2,25 millioen huizen zullen vijf procent in huur stijgen Overzicht voor welke woningen de huurverhoging geldt Twee doden en acht gewonden Het einde nadert Weer een straaljager neergestort Nieuwe spelling per 1 September Vraagtekens bij loonbeleid FAURE: is in oplossing zicht Onstabiel zomerweer ORR D Stilleven in de schoot der aarde I KU w.tw ssris:: Ultimatum aan de ^oedanese muiters verlengd Nader overleg Rumoerig verloop van artsenstaking in Oostenrijk weer A zeel ZATERDAG 27 AUCUSTUS 1955 e 79sfe JAARGANG No. 26382 Verkeersongelukken rexmen Boi/vmsrEN. WHOÓGDE BUDRA6EH Bij onzekerheid: informeren Tweede ronde van de fotowedstrijd sluit op de 31ste Augustus WêSMVê Stakingen in West- Duitsland duren voort Sociaal commentaar Nieuwe strijd tegen Kerk in Argentinië? Nachtelijke beschieting van politiemannen Rusland laat tien Japanners vrij ^Aan Suède jasjes in kleuren BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM lelafoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bjikant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Biikantoor en Red. IJmuiden: Leeuwerikiaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. "°«tdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERrfcNIlfclAKIfch 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Haagse redactie) Van de 2,4 millioen huizen die Neder- 'and telt, zullen er 1 September 2,25 JtiUioen 5 procent iu huur stijgen. Van (,f' 400.000 na-oorlogse woningen zullen ar 240.000 buiten deze verhoging val- 'an. Dit laatste hangt er van af of de- Ja woningen met overheidssteun ge bouwd zjjn en uit welke regeling die "leun is voortgekomen. Globaal geno den zullen alleen de huizen die, met Rteun, na de jaren 1950-1951 gebouwd gorden vrij blijven van huurverhoging, "uizen die zonder steun of met de hal- *e premie-regeling gebouwd werden «taan buiten alle bepalingen. Huizen •He zeer slecht worden onderhou den door de eigenaar zullen na een daartoe ingediend verzoek van huurverhoging kunnen worden vrij gesteld. Onbewoonbaar verklaarde wo ningen en krotwoningen die door de hiinister daarmee gelijk gesteld wor den, zullen slechts de huur mo gen doen welke goed op 31 Decem ber 1950. De nieuwe bepalingen voor de huren, Welke 1 September door wetswijziging en diverse Koninklijke Besluiten en mi nisteriële beschikkingen in werking bullen treden, zijn door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting 'n een brochure toegelicht. Deze bro chure zal binnenkort in de boekhandel £n bij de postkantoren voor 0.25 ver krijgbaar zijn. De formulieren, welke nodig zijn om ?eh verzoek in te dienen tot onthef- "ng van huurverhoging bij ernstige crwaarlozine van de onderhoudsplicht 'j rivan l Sep tem b e r af bij de gemeente huizen te verkrijgen. Een persoon werd gedood en twee an deren zwaar gewond, toen een perso nenauto Vrijdag tussen Stampersgat en Dinteloord in een S-bocht slipte, van de dijk vloog en in een sloot terechtkwam. In de wagen zaten vijf ambachtslieden, die op weg waren van Oudenbosch naar hun werk in Dinteloord. Na het ongeluk zijn zü alle vijf over gebracht naar het ziekenhuis te Roosen daal, waar een hunner aan zijn verwon- dingen is overleden. Van de vier aa?e~ ren zijn er twee ernstig gewond. Een van hen verkeert in levensgevaar. De andere twee konden na behandeld te *Vin naar huis terugkeren. Th de Ursulakliniek te Wassenaar is £verleden de 26-jarige' tekenaar K. E. uit Heemstede, die bij een verkeers ongeval te Rijswijk ernstig gewond tëa®l geraakt. Hij nam een bocht met de trouohrinHd' raakte, mSt.ziif1 motor schedelba^ctuu" HlJ ll6P een burng) isgV?ijdSLe Bergen (Noord-Lim- gewond. Een auto uit Hilversum he stuurd doe mevrouw D._H. wildé een vrachtauto passeren. Z'j bemerkte te laat een tegenligger Zij stuurde de Wagen rechts van de weg tegen een paal van de electrische leiding aan. De auto sloeg om en werd zwaar bescha digd. In de wagen zaten zes mensen, twee dames en v-ier meisjes. De be stuurster, mevrouw D.H. en haar drie kinderenkwamen er goed af: zij wer den slechts licht gewond. Mevrouw G.