L uch tverdedigings- manoeuvre Loco in nieuwe fase Het woord is aan Moskou i Vluchtnabootser Jeugd zong kapelaan Van der Steen een vaarwel toe Hypermoderne oefencockpit voor de K.L.M.-bemanning Aalsmeers bloemencorso belooft weer luisterrijk festijn te worden Stadionspel Klank en Kleur Tanker ramde kotter Magazijnbediende verkocht een huurauto in Frankrijk Zaandammer voor Haarlemse rechtbank Afscheid kapelaan Barendse J Belgische, Britse en Amerikaanse vliegtuigen doen aanvallen op Nederland Arbeidsrust in het geding op Antillen Haarlemmerliede neemt afscheid van kapelaan Schoenmakers santpoort VA millioen bloemen Aanzienlijke schade aan achterschip Baldadige jeugd Treinverkeer Haarlem- Zandvoort gestremd heems£erK Grote belangstelling Academie voor voortgezet Economisch Onderwijs Jeugd toonde haar dankbaarheid „PROTECTOR" 25 JAAR VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955 PAGINA i BBIS Verklaring van regering Inbraak in kantoor van koleribedrijf Wandeltochten S.W.G. en B.B. Burgerlijke Stamd HOiNKBAUNIiEUWS Geen voorrang verleend (Van onze speciale verslaggever) VLISSINGEN, hedenmorgen. Op geringe hoogte scheert een aan tal Thunderjets over de Westerschelde, van de Zuidkust van Walcheren naar de Noordkust van Zeeuws Vlaanderen. Gadegeslagen door enkele vroege bad gasten lijn op de zeedijken een aantal batterijen van de luchtdoelartillerie in actie gekomen, gealarmeerd door het gecompliceerde maar feilloos werken de waarschuwingssysteem. De militai ren, die wij gisteravond in het licht van de ondergaande zon op hun gemak bij de stukken hun soep zagen oplepelen, zullen vandaag hun aandacht vrijwel uitsluitend bij het luchtruim en minder bij het strandleven aan de voet van de dijk moeten bepalen. Want vandaag is de Belgisch-Nederlandse luchtverdedi gingsmanoeuvre „Loco" (Low Coun tries), die nu reeds twee dagen aan de gang is, in een nieuwe faze gekomen. Woensdag en Donderdag werden luchtaanvallen ondernomen op Belgisch gebied, maar met ingang van vandaag wordt de Nederlandse luchtverdediging ernstig op de proef gesteld. Ongeveer 650 vliegtuigen uit België, Engeland en Duitsland zullen vandaag in ver schillende formaties op een paar dui zend meter en op geringe hoogte, een Moskou is het met Washington eens dat ieder ontwapenings plan tenslotte neerkomt op het vraagstuk van de controle en de in spectie. Uitgaande van dit principe zou den de Amerikanen en Russen een vruchtbaar gesprek kunnen voeren over het grootste politieke probleem dat de mensheid bezig houdt. Volgende week zullen Oosf en West de kwestie weer gaan behandelen. Maandag komt in New York de commissie voor ontwa pening van de V.N. bijeen. En de reeks discussies, die dan beginnen gaat, zou ditmaal wel eens van bijzondere bete kenis kunnen zijn. De commissie zal immers het waarlijk grootse plan in studie nemen dat Eisenhower op de Ge- neefse viermogendhedenconferentie heeft ingediend. De president stelde voor dat Ameri ka en Rusland volledige gegevens zou den uitwisselen over hun militaire in stallaties en dat de beide landen voorts elkaar in de gelegenheid zouden stel len luchtverkenningen te verrichten. Dit plan heeft indertijd terecht op de hele internationale publieke opinie die pe indruk gemaakt Het kwam immers hier op neer dat de V.S. 't eenvoudigweg onmogelijk wilden maken in de toe komst nog een oorlog te beginnen. In een eventuele derde wereldoorlog, die tenslotte een oorlog met kernwapens zou zijn, gaat het geheel om de ver rassende overval. Het Plan-Eisenho- wer nu sluit de verrassende overval bij voorbaat uit. De Russen hebben in Genève geen antwoord weten te geven op de rede van de Amerikaanse president. Een rede die hen kennelijk volkomen verrast heeft. Toen Boelganin later in Mos kou terug was, heeft hij van Eisen hower's suggesties alleen gezegd „dat het reële effect van dergelijke maatre gelen niet groot zou -zijn". Meer dan een zo slappe reactie hebben de Sov jets tot