Nederlands hockeyteam dwingt Indië verdiend gelijk spel (1-1) af Enthousiast spelend Oranjeteam tegen Olympische kampioen Donner heeft weinig moeite met Venezolaan Medina Nederlandse athleten verliezen opnieuw van de Belgen GERINGERE VERSCHILLEN DE STEMMING NA AFLOOP De Jong leidt in Europees kampioenschap 01. jollen De eerste vrucht van een nieuwe tijd Koch onttroont Klingers Fanny Blankers ontgaat record Amazone verslaat Llewellyn Eerste zege na acht ronden Gecombineerde Duitse ploeg naar Melbourne LOFZANG OP HET MODERNE AMATEURISME Kanokampioenschap Foutieve ring bij kogelstoten HONKBALZEGE OP AMERIKANEN TOURNOOI IN GOTHENBURG Engelsman Pickering van Dover naar Calais Blauw Wit degradeert Record 4x400 meter met 0.4 sec. verbeterd Meningsverschil over de conditie Oost en West tot over eenstemming gekomen Tweemaal 2 km-zwem- men; tweemaal Jansje Koster MAANDAG 29 AUGUSTUS 1955 PAGINA 5 (Van onze sportredacteur) AMSTELVEEN, Zondagmiddag. De beloning is er nu al. Nederlands herboren hockeyteam, sedert zeven maanden onder de hoede van een man uit het land der specialisten, Rex Norris, heeft in een weergaloos duel op de zware grasmat van het Wagener stadion de hockeygrootmeesters uit Indië een gelijk spel van 11 afgedwongen. Ondanks het feit, dat het feitelijke seizoen nog moet beginnen, ondanks de handicap dus van een zekere mate van onge oefendheid heeft het Oranjeteam zijn candidatuur voor Melbourne 1956 nu al gesteld. Tegen de virtuozen, de balgoochelaars uit Indië ^vas dit gelijke spel een morele overwinning. Het was namelijk een i,verdiende" uitslag. Het was voorts de eerste triomph van Neder lands meest vooruitstrevende sportbond, de eerste beloning voor met enthousiasme en overgave oefenende corypheeën van het nationale hockey, een lofzang op het amateurisme in zijn meest sublieme hioderne gedaante. Met de moed van ware Oranje-leeuwen heeft Nederlands hockey team zich geweerd tegen de sterke selectie van de Indische touring- Ploeg, die met een uitgebreide Europese tournée zijn voorbereidingen Voor de komende Olympische Spelen is begonnen. De Nederlandse Ploeg toonde zich in deze gedaante een onverwacht sterke tegen stander, die met de rust zelfs een voorsprong van 10 had en die zich in de tweede helft geen moment liet overrompelen. Ook niet toen de gelijkmaker was gescoord en de vermoeidheid een woordje mee ging spreken. Tegenover de meer gesublimeerde, de gladdere techniek en het iets gemakkelijker spel van Indië plaatste het Oranjeteam behalve het enthousiasme óók de techniek en de effectieve aanval. Het hield de balans precies in evenwicht. WÊÈm mm I In Het Zoute: Zwemmen of naar huis! HH Het was een interland au grand complet. Het Nederlands Olympisch Comité was vertegenwoordigd door zijn president, dr. J. Linthorst Ho- man, en de secretaris-penningmeester, dr J. N. van den Houten. Men zag in het knusse Amstelveense home al de „groten" uit de tijd van de oude glorie, van Londen 1948 en Helsinki 1952. Zelfs de aanvoerder van het Bel gische hockeyteam, Goossens, was er om het dit duel tussen de exponenten Van het Europese en het Aziatische hockey te kunnen volgen, pat was immers de achtergrond van deze wed- siciiH Onder de tientallen die na het laa tste fluitsignaal het veld opstorm- nen nm de Oranjehemden te relicite- ?en was behalve coach Rein de Waal tii óefenmeester Norris gedurende v, strijd twee nerveus op hun plaat sje. schuifelende „verantwoordelij ken" dan ook de Belg Goossens, die zijn voornaamste tegenstander in tal van derbies tussen Nederland en België, Henk Bouwman, om de hals Viel om zo deze Europese triomph te Vieren. Wat was men overigens voorzichtig ëestemd voor dc wedstryd begon. Met de stevige nederlagen, de laatste tyd tegen de Indiërs geleden, nog vers in het geheugen, geloofde niemand in een Nederlands succes. Het was zo de stem ming van' „ze tde