekening in het centrum. Een lange, slanke tak had de lilarose 7050, terwijl de rose 6503 met de zeer forse tros alle anderen in deze kleur sloeg A J. Turnhout, Noodr wijk, toonde een diep-rode soort uit Nieuw Europa en van Jonkman-Hulse bosch, Sassenheim, kon men de slanke tak van de lila Lilac Joy weer bewon deren met de sneeuwwitte White Autumn, wat ons een van de beste laat- bloeiende witte gladiolen Hjkt, die er op het moment in de culturen zijn, en de kloeke rose Flower Dream. Stuk voor stuk best van bouw en proporties wa ren de zaailingen, die de Kon. Kweke rij P. v. d. Meer Czn., Noordwijk, voor het voetlicht bracht. Weliswaar mogen de meningen over de kleur van de bonte Picasso verschillen, het is een feit, dat de tak van deze gladiool pri ma was. Wat de dahlia's aangaat: hopelijk zul len we dit mooie knolgewas nog vele weken zien dit jaar en we lopen dan ook nu met zeven mijllslaarzen de in zendingen even langs. Van P. Bakker, Heemstede, zagen ee weer de mooie pompon Magnificat en een lichtgele s.c. onder nummer D 2. Bruidegom, Baarn, voerde weer een elite collectie ten tonele, gegroepeerd rond een fraai gestoken vaas Salman Glory. We noe- ™ea de grappige kleinbl.s. c. 980, de li ..grote dec. lila 953, de grote melkwitte s.c. 910, de witte s.c. 807, cue men een verkleinde uitgave van Pu rity zou kunnen noemen, de fijne zalm- kleurige dec. Newby en de oranje cac- tus 858. M.C. v. d. Haak en Zn., Kat wijk a. d. Rijn, etaleerde een soort uit Bacchus. Nu is Bacchus ondanks de voortreffelijke eigenschappen, altijd een tikkeltje somber getinte dahlia. De ze soort van de fa. v. d. Haak is hel derrood yan kleur en dat verhoogt de waarde met weinig. Jac. J. Mense, Vijf huizen, bracht een mooie witte dec. on der de naam Josephine Mense. Topsvoort, Aalsmeer, exposeerde de charmante, kleine Topmix op kleur, de teer getinte 203, een lila s.c. met lich ter centrum, en de grillig gevormde purperrode cactus caroussel. K. Maarse Dzn jr, Aalsmeer, was present met de voorname licht zalmorange Independence, het parmantige diep-rode pomponnetje 25 C en de lila s.c. 1 B. Dick Schuyt, Haarlem, heeft zich thans kennelijk naast het terrein der bloem- sierkunst op het pad der dahliacultuur gewaagd en zag zijn eerste zaailing meteen al bekroond: het was de rode s.c. 451, die een getuigschrift van verdienste verwierf. L. A. Hoek, Den Haag, bracht enkele zeer mooie varië teiten, waarvan we de licht oranje Mabel's Dream, een prima decoratieve vonden, evenals de warm rood getinte Majuba. De diep kopergele s.c. Per- tillon en de citroengele s.c. Ivory Queen waren eveneens zeer verdienstelijk. Bal lego, Leiden, ontbrak natuurlijk ook niet °P dit dahlia-appèl. Men toonde o.m. de opvallend mooie anemoonbloemige Honey met een groot geel kussenvor- mig centrum tegen een wat bleek-rose bloemdek. De kleinbloemige oranje Li- nanne Ballego deed het eveneens best, terwijl de meer bekende Good Earth en Lady Ismay natuurlijk ook niet ver geten mogen worden. Verder noteerden we nog de grote koperoranje bloemen en de eenkleurige gele halskraagdahlia Aurioline. Tot slot: een prima hlarose s.c. van N. Peters, Hillegom, de mooie zalmkleurige s.c. Regina van W. Kehl, Naarden, een goed-gebouwde rode s.c. van C. S. Weijers, Hillegom en het groepje pomponnen van de fa. Ludwig en Co., Hillegom: de lichtrose 88, de de lila 36 en de witte 13, die alle vier een getuigschrift van verdienste kregen. I Op Zaterdag 27 Augustus speelt Haar lem op eigen terrein een vriendschap pelijke