Reorganisatie ten Oosten van Soendaplein wordt nog dit najaar uitgevoerd Vijf en twintig jaar Katholiek verkennen in het district Haarlem Commissaris B. Noor benoemd tot ridder in orde van St. Sylvester Architect Royaards gaat restauratieplan opstellen HCK softbalkampioen van Nederland HELICOPTER schepte „drenkeling" uit zee Burgemeester spreekt Duitse sportgroep toe in stadhuis Bo&adÜla Brug over de Leidsevaart Verplaatsbaar verkeerslicht op kruispunt met Zaanenlaan ECHTE WALES HAARLEMS STADHUIS Voorbereidende werkzaamheden zullen 15 maanden duren Feestviering met diverse hoogte punten Ridder Nooy Deskundigen betwijfelen practisch nut van dergelijke reddings methoden Nooit spijt Duurzaam contact tussen Haarlem en Siegen Het schellinkje zong „DE SPAARNESTAD" MAANDAG 29 AUGUSTUS 1955 PAGINA 3 Er komt verbetering op de Rijksstraatweg GROTIUS-MEDAILLE VOOR DlR. VANDERVELDEN Corry van Driessen begraven KERMIS IN „DE ZOETE INVAL" -M™r~C%T£bUrg d V Th Boon NIEUWE OVERSTE MISSIEHUIS DRIEHUIS Ren'ova verslaat Alliance met 101 ),(Edii£a Haarlemmers naar r edd'in gsdemonstr aties in Parijs Vacantiefeest in speeltuin Zaaneroord Wie gaarne zijn gezondheid spaart Stookt vaste brandstof in zijn haard Al wordt de winter nog zo guur Mei kolen heeft men 'i beste vuur. Maarwaar U ook Uw brandstof haali Zij dieni altijd CONTANT BETAALD. Demonstratie in Zandvoort SHERRY Kapelaanswisseling in Zandvoort Vier jongens uit Santpoort waren soek HEEMSTEDE Voor voetgangers en wielrijders Aanrijding" op Jansweg Honkbaljeugd van Neptunus kampioen Bastione hield onder ling tournement Puzzlerit „De Spaarne- brommers" Het College van B. en VV. van Haar lem heeft de raadsleden voorgesteld gelden beschikbaar te stellen, tenein de een begin te kunnen maken met het uitvoeren van het reorganisatieplan Soendaplein. Het is helaas nog niet mo gelijk het gehele reorganisatieplan uit te voeren, maar men hoopt dit najaar nog gereed te komen met de reorgani satie van het gedeelte ten Oosten van het plein. De kosten daarvan bedragen ongeveer 44.800,-, waarvan het Rijk de helft aan de gemeente zal vergoeden. Met een voor ambtelijke stukken on gebruikelijke vreugde is e* in het des betreffende raadstuk sprake van de voorzieningen, die een niet onbelangrij ke verbetering '.uilen brengen in de verkeersveiligheid op de Rijksstraat weg. De raad heeft zich reeds op 6 April In beginsel verenigd met het door B. en W. voorgestelde reorganisatieplan. Advertentie SNTHRAGIET ±oi 31 Augustus ZOMERPRUZEN Echte Wales Anthraciet is het voordeligst in gebruik. Weinig as, glashard en lange brandduur. Een H.L. weegt 76 K.G. „VICTORIOUS" WALES (super kwaliteit) afm. 20/30 (III) 11.30 „SEVEN-SISTERS" WALES (le soort) afm. 20/30 (III) 11.— Ook alle andere soorten en afmetingen. Levering uit voorraad en vanzelf sprekendGruis- en Steenvry Alleen-verkoop: BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 610 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1.4.1.6.4. en 1.3.9.0.4. Dr. Jos Vandervelden te Bloemendaal is onderscheiden met de medaille van de „internationale Grotiusstichting voor de vernieuwing van het internationaal recht". De onderscheiding werd hem te München tijdens een bijeenkomst van de stichting toegekend, tegelijk met pre mier Nehru van Indie met dr. Max Hu- ber, voorzitter van het internationale Rode Kruis. De medaille wordt ver leend aan hen, die zich verdienstelijk maken voor de verbreiding van de ken nis van het internationale recht. Vandervelden, die directeur ge- 1 'S van de H.K. Leeszaal te Haar- v en die promoveerde als jurist, neert een aantal werken van Hugo de Groot uit het Latijn in het Nederlands Vertaald. Voorts maakte hij studies van «Vondel en het Recht". Vanmorgen is het stoffelijk overschot van de 12-jarige Corry van Driessen uit Haarlem, die enige dagen geleden in Rotterdam door verdrinking om het leven is gekomen, ter aarde besteld. veel w^eie belangstellenden, onder wie die in'a ,en' woonden de Uitvaartmis, ♦®„d?,k?