Nederlanders) kunnen nu eens echt hun eigen spelletje spelen, want de uitslag is onbelangrijk deze keer". Inderdaad, zo dacht men bui ten de lijnen m het tot de laatste plaats toe bezette Wagener-stadion. Op het veld ül0" ren echter elf spelers, die iets heel Van z'ns waren. Zeker, ze heb- W- 00r een groot deel hun eigen spel letje gespeeld, maar tevens met de gedachte om een zo goed mogelijk, het liefst een verrassend resultaat te be reiken. Welnu 't is gelukt! De Indische wind, die door het Nederlandse hockey Waait dank zij de regie van oefenmees- ter Norris, heeft de ploeg van Indie zo- Waar aan het wankelen weten te bren- *«n. Echte tegenstander De grootste verdienste van het Neder- team i8 wei geweest, dat het in frenstanflKfT<>?-st de indiërs zoveel te- te bieden dat zij hun eigen, ^perienre speUetje niet volledig heb ben kunnen spelen. vVas het altijd niet zo, dat Indië bij de gratie van de zwak ke tegenstand van alle andere ploegen steeds een spelletje wist te ontwikke len, waaraan iedereen zich heeft kun nen vergapen? Dank zij die zwakke te geleden het bericht kwam dat er de mogelijkheid bestond om tegen Indië te spelen. Inderhaast is men toen, nog ge handicapt door het feit dat enkele spe lers met vacantie waren, aan een trai ningsprogramma begonnen. Van een Nederlands elftal dat in zijn allerbeste conditie verkeerde kon dan ook niet ge sproken worden. Het Nederlands elftal had één debu tant. In de achterhoede was in de plaats van Vorstman de Amersf oorter Keulen op gesteld. Hij heeft zich voortreffelijk ge weerd. Gespeend van alle, voor een nieuweling toch begrijpelijke, nervositeit onderbrak hij tal van Indische aanval len op resolute wijze en met een be wonderenswaardige stickvastheid. Trou wens de gehele Nederlandse achterhoe de kan op een uitstekende wedstrijd te rugzien. Mulder deed in het doel goede dingen, Drijver gaf geen enkele keer de indruk geheel ongetraind te zijn en ook de kanthalves Van Dijck en Wagener en aanvoerder Loggere stonden uefensief hun mannetje. Van Dijck ontpopte zich opnieuw als een speler van bijzondere klasse; de fijne technicus die dank zij deze vaardigheid in tal van moeilijke situaties voor prachtige oplossingen zorgde. Het lag voor de hand, dat de aanval zich minder kon onderscheiden. Over het geheel genomen was Indië namelijk de gehele wedstrijd iets in de meerderheid, zodat het accent toch wel enigszins op de verdediging kwam te liggen. Dat was overigens geen belet sel voor het opbouwen van vele goede aanvallen, waarin Bouwman en Van Grimbergen zich ieder op hun manier onderscheidden. Bouwman als de man die ondanks de handicap van een zwak ke lichamelijke conditie voor talrijke verrassende openingen kon zorgen, Van Grimbergen als de onvermoeibare en handige schakelspeler. Dat er in het Indische land sinds de De meeste spanning in de Zondag op het Noordhollandsch Kanaal in Am sterdam-Noord gehouden kortebaan- kampioenschappen leverde de finale in de k-1 klasse bü de heren op, waar in Koch, titelhouder Klingers en Bo- beldijk boord aan boord om centime ters winst streden. Het verschil op de eindstreep was nauwelijks zichtbaar: Koch behaalde de titel met 0.3 sec. voorsprong op Klingers, die op zijn beurt weer Bobeldijk 0.3 sec. achter zich liet. De uitslagen luiden: k-1 Heren: 1 en kampioen van Neder land: Koch 2.01.5; Klingers 2.01.8; 3. Bobeldijk 2.02.1. k-1 Dames: 1. En kampioene van Nederland: mevr. G. Klingers-Bosschie- ter 2.22.0; 2. Mej. van Zantvoort 2.25.8; 3. Mevr. C. Los-Paasen 2.26.6. k-2 Heren: 1. En kampioen van Ne derland: Koch en Kwast (Zaandam) 1.50.0; 2. Daman en de Haan (Wormer) 1.58.6; 3. Sevriens en Geurts (Eindho ven) 1.59.6. k-2 Dames: 1. En kampioen van Ne derland: mevr. C. Los-Paassen en mevr. G. Klingers-Bosschieter (Zaandam) 2.08.0; 2. mej. A. Vrenegoor en mej. W. Oostenbroek (Haarlem) 2.10.1. k-4 Heren: 1. En kampioen van Ne derland: Geulen (Za^nd^m) 1.43 0. 