Rijvergunning voor de snelbrommers? Gedacht wordt aan een zeer vereenvoudigd rijexamen Haastwerk Vetikcdk Twee doden, één gewonde en vloog met grote snelheid uit de bocht Ernstige botsing nabij Brnssel Deze week de officiële afkondiging? Vorming van de jonge arbeider Drie kinderen verdronken Wedstrijd in mensen redden - Om verkeer in de hand te houden Op de Rijksweg YenloNijmegen Studiedagen katholieke levensscholen ARABESKE -IN PERPER Met gestolen motor woning binnengereden Ernst Grimberg f f Wiel Bertram J mmm 4 4» DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 PAGINA w Commissie gaat zich beraden beschermen LondenNew York v.v. op één dag Vermist Duits schip is terecht PASTILLES 5 doden50 gewonden Nieuwe spelling Toenemend verbruik van krantenpapier Nederland verbruikte vorig jaar 9,8 kg. per hoofd Inschakeling in het bedrijfsleven Het uitgangspunt Geleidelijke inscha keling door W.H. VANEEMLANDT SOVJET-EXPEDITIE NAAR DE ZUID POOL Notarieel examen Merkwaardig ongeluk te Ulft m W Zeer binnenkort zal de eerste bijeenkomst plaats vinden van de sub commissie Bromfietsen van de z.g. „Generale Staf" van het verkeer. De be doeling is, dat genoemde commissie met spoed een advies uitbrengt over de maatregelen, die getroffen zouden moeten worden om het hoofd te bieden aan de groeiende problematiek van het steeds stijgende aantal bromfietsen op de weg. Velen in verkeerskringen zijn de mening toegedaan, dat het er op zal moeten uitdraaien, dat voor het berijden van een snelle bromfiets een rijvergunning verplicht wordt gesteld. Als de commissie er in slaagt vlot te werken kan minister Algera over omstreeks een jaar weten hoe hij het bromfietsenvraagstuk het best zou kunnen aanpakken. De tijd dringt. In een jaar tijds zijn er circa 100.000 bromfietsen in ons land bij gekomen; dit betekent een toeneming van het aantal met bijna 27%. Tegen de tijd, dat de overheid aan concrete maat regelen toe is, zullen er ongetwijfeld nog veel meer brommers op de weg zijn dan de 477.000, die op 1 Juni j.l. geteld werden. Het probleem, waar men thans voor staat, is mede gegroeid door een aarze lende houding van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat in de beginperio de van de bromfiets. Had het nieuwe vervoermiddel toen een duidelijke sta tus gekregen, dan zou men nu minder erg met de moeilijkheden zitten van de concurrentie tussen verschillende fabrie ken op het stuk van de snelheid (waar door er producten op de markt komen, die weinig meer met een fiets te ma ken hebben), van ondeskundige berij ders enz. Een organisatie als de A.N.W.B. heeft reeds in een vroeg stadium aan gedrongen op een duidelijker politiek. Ter disculpatie van de overheid moet hier overigens aan toe worden gevoegd dat niemand, ook de Toeristenbond niet, voorzien kon en voorzien heeft, dat de bromfietserij zulk een snelle vlucht zou nemen en er binnen een paar jaar tijds reeds veel meer bromfietsen dan auto s zouden zijn. De zaak is inmiddels flink in de knoop geraakt. Het meest effectief zou zijn het aanleggen van speciale rij stroken voor het middelsnelle verkeer, maar dit idee is helaas niet te verwerke lijken. Men kan slechts trachten weer een greep te krijgen op het probleem, zoals het er nu ligt. Daarbij is van kardinale betekenis, dat de ontwikke ling in de richting van de steeds snel lere bromfiets er zijn er thans reeds met een snelheid van 60 tot 65 km. bepaald is door de wensen van het publiek. Men vroeg om meer snelheid en de fabrikanten hebben die snelheid geleverd. Van het oorspronkelijke idee „fietsen zonder trappen is aldus maar zeer weinig overgebleven. Publiek legen zichzelf Het gaat er thans om het publiek tegen zichzelf te beschermen. Een on getwijfeld impopulair, maar vermoe delijk wel onvermijdelijk middel daar toe kan zijn het stellen van zekere eisen aan de berijders van snelle bromfietsen. Wat men onder „snel" moet verstaan zal uiteraard nader ge preciseerd moeten