Franse regering bespreekt de nieuwe politiek in Marokko Zes Franse Nato-bataljons uit Duitsland naar N.-Afrika Drie doden in het verkeer r r Zware onweersbuien in een groot deel van ons land Verduistering van f 40.000 Weer incidenten in het gebied van Gaza Muiters in de Soedan geven zich over n t ransT unesisch Verdrag getekend Automobilisten laten gewonden üggen 44 mensen in Berkhout dakloos Indonesische corruptiecommissie Wolkbreuk richt te Alkmaar voor tienduizenden guldens schade aan Britse communist op Schiphol teruggestuurd Vier Egyptische en twee Israëlische militairen gedood Politie schiet inbreker neer Iets koeler en meer bewolking Einde wilde stakingen? liet weer zeèj MAANDAG 29 AUGUSTUS 1955 79ste JAARGANG No. 26383 Twee auto's bij botsing met boerenkar betrokken Raad vindt nog dezelfde dag een oplossing WÈSSSS&Stfc' mmmm Boekhouder Bedrijfsbond gearresteerd Ongeveer 5.000 Japanse babies hebben een arsenicum vergiftiging Twee en veertig babies verloren het leven Na poging tot inbraak te Maastricht ARRESTATIES IN ARGENTINIë In Hamburg en Kassei: Aan Schotse Tweed-regenjassen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. HAARLEM COURANT ADVERIENDEI ARIfcf- Z8 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Hedennacht om half twee heeft de franse regering haar beraadslagingen 'n een van de langste en wellicht meest dramatische zittingen van het kabinet ®rer het Marokkaanse probleem onder broken om deze heden voort te zetten. ®e moeilijkheden, die toch al legio wa ren om tot een vergelijk te komen tus- ?en Fransen en Marokkanen, zijn op het 'aatste ogenblik nog toegenomen door een verklaring van de Marokkaanse De mocratische Onafhankelijkheidspartij, die gematigder Is dan de Istiqlal, waarin als voorwaarden voor een oplossing ge- Meld worden: 1. de terugkeer van de in Augustus 1953 verdreven Sultan Ben Voussef naar Frankrijk, opdat hij in Vrijheid beslissingen nemen kan; 2. ver wijdering van de huidige Sultan Ben Arafa; 3. vorming van een troonraad die vrije verkiezingen kan voorbereiden: 4. vorming van een voorlopige Marok kaanse regering, die de onderhandelin gen met de Fransen kan voortzetten. Deze eisen lopen ongeveer parallel met die van de Istiqlal. De moeilijk heden, waarover de Franse regering moet trachten overeenstemming in haar midden te vinden, zijn dus thans de vol gende. In de eerste plaats weigeren de recht- Je groeperingen de voormalige Sultan terug te roepen. Zij beschouwen dit als °htoelaatbare zwakheid. Vervolgens is er het vraagstuk va de verwiidering van de oude Sultan. Maar d^vrlag is, waarheen deze. Sultan moet gaan, daar Spanje er weinig voor Mujntte Voelen hem in Tanger op te tenslotte de kwestie Grandval, "'mis verwijdering geëist wordt door ®eh aantal prominente Fransen in Ma- *°kko en in Frankrijk zelf. Hem wordt door de rechterzijde verweten de weg geëffend te hebben voor het betrekken van de nationalistische leiders in de be sprekingen te Aix-les-Bains en het in discussie brengen van de troonkwestie. Als de Franse regering aan deze bezwaren van de rechtsen in Frank rijk en Marokko tegemoet wil komen, verliest zij de steun van de onafhan kelijkheidspartij m Marokko, dat wil zeggen van de grote volksbewegingen en die van de vooruitstrevende groe peringen in Frankrijk en elders in de wereld. Men vermag op dit moment niet in te tien, hoe deze beide uiterste standpun ten met elkander in overeenstemming genracnt kunnen worden. Er zal nog wel ®en en ander moeten gebeuren in de loop van deze dagen voor de dubbele Verzoening tot stand is gebracht. Ener zijds tussen de Franse regeringspartijen onderling, anderzijds tussen Frankrijk en Marokko. In Marokko wacht men in spanning op de uitslag van de besprekingen te rarüs, die bepalend kan zijn voor de m^komst van het protectoraat. De Ma rokkaanse autoriteiten