voetbalwedstrijd tegen V.S.V. Donderdag 1 September komen de roodbroeken in het veld tegen R.C.H. Beide wedstrijden beginnen om 8 uur 's avonds en worden bij kunstlicht ge speeld. Vandaag herdenken de heer H. J. v. Honschoten en mevrouw M. v. Hon- schotende Boer de dag waarop zij voor vijftig jaar in de echt werden ver bonden. Beide echtelieden, resp. 76 en 74 jaar oud, zijn nog zeer vitaal en mo gen zich in een goede gezondheid ver heugen. De bruidegom is vele jaren in het bloembollenvak werkzaam geweest en verleent nu en dan nog assistentie; de bruid verricht nog met de grootste op gewektheid haar dagelijkse bezighe den. Uit het huwelijk zijn twee kinderen geboren en bovendien heeft het gouden echtpaar twee pleegkinderen opgevoed. Met nog drie kelinkinderen en drie achterkleinkinderen is vandaag feest gevierd en vanavond is er een serenade tot besluit. Vanmorgen is in het verversingshuis Groenendaal te Heemstede de uitbrei ding der Bronsteeschool aanbesteed Er waren in totaal vijftien inschrij- vingsbiljetten binnengekonieij. De hoog ste inschrijf ster was de firma v. Her- waarden te Haarlem met f 146.500, de laagste was de firma Betke te Haar lem met f 125.340. De begroting was f 105.000. De gunning wordt later be kend gemaakt. Gistermiddag is op de Heemsteedse Dreef bij de Blauwe Brug de wielrij der C. K. uit Heemstede door een personenauto aangereden. Zijn achtja rig zoontje, dat op de bagagedrager zat, werd enige meters weggeslingerd, brak een schouderblad en liep een lichte hersenschudding op. Het ventje werd naar het diaconessenhuis in Haarlem vervoerd. De wielrijder kwam de Bronsteeweg uitrijden en had ver zuimd het verkeer van de Heemsteed se Dreef voorrang te geven. de loop der jaren al heel wat neven functies gekregen. Zo zijn er tal van Haarlemmers die een vreemde taal njet machtig zijn en dus een vreem deling niet kunnen verstaan. Dan bel len ze even naar het VW-kantoortje en spelen de meisjes voor telefonische tolk. Ook hebben al heel wat toeristen ontdekt, dat men in het kantoortje gemakkelijk zijn bagage kan achterla ten wanneer men van plan is een wan delingetje te maken door de stad. Ach ter de balie ziet men dan ook geregeld hele rijen rugzakken en koffers staan. Voor een goede klant immers heeft men heel wat over. Goede klanten zijn er zeker bij. Tal van Engelsen of Amerikanen die voor langere tijd in Haarlem en. omstreken verblijven, gaan graag eens een praatje maken in het WV-kantoortje. Een Fransman bijvoorbeeld, die hier wegens zijn werk twee maanden verblijft, komt dagelijks om vijf uur wat Nederlands leren, in ruil waarvoor hij de dames dan verder bekwaamt in het Frans. Het blijft natuurlijk bij een gezellige kout over de bali, want verdere contacten kunnen tot internationale verwikkelin gen leiden. Waarom wel een kop koffie met die Amerikanen en niet met ons, Fransen? zou er dan al gauw worden gevraagd. Voor de dames achter de bali is iedereen echter gelijk. Dat valt niet altijd mee. Want som mige toeristen komen soms met aller hande aardige smoesjes. Neem bijvoor beeld de Egyptenaar die enthousiast kwam vertellen, dat er grote overeen komst bestaat tussen het Egyptisch en het Nederlands. Denk maar eens aan de woorden Haarlem en harem, grin nikte hij en informeerde meteen maar of de dames zin hadden om haar in trede te doen in zijn harem. Overbodig te zeggen, dat de dames het te druk hadden. Want druk is het in het WV-kan toortje altijd. Is het niet voor inlich tingen dan toch wel om een gezellig babbeltje te