nog toe niet op kunnen bren gen. Een bevredigend antwoord op de dringende vraag, die Eisenhower hun esteld heeft, hebben zij niet gegeven, lij hebben slechts de voorstellen her haald die zjj reeds op 10 Mei hadden gedaan. Maar het ontwapeningsplan van de Sovjet-Unie gaat aanzienlijk minder ver dan dat van de Verenigde Staten. De Russen hebben indertijd gezegd dat er internationale controleposten zouden moeten worden ingericht, om te waarschuwen voor een plotselinge aanval van de ene staat op de andere. Die controle-posten zouden moeten wor den gevestigd in grote havens, aan spoorwegknooppunten, aan grote auto wegen en op vliegvelden. Daar zou er op moeten worden toegezien dat er geen gevaarljjkt concentraties of hergroepe ringen der strijdkrachten plaats von den. De Russen hebben ook verklaard dat de strijdkrachten van de Grote Vijf drastisch zouden moeten worden inge krompen. Amerika, Rusland en China zouden hun strijdkrachten moeten re duceren tot maximaal anderhalf mil- lioen manschappen. Engeland en Frankrijk tot 700.000. Dit demobilisatie- voorstel is overigens van Westerse oor sprong. Het Russische ontwapeningsplan is voor de Amerikanen niet onaanvaard baar. Eisenhower wil het echter slechts overnemen, indien de Russen op hun beurt ook zijn plan accepteren. In Wash ington bestudeert men nu de moge lijkheid om de beide plannen te com bineren. De Amerikaanse minister voor Ontwapening, Stassen, houdt zich mo menteel vooral met dit probleem bezig. Het resultaat van zijn studie zal op de komende ontwapeningsbesprekingen door de Amerikaanse delegatie ter ta fel worden gebracht. De Amerikanen zien slechts heil in het demobilisatie-plan indien dit ge paard gaat met doeltreffende controle en inspectie. De voorstellen voor con trole en inspectie, die tot nog toe door de Sovjets zijn gedaan, acht men in de V.S. ontoereikend. Uiteraard mag men niet verwachten, dat de ontwapeningscommissie volgen de week plotseling spectaculaire resul- 'taten zal boeken. Maar de standpunten van de beide grootste wereldmachten zouden althans verhelderd kunnen wor den. Na jarenlange besprekingen schijnt men nu aan weerszijden van de conferentietafel door te dringen tot de kern van de zaak. De Russen hebben onlangs de demo bilisatie aangekondigd van 640.000 man. Maar met dit gebaar hebben zij nog geen wezenlijke bijdrage geleverd tot de oplossing van het ontwapeningspro bleem. In de besprekingen die over enkele dagen te New York beginnen zouden ZÜ eerst eens dieper moeten ingaan op het Plan-Eisenhower. Zij kun nen zich van dit plan niet afmaken met een hooghartige denigrerende opmer king zoals die door Boelganin werd ge- Uit. 150-tal aanvallen ondernemen op doe len in ons land. Nederlandse straalja gers zullen trachten van tevoren zoveel mogelijk vijandelijke machines te on derscheppen. Het hoofddoel van de oe fening is, de luchtdoelartillerie en de vrijwilligers van het Korps Luchtwacht Dienst de training te geven, waar zij bij grotere manoeuvres zoals Carte Blanche niet aan toekomen. Voorts wordt ook het meldings- en gevechts- leidingssysteem danig aan de tand ge voeld. De activiteit in de lucht beperkt zich tot een aantal vluchten. Zaterdag, bij het eind van de ma noeuvre, hoopt men wat Nederland be treft een beter resultaat te hebben be reikt dan bij Carte Blanche", toen nog ongeveer 50 procent van de aanvallen door de verdediging kon breken. Wat de activiteit in de lucht betreft heeft de luchtbasis Soesterberg in de afgelopen twee dagen een opvallend grote rol ge speeld. Naast de vaste Meteor-squa drons en het Amerikaanse Sabre-squa- dron is er nu ook nog een Brits nacht- jagersquadron gestationneerd, dat in tensief aan de manoeuvre deelneemt en daarnaast tevens het Nederlands radar- personeel een uitstekende trainingsge legenheid geeft voordat het Nederland se nachtjagersquadron begin volgend jaar arriveert. De Nederlandse vlie gers die deze Sabre-,,all weather"-ja- gers dan