worden. Bij deze eisen behoeft niet direct gedacht te worden aan een rijbewijs. Een eenvou- diger onderzoek dan het huidige rij- examen, bij gunstig resultaat leidend tot het verstrekken van een rijvergun ning, zou reeds voldoende kunnen zijn. Er zou om de bedoeling duide lijk te maken reeds veel gewonnen zijn als de berijders van snelle brom fietsen verplicht werden zich te onder werpen aan een verkeersexamen. Het gebrek aan kennis van de verkeers- Voorschriften blijkt namelijk vaak ont stellend groot te zijn. De rijvergunning zou ingenomen kunnen worden wan neer de houder aperte verkeersfouten blijkt te maken. Volgens sommige des kundigen zou aan de vergunning ge" koppeld moeten worden een nummer- blaat op de bromfiets. Met een dergelijk systeem van ver gunningen wordt voorkomen, dat jong "*n oud zo maar, zonder enige voorbe- over de weg gaat jakkeren. meer teit alleen al, dat men niet zonder riiden B een snelle bromfiets kan gaan Öoolt nnwct- non tncf Vl PP Tl misschien de „snel- m'!e' _rr h'ie eenvoudig die £"nmmèr» \tVall«n - maakt m<>r aan k4 ecn meer bewuste deel nemer het middelsnelle verkeer. fe ^l^duuin tdat deze maatrë- B- °P n de situati een verdere sane ring van de teéds ZEa leiden. De vraag naar ®^^llere iri6rk6n wordt op deze manier geremd Men zal voor het berijden van een snelle brom fiets een barrière moeten nemen en velen zullen voor die barnère blijven staan alleen al omd "®s" gedaan moet worden alvorens men zich op een snelle bromfiets m het verkeer be_ geeft Het logische gevolg hiervan lijkt, dat de Industrie inderdaad nog overeenkomst^ vertoont voor Ie rlfwielpaderf en ditva^het lichte motorrijwiel, dat op ..j thuis hoort. De huidige ^nationale bepalingen beschouwen ais rij bromfiets met een cylinderinho heden de 50 cc. en verder vertonend •.alle karakteristieken van het rUw De werkelijkheid past echter met m °P deze omschrijving. De Bromfietscommissie van de Gt- herale Staf van het Verkeer moet nog biet haar werk beginnen, doch er zijn Van Londen Airport is vanochtend om acht minuten over zeven een „Can berra" straalvliegtuig vertrokken voor een poging om op één dag heen en weer naar New York te vliegen. Het toestel heeft een bemanning van twee koppen, een piloot en een navigator. Het 243-ton metende Duitse vracht schip „Gretchen", waarnaar Zweedse schepen en een vliegboot sinds Zon dagmorgen hebben gezocht, omdat ge vreesd werd dat het schip in het Kat- teg' op een mijn was v lopen en ge- onken, is vanmorgen vroeg in het «anaal van Kiel gearriveerd. Het dat Bremen als thuishaven eeft, was Zaterdag uit Varberg in zweden vertrokken. (Reuter). redenen voor de verwachting, dat dit werk zich zal bewegen in de hierbo ven geschetste richting. Het recente besluit van de Duitse bromfietsfabri kanten om zich bij de productie te be perken tot bromfietsen met een maxi mum-snelheid van 40 km. duidt er op, dat men ook elders in deze geest denkt. Er zijn mensen met wie ik geregeld afspraken maak, waarvan zij en ik op het zelfde moment weten dat wij ze niet zullen houden. Zo heb ik al een jaar of wat een etentje uitstaan bij Frits, een onduidelijke ken nis, die ik hoofdzakelijk in de tram of op straat ont moet. Kom ik hem tegen dan gaat het meestal zo: Hij: „Hé, dat is ook toevallig." Ik: „Tja, de wereld is maar klein." Hij: „Je zou altijd nog eens komen eten." Ik: „Ja, dat moet nou maar eens gauw gebeuren." Hij: „Ik zal je eens opbellen." Ik: „Graag. Moet je doen." Dan morrelen we wat na over het weer, gaan ieder ons weegs, maar laten alles in het vage. Reeds had ik onze periodieke ontmoetingen als een soort folkloristisch gebruik aanvaard. Maar sinds gisteren weet ik het niet meer. Ik kwam Frits tegen en hij klampte mij meteen aan over dat eeuwige diner. „Wanneer kom je nou eens eten zei hij. „Laat ik je eens opbellen", stelde ik zonder nadenken voor. Frits keek me peinzend aan. Toen zei hij bij verrassing: „Dat is goed, maar doe het dan gauw, anders