Belgische straaljager neergestort Nederlander in Indonesië gearresteerd Talrijke stakingen in W.-Duitsland Robin Hood van Indië in vuurgevecht gedood Jlarokko is wel een resident-generaal waard" Mevrouw Bouman: aantal „verbeterde" processen-verbaal is verbijsterend Getuige Swartjes vertelt over dropping bij Bandung Heeft Grandval zijn ontslag ingediend Als compensatie voor het aftreden van sultan Ben Arafa V.S. informeren naar gebruik Amerikaanse wapens Zegening der perziken op Castelgandolfo Weer zonnig en warm Gesmokkelde brief Moordzaak-De Koning (mu! Het weer Zaak-Jungschlager hervat riUttKio oefrnycu rnji Twee dodenmeisje door wrakstuk gewond ^Aanzee^ DAMESPULLOVERS-VESTEN ^IjDAC 26 AUGUSTUS 1955 79sfe JAARGANG No. 26381 Op zijn zomerresidentie Castelgan- dolfo heeft Z. H. de Paus dezer dagen de kinderen uit het dorp ontvangen voor de jaarlijkse zege ning van de perziken van de nieuwe oogst. Natuurlijk hadden de kinderen voor de H. Vader een mandje met uitgelezen vruchten meegebracht. Vanochtend is een Belgische straal jager neergestort in het kerkdorp Acht bij Eindhoven. Het toestel kwam terecht in het bouwland langs de spoorlijn Eindhoven-'s-Hertogenbosch. De beide inzittenden, bestuurder en waarnemer, kwamen om het leven. Het vliegtuig was om half zeven op gestegen van het vliegveld te Bevekom m België. Door een onverklaarbare oor zaak had hij zich op enige afstand van Eindhoven afgescheiden van de forma tie Het toestel, dat deelnam aan de lucht machtoefening „Loco", heeft vermoede lijk wegens 't zéér slechte zicht laag ge vlogen en daarbij de grond geraakt. Een meisje uit de buurt werd getroffen door een brokstuk van de Meteor. Zij werd vrij ernstig gewond naar het Binnen- ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. Er bestaat geen levensgevaar voor haar. Op last va'n de Indonesische autoritei ten is gisteren de Nederlandse zaken man Tom Klaasen gearresteerd. De ar restatie houdt verband met de zaak van de vroegere minister van justitie Djody Gondukusumo. Klaasen werd aangehou den op het ogenblik dat hij zich gister morgen met een K.L.M.-vliegtuig naar Nederland wilde begeven. Het arresta tiebevel was uitgegeven door procureur- generaal Suprapto. Officiële bronnen verklaarden dat Klaasen verdacht wordt van samenwerking met Gondukusumo. Gondukusumo zelf bevindt zich al twee weken in arrest. Hem is corruptie bij de uitoefening van zijn ambt ten laste gelegd. Officiële zegslieden wil den niet in details treden over het ver band tusen de jongste arrestatie en de rubbertransactie die in het geval-Gon- dukusumo aan de orde is gekomen. Intussen is bekend geworden dat de nieuwe Indonesische regering bij haar campagne tegen de corruptie is overge gaan tot de arrestatie van een bekend Indonesisch zakenman. Het is de di recteur van een grote auto-importonder- neming. Zijn naam is Tupah. Hij wordt thans ondervraagd over zekere han delingen met betrekking tot de invoer van automobielen. De directeur van de grote Hamburgse staatswerf „Mowaldtwerke", dr. Schec- ker, heeft bekendgemaakt, dat met in gang van gisteren 9.000 man personeel ontslagen zijn. Aanvankelijk waren op deze werf 500 man in staking gegaan, waardoor het gehele bedrijf stil kwam te liggen. Deze eerste stakers eisten een loonsverhoging van 15 procent. Sedert dien is echter, volgens de_ directie, niet meer uit te maken, wie bij deze staking actief en wie passief zijn. Daarom heeft zij alleen 800 man administratief perso neel in dienst gehouden. Ook de direc tie van de particuliere „Stülckenwerft" heeft 3.300 arbeiders ontslagen en al leen het kantoorpersoneel