De vrachtauto is in Nederland het belangrijkste vervoermiddel N.O.B.-congres in lichte trant E Texel helpt Frankrijk Ingewikkelde smokkelaffaire voor politierechter Nederlandse vinding brengt omwenteling in geluidsweergave ARABESKE IN PURPER Professor Teeters wil alle gevangenissen afschaffen „Vuurballen" in de lucht Reis naar de V.S. voor de 'IVi millioenste bezoeker aan E55 Venka&e Tè zware straffen tegen dronken autorijders Tussen neus en lippen Feestwinkeltje op de satelliet Werkkampen beantwoorden meer aan gestelde doelen Mening verdediger voor rechtbank Het schoolconf liet te Zwanenburg Een dode twee gewonden Meisje door truck gedood DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1955 PAGINA Stoffelijk overschot van koopman opgehaald Het a.s. K.VP.-congres te Utrecht Totaal nieuw radio geluid nu werkelijkheid Erres Ruimtelijke Weergave eerste schrede Het principe van High Fidelity deed zijn intrede Oplossing gevonden Jaarbeurs heeft de primeur door W. H. VANEEMLANDT Criminologen-congres in Genève PASTILLES Gemeente vraagt begrip Auto tegen boom Nederlander verdron ken in Duitsland (Van onze verslaggever) Het degelijk aangekondigde con gres van de Nationale Organisatie Voor het Beroepsgoederenvervoer Wegtransport is voor de vele hon derden deelnemers weinig anders ge worden dan een boeiende excursie biet tot slot enkele inleidingen van lichte aard, juist passend bij de hitte Van de zwoele zomerdag. Ongeveer achthonderd personen hebben Woens dagmorgen van Harderwijk uit een tocht gemaakt over de Knardijk naar Lelystad, Nederlands jongste neder zetting, van daar uit langs de in aan leg zijnde dijken naar Urk en tot slot naar Emmeloord in de in gouden zonlicht badende Noord-Oostpolder, Waar in het Voorhuys, een weids beurscomplex, de ernstiger zaken aan de orde zouden komen. Doch ook hier verliep alles in een lichte, aangename en vaak humoristi sche trant. De voormalige directeur landdrost van de N.O.-polder, dr. ir. S. Smeding, heeft een en ander verteld ever ontstaan en ontwikkeling van deze polder en medegedeeld dat het grootste deel van de grond thans aan elfhonderd pachters is uitgegeven. In de komende drie jaar zal de gehele Polder in cultuur gebracht zpn. Z;jzal dan zestienhonderd pachters tellen. Naast een gelijk aantal boerderijen zul len er driehonderd groente- en fruitbe- drijven komen. De polder telt thans ruim twintig duizend inwoners, van wie er meer dan vijfduizend in Emmel oord wonen. Het is hier goed boeren. De boeren zijn vakbekwaam en voldoen aan hoge eisen. Ook de landarbeiders mogen niet klagen. De middenstand heeft enkele moeilijke jaren meege maakt. Hij ondervond veel concurrentie van de middenstand van het aangren zende oude land. Het openbaar lichaam heeft echter een ventverordening vast gesteld, waardoor de middenstand de eerste reeks van jaren beschermd wordt tegen overmatige concurrentie. Dr. Smeding bleek met vele anderen van mening, dat de drie Zuidelijke polders t.z.t. tot een nieuwe provincie, Neer- lands twaalfde, moeten worden samen gevoegd. Met veel bonhomie en op geestige Mi™ heeft de secretaris-generaal van 4 ministerie van Verkeer en Water- %t mr. dr. D. Spitzen vervolgens fei\ causerie gehouden over: Vervoer, N.o.b. en Aardrijkskunde, waarin hij, Verre van voor dit deskundig gehoor een doorwrocht betoo°r te houden, enke le interessante punten aantipte, die de aanwezigen boeiden. Hij prees de Pr®s" taties van de wegvervoerders, die net vakmanschaj „in de toppen van nun vingers" hebben, nam de steeds meer Vereiste vakexamens op de hak (,,z.e zijn niet kwaad maar je leert t er niet van," afdus eens een beroepsvervoer- en ondernemende winkelier in feestartikelen, Datlid Steward, verzocht president Ewenho- toer enige weken geleden te g fisch toestemming, om exclusiej winkel te openen op de eerste Kun- matige