ben je dood." Advertentie CHOCOLADE... Op de Rijksweg Venlo-Ngmegen on der het Limburgse plaatsje Heljen is Maandag een tragisch verkeersongeluk gebeurd, dat aan twee mensen het leven heeft gekost en waarbij een derde per soon zwaar werd gewond. Een bestelauto uit Utrecht, die met zeer grote snelheid in de richting Njjmegen reed, vloog uit de bocht en reed twee personen aan, die tussen het fietspad en de weg met elkaar stonden te praten. Deze twee mannen, de ver zekeringsagent W. Giesbers uit Gen nep en de koster J. Linssen uit Hepen werden gegrepen en tegen het wegdek geslingerd. De verzekeringsagent, ge huwd en vader van acht kleine kinderen was op slag dood; de koster werd In zorgwekkende toestand naar het zieken huis in Nijmegen vervoerd. De bestuur der van de bestelwagen, een 26-jarige gehuwde vertegenwoordiger uit Breda kwam eveneens om het leven, toen de auto even verder tegen een boom smakte en totaal werd vernield. Gistermorgen zijn bij een ernstige bot sing tussen een tram en een vrachtauto te Eiseringen nab\j Brussel vijf personen omgekomen en ongeveer vijftig gewond. Toen de tram, bestaande uit een motor wagen en drie aanhangwagens, op weg naar Brussel een heUing afreed, bleef de vrachtauto, een wagen van vijf ton, met een geblokkeerde motor op het spoor staan. De motorwagen ramde met volle kracht de vrachtwagen, die eer:st egen een seinpaal werd geslingerd en v - gen^ tegen de eerste aanhangwagen, die zwaar beschadigd werd. Na een e paal langs de weg te hebhengeraa, deed de auto de tweede aanhanga L kantelen. De benzinetank vatte vlam en even later stond de derde aanhangwa gen in brand. De zes inzittenden van de auto konden zich in veiligheid stellen door tijdig uit hun voertuig te springen. Dë tram was vol arbeiders, die op weg naar hun werk waren. (Belga.) Hoe het ongeluk precies gebeurd is en wat de oorzaak was valt niet met zeker heid te zeggen. Bij het onderzoek is wèl gebleken dat de bestuurder van de wagen geen pogingen heeft gedaan om door remmen het ongeluk te voorko men. Derhalve acht men het niet uit gesloten, dat hjj door een beroerte werd getroffen. Naar te Den Haag vernomen wordt ligt het in de bedoeling de nieuwe spel ling met het begin van het nieuwe schooljaar in te voeren, namelijk op 1 September a.s. Aan het onderwijs en aan de ambte naren zullen door minister Cals de no dige aanwijzingen worden gegeven. De uitgave van het ministerie van O., K. en W., waarin een bondige samenvatting wordt gegeven van de veranderingen, welke de nieuwe spelling meebrengt, zal eerst in de loop van September kunnen verschijnen. Wanneer zich op het laatste moment geen nieuwe moeilijkheden voordoen, mag verwacht worden, dat de officiële afkondiging van de nieuwe spelling nog deze week gelijktijdig te Brussel en Den Haag zal geschieden. Volgens de pulp- en papierstatistiek van de O.E.E.S. bedroeg het papier- en carton verbruik in 1954 in Nederland 59.6 kg. per hoofd, waarvan 9.3 kg. couran tenpapier. Het verbruik van couranten papier per hoofd in Nederland is niet zo bijzohder groot in vergelijking tot de an dere O.E.E.S.-landen. Van deze landen staat Zweden aan de spits met 21.2 kg. courantenverbruik per hoofd. Nederland komt pas op de achtste plaats. Het ge middelde verbruik van de 17 leden- landen bedraagt 8.4 kg. courantenpapier, hetgeen puist deel is van het verbruik in de Vereniigde Staten, dat 33% kg. courantenpapier per hoofd bedraagt. Het verbruik in Nederland van kran tenpapier en carton is in 1954 t.o.v. 1953 met 17 pet. toegenomen het verbruik van courantenpapier zelfs met 21 pet. De to tale Nederlandse productie is slechts met 12 pet. toegenomen. Nederland verbruikte in 1954 in totaal ongeveer 0.6 millioen tot papier en car ton, exporteerde 0,3 millioen ton, samen dus 0.9 millioen ton. Hiervan kwam be schikbaar door binnenlandse productie ca. 0.75 millioen ton en door import on geveer 0.15 milioen ton. Rusland zal binnenkort 23 Franse