gehandhaafd. De vereniging van werkgevers en de vereniging van West-Duitse scheepsbou- De 28-jarige marinier William Hampson uit Plymouth is met bijzonder verlof gezonden en van Malta per vliegtuig naar Plymouth overgebracht, omdat hij zijn vrouw aan nieuw onderdak zou moeten helpen en zijn kinderen de mazelen hadden, maar in feite omdat zijn 29-jarige echtgenote Dorothy en de 5-jarige Tony en de 1-jarige Doro thy in angst en vreze leven, daar zich in Juni een spook heeft ver toond, dat ze maar niet kwijt kun nen raken. Het spoo.k is zwart en wit en kruipt bij voorkeur achter een stoel, waar het een soort ,,kiekeboe"-spel opvoert, en daarbij ijzige handen plaatst op mevrouw Hampson's schouders. De kinderen zijn „door onzichtbare handen in de rug ge pord". Hampson heeft gisteren, na pools hoogte te hebben genomen, ver klaard, dat er „een vreemde atmos feer heerst in de twee leegstaande kamers op de bovenverdieping van zijn flatwoning, en zulks niet alleen des nachts. We hebben iemand zwaar bonzend horen lopen boven het plafond". Mevrouw Hampson heeft een zucht van verlichting geslaakt, toen haar man weer thuis was, maar is zich al meteen zorgen gaan maken, hoe het de volgende maand moet, als zijn speciale verlof voor bij is. Toen de geest kwam opdagen, heeft mevrouw Hampson er onmid dellijk de dominee bij gehaald, die het huis der Hampsons zegende, waarop het spook enige tijd weg bleef. Het parlementslid, dat het district vertegenwoordigt, werd eveneens van de ontwikkelingen ten nauwste op de hoogte gehou den en haar is verzocht een nieuw onderkomen voor de Hampsons te vinden. Intussen wordt er nog altijd door een spookachtige stem bij tijd en wijle luid om een zekere „Betty" geroepen en is mevrouw Hampson weer griezelige handen op haar schouders gaan voelen en ziet zij zo nu en dan een zwart-wit gevlekte geestverschijning achter stoelen en tafels opduiken. wers hebben bekendgemaakt, dat zij de ontslagen arbeiders niet op andere wer ven in dienst zullen nemen. De stakingen in Hamburg worden niet gesteund door de vakbonden. Algemeen wordt aangenomen, dat communistische agitatoren hier aan het werk zijn. Oor spronkelijk zouden er vandaag tussen de erkende vakbonden en de directies van de werven besprekingen worden gehou den over een eventuele loonsverhoging van 12 procent. Maar het is niet bekend, of deze besprekingen thans nog door gaan. De staking op de grootste Duitse werf, de „Deutsche Werft" in Hamburg is afgelopen. Hier konden de vakbonden de arbeiders bewegen in afwachting van besprekingen over loonsverhoging weer aan het werk te gaan. De directie van de Henschel-locomo- tievenfabriek te Kassei heeft geweigerd te onderhandelen met de leiders van 11.000 wilde stakers. Ook hier hebben de communisten gebruik gemaakt van reeds lang bestaande geschillen. Op merkelijk is, dat de Oost-Duitse pers in juichende bewoordingen over deze sta kingsgolf in West-Duitsland schrijft. Friedrich Düsmann, voorzitter van de bond van metaalarbeiders te Bremen ontkende, dat de stakingen' voornamelijk of alleen het werk van de communisten is. De stakingen komen voort, zei hij, uit de bittere nood der arbeiders. In Neder-Saksen is het op verschei dene plaatsen ook tot stakingen van bouwvakarbeiders gekomen, maar die worden door de vakbonden gesteund. (Van onze weerkundige medewerker) Een kleine storing, die van Duits land naar België is getrokken, veroor zaakte vandaag hier en daar een buitje in ons land. Ook is de temperatuur, vooral in het Westen van Nederland, iets lager dan gisteren. Dit betekent niet het einde van het mooie zomer weer. Van het