Bijzondere prestaties van Finnen en Zweden Formidabel roeiende Mesdag derde onder de sterkste scullers Malaise bij PSV: 1-5 Blauw Wit degradeert uit honkbal-ee r steklasse Geslaagde zeilwedstrijden in Haarlem Wolverhampton heeft de oude vorm terug AUSTRALIË wint de enorme Daviscup wÊKKiÊiÊmmBê Niet charmant? Eén centimeter voorsprong... Hoofdklassers Lenstra op schot NAC scoort in het laatste kwartier Belangstelling bij alle wedstrijden veel geringer dan vorige week DE EUROPESE ROEI- KAMPIOENSCHAPPEN MAANDAG 29 AUGUSTUS 1955 PAGINA 6 Afdeling A Afdeling B Rennen Duindigt Scheidsrechter staakt wedstrijd om zich te verkleden Limburgia verliest: 2—0 Vroegtijdige beslissing in Challenge Round De Engelse league (Van onze roeimedewerker) Records zijn betrekkelijk! Ook Bosbaanrecords. We hebben met onze on volprezen baan altijd veel eer ingelegd en ondanks de enorme krachts inspanningen van onze Zuiderburen zullen zij nog een heleboel moeten ver richten, om de entourage en outillage van hun Watersportbaan op het niveau van onze Bosbaan te brengen. Maar zie, wie gedacht zou hebben, dat de tijden in 1954 bij ons gemaakt wel tot de snelste zouden behoren, komt be drogen uit. De Russische twee zonder stuurman bleef met 6 min. 59,1 sec. net 1/10 seconde beneden de Denen in 1954, Kocerka zag kans in een voor hem zeer zeker niet te inspannende race met lichte zijwind 7 min. 08,3 sec. voor zich te laten afdrukken, terwijl Tukalov met 7 min. 12,4 sec. als tweede, Colomb's Bosbaantijd evenaarde. De Zwitsers Kottmann en Strauli prolon geerden hun Europees kampioenschap in de twee met stuurman en bleken met 7 min. 30 sec. 6,7 sec. sneller te zijn dan verleden jaar. Afgezien van de phenomenale prestatie van Van Mesdag, die derde werd in het skifnummer, waren de volgende twee gebeurtenissen van belang. Eén en de zelfde ploeg roeide de vier met en de vier zonder. Een andere vier startte ook voor het nummer acht. Finland en Zweden leverden deze pres taties. En ze eindigden niet als laatsten. Zij toonden in al de races een for midabele vechtlust en ontembaar enthousiasme, hetwelk na de finishlijn tot uiting kwam, toen de gymschoenen der Zweedse acht-roeiers, na hun bril jante tweede plaats, met boogjes door de lucht in het water cirkelden. De Zweden, tweede in de vier met en de acht, de Finnen twee bronzen medailles in vier met en vier zonder, binnen de twee uur verroeid. En als tweede punt de Russen. Niemand zal willen beweren, dat de Russen geen goede roeiers zijn. Maar nu zij met drie kampioenschappen uit de bus zijn gekomen, zou men denken, dat zij meer gepresteerd hebben dan ver leden jaar met twee. In zekere zin is dit waar, maar de wijze, waarop zij verleden jaar onbedreigd de vier met en de acht hebben gewonnen, kwam dit jaar noch in de twee zonder, noch in de dubbelscuil en in het geheel niet in de acht tot uiting. Er had niet veel moeten gebeuren of de Russische acht was volkomen aan flarden gereten door de felle Zweden. In 1954 bleven de Denen als tweede aankomende 7,5 seconden achter de Russen, nu finishten de vier achten van Rusland, Zweden, Duitsland en Denemarken met een totaal onderling verschil van 7,9 seconden En dit was de laatste race van de dag, die der achten. Een formidabele sprint van begin tot eind; een tijd van 2 min. 57 sec. voor de eerste duizend me ter, hetgeen wil zeggen sneller dan 20 kilometer per uur. Nadat de Zweden een taflengte achter hadden gelegen in de start, kwamen zij op de 750 meter lijn bij. De overige drie ploegen lagen toen nog steeds boord aan boord. De reporter in de volgwagen zag geen on derscheid en verhoogde slechts de span ning op de tribunes door te