Y.lx.W.b. is met gerust op wegen plannen rondom Haarlem Onmiddellijke uitvoering SwS-S van Westelijke randweg Delftlaan voor verkeer afgesloten Spaarneparochie huldigt kapelaan J. Rohde Haarlemmer wilde vluchten en dreigde Santpoorter met mes Ter gelegenheid van diens vertrek naar Den Haag PAGINA 3 DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1955 II II *1 m ven eis' dat dit jaar n0& met een r0ya HIJSKRAAN KOMT NAAR BENEDEN Loodgieter licht gewond Haarlemse rechtbank uitsluitend Werkzaamheden zijn begonnen Haarlemmer met zijn motor in IJmuiden geslipt Beurs van Amsterdam IJmondraad-debat uitgesteld Lessen R.K.G.V. „Hercules" voor auto BLOEMENDAAL MODERNE BINNENHUISKUNST Modelwoning in een Bouwkas-huis Fr. Zwaanstraat 24 Zandvoort - tel. 3431 Halte Kostverloren Vrij te bezichtigen van 14-17 en 19-21 uur Zondags gesloten WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS TEL. K 2510-3641 Advertentie keer uit de richting Velsen verdrievo digd zal zijn. Het is dus geen overdr nog lang niet aan de orde komt. J voorts kennis van genomen, dat Rijk waterstaat de gemeente Haarlem teg III moet is gekomen inzake de Rjjksstraa &/1 f? 1 1 IC we8- De oplossing zal niettemin bl: f h\JKJXA/faiSA'lV v/f'f'# f V ven: regeling van het verkeer v J Delftplein naar de Westelijke randwe In de Bilderdijkstraat is gistermorgen een hijskraan omgevallen, waardoor do 52-jarige loodgieter J. H., die met de hijskraan naar beneden viel, een ge compliceerde polsbreuk opliep en te vens klachten had over pijn in zijn rug en borst. Het ongeval was feitelijk aan zijn ei gen onvoorzichtigheid te wijten. Met zijn 25-jarige knecht J. K. was hij bezig met werkzaamheden op het dak van het per ceel Bilderdijkstraat 32. Als tegenwicht voor de hijskraan was op een lange boom een zak grint geplaatst. De lood gieter verzocht de knecht op een be paald ogenblik de zak grint even weg te halen, terwijl hij later vroeg een rol asphaltpapier op te hijsen zonder dat de zak grint weer op de boom was gede poneerd. De knecht dacht er ook zo vlug niet aan en hees de rol papier omhoog, maar toen de last ongeveer 30 cm. bo ven de grond hing, hoorde hij een ge rucht: de hele hijsinrichting kwam naar beneden, de loodgieter incluis. Het on geval liep nog wonderlijk goed af. De knecht wist de dans te ontspringen, ter wijl de loodgieter, die toch van een hoog te van 12 m op straat terecht kwam, slechts de vermelde verwonding opliep. Vijf en zeventig anemonenplantjes waren voor de Haarlemse losarbeider C. B. op Zondagmiddag 17 Juli van dit jaar aanleiding om zijn mes te trekken en een Santpoorter daarmee te dreigen. B. wilde de anemonen, die in een tuin tje stonden aan het Kerkpad te Sant poort. stelen. Hij werd echter in zijn ar beid gestoord door de zoon van de tuin- eigenaar, die zich uiteraard met de gang van zaken niet kon verenigen en de Haarlemmer sommeerde met hem mee te gaan naar de politie. Na wat strub belingen greep B. naar zijn achterzak en dreigde de jongeman „overhoop te zullen steken". Tot zover kwam het niet, maar de Santpoorter moest wel de fiets van zijn aanvaller loslaten, waarbij het voorlopig bleef. Vanmorgen stond voor de Haarlemse rechtbank B. terecht als verdacht van diefstal, gevolgd door dreiging met ge weld. Verdachte vertelde die Zondag wat gedronken te hebben en daarom een beetje opgewonden te zijn geweest. Hij ontkende niet het mes getrokken te hebben om daarmede de jongen bang te maken en zodoende te kunnen vertrek ken. De plantjes (een hand vol) had hij aan de kant gegooid. De getuige, die het eigendom van zijn vader verdedigde, zei er bang voor ge weest te zijn dat hij zou worden aan gevallen. „Daarom liet ik zijn fiets los en kon ik vluchten. Toen ik de bagage drager vastpakte, schreeuwde hij: „Laat los, anders steek ik je!" De officier, mr. dr. R. W. H. Pitlo, vond het een ernstig delict. De eis luid de: zeven maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met aftrek van