— H. uit Nijmegen en haar dochtertje Werden zwaarder gewond. Het dochter tje kreeg een zware hersenschudding en mevrouw G. klaagde over ernstige Pijnen in de rug. Alle zes gewonden 2Un in het Canisiusziekenhuis in Nijme gen opgenomen. De Britse gouverneur-generaal van de Soedan, Sir Knox Helm, heeft gisteren bet ultimatum aan de muitende Zuid- Soedanese troepen om zich over te ge- T'ett tót vanmiddag twaalf uur verlengd. Toen hij gisteren het ultimatum tot Janmiddag twaalf uur verlengde, waar- JJhuwde de gouverneur-generaal de Ruiters, dat zij de „volledige gevolgen" Jouden moeten dragen indien zij het Ultimatum afwezen. De muiters hadden P het oorspronkelijke ultimatum geant- °ord, dat zij zich niet durfden over- 5®ven aan de Noord-Soedanese loyale pepen, die naar het Zuiden gestuurd JfiV 0rn de muiterij te onderdrukken. 2if heeft hun echter verzekerd j niets te vrezen hadden. dat (U.P.) De huurverhogingen van naoorlogse woningen, die met overheidssteun ge bouwd werden, zijn wat hun juist heid betreft voor de bewoner dikwijls niet onmiddellijk na te gaan. De ver hoging is namelijk afhankelijk van de regeling krachtens welke steun verleend werd, een omstandigheid, die vaak niet aan de huurder bekend zal zijn. Wanneer men zich daar omtrent zekerheid wil verschaffen, zou men zich tot de gemeentelijke instanties kunnen wenden, waar men over deze gegevens beschikt. De 5 procent huurverhoging geldt voor alle vooroorlogse woningen. Zij moet berekend worden over het be drag van de huurprijs minus de be dragen, die in de huur begrepen mochten zijn voor bijzondere voorzie ningen (zoals de-levering van water) en aangebrachte verbeteringen (bij voorbeeld een aangebrachte douche cel). Er bestaan echter drie uitzon deringen op deze algemene regel: 1. een onbewoonbaar verklaarde wo ning mag slechts de huur opbren gen, die gold op 31 December 1950, de datum waarop nog geen naoor logse huurverhogingen waren ge schied; 2. hetzelfde geldt voor krot woningen, die weliswaar niet onbe woonbaar verklaard zijn, maar die door de minister daarmee gelijkge steld worden. Het verzoek tot een der gelijke verklaring kan door de huur der aan de minister of aan B. en W. gericht worden. 3. Het betreft hier woningen die niet meer voor verbete ring vatbaar zijn, door oorzaken welke bij de verhuurder liggen. Bij nalatig heid van de huurder zelf wordt het verzoek tot ontheffing van de huur verhoging afgewezen. De eigenaar krijgt gelegenheid, zich schriftelijk te verweren. Er moet voorinwilliging van het ver zoek wel degelijk sprake zijn van een ernstige algemene toestand van ver waarlozing. Het gaat dus niet om futi liteiten, maar om lekke daken en lei dingen, vermolmde kozijnen, gevaar lijke scheuren in muren en plafonds, verwaarloosd schilderwerk le.d. De ver huurder wordt gedurende een maand in staat gesteld zich tegen deklach ten te verweren. Hij zou daarbij bij voorbeeld kunnen aanvoeren, dat hij rogeimatïg redelyke bedragen voor on derhoud uitgegeven heeft, doch de "unr.d"T aanmerkelijke huurachter stand heeft of dat de verwaarlozing in hoofdzaak aan de huurder zelf te wij ten is, in welke gevallen van huur- verlaging geen sprake zal zijn. Een dergelijk verzoek moet worden gericht aan Burgemeester en Wethou ders of aan de eerlang door hen in te stellen Huurcommissies. Men verwacht dat er een stroom verzoeken zal bin nenkomen. Om het aantal te beperken wordt voor de behandeling van het ver- zoek een bedrag van 5,- geëist, het geen men bij afwijzing niet terugont vangt. Een beroep op de gemotiveerde af wijzing is niet mogelijk, terwijl het on derzoek zich slechts uitstrekt over de klachten welke op het formulier ver meld zijn. Zolang het verzoek nog in behandeling is moet men de 5 procent huurverhoging betalen, doch wanneer het wordt ingewilligd wordt deze ver~ ppgmg ongedaan gemaakt, wdarbij men eestal zal teruggaan tot de datum arop het verzoek werd ingediend. (Vervolg op pag. 5) Het is maar ter over enkele dagen sluit ?er,ng: termijn voor de tweede ronde26"*1" fntmvuidHij oronde van onze fotowedstrijd. 