melden, dat de Russen één hele centimeter vóór lagen. Afwisselend namen de Duitsers en Denen de kop, toen de Zweden bij kwamen namen zij de rol der Denen over, die minder overtuigend roeiden vergeleken met verleden jaar. Op 1750 meter pas begonnen de Russen iets uit te lopen in een oplopend tempo van 36- 40 slagen in de minuut. De Zweden ga ven geen krimp, gingen ook omhoog en reduceerden de plotseling opgelopen achterstand van een halve lengte in de laatste tien slagen tot een taflengte. De Russen waren volkomen uitgeroeid. De Zweden, wild van enthousiasme, gooi den gymschoenen in het water, stonden in en hingen buiten de boot. 1. Rusland 5 min. 59.7 sec.; 2. Zweden 6 min. 01.- sec.; 3. Duitsland 6 min. 03.1 sec.; 4. Denemarken 6 min. 07.6 sec. Dat de Zweden uiteindelijk niet voor een kleintje vervaard waren, wisten we van de vier met stuurman, maar bp zulk een tweede race leek de vrees ge rechtvaardigd dat de eerste in de benen was blijven zitten. Dat was met de acht dus niet het geval. De prestatie in de vier met stuurman was eveneens van de eerste orde. De opening van de finale dag bracht de eerste en enige valse start; de Argentijnen, sterk favoriet, ro ken de finishlijn te snel. De tweede maal deden zij het erg rustig aan, geen risico nemend van een disqualificatie. Zij waren dan ook het laatste weg, maar vormden zulk een prachtig ge heel, werkten zo feilloos, dat in een ogenblik de leiding werd overgenomen en tot het einde behouden. Op de 1000 meter lagen zij 1.3 seconden voor op de Finnen, waarna de Zweden op kwamen zetten. Dit was met 500 meter bekeken. Toen hadden de gele-shirtdragers de Denen van zich afgeschud en de Fin nen geheel en al gepasseerd. Met 3,6 seconden bleven zij kort achter de Ar gentijnen. De Finnen werden derde en de Denen vierde. Van Mesdag is in topvorm. Alle da gen van het kampioenschap heeft hij getoond een sculler van formaat te zijn. mimi Million li i« iiiiiiniiiiiii De voorzitter van de Belgische Roei- bond heeH dezer dagen, blijkens een bericht van het A. N. P-, nogal on vriendelijke dingen gezegd over het beleid van de Nederlandse Roetbond De Belgen vinden het een allerminst charmant gebaar, dat Nederland zon kleine afvaardiging heeft gestuurd naar de Europese kampioenschappen, die van Donderdag tot en met Zondag xn Gent zijn gehouden. Wij, zo vertelde de Belgische president, zyn het vorig jaar toch ook met een complete afvaar diging naar Nederland getogen, toen daar de kampioenschappen zijn ver roeid. Neen, charmant is het niet, zo voegde hij er aan toe. De zaken liggen, dat zult ge wel be grijpen en dat had de Belgische voor zitter zich ook moeten realiseren, na tuurlijk niet zo simplistisch. Het was hier geen kwestie van al of niet char mant zijn. Ten eerste is de „pot'' voor uitzend.gen van Nederlandse teams naar het buitenland leeg. Dat is op zich niet zo'n onoverkomelijk bezwaar, want als het er werkelijk op aan komt, krijgt men de benodigde gelden toch wel bij een. De voornaamste overweging bij de beslissing, dat slechts drie man, de Haarlemmers Blom en Gitz, in de onge stuurde twee en de skiffeur van Mes dag, naar Gent mochten gaan, was dat het peil van het roeien in Nederland de laatste tijd zo bedenkelijk laag is. Dit is geen verschijnsel van de laat ste tijd. Het zou zo erg ook niet zijn als men wist, dat men van de toplaag der Nederlandse roeiers niet meer mocht verwachten. Maar daar gaat het juist om. Enkele jaren reeds heeft men -de overtuiging, dat er onder de roeiers een instelling leeft, die veel weg heeft van die van een zekere heer Jan Salie. Talloze malen zijn er waar schuwingen uitgedeeld. Evenzovele ke ren is er gewaarschuwd, dat