_rk van de „Sint Jan" door pastoor h. w. gen, en de beeLfw"6 we£d °Pgedra- „St. Barbara" hu °P het kerkhof bij. Dinsdag 30 Augustus organiseert de Dranjevereniging „Prinses Margriet'' in de speeltuin ,,De Zoete Inval", tus- sen Halfweg en Haarlem, een kermis. Maast volksspelen voor dames en heren (w.o. prijsdansen) en kinderspelen, die de gehele dag duren, worden er natio nale ringrijwedstrijden gehouden voor paren met paard en tweewielig rijtuig. REMBRANDT: „The show is on a. 1. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Fortune Carree", 14 jaar. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Modern Times" (geprol.), a. L Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Twintigduizend mijlen onder 2eG a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. STUDIO: „De woestijn leeft", a. 1. Tij den 2.15, 7 en 9.15 u. Iedere morgen 10.30 u „Sneeuwwitje". MINERVA: Tot en met Wo. „Doctor in the house", 14 jaar. Tijden 2.30 en 8.15 u. Do. 8.15 u.: „Brief encounter", 18 jaar. FRANS HALS: „Het grote geheim" 14 j. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Moord in de rue Morgue", 18 J. In de matinée van Wo.: „Op de planken", a. 1. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 30 Augustus r Gr°te G,ratis orgelbespeling door George Robert. Van 20—21 uur. Concertgebouw: Concert door het N. Ph O. o uur. boerPendaUnL"sel5euurB10emendaal: G°rSelS6 Burgerlijke Stand Haarlem GEBOREN: P. Stroo—Klauwers z.; H. M. Schoorl—Bakker z.; A .E. 'Kortenaar berg ™eanlv Z'i i' iE'- Nijssen—Wouden- Hendrikm^ w - s^WUdschut z-;J gendrikman Verstegen—Speijer d- H GFRirróri Riemens—Kwast d. M.Fortgens'- f ^"Lintbergen en M. Verea- r 't u Bouma en D. J. S. OVERTrnmr n" en Will ems. tl j„ Bonhof- M S4erVe£S~Nage]hout, Bilderdijkstraat.' Baunink, 50 j„ De verbeteringen aan de Oostelijke zijde van het Soendaplein, zoals die nu zijn voorgesteld, passen geheel in het des tijds goedgekeurde plan. Voor de knipperlichten, die bereids zijn aangebracht bij de Jan Gijzenvaart vragen B. en W. de raad om een bedrag van 1.100,-. Het College verheelt niet, dat de plaats van de knipperlichten op het ogenblik niet de meest gunstige is. Er zal worden nagegaan of verplaat sing mogelijk is. Zoals wij reeds hebben gemeld, heeft de directeur-generaal van Rijkswater staat toestemming gegeven om ver keerslichten aan te brengen op het kruispunt van de Rijksstraatweg met de Zaanenstraat en de Zaanenlaan. Sa men met Rijkswaterstaat zal men nu nagaan of nu reeds een definitieve in stallatie kan worden aangebracht, of dat men beter kan wachten tot de re organisatie van de Rijksstraatweg in zijn geheel kan worden doorgevoerd. Men wil echter geen tijd verloren la ten gaan, waardoor de gevaarlijke weg nieuwe slachtoffers zou kunnen eisen. Daarom hebben B. en W. de raad nu voorgesteld een verplaatsbaar verkeers licht aan te schaffen, waarmee een ver keersagent op net gevaarlijke kruis punt reeds nu het verkeer zou kunnen regelen. Een dergelijke installatie is el ders in den lande reeds met succes beproefd en de directeur-generaal van Rijksstraatweg heeft zich volkomen ac- coord verklaard met deze voorlopige oplossing. De installatie kost 2.200,- en B. en W. verzoeken de raad dan ook derde klasse H.V.B. De strijd tussen dit bedrag ter beschikking te willen stel- i de beide katholieke verenigingen ein- len. digde in een 10-1 zege voor Renova. Als opvolger van Pater drs. J. Krol, die tot overste te 's Gravenhage is be noemd, is tot overste van Missiehuis Driehuis aangewezen Pater Adr. Eij- kens die reeds een tiental jaren als le raar aan het Missiehuis was verbon den. Renova, kampioen van de 4e klasse HVB, heeft gisteren een vriendschappe lijke voetbalwedstrijd gespeeld tegen stadgenoot Alliance, kampioen in de j - Het college van B en W. van Haar lem heeft in overleg met de Rijksdienst voor Monumentenzorg de architect