burgers, die wegens oorlogsmisdaden gevangen zouden zitten, vrijlaten. Vietnam De Zuid-Vietnamese poli tie te Saigon heeft twee Franse luite nants gearresteerd. Op het moment van hun arrestatie zouden zijn een plas tic bom voor een bar hebben neerge legd. Fier als een maarschalk torst de kleine „Ike" de hengel op zijn schouders, terwijl zijn grootvader de hoed van zijn 7-jarig kleinzoontje beter op zijn hoofd drukt. Achter hen lopen journalisten met een nooit te blussen nieuws gierigheid. De landelijke stichting „Katholieke Levensscholen voor Jonge Arbeiders" heeft voor de eerste maal studiedagen belegd. Ruim honderd deelnemers zijn naar het Abdijhuis te Heeswijk gekomen om er het vraagstuk van de vorming van de jonge arbeiders en de wijze waar op dit kan en moet geschieden te be studeren. In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer N. Schuurmans, er op, dat aan de vorming van de jonge ar beiders nog te weinig is gedaan. Een zeer groot percentage van onze jongens en meisjes ontvangen na het verlaten van de lagere school geen enkele vorm van onderwijs meer. De levensscholen willen de jonge arbeider de levensvor ming geven, waarop ook hj recht heeft. Voor de katholiek betekent dat ook ka tholieke levensscholen. Spreker meent, dat het doel zo belangrijk is, dat op dit congres althans niet gesproken moet worden over de materiële vorm. Dat men deze vorming in werktijd wil doen geven, vindt zijn rechtvaardiging in het feit, dat blijkens tal van onderzoeken en ervaringen, de invloed van het bedrijfs leven op de jeugd een vernietigende in vloed uitoefent. Dan is het dus ook recht vaardig, dat het bedrijfsleven zorgt voor een zo goed mogelijk herstel. Spr. ziet dus de vorming voor de jonge arbeiders als een recht, zelfs al is het nog niet verplichtend gesteld. Spr. drukte zijn erkentelijkheid uit voor de steun, die men tot nu toe al van de overheid heeft mogen ontvangen. De vorming van leiders voor de levensscho len zal in September beginnen, terwijl men ook over enige maanden zal begin nen met het verstrekken van weten schappelijke documentatie over het vor mingswerk voor dë jonge arbeiders. Als eerste inleider trad op aalmoeze nier N. Schlangen uit Roermond, die sprak over „De situatie van de manne lijke arbeidersjeugd.". Spr. zei, dat de jonge arbeider afhankelijk is van de con crete situatie waarin hij verkeert. Om gekeerd is het ook waar, dat de situ atie mede geschapen wordt door de hou ding van de mens zelf. In deze schijn bare tegenstelling ligt het uitgangspunt van het vormingswerk. Wij moeten deel genoot willen zijn in hun milieu, maar wij mogen ook niet vergeten, dat ieder van hen geroepen is om de mannenmaat van het christe.nzijn te bereiken. Het kind is opgegroeid in een arbeidersmi lieu en heeft niet zelden al jong het Idee meegekregen, dat et erg is arbeider te zyn- De jeugdige arbeider gaat het be- drgfsleven m met geen andere gedachte dan dat dit voor hem de vrijheid bete kent en hij ondergaat lijdelijk de invloed van zijn omgeving, dit is in feite van de kankeraars en de fanatici. De arbeider ondergaat ook de in vloed van de moderne tijd, waarin de eenwording van de wereld steeds groeit. Er bestaat bijna geen geeste lijk homogeen levensmilieu meer. De arbeidersgroep is er zich van bewust geworden, dat de wereld zonder haar niet kan bestaan. De arbeiders willen ook hun aandeel hebben in de voor uitgang van de wereld. Met de voort gaande sociale emancipatie moet een geestelijke, een godsdienstige emanci patie gepaard gaan. Daarvoor is het nodig, dat er een elite gevormd wordt onder de arbeidersjeugd, die op haar eigen plaats en in eigen milieu apos tolaat kan uitoefenen. Het is een drin gende eis van de tijd de weerbaar heid in geestelijk, affectief en licha melijk opzicht van de arbeider te ver hogen. De arbeider moet worden ge vormd tot een persoon, die zich toe gesproken voelt door God. De kerste ning van het milieu echter kan niet van