de tijd in voorlopige hechtenis doorgebracht en onder toe zicht stelling van een vereniging tot be strijding van alcoholmisbruik. Mr. B. J. de Boer vroeg op juridische gronden vrijspraak, of, zo de rechtbank hier niet op in zou gaan, onmiddellijke in vrij heid stelling wegens de lange tijd, die verdachte al in voorarrest had doorge bracht. Dit verzoek werd afgewezen. Uitspraak over veertien dagen. Advertentie B en W van Haarlem hebben beslo ten het weggedeelte van de Hazepa- terslaan, dat gelegen is ten Noorden van de verkeersheuvel bij de Wagen weg voor alle voertuigen gesloten te verklaren in de richting van West naar Oost. Zij zijn tot dit besluit ge komen. omdat de verkeersheuvel bij de Wagenweg, welke is aangebracht met het doel de weggedeelten ten Noorden en ten Zuiden van deze ver keersheuvel slechts in één richting te doen berijden, in de praktijk niet aan de gestelde verwachting heeft be antwoord. Vooral het verkeer uit de richting van het Houtplein en op weg naar de Hazepaterslaan maakt veel vuldig van het Noordelijk weggedeel te gebruik. Daardoor ontstaan bij her haling verkeersgevaarlijke situaties. kenkamp uit naam van de gymnas tiekvereniging Virtus". Zjj allen be treurden het heengaan van kapelaan Rohde in hoge mate. Twee verenigin gen hadden altijd de speciale belangstel ling gehad van de kapelaan, namelijk de bouwpatroons- en bouwvakarbeiders bond. De heer G. Kunst, voorzitter van de R.K. Bouwpatroonsvereniging in Haarlem, was er bijzonder erkentelijk voor, dat kapelaan Rohde de samenwer king tussen werknemers en werkge vers zo goed bevorderd had. Hij zag de kapelaan nog wel ooit als bouwpastoor. De heer Verstraaten, voorzitter van de katholieke bouwvakarbeidersbond St. Joseph uitte in het bijzonder zijn waar dering voor de vijf-minuten-praatjes van kapelaan Rohde. Bijna alle toe spraken gingen gepaard met het aan bieden van een geschenk onder couvert. Een lid van het toneelgroepje droeg het gedicht ..Schijverke" voor van Gui- do Gezelle. Kapelaan Rohde nam tenslotte zelf het woord. Hij dankte eerst pastoor Van Gastele voor de prettige samen werking en bewonderde hem om zijn onvermoeibare werklust. Ook herdacht de kapelaan nog even de andere pas toors, met wie hij gewerkt had in de Spaarneparochie en zijn medekape laans. Hij was tot de overtuiging ge komen uit Haarlem als vriend vandaan te gaan en vroeg zijn oud-parochianen voor hem te willen bidden. Nadat kapelaan Van der Spek het meer officiële gedeelte van de bijeen komst had gesloten, was er voor ieder gelegenheid met een handdruk van ka pelaan Rohde afscheid te nemen. Woensdagmiddag is in de bocht van de Stationsweg naar de Parkweg te Vel sen een motor geslipt. De motorrijder, de 41-jarige A. R. uit Haarlem, en zijn duo-passagier, de 35-jarige J. T., uit Heemstede, waren op weg van IJmui den-Oost naar de hoogovens. Zij zijn ongeveer 50 m over het wegdek gegle den en hadden beiden flink wat schaaf wonden opgelopen. (Niet olflclële Koersen l Vorig Opening slot 25/8 3% Ned. 1953 101% 3% Ned. 1953 101% 3V« Ned. 1948 100% 3% pCt. Ned. 1950 100ft 3% Ned. 1954 100ft 3% Ned. 1955 100ft 3-3% Ned. 1947 100ft-100% 3 Ned. 62-64 bel. fac. 101% Inschr. Grtbk 1946 3 pCt 69% Ned. Handel Mij. eert. 245% AJt.U. 358% 362 Van Berfcel's Patent 200% Calvé-Delft eert 320 Van Gelder 335 Kon. Hoogovens eert. 344% Unilever Cert 477 484 Ned. Kabel 331 Philips 473% 494% Kon. Petroleum 639 643 „Amsterdam" Rubber 149ft 150% Holl. Amerika Lijn 231 231% Kon. Ned. Stoomb. Mij 213 214% Ned. Scbeepv. Unie 206% 205 H.VJL 164% 169 Dell Ufl. Cert 174% 17» Een kijkje in de snijkamer van het nieuwe lingerie-atelier, dat gisteren door de directeur van V. en D. in Haarlem, de heer P. Vehmeijer, in gebruik werd ge nomen. In verband met de eerste uitvoering onder auspiciën van de Velser Kunst kring „Voor Allen" in het nieuwe sei zoen, is, ten einde ook B. en W. en de raadsleden in de gelegenheid te stel len het optreden van de