2. Quo Vadis (Koog a. d. Zaan) 1.45.4. De Nederlandse Voorwaartsen ste ken hun vreugde over het door Hooghiemstra gemaakte doelpunt niet onder stoelen of banken. Het Nederlands hockeyelftal heeft de leiding genomen. De twee jui chende Oranjehemden zijn Van Grimbergen (links) en Hooghiem stra. - V- - slt Door een organisatorische fout Is Fanny Blankers-Koen geen Nederland se recordhoudster voor het kogelstoten geworden. Tijdens nationale atletiek wedstrijden te Rhenen stootte zij de ko gel 12.52 meter ver, hetgeen een nieuw Nederlands record zou hebben betekend, indien de organisatoren haar niet per abuis deze prestatie in de niet-officiële ring hadden laten verrichten. BÜ deze wedstrijden waren nl. twee ringen, de officiële en de niet-officiële. Juist het nummer kogelstoten voor da mes werd in de niet-officiële ring af gewerkt. Het Nederlands record staat sedert 3 Augustus 1941 met 12.375 meter op naam van Jo van Schouwen-Cramer. De afstand van Fanny Blankers-Koen was dus 14% cm groter. Toen ze hoorde, dat het record niet kon worden erkend, heeft zij geprobeerd om in de officiële ring haar prestatie te herhalen. Dit mis lukte evenwel. Tijdens het internationaal concours- hippique in Het Zoute (België) het laatste dat aan het concours-hippique te Rotterdam voorafgaat heeft de Britse amazone, mej. Radcliffe, met „Shepherds Bush" na spannende strijd met de bekende Britse ruiter It. kolo nel Llewellyn op „Foxhunter" een in- ternationaal springconcours gewonnen. Mej. Radcliffe legde het barrage-par- cours, waarvoor zich zeven combina ties hadden geplaatst, foutloos af in de tijd van 47 sec. Lt. kol. Llewellyn reed met de legendarische springer „Fox hunter" eveneens zonder fouten, doch zijn tijd was 3,3 sec. langer. De AmerP kaan W. Steinkraus met „Night Bowl werd derde (4 ftn., 51,1 sec.) en de wereldkampioen Winkler (Did.) klas seerde zich met „Skala" vierde (8 ftn., 42 sec.). In Amsterdam heeft een bondsnegen- tal van de Koninklijke Nederlandse Honkbalbond met 4-3 gewonnen van de Warcom Flyers, een team samengesteld uit Amerikaanse piloten, die in Wies- baden gestationneerd zijn. Te Haelsingborg is de voetbalwedstmd tussen Zweden en Finland geëindigd in een Zweedse zege: 3—0. Het was Zaterdag een drukke dag tn het interzonaal schaaktournooi te Gothenburg. Er waren nog zeven par tijen uit de drie vorige ronden uit te spelen, daarvan moesten zowel Medina als Sliwa er drie spelen, terwijl Fuderer er nog twee voor zijn rekening had te nemen. Voorts werd ook de partij Bronstein- Stahlberg gespeeld uit de eerste ronde van het toumooi, welke door ziekte van Stahlberg nog niet gespeeld kon wor den. De partij werd afgebroken. Zoals verwacht mocht worden versloeg Don ner de Zuidamerikaan Medina. Sliwa deed nog enige zetten tegen Bisguier en gaf toen de hopeloze partij op. De Amerikaan verdween snel met zijn zwembroek naar het strand. Tegen Panno probeerde Sliwa nog uren lang te winnen. Tegen de rotsvaste verde diging van de jonge Argentijn was ech ter niets te beginnen. Medina dacht er tegen Szabo lang over na eer hij de ko ning omlegde. De Venezolaan geeft ken nelijk niet graag op, want ook tegen Donner dacht hij in een volkomen ho peloze stelling nog een half uur na, al vorens hij zich ook hier gewonnen gaf. Fuderer heeft zijn partij tegen Naj- dorf uit de zesde ronde in schitterende stijl gewonnen. Het slot was een waar dige bekroning van deze op zeer hoog peil staande partij. Tegen Guimard gaf hij na vijf zetten gespeeld te hebben op. De voortzetting van de partij Donner (Nederland)—Medina (Venezuela) uit de achtste ronde was: afgebroken stand: wit Donner: kg3, td4, pc3, pionnen a3, b4, e3, f2, g4, h4; zwart Medina: kg8, td6, pf6, pionnen a6, c4, d5, f7, g7, h0. Zwart had de volgende zet onder couvert afgegeven: 41Td6-c6; 42. f2-f3 Kg3-f8; 43. g4-g5Wit had geen haast. Voorzichtiger was eerst Kf2 geweest. 