buitenaf geschieden, dat moet ge beuren door de arbeiders-apostelen. De Levensscholen, de Jong-K.A.J. en de K.A.J. moeten een belangrijke bij drage leveren tot de redding van de maatschappij. Pater dr. N. Perquin sprak over „Het wezen van de katholieke levensschool voor jonge arbeiders". De ontmoeting van de jongen, die zijn entree in het bedrijfsleven maakt met de ego-centri sche opvatting van het milieu wekt vaak agressieve tendenties op. Dat staat psychologische binding in de weg en in een levensperiode, waarop de drang naar aansluiting bij anderen bij zonder groot is. Het kritieke moment is dan ook het ogenblik waarop de jongens in het bedrijfsleven binnentreden. Spr. betoogde, dat de inschakeling in het bedrijfsleven geleidelijk dient te ge schieden. De vorming in bedrijfstijd geeft de jongens het gevoel, dat men zich om hen bekommert, dat zij ge steund en geholpen worden. Dat werkt ook een gezonde binding aan het bedrijf in de hand. De levensschool is geen school om de jongens weetjes bij te brengen, maar een paedagogische on derdompeling. Het heeft geen zin met de voorbereiding te beginnen voor de jongen het bedrijf binnengaat, want hij interesseert er zich pas voor als hij de nieuwe levenssituatie is ingegaan. Door de ontmoeting met mensen, die hem eerlijk, maar ook volledig antwoord ge ven op zijn vragen zal de jonge arbei der geholpen worden bij zijn zelfhand- 61 av'èndSnadat hiirvfeltden- '4 Gebeurde die Zaterdag- I 2» hmrflpn w» Ln, er was vertrokken, maar van- da Ion kanttk^J hort4 Pas van de Franse politie." „••Thad nfets meer g l?-zön zak' zeS 3e? Maar hg had niets meer.. Hg was blutEen paar tientjes .feiten zijn reisgeldméér niet! Daarom wilde hij weer aan het werk." Staring sck9ddf besl«teloos het hoofd. Hij kon het vrouwtje moeilijk de bgzonderheden vertellen van de personificatie...... dn wist voor de avond de hele Jordaan het. Aan de kant zou het nieuws van de dood van een populaire figuur als Jacob Ketel de tongen in de °nd®^™<>ek maken- En dat was van belang voor het onderzoek. „Ze moeten hem voor hg wegging gelijmd hebben voor een karweitje. deiAen dat hij daarom op die dag op stel en sprong het land uit moestHij had een dikke vierduizend gulden bg zich, toen ze het,Maanman,' hij voerde nietsuit hier! Met dat mooie weer zat hij de hele dag op het duivenplat bovenAls hij eens een straatje omging of er gens een partijtje biljartte s ftvonds, ™as altijd weer vroeg terug. Hij is geen nacht van huis ge weest!" „Het moet zijn gebeurd op die middag, toen hij je het huis heeft uitgestuurd. Dat verhaal van die griet uit Utrecht was maar een smoesStaring zweeg rondliepHet is een koud kunstje om dat weten aan penoze jongens in Parijsdie we dan wel raad met zo'n nieuwtje...... h Juffrouw Ketel wiegde verward in haar stoei en weer. Ze haalde moeilijk adem en kon aueen korte, afgebroken zinnetjes spreken. „De Pastoordat was de enige die hier over huis kwamTweemaal is hij hier gewa®®^'"'' eerste keer hebben ze op het dak zitten smoezen...... een paar dagen later kwam de Pastoor hem halen om ergens heen te gaanHij moest zgn oeste pak aantrekken „Was dat een pastoor hier uit de buurt ''Ach, neenee!" Ze schudde ongeduldig het hoofd. „Zo noemen ze hem! Hij heet anders.--.^ hoe weet ik niet't Is een zware, dikke man f®n rood gezichtZe sloot de ogen en ^unde ver moeid achterover. Starings nieuws, dat naar eerst had verdoofd, begon nu in de volle betekems tot haar door te dringen. Met moeite slikte ze een paar maai, tot eindelijk bittere tranen over haar kleurloze, ta nige wangen begonnen te druppelen. Staring stond op. Hij zocht de weggerolde aard appelen en de schillen op de vloer bijeen en deed ze in de bak. Het vlijmscherpe rnesje schoof hg uit het gezicht op de bodem van de bak, die hg op tafel zette. Onhandig treuzelde hij nog een ogenblik, klopte toen verlegen op de rug van het nu in elkaar gedoken schokkende figuurtje in de leunstoel, en ging stil