31 August" ten de foto'S waarmedf^ dt"fÜL ,bl.dL'eda.°«« binnen zijn. Aan de voor deze tweede rondë verstrekte opdracht behoeven wil waarschijnlijk niet meer te herinne ren: vacantie in eigen stad, of dorp. Nuttig is het wellicht, nog jn het kort de voorwaarden voor deelne ming te vermelden. Die zijn vrij eenvoudig: u hoeft slechts achter op de foto naam en ad ;s te vermelden en de technische gegevens als merk toestel, diafragmaopening, sluiter snelheid, merk film, omstandigheden waaronder de opname werd ge maakt. Elk formaat kan worden gebruikt, 13 bij 18 is voor de jury het gemakkelijkst. Op de enveloppe dient te staan: fotoprijsvraag 1955. De winnaars van de tweede ronde worden 10 September bekend ge maakt, hetgeen gepaard gaat niet de publicatie van hun inzendingen, die overeenkomstig het honorarium voor geplaatste persfoto's worden ge honoreerd. De hoofdprijzen ad 250.— 200.—, f 150.—, 100.— en 50.worden toegekend na afloop van de derde ronde op 8 October a.s. Vrijdag in de vooravond is bij Beesd een meteor-straaljager van de- Neder landse luchtmacht, die was gestation- neerd op het vliegveld Leeuwarden eij die in een onweersbui de formatie waarin hij vloog was kwijtgeraakt, neergestort. De piloot, sergeant-majoor Van Baaien uit Leeuwarden is omge komen. Volgens ooggetuigen is het toestel door de bliksem getroffen. Het steiger de nog even voor het explodeerde en de stukken zich in de grond boorden. De slachtoffers van de ramp met de Belgische straaljager die Vrijdagmor gen te Acht is neergestort zijn de Bel gische vliegers eerste sergeant-piloot G. Thirion uit Bevekom en hulp-onder luitenant G. Thiry uit Oudergem. De wilde stakingen in Hamburg en Kassei zijn ook gisteren nog niet ge broken. In beide steden hebben de twintigduizend stakers o nieuw gewei gerd gehoor te geven aan een appèl van hun vakbond om het werk te her vatten. De leiding van de vakbond der metaalbewerkers overweegt een bijeen komst van de hoogste vakbondsorga nen om de situatie te bespreken. Gisteren is bekend geworden, dat ook in kolenmijnen in het Ruhrgebied een groep van 150 houwers in sit-down staking is gegaan. (A.N.P.) Donderdag is de steengang rond het instortingsgebied op de 217 meter verdieping in de Willem Sophia-mijn voltooid en konden de mannen, die de wedstrijd tegen de Duitse redders met ere verloren hadden, voor het eerst de plaats aanschouwen, waar hun drie kameraden vijf dagen hebben gewacht op hun bevrijding. Zij troffen er dit stilleven aan: twee luchtbedden en vele lege flesjes. De andere foto toont het door de Duitse reddingsploeg geboorde boorgat op het punt waar het uitkomt op de 240 meter verdieping. Na de weg van 36 meter door de 60 cm. brede koker te hebben afgelegd, bereikten hier de drie mannen de vrijheid. Op 1 September a.s.,zal, ingevolge het Koninklijk Besluit van 23 Augustus 1955, ter uitvoering van de Spellingwet van 14 Februari 1947, staatsblad H 52, van kracht worden: De regeling van het voornaamwoordelijk gebruik, Het gebruik van de tweede-naamvalsvormen als der, dezer en zijner, De schrijfwijze van bastaardwoorden en tussenklanken in samenstellingen, zoals deze zijn voorgeschreven in de leidraad en de Woordenlijst der Neder landse Taal, samengesteld door een commissie van Nederlandse en Belgische deskundigen