zullen bemannen, hebben in middels allen reeds hun opleiding daar voor in Duitsland voltooid. Europa's oudste straaljagerpiloot, de Nederlander gen. maj. vlieger J. H. van Giessen, die volgende maand 52 jaar wordt maar desondanks nog gere geld met de Meteor-straaljager vliegt, heeft de leiding van deze gecombineer de Nederlands-Belgische oefening. Op het hoofdkwartier bij Antwerpen van de Belgisch-Nederlandse luchtverdedi- gingsgroep, waarover h\j het comman do voert, leidt hij nu de beide onder zijn bevel staande Belgische en Neder landse eenheden in de strijd tegen el kaar. Gistermiddag heeft hij ons in Ant werpen gewezen op het belang van de ze oefening en kol. J. A. de Bruine, luchtdoelartillerie-commandant van de 903de luchtverdedigingskring, het ge bied ropd de Scheldemond, heeft hier in Vlissingen dit belang nog eens onder streept. „Oefeningen als deze zijn de enige mogelijkheid om de luchtverdedi ging op haar juiste waarde te schatten en de militairen vertrouwd te maken met het uiterst gecompliceerde radar- materiaal. Een dergelijk 3 oefening zal minstens eenmaal per maand gehouden moeten worden", aldus de kolonel. Maar hij is er zelf volledig van over tuigd dat dit altijd wel een vrome wens zal blijven, „want het kost ontzettend veel geld". «of "W, Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft zijn belangrijkste adviseurs op het gebied van de buitenlandse politiek naar zijn vacantieoord Mürren' in Zwitserland uitgenodigd, om met hen de laatste voorbereidingen te tref fen voor zijn reis naar Moskou op 9 September, waar hij besprekingen gaat voeren met de Sovjet-leiders. Op bovenstaande foto staat de bondskanselier temidden van zijn medewerkers voor zijn vacantieverblijf in Mürren. V. I. n. r. ziet u Herbert Blankenhorn, de vertegenwoordiger van West-Duitsland bij de N.A.T.O., prof. Walter Hallstein, de staatssecretaris, dr. Adenauer, de minister van Buitenlandse Zaken Heinrich von Brentano, de West-Duitse vertegenwoor diger bij de U.N.O. Felix von Eckhardt, Heinz Krekeier, de vertegenwoordiger van de Bondsrepubliek in Washington, en het hoofd van de politieke afdeling van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, prof. Wilhelm Grewe. Met een variant op het bekende wan delliedje „Falderie" heeft de katholieke jeugdbeweging in Santpoort Donderdag avond in het Jeugdhuis aan de Dinkgre- velaan een feestelijk vaarwel toegezon gen in verband met zijn vertrek naar Heemskerk. De blijde toon sproot vol gens hopman N. Kraetzer, die namens de geüniformde jeugd sprak, niet voort uit vreugde over dit vertrek, doch uit voldoening over het feit eindelijk eens kans te hebben tegen de aalmoezenier te zeggen, wat al zo lang op het hart ligt. Pastoor A. F. J. Goossens herinnerde aan de belofte van gehoorzaamheid aan de bisschop, die kapelaan V.d. Steen nu roept naar Heemskerk. Het is in de buurt, aldus de pastoor, de noordelijke uitloper van de IJmond, waarvan Sant poort de zuidelijke is. Een grote paro chie met 5.000 zielen, waar hij zeer waarschijnlijk weer aalmoezenier van het jeugdwerk zal worden. Het jeugd huis in Santpoort heeft hij steen voor steen zien bouwen en daarmee gelijk opbouwend heeft hij gewerkt aan de jeugd, kabouters, gidsen, welpen, ver kenners en kajotters. Voor al dit werk bracht de pastoor zijn scheidende ka pelaan hartelijk dank. De heer J. H. Brouwer, gewaagde De K.L.M.