de kamer uit. In het portaaltje beneden hoorde hg een versleten vrouwestem ergens in een achterkamer zingen. Hij duwde een deur open en zag een slon zige juffrouw, die stond te strijken. „Je moest maar even naar boven gaan, zei de brigadier met een hoofdgebaar. „Ik heb haar moeten vertellen, dat haar zoon in Frankrgk is koudge- maakt Op het afdelingsbureau hoorde Staring, dat Jan Besteland, alias de Pastoor, alias de Dikke, een oude bekende van de politie was. Zijn zondenregister was lang en gevarieerd. Hij was een ervaren chauffeur en onmisbaar, wanneer na een geslaagde kraak de even. „Toen ik de vorige keer hier was vroeg ik je met wie hjj omgingToen wou je niets loslatendeelnemers met de poet vlug uit de voeten moesten Maar je zal wel begrijpen dat we het nu moeten we- worden geholpen. De brigadier overtuigde de wacht ten. Hier in de stad lopen mensen rond, die wisten hebbende inspecteur ervan, dat Besteland zo vlug waar de Baron op 14 Juli is heengegaanOok zal mogelijk diende te worden ingerekend om bij com- het bekend zijn geweest dat hg met die bom duiten missaris Van Houthem te worden voorgeleid. Toen haastte hij zich naar het hoofdbureau om zijn chef op de hoogte te stellen van de vordering, die het onderzoek had gemaakt. „Mijn kop eraf dat ze hem niet thuis zullen vinden, wanneer hg betrokken is bij de zaak Ferouch," meen de Van Houthem, toen hij hoorde dat er werk werd gemaakt van de opsporing van de Pastoor. „Wij zijn tot nu toe drie mensen in het onderzoek tegengeko men, de moordenaar, de Baron en nu die Beste land. Over de moordenaar zelf hebben we nog niets onmiddellgk na de personificatie over de grens ge gaan. Dacht je nu heus, dat de Pastoor, als hij van werkelijke betekenis gevonden. Jacob Ketel is werkelijk iets in deze affaire heeft uitgehaald, zit te wachten tot ze hem komen halen? Natuurlijk moet hij gezocht wordendat ligt voor de hand. Maar neem van mij aan, dat hij spoorloos Is." „Het is mogelijk, dat ze hem alleen als loods mannetje hebben gebruikt om de Baron te lijmen en dat hjj zich verder er buiten heeft gehouden." De commissaris bestudeerde misprijzend de kaart uit het archief van Jan Besteland. „Mogelijk is het, maar niet waarschijnlijk. De moordenaar heeft een type als de Pastoor best kunnen gebruiken. Iemand die Amsterdam van haver tot gort kent, een prima chauffeur, die met een on schuldige blokbandtaxi rondrijdt. Een man, die de weg weet in de onderwereldKijk, Willem, ik neem voorlopig aan, dat die moordenaar geen Am sterdammer is. Daarvoor heb ik een gegronde reden... de techniek van het misdrijf. We hebben te doen met een uiterst beschaafd, zéér intelligent individu, die op 14 Juni zeker niet voor het eerst een met grote deskundigheid opgezet en buitengewoon riskant plan meesterlijk heeft uitgevoerd. Ik kan dat niet be wijzen, maar op dergelijke punten laat mijn gevoel me nooit in de steek. Goed, die man vindt het om een of andere réden nodig, de internationaal gerichte Ferouch uit de weg te ruimen. Hij weet, dat zijn prooi in Amsterdam in het Majestic hotel woont. Nu kan ik, gezien alles wat zich rondom het ster ven van Mikailian-Ferouch heeft afgespeeld, niet aannemen dat onze onbekende X uitsluitend in de likwidatie van zijn slachtoffer geïnteresseerd was. (Wordt vervolgaj having. De school zal hem voorts leren zijn oordeel te scherpen en zich in het leven te redden. Spr. meent, dat de levensschool een volle werkdag per week dient te omvat ten. De jonge arbeider moet haar er varen als onderdeel van zijn dagtaak en als behorend bij zijn werksituatie. Hij moet het zien als een werkelijke taak vervulling. Nauw contact met de gezin nen en met het bedrijfsleven is nodig. Het docentencorps dient eer. team te zijn, dat zich een nieuwe mentaliteit eigen maakt. Ze moeten open staan voor de jongens en bereid zijn hen te aanvaarden zoals ze zijn. Spr. meent, dat men daarom bij het leerprogramma niet moet uitgaan van schoolvakken. De