43h6xg5; 44. h4xg5, Pf6-e8; 45. Td4xd5, Pe8-c7; 46. Td5-d2, Pc7-b5; 47. Pc3-bl, c4-c3; 48. Td2-c2, Tc6-c4; 49. Kg3-f2, Tc4-h4. A5 leek hier sterk om de damevleu gel te liquideren. Er volgt echter 50) a5: ta4, 51) pc3: tc4, 52) a6 pc3: 53) a7 pe4+ 54) kei ta4 55) tc8+ en wint de toren. De rest wordt door Donner feil loos afgespeeld. 50. Kf2-e2, Th4-hl; 51. Pblxc3, Pb5xa3; 52. Tc2-a2, Thl-h2 schaak; 53. Ke2-d3, Th2xa2; 54. Pc3xa2, Kf8-e7; 55. Pa2-c3, Ke7-d6; 56. f3-f4, g7-g6; 57. e3-e4, Kd6- e6; 58. Pc3-a4, Ke6-d6; 59. Pa4-c5, Kd6- c6; 60. Pc5xa6, Kc6-b5; 61. Pa6-c7 schaak, Kb5xb4; 62. Kd3-d4, Pa3-c4; 63. Pc7- e8, Kb4-b5; 64. e4-e5, Pc4-d2; 65. Kd4- d5, Pd2-f3: 66. Pe8-d6 schaak, Kb5-b6: 67. Pd6xf7, Kb6-c7; 68. Pf7-hg, zwart geeft op. Eindstand: wit Donner: Kd5, Ph8, pionnen e5, f4, g5. Zwart Medina: Kc7, Pf3, pion op g6. De uitslagen luiden: zesde ronde: FudererNajdorf 10, SliwaMedina 10, Zevende ronde: MedinaSzabo 01, Bis guier—Sliwa 1—0. Guimard—Fuderer 1—0. Achtste rondeDonnerMedina 10, Sliwa —Panno De stand na de achtste ronde luidt: 1 Bronstein (Rusland) 5% punt -4- 1 uit gestelde partij. 2 Panno (Arg.) 5% punt. 3/4 üivitsky (Rusland) en Szabo (Hong.) ieder 5 pnt. 5 Filip TsjSI.) 4% pnt. 6 t/m 9 Keres (Rusland). Spassky (Rus land), Pilnik (Arg.) en Fuderer (Joegosl.), ieder 4 punten (uit 7 partijen). 10 Rabar (Joegosl.) 4 pnt. 11 Stahlberg (Zweden) 3% pnt 2 uitgestelde partijen. 12/13 Gelier (Rusland) en Petrosian (Rusland), ieder 3% pnt. (uit 7). 14/15 Guimard (Arg.) 3 pnt (uit 7) en Pachman (Tsj. SI.) 3 pnt. 1 uitgestelde partij. 16/17 Donner (Ned.) en Sliwa (Polen), ieder 3 pnt. 18. Najdorf (Arg.) 2% pnt. (uit 7). 19/20/21 Medina (Venezuela), Bisguier (V.S.) en Unzicker De 34-jarige Bill Pickering is er in geslaagd het Kanaal over te zwemmen. Pickering startte Vrijdagavond om 8.36 uur bij Dover, de St. Margaretsbaai, en kwam Zaterdagmorgen om 9.42 uur te Caiais aan. Tegen liet advies van de schipper. Jack Burwill, in was Pickering aan de tocht begonnen. Hij had reeds een maand gewacht op gunstige weersomstandig heden en hoewel deze ook Vrijdagavond nog als ..ongunstig" werden aangegeven, besloot hij de tocht toch maar te wagen „om zijn stadgenoten waar voor hun geld te geven" zoals hij het zelf uit drukte. Dezen hadden namelijkhet geld bijeengebracht voor de onkosten van de Kanaalzwemmer, maar ongeduldig door het lange uitstel hacfden zij een ultimatum gezonden: „zwemmen of naar huis komen." De tijd van Pickering betekent een nieuw record voor de richting Enge landFrankrijk, aldus heeft de Kanaal- zwemcommissie besloten. Blauw Wit moet degraderen vit de eerste klasse van de honkbalcompetitie. In de beslissingswedstrijd verloren de Amsterdammers met 2—4. Verdere uit slagen: Promotie Overgangski.: HEDW Thor 1—4; Promotie Tweede Klasse HollandBloemendaal 2412. Betrekkelijk weinig publiek - er waren circa 2000 oeschouwers is getuige geweest van de zoveelste Nederlandse nederlaag in dit seizoen, nu in de athle- tiekontmoeting tussen Nederland en België op de sintelbaan aan de Laan van Poot in Den Haag. De Belgen vergaarden 220.5 punten, de Nederlanders 197.5 pun.- ten. De verwachtingen bij de Nederlan ders waren overigens niet hoog gespan- genstand immers konden de Indiërs hun technische en tactische bekwaam heden volledig uitleven. Nu echter was de tegenstand te groot. De Nederlan- ders, snel en ook bekwaam, gunden hun tegenstanders niet de vrijheid van han delen die uodig is voor het geven van een demonstratie. Integendeel, de In diërs kwamen al spoedig tot de ontdek king dat de Oranjehemden dank zij de lessen van de heer Norris talloze malen tot acties en combinaties kwamen, die precies dezelfde waren als waarmee zij hun tegenstanders plachten te verschal ken. Men zou na deze ontmoeting bijna ge neigd zijn zich af te vragen wat er ge beurd zou zijn als deze wedstrijd eens een haïf jaar later was gespeeld. N, stond er een ^oegin het veld elnrhaïf0Ujaar" tatertpeefd.