en in Augustus 1954 verschenen bij het Staatsdrukkerij- en Uitgeversbedrijf en bij Martinus Nijhoff te 's-Gravenhage. Terwille van een zoveel mogelijk uniforme toepassing van de Woorden lijst in de gevallen, waarin dubbel vormen voorkomen, heeft sedert Sep tember van het vorige jaar tussen de Belgische en de Nederlandse regering een intensief overleg plaats gevonden, daar beide regeringen waren bezield door het verlangen de eenheid van de schrijfwijze van de Nederlandse taal in Nederland en België met alle kracht na te streven en te bevorderen. Het overleg, dat met wederzijds be grip voor gerezen bezwaren, in een voortreffelijke verstandhouding werd gevoerd, heeft er toe geleid, dat voor wat betreft de voornaamwoordelijke aanduiding en de schrijfwijze van de bastaardwoorden van de Belgische en de Nederlandse regering een aanbeve ling van gelijke strekking zal uitgaan: Scholen 0. Aan de scholen inhoudende, dat met ingang van 1 September 1955: 1. voor wat betreft de voornaam woordelijke aanduiding van de met v aangediiide zelfstandige naam woorden vrijheid wordt gelaten, zodat zowel het gebruik van „zij" en „haar" ais van „hij" en „zijn" wordt toege staan, een uitzondering hierop vormt een groep van v. (m.) woorden (deugd, anjt, eer, enz.), waarvoor in de leidraad een voorkeur voor de zij-aanduiding is gegeven. 2. Vo°r wat betreft de dubbelvormen van bastaardwoorden, waarbij een voor keur is aangegeven, die voorkeurspel ling wordt gevolgd met dien verstande, dat een gelijkmatig gebruik van de andere spelling niet als fout wordt aangemerkt. Openbare lichamen b. Aan de openbare lichamen inhou dende, dat met ingang van 1 Septem ber 1955 in alle van de ministeriële de partementen, autoriteiten, colleges en ambtenaren, in het Nederlands gestelde stukken: 1. Voor wat betreft de voornaam woordelijke aanduiding van de met v. (m.) aangeduide zelfstandige naam woorden de zij-aanduiding dient te worden gevolgd, evenals voor de groep van de v. (m.) woorden (deugd, drift, eer, enz.), waarvoor in de leidraad een voorkeur voor de zij-aanduiding is ge geven. 2. Voor wat betreft de dubbelvormen van bastaardwoorden, waarbij een voorkeur is aangegeven, die voorkeur spelling wordt gevolgd. Er zal een beperkte gemengde Ne derlands-Belgische commissie worden ingesteld, waarin vertegenwoordigers van het lager-, het voorbereidend noger- en het middelbaar onderwijs zitting zullen hebben, aan welke com- ïmssie zal worden opgedragen voor l 1956 na te gaan, welke bastaard woorden in aanmerking komen, om op ëLi J* Lzo™el in België als in Ne derland, uitsluitend in de progressieve spelling te worden geschreven. De Nederlandse en de Belgische re gering koesteren het voornemen de toe voeging te bevorderen van een adden dum aan het Belgisch-Nederlands cul tureel accoord, waarin zal worden be paald, dat beide verdragsluitende par tijen er zich toe verbinden overleg te plegen omtrent /ille regelingen inzake de schrijfwijze van de Nederlandse taal en alles in het werk te stellen, om eenvormigheid van de schrijfwijze der Nederlandse taal te bevorderen. Aan de scholen heeft de minister van Onderwijs, K. en W. een circu laire gezonden met .ichtlijnen. Om een geleidelijk aanleren van de nieuwe voorschriften mogelijk te ma ken, zal de minister er op aandringen, dat bij het afnemen van de eerstko mende examens tot en met de examens, die het schooljaar 1956-1957 afsluiten, bij de beoordeliang van het in het Ne derlands gestelde schriftelijke werk van de candidaten :pelheid wordt be tracht. De invoering van de nieuwe regeling behoort z.i. vooralsnog geen aanleiding te zijn thans in gebruik zijnde en nog niet versleten boeken door nieuwe te vervangen. (Van een bijzondere medewerker) Als men het grote goed van de rust in het bedrijfsleven wil handha ven dan is