verschillende vakken dienen te zijn ingepast in het taken- stelsel. De jongens moeten leren lezen, schrijven enz. omdat het hun bij hun werk te pas komt. Het nuttigheidsbe ginsel staat overal op de voorgrond. Daarbij moet de docent zich voortdu rend aanpassen aan het individu. Met het oog hierop moeten klassen van 15 a 18 leerlingen als maximaal worden be schouwd. Het congres, waarvoor uit verschil lende kringen grote belangstelling bleek te bestaan, wordt voortgezet met bestu dering van de te volgen methodiek en verdere interne vraagstukken, die zich bij de realisering van de Levensscholen voordoen. De Sovjet-Unie zal ter gelegenheid van het internationale geo-physische jaar, dat van 1 Juli 1957 tot eind 1958 wordt gehouden, een wetenschappelijke expeditie naar de Zuidpool sturen, wel ke onder leiding zal staan van de pool- onderzoeker Somov, aldus meldt het Sovjet-persbureau Tass. De expeditie zal in November voor voorbereidende stu dies en werkzaamheden vertrekken. Het onderzoek strekt zich onder meer uit tot meteorologie, aardmagnetisme, de zonne straling en kosmische stralen. De Sovjet-expeditie zal samenwer ken met die van andere landen, welke in het Zuidpoolgebied stations zullen inrichten. In Januari 1958 hopen een expeditie van het Britse gemenebest en een Amerikaanse aan de Zuidpool te zijn. Een Franse groep zal zich in de nabijheid bevinden. (Reuter) Notarieel examen: E. J. Boswijk, Amstelveen, tweede gedeelt-e; W. A. Paasschens, Lichtenvoorde, eerste ge deelte. Zaterdag zijn, naar eerst thans be kend is, in de Eendracht bij Nieuw Vos- semeer twee kinderen uit het gezin J. Laanen uit Nieuw Vossemeer verdron- k Twee andere kinderen, die even eens te water raakten, konden zich nog tijdig redden. De vier kinderen, die wilden gaan zwemmen, zaten naast elkaar op de stenen glooiing langs de kant, toen één van hen, waarschijnlijk door het was sende water, begon te glijden. In paniek grepen de kinderen zich aan elkaar vast en werden zo allen meegesleept, het water in. De 16-jarige Geertruida en haar 13-jarige broertje Piet verdron ken; de beide andere kinderen wisten zich te redden. Omdat de plaats betrekkelijk afgele gen is duurde het even voor hulp gebo den kon worden: deze kwam helaas te laat. Het vijfjarig jongetje F. van A. uit de Van der Vennestraat in Den Haag is Maandag te Scheveningen in zee ver dronken. Een ander kind zag het jonge tje drijven bij golfbreker 42, ter hoogte van de vuurtoren, en attendeerde de 45- jarige heer J. Spaans uit de Elsstraat hierop. Deze haalde het knaapje uit het water, maar het bleek reeds over leden te zijn. De achttienjarige W. L. uit Doetin- chem is in Ulft op een gestolen motor een woning binnengereden en ernstig gewond. L. reed met een vriend achter op op een motor, die hij in Doetinchem uit een garage had weggenomen, in de richting van zijn woonplaats. In de ge vaarlijke bocht bij de Bontebrug in Ulft verloor hij de macht over het stuur. Hij raakte de muur van een huis, be woond door de familie Du P. en reed vervolgens door de voordeur naar bin nen. In de gang bleef hij bewusteloos liggen. Zijn vriend zag aankomen wat er ging •gebeuren en sprong in de bocht van de duo. Hij kwam goed terecht, liet zijn vriend in de steek en begaf zich te voet naar Doetinchem, waar hij enkele uren later aankwam. Bij onderzoek bleek L. geen rijbewijs te hebben, en de motor te zijn gestolen. Meer dan tweehonderd meter in de grond heeft de Duitse ingenieur Ernst Grimberg tij dens de afgelopen vier dagen met de Nederlandse mijnop- zichter Wiel Bertram een merkwaardige wedstrijd ge houden. Een strijd in mensen redden. In de nacht van Don derdag op Vrijdag zijn beiden deze strijd stilzwijgend met elkaar aangegaan. De inzet er van was geen persoonlijke roem of eer, maar alleen een zo snel mogelijke redding van de drie ingesloten mijnwer kers van de Willem Sophia- mijn te Spekholzerheide. Daar toe liet ir. Grimberg zijn twee assistenten, de