^ fmmers stond er een ploeg ir'het veld, die men nauwelijks voorbereid moeht noemen. Tal van spelers be0^?"d®"kad" tief een zomersport toen enkele w (Van onze hockey- medewerker) Het eindsignaal van scheidsrechter Rog ge had nauwelijks geklonken of de ruim 7000 toeschouwers richt ten zich als één man op °tn met een langdurig en bitbundig applaus van hun enthousiasme over het prachtige resultaat van het Nederl. hockey elftal blijk te geven. Een ieder was er van over tuigd: hockey van dit ge halte is door geen enkele Nederlandse ploeg ooit geleverd. De enige man in het stadion, die na de wed strijd niet onverdeeld zijn tevredenheid over de Prestaties kon uitspreken, Vas de Indische trainer Van de Nederlandse ploeg, nex Norris. Dank zij zijn Uitstekende training heb ben onze spelers in tech nisch opzicht reeds veel geleerd. Norris noemde °hze landgenoten in tech nisch opzicht dan ook "bikomen gelijkwaardig ®an de Indiërs. Hij voeg-- Wat het laatste betreft kon de heer Quarles van Ufford het eens zijn m<H Norris, maar voor h<=t overige had de secretaris van de K.N.H.B. en voor zitter van de F.I.H. een geheel andere visie op deze wedstrijd. Op onze vraag n.l., wat zijn gedachten waren, was het antwoord: „Op de eerste plaats ben ik dol- de er echter aan toe, dat ®an de physieke conditie ^an de spelers nog zeer veel ontbreekt, hetgeen eigens hem bewezen V^erd door de inzinking, hie zij kregen bij het in gaan van het laatste vvartier van de wedstrijd. •.Eenmaal training in de week is veel te weinig, uit zou minstens twee en hefst drie maal moeten geschieden". Desondanks Was trainer Norris over het bereikte resultaat „sa tisfied". gelukkig. Het is gebleken, dat het verschil tussen Indië en Nederland sterk verminderd is sinds 1948 en 1952. Wij zijn op de goede weg, dank zij de training van Norris en bovendien heeft de condi tie-training van Chris Berger al goede resultaten afgeworpen, hetgeen ge bleken is in het laatste kwartier van de wedstrijd, toen onze jongens stand wisten te houden tegen de zware aanvallen van de Indiërs". Coach Rein de Waal, die met een stralend ge zicht even om de hoek van de kleedkamer kwam kijken, had weer een an dere kijk: „physiek was alles nog niet voor de volle 100 pet., maar dat vind ik juist zo leuk!" Kennelijk doelde hij hier bij op hetgeen ons nog te wachten staat en waartoe deze ploeg straks in staat zal zijn als het trainings programma is afgewerkt. Op een vraag, of dit de sterkste combinatie van de Indiërs was, antwoord de Rein de Waal, dat hem verteld was, dat een an dere combinatie thans een tournée door Nieuw Zee land maakte, maar dat die bestond uit oud-inter nationals. De combinatie, die door Europa trekt, zal straks ook in Melbourne uitkomen. Inderdaad moet deze Indische ploeg dus sis de sterkste worden beschouwd. Volledigheidshalve wil den wij de opinie van In dische zijde op deze ont moeting niet missen. De heer SJaitra een der managers vertelde, dat in de eerste helft van de wedstrijd zijn team zeker drie kansen door pecii had gemist en dat daar door de doelpunten waren uitgebleven. Anders had den wij zeker gewonnen, zei de heer Maitra. Des ondanks zei hij, dat hij de Nederlandse ploeg zeer goed vond: „tenslotte is Nederland ook de tweede hockey-natie". Onze vraag, of hij het Oranjeteam thans sterker achtte dan Pakistan, be antwoordde hij met na druk bevestigend. Vol gens de heer Maitra was dit Indische team niet het sterkste dat zijn land op de been kon brengen. Ten slotte vertelde hij nog, dat dit de eerste draw van de Europese tournee is ge weest en dat de Neder landers verreweg de sterkste tegenstanders waren, die zij tot nu toe hadden ontmoet. jongste Olympische