er dras tische maatregelen zouden worden ge nomen als geen verandering van men taliteit bespeurd kon worden. Het heeft niet mogen helpen. Telkens als er weer aantrekkelijke internationale evenementen op het programma ston den, was er toch een tamelijk uitge breide Nederlandse ploeg van de par tij. De roeibond wilde de buitenlandse collega's niet teleurstellen en hoopte bovendien, dat zijn roeiers er geïnspi reerd zouden worden door de wils krachtige ijver, waarmee hun buiten landse rivalen te werk gingen. Het baatte niet. De roeiers waren zelfs zo ver, dat zij domweg redeneerden: „Och wat, die dreigementen; als het er op aan komt gaan we toch". Daarom heeft de Nederlandse Roei- bond dit jaar zo krachtig /ehandeld. De heren roeiers, vooral de studenten, moesten dan maar eens voelen. Het was dxis geen kwestie van een charmant gebaar. Noch in zijn races van Donderdag en Vrijdag, noch in die van de halve finale van Zaterdag, heeft hij het ook maar een meter cadeau gekregen. En hij heeft er voor gevochten, zonder ophou den, met verbluffende kracht. In de hal ve finales had hij een Butel, een Mei vin, een Tukalov tegen zich, maar zon der dralen volgde hij Tukalov op de tweede plaats, de Fransman en Engels man geen kans gevend. Had hjj meer te vrezen van Butel of van Meivin? Bu tel had hem verleden jaar verrast, maar hij had hem nu al kort na de start te pakken. Meivin kwam behoor lijk opzetten, maar een kleine 4 secon den scheidden hen op de finishlijn. En welk een race, die van Zondag, vier skiffeurs van grootse allure. Zonder twijfel mogen we daar Van Mesdag ook toe rekenen. Kocerka, Henley-overwin- naar, vervaarlijke sprinter, Tukalov, in zekere zin onbekend, maar altijd nog Olympisch kampioen, Kelly, overwin naar van de Pan-Amerikaanse Spelen, dit jaar in Mexico City gehouden. Hij lag in de start wel achter maar voordat de 250 meter lijn was bereikt, was hij de Amerikaan al gepasseerd. Kocerka had van meet af aan de leiding, de Rus in tweede positie op een halve lengte achterstand, beiden in een baantempo van 36 roeislagen. Slechts zeer lang zaam ging dit tempo omlaag, kwam niet lager dan de 34 slagen in de mi nuut om tegen de finish weer op te lo pen tot 38. Kocerka passeerde als eer ste de 1000 meter in 3 min. 38 sec., op één en een kwart lengte gevolgd door Tukalov. Van Mesdag lag een halve lengte achter de Rus. Zonder in zijn tempo terug te lopen, hield de Neder lander prachtig vast en voor de tribune liep hjj zienderogen op Tukalov in. Ko cerka, zeker van zijn overwinning, nam geen risico met zijn anders altijd ver rassende eindspurt van over de 40 sla gen (zoals in de halve finale!!) en bleef in gewoon baantempo doorroeien, maar de Rus was aan het einde van zijn krachten, hij moest krampachtig vast houden en keek vertwijfeld naar Van Mesdag, die vlak voor de finish tot op driekwart lengte was ingelopen. De Zwitserse twee met stuurman van Kottmann en Strauli heeft 't kampioen schap wederom behaald, misschien dank zij het feit, dat zij hun boot in ,,De vliegende Hollander" hebben herdoopt. Zij roeiden van de start af aan voorop, gevolgd door Finland, Polen en Frank rijk. Ook nu kwam de verrassend snelle aanval vanuit het Noorden, want de Finnen bleven tot het einde hun huid duur verkopen. De laatste aanval werd echter wederom in het voordeel der Zwitsers beslecht en zjj kwamen als eersten aan met ruim een lengte ver schil. De twee zonder stuurman werd een penibele kwestie, aangezien de stuur- capaciteiten van de Russen niet van groot formaat bleken te zijn. Voor de tribune konden zij moeilijk hun boei houden en in hun oplopende positie voe ren zij de Belgen Knuysens en Baetens, die