satelliet, welke de ionosjeer ingeschoten zal worden. Hij wil tn "leze zaak goederen verkopen, welke bezoekers van Mars en Venus naar hun respectievelijke planeten mee kunnen terug nemen, om hun echt genotes een vrolijke dag te bezor- Oen. y°lQens de Amerikaanse autori teiten heen Steward echter een iets te vooruitziende blik.gehad. Hij ont ving dan ook gisteren een telegram, dat getekend was door F. D. Cornell van de nationale academie van we tenschappen en dat luidde: -De sa telliet wordt wellicht niet groter dan een basketbal, zodat uw zaak niet gro ter dan een walnoot zou kunnen zijn. Wij beschikken over bijzonder wei nig gegevens intake afmetingen van Marsmensen en Venusxanen, welke van nut zouden kunnen zijn bij be voorrading van uw winkel. Daarom raden wiju aan de toekomstige ont wikkeling af te wachten der tot spreker) en wees ook op de be langrijke rol van het internationaal weg vervoer. Als practische aardrijkskun de gaf mr. Spitzen een beeld van het leven op en de waarneming van de weg, waarmede iedere wegvervoerder dage lijks te maken heeft. De algemeen voorzitter van de NOB Wegtransport, de heer E. van Don kelaar, heeft er op gewezen, dat de vervoers- en verkeerswetten zo veel mogelijk op de eisen van de verladers afgestemd dienen te zijn. Er is thans een herziening van het rijtijdenbe sluit in voorbereiding. Wij hebben er, aldus de heer Van Donkelaar, al len belang bij, dat de verkeersveilig heid zo veel mogelijk wordt bevor derd. Anderzijds dient het wegvervoer in de gelegenheid te zijn, zijn taak zo soepel mogelijk te verrichten. Goe de wegen, goede vervoersmiddelen, en op de practijk afgestemde ver- keers- en vervoerswetgeving zullen in niet onbelangrijke mate tot het wel zijn van het land bijdragen. Tenslotte stippen wij aan, dat de vrachtauto Nederlands belangrijkste vervoermiddel is. In het binnenland in- terlocaal vervoer werden in 1953 door de drie vervoerstechnieken, spoorwegen water en weg, tezamen meer dan 108 millioen ton goederen verplaatst. Van dit aantal kwam 15.1 pet. voor reke ning van de spoorwegen, 38.6 pet. voor het vervoer te water, terwijl het weg vervoer 46.3 pet. van het totale ge wicht aan goederen vervoerde. Een be langrijk onderdeel van het wegvervoer is het veevervoer. In 1954 werden op de veemarkten in Nederland 2.761.366 die ren aangevoerd. Op enkele procenten na geschiedt dit vervoer geheel over de weg. Uit de Maas ter 'hoogte van de Wilhelminabrug te Maastricht is opge haald het stoffelijk overschot van de 67-jarige ongehuwde koopman A. P. uit Maastricht. De man werd sinds Maandag vermist. Hij is waarschijnlijk per ongeluk te water geraakt. Vier Franse studenten uit Charleville startten enige weken geleden voor een vijflandentocht met een Citroën 1925. Doch op een avond, tijdens een rit door de smalle straatjes van Den Burg op Texel, knalde er „ergens" iets en het vehikel vloog in brand. Goede raad èn reparatie waren duur.... De bevolking van het eiland onder de banieren van de V. V. V. bood echter de helpende hand en gezamenlijk zorgde men voor de benodigde penningen. Opgelucht en vol dankbare gevoelens ten opzichte van de Texelaars konden de Fransen weer verder rijden. Bij het vertrek werd deze opname gemaakt van de toeristen en hun dappere wagen. Op het congres van de Katholieke Volkspartij, dat, zoals reeds gemeld, op Zondag 9 October te Utrecht wordt be legd in de Margriethal en de Bernhard- hal van de Jaarbeursgebouwen, zullen de volgende drie onderwerpen naar vo ren worden gebracht: Katholieke Politiek rechtvaardige politiek. Spreker: de heer J. A. Mid delhuis, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, voorzitter van de K.A.B. Het vraagstuk van de woningbouw. Spreker ir. E. H. A. Kraaij vanger, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene raal. De betekenis der verkiezingen 1956. Spreker prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de Katholieke Tweede Kamerfractie. Voor de economische politierechter te Maastricht diende Woensdag een vreemde en ingewikkelde autosmokkel- zaak. Een houder van een patates-fri- teszaak uit Ubach over Worms stond terecht wegens het ten verkoop aanbie den van een uit Duitsland gesmokkelde Volkswagen. Hij ontkende het ten laste gelegde, maar de koper van de Volks wagen, de 45-jarige radiohandelaar P. B. uit Ubach over Worms, hield even hardnekkig vol, dat hü de Volkswagen wel van verd. had gekocht, niet beter wetend dan dat verd. deze wagen op zijn beurt van een Amerikaans officier uit Duitsland had gekocht. Deze lezing gaven ook twee andere getuigen, de vrouw van B. en automonteur F. S. uit Ubach over Worms over het gebeurde. Voorts verklaarden deze getuigen, dat koper B. samen met monteur S. uit een bü een botsing vernielde Volks- Advertentie »n Opzienbare vinding van de ERRES-fabrieken zal binnenkort een geheel nieuw geluid in de huiskamers doen klinken. Het nieuwe ERRES KY 557 HFS radiotoestel dat met deze vinding is uitgerust heeft inderdaad een geluidsweergave, die niet van het echte, natuurlijke geluid verschilt. Zo echt, zo ruimtelijk, dat de naam „Erres Absolute Ruimtelijke Weergave" wel bijzonder goed gekozen is. Het heeft lang geduurd, voordat het tijd perk van het nieuwe geluid ingeluid kon worden, en het is helemaal niet verba zingwekkend, dat het juist Erres is, die na lang researchwerk het publiek met dit geluid doet kennismaken. Ruimtelijke weergave, ruim 2 jaar gele den in de beroemde „stiltekamer" van de ERRES fabrieken ontwikkeld, was de éérste stap op weg naar het „Nieuwe Geluid". Het betekende meer dan een verbetering; het was een totale vernieu wing en het sloeg dan ook op daverende wijze in. Geen wonder, want wij kunnen gerust -eggen, dat er aan de radio sinds 1935 weinig veranderd is. De technici vol stonden er mee de bestaande weergave te «erfectionneren door verbeteringen aan bl en door nieuwe electro-dynamische luidsDrekers door betere acoustiek van de kasten ed De voor de luisteraar pret tige maar niet onmisbare kathodestraal- alterScator kwam groene de timbreregeling deed zün Intrede^ Klei ne veranderingen dus, die nuttig geweest zijn in de ontwikkeling van de kwaliteit. Toen kwam de F.M.-zendtechmek, die ge heel nieuwe eisen stelde aan het *ad toestel. En Erres slaagde erin m nei bijzonder bij de ontvangst van F.M.-zen- der? „Ruimtelijke Weergave tot wer kelijkheid te maken. De muziek-van-de- toekomst openbaarde zich langzamerhand de huiskamers....' Maar hoe verbluffend deze stap ook was, toch beseften de geluidstechnici, dat ze er nog niet waren. Ook voor A.M.-ont- vangst ging men zoeken naar verbeterde weergave. Er kwamen 2 soms zelfs 3 luid sprekers in één kast. De hoge en lage tonen werden door middel van twee toonkanalen en twee luidsprekers ge splitst weergegeven. Twee eindlampen werden ingebouwd en inderdaad: het geluid werd beter. Maar Absolute Ruimtelijke Weergave was het niet, want alle geluid (alle hoge en alle lége tonen) kwam uit één richting, uit één kast. De technici van ERRES von den nu de mogelijkheid het geluid van meer kanten te laten komen. Zij con strueerden nl. naast de twee luidsprekers in het toestel een derde luidspreker erbuiten. Wanneer men echter zonder meer een losse luidspreker aansluit, komt wél het geluid van twee kanten en klinkt net wat voller, maar „Ruimtelijk" is het met. Iedere luidspreker geeft dan immers het gehele toongamma, van hoog tot laag, weer. ERRES deed het dan ook anders. Bij htm vinding geeft van de luidsprekers in het toestel de één de lage tonen en de andere een gedeelte (25%) van de hoge tonen. De losse luidspreker reproduceert alleen hoge tonen en wel de resterende 75 Die splitsing van de hoge tonen bleek de