vrezen dat er hiaar een kleine vonk voor nodig is Om het land in nieuwe, bloedige on lusten te dompelen. Het aftreden van voorhe!mint"generaal Grandval zou bij tot een hefti|anleiding kunnen ziJn le hevolkinl8^ reactie van de inheem- Mnrokkanenh,onderd duizenden Marokkanen Grandval zijn gaan be schouwen als( het symbool van de „nieuwe koers Een en ander kan wel licht voorkomen worden, wanneer men ook direct de huidige sultan vervamrt door een regentschapsraad en Moham med ben Joessef van Madagascar haar Frankrijk overbrengt. Dat de toe stand in Marokko zeer gespannen is, blijkt ook al uit het feit dat vele Ame rikanen de „Stars and stripes" op hun Wagens schilderen of Amerikaanse Vlaggetjes op de voorruit plakken om in geval van nieuwe onlusten gevrijwaard zijn tesen de woede-uitbarstingen van de bevolking, die dan elke blanke voor «en Fransman aanziet. De Franse regering beeft generaal Alfred Gruenther, de N.A.T.O-bevel- ®ebber in Europa meegedeeld, dat zy \an plan is zes bataljons die tot ae M.A.T.O.-strijdkrachten in Duitsland be doren, naar Noord-Afrika te sturen. In Jegeringskringen verluidt dat de sterK- der Franse troepen in Duitsland op In het Julianaziekenhuis te Apeldoorn Js Zondag de 46-jarige Rotterdamse bankier J. C. van Dijk, die Zaterdag avond bij een gecompliceerd ongeval 'o Uddel zwaar gewond werd, aan zijn Verwondingen bezweken. De heer A. J. ■^auljjn uit Nieuw-Milligen, die even eens bij het ongeval betrokken was, leek aanvankelijk licht gewond te zijn. Ach- eraf is gebleken, dat hij zware inwendi- ge kneuzingen heeft opgelopen, zodat op- ,®me in het St. Liduinaziekenhuis nood zakelijk bleek. Hem zijn de laatste H.H. acramenb- toegediend. 75-jarige ds. H. J. Barnouw, emi- }i 2 Predikant te Vries (bij Assen) Va alerdagavond bij het oversteken an de straatweg naar Groningen par- i._e® tegen een auto opgelopen. Hij over- Sen S nacllts m het ziekenhuis te As- Op de Wylerbaan te Groesbeek is het - rJarig dochtertje van de heer L. onder liii- au <j Heijen gelopen en onmiddel- *en h k De autobestuurder kreeg peil zal worden gebracht door de on geveer zestig duizend reservisten die opgeroepen zullen worden. Als de zes bataljons naar Noord-Afrika overge bracht zullen zijn, zal Frankrijk in Noord-Afrika over het aequivalent van drie N.A.T.O.-dlvisies beschikken. Opnieuwhebben Zaterdag ongeveer tienduizend Berbers de wapens neerge legd, waarmee het aantal Nomaden dat heeft gecapituleerd, is gestegen tot twintigduizend. Maar duizenden anderen trekken zich steeds dieper terug in centraal Marokko en negeren de oproep van de Franse bevelvoerende generaal André Franchi om voor aanstaande Vrijdag de strijdbijl te begraven. Franse troe pen hebben gisteren bij drie gevechten in het departement Constantine drie en twintig Algerijnse verzetsstrijders ge dood. Aan Franse zijde werd één man gedood, terwijl er twee werden gewond. De Franse autoriteiten in Tunis heb ben bekend gemaakt dat bij een hevig gevecht in het Zuiden van het land, niet ver van de Algerijnse grens, Za- terag minstens twaalf opstandelingen en elf Franse militairen om het leven zijn gekomen. In hetzelfde Tunis heeft Bey Sidi Mohammed Al Amin Pasja Zaterdag een verdrag met Frankrijk onder tekend, waarbij een einde komt aan vier en zeventig jaar van rechtstreeks Frans bestuur van het Noord Afrikaanse „Ko ninkrijk". Bij het verdrag dat reeds door Frankrijk is goedgekeurd, zijn voorzieningen getroffen waardoor de rust in het land moet terugkeren. Het zal de volgende maand van kracht worden na uitwisseling van ratificatie oorkonden te Parijs op 31 Augustus. Bjj een botsing op de weg Ruurlo Zelhem zijn Zaterdagavond enige perso nen ernstig gewond. De chauffeurs van twee auto's die bij het ongeluk betrok ken waren zijn beiden doorgereden. In de buurtschap de Veldhoek bevon den zich twee verlichte