maken of wat bagage in depot te geven. De meisjes van Haar lems Bloei lachen maar. Want hoe drukker het is, hoe beter de zaken draaien. Advertentie TT7 QO Irt SANTPOORTERPLEIN 1 - TEL. 19706 Bus 3-4-8 Drukke dagen voor Haarlems Bloei. Het nieuwe schooljaar van de R.K.S.V. „Leonidas" gaat weer beginnen. Voor de afdeling gymnastiek zullen de verschil lende lessen gelijktijdig een aanvang nemen in de St Petrus Canisiusschool, Eemstraat en de J. P. Coenschool, G. v. Timorstraat, de St. PhilomenaschooL Aemstelstraat Voor deze prachtige jon gens- en meisjessport kan men zich Dinsdag- en Donderdagavond van 78 uur opgeven by F. J. H. v. Wattingen, Weltevredenstraat 15. Voor de afdeling volleybal worden de lesuren en de school waar geoefend zal worden nog nader bekend gemaakt In lichtingen bij de heer M. van Gemert, Harmenjansweg 11. De afdeling handbal krijgt ieder javar voor de zomertraining het terrein aan de Kleverlaan en voor het spelen van competitiewedstrijden in de wintermaan den op Zondagmiddag het mooie sport terrein in het Noordersportpark. De trai ning in de wintermaanden vindt plaat» op Woensdagavond in de St Petrus Ca nisiusschool, Timorstraat en de St Lu- ciaschool, Pretoriaplein, ingaande 7 September a.s. Voor deze afdeling kan men zich melden bij de secretaris van de vereniging, de heer A. Vosse, Juno- plantsoen 51, TeL 24955. De algemene jaarvergadering van de Nederlandse Volleybalbond (Nevobo), afdeling Haarlem, is gisteravond bij het agendapunt verkiezing „secretaris" schorst. De heer B. H. Hederik wilde zich niet meer beschikbaar stellen als secretaris van de Haarlemse Nevobo, omdat o.a. diens werkzaamheden te omvangrijk zijn. Voor deze functie meldde zich echter geen candidaat, zo dat de vergadering op een onverwachte moeilijkheid was gestuit. Het bestuur besloot na enig beraad over te gaan tot benoeming van een toumooi-commissie hetgeen een be langrijke verlichting zal betekenen van de secretariswerkzaamheden. Hierop deelde de heer J. L. de Rave mede in deze vorm eventueel het secretaris ambt te willen accepteren. Men besliste op 1 September van dit jaar een tweede vergadering uit te schrijven, wanneer dus de tournooi- commissie kan worden benoemd even als de secretaris, en de verdere agenda punten kunnen worden behandeld. Voor deze tournooicommissie zullen vermoedelijk de volgende candidaten worden verkozen: de heer J. Smit, voorzitter van de R.K.S.V. „Leonidas een lid van de technische en een lid van de scheidsrechtercommissie van de Nevobo, afdeling Haarlem. Gerrit van Tunen is betrekkelijk klein van stuk. Zijn normale bezigheid is het exploiteren van Café „De Viersprong" op de hoek van de Rijks weg en de Slaperdijk in Santpoort. Maar wie bij hem binnen gaat ziet aan alle vier de wanden van deze uitspanning niet anders dan afbeel dingen van paarden. Geen gewone paarden, maar stuk voor stuk van grote klasse. Want Gerrit van Tunen mag dan achter de tapkast geen slecht figuur slaan, in zijn hart is hij een rasechte paardenliefhebber. En ook dat is zo gek niet. Van zijn veertiende jaar af heeft hij temidden van paarden geleefd, boerenpaarden thuis. Maar daar is hij oog gaan krijgen voor het zuivere ras paard. Geen wonder, dat de Nederlandse draverij hem na aan het hart ligt Geen wonder ook, dat deze man na de oorlog, naast zijn café, zich ook is gaan toeleggen op het fokken van paarden, de enige paardenfokker in de gemeen te Velsen. Door onbekende oorzaak is gisteren de 73-jarige Heemstedenaar J. D. op de Juliana van Stolberglaan