oplossing te zijn. Natuurlijk is de uitvoe ring niet zo eenvoudig als hier geschetst Het is gemakkelijk te zeggen: de splitsing van de hoge tonen bleek de op lossing te zijn". De schakeling, die hier voor zorgt, is het speciale geheim van ERRES en zij heeft hier dan ook onmid dellijk octrooi op aangevraagd. Dank zij die speciale schakeling is nu eindelijk de welhaast volmaakt-natuur- lijke geluidsreproductie werkelijkheid ge worden. Nu hoort men de muziek even ruimtelijk als in de concertzaal. Nu hoort men de ijle fluittoon helder tegenover de oelli; nu komen de solisten „los" van het begeleidende orkest. En bij een hoorspel is het alsof de vertolkers bij U in de kamer staan. Een tjieuwe triomf voor de ERRES-technici. Op de komende Jaarbeurs in Utrecht zal de nieuwe Erres radio met „Absolute Ruimtelijke Weergave" worden gepresen teerd. Dirèct daarna is het toestel bij de handel verkrijgbaar. Wij kunnen U zekei adviseren daar naar dit nieuwe geluid te gaan horen. En wanneer U van plan bent een radio aan te schaffen, denk dan aan de Erres KY 557 HFS met „Absolute Ruimtelijke Weergave". Dan bent U „bij" op radiogebied la zelfs jaren voor. «3 Met onuitputtelijk geduld herhaalde de r,eche^h®^ ®hige malen alle kenmerkende eigenschappen u fe ontvangen beschrijvingen, tot hij er zeker van ^as, dat zijn aandachtig toeluisterend gehoor zien fe hoofdzaken had ingeprent. Toen stelde hij oe jTaag, of iemand wel eens de naam Mustafa had |ehoord. Deze bleek geen betekenis te hebben voor "e aanwezigen. i „Laten wij dan nu, bij wijze van proef, in een 5?lm tempo de namen doorlopen van de gasten, die jc.ch van 1 tot 14 Juni in het hotel lieten inschrijven, ■j'e mensen moet u kort geleden onder de ogen hebben ®?had en u zult zich dus wel herinneren hoe ze er ïr'tzien. Wanneer de administrateur langzaam die J1 amen voorleest in de volgorde van het gastenboek, aat dan ieder van u zich even een grondige voor telling maken van de genoemde. Dames kunnen we overslaan." hot thans wel in het experiment geïnteresseerde dp nsen> volgden de gegeven aanwijzingen naar e„i er' terwjjl de administrateur na elke naam nige ogenblikken wachtte voor Sternström hij verder ging. Va'^acht„even''' riep de directeur. „Dat is die man We? op!" briek in StockholmDie lijkt er De portier schudde nadrukkelijk het hoofd. ,ma"was witblond, meneer," zei hij met be- od Sri)s... Bovendien taxeer ik hem P hoogstens vijf-, zesendertig jaar." iïi? hebt gelukVerder maar!" vjs voorlezen werd voortgezet. herhaalde de portier. ..Natuurliik Hoe ls het mogelijk dat ik niet aan die&bgedacht; toen de brigadier ons die beschrijving gaf. als ik moest zeggen hoe hij eruit zag, zou ik dezelfde woor den gebruiken." De administrateur knikte instemmend en de di recteur weersprak zijn portier niet. „Lengte en leeftijd kloppen goed, sprak de ad ministrateur. „Geeft u mij dan eens een complete indruk van die Koster!" Staring keek de administra teur aanmoedigend aan. „Beschrijf hem in uw eigen woorden. Laat mü hem kunnen zien, zoals u zich hem voorstelt." schrale man van mijn lengte. Schraal, niet ufi1H«,°ï Nekelijk, maar zo hard als een bikkel. hij maakte de indruk, alsof alles aan hem been pie,ren. Was- Tegen de zestig, zou ik zeggen, slonsil m lr? al zÜn bewegingen met een gedecideerd fZla van l°Penvooral wanneer hij met pn^Hnto t?--tep,Ük de trap naar de eerste verdieping it" ,?1J a£- harde scherpe ogen, staalblauw, hü i? Qei' ,Nl^ bepaald onvriendelijkMaar als hu je aankeek, kreeg je het gevoel, dat hu Feitp?