De "Prooi van de "Rade, Potö Controleurs verkochten kaartjes meerdere malen trie cfe Hoorma i imz Gemeente Amsterdam wil Zondags winkels open r Op rustiger wegen K ru iswoordraadse l Andrews Rijke oliebron nabij Delft BOSCH Twee millioen gulden voor niet- rendabele tuindersbedrijven Reeds zeven arrestaties DUIKER BIJ DEMONSTRATIE VERDRONKEN? Trein grijpt auto bij Veenendaal Britse regering is bang voor inflatie Waarom kijkt een dokter naar tong? Middenstandsverenigingen enquêteren leden Verse kadetje uw Amerikaanse onder minister naar Europa J. A. KOK - Kruisstraat 5 Tel. i sm Haarlem Prof. mr.W. Pompe Gearresteerde weer op vrije voeten ECHTE WALES „DE SPAARNESTAD" Ir. C. Krijn J HUISH0UD-K0ELK ASTEN N. V. Willem van Rijn pru, f.1375.— DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1955 /AGINA Fraude in Stedelijk Museum Amsterdam Gestikt in stukje haring Onbewaakte overweg Bestuurder zwaar gewond Service in zomermaanden Britse bladen over gefingeerd tuinfeest Internationaal bezoek in Brits atoomcentrum 150 geleerden uit Genève naar Harwell 8 9 10 11 Oplossing van Woensdag KERSEN- BONBONS JUWEELTJES VAN TECHNIEK: Gering stroomverbruik Type 120 S: t iAn c priis f» 895.— Type 160 S: Type 210 S: P'U» F. 1165.- Verkrijgbaar bij SGHOUS - Oude Groenmarkt 16-14-Tel.11266-Haarlem KELLER MACD0NALD c.v. - Zijlstraat 56 - Tel. 11828 - Haarlem Brand nabij Brits atoom cen trum Voorzitter Pax Romana (Van een verslaegever) Door het ontslag aan een zaalwachter van het Stedelijk Museum te Amster dam, is dezer dagen een fraude onder een deel van het museumpersoneel aan het licht gekomen. De zaalwachter, die in de mening verkeerde, dat zijn ontslag een gevolg was van ontdekking van de fraude, beklaagde er zich over ij de directeur, dat hij alleen gestraft werd voor de dadenwaaraan zich een groot deel van het personeel schuldig maakte. Een onderzoek door groep A. van de Centrale Recherche bracht toen aan het licht, wat reeds vele jaren als een vermoeden bij de museumdirectie leefde. Zaalwachters, suppoosten en kassiers maakten er vooral op drukke dagen een gewoonte van, om aan bezoekers, vooral buitenlanders, toegangskaartjes voor het museum en voor tentoonstel lingen te verkopen en deze bij de con trole weer in te nemen. De kaartjes, dit zy aldus onbeschadigd terug kre gen in feite hadden zij alleen het contrólestrookje moeten afscheuren brachten zij weer terug bij de kassier, die de kaartjes opnieuw verkocht. Een 28-jarige amateur-duiker is Woensdagavond naar men bijna wel moet aannemen, verdronken in de Slo- terplas bij Amsterdam. Van enige onge ruste toeschouwers kreeg de politie van het bureau Admiraal de Rwyterweg een melding, dat een duiker, de 28-jarige heer J. Goossens uit Amsterdam, met een zuurstofapparaat in de op vele plaatsen wel 30 meter diepe plas was verdwenen en na bijna anderhalf uur nog niet boven gekomen was. Aan de kant lagen een hoop kleren en een bromfiets, die aan de heer Goossens zouden behoren. De brandweer rukte uit met dregmaterieel, evenals een de tachement marinepersoneel van het eta blissement op Kattenburg. Een vracht auto vervoerde een vlet en ook dreggen van de marine. De geneeskundige dienst was eveneens ter plaatse. Tot midder nacht heeft men gezamenlijke reddings pogingen ondernomen, maar wegens de duisternis werden deze stopgezet. De volgende morgen is men daarmee ver der gegaan. De heer Goossens had gisteravond aan een groep jongelui enige demonstraties gegeven met zijn duikapparatuur. Vol gens enkele getuigen had hij bij de derde duik gezegd een kwartier onder water te zuilen blijven. Het was toen ongeveer half acht. Tegen negen uur echter had men van hem nog niets ge zien en de mogelijkheid van een grap werd dermate klein geacht, dat men toen spoorslags de politie is gaan waar schuwen. Dit nam evenwel vrij veel tijd in beslag, daar er