-bemanningen, die in 1957 met de nieuwe Douglas DC-7C-vliegtui- gen de lucht ingaan, zullen een training voor deze machine krijgen in een z.g. „flight-simulator". Dit is een getrouwe copie van de cockpit van de DC-7C en deze is dus voorzien van alle instru menten, die in de practijk aanwezig zullen zijn. Ook als de DC-7 vliegtuigen, waarvan de K.L.M. er tien heeft be steld, in gebruik genomen zijn, zal de ze „vlucht-nabootser" zeer nuttige diensten blijven leveren. Op het ogenblik wordt voornamelijk met linktrainers geoefend in het blind- vliegen. Deze trainers bevatten echter alleen vlieg-instrumenten en bieden slechts plaats aan één vlieger. Straks, met de nieuwe oefen-stuurhut, kan de gehele bemanning, bestaande uit vlie gers, de boordwerktuigkundige en de telegrafist, tegelijk oefenen. Géén in strument, of het nu betrekking heeft op het vliegen, de motoren of de radio, ontbreekt in de cockpit. Elke handeling van een der beman ningsleden wordt nauwkeurig geregis treerd door de instrumenten en gecon troleerd door de instructeur. De „simu lator" bootst alle vlieg-, naderings- en (Van een verslaggever) Zaterdag 3 September zal Aalsmeer als elk jaar zijn visitekaartje presente ren aan de burgerij van de hoofdstad en wie er maar meer wil komen om dit luisterrijke feest te aanschouwen. Dan namelijk wordt het achtste bloemencor so gehouden, dat, zoals het behoort te zijn, alle vorige corso's zal overtreffen in schoonheid en kleur. En daarenboven in lengte, want om de gehele aaneen gesloten stoet te zien zou men anderhal ve kilometer dienen te wandelen. Na- tnurljjk is dat niet nodig, daar de op tocht gelijk voorheen door de Amster damse straten zal trekken en daarna naar het Olympisch Stadion waar weer een groots spel wordt vertoond, dit keer onder de naam van „Klank en Kleur". De langzamerhand alom beken de kunstenaar Toon Noyons heeft we derom de artistieke leiding. Het stadion- spel zelf heeft Coen Nauta ontworpen en de teksten zijn van Marijke Vetter. Een indrukwekkend ere-comité heeft zich boven de organisatie gesteld. Grote belangstelling is er eveneens reeds uit het buitenland. De voorzitter van de Stichting Bloemencorso Aalsmeer, de heer H. P. Th. Kolk, heeft thans voor een groot deel de sluier weggetrokken die er over de aanstaande bloemen pracht ligt. Indrukwekkend voorlopig vooral zijn de aantallen bloemen die bij het corso gebruikt zullen worden. Bij deze kleurige weelde vindt men liefst 800.000 dahlia's, 200 duizend Ame rikaanse anjers, 150 duizend rozen, 100 duizend gladiolen en dan nog vele tienduizenden chrysanten. Twintigdui zend graszoden zullen de nodige steun geven of anders wel de 1100 kilometer (meer dan Amsterdam-Parijs v.v.) draad of de 35.000 kg. mos. Dat dit bloemencorso werkelijk een visitekaartje van de Aalsmeerders is, blijkt wel uit het feit dat een vierde van de uit meer dan 14.000 hoofden bestaande bevolking op de een of an dere manier zijn medewerking ver leent. In de nacht van 1 op 2 Sep tember zijn er al duizend mensen om het corso te helpen opbouwen. Bij het spel in het stadion heeft men er 1200 nodig. Vrijdag 2 September is de ganse stoet in Aalsmeer te bewonderen. Be houdens een aantai versierde perso nenauto's die in de optocht zullen mee rijden om de faam van hun firma's te verbreiden, zijn er een 25-tal die met het spel „Klank en Kleur" mee doen. Men zal hieruit begrijpen dat het thema voor dit jaar de muziek is, en wel voornamelijk de klassieke muziek. Het spel van Coen Nauta en Marijke Vetter, evenals de praalwa gens van Toon Noyons brengen be faamde meesterwerkjes uit de muziek literatuur in beeld (en klank). Tijdens het spel zal men Beethoven naast Gou nod en Bach kunnen zien zitten en Mozart bij Handel en Tsjaikofski. De eerste wagen van deze praalstoet sym boliseert alle Nederlandse componis ten. Van het eigenlijke spel zelf valt voorlopig nog te verklappen dat men o.a. een schaatsfestijn, zal aanschou wen, een glimp van een koningshof in de achttiende eeuw en een fijnzin nig Menuet. De medewerkenden aan het spel zijn uiteraard allen amateurs, leden van verenigingen uit Aalsmeer, „de tuin van Holland", zoals men het dorp daar niet ten onrechte noemt. Met een harde klap en het gekraak van versplinterend hout is, zoals reeds kort gemeld, op de Noordzee, op een mijl of tien Noordwest van IJmuiden, de tanker Myonia van de Petroleum- maatschappij „Corona" te 's Graven- hage, op de vissende kotter Cornelia IJM 218, een scheepje van 29 ton, inge varen. De 8.026 br. reg. ton