boerenwagens op de straatweg toen een personenauto uit de richting Zelhem en een uit de richting Ruurlo elkaar naderden en te gelijk de boerenwagens passeerden. Een der landbouwers, die terzijde op zijn boerenwagen was gezeten, hep bij de botsing die daarop volgde vrij ernstige kniewonden op. De tweede landbouwer, die bij zijn paard liep en zijn collega wilde waarschuwen voor het naderen de verkeer, werd door dezelfde auto ge- grepen en daarbij ernstig gewond aan het hoofd tegen de grond geslingerd. De chauffeur, die het ongeluk ver oorzaakt heeft, reed door terwijl de an dere auto na even gestopt te hebben eveneens in de duisternis verdween, de gewonden aan hun lot overlatende.' Na enige tijd passeerde een derde automo bilist die onmiddellijk voor geneeskun- dige assistentie zorg droeg. Nadat een arts uit Hengelo de gewonden behan deld had konden zij naar huis vervoerd worden. Een onderzoek, dat de politie heeft ingesteld, is tot nu toe nog ver geefs geweest. r(TeT.wii} de ouders naar de kerk wa- hebben twee van de negen kinde- hü w„n Sezin Karper uit Berkhout h met vuur gespeeld, waardoor nude rem oatstond, die een complex VW eetw woningen ln de leSde Vqf gezinnen, bestaande uit vier en H6/ kinderen nen °nder wie vier en der- J.-?d dak?on«' Ferden hierdoor in korte tdd het grootste deel van de inboedels verloren ging. Het ge meentebestuur dat nog dezelfde morgen bijeen kwam heeft besloten onmiddel lijk een onlangs gereed gekomen wo ning aan een der gezinnen toe te wijzen de andere vier gezinnen voorlopig in zomerhuisjes onder te brengen en intus sen vier nieuwe woningen te laten bou- wen. Eveneens dezelfde dag heeft de echtgenote van de burgemeester, me vrouw Beemsterboer, een huis aan huis hulpactie op touty gezet om de getroffen gezinnen aan huisraad te helpen. Bjj de vjjf getroffen gezinnen waren er twee met negen, twee met zes en één met vier kinderen. De Indonesische regering heeft een commissie ad hoe ingesteld, die binnen veertien dagen een schema moet op stellen om de strafrechtelijke vervol ging te vergemakkelijken var personen, die van corruptie worden verdacht. In de commissie zullen zitting hebben de eerste vice-premier, de ministers van justitie, financiën, economische zaken en de twee ministers van staat. sPiPP mmm t'-is. v De Berbers van de Smala-stam hebben de wapens gestrekt. In een grote kring staan ongeveer 10.000 Berbers opgesteld, om hun wapens aan de Franse autoriteiten in te leveren. Generaal Antoine Franchi, de militaire gouverneur van Oued- Zem spreekt hier de leden van het Smala-volk toe, die Zaterdag j.l. deel hebben genomen aan de bloedige gevechten. In het hoofdkantoor van de Alge mene Nederlandse Bouwbedrijfsbond, een vakbond van het N.V.V. te Am sterdam, heeft de recherche van het bureu Leidseplein de 42-jarige hoofd boekhouder van de bond aangehouden op verdenking van verduistering van een bedrag van ongeveer veertig mille. De verduistering is eerst kort ge leden achterhaald. Zaterdagochtend ontdekte men bij controle van de boe ken een tekort van ongeveer f 5000. Toen daarvoor geen verklaring gevon den kon worden waarschuwde de se cretaris van het hoofdbestuur de po litie. De hoofdboekhouder werd in ar rest gesteld en bekende vrij spoedig verduisteringen, die veel omvangrij ker bleken dan het tekort aangaf. De man had de laatste tijd op grote voet geleefd. Voor het opnemen van de gelden koos hij een vrij simpele weg. Hij schreef cheques uit en inde het be drag van het girosaldo van de bond ten eigen bate. Ook vervalste hij handtekeningen van penningmeesters van afdelingsbesturen. Het bedrag van de kwitanties, die hij aldus binnen kreeg, verdween eveneens in zijn eigen zak. In totaal zou het om een bedrag van f 40.000 gaan. Er wordt echter een accoun tantsonderzoek ingesteld naar de juis te omvang van de