te Aerden- hout van zijn fiets gevallen ten gevolge waarvan hij een been brak. De man werd overgebracht naar het Marine- Hij geeft het graag toe: Hij heeft ge luk gehad, Maar in .dit geval heeft hij dat geluk zelf gekozen. Want toen hij jaren, terug met De Vlieger praatte over de aankoop van een paard, wilde deze „Beminde" aan hem verkopen. Van Tunen wilde er niet aan. „Als ik een paard van je koop, is het Gonny D en geen ander", was steevast het antwoord. De Vlieger kon praten wat hij wilde. Van Tunen hield voet bij stuk. En hij heeft Gonny D gekocht. Hij heeft er geen spijt van, want hij had goed ge zien, dat hij daarmee eigenaar werd van een prima fok-merrie. Niet voor niets heeft deze merrie bloed van de grote Russische Orlof in haar aderen. De eerste twee veulens, die Gonny D ter wereld bracht, zijn verkocht. Eerst geborene was Q. William P., die nu in handen is van Jan Vergaay. De tweede werd Ronald genoemd. Dat paard is ge kocht door een meneer Pech in Am sterdam, die er overigens in het geheel geen pech mee heeft. Ronald blijkt na melijk over zeer veel stoom te beschik ken en is dus in het geheel niet beducht voor een course van zeg 2.600 meter. Tabor, de nu drie-jarige hengst, is het derde kind van Gonny D. Een bij zonder mooi paard, dat Van Tunen onder geen beding wil verkopen. Pi keur A. Nottelman uit Schagen is er mee naar de Sweepstake in Groningen geweest en het werd een overwinning. Twee weken geleden kwam de jaar lijkse grote derby op Dnindigt, waar de T-jaargang aantrad. En ook hier heeft Nottelman Tabor naar de over winning kunnen leiden. „Ik wist, dat-ie zou winnen", vertelt eigenaar Van Tu nen zonder enige verwaandheid. Toen Van Tunen na de course ia de baan moest komen en zijn paard als zegeteken het winnaarskleed opgelegd kreeg, heeft het hem bijzonder goed ge daan, dat de heren van de jury het daarbij alleen niet gelaten hebben. Toen heeft hij mogen horen, dat zijn stand vastigheid en zijn zorg voor de Neder landse draverij tot in de hoogste krin gen waardering hebben gevonden. Wat was namelijk het geval? Een week of wat tevoren was een Amerikaanse paardenfokker bij hem op bezoek ge komen om over paarden te praten. Maar de Amerikaan had nog andere plannen. Hij wilde Tabor kopen en bood niet minder dan 25.000.Maar zelfs toen later het bod nog verhoogd werd, bleef Van Tunen halsstarrig weigeren. Zo'n goed paard verkocht hij niet naar het buitenland. Aan niemand. Was het een ander ƒ25.000.waard, hem ook. Toch is een Nederlands paard een paar weken geleden naar Amerika ge vlogen, het vierde kind van Gonny D, de 2-jarige hengst Umberto van Gonny. Het is 350 jaar geleden, dat Amerika hier paarden kocht De Amerikanen zochten een schimmel met Russisch bloed. Van Tunen was de enige, die ze bezat. Maar omdat hij van Tabor geen afstand wilde doen, namen ze Umber to mee om in de States als dekhengst dienst te gaan doen. En Van Tunen hoopt in het najaar met zijn 3-jarige Tabor voor de keuring te komen, om ook dit prachtige paard als dekhengst te mogen gebruiken. Op de Hofgeest in Santpoort graast Veleta van Gonny. de eerste merrie, die Gonny D anderhalf jaar geleden het leven schonk. Alweer een prachtig paard, dat veel belooft voor de toe komst. En naast Gonny D loopt op het land van de wed. Peet aan de Biezen- weg in Santpoort een veulen, Wanda van Gonny, het zesde'kind. In het voor jaar van 1956 is het zevende kind te verwachten. De hengst Messidor is de vader. De paardenfokkerij is een riskante onderneming. Gerrit van