metende tanker, die grotendeels al gepasseerd was, wendde plotseling de steven en koerste op de vislijnen aan, die achter de kotter in zee lopen. Deze lijnen werden het eerst geraakt en hierdoor werd de achtersteven van de kotter naar de boeg van de tanker getrokken. Een grote ravage was het gevolg. Boven de waterlijn ontstond een groot gat in de achtersteven van de houten kotter, de achtermast knapte af en ver dween met de bezaan in zee. Ook de vislijnen en het vistuig gingen verloren. De stuurboordsgalg werd afgerukt en deze drukte in zijn val een ijzeren luik op het achterschip gedeeltelijk door het dek heen. Voor een van de opvarenden, ma troos C. v. d. Plas uit Katwijk, had de ze aanvaring wel zeer slecht kunnen aflopen. Door de kracht, waarmee de Myonia de Cornelia ramde, werd hij over boord geslagen. Bijna een kwar tier is men bezig geweest, voordat hij weer veilig aan dek was gebracht. Mo- tordrijver D. Eggermont, een zoon van de eigenaar, en de jongste Gerard Vo gel, waren juist even naar kooi gegaan. Toen zij aan dek kwamen, troffen zij daar een enorme ravage aan. De tanker is later bijgedraaid en schipper D. v. d. Plas is even overge stapt om een praatje te maken met de stuurman van de wacht. De laatste ver klaarde hem van mening te zijn, dat de stuurinrichting geweigerd heeft. De Myonia was onderweg van Hamburg naar Rotterdam. De Cornelia is, on danks de schade, veilig in de haven van IJmuiden binnengelopen. startprocedures getrouw na, terwijl voorts de z.g. cockpitschecks volledig als ware het een echte DC-7 uit gevoerd kunnen worden. Bij de nieuwe methode kan ook op de samenwerking tussen de bemanningsle den onderling worden gelet en kunnen zij in onverwachte situaties worden ge bracht. De cockpit-opleiding is zo realistisch, dat b.v. de telegrafist op gezette tijden gedurende „de vlucht" positiepeilingen op radiobakens kan uitvoeren. Het ge luid van de motoren zal luider worden, als de gashandle wijder open gaat. Zelfs zullen de banden aankondigen, dat zij contact met de landingsbaan ge maakt hebben. Hieruit blijkt reeds, dat de constructie van de oefenstuurhut, die in een aparte lokaliteit op de Am sterdamse luchthaven Schiphol zal wor den opgesteld, zodanig is, dat de wer kelijke vluchtomstandigheden bijna vol ledig geïmiteerd worden. Slechts de handelingen, die onder alle omstandig heden op grond van visuele waarne mingen uitgevoerd worden, dienen mfi het vliegtuig zelf geoefend te worderf. De „flight-simulator" zal in October 1956 geleverd worden. De Antilliaanse minister-president heeft Dinsdag een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de moeilijk heden, die zich de laatste weken op Aruba en Curasao in de verhoudingen tussen werkgevers en werknemers heb ben voorgedaan, de regering met be zorgdheid vervullen. De werkgelegenheid in de Nederland se Antillen, aldus deze verklaring, is grotendeels afhankelijk van de voortzet ting van het bedrijf van de in de An tillen werkzame ondernemingen, het geen slechts kan worden verwezenlijkt bij een evenwichtige en verantwoorde ontwikkeling van de arbeidsverhoudin gen. De regering erkent ten volle het in de staatsregeling verankerde recht van vereniging en vergadering en dus het recht om vakorganisaties in het leven te roepen. Zij heeft hierdoor de werk nemers in de Nederlandse Antillen doen weten, dat zij geen vrees behoeven te koesteren hierin van overheidswege te worden belemmerd. De regering ver wacht daartegenover van de werkne mers, aldus de verklaring verder, dat zij zichzelf en hun gezinnen onher stelbaar treffen, indien zijn hun ver strekkende rechten niet met inzich* hanteren. De regering kan echter niet dulden dat buiten de Nederlandse Antillen ge vestigde organisaties of personen invloed aanwenden om met hulp van vakorga nisaties in de Nederlandse Antillen be langen te dienen, die de economie of andere Antilliaanse belangen schaden. Daarnaast wordt van werkgeverszijde verwacht, dat