Spelen ook het een en ander veranderd is, bleek uit de samenstelling van het team van Indië. Slechts twee spelers, doelman Francis en rechtsbinnen Balbtr, maakten deel uit van de ploeg die in 1952 het Olym pisch goud heeft veroverd. Al de ande ren waren jongeren, lieden van 20 tot 24 jaar, die de plaatsen van de ouderen hebben ingenomen. Feitelijk is het beeld van de wed strijd zo geweest, dat de Indiërs meer in de aanval zjjn geweest zonder dat zij zich dikwijls een gerede scoringskans tegen de Nederlandse defensie wisten te verschaffen, terwijl juist vrijwel elke Nederlandse aanval gevaarlijk was. Zo belandde eens een schot van Van Erven Dorens vlak naast de paal, terwijl kort erna Van Dijck zo'n voortreffelijke breedtepass gaf, dat Van Grimbergen, toen hij de bal stopte, meteen een vrij veld voor zich had. De kwieke rechts binnen stormde meteen op het IndiSche doei af en schoot in volle vaart. Doel man Francis kon de bal nog juist uit de benedenhoek werken. Even werd het benauwd voor het Nederlandse doel. iJruver was tijdelijk buiten gevecht ge steld en in die periode lanceerde Ir.dië enkele gevaarlijke aanvallen, die met veel moeite onschadelijk gemaakt kon den worden. Maar Nederland had toch het eerst succes en niemand verwonder de zich er eigenlijk nog over, zo was men al gewend aan de sterkte van de Nederlandse tegenstand. De Oranjehemden kregen een straf- corner toegewezen, de tweede reeds. Van Grimbergen was bij een door braak in de slagcirkel gemangeld. Het werd een strafcorner volgens het bekende recept. Hooghiemstra nam de bal en holde meteen naar het In dische doel. Bouwman stopte en Van Erven Dorens schoot meteen hard in de richting van het doel. Daar stond Hooghiemstra al gereed om de bal nog even van richting te veranderen. Toen was er voor geen der Indische verdedigers een schijn van kans meer om nog redding te brengen. De tweede heut begon moeilijk voor de Nederlanders. De Indiërs pakten de zaken energiek aan en zetten de Neder landse defensie daardoor enige tijd zo onder druk, dat de situatie critiek leek te worden. Maar zover lieten de Oran jehemden het niet komen. Plotseling was de strijdlust van de eerste helft weer- hervonden en meteen ontstonden weer gevaarlijke aanvallen. Zo werkte Van Erven Dorens zich, afgezwenkt naar links, alleen door de Indische ver dediging. De aanval had geen succes, want bij de voorzet stond Van Grim bergen juist buitenspel. Kort erna moesten er vijf Indiërs aan te pas ko men om opluchting te brengen na een scherpe voorzet van Van Grimbergen. De terugkomende bal werd door Bouw man hoog over geschoten. Toen kwam plotseling de gelijkmaker. Indië kreeg een strafcorner te nemen. De bal werd in eerste instantie wel door Mulder ge stopt, maar de van rechts toegelopen middenvoor Susai schoot meteen erna opnieuw en toen was het raak 1-1. Opvallende dingen gebeurden er daar na niet meer. Wel toonde de Neder landse ploeg ekenen van vermoeidheid, maar ondanks dat kon men de Indische Doelman Mulder heeft het soms niet gemakkelijk gehad. Hier ziet men, hoe hij met een snelle reactie de bal uit de doelmond weet te werken. Debutant Keulen kijkt verschrikt achterom, hoe alles afloopt, aanvoerder Loggere ziet ook al gespannen toe en rechtshalf Wagener houdt één der Indiërs op veilige afstand. Op de Traunsee bij Gmünden is een begin gemaakt met de wedstrijden om het Europees kampioenschap Olympia- jollen. Na twee wedstrijden heeft onze landgenoot Koos de Jong de leiding met 1884 punten. Bij beide wedstrijden moest de baan worden ingekort, aangezien er bijna geen wind stond. Aanvankelijk werd onder fraaie weersomstandigheden gestart, doch na verloop van tijd begon het te regenen. Toen de laatste boot de finish aanvallen wel de baas. Van Nederland se attaques die een gevaar zouden kun nen opleveren was echter ook geen sprake meer. Men was te moe om