verduistering. De hoofdredacteur van het blad van de Britse communistische partij, de „Daily Worker", heeft Zaterdag te Lon den verklaard, dat hij Zaterdagochtend geen toestemming heeft gekregen Ne derland binnen te komen. Hij wilde aanwezig zijn bij het zo merfeest van „De Waarheid" te Am sterdam. Autoriteiten op Schiphol hebben hem vastgehouden en in het eerstvolgende vliegtuig naar Groot-Brittannië gezet. (Reuter) In het gebied van Gaza is het gis teren weer tot incidenten tussen Israë liërs en Egyptenaren gekomen. Aan Egyptische zijde werden bij een ge vecht vier soldaten gedood en zes ge wond, terwijl aan Israëlische kant twee militairen om het leven kwamen en drie werden gewond, toen twee mili taire vrachtauto's op een mijn reden. Bovendien liepen twee Israëliërs ver wondingen op tengevolge van een duel met kanonnen en mortieren tussen Israëlische en Egyptische troepen. Sinds Egypte Woensdag j.l. het over leg met Israël om te komen tot een ontspanning in het gebied van Gaza af brak, hebben zich dagelijks botsingen voorgedaan. Het Israëlische kabinet gaf na een vergadering een verklaring uit, waarin werd gezegd, dat de Egyptische „agressie" sinds de in 1949 gesloten be standsovereenkomst tot ongekende om vang is uitgegroeid. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken, die het communiqué voorlas, zei dat de regering niet zal toestaan dat haar de toestand in het betrokken gebied uit de hand loopt. Zij zou alle benodigde maatregelen treffen ter bescherming van haar burgers. De woordvoerder deelde voorts mee, dat de Egyptenaren sinds Woensdag elf aan vallen hebben gedaan, waarbij zij niet alleen Israëlische patrouilles hadden aangevallen, doch ook diep op Israëlisch grondgebied waren doorgedrongen om mijnen te leggen, voertuigen aan te vallen en bronnen te vernielen. Volgens radio-Caïro hebben gisteren ook Israëlische en Jordaanse patrouil les schoten gewisseld bij de bestands lijn in het gebied van Hebron, ten Zui den van Jeruzalem. Het incident zou zijn veroorzaakt door een Israëlische patrouille die op Jordaans gebied door drong, doch later na een vuurgevecht werd verdreven. (Reuter) De secretaris-generaal van de Arabi sche liga, Abdel Chalek Hassoena, heeft meegedeeld dat vertegenwoordigers Het Zweedse lijnschip „Kungsholm" heeft op de Atlantische Oceaan 29 beman ningsleden van het Britse vrachtschip „Angobeam", dat in brand was geraakt gered. De kapitein en de eerste stuurman, die aanvankelijk aan boord waren gebleven, werden later ook door het vuur gedwongen hun schip te verlaten en naai de „Kungsholm" te gaan. Het toneel speelde zich ongeveer 450 km buiten de Schotse kust af. Een passagier van de „Kungsholm" maakte deze foto van het reddingswerk. van de Arabische staten binnenkort te Cairo zullen bijeenkomen ter bespre- king van de voorstellen van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken aangaande regeling van het Ara- bisch-Israëlische geschil. Bijna alle Syrische bladen hadden gis teren critiek op het Amerikaanse plan, dat, naar zij verklaren, alleen Israël ten goede zou komen. In ambtelijke kringen te Damascus toont men evenwel veel belangstelling, maar alvorens een offi ciële mening te geven, wil men het over leg der Arabische landen 'afwachten. In Londen zijn de voorstellen met grote belangstelling ontvangen. In een verklaring van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd, dat Engeland, evenals de V.S., bereid zal zijn verdragen te sluiten met de betrokken partijen in het Midden-Oos ten, ter waarborging van enige regeling van het Arabisch-Israëlische geschil die door onderhandelingen zou kunnen wor den bereikt. De Britse regering, aldus de verklaring, is ook bereid het hare bij te dragen tot een internationale lening om Israël te helpen bij het schadeloos stellen van de Arabische vluchtelingen. Een