in de omgeving van de Sloterplas nergens een telefoon te vinden is. De politie heeft toen onmid dellijk de brandweer, G.G.D. en marine gewaarschuwd. Nadat het gisteravond te donker was geworden om bij het dreggen nog veel succes te hebben, heeft men besloten de pogingen vanmorgen voort te zetten. „Nog altijd", aldus de politie, „staat de mogelijkheid open dat de man niet ver dronken is. De verklaringen van de en kele getuigen zijn niet op alle punten gelijk". Vooral bij de drukbezochte Vincent van Gogh-tentoonstelling schijnt deze fraude vele malen te zijn toegepast. Na een onderzoek, dat aan het begin van deze week is begonnen, heeft de recherche een zestal personeelsleden van het Stedelijk Museum gearresteerd. Vanmorgen heeft de Officier van Justi tie, mr. W. B. J. Aberson, nog een ze vende personeelslid in arrest laten nemen. Het vermoeden bestaat, dat de fraude reeds zes jaren gemeengoed was onder een deel van het museumpersoneel. Het is zelfs de vraag, of niet meer personeelsleden dan thans reeds zijn gearresteerd aan de dubbele kaartjes verkoop hebben deelgenomen. Het me rendeel van de gearresteerden heeft reeds bekend. Enkele hunner ontken nen hardnekkig, hoewel zij door hun collega's ook als schuldig zijn aange wezen- Nader vernemen wij nog, dat de di rectie van het Stedelijk Museum reeds enkele jaren geleden het vermoeden had, dat er zich onregelmatigheden by de kaartjesverkoop voordeden. Welis waar is er een controlesysteem door middel van steekproeven, doch dit heeft nooit fraude aan het licht gebracht. In dertijd heeft de recherche reeds een onderzoek ingesteld, o.m. door een vrouwelijke rechercheur, doch zonder succes. Het is nog niet duidelijk of de frau de aan de deelnemers veel geld heeft opgeleverd. De recherche heeft de indruk, dat de baten niet erg groot waren, misschien zelfs maar enkele honderden guldens. De 49-jarige P. van G. uit Schayk, vaoer van twee kinderen, verslikte zich Dinsdag avond, tijdens de kermis in zijn dorp, toen hij een haring at. Het slachtoffer is Kort daarna gestikt. Advertentie ANTHRACIET io± 31 Augustus ZOMERPRZJZEN Echte Wales Anthraciet is het voordeligst in gebruik. Weinig as, glashard en lange brandduur. Een H.L. weegt 76 K.G. „VICTORIOUS" WALES (super kwaliteit) afm. 20/30 (III) 11.50 „SEVEN-SISTERS" WALES (le soort) alm. 20/30 (III) 11.— Ook alle andere soorten en afmetingen. Levering uit voorraad en vanzelf sprekendGruis- en Steenvry Alleen-verkoop: 3RANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1.4.1.6.4. en 1.3.9.0.4. Gisterochtend omstreeks 8.42 uur Is op een onbewaakte overweg In de Hjn UtiechtArnhem nabij Veenendaal een auto gegrepen door de stoptrein uit Utrecht. De auto werd totaal vernield. De chauffeur, de 56-jarige pluimveehan delaar K. P. uit Renswoude, werd zwaargewond en is opgenomen in het Juliana-ziekenhuis te Veenendaal. De trein had ruim een half uur vertraging. 61. De Fomori-krijgers nemen hun dode hoofdman op en terwijl zij onder een klagelijk gezang de tocht aanvaarden naar het Fomoridorp, waar Haluch begraven zal worden, wendt Ailech zich tot de grote Noorse man. „Ik ben u veel dank verschuldigd", stamelt het roodharige meisje. „Zonder v...." Maar Eric wimpelt haar woorden haastig af. „Zonder mijn hond was iic nu niet meer in leven; wij allen zijn dit dier onze dank verschul digd!" Ailech glimlacht en strijkt Wolf liefdevol over de ruige kop. „De grote Vorst der Fomori zal hond en meester rijkelijk weten te belonen", zegt zij. „Maar ik verlang geen beloning, Ailech", antwoordt Eric vrien delijk. „Ja, hoogstens een groot stuk been voor mijn hond", laat hij er lachend op volgen. Maar dan wordt hij weer ernstig. „Ik verlang slechts mijn reis voort te zetten. Voor ik mijn vrouw teruggevonden heb, zal ik geen rust meer kennen". Met een vreemde blik staart Ailech hem aan. ,.Vw vrouw?" zegt