C.W. Royaards verzocht een algeheel restau ratieplan op te stellen voor het gehele stadhuiscomplex. De heer Royaards, die een reputatie heeft gevestigd op het stuk van restauratie-architectuur, zal een aantal voorbereidende werk zaamheden moeten verrichten en gege vens moeten verzamelen die voor het opstellen van een dergelijk plan nood zakelijk zijn. Volgens een globale schatting zullen de kosten van honorering van de ar chitect en die van het voorbereidende onderzoek ongeveer 2000.per kwar taal belopen, terwijl 9.000.per kwar taal moeten worden uitgetrokken voor de kosten der diensten welke verleend zullen worden door het bedrijf van Openbare Werken. Aangezien men berekend heeft, dat het voorbereidende onderzoek ongeveer 15 maanden zal duren, worden de totale kosten daar voor begroot op 55.000.— B en W van bben de Raad nu verzocht w schlkbaar te willen stellen uit het crediet van 100.000.— dat op ise uitgetrokken1610'1"6 J?e®roting van 1950 Irriinpnril h ,v°°r het doen van in" het raadhufJS aan de kap va" t0tele bedraS van u "aad bIJ verschillende W hhhhm ter beschikking van B en W hbbben gesteld voor het doen tref fen van voorzieningen aan het stad huis, zal zijn opgebruikt, zullen alle beschikbare ruimten in het stadhuis voor administratieve doeleinden ziin benut. Het voormalige Deurwaarders kantoor en dat van de gemeente-ont vanger, het voormalige kantoor van de stichting Pelita en dat van Haarlems Bloei, alsmede de voormalige kamers van de UVV. Al deze werken zijn of zullen worden uitgevoerd onder leiding van het bedrijf voor Openbare Wer ken. Advertentie SHERRY AMCWmUïO SOELE Bobadilla Sherry wordt geleverd in verschillen de types en smaken, olie oude, belegen Sherrywijnen. Daarna mseten noodzakelijk volgen de dringend nodig herstelwerkzaamhe den aan de kap van de ridderzaal, de eventuele verplaatsing van de raad zaal, het geschikt maken van de ref ter en de kapittelzaal voor vergade ringen en de restauratie van de kloostergang. Voor deze werkzaam heden is echter een deskundige ar chitect dringend noodzakelijk. Teneinde een dergelijke architect te vinden heeft het College van B en W zich gericht tot de Rijksdienst voor Mo numentenzorg. Een algemeen restaura tieplan moet immers ingevolge de tij delijke wet Monumentenzorg worden goedgekeurd door de Minister van O. K. en W. en in de financiering van een dergelijk plan zal het Rijk in be langrijke mate moeten deelnemen. In overleg met Monumentenzorg hebben B en W de heer C. W. Royaards ver zocht een dergelijk restauratieplan te willen opstellen. De architect zal daarbij gebruik maken van de diensten van het bedrijf voor Openbare Werken. Wan neer het plan eenmaal gereed is, zal de minister van O.K. en W. er zijn goedkeuring aan moeten hechten en zal het bij gedeelten, al naar gelang van de behoefte en financiële en andere mo gelijkheden, worden uitgeveord. H.C.K. kampioen van Nederland! Dit was toch wel de grote verrassing in de softbal competitie, die toch zo uit stekend voor H.H.C. was begonnen. In de laatste wedstrijden slaagde H.C.K. er echter in gelijk te komen met de kampioenen, terwijl gisteren de nood zakelijke beslissingswedstrijd op het ge meentelijk sportterrein aan de Klever laan een volkomen verdiende 3-1 zege opleverde voor H.C.K., waarmede zij tevens de kampioenstitel van Neder land in de wacht sleepte. Voor H.H.C. betekende de nederlaag een afsluiting van een kampioensperio de van drie jaar (1952-1954). Een der hoogtepunten in de viering van het zilveren jubileum der Katholieke Verkennerij in het district Haarlem: de ken W. N. Zijlstra speldt districts-com- missaris B. Nooy de onderscheiding rid der in de orde van St. Syvester op. 3 en 4 September zal te Parijs de Federation de Sauvetage internationale wedstrijden houden in zwemmend red den en eerste hulp bij ongelukken. Hier aan wordt deelgenomen door Duitsland, Frankrijk, Italië en Nederland. Door het Bestuur van de Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Dren kelingen is in overleg met de Techni sche Commissie van de KNBRD de Ne derlandse ploeg als volgt samengesteld: D. v.d. Berg, Amsterdam; D. van Zonneveld, Haarlem; H. de Redelijk heid, Haarlem; L. Wilbrink, Apeldoorn; en K. van Beelen, Katwijk. De ploeg van de KNBRD zal in de volgende nummers uitkomen: 400 meter gekleed zwemmen; pop duiken in stromend wa ter; werpen met reddingsboei en voorts een speciaal reddingsnummer waarin, na van een varende boot te zijn ge start, een reddingsopdracht moet wor den uitgevoerd. Meer dan 300 kindei-u, van 4-13 jaar, deden Vrijdag mee aan het vacantie- slotfeest, onder auspiciën van de Ka tholieke Vereniging voor het Gezin, af deling Haarlem en georganiseerd door de speeltuinvereniging „Zaaneroord", op wier terrein bij het Spaarne en de Zaanenstraat de wedstrijden en spelle tjes werden gehouden. Het belangrijkste evenement was de 800 meter hardlopen voor jongens. Het parcours liep van de speeltuin naar de Jan Gijzenbrug en via de Floresstraat weer terug. 20 knapen leverden een spannende race, die stellig het hoogte punt was van het feest. De Katholieke Verkennerij in het district Haarlem bestond gisteren vijf entwintig jaar. Dit gedenkwaardige feit is bepaald niet onverbloemd geble ven. Met al het jeugdig vuur en de meeslepende geestdrift, waarover de leden uit het zilveren district beschikken, is gisteren de viering van het jubileum verlopen. Een plechtige Hoogmis in de St. Josephkerk, steekspelen op het terrein van Hageveld en een buitengewoon geanimeerde kampvuur avond op de Kattenberg, dat waren de drie hoogtepunten van de feestdag. Er kwam echter nog een bijzonder hoogtepunt bij: de huldiging van districts commissaris B. Nooy, oprichter van de eerste verkennersgroep in Haarlem, die dus eveneens zijn zilveren jubileum herdacht als lid van de Katholieke Jeugdbeweging en op Hageveld het ridderschap in de orde van Sint Sylves ter mocht aanvaarden. Deze laatste plechtigheid zette wel in het bijzonder luister bij aan de viering van het feest. F. M. Cremers. Het gemeentebestuur van Heemstede was vertegenwoordigd in de persoon van de heer A. Zijlmans. Het officiële programma had een half uur tijd uitgetrokken voor de vlaggen- parade en geen enkele toespeling ge maakt op hetgeen er direct na de vlag- genparade zou gaan geschieden. Noch tans kon men reeds uit de woorden van rector De Wit opmaken, dat er een bij zonder ogenblik stond aan te breken. Twee meter van de microfoon stond districtscommissaris Nooy heel on schuldig te kijken, schijnbaar nog onbe wust van de huldiging, die hem straks ten deel zou vallen. Schijnbaar, want hij had er, zoals hij later verklaarde, wel een flauw vermoeden van, wat hem bo ven het hoofd hing. De St. Josephkerk was gisteren stampvol. Het priesterkoor en het al taar waren heel fraai versierd met ro de en witte dahlia's. De plechtige Hoog mis werd opgedragen door deken W. N. Zijlstra van Haarlem met assistentie van pastoor Th. W. M. van der Lugt uit Den Haag, de eerste districtsaal moezenier van de katholieke verken ners in Haarlem, als diaken, en rector D. de Wit, de huidige districtsaalmoe zenier, als subdiaken. De parochiële Schola Cantorum onder leiding van Jan Laarveld zong de wisselende gezangen. Pastoor Van der Lugt begon in zijn feestpredikatie met er aan te herinne ren, dat Zaterdag de achtste wereld jamboree in Canada was gesloten. Hoe wel het zonder twijfel interessant zou zjjn te weten, hoeveel broodjes er op die jamboree waren verorberd, was het toch van veel meer belang te beseffen, dat er in Canada weer ernstig ge streefd was naar het ideaal van de we reldbroederschap. Pastoor Van der Lugt bekeek de verkennerij nu heel an ders dan hjj 25 jaar geleden gedaan had toen hij de oprichting van de eerste groep in Haarlem mocht meemaken. Maar de basis: het bieden van steun en kracht aan de jeugd, was nog steeds dezelfde gebleven. Hij