üteSnuag- Ik bad weinig met hem te maken. Feiteluk heb ik hem maar een paar maal gezien. Toen ik hem inschreef en uit zijn paspoort zag, dat ny in Farys woonde, informeerde ik of hij hier voor zaken kwam of voor genoegen. „Voor zaken zei hu kortaf en uit zijn hele houding proefde ik, dat hu met op een praatje gesteld was. Hij was met bokkig of nors, maar toch zette hü je onop vallend op je plaats. Toen hij naar boven wilde gaan, scheen hij sput te hebben van zijn kortheid, want hjj zei: ,,lk kom hier voor een schilderijen veiling." Nou, daarmee maakte hjj zijn eerste kort heid weer goed.... Hij had de frisse kleur van een buitenman, maar hij was allerminst een provinci aalIk herinner mu, dat hjj het vorige jaar in November ook een paar dagen hier logeerde Toen zag ik hem nog al eens op de gangen, maar deze keer was hü veel van huisIk herinner mü althans niet, dat ik hem buiten het kantoor ben tegengekomen." Staring richtte zich tot de portier. „Kunt u hier nog iets aan toevoegen?" Peinzend schudde de man het^ hoofd. „Neen. Zün uiterlijk klopt precies met de beschrij ving van de administrateurIk herinner mü, dat hü 's avonds vertrok tegen de tüd, dat ik naar huis zou gaan. Van alle opgenoemde mensen lükt hü mij de enige, die uw man zou kunnen zijn." „Koster,Kostermompelde Staring. „Ik meen die naam ergens gelezen te hebben in de stukken van het onderzoek „Dat kan uitkomen," zei de administrateur, begrü- pend knikkend. „Hü was een van de mensen, die in de loop van de avond toen meneer Ferouch werd gevonden, zün vertrokken. Ik herinner me, dat de commissaris bij mün verhoor de naam genoteerd heelt. Ja," voegde hü er aan toe, met de vinger op het gastenboek. „Vertrokken 14 Juni 20 uur." Hü kwam op de 13de om 11 uur 's morgens." „Welke kamer had hü?" vroeg Staring. ,,131" .„Mag ik het boek even zien?" De brigadier boog zich over de notitie. „Nederlandergekomen uit Parusvertrok ken naar Parijs. Wat is zün huisadres?" „Als het er niet bü staat, denk ik niet, dat wü het weten. Misschien is het op kantoor aangetekend." De administrateur stond op en liep naar de deur. „Breng geluk zün rekening meeU hebt daar van Wel een doorslag." Bij zün terugkomst zei de functionaris: „Het adres is onbekend. Hier is de carboncopie van de re kening." Zwügend bezag de brigadier het rose blaadje papier. „Dat moet u mij eens uitleggenDeze rekening is alleen voor het gebruik van de kamer, vermeer derd met 10 pet voor service. Heeft hij hier dan niets gegeten of gedronken? Hü zal toch wel in het hotel hebben ontbeten op de 14de!" „Dat is helemaal niet nodig,' mengde zich de directeur in het gesprek. „Mensen die voor een kort zakenbezoek in Amsterdam komen, gaan er vaak al voor dag en dauw op uit en komen pas diep in de nacht weer thuis. Ze ontbüten en eten dan ergens in de stad op een plaats en een tüd, die hun het beste schikken. Neen, het komt vaak voor, dat we niets aan zakenlui kwütraken dan alleen de kamerNatuurlük kan hij gebruik hebben ge maakt van het restaurant om de hoek; dat hoort ook bij het hotel, maar daar zou hü zün consumptie contant hebben betaald." (Wordt vervolgd) wagen de motor en het chassisnummer had genomen. Beide hadden zij in de gesmokkelde Volkswagen ingebouwd. Op deze manier probeerden zü de frau duleus ingevoerde Volkswagen aan gel dige papieren te helpen. Een andere voorstelling van zaken gaven drie getuigen a décharge. Uit de verklaringen van de Kerkraadse koop lieden N. W„ J. C. en mevr. A. v. D. uit Ubach over Worms viel op te maken dat niet verdachte, maar getuige B. de Volkswagen gesmokkeld had. Aan deze laatste drie verklaringen hechtte de ambtenaar van het openbaar ministerie echter weinig waarde. Vol gens hem had verd. inderdaad de Volks wagen gesmokkeld. Daar hü al eerder wegens eenzelfde feit was veroordeeld tot één maand gevangenisstraf, vroeg de ambtenaar thans een gevangenis straf van drie maanden. Deze wagen, zo zei de ambtenaar in zün requisitoir, was bovendien nog afkomstig van dief stal. Als in Nederland geen afname van deze auto's plaats had, zo meende hü, dan zou in Duitsland het stelen van au to's wellicht afnemen. De verdediger mr. F. Sanders uit Maastricht