niet alleen beloning voor de arbeid noodzakelijk, die het rechtvaardigheidsgevoel bovredigt, maar dan is bet ook noodzakelijk dat dc bij het loonbeleid geïnteresseerden weten welke koers er gevaren wordt. Dit laatste nu kan niet worden getuigd van wat zich de laatste paar jaren rond de arbeidslonen in Nederland af speelt. Na het bekende advies van de Stichting van de Arbeid, waarin, zij het op verschillende overwegingen, de onderscheiden groeperingen zich uit spraken voor een grotere vrijheid in de loonvorming, was de gedachte ge rechtvaardigd dat het einde van de ab soluut geleide loonpolitiek zeer aan staande was. Ook politiek scheen het niet ongunstig te liggen. De ijskast-mo tie van prof. Romme was immers niet al te onwelwillend ontvangen. Daarna hebben zich twee belangrijke feiten voorgedaan. Vooreerst de breuk in de Raad van Vakcentralen, welke belangrij ke gevolgen heeft gehad, en op de tweede plaats de afwijkende houding van de werkgevers ten opzichte van de mening van hun voorzitter, tevens voor zitter van de Stichting van de Arbeid, mr. De Graaff. Voor het eerst in de na-oorlogse soci ale geschiedenis is er ten aanzien van het loonbeleid een haast wezenlijk ver schil te constateren tussen de politiek van het N.V.V. enerzijds en die van de K.A.F en het overgrote deel van het C.N.V. anderzijds. Het N.V.V. blijkt thans niets meer te moeten hebben van meer vrijheid in de loonvorming en wil derhalve de verantwoordelijkheid voor het wel- Het uitvoerend comité van de Peró- nistische partij in Argentinië heeft een .oproep gepubliceerd om de strijd tegen de Kerk te hernieuwen. In de oproep wordt de reeds lang weerlegde beschul diging herhaald, dat de onlusten op Maria Tenhemelopneming het gevolg waren van een katholiek „complot". In de oproep wordt gezegd: „Onder dergelijke omstandigheden rest ons slechts de strijd aan te binden, krach tig gesteund door hen, die de macht van het getal en lfet verstand aan hun zijde hebben". De besprekingen in Aix-Ies-Bains tus sen de Franse ministers Faure, Schu- man, Pinay, Koenig en July enerzijds en een reeks Marokkaanse leiders an derzijds zijn gisteravond practisch afge sloten. In de loop van hedenmorgen zal in grote lijnen een soort overeen komst worden opgesteld. Premier Fau re zei: „De oplossing is in zicht." Zo als de zaken nu staan, komt het voltal lige Franse kobinet morgen bijeen op het buitenverblijf van president Coty, Rambouiilet. Gistermiddag is Gilbert Grandval, de resident-generaal van, Marokko, uit Rabat naar Parijs ver trokken. Op het vliegveld verklaarde hij, dat hij Zondagavond weer terug hoopte te zijn. Toch blijven de geruch ten aanhouden, dat hij tijdens het ko mende weekeinde vrijwillig; of gedwon gen afstand zal doen van zijn functie. De resident-generaal van Tunis, Boyer de Ia Tour wordt als zijn opvolger ge noemd. De vizier van het protocol van sultan Moelay ben Arafa, El Hajoei, heeft gisteren in Aix-les-Bains ver klaard, dat .Zijne Majesteit zeer ver baasd is over de tendentieuze berich ten, die over zijn persoon in de pers zijn verschenen". E] Hajoei deelde mee, dat sultan Ben Arafa niet van plan is af te treden en zijn „Goddelijke zen ding" temidden van het Marokkaanse volk wil blüven uitoefenen. Dat neemt niet weg, dat de nieuwe Franse politiek toch voorziet in de ge leidelijke uitschakeling van sultan Ben Arafa. Zijn gezag zou overgaan op een re- gentschapsraad, waarin de afgezette pasja van Sefroe, Si Bekkai, waarschijn lijk de voornaamste figuur zal zijn. De geruchten over het vermoedelijke heengaan van Grandval hebben de span ningen in de Marokkaanse stadswijken weer doen toenemen. Grandval wordt door het grootste deel van de Marokka nen beschouwd als de exponent van de nieuwe, liberale politiék. De Ma- rokkaanse socialistische partij heeft in een