in het algemene belang met alle middelen wordt gestreefd naar een goede verstandhouding met de ar beiders en arbeidersorganisaties en be grip wordt getoond voor de problemen die een normale evolutie in de arbeids verhoudingen meebrengen. Donderdagmiddag tussen half vijf en half zes heeft het treinverkeer tussen Haarlem en Zandvoort stil gelegen doordat er geen spanning op de eiec- trische bovenleiding was. Twee tremen naar Zandvoort en twee treinen van Zandvoort naar Amsterdam moesten worden opgeheven. Vele badgasten, aie op dit uur van de dag huiswaarts kee - den, werden hierdoor gedupeerd. *-> stremming was een gevolg van baiaa- digheid van de jeugd, die enkele isma- toren op de bovenleidingportalen me stenen had kapot gegooid, waardoor ae stroom uitviel. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in het kantoor van een kolenbedrfjf aan de Harmenjansweg te Haarlem. Er wordt een bedrag van f 220 vermist. Men is binnengedrongen via een klapraam, waarvan eerst de ruit was stukgeslagen en daarna de spanjolet was omgedraaid. Alle kasten waren doorzocht, evenals de laden van de bureaux. Voor de Haarlemse rechtbank stond gistermorgen een 26-jarige magazijnbe diende, J. W. F. uit Zaandam, terecht, die op 11 Maart van dit jaar een auto huurde, waarbij hij de eigenaar verze kerde de wagen veertien dagen later van hem te zullen kopen voor f 900. Verdachte vertrok en de firma S„ de autoverhuurder, zag en hoorde niets meer van de uitgeleende personenwa gen. Enige weken later arresteerde de Franse politie P. in Frankrijk. Hij had de auto voor f 400 van de hand gedaan en wilde op de trein stappen om naar de diamant-mijnen in Zuid-Afrika te vertrekken. Zijn portefeuille bevatte slechts grenspapieren voor de Benelux, waarmee hij blijkbaar de Franse douane had kunnen overtuigen. De auto kon een paar dagen na de verkoop worden opgespoord en bleek flink beschadigd. Een ongelukkige aan rijding was daar de oorzaak van. Het bedrijf van S. kwam door het niet na komen van de beloften van de Zaandam- se magazijnbediende in ernstige finan ciële moeilijkheden. P. beweerde stel- t. <i_ lig van plan te zijn geweest de auto te betalen, maar hij had niet gekund, om dat de politie hem geen tijd gelaten had een en ander rustig af te wikkelen. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, noemde verdachte een psycho- paath, die nochtans toerekeningsvatbaar is. „Deze man is overal ontslagen we gens onbetrouwbaarheid, hij brengt iedereen in moeilijkheden en heeft ook nu weer narigheid gebracht over het hoofd van verhuurder S." Rekening hou dend met de drie veroordelingen die P. al achter de rug heeft, requireerde de officier een jaar gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toe zicht stelling van de reclassering. Mr. H. J. M. Tonino, de verdediger, legde er de nadruk op, dat zijn cliënt door grenzeloze onvoorzichtigheid en be hept met een ongemotiveerd optimisme tot domme dingen komt. „Hij is geen misdadiger en zou zeker aan S. het geld terugbetaald hebben, maar helaas bleef het verwachte voorschot van de diamant mijnen even uit en greep de justitie in". Mr. Tonino verzocht de rechtbank de straf lager te stellen dan de officier geëist had en rekening te houden met de drie maanden, die P. reeds in Frankrijk in voorlopige hechtenis heeft moeten door brengen. Uitspraak over veertien dagen. Een aantal gedelegeerden van de Geneefse Atoomconferentie heeft den bezoek gebracht aan het Britse Atoomcentrum te Harwell in Berkshire. Op deze foto zien we een Britse ingenieur, die aan de gedelegeerden de plannen uitlegt van de experimentele zwaar water-reactor. Tweede van rechts onze landge noot J. Pelser. Het afscheid van kapelaan P. Ba rendse, dat in een stampvolle gezellen- zaal plaats had, kenmerkte zich door een spontaneïteit, die nogmaals duidelijk de populariteit van deze geestelijke on derstreepte. Zes jaar lang heeft kape laan Barendse in Heemskerk zijn heil zaam