in die aanvallen nog de nodige stootkracht te kunnen leggen. van de tweede wedstrijd passeerde viel de regen in stromen neer. De Oosten rijker dr. Wolfgang werd winnaar van de eerste wedstrijd met de Turk Erzim Demir op de tweede plaats. Onze land genoot De Jong passeerde toen als zesde de finish. Bij de start van de tweede wedstrijd kwamen De Jong en dr. Wolf. gang niet snel weg. Doch dit mocht de Nederlander niet verhinderen om de wedstrijd te winnen en in het algemeen klassement de leiding te nemen. De uitslagen luiden: lste wedstrijd: 1. dr. Wolfgang (Oos tenrijk); 2. Erzim Demit (Turkije); 3. Dywi (Noorw.); 4. Pieper (Zwits.); 5. Hooper (Ierland); 6. De Jong (Ned.). 2e wedstrijd: 1. De Jong (Ned.); 2. Baudoin (Fr.); 3. Baumgarten (W.- Dld.); 4. Nelis (Belg.); 5. Sarpy (Zwe den). nen, hetgeen na de verschillende nederlagen van de laatste maanden ook geen verwondering mocht wekken en men rekende zeker niet op een revanche voor de op 12 Juni j.l. te Antwerpen geleden nederlaag. De resultaten van deze, door het Haagse „Vlug en Lenig" goed georganiseerde ontmoeting waren, alhoewel Nederland wederom een ne derlaag heeft moeten incasseren, echter geenszins teleurstellend. Wanneer wij de balans van de ver schillende onderdelen opmaken dan zien wij, dat onze Zuiderburen op veel meer nummers de overwinning behaalden, doch dat desondanks het puntenverschil in de eindstand (Nederland 197.5België 220.5) betrekkelijk gering is. Een groot aantal tweede plaatsen werd door onze athleten veroverd en dat is, na de tame lijk teleurstellende periode, die achter ons ligt, ongetwijfeld een hoopvol teken. Zpwel op de loopnummers als op de technische nummers behaalden de Bel gen meer overwinningen. Nederland won de 200 m, de 4x100 m met een ploeg van Vlug en Lenig (Tempelaar, Saat, Rulander en Van Hardeveld), die de wisselpunten zeer goed nam, de 400 m horden door Par- levliet, de winnaar bij de studenten kampioenschappen in Spanje, en de 3000 m steeple chase (V.d. Veerdonk, die slechts 2 8/10 sec. boven het Neder- lands record bleef). En dan was er de winst van een recordverbetering op de 4x400 m. Weliswaar waren ook hier de Belgen het sterkst in 3 min. 16.6 sec. (het Belgisch record staat op 3 min. 12.6 sec.), doch de Nederlandse presta tie was er zeker niet minder om. Smulders. Smildiger, De Kroon en De Kam brachten het Nederlands record van 3.19.2 op 3.18.8. De Belgen zegevierden op niet minder dan 8 loopnummers: de 100 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 5000 m, 10.000 m, 110 m horden en tenslotte de estalette 4x400 m. Verschillende bekende cracks legden de grondslag voor deze overwinningen, want Moens liet speciaal verstek gaan op de 800 m, waarop hij wereldrecord houder is, om de 400 m voor zijn reke ning te kunnen nemen. Zijn tijd - 48 sec. - was gelijk aan het Nederlands record. De 5000 m bracht niemand minder dan Gaston Reiff aan de start en de Olym pische kampioen 1948 was nog altijd goed voor een onbedreigde overwinning op deze afstand. De 10.000 m werd met Herman en Theys een volledige Belgische aangelegenheid en zij wonnen, over tuigend. De technische nummers brachten slechts een Nederlandse zege bij het dis cuswerpen en het speerwerpen Rebel wierp de discus 45.76 m, Kamerbeek de speer 63.34 m. De uitslagen luiden: 110 m horden: 1. Depauw (B.) 15.-; 2. Parlevliet 15.1; 3. Prinsen (B.) 15.2; 4. Nederhand 15.6; 5. Kamerbeek 15.7; 6. Manen (B.) 16.2; 5000 meter: 1. Reiff (B.) 2. Viset 15.00.4; 3. Fekkes 15.14.8; 4._ Damman 15.24.4; 5. Deduyste (B.) 15.29.4; 6. Davignon (B.) 15.45.6; 100 meter: 1. J. Vercruysse tB.) 10.9; 2. Har develd 11.-; 3. Saat 11.-; 4. Rulander 11.1; 5. R. Vercruysse (B.) 11.1; 6. RaSschaert (B.) 11.2; 400 meter horden: 1. Parlevliet 54.7; 2. Lambrechts (B.) 55.