trok fel van leer tegen het requisitoir van de ambtenaar van het O.M. „Het is vreemd", aldus de verde diger, „dat de ambtenaar alleen maar geloof schenkt aan de getuigen a char ge en niet aan de getuigen a décharge, die hij niet eens als getuigen wil beti telen". De economische politierechter wees het verzoek van de verdediger om ver dachte op vrüe voeten te stellen af en deelde mee schriftelük vonnis te zullen wqzen. prof. Teeters. Inplaats van zwaar be waakte en getraliede gevangenissen, zou men „kampen" moeten inrichten, waar de gevangenen zich b.v. kunnen wijden aan de bosbouw of aan de aan leg van grote wegen. Een dergelijke op lossing zou ook aan de sociale werkers de gelegenheid bieden zich meer aan de gevangene als individu te wijden. In de V.S., waar men in deze richting een begin heeft gemaakt, zijn' enkele kam pen opgericht, waar men landbouw en veeteelt bedrijft. (UP) Woensdagavond is het K.N.M.I. in De Bilt dikwüls opgebeld door mensen uit verschillende delen van het land, die meenden in de lucht iets te hebben waargenomen, dat niet behoorde tot de verschünselen, die men gewoonlük aan de avondlüke hemel ziet. Deze abnor male verschünselen werden omschre ven als „vuurballen" en lichtende ba nen en strepen, die dikwüls in vonken uiteenspatten. Van de zijde van het K.N.M.I. werd naar aanleiding hiervan opgemerkt, dat men geen verschijnselen heeft ge registreerd, die van bijzondere aard waren. Men neemt voorshands aan, dat de geconstateerde lichtbanen veroor zaakt kunnen zün door de uitlaatgassen Van straaljagers, indien het geen val lende sterren waren die zich op grote hoogte bevinden. Ook geven wolkenban ken op zeer grote hoogte dikwüls het effect van lichtende strepen of banen. Professor dr. Negley K. Teeters, hoog leraar in de criminologie aan de Tem ple Universiteit te Philadelphia, heeft op het Internationale Congres van Cri minologen in Genève gepleit voor het afschaffen van alle gevangenissen. Ge vangenissen, zo zei hü, zÜn er absoluut niet in geslaagd de misdaad te keren. „Het grote publiek kan dan wel van mening zün, dat een misdadiger door gevangenisstraf dient te worden ge straft, maar de moderne strafrechtwe tenschap is daar al lang van afgestapt, omdat deze vorm van straf de betrok ken persoon noch de maatschappij ten goede komt". Het Internationale Con gres van Criminologen, dat in het ge- houw van de Verenigde Naties wordt gehouden, wordt bijgewoond door 550 deskundigen uit 60 landen. Prof. Teeters wees er op. dat het grote publiek er onjuist aan doet te menen, dat de misdadigers op het ogenblik worden gestraft met hard werken. Al thans in de Amerikaanse gevangenissen is het veelal zo, dat de gestraften be zigheden krijgen, die nutteloos en on benullig zijn. De meeste gevangenis directeuren zien dat ook wel in, maar zij zijn niet in staat iets aan deze toe stand te veranderen. Prof. Teeters toonde zich voor stander van een uitgebreide propa gandacampagne om deze toestan den onder het oog van het grote pu bliek te brengen. Hij maakte onderscheid tussen werke lijke misdadigers en personen, die ver oordeeld zijn. Van de eerste categorie zijn er, aldus prof. Teeters, in de Ver enigde Staten misschien maar 1000. Het aantal veroordeelden echter in 100 ver schillende gevangenissen bedraagt 200.000. Er bestaat grote behoefte aan soci ale werkers en werksters, zo meende namens het bestuur hield. Hü bracht de büzondere medewerking van Limburgse züde aan de manifestatie nog eens in herinnering en bood het echtpaar een reis per schip van de Holland-Amerika Lijn naar de Verenigde Staten aan. Het Limburgse volkslied moest zelfs her haald worden, 'n „lang zullen zij leven" werd gespeeld, mevrouw Stassen sprak enkele woorden van dank voor de micro foon en de pastoor van Spaubeek, tevens voorzitter van het kerkkoor, uitte sym pathieke woorden