Hoofdstad- Operette mee te maken, de raadsver gadering van Velsen van 13 naar 12 September verschoven. In deze vergadering zal de nieuwe wethouder als opvolger van de heer W. F. Visser gekozen worden. Zoals reeds gemeld is hiervoor candidaat de fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer R. Verbeek. Voorts vernemen wij, dat, nu 4e IJmondgemeenten uitstel hebben gekre gen om zich nader te beraden over het voorontwerp van wet tot instelling van een overkoepelende IJmond-Raad, deze kwestie in ieder geval niet in de raadsvergadering van 12 September aan de orde zal worden gesteld. Het ligt voor de hand, dat B. en W. zullen wachten met het samenstellen van hun advies aan de Raad totdat het College weer voltallig is. De lessen van de R.K. Gymnastiek vereniging „Hercules" te Haarlem be ginnen op Vrijdag 26 en Woensdag 31 Augustus in het gebouw aan de Wes tergracht, op Vrijdag 2 en Dinsdag 6 September in de Amsterdamsebuurt, op Maandag 5 en Woensdag 7 September in de Aloysiusschool te Overveen en op Maandag 12 September in het Triniteits- lyceum te Overveen. De dorpsgemeenschap Spaarndam heeft gisteren afscheid genomen van kapelaan J. A. A. Schoenmakers, die bijna twee jaar in Spaarndam en Haar- lemmerliede z(jn priesterlijke arbeid heeft verricht en onlangs werd benoemd tot kapelaan in Rotterdam. In door hun soberheid treffende bewoordingen heb ben de Spaamdamse parochianen de waardering vertolkt, - die kapelaan Schoenmakers, getuige de hartelijke sfeer van gisteravond, in de loop van zijn herderlijk werk heeft geoogst. De bijeenkomst werd gehouden in het jeugdgebouw waar tal van afgevaardig den uit diverse clubs en verenigingen aanwezig waren. Ook pastoor Keyer woonde de afscheidsavond bij. Wat we al lang vreesden, is dan ein delijk gebeurd, zo begon de kerkmees ter de heer S. W. Balm de eerste spre ker. In de paar jaar, dat U hier bent, bent U er in geslaagd aller harten te winnen. De naamsovereenkomst tussen Spaarndam en Rotterdam in de laatste lettergreep paste de heer Balm toe op het werk van kapelaan Schoenmakers, die, zoals hij verwachtte, een dam zou blijken tegen de onkerkelijkheid. De heer G. v. d. Beidt, voorzitter van de Katholieke Kring in Spaarndam, vond, dat Spaarndam het met kapelaan Schoenmakers niet slecht getroffen had. Voor de Kring was hij altijd een pret tige adviseur geweest. U zult aan onze afdeling nog wel eens terugdenken. Wij zullen voor U blijven bidden, zo besloot hij onder het overhandigen van een ge schenk onder couvert. Mevrouw Kroon, die sprak uit naam van de H. Familie, benadrukte de onschatbare waarde, die de vereniging H. Familie voor de Spaarndamse moeders betekent. Het aandeel, dat kapelaan Schoenmakers in het werk had gehad, was haar en alle andere moeders een reden tot grote dankbaarheid. Ook zij overhandigde de kapelaan een enveloppe met inhoud. De Een motorrijder, de heer A. B. N. uit Lekkerkerk, die gistermiddag om tien minuten voor half vier op de Zandvoor- terweg ter hoogte van de Merellaan in de richting Heemstede reed, kwam te vallen doordat Hij plotselingkrachtig moest remmen voor een personenauto die komend van Heemstede, de Merel laan insloeg, zonder voorrang te verle- nen- t.* De motorbestuurder kreeg slechts een lichte verwonding aan 't been, ztjn duo- zitter, de 51-jarige B. K. uit Ablasser- dam, moest met 'n ernstige hoofdwond naar het Marinehospitaal te Overveen worden overgebracht. De politie verzoekt de bestuurder van de auto, welke de Merellaan insloeg en is doorgereden en eventuele andere ge tuigen zich te melden aan het politie bureau te Overveen. De Katholieke Vereniging voor het Gezin, afdeling Haarlem, organiseert op Vrijdag 26 Augustus op het terrein van de speeltuin „Zaaneroord" een sluitings- feest voor ongeveer 400 kinderen. De gehele dag zullen sportwedstrijden en spelletjes worden gehouden. Des avonds om kwart voor zeven is er prijsuitrei king.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3