meende, dat het jubileum een moment van bezieling moest betekenen. De waarde van het verkennen wordt bepaald door wat ie der er persoonlijk van maakt. Pastoor Van der Lugt las de boodschap voor, die de Paus gezonden had tot de deel nemers aan de achtste wereldjamboree en waarin Zijne Heiligheid de verken ners vredeskunstenaars noemt, juist door hun verschillen van ras, kleur en taal. De verkennersgeest moet jullie in de toekomst blijven kenmerken, zo be sloot hij zijn predikatie. Omstreeks twaalf uur verzamelden zich de welpen, verkenners en voortrek kers van het jubilerende district op het terrein van het seminarie Hageveld in Heemstede in aanwezigheid van o.a. de burgemeester van Haarlem, ipr O. P. Advertentie Een duizendkoppige menigte was dingsbrigade en van de Noord Zuid Hol- Zondagmiddag bij „Bad-Zuid" te Zand- landse redding maatschappij. De heer Nooy mag dan menen, aldus rector De Wit, dat zijn 25-jarig jubi leum wegvalt bij het jubileum van de verkennerij in het Haarlemse district, de kerkelijke overheid denkt daar ken nelijk anders over. Luistert u maar eens naar de deken! Deken Zijlstra begon neutraal. De laatste jaren vooral, zo zeide de deken, was wel gebleken, dat vooral de ver kennerij de vorm van jeugdbeweging was, die de jongeren voorbereidt op het maatschappelijk leven en hen vormt in hun godsdienstig bewustzijn. In het dis trict Haarlem is nu 25 jaar lang zegen rijk werk verricht, dank ook zij de leid sters en leiders, die hun gaven en ta lenten aanwendden tot heil van de maatschappij. De districtscommissaris Nooy heeft nu wel gewenst, dat het feest min of meer onpersoonlijk zou verlopen, het was evenzeer waar, dat dit godsdienstig-maatschappelijk werk niet buiten mensen om was verricht. Allen, die maar enigszins insider zijn, weten, dat het vooral één man is ge weest, die 25 jaar lang z'n volle kracht en energie aan de katholieke verkenne rij heeft gewijd, na een cursus in Den Bosch en een wekelijkse training in Am sterdam gevolgd te hebben. Het was de deken daarom een reden tot grote vreugde te kunnen mededelen, dat de Paus op voordracht van de bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Hui- bers, de heer Nooy heeft willen onder scheiden met het ridderschap in de or de van de H. Sylvester, als waardering voor het harde, opofferende en taai-vol gehouden werken en ijveren in dienst van de Katholieke Verkennerij. Het toe kennen van de onderscheiding hield te vens waardering in voor het werk van alle leiders en leidsters in het district Haarlem, zo voegde de deken daaraan toe. Nadat de deken commissaris Nooy de hoge onderscheiding had opgespeld, las hij de bijbehorende pauselijke bulla voor en wenste vervolgens ook de ou ders van commissaris Nooy, die beiden bjj de plechtigheid aanwezig waren, ge luk,alsmede de echtgenote van de ju bilaris en diens kinderen. Spontaan klonk daarna applaus op uit de in car ré opgestelde welpen, verkenners en voortrekkers. Verschillende sprekers voerden daarna nog het woord. De dio cesaan commissaris, ir A. E. Bon- gaerts, wenste jubilaris Nooy en diens vrouw in een hartelijk toespraakje ge luk. De diocesaan aalmoezenier, rector E. Paap. hoopte, dat het feest aanlei ding mocht zijn nog meer ijver in het spel van verkennen aan de dag te leg gen en kapelaan C. Visser van de Heemsteedse St. Bavo-parochie bracht de gelukwensen over van pastoor Van Mierlo. Namens de Nederlandse Pad vinders Vereniging werd het woord ge voerd door ir D. Bonhof en de heer H. Stapel sprak uit naam van het district Haarlem van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap. Wees trouw aan eigen beginsel, zo adviseerde hij. De rij spre kers werd gesloten door de Assistent Districtscommissaris E. Rebholz, die de heer Nooy dankte voor hetgeen hij 25 jaar lang in het district Haarlem had gedaan, en die daarmee de gulden re gel, dat verkenners elkaar onderling voor bewezen diensten niet bedanken, door de