aan het adres van Rotterdam, dat wel in de oorlogsdagen volgens Zadkine zün hart verloor, maar zoals hü zei zün gulheid en hartelü'kheid heeft behouden. Mevrouw F. Stassen-Stijns uit Spau beek, die gisteren de 2y, millioenste be zoeker van de „E 55'' te Rotterdam was, is Woensdagmiddag op de brug van de handel aan de Parkkade met haar echtgenoot en de leden van het kerkkoor „St. Caecilia" uit Spaubeek, waarvan de man deel uitmaakte, gehuldigd. Ge flankeerd door twee matroosjes in op leiding, die de symbolen van de „E 55" droegen, een koopvaarder met volle zeilen als achtergrond en de muziek van Joop Amman's Ahoy-orkest voor de feestentourage, stonden zü als gelukkige „slachtoffers" de redevoering aan te horen, die mr. K. P. van der Mandele Advertentie CHOCOLADE... De straffen, die geëist worden tegen personen, die onder invloed van sterke drank achter het stuur hebben gezeten, worden steeds hoger. Het ziet er zelfs naar uit, dat de rechterlijke macht er een soort straftarief op na gaat houden. Mensen van goede reputatie worden eenvoudig een aantal weken in de ge vangenis gezet, zonder dat er rekening gehouden wordt met de mens èn de omstandigheden, hoewel dit bij de be- Naar aanleiding van het schoolcon- flict, dat thans in Zwanenburg bestaat en waarover nogal het een en ander te doen is geweest, vernemen wij van de züde van de gemeente, dat het wijzigen van de schoolgrenzen eigenlijk een al ledaags verschijnsel is, dat meer dan eens binnen de vier muren van een ge meentehuis onderwerp van bespreking vormt. Men is dan ook verbaasd over de publiciteit, die aan het geval in Zwanenburg wordt gewijd. Voorts werd ons verzekerd, dat het inzicht van sommige ouders, als zou een leegstaand leslokaal in de Juliana- school bestemd kunnen worden tot kleuterklas, bepaald onjuist is. In Haar lemmermeer bestaat thans nog geen openbaar kleuteronderwijs en het be stuur, dat zich met dit soort van onder wijs zou willen belasten, zal rekening dienen te houden met de ontzaglijke kosten, die verbonden zijn aan de in richting van een kleuterklas. Men gaf ons te verstaan, dat maatregelen ten dienste van het kleuteronderwijs in Haarlemmermeer zullen worden ge troffen, wanneer de nieuwe kleuteron derwijswet, die thans in behandeling is bij de Tweede Kamer, in werking zal zijn getreden. Een andere kwestie is of de inspec teur van het lager onderwijs zijn ver zoek tot uitbreiding van het bouwvolu me voor de nieuwe Prins Bernhard- school staande zal kunnen houden in Den Haag, wanneer men daar op de hoogte zou zijn van het feit, dat in de zelfde gemeente een school over vol doende klaslokalen beschikt. Bovendien zal de betrokken inspec teur van het lager onderwijs nooit me dewerking verlenen om kinderen onder te brengen in het handenarbeidlokaal van de nieuwe Prins Bernhardschool, die niet aan de eisen van het bouwbe sluit voldoet. De betrokken wethouder van Haar lemmermeer betreurt de gang van za ken, maar de gemeente zou bij de ouders gaarne wat meer begrip in deze kwestie aanwezig willen zien. oordeling van andere misdrijven wél ge beurt. Hier kwam het pleidooi op neer, dat de Arnhemse advocaat mr. J. W. F. Donath voor de rechtbank te Arnhem heeft gehouden ten behoeve van een cliënt, die een uitstekende reputatie ge niet en op een gegeven ogenblik na een vermoeiende dag onder invloed van al cohol kwam na het drinken van een paar borrels. De officier eiste tegen de man vijf weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van rübevoegdheid. In dezelfde zitting had een ingenieur zich voor een soortgelijk misdrüf te verantwoorden, tegen wie een gelüke straf werd geëist. Diens verdediger, mr. J. Lambers uit Haarlem, bepleitte in voering van het Zweedse systeem, waarbü de politie is uitgerust met een apparaat, waarmee onmiddellü'k het ge halte van de geconsumeerde alcohol kan