alarmerend hoog aantal van reeds bijna vijfduizend babies over ge heel Japan heeft in meer of minder ernstige graad arsenicumvergiftiging opgelopen, nadat zij melkpoeder in vloeibare vorm hadden toegediend ge kregen, dat afkomstig is van de Mori- naga-fabrieken. Tot dusverre hebben twee en veertig babies het leven ver loren, sommige van hen onder de he vigste symptomen van arsenicumver giftiging zwart geworden oogballen en een onlesbare dorst naar water. Het Japanse ministerie van socia le zaken heeft gistermorgen bekend ge maakt, dat 271.600 busjes waarvan men vermoedt, dat zij een ondeugdelijke in houd hebben, in beslag genomen zijn. Volgens het ministerie is alle baby- melkpoeder, waar per ongeluk arseni cum in terecht is gekomen, nu uit de winkels verdwenen en men hoopt, dat zich geen nieuwe vergiftigingsgevallen meer zullen voordoen. Een woordvoerder van het ziekenhuis te Okajama in West-Japan, waar zich de meeste vergiftigingsgevallen heb ben voorgedaan, zei gisteravond, dat de babies die in het ziekenhuis ver pleegd worden „goed op weg naar een volledig herstel zijn". In de nacht van Zaterdag op Zondag om half een werd ingebroken in de ge reformeerde kerk aan het Starreplein te Maastricht. De inbreker, de 52-jarige K. P. uit Maastricht, verschafte zich toegang tot de kelder, doch kon niet in de kerk komen, aangezien de kelderdeur op slot was. Met een bijl heeft hij nog getracht de deur te for ceren. Vervolgens poogde hij de kerk binnen te dringen door het vernielen van een glas in lood raam. Buurtbewo ners werden wakker door het rinkelen van glas. Zij waarschuwden de politie, die snel met een radiowagen ter plaat se verscheen. De iabreker, die op de vlucht sloeg, werd driemaal halt toe geroepen, waaraan hij geen gevolg gaf. De politie loste daarop twee waarschu wingsschoten, zonder resultaat, waarna de man door een derde schot werd ge troffen. Hjj werd naar het ziekenhuis St. Annadal overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Zaterdagmiddag hebben zich boven een groot deel van ons land zware on weersbuien ontlast. Het gebied, waar dit gebeurde lag hoofdzakelijk ten Noor den van de grote rivieren, namelijk in het N.O. deel van Gelderland, bet Oostelijk deel van Overijssel, Zuid- I Oost Drenthe, het grensgebied van Drenthe en Friesland, verder een vier hoek in het gebied tussen Hilversum, Utrecht, Den Haag en Rotterdam, het- Zuideljjk deel van Noord-Brabant en in de kop van Noord-Holland. Ten Zui den van Hilversum in de gemeenten Westbroek en Tienhoven viel hierbij hagel. In Alkmaar ging het onweer ge paard met een wolkbreuk. Spoedig stonden vele straten, vooral in de la gere gedeelten van de binnenstad, blank. In sommige steeg het water tot een halve, of zelfs tot een me ter. Tal van winkels, woonkamers en kelders liepen onder, vooral in de Mo lenbuurt, de Ramen en de Laar. De Alkmaarse brandweer, versterkt met die uit Castricum, moést de gemeen tereiniging assisteren om de kelders, o..a. die onder het warenhuis van Vroom en Dreesmann leeg te pom pen. De Zaterdagmiddagmarkt op de Laat kreeg een ontijdig einde. In vele winkels en woningen werd ernstige schade aan huisraad en inven taris toegebracht. Ook het kermister rein moest het ontgelden; een nougat- kraam kreeg enige duizenden guldens schade. In totaal heeft de wolkbreuk voor vele tienduizenden guldens scha de aangericht. Na debu it, die ongeveer één uur duur de, zakte het water spoedig weg, hier en daar een laag modder uit de rio len op de straten achterlatend. Ook in de omgeving van de stad stonden hier en daar de straten blank. Langs de Duinweg tussen Bergen en Schoorl spoelde de stortbui massa's zand op de weg, dat later moest worden ver wijderd. Boven Hilversum en boven een ge deelte van de rest van het Gooi was het een noodweer, zoals zelfs de alleroudste Hilversummers nooit