Oosten uit klaarde het hedenmorgen al weer op en gaat weer vrij warme lucht ons land binnenstro men. Het weer blijft bepaald door ho- gedrukgebieden, zodat wij over de vooruitzichten optimistisch kunnen zijn. Ook langs de kust zal het weer zonnig gaan worden. Alleen verder landinwaarts kan ook morgen hier en daar nog een onweersbui voorkomen, maar de temperatuur loopt weer tot 22 a 25 gr C op. Gisteren is in Djakarta de behande ling van het proces tegen de Nederlan der Jungschlager voortgezet. Deze 23- ste zitting werd o.m. bijgewoond door de tweede secretaris van het Belgische gezantschap, de heer H. Baeyens, mr. E. Bonn van het Hoge Commissariaat en de KPM-directeuren De Koe en Pronk van Hoogenveen. Rechter Maengkom was hersteld van zijn ziekte. Er werden twee getuigen a charge ge hoord, n.l. de 33-jarige Indonesische staatsburger Hendrik Wouter Swartjes, geboren in Djakarta, en Manoppo, die ook al eerder is gehoord. Swartjes ver telde op vragen van de officier van justitie, Sunario, dat hij wist, dat getui ge Frits Baden in Januari 1951 lid van de Nigo (Nederlands-Indische Guerril la Organisatie) was. In Juli 1951 had den hij en nog enkele anderen Baden vergezeld op een autorit naar de Tang- kuban Prahu, een bergachtige forma tie bij Bandung. Er zou gestopt zijn op 4 a 5 km voorbij Lembang. Het was over achten 's avonds. Men liep naar een bivak van 40 tot 50 tenten, waarin 2 a 300 man gelegerd waren. Baden liep naar een tent, die van voren open was en waarin alleen „kapitein Schmidt" zat, met zijn stalen helm op en in uniform met distinctieven. Swart jes zei kapitein Schmidt goed te kennen, want toen hij in 1947 motorordonnans was bij het Basiscommando Batavia onder kolonel De Vries had hij de kapi tein vaak ontmoet. Tien minuten later had getuige Swartjes naar zjjn zeggen gezien, hoe op een open terrein 20 tot 3Q. parachutes werden afgeworpen uit een vliegtuig, dat vier of vijf maal cirkelde. Rechter Maengkom vroeg hem, of at- geen.fentasie. xm .hem was.omdat, aden al zijn verklaringen over deze episode heeft ingetrokken. Neen, zei Swartjes, hij wist het zeker. In verband met de zaak Jungschlager heeft getuige vijf maanden bij de poli tie gezeten. Rechter Maengkom vroeg, of hij toen nooit een brief naar buiten heeft gesmokkeld. Aanvankelijk ontken de getuige zulks, maar tenslotte gaf hij toe „onder pressie van een medege vangene" een brief „aan de Indonesi sche autoriteiten" te hebben geschre ven, waarin hij de -erklaringen van Tomasoa en andere getuigen a charge pure onzin noemde. Mr. Bouman zou degene zijn geweest, die dat briefje uit de gevangenis had gesmokkeld. De verdedigster van Jungschlager, mevrouw Bouman, zei later, dat zij inderdaad in het bezit was van een briefje van Swartjes, zij het niet via haar echtgenoot, maar getuige ver klaarde daarin iets geheel anders, n.l. dat hem kwijtschelding van straf was beloofd, als hij meewerkte met de politie, dat hij dat aanvankelijk had gedaan, maar dat hij er nu ge noeg van had. Swartjes vertelde over de zaak De Koning (De Koning werd in Mei 1951 vermoord), dat een zekere Ali Murad, die ook lid was van de Nigo, tegen hem had gezegd, dat Junjschlager bevel had gegeven tot de moord, omdat er KPM-schepen met Indonesische troe pen aan boord naar Ambon waren ge gaan en omdat De Koning daartoe zijn toestemming had gegeven. Jungschla ger ontkende deze beschuldiging. Mevrouw Bouman merkte op, dat ge tuige Swartjes, naar zij meende, nog een veroordeeling wacht in de moord zaak-De Koning. Volgens de kranten verslagen van die tijd beschouwde de politie hem als een van de voornaam ste