Schitterende rit van 35-jarige Belg OCKERS rijdt juichend als wereldkampioen over eindstreep van Frascati Amateurkampioenschap een YOLLEDIG ITALIAANSE AFFAIRE Nederlandse deelname een enorm fiasco H.C.C. II toont zich een waardige kampioen Geen gejuich, maar fluitconcert voor Coppi en Bobet... Van Steenselen vierde in verzengende hitte Reinaldo Gorno na 42 km eerste in stadion Enschede te Applaus voor signor Proietti Drie wickets-zege op A.C.C. Zuidamerikaanse tonelen bij Sparta-Roda Sport Internationale Marathon Van Ginkel Neder lands kampioen J ISI MAANDAG 29 AUGUSTUS 1953 PAGINA 7 I 1 L_ DE ERELIJST PAUS ONTVANGT WIELRENNERS Cricketcompetitie ten einde V riendschappelij ke voetbalwedstr ij den Zwemsters De Robben verbeteren records aan de lopende band H.G.G. winnaar van het Flamingo Juniores Tournooi (Van een speciale verslaggever) FRASCATI, Zondag. Zwaaiend met beide armen naar een juichende me nigte, zo legde de 35-jarige Stan Ockers de laatste 300 meter bij de eretribune van het circuit van Frascati af. Hij was op de laatste 5 km in de klim naar de finish uit een groep van acht man gedemarreerd en maakte een triomfale intocht door Frascati, welke hem de zo zeer begeerde titel van wereldkampioen der profes sionals op de weg opleverde. In de laatste kilometers, een lus met een steile helling, waarop de toeschouwers van de eretribune af de renners konden zien aankomen, had de Antwerpenaar voldoen de voorsprong verkregen om zijn overwinning veilig te stellen. De vrouw van Ockers, die met haar zoontje en dochtertje aanwezig was, omringd door Belgische sup porters, zag de kleine figuur met grijze trui en de nationale kleuren in de diepte naderen, en toen maakte de kleine Belgische kolonie op de eretribune reeds een rondedans van vreugde, als uitlaat voor de nerveuze spanning, waarin men gedurende de laatste vijf ronden omtrent Ockers had geleefd. Want Stan Ockers, die dit seizoen in prachtige vorm is en onder andere Luik- Bastenaken-Luik op zijn naam heeft gebracht, de groene trui in de ronde van Frankrijk heeft veroverd en leider is in het klassement van Desgrange-Colombo, heeft zijn aanhangers vele uren in onzekerheid gelaten over zijn kansen. Gedurende de eerste helft van de strijd over veertien ronden van in totaal 293 km had de caféhouder uit Antwerpen oudergewoonte in de wielen van anderen gereden, van Bobet, van Coppi, van Magni en ook van Brankart, van wie hij overigens wist, dat de Waal zich niet fit voelde door een zieke maag. Het strijdbeeld was afwisselend geweest, doordat zich tenslotte een kopgroep van acht man had gevormd, bestaande uit de Italianen Fornara en Nencini, de Belgen^ Janssens en Derycke, de Fransen Anquetil, Geminiani en Rolland en niet te vergeten de Luxemburger Schmitz, die met Fornara gedurende de gehele wedstrijd in de voorste gelederen heeft gestreden. In de tiende ronde, dus toen er nog bijna vijf ronden moesten worden gereden, maakte Stan Ockers zich los van Coppi, Bobet, Bran kart en Schotte en van enkele anderen en tezamen met Bruno Monti en Molinaris ging hij op jacht naar de leiders. Die jacht is de meest imposante fase van het wereldkampioenschap geworden. Begonnen met een achterstand van acht min. 20 sec., wonnen Ockers en Monti in één ronde ruim drie minuten terug. Molinaris kon het tempo niet volgen en viel terug. In de twaalfde ronde reed de Belg, die enorm transpireerde door het zeer zware werk, Monti, een der favorieten voor de titel, los en met slechts één minuut achterstand op een Mhttal de veteraan in dit gezelschap de dertiende ronde in. Nog voor Ockers de leiders ingehaald. j klim^iad De handen van het stuur, een brede Klim i au glimlach, stan Ockers, het slimme man netje, is wereldkampioen. 