hebben meege maakt. Record-regenval werd geregis treerd namelijk 26 mm in één half uur. De riolering in de binnenstad kon op geen stukken na die plotseling neerval lende enorme hoeveelheden regenwater verwerken en de, toch machtig brede, rioolbuizen gaven het water nog krach tiger terug dan het binnenstroomde, zo dat de putdeksels omhoog vlogen. Het gevolg was, dat Zaterdagmiddag de Hilversumse binnenstad op een grote zee leek en de straten op steeds breder wor dende, aanzwellende rivieren. Langs de straten waren de trottoirs verdwenen. Voetgangers trokken kou sen en schoenen uit en moesten hun weg al pootje badend vervolgen. Kel ders liepen onder en ook huiskamers en winkels kwamen blank te staan. Bij de Prinses-Beatrix-tunnel, het laagste punt van Hilversum, vormde zich tijdens de twee uur aanhoudende regenbui een „tunnelmeer", dat op een gegeven moment liefst 86.000 m3 re genwater bevatte. Een verhuisauto, die in de tunnel afsloeg kon niet cnel ge noeg tot stilstand worden gebracht en bleef steken, zodat de chauffeur zijn wagen in de steek moest laten. Schade aan landbouwgewassen In het Graftermeer ging het onweer gepaard met hevige windstoten. Ei vielen hagelstenen ter grootte van knik kers. Grote schade is aangericht aan de te velde staande gewassen; gehele akkers met siabonen en augurken wer den totaal vernield. Ook het fruit liep aanzienlijke schade op. Vele bomen zjjn door de wind, die bet karakter van een wervelstorm had, ontworteld. Bij St. Maartensvlotbrug en Scha- gerbrug sloeg de bliksem in twee boer derijen. De eerste hofstede, die werd Een onbekend aantal jongere leden van de aanzienlijkste Argentijnse fami lies is in de nacht van Vrijdag op Zater dag en op Zaterdagochtend gearresteerd Aangenomen werd, dat er vuurwapenen en een hoeveelheid springstof door de politie in beslag zijn genomen. Generaal Felix Maria Robles, sedert Donderdag het hoofd van het nieuwe departement van binnenlandse veiligheid, werd in de vroege ochtenduren van Za terdag opgeroepen om aanwezig te zijn op het hoofdkwartier van de politie. De minister van binnenlandse zaken. Oscar Albrieu, zei vorige week, dat het ontoelaatbaar is, dat tweehonderd families de rust van negentien milli- oen Argentijnen verstoren. (Reuter) bewoond door J. Koster, en tijdelijk in gebruik was als kampeerboerderij, brandde geheel af. Van de tweede boerderij, bewoond door R. Bakker, brandde alleen het achterhuis af. Beide boerderijen waren geheel gevuld met hooi. De eigendommen van twee echt paren die' in de kampeerboerderij van Koster logeerden zijn verloren gegaan. Eenheden van de brandweer van Zij- pe, Schagen en Callantsoog hebben as sistentie verleend bij pogingen, de bran den te blussen. Aan het afwateringskanaal te Sloch- teren sloeg de bliksem in een boerderij, eigendom vande heer E. Geertsema en bewoond door fam. Ritsema. De brand weren uit Slochteren en Siddeburen ruk ten onmiddellijk uit en bestreden de felle vuurzee energiek, maar konden niet verhinderen, dat de boerderij met schuur en inhoud een prooi der vlam men werd. De inboedel en het materi aal in de schuur, alsmede een gedeelte van de oogst gingen verloren. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De boerderij was verzekerd. Het hemelvuur vernielde ook een boerderij te Oosterburen onder Middel- stum, bewoond door de fam. Rooda. De bewoners vyaren afwezig. Met assisten tie van de brandweer uit Kanters en Stedum kon men het woonhuis behou den. Een vlasoogst van acht ha en een voorraad kruiden gingen verloren. De schade wordt op 200.000.