meer dan 1600 meter voor hadden gelegen, in hun vaarwater. Deze grote teleurstelling kon het Belgische publiek niet verkroppen, hetgeen zijn uitvv-g vond in een enorm geloei. Nochtans verbeterden de Russen op aanwijzing van de kamprechter hun positie, maar of de Belgen uit hun doen waren, valt moeilijk te bekijken. Zij bleven slechts driekwart lengte achter de Russen. Een broederlijke handdruk op het water tus sen de twee rivalen maakte gelukkig een heleboel goed in de pijnlijke situa tie. Per slot vond de kamprechter geen termen aanwezig om de Russen te dis- qualificeren. Vier met stuurman: 1 Argentinië 6.36.4. 2 Zweden 6.40.0. 3 Finland 6.46.3. 4 Dene marken 6.51.3. Twee zonder stuurman: 1 Rusland 6.59.1. 2 België 7.00.4. 3 Argentinië 7.06.0. 4 Italië 7.11.8. Skif: 1 Polen (Kocerka) 7.08.3. 2 Rus land (Tukalov) 7.12.4. 3 Nederland (Van Mesdag) 7.13.7. 4 Ver. Staten (Kelly) 7.15.6. Twee met stuurman: 1 Zwitserland 7.30.0. 2 Finland 7.32.2. 3 Frankrijk 7.36.5, 4 Polen 7.40.8. Vier zonder stuurman: 1 Roemenië 6.29.2. 2 Denemarken 6.31.4. 3 Finland 6.36.8. 4 Zuid Slavië 6.39.8. Double sculls: 1 Rusland (Zhilin en Emchuk) 6.43.1. 2 Tsj. Slowakije (Krajmer en Reich) 6.45.8. 3 Zuid-Slavië (Vlasic en Lucin) 6.47.9. 4 België (H. en F. Steen- acker) 6.30.7. Achten: 1 Rusland 5.59.7. 2 Zweden 6.01.0. 3 Duitsland 6.03.1. 4 Denemarken 6.07.6. Hoo van Mesdag heeft redenen om verheugd te zijn. In het sterke veld van deelnemers op de Europse kampioenschappen heeft hij na een fel duel met de Rus Tukalov de derde plaats veroverd. Hier ziet men hem met de skif op de schouders. (Van onze sportcorrespondent) Had PSV in de wedstrijd tegen En schede beschikt over de vaardigheid, welke de ploeg het vorige seizoen het afdelingskampioenschap bezorgde, zij zou ongetwijfeld met rust reeds in gewon nen positie hebben verkeerd. Nu dit niet het geval was, kon PSV slechts met moeite een ruststand van 11 bereiken, om in de tweede helft, aan een volko men ontreddering ten prooi, genadeloos met 15 te worden verslagen, tot ken nelijk welbehagen van Abe Lenstra, die twee van de vijf doelpunten scoorde en de basis voor een derde legde. De thuisclub had Fransen gepasseerd en Dillen tot aanvalsleider gepromoveerd. Niet alleen, dat de vroegere rechtsbui ten van de Eindhovenaren zich niet tot een dominerende figuur kon opwer ken, doch bovendien kon hij slechts hoogst zelden tot een schot van be tekenis komen. En dit laatste was toch wel hard nodig bij doelman v. d. Wint, die volop gelegenheid kreeg zijn goede kwaliteiten te demonstreren. Althans in de eerste helft, toen PSy een groot overwicht had. Maar dit overwicht ontstond eerst nadat Enschede de score had geopend. Dat was al in de vierde minuut gebeurd. Lenstra legde ér de basis voor toen hij met een grillige dribbel rechtsbuiten v. d. Wel een vrije schietkans bezorgde, die deze hard via de paal inschoot 0—1. Geleidelijk ont wikkelde daarop PSV een offensief, dat Enschede dwong alle hulptroepen in de verdediging in te schakelen. Desniette min kreeg Dillen als uitvloeisel van het goedverzorgde „shortpassing" menige schietkans, doch v. d. Wint bleek daar ruimschoots tegen bestand. Totdat in de 27ste minuut de Enschedese defensie zodanig uit positie was getrokken, dat Dillen van enkele meters voor het doel vrij kon inschieten en v. d. Wint mach teloos was 11. Nog even hield PSV het offensief vol, maar toen Dillen zelfs naast het door v. d. Wint verlaten doel schoot verminderde de animo en kon Enschede het evenwicht herstellen. Het leek er op dat PSV in de tweede helft de tegenpartij onderschatte. De Eindhovenaren lieten Enschede het of fensief. Een grove fout van