daders. Mevrouw Bouman meende te weten, dat de kwijtschelding van straf, waarover Swartj. in het be faamde briefje „preekt, betrekking heeft op de zaak-De Koning. Swartjes antwoordde, dat hij de zaak De Koning juist tot klaarheid heeft ge bracht. Er was n.l. eers* een onwaar proces-verbaal opgemaakt door de poli- Li tie van sectie III, maar de Polisi Ne gara had in Februari 1954 een nieuw proces-verbaal opgemaakt. Mevrouw Bouman wees erop, dat Swartjes vroe ger verklaard heeft, dat hij tweemaal bij de Tangkuban Prahu is geweest, ter wijl hij nu slechts -ept van één bezoek. Vroeger had hij het ook over bezoeken aan andere plaatsen, zoals Gunung Ha- lung. Daarover zwijgt hij nu. Swartjes gaf toe, dat hij zich vergist had. Ook hierover was een nieuw proc :-verbaal opgemaakt. Mevrouw Bouman merkte op, dat in deze zaak blijkbaar een verbijs terend aantal „verbeterde" proces sen-verbaal beschikbaar is. Zij vroeg wat Swartjes ertoe gedreven had zijn verklaringen telkens te herroepen. De rechter besliste, dat deze vraag pas beantwoord mag worden, als me vrouw Bouman het bewuste briefje van Swartjes heeft overgelegd. Me vrouw Bouman sprak de vrees uit, dat Swartjes dan al weer een „verbe terd" antwoord klaar heeft. Aan getuige Manoppo vroeg zij, waar om hij verzwegen heeft, dat hij door een KNIL-krijgsra^d destijds is veroor deeld tot 3% jaar gevangenisstraf we gens oplichting van drie Chinezen en verduistering van een schrijfmachine. Manoppo antwoordde, dat hij deze mis drijven indertijd „ten behoeve van de republiek Indonesië" had gepleegd. Me vrouw Bouman toonde vervolgens aan, dat de verklaring van Manoppo, dat hij Jungschlager in December 1950 op het KPM-schip „Van msdijck" in Ma kassar heeft gezien, onjuist is. Zjj legde het scheepsjournaal van het betreffen de schip over, alsmede bewijsstukken, dat Jungschlager van 17 November tot 17 December 1950 heeft deelgenomen aan herhalingsoefeningen van de Mari ne in Nederland en op 27 en 31 Decem ber in Maastricht vertoefde. Manoppo waarschuwde de rechter tegen de men taliteit van de Nederlanders, „die al tijd gelogen hebben". De behandeling wordt vandaag voortgezet. (ANP) Wisselend bewolkt, later weer zon nig en vrij warm. Zwakke wind en droog weer. Vooruitzichten: Zonnig en vrij warm zomerweer. Uit New Delhi wordt gemeld, dat Indië's felle en fabuleuze Robin Hood- bandiet, Man Singh, is gedood. De 61-jarige vrijbuiter, die met de zegen van zijn wraakzuchtige moeder een moordenaar-en-gros werd, stierf in zijn „koninkrijk" in het oerwoud van Noord-Centraal Indië, waar hij een ban dietenleger van meer dan vijfduizend man geleid heeft. Zijn volgelingen noemden hem de „koning". Volgens regeringsrapporten was Man Singh verantwoordelijk voor 403 moorden, 2.000 berovingen en 126 diefstallen in 1954. Dagelijks bracht de Indische pers berichten over nieuwe wandaden van zijn bendeleden. In het oerwoud leefde Man Singh op de Rajpoet-wijze der oude Indische koningen. De hoekig gebouwde bandiet was een trotse, snor-dragende thakoer, de militaire rajpoet-kaste. Hoewel hij levens ver nietigde, was hij een streng godsdienstig man, die altijd de Hindoe-gebeden- boeken, de ramajana, de gita en de hanoeman chalisa bij zich had. Hij was Indië's publieke vijand no. 1. Maar weinig bandieten uit de geschie denis hadden zo veel op hun geweten of bezorgden een wanhopige regering zo veel moeite als hij. De beruchte Siciliaan Giuliano kan wat dat betreft niet in zijn schaduw staan. De gecombineerde politiemachten van vier Indische staten hebben de laatste vier jaar tegen Man Singh geopereerd. De regering heeft 50.000 