- geraamd. In het gehucht Arwerd onder het Groninger dorp Krewerd sloeg de blik sem in de kapitale boerderij van de wed. Heeres en haar twee zoons. Een grote schuur brandde geheel uit, waar door een tamelijk, omvangrijke hooi- vlas- en gerstoogst verloren ging. Ook werden enige landbouwwerktuigen een prooi der vlammen. De brandweer van Bierum heef' het woonhuis kunnen be houden. Verzekering dekt de schade. De muiters in de Zuidelijke Soedan hebben gisteren laten weten, dat zij zich overgeven. Hun boodscliap kwam op het ogenblik dat de loyale Zuid-Soe- danese troepen zich opmaakten de rebellie met geweld neer te slaan. Het oorspronkelijke ultimatum was Zater dag op het middaguur verstreken. De premier van de Soedan, Ismail el Azhari, maakte de overgave bekend in een verklaring die hij aflegde voor radio-Omdoerman. Azhari verklaarde dat de opperbevel hebber van de Soedanese verdedigings- striidkrachten in Khartoem een bood- 9Khap van de rebellen had ontvangen, \raarin hem verzocht werd de geldig heidsduur van het ultimatum met vier en twintig uur te verlengen, om de gele genheid te hebben de over grote af stand verspreide troepen naar Torit, het centrum der muiterij, te ontbieden. Het oorspronkelijke ultimatum van Sir Knox Helm, de gouverneur-generaal van de Soedan, bevatte de waarschu wing dat de muiters de volledige con sequenties zouden moeten dragen ais zjj zouden weigeren zich over te geven. Na ontvangst van de boodschap der mui ters zond Sir Knox Helm een telegram naar Torit, waarin hij zich met een verschuiving met vier en twintig uur accoord verklaarde. (U.P.) (Van onze weerkundige medewerker) Na de plaatselijk zware regen-, ha gel- en onweersbuien, die Zaterdag hier en daar in ons land voorkwamen, was het Zondag weer een mooie en zonnige dag, die zeer velen er op uit deed trekken. Vandaag was het iets koeler en ook kwam er wat meer bewolking overdrijven. Een onweersdepressie boven Duitsland veroorzaakte hedenmorgen nog onweer in Twente. Een depressie bij IJsland kan morgen in de loop van de dag een storingsfront over de Noordzee naar onze omgeving sturen. Behalve een wat krachtiger Zuidwes tenwind, kan dit front tegen de avond vooral in het Westen van ons land wat lichte regen brengen. Het zomerweer il de komende dagen koeler zijn dan vorige week en ook is de regenkans iets groter, al verwachten wij nog geen grote terugslag van het zomerweer. Zowel in Hamburg als in Kassei be staat goede hoop, dat de daar sedert vijf dagen gaande zijnde wilde stakin gen vandaag nullen worden beëindigd. In beide gevallen hebben directies en arbeiders blijkbaar besloten met een gelijk spel genoegen te nemen. Er is door bemoeiingen van vakbonden, di recties en overheid een modus voor zulk een gelijk spel gevonden: men heeft de arbeiders opgeroepen vandaag weer aan het werk te gaan en tegelijk beloofd, dat de gestelde looneisen en andere grieven zo snel mogelijk zullen worden behandeld. De stakingsleiding in Kassei heeft daarin aanleiding ge vonden om de tienduizend arbeiders van de Henschel locomotievenfabriek te ad viseren weer aan het werk te. gaan. Op de twee Hamburgse werven taande reeds Zaterdag de stakingslust en men verwacht, dat de arbeiders gehoor zullen geven aan de oproep vandaag weer terug te keren, omdat zowel de directie van de Howaldtwerf als die van de Stuelckenwerf zich principieel be reid hebben verklaard in een loonsver hoging toe te stemmen. Vrij veel bewolking en iets koeler. Temperatuur overdag tussen 18 en 21 gr. C. Zuidwestelijke wind, later vrij krachtig. Morgen na de middag hier en daar wat lichte regen mogelijk. advertentie BARTEL30RISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 (tot Dinsdagavond) Veranderlijke bewolking met en kele opklaringen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overwe gend droog weer, maar morgen later op de dag kans op wat regen van uit het Westen. Zwakke tot matige, later aan de kust wellicht vrij krachtige Zuidwestelijke wind. De zelfde of iets lagere middagtempe- raturen. Zon: 5.48—19.36. Maan: 18.03-2.30.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1