Rensen leidde tot een hard schot van Oonk. Steiger stompte de bal uit het doel, maar Lenstra sprong toe en kopte in (1—2). PSV bleef doorsukkelen. Eerst toen Jansen weer een open kans kreeg hij kopte vlak voor het doel staande nog over ontwikkelden de Eindhove naren meer energie. Wéér kreeg Dillen een kans, maar hij talmde met schieten. In de 28ste minuut viel de beslissing, toen Lenstra uit vrije positie fraai in schoot (13). PSV was nu de ontred dering nabij. Die werd compleet toen Rensen, een vrije trap nemend, de bal achteruit trapte, maar zó, dat de toe lopende Oonk gemakkelijk kon inschie ten 14. In de laatste minuut deelde ook Steiger in de malaise, zodat Jansen de stand op 15 kon brengen. Amsterdam 0 Stormvogels 1 12.000 van Onseien VVV 3 DOS 2 Kcopal (2) Luiten, Lammers Schattor jé 5.500 NAG 2 Limburgia 0 Canjels, Storimans 000 Sparta 2 Roda Sport 1 VV. v. d. Gijp, Rutten. 18.000 Benningshof Vitesse 0 Fortuna 3 16.000 Hofman, Notermans, Angenent EBOH 0 Eindhoven 1 6.000 Snoek Rigtersbleek 0 Excelsior 0 4500 HVC 3 ADO 2 Heinen (2), Rijnvis (2) 8.000 Paauwe Jr. NO AD 1 Ajax 2 Mooi 6000 v. u. Kuil, den Edel Volewijckers 2 Kouwen (eigen doel), v. d. Oord 7000 BW 3 iran Beurden (3) SHS1) 3 van Geen (2), Kentie 18.000 PSV 1 Dillen 14.000 Sittardia Ehlen (2) 4000 Rapid J.G. 4 Hanneman (2), van Melis, Adang GVAV 3 v. Oosten, Kruger, de Groot. Elinkwyk 3 Vonn (2), Huntink MW 5 ommels (2), Toen- naar (2), WiUems SW 6 Malta (2), V. Pelt (2) Köneman, Hekman Emma 1 v. d. Gaag 5500 Willem II 6 van Roessel (4), Debruickere (2) Enschede 5 Lenstra (2), Jansen, v. d. Wel, Donk, Graafschap 2 Weigraven, Selderhuis Feyenoord 1 v. Ci'. Korput 10.000 DFC gehaard, Colombon 6000 EDO i^etterson Alkmaar v. d. smis 7000 1 6000 1 De uitslagen van de te Duindigt ge houden rennen luiden: Espoir-prijs: 1. Mangala, tijd 1.17.2; 2. Harold; 3. The Phoenix Star. Tot.: w. f 1.60, pl. f 1.20, f 2.90, gek. f 5.80. cov. f 4.20. Great Girl-prijs: 1. Sagita, 3.11.8; 2. Dream Star; 3. Britoly. Tot.: w. f 1.20, pl. f 1.10, gek. f 2-40, cov. f 2.80. Beker der Amateurs-prijs: 1. Remus, 2.48.5; 2, Kaliban; 3. Aquavit. Tot.: w. f 3.80, pl. f 1.20, f 1.10, gek. f 3.80, cov. f 4.80. Black Ribbon-prijs: 1. Rosjanara 1.59.4; 2. Flying Gal; 3. Princesse Mar tha. Tot.: w. f 6.20, pl. f 1-40, f 1.2b, f 1.30, gek. f 11.80, cov. f 5.80. Nicette-prijs: 1. Rolling Norton, 2.12.8; 2. Resille; 3. Just for Yoy. Tot.: w. f 2.10. pl. f 2.70, f 1,70, gek. f 8.60, cov. f 7.40. Tsatli-prijs: 1. Sunrise, 3.35.9; 2. Le Chevreuil. Tot.: w. f 1-30, gek. f 1.70, cov. f 1.50. Totale omzet: f 23.193.50. De teerling is geworpen! Blauw Wit, 33 jaar lang honkbal eerste klasser, moet degraderen. In de beslissende strijd tegen Kennemerland verloren de Am sterdammers met 4-2 en daardoor moe ten zij hun plaats in de eerste klasse afstaan. Naast deze belangrijke beslissing no teerden we voorts nog een overwin ning met 4-3 van een Nederlands Bondsteam over de Wiesbaden Flyers na een overigens weinig interessante strijd. In de beslissingswedstrijd tegen Ken nemerland stonden de Blauw Witters in de eerste innings te blunderen en toen er honkslagen volgden van Leon- hardt en Roodenburg kwamen er drie runs op de lei. Een innings later kreeg Broekmeyer 4 wijd en Hein Winter bracht hem met een korte slag op het derde honk. Toen daarna een tik van Hans Winter door Moehring werd ge mist scoorde Broekmeyer de vierde run. Kennemerland speelde goed ver der maar Blauw Wit herstelde zich eveneens. Vooral Linke kwam er goed in en genoot goede steun van zijn vel- ders evenals zijn Haarlemse collega. Tot aan de achtste innings bleef de score van 4-0 onveranderd maar toen