uitzondering bevestigde. De mentale training had bij commissaris Nooy steeds op de voorgrond gestaan en hij had zich immer een vriend ge toond. die wist te begeesteren. voort samengekomen om getuige te zijn van een demonstratie met een he licopter bij hef redden van een drenke ling. Op het gereserveerde gedeelte za gen wij o.a. de burgemeester van Zand voort, de korpschef van gemeentepoli tie, de gemeentesecretarissen van Am sterdam en Haarlem in hun kwaliteit van lid van het Strandschap Zandvoort, bestuursleden van de Zandvoortse red- In de ridderzaal van het stadhuis Siegen", de heer F. Kraas, uitte zijn VOOR DE HANDEL: JACOBUS BOELEN. AMSTERDAM heeft Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, Zaterdagmiddag een aantal leden ontvangen van „Sportfreunde Siegen", een Duitse sportgroep van 85 jongens en meisjes, die na een tiendaags bezoek aan het Westen van Nederland, morgen weer naar hun woonplaats terugreizen. Zij hebben op uitnodiging van de T.T.T.V. „Heemstede" in verschillende plaatsen tafeltennis-, voetbal- en volleybalwed strijden gespeeld en zich met o.a. Rotterdam gemeten op het athletiek- terrein. Een paar weken geleden be zochten Haarlemse, sportbeoefenaars (w.o. softballers en tafeltennissers Mudersbach en Siegen, waar de basis werd gelegd voor een jaarlijks con tilssea Haarlem en Siegen. De burgemeester zei verheugd te Z?n ,?ver de huidige uitstekende ver standhouding tussen beide landen, wel ke zich de laatste jaren vooral mani festeert in sportuitwisselingen. „Dat het initiatief daartoe niet uitgaat van de overheid, maar van de verenigin gen zelf, die spontaan en enthousiast de internationale band trachten te ver sterken. vind ik hoopvol." Een bestuurslid van „Sportfreunde dankbaarheid over de gastvrijheid en vriendschap, waarmede Nederland en in het bijzonder Haarlem en omstre ken, de gasten tegemoet is gekomen. Hij bood mr. Cremers een miniatuur mijnlampje aan, in een aardige glan zende vorm uitgevoerd. Tenslotte verzekerde de heer P. M. Beyen, vice-voorzitter van de Neder landse Volleybalbond, het volgend jaar, indien de mogelijkheden aanwezig zul len zijn, weer met sterke teams naar Duitsland te komen. De resultaten, die „Siegen" de vorige week in Haarlem en andere steden ge boekt heeft zijn geen maatstaf voor de krachtsverhoudingen, aangezien' op de eerste plaats de buitenlanders niet met hun sterkste ploegen waren geko men en verder vele spelers door de lome dagen aan het strand doorge bracht, te weinig fut konden opbren gen om bijv. op de sintelbaan grootse prestaties te leveren. Adspirant- en junioren-voetballers van „Siegen" speelden tegen H.B.C. en T.Y.B.B. De jonge knapen demon streerden knap spel en wonnen van de H.B.C.-ers met 190. De Heemsteedse juniores wisten echter met 13 te zege vieren. i De helicopter arriveerde omstreeks drie uur op het afgebakende gedeelte van het strand, waar aan het vliegtuig een schepnet van bijzondere constructie werd bevestigd. Inmiddels was de „drenkeling" in zee gebracht en kwam de helicopter in beweging. Na enkele rondjes gedraaid te hebben, daalde de helicopter tot vlak boven zee, het schep net verdween onder water en de dren keling werd uit zee geschept en op het strand gedeponeerd. Tussen het „alarm" en de „redding" verliepen ver scheidene minuten en naar onze mening zou een „echte" drenkeling intussen wel verdronken zijn geweest. Nu was het een jongedame die de zwemkunst uitstekend beheerste en dus de tijd had om haar „redding" af te wachten. Deskundigen op het gebied van het reddingswezen verklaarden ons des gevraagd sceptisch te staan tegenover het practische nut van een helicopter bij het reddingswerk op het strand. Er verloopt te vee] tijd voordat de drenkeling door de helicopter bereikt is. Een helicopter zou alleen nut hebben en dan ook probaat kunnen wer ken als deze onafgebroken boven een beperkt strandgedeelte heen en weer zou vliegen, zodat de piloot a'Je baders en