ze dan langzaam en half in gedachten vervolgt ze: „Het was kort voor ik vluchtte naar de Fomori's. Er kwamen twee schepen onze kleine haven binnen. Vreemde schepen met bloedrode drakenkop pen op de boeg„Ragnar!" Eric's stem klinkt vreemd schril en hij voelt het bloed uit zijn slapen wegtrekken. Ook Erwin staat als door de bliksem getroffen roerloos te luisteren. „Er kwamen mannen aan land; in een bootje. De aanvoerder was groot.met een rode baard. Zijn stem was hard en schor. Ze vroegen om water, deze vreemde mannen, en trokken hun zwaarden, toen Ruad's krijgers naar hen toekwamen. De krijgen hadden geen kwaad in de zin, maar toch ontstond er strijd op de lan dingsplaats. De vreemde mannen vluchtten en staken een van onze schepen m brand, voor zij de baai uitzeilden". Ailech kijkt de Noorman ernstig aan, als ze voortgaat: „Er/ was een vrouw aan boord, ik heb haar gezien; even maar, want alles ging zo snel. Ze had een klein kind op de arm. Haar haren waren zwart en ze droeg een glinsterende hoofdband". „Dat is zij, ja, dat is zij", stamelt de Noorman schor en in een floers ziet hij het stille, glimlachende gelaat van Winonah voor zich. Vage, verwarde beelden van drakenschepen, van Pum Pum, Hrulf, de kleine wees, de grijnzende kop van Ragnar. „De schurk, die mijn vrouw ontvoerde", knar setandt de Noorman, „wiens schuld het dus is, dat wij haar niet op Hjalt land aantroffen. Weet gij, waarheen de schepen gingen?" „Ze zeilden in Westelijke richting", antwoordt het meisje zacht. „Ruad's schepen hebben hen nog geruime tijd gevolgd, bang, dat ze zouden terugkeren voor een overval. Maar zij keerden nooit terug". „En welke gebieden liggen er in het Westen?" dringt de Noorman aan. „De eilanden der Ebudes en, verder naar het Zuiden, Erin, het Groene Eiland". „Dank, Ailech", zegt de Noor man geroerd. „Gij sprak van een beloning; dit is de beste beloning, welke ik verlangen kan! Eindelijk, eindelijk heb ik het spoor van mijn vrouw gevonden!" Advertentie (Van een verslaggever) B. e^i W. van Amsterdam hebben de Amsterdamse Middenstands Centrale advies gevraagd over hun voornemen om in het komende jaar in de periode van 1 April tot 1 November banketbak kerijen en chocolateriën, tabakzaken en souvenirwinkels in de gelegenheid te stellen om ook Zondags enige tjjd ge opend te zijn. Zulks in verband met de buitengewoon grote toevloed van toeris ten tijdens deze maanden. Vooral de buitenlanders klagen veel over de straf fe winkelsluiting in Nederland. De Am sterdamse Christelijke Middenstands vereniging heeft zich in principe tegen deze Zondagsarbeid verklaard. De an dere verenigingen die aangesloten zijn bij de Amsterdamse Middenstands Cen trale o.m. de Kaih. Middenstands Ver eniging Amsterdam en de Alg. Winke liers Vereniging, hebben een enquête onder hun leden gehouden om de me- Zaterdag 27 Augustus wordt ir. C. Krijn, directeur van de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland, 65 jaar, de leef tijd, waarop de Overheid ge woonlijk iemands actieve aan deel in de opbouw van onze maatschappij officieel geëindigd wenst te zien. „Met pensioen gaan", heet dat in huiselijke ter men en ook ingenieur Krijn zal deze weg naar zijn otium heb ben te gaan. Einde van dit jaar zal hij afscheid nemen van zijn werkkring in Haarlem en daar mede van alle problemen, waar mee hij in de loop der jaren ver groeid is geraakt. En die zijn niet gering in getal. Ir. Krijn is de man, die zich de laatste ja ren als geen ander intensief heeft bezig gehouden met het wegcomplex rondom Haarlem, waarover vooral de laatste maanden zoveel te doen is ge weest. Het onderwerp wordt zó belangrijk geacht, dat de heer Krijn onlangs in een besloten zitting van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland een rede heeft gehouden, waarin hij zijn denkbeelden over de situatie heeft ontvouwd. (De