keerde de spanning volop terug. Plem- per opende met een honkslag, Nusse liet er een volgen en toen op een slag van Linke een foutje werd gemaakt scoorde Plemper tegen. Een schijnbe weging van Winter gaf Blauw Wit een tweede run en het nodige zelfvertrou wen maar in de resterende tijd hield Kennemerland het hoofd koel en zege vierde tenslotte met 4-2. De resultaten waren voor Blauw Wit 8x3 slag, 1x4 wijd en 3 honkslagen tegen, voor Ken- Appel is bjj de wedstrijd Vitesse Fortuna niet van de partij geweest, aangezien hij dezer dagen met een ver zwering aan de kaak in een ziekenhuis te Heerlen is opgenomen. Het ziet er naar uit, dat hij enkele weken niet voor Fortuna zal kunnen spelen. nemerland 10 x 3 slag, 3x4 wijd en 5 honkslagen tegen. Voor de promotiecompetitie 3e klas se speelde Bloemendaal tegen Holland en verloor met 24-12. Het Amsterdam se Thor is middels een 3-1 overwin ning op HEDW naar de Overgangsklas se gepromoveerd. Scheidsrechter H. J. Veldhuizen heeft de wedstrijd Amsterdam- Stormvogels in de hoofdklasse van de KNVB na 25 minuten in de eer ste helft onderbroken om zich te verkleden. De scheidsrechter was namelijk gekleed in een zwarte broek en een wit shirt en dat wekte onder de spelers veel verwarring, want Amsterdam draagt dezelfde kleu ren, zij het, dat de spelers op de borst nog een rood-zwarte v en een zwart schaap hebben. Toen de scheidsrechter na 25 mi nuten bemerkte, dat door zijn kle ding inderdaad misverstanden ont stonden, stopte hij het spel en ver dween onder de eretribune. Met luid applaus werd hij even later weer begroet. Hij had nu over zijn witte shirt een zwarte trui aange trokken. De Australische tennissers hebben er slechts twee speeldagen voor nodig ge had om de Davis Cup op de Verenigde Staten te heroveren. Nadat Vrjjdag de eerste twee enkelspelen door de Austra liërs waren gewonnen, bleven zij Zater dag ook de meerderen in het dubbelspel, waardoor de stand op 3-0 kwam. De twee enkelspelen van Zondag - Rosewall ver sloeg Hamilton Richardson en Hoad toonde zich de sterkste tegen Seixas - konden toen niet meer van invloed zijn op het bezit van de beker. Lewis Hoad en Rex Hartwig versloe gen Tony Trahert en Vic Seixas in het dubbelspel met 12-14, 6-4, 6-3, 3-6, 7-5. Hierdoor ging de reusachtige zilveren trofee, embleem van de tennissuprema- tie in de wereld, terug naar Australië, dat het kleinood vier jaren achtereen in handen heeft gehad, voor het in Decem ber van het vorig jaar door de Ameri kanen in Sydney gewonnen werd. De Australische overmacht was een grote verrassing, daar de twee landen voor het begin var de ontmoeting als van ongeveer gelijke sterkte werden be schouwd. Het vorig jaar zorgden de Amerikanen voor een zelfde verrassing door eveneens een voorsprong van 3-0 te nemen. Het is traditie in Haarlem dat in het laatste week-end van Augustus zeil wedstrijden worden gehouden. De Haar lemse Jacht Club wijkt practisch nooit van deze goede gewoonte af en ook nu had deze voortvarende zeilvereniging weer een flink aantal zeilers naar het Noorder Buiten Spaarne en Mooie Nel weten te trekken en deze hebben op deze prachtige zomerdagen volop van hun sport kunnen genieten. (Van onze sportcorrespondent) NAC heeft het tempo en enthousias me uit zijn glorieuze kampioensperiode nog niet hervonden. Wellicht was het drukkende weer, dat toch nog 7000 toe schouwers naar het veld had gebracht, wel van invloed op het spelpeil. Limburgia kwam vooral in de eerste speelhelft bij tijd en wijle tot goed slui tend samenspel, maar de schutters die de punten moesten aantikken waren zeer zeker nog niet op toeren. Stopper- spil Bruis van de Limburgers was met doelman Jacobs het best op dreef. Bii N.A.C, schortte het al evenzeer aan doortastendheid en de eerste speel helft eindigde zonder dat er gescoord was. De Bredanaars wachtten tot het laatste kwartier met hun eerste goal, die dan nog uit een vrjje schop ont stond van de voet van Canjels. Het tweede, tevens laatste doelpunt was nog het beste van deze vrij onsamen hangende strijd. Storimans benutte op fraaie wijze een voorzet van Vergouwen om Jacobs te verschalken. 