-; 3. Stoclet (B.) 55.5; 4. Zoek (55.5)5. Dits (B.) 55.9; 6. Buys 56.3; 800 meter: 1. Leva (B.) 1.52.6; 2. De Kroon 1.53.9; 3. Blavier (B.) 1.54.3; 4. De Voghel (B.) 1.56.8; 5. Haus 1.57; 6. Klunder 2.00.6; 200 meter: 1. Hardeveld 21.9; 2. J. Vercruysse (B.) 22.3; 3. Rulander 22.9; 4. Aret 22.9; 5. R. Vercruysse (B).; 6. Rasschaert (B.) 23.4; Kogelslingeren: 1. Haest (B.) 50.21; 2. v. d. Maat 49.96; 3. v. Wissem 22.88%; 4. Druyts (B.) 41.93; 5. Kamerbeek 37.34; 6. v. d. Berghe (B.) 36.44; 3000 m steeple chase: 1. v.d. Veerdonk 9.35.2; 2. Leenaart iB.) 9.41.6; 3. Vergeer 9.51; 4. v. Aken (B.) 10.01.-; 5. Verhoeks 10.05.6; 6. Schoonjans (B.) 10.22.8; 400 meter: 1. Moens (B.) 48.-; 2. Smildiger 49.2; 3. Mortier (B.) 49.5; 4. Smulders 50.2; 5. Moerman 50.26. Bierlaire (B.) 51.2; 1500 meter: 1. Verheuen (B.) 4.03.6; 2. Langenus (B.) 4.04.1; 3. Ballieux (B.) 4.04.5; 4. Bohle 4.08; 5. Spierenburg 4.08.2; 6. Rovers 4.08.2; Kogelstoten. 1. v. d. Zande (B.) 14.84; 2. Wuyts (B.i 14.78; 3. Koch 14.27; 4. Depré (B.) 13.87; 5. v.d. Maat 13.20; 6. Kamerbeek 13.16; Discus werpen: 1. Rebel 45.76; 2. Fikkert 44.45%; 3. Kinziger (B.) 42.83; 4. Dewaay (B.) 43.76; 5. Postma 42.20%; 6. v. d. Dieren- donck (B.) 42.63 V,; Hoogspringen: 1. Herssens (B.) 1.9*5 m; 2. Nummdor 1.85; 3. v. d. Maeren (B.) 1.80; 4. Depauw (B.) 1.80; 5. v. Oosten 1.80; 6. Neder hand 1.75; 10.000 meter: 1. Herman (B.) 31.45.0; 2. Theijs (B.) 31.48.0; 3. van der Driessche (B.) 32.18.08; 4. Vera 32.28.08; 5. v. d. Linden 33.12.08: 6. v. d. Voort 33.45.04; 4 x 100 m: 1. Nederland 42.-; 2. België 42.7; Verspringen: 1. v Genech- ten (B.) 7.02; 2. Griek 6.85; 3. Sleeu- wenhoek 6.84; 4. Moerman 6.69; 5. Po- lastri (B.) 6.55; 6. Deleuze (B.) 6.47; 4 x 400 meter: 1. België 3.16.6; 2. Neder land 3.18.8; Speerwerpen: 1. Kamerbeek 63.34- 2. Fikkert 60.60 3. v. d Heyden 57.40; 4. Dayer (B.) 52.79; 5. v. Eijken (B 51.49; 6. Thues (B.) 50.33; Potshoog: 1. Pirlot (B.) 4.00; 2. Prinsen <B.) 3.80; 3. Coppejans (B.) 3.80; 4. Lamoree 3.60; 5. en 6. v. Praag en Wezel 3.40; Hink-stap-sprong: 1. Herssens (B.) 14.26; 2. de Jong 13.82; 3. v. d. Maat 13.63; 4. Uyttenbroek <B.) 13.45; 5. Constales iB.) 13.30; 6. v. Egmond 12.99. Voor de eerste maal na de oorlog zullen in 1956 wederom athleten uit ge heel Duitsland aan de Olympische Spe len deelnemen. Tijdens te Hinterzarten (Zwarte Woud) gehouden besprekingen zijn ver tegenwoordigers an Olympische co- mité's van West- en Oost-Duitsland na melijk overeengekomen dat zowel naar de Winterspelen te Cortina als naar de zomerspelen te Melbourne een gecom bineerde Duitse ploeg uitgezonden zal worden, welke zal worden samengesteld op basis van de prestaties. De presidenten van de Olympische comité's blijven evenwel verantwoorde lijk voor de athleten uit hun rayon. Overeengekomen werd dat ingeval van individuele overwinningen het volkslied gespeeld zal worden van het gebieds deel van de overwinnaar. Welk lied zal worden gekozen bij een ploegoverwin- ning, zal laten worden beslist. Alle ath leten zullen dezelfde kleding dragen, en de vlag is ook voor allen hetzelfde: zwart-rood-goud. De zwemster Jansje Koster van 1 Gooi uit Bussum heeft dit weekend twee langebaan-wedstrijden gewonnen. Zaterdag tikte ze als eerste aan in Harlingen. De wedstrijd voor dames en heren over 2 km bracht 269 deelnemers aan de start. Jaap de Jong van L.Z.O. uit Leeuwarden maakte bij de heren de snelste tijd: 26 min. en 54.8 sec. Voor Jansje Koster wezen de chrono meters 27.53 aan. Op de Westeinderplassen bü Aals meer tikten Zondag na een wedstrijd over 2 km Piet de Bruyn (Neptunus- Amersfoort) en Hans Muller (Dolfijn) gelijk als eersten aan. Zij werden door de jury gediskwalificeerd, omdat zij el kaar gehinderd hadden. Winnaar werd nu Visser van 't Gooi. Bij de dames werd Jansje Koster eerste in 27 min. 44.9 sec., tweede werd Hetty Balken ende (ZA..R.) in 29 min. 56.2 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5