rupees per maand uitgegeven voor de strijd tegen zijn bende. Met zijn schuilplaatsen temidden der ravijnen van Chambal in de staat Ma- dhya Bharat, was Man Singh de meest gevreesde man in de Indiasche onder wereld. Toch waren er naar schatting 10.000 personen die met hem sympathiseerden in het gebied van 6.000 kwadraat mijl dat door zijn leger onder de duim werd gehouden. Hij heeft de laatste jaren van zijn leven gewijd aan het vermoor den, terroriseren en afpersen van de rijken en het geven aan de armen. Hij werd geboren als de rijke zoon van 'n gerespecteerde landheer, maar een twist met de familie dreef hem tot moord en een leven buiten de wet. De politie weet nog altijd niet hoe hij moderne wapens en munitie voor zijn mannen kreer Maar hij speelde het klaar en nam het op tegen de bes te mannen van de regering. Tegen het eind van het vorig jaar boekte de politie succes, toep zij in een vuurgevecht de derde zoon van Man Singh. Tahasildar Singh, gevan gen nam. Man Singhs vrouw benaderde de regering en bood compromis-voor waarden aan. In ruil voor een belofte van overgave vroeg zij om de vrijlating van haar zoon en om een algemene amnestie voor de bende, met inbegrip van Man Singh. Het compromis werd door de auto riteiten afgewezen, en Indië's bandiet van groot formaat leefde buiten de wet tot zijn einde. Dit kwam in een vuurgevecht tus sen zijn bende en een elite Goerkha- compagnie in het dorp Bijpoer in de staat Madhya Bharat. AdvertenttQ BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 (Tot Zaterdagavond) Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien met kans op onweer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Zon: 5.44-19.43. Maan; op 16.27. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 h Telefoon 5790 B'fectie: J. J. W. Boetrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. "°0Wredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTfcNIlfclARIfcf- 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Parijse correspondent) Uit Rabat zijn twee nogal sensatione- 'e berichten afkomstig, die voor de "otwikkeling van Marokko van ingri.j- ®«nd belang kunnen zijn. Tot op dit "kenblik slaagt men er in Parijs niet k®ed in te achterhalen, wat er waar '8 van die berichten. In de eerste plaats {ou Gilbert Grandval zijn ontslag heb- 0®n ingediend als resident-generaal {an Marokko. Het meest waarschijnlij ke zou kunnen zijn, dat de Franse re- kering zich voorlopig niet bereid heeft yerklaard dit ontslag te aanvaarden. Wet vertrek toch van Grandval uit Ra bat zou een ernstige slag betekenen voor de vooruitstrevende, democrati ze en nationalistische vleugel in het Conflict en koren op de molen zijn van 4e reactionnaire feodalistische Franse 0|> Marokkaanse grootgrondbezitters en "bachtswellustelingen. De hoog opge zweepte hartstochten van deze laat- 'te groep tegen het beleid van Grand val, die meer onder de indruk is geko men van de politieke realiteit der zich steeds uitbreidende bidonvilles dan van de moderne fabrieksbezittingen der grote heren, zijn we! op weinig kiese wijze gebleken tijdens de begrafenis van generaal Duval. De aanwezige ho ge tegenstanders juichten de naam Juin toe en beschimpten Grandval en de werkelijk niet revolutionnaire minis ter July van het huidige kabinet. De Franse regering heeft Grandval ver zocht morgen naar Parijs te komen. Het tweede bericht maakt melding van een „bezoek" van de huidige sul tan Moelay ben Arafa aan Tanger. Zulk een „bezoek" in deze omstandigheden is natuurlijk veelbetekenend, ook ai zou het slechts zijn om zijn aldaar pas ge kocht paleis te