besloten heid van de vergadering bleek echter betrekkelijk, want de pers mocht enige dagen later over de inhoud van de uiteen- zetting beschikken). De heer Krijn is van geboorte een „Amersfoortse keientrekker", maar hij werkt al sinds 1917 in Haarlem op het bureau van de Provinciale Waterstaat, waar hij toen als adjunct-ingenieur in dienst trad. Hij kwam te werken op de afdeling zeeweringen en wegen. In 1919 werd hij tot afdelingschef bevorderd. Hoewel uiteraard de zeeweringen een groot deel van zijn aandacht hebben opgeëist, interesseren ons vooral de voorzie ningen aan de wegen van Noord-Holland, die tijdens zijn loopbaan tot stand kwamen. De eerste provinciale nota over de wegenbouw dateert van 1923, terwijl in 1925 de Statenleden het eerste voorstel te behandelen kregen over de aanleg van een wegennet ter lengte van 320 kilometer. Kosten: 22 milioen. De verwezenlijking van het plan heeft dit bedrag inmiddels met bijna 30 millioen vermeerderd. Als eis voor de primaire wegen war gesteld, dat twee voertuigen elkaar moesten kunnen passeren zonder belangrijk snelheid te hoeven te verminderen. De minimum breedte zou 4)4, liever nog 5 meter moeten bedragen! Ir. Krijn glimlacht, als hij dit herleest in de oude archiefstukken. De tijd heeft alle berekeningen met angstwekkende snelheid achterhaald. Ter illustratie laat hij nog enkele cijfers horen: Over de Kruisweg van Haarlem naar Hoofddorp werden in 1932 740 motorvoertuigen per dag geteld. In 1953 was dit aantal gestegen tot 3539. Een ander veelomstreden tracé: het Weesperzandpad, waarover in 1926 dagelijks 210 auto's voort raasden. 1953 gaf het getal 5357 aan. En tenslotte de Zandvoorterweg, de verbinding tussen Heemstede en Zandvoort. Een nieuwe weg acht ir. Krijn onvermijdelijk, ook al gaat er natuurschoon door verloren. 18.000 motorvoertuigen op één dag heeft de Zandvoorterweg dit seizoen moeten verwerken en dat vindt de heer Krijn te kras. Maar het aanroeren van de Zandvoorterweg brengt natuurlijk de westelijke randweg van Haarlem ter sprake. Ir. Krijn bekent ons nog nimmer in zijn loopbaan zoveel tegenstand ontmoet te hebben als tegen dit wegenproject. En hij vindt het niet fair, om uitsluitend het Rijk te verwijten, dat de aanleg van de grote weg ten Oosten van Haarlem, ter verbinding van de Velsertunnel met de Rijkswegen in Zuid-Holland, is uitgesteld. „Want evenmin is enige andere instantie tijdig doordrongen geweest van de urgentie van deze weg". Ir. Krijn heeft in Haarlem altijd prettig gewerkt. De Provinciale Waterstaat is zijn eerste en enige werkkring gebleven en als hij einde van dit jaar met pensioen gaat, zal hij trots kunnen constateren, dat bijna het gehele provinciale wegennet, dat gedurende zijn loopbaan en deels onder zijn leiding is ontworpen, is verwerkelijkt. En dat lijkt ons vol doende reden om welverdiend rustiger wegen te gaan bewandelen. ningen van de middenstanders te pel len. De resultaten zijn nog niet bekend. Waarschijnlijk zal blijken dat de winke liers in het Centrum meer belangstel ling voor de onheffing van de Zondags- sluiing hebben dan hun collega's in de buitenwijken. De verwachting is dat in kringen van de middenstand zeer moeilijk tot een eensluidend advies aan B. en W. zal zijn te komen. Voor de oorlog bestond de mogelijkheid tot Zondagsopenstelling, doch bij de nieuwe Winkelsluitingswet is ook in Amsterdam de Zondagssluiting vrijwel algemeen gemaakt, met uitzon dering van enkele geringe faciliteiten voor joodse winkeliers. Voor deze ontheffing van de Zondags wet dienen B. en W. van Amsterdam toestemming te verkrijgen van de Kroon. Bovendien zal het voorstel ook nog de goedkeuring behoeven van de gemeenteraad. Het is dus de vraag of van de Zondagsopenstelling tijdens het toeristenseizoen iets zal komen. In de betrokken branches is reeds de moge lijkheid geopperd van een gemeen