telegram aan haar zusterorganisa tie in Frankrijk al geprotesteerd tegen het ontslaan van Grandval. „De staking van de Oostenrijkse art sen en tandartsen is een groot succes geweest", tenminste: dat vindt dr Karl Niederberger, voorzitter van de Medi sche Kamer. „De Weense bevolking heeft bewezen onze opvattingen te de len en reikte hier en daar brood en worst uit aan de stakende artsen". Vol gende week zal een delegatie van de artsen een bezoek brengen aan kanse lier Raab om zijn steun te vragen tegen het wetsontwerp op de sociale verze kering, dat de patiënten, naar de art sen vrezen, de vrijheid ontneemt zelf hun eigen geneesheer te kiezen en dat tevens financiële nadelen voor de art sen zou inhouden. De directeur van het Hanusch-zieken- huis in Wenen, dr. Hans Fleischhacker, een van de bekendste medici van Oos tenrijk, is minder geestdriftig gestemd. Hij heeft zijn ontslag ingediend, omdat stakende artsen de trappen van zijn ziekenhuis zijn opgestormd om colle ga's over te halen ook te gaan staken. Daarbij is het tot een handgemeen ge komen. De stakende artsen zijn ook nog in gevecht geweest met vakbondsleden, die van hen verlangden, dat zjj hun practijd weer hervatten. Een man of tien liep daarbij schrammen en builen op. U.P.) Rusland heeft Japan de namen ver stekt van tien Japanners die binnenkort uit de Sovjet-Unie zullen worden gere patrieerd, aldus is gisteren in gezag hebbende kringen te Londen vernomen De lijst met de tien namen is Donder dag overhandigd aan de Japanse dele gatie naar de Russisch-Japanse vredes onderhandelingen. (Reuter) (Van onze weerkundige medewerker) Vooral in het Zuiden, midden en Westen van Nederland kwamen gis terenmiddag enkele flinke buien tot ontwikkeling. In Zuid-Limburg viel daarbij 27, in Vlissingen 14 mm re gen. Hierdoor kon de temperatuur in Vlissingen de 20 gr. C. niet halen, terwijl in Twente nog 26 gr. C. werd gemeten. Ook in het Noorden van Nederland was het zonnig weer, zon der buien. Vandaag ligt ons land in een gebied, waarin opnieuw enkele regen- en on weersbuien tot ontwikkeling zullen ko men. Morgen kan ons land onder in vloed van een nieuw hogedrukgebied komen te liggen, dat zich over de Brit se eilanden naar het Oosten uitbreidt. De kans op buien neemt dan verder af, terwijl de wind mogelijk iets meer naar Noordelijke richting zal draaien. Het weer houdt nog een zomers ka rakter, maar het blijft enigszins on stabiel. De kans op regen neemt na morgen af. Zonnig weer met een plaatselijke bui. Vrij warm, maar morgen wellicht iets koeler door een zwakke zeewind. Temp. 22-25 gr. C. Zeewatertemp. 19 gr. C. Advertentie (Tot Zondagavond) Veranderlijke bewolking met hier en daar een regen-of onweersbui. In de nacht en ochtend plaatselijk mist Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zwakke tot matige wind, morgen overdag uit Noordelijke richtingen. ZONDAG: Zon: 5.45-19.41. Maan: 0.20-17.06. MAANDAG: Zon: 5.47-19.38. Maan: 1.22-17.37 vaartsniveau van de arbeiders in handen laten blij ven van decen trale overheid. KAB. en C N V. daarentegen blijken van mening, dat on der uiteindelijk toezicht van de overheid er veel meer gedecentraliseerde verant woordelijkheid moet worden bevorderd via het overleg per bedrijfstak. Voor het standpunt van het N.V.V. bestaan naar onze mening twee redenen. De eerste is van sociaal-principiële aard; de socialist is nu eenmaal van oordeel dat aan het centrale gezag een over wegende plaats die it te worden toege kend. Maar zou de tweede niet kunnen zijn gelegen in de opbouw van de leden tallen? Het N.V.V. telt zijn leden voor namelijk in de grote steden. Daar ligt tenslotte de kracht van het N.V.V.; K.A.B. en C.N.V weten hun ledental len veel meer over heel het land ver spreid. De grote krachtige formaties, waarmee het N.V.V. te maken