zwemmers in de zee vóór dat strandvlak voortdurend zou kunnen observeren. Hij zou dan als het ware een badman-in-de-lucht moeten zijn! Een systeem van mobilofoonverbin dingen zou hem dan in onafgebroken contact met de reddingsposten op het strand moeten houden. Kapelaan Steenman gaat de parochie van de H. Agatha te Zandvoort ver laten en wordt kapelaan in Den Haag in de parochie van O.L. Vrouw van Goeden Raad. Hij is in 1951 priester gewijd, waarna hij benoemd werd te De Kwakel en in 1953 te Zandvoort. In zijr plaats is te Zandvoort benoemd kapelaan L. Cornelis, die sinds 1953 kapelaan is in de parochie van O.L. Vrouwe Presentatie te Alkemade. Hij werd in 1927 geboren en in 1953 pries ter gewijd. Half - Santpoort verkeerde Zaterdaga vond in ongerustheid toen om 8 uur in specteur Van Buuren voor de micro foon in het Burgemeester Rijkenspark, waar enige duizenden met de Oranje verenigingen een verlaat Koninginne- feest gingen vieren, een poging deed twee Santpoortse jongens op te spo ren. De 5-jarige Rude ten Wolde uit de Cremerlaan en de 9-jarige Johan Jan sen uit de Hyacinthenstraat waren al sinds 's middags 2 uur zoek en de mo gelijkheid was niet uitgesloten, dat zij toen al naar het park waren gegaan om verzekerd te zijn van 'n gratis plaats je. Het bleek ijdele hoop. De jongens kwamen niet boven water. Achteraf blijkt, dat nog een tweede zoon uit het gezin Jansen de wijde we reld ingetrokken was. Die werd 's avonds om half tien door een oudere broer ge vonden. Hij was een tijdje met de an dere twee opgetrokken en toen zijn ei gen weg gegaan. Maar uit wat hij wist te vertellen konden de andere twee spoe dig opgespoord worden. Hier en daar en overal spelend was het bij hen niet op gekomen, dat de ouders wel eens onge rust konden worden. Een vierde Sant poorter werd 's nachts om half drie bij Zandvoort aangetroffen en veilig thuisgebracht. Gedeputeerde Staten van Noordhol land zijn van plan in de Leidsevaart te Heemstede een keersluis te bouwen. Op verzoek van B. en W. van Heem stede kan deze sluis gebouwd worden in combinatie met een brug voor voet gangers en wielrijders. De provincie heeft men bereid gevonden de gecom bineerde bouw te doen plaats hebben. De gemeente Heemstede betaalt slechts hetgeen de combinatie meer zal kos ten dan de keersluis zonder brug. B. en W. stellen de raad dan ook voor een crediet van 21.500.- beschikbaar te stellen, zijnde de kosten, die het bou wen van de brug zal vorderen. In zijn antwoord op de vele huldi gingstoespraken zeide de heer Nooy zich wel van iets bewust te zijn ge weest, maar door deze plechtigheid toch overrompeld te zijn geraakt. Sinds hij in de Amsterdamstraat met zes jon gens begonnen was het spel van verken nen te spelen, nu 25 jaai geleden, had hij er geen ogenblik spijt van gehad. Hij vond het bijzonder plezierig, dat ook zijn echtgenote en ouders, die zoveel van de lasten, verbonden aan zijn lid maatschap van de Katholieke Verken nerij, hadden moeten dragen, in de hul de betrokken waren. Tot slot wekte hjj de feestvierende verkenners op hun ide alen steeds meer aan anderen over te dragen. Nadat het „Hoort zegt het voort" over het veld had geklonken, verza melden zich verkenners en welpen ieder aan een kant voor het onderne men van een rallye op hun zilveren commissaris. Op het sein stormden allen toe, vergeefs tegengehouden door de met stokken bewapende voor trekkers, en binnen weinige seconden was commissaris Nooy hoog gezeten op de schouders van de enthousiaste verkenners. De middag werd verder doorgebracht met gezellige steekspelen. Twee wel pennesten eindigden gelijk: het welpen nest van de St. Stanilausgroep uit Heemstede en dat van de St. Francis- cusgroep van het Kleverpark te Haar lem. Zo kon het gebeuren, dat de heer Nooy zijn zoontje Paul de prijs kon uit reiken. Bij de verkenners kwam de St. Laurentiusgroep als winnnaar uit de bus. Een nest hikepannen was de prijs. Op de Kattenberg