schappelijke regeling in de geest van de Zondagsdienst bij apothekers. Door dit onderlinge overleg zouden de mid denstanders nog enige Zondagen in de zomer vrij kunnen zijn zonder dat zij schade zouden lijden in hun omzet. Een beslagen tong verraadt direct dat er iets niet in orde is op de 9 meter lange weg die het voedsel door uw lichaam af legt. Uw maag protesteert en waarschuwt dat onverteerd voedsel zich in uw inge wanden ophoopt. Een beslagen tong, nare smaak, hoofdpijn en dat opgeblazen ge voel dat uw energie ondermijnt, het zijn de alarmsignalen van uw inwendig ver- keersnet. Reageer er direct op. Neem Andrews bruisend Gezondheidszout, twee lepeltjes op een glas water, om maag en ingewanden weer op gang te helpen. Want Andrews bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in uw spijs vertering op te heffen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heer lijk bruisend glas Andrews. Dan function- neert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. |t GEZONDHEIOSZOUi Een adviescommissie van de bakkers te Amsterdam heeft zich inmiddels vrijwel unaniem uitgesproken tegen het plan om gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus de verkoop van verse, kleine broodjes om acht uur 's ochtends te laten beginnen. Deze herleving van de oude strijd om het „verse kadetje" kan dus in de hoofdstad nie* op een en thousiaste ontvangst rekenen. De ad viescommissie van de Amsterdamse bakkers vreest de herleving van de nachtarbeid en ziet ook zakelijk weinig voordeel in de vroege verkoop omdat i gedurende de zomermaanden de omzet van de Amsterdamse bakkers met on- geveer 25 pet. daalt. Als ander argu-l ment opperen zij ook dat de verkoop ge- j dut ende slechts drie maanden van ver- se broodjes, in de andere negen maan den de consument ontevreden zal ma ken omdat hij het dan weer met oud brood zal moeten doen. Een uitzondering op deze regel ma ken de toeristen die in de hotels ver blijven. Zij worden 's morgens bij het ontbijt wel op verse kadetjes vergast omdat een speciale vergunning de ho telhouders wel in de gelegenheid stelt om zich vroeg van verse broodjes te voorzien. De Engelse premier Sir Anthony Eden heeft zijn kabinet voor Vrijdag bijeen geroepen om de economische toestand van het land te bespreken. Ongetwijfeld zuilen ook de regeringsplannen voor de komende conferentie met Griekenland en Turkije over het eiland Cyprus ter sprake komen. De meeste ministers zul len voor deze bijeenkomst hun vacantie moeten onderbreken. Het gevaar van inflatie bezorgt de re geringsautoriteiten veel zorgen en men bestudeert de mogelijkheden om aan deze gevaarlijke trend een einde te kun nen maken, met de grootste zorg. De minister van Financiën voerde Maandagavond reeds besprekingen met premier Eden op diens buitenverblijf Chequers. De minister zou tegenover de premier zijn ernstige, bezorgdheid heb ben uitgesproken. In Engeland zou de laatste tijd te veel geld zijn verbruikt, hetgeen de van vitaal belang zijnde ex port van het land in groot gevaar brengt. Nieuwe eisen tot loonsverhoging en klimmende salarissen zullen de prijzen in Engeland verder omhoog werken, terwijl de concurrentie op de wereld markt alleen maar moeilijker wordt. Volgens mededeling van het Britse ministerie van Arbeid hebben dit jaar 10.676.000 Engelsen loonsverhogingen ontvangen tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 54.2 millioen per week. De regering wacht met bezorgdheid het resultaat af van de huidige looneisen van 3 millioen arbeiders der Britse scheepsbouw- en machine-industrieën en een te verwachten eis inzake loonsver hoging van bijna 400.000 spoorwegarbei ders. De Amerikaanse onderminister van 1'uKenlandse zeken Livingston Mer chant zal Zondag per vliegtuig naar Europa vertrekken voor besprekingen van een week met Britse, Franse en West-Duitse ambtenaren over