werk verricht, en in deze jar® een grote schare van vrienden verw ven, hetgeen bleek uit de gr° langstelling die aan de dag werd. Pastoor Berding ypende de^ange^^rü van sprekers, uitte zu" di tot de scheidende kapelaan, die zich ppn u„vj wprker voor cig P«Tocni6 heeft getoondwenste hem in zijn nieu we omgeving veel geluk en bood na mens het kerkbestuur een enveloppe met inhoud aan- Namens de K.A.B. sprak hierna voorzitter J- Nijman, die ook een en veloppe met inhoud overhandigde; de heer G. Vendel vertegenwoordigde de Marquette-Boys. Veel heeft kapelaan Barendse voor deze groep, die ruim 2 jaar bestaat gedaan. Kapelaan W. Trie bet kon gewagen van een aangename collega, waarmee reusachtig goed was op te schieten. De heer Gallee, hoofd van de R.K. Jongensschool sprak woorden van dank voor het velé werk gedaan in het be lang van de schooljeugd, in het bijzon der de jongens die de school verlieten werden wijze lessen meegegeven en kundig voorbereid op het nieuwe leven dat zij ingingen. Met weemoed zag de voorzitter van A.D.O. de heer J. Bek- ker de kapelaan vertrekken. Theo Nijman vertolkte de dankbaarheid van de A.D.O.-junioren en bood een doos sigaren aan. Namens de K.A.J. sprak de heer A. Beentjes. Pastoor Van de Nouweland was er al een jaar bang voor dat de kapelaan zou vertrekken. Hij sprak de wens uit dat het hem in zijn nieuwe parocnie onder Gods zegen goed mocht gaan en dat hij later, als hij pastoor wordt, een pracht paro- frwefpen aangeboden door J.C mam Overig® sprekers waren de heer C Duyn na®.ens R.K. Middenstand, dè heer K®P-hamens de Raad van Duyn namens de R.K. Middenstand, de heer Kerklaan namens de Raad van Overleg, de heer J. Duyn namens het jeugdcomitê, de heer P. de Boer na mens het kerkbestuur, de heer De Reep namens de R.K. E.H.B.O. en de heer W. Molenaar namens Katholiek Thuis front. Allen lieten hun woorden verge zeld gaan van enveloppes met inhoud. Kapelaan P. Barendse bracht in de eerste plaats dank aan de beide pas toors voor de prettige omgang en de gezellige sfeer die in de pastorie heer ste. Hij voelde zich minder gelukkig nu allen te moeten verlaten, afscheid nemen valt nooit mee. Hartelijk dank te hij de sprekers, terwijl hij de wens uitsprak dat de goede katholieke geest die in Heemskerk heerst behouden mo ge blijven. Met een spontaan „lang zal hij leven" sloot het officiële gedeelte en drukten allen de kapelaan de hand. en 25 km., een en ander in verband met het 5-jarig bestaan der afdeling Heemskerk „S. W. G." en ter propa gering van de doeleinden van het „S. W. G." en de „B. B.". De inschrijving voor deze interes sante wandeltochten sluit 10 Septem ber. Wandelsportliefhebbers kunnen na dere inlichtingen verkrijgen bij de heer J. Vosselman Bosch, Ruysdael- straat 25 te Heemskerk. GEBOREN: J. C. S. Kuijper—Castri- cum, d. M. G. van Manen—Nettinga d. N. A. Beentjesvan Hooff d. L. van Rijswijk—Paulus z. H. M. de Vries— van Hobff, d. ONDERTROUWD: N. F. Pirovano en J. M. M. Schuijt. OVERLEDEN: G. Kuijl, 23 jaar. namens de parochiële Jeugd Central van een prettige samenwerking, waaJ* bij kapelaan v. d. Steen weinig Pra. „v doch veel deed. Hij bood een geschen onder couvert aan. De heer D. Darn, die vanwege de promotie naar een gfy" te parochie de scheidende aalmoezenier betitelde met „feestvierende kapelaan stelde voor, dat allen Vrijdagmorgen om 7 uur in de kerk zouden zijn om voor he laatst samen met kapelaan V.d. Steen het H. Misoffer op te dragen. En hop man N. Kraetzer roemde de deugae" van soberheid en zelfbeheersing, die van goede invloed waren geweest op andr' ren. Ook hij bood een enveloppe met in houd aan. En nadat de jeugd het lied beëindig® had en met een handdruk afscheid ha£ den genomen, kwamen nog tal van Pa* rochianen persoonlijk hun kapelaa" vaarwel zeggen, die 2 jaar en 8 maan den onder hen gewerkt heeft. Advertentie te Haarlem Driejarige AVONDOPLEIDING Aanvang 13 September Studievakken: Sociale economie, Bedrijfseco