bezichtigen. Sultan ben Arafa schijnt een weinig ontmoedigd te zijn, omdat Parijs zijn lijst van twintig vrienden, die een voorlopige regering zouden moeten vormen, niet geslaagd vindt. Ue berichten uit Aix-les-Bains zü" |ünstiger geworden. Het kernkabinet ,h«eft gisteren gesproken °-1"' S?TeedStg!inkSeabewdeging. de Istiq- Mwter July, speciaal belast met 5aro)ckaanse zaken, heeft als z\jn me- uitgesproken, dat alle gespreks partners de wreedheden van de 20e Au gustus veroordelen en hopen, dat deze besprekingen tot een verzoening zuhen {eiden. Hij hekelde bij deze gelegenheid de houding van de „rechtsen in Frank- rUk", die aandringen op sP°ecVë® J2P' eenroeping van het ParleÏÏ2nhii aio ïi" juist deze rechtsen, zo zeide ii, e al- tijd de mond vol hebben over krachtig {egeren en nu de regering het werk wtl- Minli™eufy'^hoort zelf tot die rechtse groep, waarin overigens even veel nuances bestaan als in de linkse Politieke groeperingen. Van belang is de verklaring van de secretaris-generaal van de Istiqlal in Geneve, die aan een vertegenwoordi ger van AFP verklaard heeft, dat volgens de door hem ontvangen be richten uit Aix-les-Bains de onderhan delingen aldaar in een zeer gunstige atmosfeer verlopen en dat men hoopt spoedig tot een vergelijk te komen. E>e Franse premier, Faure, zei gis teravond, dat nog niet alles in kan nen en kruiken is, maar dat er voort gang gemaakt wordt en zich een dui delijke weg naar overeenstemming ®ftekent. Uit allerlei berichten zou men kunnen Opmaken, welke die weg is. De Istiqlal schijnt bereid te zjjn af te zien van de eis, dat Sidi Mohammed ben Yoessef Onmiddellijk op de Sherifiaanse troon terugkeert. Wel moet Ben Arafa aftre den en dient verder vast te staan, dat Sidi ben Yoessef de enige wettige be zitter van de troon is. Reuter en U.P. menen te weten, dat als compensatie voor het aftreden van sultan Ben Arafa tevens gedacht is aan het ontslaan van Grandval. Dankbaarheid, zo zou een Franse re geringsfunctionaris hebben gezegd, is in de politiek niet erg gangbaar. Thans zou deze variant op een gezegde van Hendrik IV gelden: „Marokko is wel een resident-generaal waard en zelfs we) een sultan". Intussen, zoals het altijd gaat met dergelijke besprekingen, blijft Parjjs op de achtergrond het toneel van rumoeri ge onderonsjes. Een aantal rechtse Parlementsleden vreest, dat hun minis ters door de sterke knieën zullen gaan en tekenen bij voorbaat al protest te gen deze welhaast onvermijdelijke poli tieke zwakheid aan. Immers men kan moeilijk aannemen, dat het Franse ge zag in Marokko aan prestige zou win nen als de rechtse ministers een rege ringscrisis zouden uitlokken vanwege het niet aanvaarden door de anderen van hun zeer persoonlijke opvattingen inzake de ijzeren en onbuigzame ge zagsbeginselen die hun groep kenmer ken. Intussen wordt de toestand in Noord- Afrika steeds meer voorwerp van in- ternationale belangstelling. De Joodse kolonie in de Marokkaanse stad Maga- zan is alle bezittingen kwijtgeraakt en verblijft nu tijdelijk in een sportpark. Zij heeft een dringend beroep op dé Israëlische regering gedaan al haar le den naar Israel over te brengen. Irak is van plan een som ter waarde van 2 5 millioen gulden over te maken voor de „strijd in Marokko (Vervolg op pag. 5) FriT de u0Ct van flet Frans-Marokkaanse oorlogsmonument te Casablanca leggen onnlit iVueIs een krans te? nagedachtenis van hun landgenoten, die bij de QuiyoJi? f n van de laatste dagen in Marokko om het leven kwamen, zenaen Europeanen waren bij deze manifestatie die rustig verliep aanwezig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1