2-0. Willem II mag da: zes keer raak geschoten hebben tegen Scheve- ningen Holland Sport, doelman Van Anraad liet zich toch niet zonder meer verschalken. Dat be wijst deze foto. Jammer was het dat op de eerste dag de wind verstek liet gaan. Op de tweede dag ging het iets beter en vooral in de middaguren wist een licht briesje wat meer leven in de brouwerij te bren gen en kregen de wedstrijden mede daardoor een interessant karakter. Onder het elitegezelschap zeilers heb ben diverse Haarlemmers zich weten te onderscheiden en gingen met diverse hoofdprijzen schoot. Zo zegevierde Sen- tel met Klamper Zaterdag in de Val kenklasse, konden De Jongh en Klipp in de 16 M2 Eenheidsklasse met de prijzen naar huis gaan en zegevierde Schmitz in de Vrijheidsklasse. Ook in óe 12 voetsjollenklasse bleef de eerste prijs in Haarlem, want Daniels won bij de A-klassers en Louet Feisser in de B-klasse. Zondag waren de successen een tikje minder dan Zaterdag, maar toch wel bevredigend. De Jongh bevestigde zijn zege van Zaterdag nog eens en Roze- krans won eveneens een eerste prijs in de 16 M2 (stip) klasse. Een groot suc ces werd behaalde in de 12-voetsjollen- klasse A en B, waar in beide gevallen de drie eerste plaatsen voor leden van de Haarlemse Jacht Club waren. De organisatie was bij de Haarlemse Jacht Club in uitstekende handen en de club kan weer op een zeer geslaagd zeilfestijn terugzien. De 20-jarige Hoad was de grote man. Rosewall had de ontmoeting geopend met een verwachte zege op de uit vorm zijnde Seixas, maar het was Hoad, die Australië op fluweel zette, toen hij Vrijdag de Wimbledon-koning Trabert geen kans gaf. Gisteren bezorgde hij samen met de 25-jarige Hartwig de 10.000 Amerikanen in het grote beton nen stadion een nieuwe deceptie door het Amerikaanse dubbel met een nul aan de dijk te zetten. Evenwel mag niet gezegd worden, dat de Amerikanen zich zonder strijd hebben overgegeven. Zij wonnen de eerste set met 14-12 en het was de op een na lang ste set uit de geschiedenis van de Davis Cup. In de volgende twee sets moesten zij het hoofd buigen voor het meesterlijk plaatsen van Hartwig en de daverende smashes aan het net van Hoad. Maar nog gaven de Amerikanen zich niet gewon nen. Fel vechtend sleepten zij de vierde set in de wacht en brachten de stand van deze partij op 2-2. In de vijfde en beslis sende set waren de Australiërs echter weer de sterksten. Zij beslisten de zaak in de twaalfde game, toen zij zonder moeite door de service van Seixas braken. De Amerikaanse captain Bill Talbert ziet de onmiddellijke toekomst somber in. „We moeten het onder ogen zie"' We hebben slechts 1 man: Tony Trabe1''" Seixas is 32 jaar. Onze andere jonge"1® zijn goed, maar wij halen ze niet ult school als ze 17 zijn, zoals de Austra liërs doen om ze de wereld rond te zenden om te leren hoe ze tennisster ren moeten worden." Talbert weet de Amerikaanse nederlaag voornamelijk aan te weinig tournooi-routine in de weken voorafgaande aan de Challenge Round. De Australische spelers waren na het dubbelspel wild van vreugde. Hoog gooiden zij hun rackets in de lucht, om helsden elkaar, beklopten eikaars rug gen. Van alle kanten werden zij gefelici teerd. In het