worden bepaald. Nog beter zou het zün, als het gebruik van alcohol voor autorijders eenvoudig verboden werd, aldus mr. Lambers. Op de Friese straatweg te Hoogkerk is een Duitse auto in volle vaart tegen een boom gebotst. De bestuurder, H. R. Henn uit Bremerhaven, werd vrijwel op slag gedood. De twee mede-inzitteri- den, de verpleegsters K. Dijkstra uit Hardegarüp en C. Dalebout uit Leeu warden, werden ernstig gewond en züa overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Groningen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De 19-jarige A. V. uit Bergen op Zoom, die met zijn vader en twee broers een va- cantietocht per auto door Duitsland maak te. is in de Rijn bij Diisseldorf verdron ken. Vader en zoons waren op terugweg naar huis. Het stoffelijk overschot is tot heden nog niet gevonden. Het elf-jarig meisje A. M. uit Arn hem is op de hoek Velperweg-Tivoli- laan met het hoofd onder een zware truc terechtgekomen en daardoor op slag gedood. Het kind reed met twee oude auto banden achterop haar fiets naar het zwembad. Toen zü naar een vriendin netje wuifde, verloor zü haar even wicht en kwam te vallen, juist toen de truc passeerde. Onschuldig In Londen heeft een zekert mevrouw Stella Ling een proces verloren tegen haar buurman Da vid Frampton, die zij er van beschuldigd had. op zettelijk haar lievelings slang „Screwball" gedood te hebben. De slang was zo onschuldig, vertelde mevrouw Ling aan de rechter, dat zij hem zelfs meenam in de bus of in de ondergrondse. De Framptons dachten het hunne er van. Screwballs onschuld, toen zij het beest in hun tuin zagen schar relen. De buurman had hangig te maken tegen de Amerikaanse regering. Toen hij namelijk op 10 Mei 1951 naar de grim mige gevangenis werd overgebracht, verongeluk te de politiebus. Craddock werd daarbij ernstig ge wond en tengevolge van het ongeluk is een van zijn benen nu korter dan het andere. Clarence is van mening, dat de Fede rale regering hem nu „be lemmerd" heeft in zijn toekomstige carrière als danser voor de televisie. Hij beschuldigt de bus chauffeur van roekeloos rijden en eist niet minder toen het zekere maar voor dan 200.000 dollar schade- het onzekere genomen en de slang gedood. De rech ter vond dat heus wel be grijpelijk en ontsloeg buurman van alle rechts vervolging. Schadevergoeding Een 27-jarige gevange ne, zekere Clarence Crad dock, die in de Alcatraz- gevangenis te San Fran cisco een straf van 20 jaar uitzit wegens het plegen van huisvredebreuk en geweld, heeft toestemming gekregen om een proces tot schadevergoeding oan- vergoeding. Het recht zal zijn loop hebben Feestje Ergens in Spanje heeft onlangs Gloria, een klein dochter van de millionnair Don Juan March, haar achttiende verjaardag ge vierd. Opa kwam op deze dag vorstelijk over de brug. Hij liet een open luchtfeest organiseren, waartoe 1500 gasten wer den uitgenodigd. Vijftig koks en 200 kellners zwoegden in het zweet huns aanschijns. Boven dien gaf grootvader zijn kleinkind nog een cadeau tje. Een parelsnoertje van rond 70.000 gulden Apenlong In Toronto moest on langs een meisje van 18 maanden een operatie arm het hart ondergaan. In tussen moest het bloed blijven circuleren. De he ren geneesheren hebben toen een apenlong inge schakeld. De operatie ver liep voorspoedig en het meisje maakt het uitste kend. Eerder was in Min nesota een dergelijke ope ratie uitgevoerd met be hulp van een hondenlong. Liedje De Franse politie is ten zeerste verbolgen. Over Charles Trenet en met na me over een van de jong ste liedjes, die hij schreef. Charles verhaalt daarin, hoe een ezel een gendar me en een gendarme een ezel wordt. De gendarmes kunnen een heleboel heb ben, maar vinden dit toch al te gortig, hetgeen zij dan ook in gepeperde brieven aan Trenet heb ben laten weten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5