de voor bereiding van de aanstaande conferen tie van de ministers van Buitenlandse zaken van de Grote Vier. Diplomatieke waarnemers te Wash ington merkten op. dat Merchant de felegenheid zal hebben pver Noord- frika en dr. Adenauer's reis naar Moskou te spreken. Noord-Afrika valt, zo zeiden deze waarnemers, onder Frankrijk's verantwoordelijkheid en Amerikaanse diplomatieke stappen j moeten met de uiterste voorzichtigheid Britse autoriteiten hebben gisteren worden gedaan, maar de Verenigde de zwaar bewaakte hekken van het Staten doen alles om de Fransen er toe atoomcentrum te Harwell m Berkshire te brengen tot een vergelijk met de op- geopend voor 150 atoomgeleerden uit standige inheemse elementen te komen. ™e.er dan dertig landen, w.o. de Sovjet- t" r,—,-- Unie, Tsjechoslowakije, Roemenie en Polen. Het was de eerste maal dat ge- i leerden uit andere landen dan het Brit se Gemenebest en de Verenigde Staten het Britse atoomcentrum mochten be- zoeken. De Sovjet-delegatie stond onder lei ding van prof. Biokhintev, wetenschap pelijk directeur van de eerste Russische atoom-krachtcentrale bij Moskou De geleerden waren per vliegtuig overge komen uit Genève, waar zij de conferen tie over vreedzaam gebruik van atoom- en?rgie hebben t,bgewoond. Zij werden bij aankomst in Harwell begroet door Sir John Cockcroft, de directeur van het atoomcentrum. In groepen werden de geleerden, die hun fototoestellen aan de ingang hadden moeten afgeven, door gidsen en tolken langs speciaal ingerichte tentoonstellin gen geleid. Zij konden o.m. van nabij vier reactors bekijken. (Reuter) In een deel van de Britse pers zijn kleurige verslagen verschenen over een tuinfeest, dat Maandagavond ter gelegen heid van prinses Margarets 25ste ver jaardag op het Schotse kasteel Balmoral zou zijn gegeven. De ene courant wist nog meer aardige bijzonderheden over deze z,g. „barbecue" te melden dan de andere. Nadat eerst de „Daily Telegraph" de fantasten aan de kaak had gesteld, kwam een woordvoerder van het Buckingham- paleis er aan herinneren, dat tevoren bekend was gemaakt dat de verjaardag van de prinses alleen in familiekring op het Balmoral-kasteel zou worden ge vierd. Dit was inderdaad zo gebeurd en de kleurige verslagen over het tuinfeest waren van A tot Z verzonnen. (Reuter) 04 ro Horizontaal: 1. een middel om aanhangers te winnen 2. ontvangstbewijs klemtoon 3. vertrouwelijk lichaamsdeel 4. loot vloeiboek 5. voorzetsel mijnheer (Eng.) ontkenning 6. begin- en eind letter alphabet strandwachter (gewestelijk) liter 7'. nauwkeurig ir> Russisch nieuwsbureau 8. vertegenwoor- diger 9. bewijsschrift 10. Oud-Kath. geestelijkheid bos (in samenst.) 11. .teem flauw schijnsel 00 Verticaal: 1. driezijdig glas q, voor ontleding van licht batterij 2. plakt men op rentekaart 3. muziekstuk voor acht stemmen V* Spaanse morgen wijn 4. uitmuntend provisiekamer a.b.v. vliegtuig 5. afdelingen 6. schaakterm faire suivre (afk.) 7. Anno ChTisti (afk.) voormalig Ned. eiland grappig 10. ïi. radio vereniging vertrekje lidwoord Turkse hoofdstad een der apostelen bergweide gedurende hoogste punt Horizontaal: 1. s.l.'T 4. o.t.; 5. eg: 7. mos; 9. e.k.; 10. ga la; 12. orde; 14, el; 15. pi; 17. Neder land; 23. as; 24. Ur; 25. on; 26. mr; 28. blond; 29. pronk. Verticaal: 2. leg; 3. do; 4. oke; 6. ga; 7. mal; 8. sop; 9. Ed; 11. leed; 13. Riga; 16. or; 17. nai 18. es; 19. eend: 20. lamp; 21. nu; 22. dr; 25. on; 27. T.f* Advertentie chocolade Kleine doos f. 1.40 Middelgr. doos 12.75 - Grote doos 4.50 (A.F.P.