Tunen heeft goed gegokt met zijn Gonny D. Het had ook anders kunnen uitpakken. Maar de bloedlijnen van de moeder blijken alle op de kinderen over te gaan. En zo kon Tabor dit jaar zijn glansrijke overwin ningen behalen. Een jaar of tien geleden zat de Neder landse draverij in een dieptepunt. Het leek gedaan te zijn met de drafsport. Maar de gereglementeerde totalisator kwam, de draverijen werden aantrekke lijker. En de fokkerij pikt een niet onbe duidend graantje mee uit de recette. Bovendien, onverschillig wie de eige naar is, als een paard een course wint, gaat de fokpremie naar de fokker. Diens risico is dus niet onbelangrijk verminderd. ZORGEKIND. De lange baan biedt nu weer ruim schoots perspectieven. De kortebaan is een zorgenkind. Er zijn maar weinig E aarden, die èn de korte èn de lange aan aankunnen. De korte baan is voor de drafsport de laatste mogelijkheid. De paarden worden zo lang mogelijk voor de lange haan getraind. Alleen een Miss A kon ze alle twee lopen en nu o.a. een O. Marijke. En dan te weten, Advertentie Sinds 1850 GROTE HOUTSTRAAT 37 RIJKSSTRAATWEG 240 B De 16-jarige Haarlemmer D. de G. heeft zich in IJmuiden dapper geweerd, toen hij een zes-jarig kind, dat op een steiger bij de kleine sluis zat te vissen, in het water zag vallen. De Haarlem mer sprong gekleed te water en het gelukte hem het kind tijdig te pakken te krijgen en op het droge te brengen. dat er maar een 30 tot 35 kortebaan- dravers in ons land zijn! Er zal iets moeten gebeuren, wil de kortebaan niet alle aantrekkelijkheid, die er nog overgebleven is, gaan ver liezen. Er zit te weinig actie in en vooral tegen het einde van een course wordt het aantal ritten per uur in de beslissende omloop zo gering, dat de spanning verloren gaat en het mees te publiek wegloopt. Ook daarover maakt Gerrit van Tu nen zich zorgen. Maar zijn grootste be langstelling blijft uiteraard uitgaan naar de lange baan, nu Tabor zulke mooie successen geboekt heeft. Ook van Veleta van Gonny en van Wanda van Gonny koestert hij hoge verwachtingen. Die verkoopt hij even:—in. Op die ma nier wordt langzaam maar zeker een stal opgebouwd van klassepaarden. Maar intussen blijft Gerrit van Tunen, de enige paardenfokker in Santpoort, met dezelfde gelijkmoedigheid zijn klan ten bedienen, onder het goedkeurend oog van de vele paarden op de foto's aan de vier wanden van zijn etablisse ment. Advertentie ANTHRACIET io± 31 Augustus ZOMERPRUZEN Echte Wales Anthraciet is het voordeligst in gebruik. Weinig as, glashard en lange brandduur. Een H.L. weegt 76 K.G. „VICTORIOUS" WALES (super kwaliteit) afm. 20/30 (III) 11.50 „SEVEN-SISTERS" WALES (le soort) afm. 20/30 (IH) 11.— Ook alle andere afmetingen. soorten en. Levering uit voorraad en vanzelf sprekendGruis- en Steenvrt) Alleen-verkoop: 3RANDSTOFFENHANDEL li FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1.4.1.6.4. en 1.3.9.0.4, (Niet officiële koersen) Vorig 354 Ned. 1953 3 l/a Ned. 1953 3>/« Ned. 1848 3>/« pCt. Ned. 1950 3Ned. 1954 314 Ned. 1955 3-3 Vè Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 pCl Ned Handel Mij cert A.K.Ü. Van Berkel'e Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubber HoU Amerika Lijn Kon Ned. Stoomb Mfl Ned Scheepv Unie H.VA. Deli Ml). Cert. slot 10114 10154 10014 100A 100% 100% 100% lOlRgl 99R 246gb. 354% 204 %gb 31754 331gb. 344% 471% 327gb. 46154 631% 147% 2295< 208%gb 203 160 %gb 168A Opening 23/8 100% 351 469% 460% 630 145% 226 209 203% 159 V 168V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3