in het Kenaupark werd 's avonds een bijzonder genoeg lijk en veel belangstelling trekkend kampvuur gehouden, waaraan een mars door de St. Jorisband door de binnenstad van Haarlem voorafgegaan was. Voordat de vlag werd gehesen, droeg Ben Gunneman een fraai gedicht voor, waarin 25 jaar katholieke verkennerij in het district Haarlem bezongen werd. Na het hijsen van de vlag stormden van vier kanten, de vier windhoeken, fakkeldragers aan, die de brand staken in de houtstapel. Aalmoezenier De Wit zegende het vuur en na deze ceremonie werd „Hoort zegt het voort" aangehe ven Onder leiding van oubaas Vahr- meyer werd een vlot programma af gewerkt, waarin ook het publiek „op het schellinkje" betrokken werd. Met overgave werd er gezongen en met plezier geluisterd naar de schetsies. Men kondigde nog aan, dat de Eek hoornpatrouille van de St. Hubertus- groep op de derde plaats was geëindigd in patrouillewedstrijden, die in Brabant waren gehouden. Het hoogtepunt van de kampvuur- avond was hef optreden van de St. Joris band in een Schotse show, die nagenoeg perfect werd afgewerkt en veel bewon dering oogstte bij de karapvuurgenoten en het overige publiek. Het daverende feest, waarmee de ka tholieke Verkennerij haar zilveren be staan in het district Haarlem heeft ge vierd, heeft nog een staartje in de vorm van een grote jubileum-wandel tocht. Men kan zich daarvoor tot 31 Augustus opgeven. Op de Jansweg ter hoogte van het Stationsplein kwam Zaterdagavond kwart voor 8 een personenauto, rijden de in de richting Noord, in botsing met een bromfiets, bestuurd door de 40- jarige Haarlemmer C. A. M„ doordat de laatste plotseling moest remmen voor twee naar links uitwijkende fietsers. M. werd op het wegdek geslingerd en moest met een scheurwond boven het linker oog naar de Mariastichting worden over gebracht. De bromfiets was zwaar, de auto licht beschadigd. Voor het eerst sedert enige jaren is de honkbal jeugdtitel van Nederland niet in het bezit gekomen van een Haarlems team. In de finale werden de H.C.K.ers geklopt door het Rotter damse Neptunus (20) in een dikwijls fraaie wedstrijd. Overigens is de prestatie van de Haarlemse jeugd honkballers nog uit stekend. want een eervolle tweede plaats werd bezet. Het onderling tournement, dat de R.K tennisvereniging „Bastione" te Haarlem jaarlijks organiseert is steeds, opnieuw een der hoogtepunten van het seizoen, ook al omdat alle leden er aan deel kunnen nemen. Zaterdag en Zondag was het weer zover. Geheel het afgelopen weekeinde is er op de banen van het tennispark Wimbledon in Overveen met plezier, ingespannen, fel, maar bovenal spor tief gestreden, niet om de fraaie prij zen, louter om het genoegen, dat een degelijke wedstrijdpartij ieder vermag te bieden. Agnes Smit en Kees Boutel- lier eindigden met de beste gemiddel den en waren dus de winnaars van het tournement. Mejuffrouw Smit kreeg als wisselprijs een obelisk mee naar huis, die beschikbaar was gesteld door het bestuur van T.Y.B.B. De andere wisselprijs was een fraaie candelabre, vervaardigd door pater J. C. Mole naar. Pater Molenaar is gedurende zijn verlof in Nederland een trouw en en thousiast lid \an „Bastione" geweest. Zaterdag is hem ter gelegenheid van zijn terugkeer naar Afrika een af scheidsavond bereid ten huize van een der leden. Bij die gelegenheid is hem namens de vereniging een boekwerk aangeboden. De Haarlemse vereniging „De Spaar- nebrommers" organiseerde Zondag een puzzlerit voor bromffetsers. Het par cours liep van Haarlem naar IJmuiden en via Spaamdam weer terug en wa» 44 kilometer lang. Aar. deze tweede grote bromfietstour van dit jaar (de eerste viel in de Sportweek) namen Amsterdammers, Hillegommers enz. deel. De Haarlemmers waren ech ter duidelijk de sterksten. De uitslag luidt: 1. N. Meiland, 2. L. Weber, 3. Bronkhorst. 4. Staf. 5. Loenen. 6. Schiefer, 7. v.d. Reep (al len uit Haarlem).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3