boormeesters Fritz Knippschild en Heinrich Weinz een gat boren vanaf de 240 meter verdieping naar de 217 meter verdieping, waar de ingeslotenen zich bevonden, terwijl Wiel Bertram intussen met drie reddingsploegen van acht man een gang dreef om het instortingsgebied heen. Of schoon de wedstrijd aanvan kelijk gelijk opging, heeft uit eindelijk de Duitse ingenieur gezegevierd. Bijna twee 'dagen vóórdat opzichter Bertram zijn 36 me ter lange gang klaar had, le verde ir. Grimberg een boor gat af met een lengte van 36 meter. Door dit gat zijn de drie ingeslotenen gered. Dit feit vormde voor ir. Grimberg uit Sprockhövel de mooiste beloning voor zijn practisch onafgebroken werk van vier dagen. Het was voor hem iets onvergetelijks. Nog nooit heeft ir. Grimberg immers tijdens zijn 56-jarig leven mensen gered. Waarom hij thans dan wèl voor dit werk werd geroepen? Om de eenvoudige reden, dat ik bedrijfsleider ben van een bekende Duitse boorapparatenfabriek, de firma Nüsse Griifer te Wupperthal, aldus luidde zijn antwoord. Voor het aanboren van gangen, speciaal ten behoeve van de mijnindustrie, fabriceert ge noemde fabriek boorinstallaties. Een nieuw type boorapparaat, de P6 Grosslochboor, door ir. Grimberg ontworpen, heeft in dc afgelopen vijf jaar op dit punt aan de Duitse mijnindustrie tal van diensten bewezen. Overal waar snel en op secure wijze gaten door hard gesteente moesten worden geboord, werden de goede eigenschappen van de P 6 Grossloch dankbaar benut. Nog onlangs, toen plotseling in een Duitse mijn te Dalbusch in snel tempo een gat moest worden geboord om zo spoedig mogelijk drie men sen te redden, werd onmiddellijk gebruik gemaa.kt van ir. Grimberg's boorinstallatie. In vier dagen tijd waren de mijnwerkers toen gered. Was het wonder, dat de Willem Sophia-mijn zich daarom thans dadelijk om hulp tot deze Duitse boorapparatenfabriek wendde? Toevalligerwijs stond een P 6-boorapparaat voor vertrek naar een Duitse mijn klaar, toen het telefoontje vanuit Neder.and de fabriek bereikte. Bovendien was ir. Grimberg vrij, zodat hij zelf als hoofd van de Duitse boorploeg kon meekomen. In een recordtijd van vier dagen boekte de P 6 Grosslochboor eenzelfde resultaat als in Dalbusch. Weer werden drie mijnwerkers vrij snel bevrijd. Ir. Grimberg was bijzonder blij, dat hij thans dit nieuwe succes van zijn machine zelf heeft mogen meema ken. Alle lof, die hem voor het reddingswerk werd toegezwaaid, wim pelde 'hij dan' ook vlug af op het excellente boorapparaat. Uok Wiel Bertram, de 41-jan- ge mijnopzichter van Spekhol zerheide, die practisch vier da gen aan een stuk ondergronds verbleef om een reddingsgang te drijven, wilde van geen lof weten. Als opzichter van de steengang op de 217 meter ver dieping was wel verplicht de leiding van het reddings werk op me te nemen, zo zei hij. Onmiddellijk na het ge beurde begaf Wiel Bertram zich naar de mijn. Met tus senpozen van enkele uren kwam hij in de afgelopen vier dagen even naar huis. Niet om er te rusten, maar meer om zijn familieleden gerust te stellen omtrent het lot van zijn broer Hub, die ook tot de ingeslotenen behoorde. Van meet af aan was opzichter Wiel Bertram er van overtuigd, dat zijn drie beste houwers zouden worden bevrijd. Om de bevrijding te bespoedigen was opzichter Wiel steeds in de mijn present. Mensen redden was ook voor hem iets geheel nieuws, een feit, dat tijdens zijn 25-jarige mijnwerkersloop baan nog nooit was voorgeko men. Ondanks de nodige opwinding, de drukte en vooral de spanning was het reddingswerk een magnifiek werk, zo vertrouwde ons opzichter Bertram toe. Magnifiek, omdat wij vrijwel zeker wisten, dat ons werk niet tevergeefs zou zijn. Aangezien men hier evenwel niet steeds zo zeker van kan zijn, hoopt mijnwerker Wiel Ber- tram, dat soortgelijk werk in de toekomst toch niet meer nodig zal zijn Alle Limburgse mijnwerkers hopen het met hem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5