Australische Kamp was men wild van enthousiasme. Menigeen noem de de partij het fraaiste dubbelspel uit de historie van de Davis Cup. Niet meer dan een tormaliteit was het spelen van de laatste twee enkelspélen. Ook het derde enkelspel ging voor Ame rika verloren. Lewis Hoad. in uitsteken de conditie, maakte korte metten met Vic Seixas. In vier sets 7-9, 6-1, 6-4, 6-4 won hij de partij. De ex Wimbledonkampioen Jack Kra mer, de promotor van het reizende ten- niscircus, verklaarde na afloop van dit duel, dat hij Hoad graag »n z*ln groep op wilde nemen Amerikaanse ploeg lie? ifPheatlniaat"te enkelspel Hamütol Richardson i» bert sPelen De Amerikaa" verloor van Rosewall met 6.4, 3-6, 6-1. Wolverhampton, twee seizoenen terug kampioen van de league, heeft eens klaps zyn grote vorm teruggevonden. Manchester City, beker-finalist in het vorig seizoen, werd er het slachtoffer van. Het werd met 7—2 verpletterd. Roy Swinburne, die de snelle voor hoede van de Wolves aanvoerde, liet vier goals aantekenen. De wedstrijden van deze Zaterdag werden in grote nitte op harde velden gespeeld. Wederom werden verrassen de uitslagen genoteerd. Alhoewl het seizoen slechts een week oud is hebben maar vijf van de 92 clubs in de Engelse League het maximum aantal punten behaald uit hun drie wedstrijden. Het zijn Preston North End in de eerste divisie, Fulham en Lincoln City in de tweede, en Northampton Town en Southend in de zuidelijke afdeling van de derde divisie. De recettes liepen tot grote schrik van de penningmeesters der clubbe sturen sterk terug. In totaal waren er 820.000 kijkers, dat wil zeggen onge veer 160.000 minder dan op de ope ningsdag, een week geleden. Zelfs de grote Londense derby tussen de lea gue-kampioen Chelsea en Arsenal op Highbury trok nauwelijks 60.000 toe schouwers. Aan het hoofd van de ranglijst voor de eerste divisie, met zes punten uit drie wedstrijden, staat Preston North End, de stijlvolle ploeg die haar derde zege boekte alhoewel ze ditmaal de diensten van Tom Finney moest ontbe ren. Nadat de rust was ingegaan met een voorsprong van 30 op New Castle heeft Preston nog hard moeten vechten om de volle oogst binnen te halen, want de bekerhouders bleken voor geen kleintje vervaard en verloren tenslotte met slechts 34. Op Highbury bezorgde „good old" Tommy Lawton Arsenal het doelpunt dat de gelijkmaker betekende in de ontmoeting met Chelsea. Arsenal kreeg een prachtige kans op de zege toen een strafschop werd toegekend. Maar het werd een misser. De uitslagen zijn: Eerste Divisie: Arsenal—Clieriea 1—1. Aston VillaCardiff 20. Bolton—Charlton 13. Burnley—Everton 01. Luton—Tot tenham 21. Manch. UnitedWest Brom- wich 31. PortsmouthBlackpool 33. PrestonNew Castle 4—3. Sheff. United- Birmingham 03. SunderlandHudders- field 41. WolverhamptonManch. City 7—2. S 3 3 3 2 2 2 2 1 1 1 Tweede Divisie: BristolDoncaster 42. FulhamBarnsley 5l. LeedsMiddles brough 20. LeicesterBlackburn 02. LincolnBury 42. LiverpoolHull 30* Notts County—Bristol City 32. Plymouth —Nottingham 1—2. Rotherham—Port Vale 10. Stoke—Sheff. Wedn. 20. Swansea West Ham 4—2. Preston 3 6 Arsenal 3 Blackpool 3 5 Luton 3 Sunderland 3 4 Aston Villa 3 Birmingham 3 4 Bolton 3 Charlton 3 4 Cardiff 3 Manch. U. <3 4 Huddersfield 3 Wolves 3 3 Burnley 3 New Castle 3 3 Everton 3 W. Bromw. 3 3 Tottenham 3 Chelsea 3 3 Manch City 3 Portsmouth 3 3 Sheff. U. 3 Fulham Lincoln Bristol Leeds Sheff. Wedn. Liverpool Leicester Bristol Stoke Swansea Port Vale 3 6 Rotherham 3 6 Notts County 3 5 Barnsley 3 4 Middlesbr. 3 4 Blackburn 3 4 West Ham 3 4 Doncaster 3 4 Plymouth 3 4 Nottingham 3 4 Bury 3 3 Hull

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 6