-Reuter) Naar de Nederl. Aardolie Maatschap pij meedeelt, levert een even buiten Delft, nabij Delfgauw gelegen boorto- •ren gedurende enige weken dagelijks een productie van honderd ton olie op. De olie, die van uitsteken; kwaliteit is, komt uit zichzelf naar boven. Binnenkort zal de N. A. M. over deze nieuwe put waarvan de dag productie nauwelijks achterblijft bij die te Rijswijk nadere mededelin gen verstrekken. De vrij grote hoeveelheden vrijko mend aardgas onderhouden een van verre zichtbare eeuwige vlam. Advertentie IMP. Leverbaar in drie types en wel Inhoud 120 liter me» 2 bergrekjes, 1 eierrek en 1 botervak aan de binnenkant van de deur inhoud 160 liter met 2 bergrekje», 1 eierrek en 1 botervak aan de binnenkant van de deur inhoud 210 liter met 3 bergrekjei. 1 eierrek en 1 botervak aan de binnenkant van de deur TELEFOON 86211 (4 LIJNEN) HAARLEMMERWEG 475 - AMSTERDAM (W) (Van onze Haagse redactie) De twee millioen gulden, die de re" gering als Rijkssteun wil uitgeven.aan kleine, niet rendabele tuindersbedriJven' zullen worden verdeeld op advie» van plaatselijke commissies. De steun is bedoeld als hulp voor tuinder», die van een onrendabele teelt (meestal kool) over willen gaan naar het verbouwen van fijnere groenten of het Kweken van bloembollen. Hierbij wordt o.a, gedacht aan bedrijven i® dc p van Noord- Holland. Ter beantwoording, van de vraag welke tuinders steun zullen ontvangen, zuilen «gering in haar nota a3n-^, f.Kamer plaatse lijke adviescommissies worden inge steld. Hl®rin nemen, behalve de Rijks- tuinbouwconsulenten ook vertegenwoor dig IJl teChnische en standsorgani- hcererileen banken en gemeente- bo wbfii g- Men hoopt hierdoor el- te in de verdeling der gelden le verniijden. De regering stelt verder voor 13.500 te besteden aan onderzoekingen over de graancultuur. Speciaal zal worden on derzocht welke factoren bepalend zijn voor de opbrengst van gerst, haver en rogge op de zandgronden. Er bestaat uitzicht, aldus minister Mansholt, op het verkrijgen van voldoende winter vas te gerstrassen voor de zandgronden, die een deel van de rogge zouden kun nen vervangen. Tenslotte wordt voorgesteld 632.000 uit te geven oor aankoop van een Leden van de Amerikaanse lucht macht in Engeland helpen de Britse brandweer met bulldozers bij het be strijden van een heidebrand in de on middellijke omgeving van het cen trum voor onderzoek op het gebied van atoomwapens te Aldermaston in Berkshire. De brandende heide, die een ge bied van ongeveer twaalf hectare be slaat, ligt in dichte rookwolken ge huld. De burgerbrandweer wordt bij gestaan door de speciale brandweer van het atoomcentrum. (Reuter) aantal kleinere landgoederen en h09- complexen. Hieronder bevinden zien hei landgoed ,,het Leesten" onder HoehJ derlo en het landgoed „Annendaal" WJ Echt (L). Prof. mr. W. J. Pompe, hoogleraar in de rechtsgeleerdheid aan de univer siteit van Utrecht, is Dinsdag voor de komende drie jaren gekozen tot voorzitter van de internationale bewe ging van academici Pax Romana als opvolger van prof. dr. Hugh Stott Tay lor. De verkiezing van prof. Pompe be tekende een korte zitting van de ge delegeerden, daar de rest van de dag het programma geen vergaderingen vermeldde. In de ochtenduren hebben de afgevaardigden een pontificale H. Mis bijgewoond, die in de Oekraïnse ritus werd opgedragen door mgr. Buch» ko, apostolisch visitator voor de Oekraï- ners in West-Europa. De congressisten hebben eveneens een bezoek gebracht aan het graf van kardinaal Newman. Een tweede be zoek gold gisteren Ascott College, waar de vice-rector H. J. Davis de congres sisten toesprak vanaf dezelfde spreek- stoel waar ook kardinaal Newman honderd jaar geleden heeft gesproken bij het herstel van de hiërarchie in Engeland. De 23-jarige Van Z., die door de re cherche van het politiebureau Leidse- plein te Amsterdam het afgelopen weekend in verband met de moord op de 44-jarige pensionhouder H. G. werd aangehouden is Woensdag in vrijheid gesteld. Nadat zijn verklaringen, waarop hij een paar keer is teruggekomen, waren gecontroleerd, vond de recherche geen aanleiding om hem langer in hechte nis te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2