heeft, zijn veel moeilijker hanteerbaar en in dat hanteren kan een verlegde verant woordelijkheid een niet te onderschat ten hulpmiddel zijn. Dat de leden van de werkgevers-or ganisatie hun voorzitter min of meer blijken te hebben gedesavoueerd, is in ons land met zijn sterke verenigings discipline toch minder bevreemdend dan het schijnt. Elk lid van een werkgevers vereniging kan immers de vertegen woordiger zijn en is dit ook vaak van een zeer krachtige afgeronde eco nomische eenheid en zal derhalve eer der bezwaren kunnen ontwikkelen te gen een centrale afspraak, dan groepen van arbeiders, kortom, wij kunnen niet bepaald zeggen dat het erg vlot gaat in het overleg tussen werkgevers en werknemers. aarbij voegt zich de hoogstmerk waardige houding van de rege> ring. Men kan zonder enigs twijfel het volkomen eens zijn met het verlangen naar rust in lonen en prij zen, zij het dan dat we ten aanzien van de lonen een voorbehoud wensen te maken, waarop we aanstonds nader terugkomen. Minister Zijlstra heeft be wezen dat het hem ernst is met zpn streven naar prijsstabilisatie. Maar of minister Zijlstra het werkelijk in handen heeft? Er begint ruimte te komen voor aarzeling om deze vraag bevestigend te beantwoorden. Dat de suiker en de margarine goedkoper zullen worden is natuurlijk van betekenis. Maar wat te zeggen van de prijsverhogingen, die van verstrekkende betekenis zijn voor het bedrijfsleven? We denken hierbij aan de jongste verhoging van de prij zen van het drukwerk, de tariefsverho ging bij de spoorwegen, de aange kondigde tariefsverhogingen bij de P.T.T. Voor de man in de straat bete kenen deze verhogingen niet zo ontzag lijk veel, althans op het eerste gezicht. Maar dat ze van beduidende invloed zullen zijn op de bedrijfsresultaten, met kans derhalve dat ze tenslotte ook van invloed zullen zijn op de prijzen van het eindDroduct. is zonder meer dui delijk. Niet zonder reden zegt de volks mond: het moet toch ergens vandaan komen. Rust in de prijzen. Het is een prach tig woord, maar hoe is het psycholo gisch verklaarbaar, dat bijna op de dag, dat de regering een star stand punt blijkt in te nemen t.a.v. de lonen, berichten in de pers gaan verschijnen over aanstaande melkprijsverhoging en een nieuw rondje huurverhoging. We beweren helemaal niet dat we deze verhogingen niet noodzakelijk achten, maar laat men toch ins 's hemelsnaam het spel dan wat duidelijker en min stens meer psychologisch spelen. Tenslotte moet ons nog een opmer king van het hart over de loonvorming. Het standpunt van de K.A.B. is kort- gezegd dit: bevorder loonsverhoging daar, waar dit kan zonder dat het on middellijke gevolgen heeft voor de prijzen. De K.A.B. is tegenstander van een algemene loonronde. omdat deze zonder enige twijfel onmiddellijk prijs verhogend zal werken. Maar er zijn ondernemingen en zelfs bedrijfstakken waar de mandagproductie aanzienlijk is toegenomen. Oorzaken daarvan zijn: meer efficiency, betere machines, be kwamere bedrijfsleiding, maar ook, en lang niet altijd op de laatste plaats, grotere toewijding van de arbeiders. Economisch gevolg van dit alles is. een lagere prijs per eenheid van het eind product. Handhaaft men nu die prijs, dan ontstaat de mogelijkheid dat men de gunstiger bedrijfsuitkomsten naar de mate van de gestegen productiviteit ten goede laat komen aan alle mede werkers in onderneming of bedrijf. Op dit laatste nu dringt de K.A.B. aan. Zij acht dit een kwestie van sociale rechtvaardigheid. De wijze waarop en de mate waarin dit moet geschieden is een kwestie van technische uitwerking. Frankrijk Ex-premier Mendès- France vertrekt op 16 September voor een particulier bezoek aan Joegosla vië. Hij blijft er een week en zal ook door maarschalk Tito worden ontvan gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1