nomie, Recht van het maat schappelijk verkeer, Economische statistiek, Economische geschie denis, Sociologie van het econo mische leven, Sociale wijsbe geerte. Prospectus en inlichtingen bij: Dr. S. Elzinga, Westerhoutpark 28, Haarlem, Tel. 12879; J. C. Adam, Stuy- vesantstraat 93, Haarlem, Tel. 25305; W. B. Reynen, Dr. P. Cuyperslaan 2, Heemstede, Tel. 38489. Nadat eerst Spaarndam een vaarw®' heeft toegeroepen aan kapelaan J. A. A- Schoenmakers, was gisteravond d beurt aan Haarlemmerliede. Het tt'aS daar vooral de jeugd, die uitdrukking gaf aan haar gevoelens van spüt oV<>r het vertrek van de kapelaan. De heer R. van der Beidt dankte na mens de leden van de voetbalclub S.H_^ voor de morele steun, die de verenig'"® steeds ondervonden had. Hij bood pelaan Schoenmakers een couvert tn inhoud aan. De heer H. Kes voerd® woord uit naam van de N.K.J.B- 0„ wenste de kapelaan veel succes t0® zijn nieuwe arbeidsveld. Pastoor B. er bracht in herinnering, dat kapela®P Schoenmakers in Haarlemmerliede ui- j teraard weinig heeft gedaan. Het stem de hem daarom tot veel voldoening, dat dit deel van de parochie desondanks nog zoveel waardering toonde voor de activiteit van de kapelaan. Die waarde- ring had men tot uitdrukking gebrac"1 in de inhoud van een gesloten couvert- dat de pastoor hem overhandigd6. Kapelaan Schoenmakers richtte ziek in zijn dank- en afscheidswoord voor®' tot de jeugd. Hij wekte de jongens steeds hun volle medewerking te geve' aan de geestelijke leiding en wensj® tenslotte de parochie Haarlemmerlie® het allerbeste toe. Het jubilerende H.C.K. organise^ Zondag een tournooi, waaraan behaD door H.C.K., H.H.C. en Schoten zri W°rdTh0 we!gen™ d%rui1sfande)a van The Walcom Flyers <£ende Ame- Deze m Duitsland ^zaterdagmiddag nkanen komen ree t terrejn van Zee- in Amsterdam 0^ruislaan in het veld burgia aan d|rk Nederlands bondsne' tegen een 81 net terrein van de vereni0in0 H.c-X- wordt Zaterdagmiddag om uur de beslissingswedstrijd eerste se B. gespeeld tussen de neg^0 n. van Blauw Wit (Amsterdam) en nemerland (Bloemendaal). Het verliezend negental degradee naar de overgangsklasse. ,n- Sportclub Haarlem moest enige ^gg]- den geleden het jaarlijkse Zilveren R te tournooi afbreken wegens de s'e weersomstandigheden. ,ien Zaterdagmiddag om drie uur zudeti de halve- en finalewedstrijden wor gespeeld op het gemeenteterrein dersportpark. het De H.C.K.-jeugd gaat Zondag op terrein van Neptunus proberen het o cieuze Nederlandse jeugdkampioensc' en de Mac Phailwisselbeker te hema y tigen. Tegenstanders zullen zijn: (Den Haag); Neptunus (Rotterda" A.B.C. (Amsterdam); D.O.S. (Utree Het team van Bloemendaal gaat v de eerste promotiewedstrijd Zatera middag naar Utrecht en zal om halt uitkomen tegen Holland, welk^ de\- reeds eerder het onderspit moest d ven tegen het Amsterdamse Zeebur» Indien de Bloemendalers winnen zU^e 1UU1C11 UC 7 zij het volgende seizoen in de twe* klasse mogen uitkomen. V Zaterdag 27 Augustus a.s. is het f. jaar geleden, dat door de heer P'ee Heerkens Thijssen, van de firma h e>® kens Thijssen en Co., assuradeure%j, assurantie-bezorgers te Amster „e- werd opgericht de Onderlinge Y r)ete rings Maatschappij „Protector". R.ze- maatschappij stelt zich ten doel V - maatschappij stelt zich ten doel .Ly, kering van kerksieraden, kerkmeuu meubilair in pastorieën en kloosters tegen schaden tengevolge van Zaterdagmorgen wordt dit ju» ulJr herdacht met een H. Mis om neg „„ge in de „Papegaai" te Amsterdam,^ dragen door mgr. W. Nolet, Raa<y? Commissaris van de maatschapp istermiddag omstreeks ^LJistraat op de kruising van .de ArduP dg 40- en de Bataviastraat in Haarlem aan- jarige bromfietster J. H. F. ae jaap gereden door een vrachtauto, w pe zij geen voorrang verleend n» vrouw kwam te vallen en,:ceerd9 een hoofdwonde en een n3» linkeronderbeenbreuk overgebrac de Mariastichting. eide voertuig pen lichte schade op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2