1. en wereldkampioen OCKERS (B.) 293 km. in 8 uur 43 min. 29.2 sec., gemiddelde snelheid 33.595 km/u. 2. Schmitz (Lux.) 8.44.39.3 3. Germain de Rye're <B.) 8.44.45 4. Nencini (It.) z. t. 5. Janssens (B.) 8.45.09 fi Anquetil (Fr.) z. t. Fornara (It.) 8.45.24 8 Geminiani (Fr.) 8.46.14 9. Rolland (Fr.) 8.51.03 10. Monti (It.) 8.56.21 Hedenochtend heeft de H Vader de deelnemers aan de wereldkampioen schappen wielrennen op de weg, die Zaterdag en Zondag in Frascati zijn ge houden, in audiëntie ontvangen op ziin buitenverblijf in Castel Gandolfo, aldus meldt het K.N.P. Het prachtige resultaat van de Bel gen bleef trouwens niet beperkt tot de zege van Ockers. Want achter de Luxemburger Schmitz, die met 1 min. 1 sec. achterstand over de eindstreep ging, eindigde Germain Derjjcke op 1 min. 15 sec. als derde en Marcel Jans sens werd vijfde, toen hij Jacques An quetil in de sprint versloeg. Bij dit prachtige succes van België en Luxemburg verbleekten de verrichtingen van de Nederlandse ploeg volkomen. De zeven professionals in de oranjetrui wa ren, toen nauwelijks de helft van de af stand was afgelegd, successievelijk en zeer stilletjes van het circuit verdwenen. De stemming in het professionalkamp der Nederlanders liet voor de wedstrijd veel, of eigenlijk alles te wensen over. Zonder technische leiding Gerrit Schulte had uitsluitend de opdracht ge kregen te zorgen voor de amateurs en met slechts een matige verzorging voor wat de maaltijden en de slaap plaatsen betrof, bleek spoedig, dat de renners weinig vertrouwen in eigen ca paciteiten hadden. Men kreeg sterk de indruk, dat de Nederlandse ploeg zich niet op dit zeer zware kampioenschap had voorbereid. Bovendien was bij de meeste renners vorm niet aanwezig, Wim van Est en Wout Wagtmans, waar schijnlijk met de gedachte dat zij toch niets in de titelkamp zouden kunnen bereiken, hadden voor de eer bedankt. Jos Hinsen gevoelde zich niet fit en hij klaagde over pijn in de zij, welk euvel gepaard ging met moeilijkheden met de ademhaling. In de tweede ronde staakte hij reeds de strijd. Hein van Breenen brak zijn zadel en kwam na de derde ronde met losse pedaalgespen langs de ere-tribune. In de vierde ronde ver dween hij van het parcours. Piet Haan, steeds achteraan hangend, kwam na de vijfde ronde niet meer door en Adri Voorting hadden wij een ronde eerder al niet meer in het veld kunnen ontdek ken. Thijs Roks vertoonde nog.de meeste strijdlust en wist zich geruime tijd in de voorste gelederen te handhaven. Maar de man uit Zundert is nu een maal geen klimmer en de elke ronde terugkerende helling ging hem zo zwaar in de benen zitten, dat hij in de achtste ronde de strijd staakte, evenals Jan Nol ten, die geen enkele maal op de voor grond was getreden. De zevende man, Daan de Groot, heeft, wel de aandacht getrokken. Hij (Van onze speciale verslaggever) FRASCATI, Zaterdag. Toen er nog ruim een ronde moest worden gereden In de strijd om de wereldtitel op de weg voor amateurs, nep een fors gebouwde man in kanariegele trui en pof broek langzaam naar de eindstreep. Die man was signor rroietti, leider van de Italiaanse amateurploeg. Toen het Italiaanse publiek hem zag, barste het in dolle vreugde uit. Leider Proietti kreeg een stormachtig ap plaus, waarop hij als een volleerd toneelspeler met sier- lijke buigingen en handgebaren reageerde. Er was voldoende reden voor deze geestdriftige uitin gen van de zijde van het Italiaanse wielerpubliek. Want bij het ingaan van de laatste der negen ronden, toen er nog ruim 2 km moesten worden afgelegd, had Lino Grassi met de Deen Andersen de leiding, met nog twee Italianen, Ranucci en Bruni, dicht bij het tweetal vluchtelingen. De voorsprong van Grassi en Andersen van 1 min. 24 sec. werd in de afdaling gereduceerd tot 49 sec. Op 12 km voor de eindstreep kregen Bruni en Ranucci de beide leiders te pakken en toen was het slechts een klein kunstje voor de drie Italianen om de lang niet frisse Deen kwijt te raken. Om de beurt demarreerde een Italiaan, en voor dit geweld moest Andersen het hoofd buigen. Dat feit werd door de luid spreker bekend gemaakt en het bracht de toeschouwers in koortsachtige opwinding. t Haliaanse amateurs hadden dus onbedreigd de leiding. Zij konden onder elkaar uitmaken, wie de sterkste was. En nu deed het merkwaardige feit zich dat nog geen twee weken geleden, op hetzelfde ii.,r over dezelfde afstand van 188 km, met een zelfde r»fioT^a-n ]fertrek, hetgeen dus betekende vele uren de verzengende hitte, een laatste selectie-rit ,e definitieve samenstelling van de Italiaanse oJ^S geh°utlen, welke.... door Santé Ranucci p j Van het drietal leiders was de 22-jarige üfrintor Fn f ^feld de beste klimmer en de beste 111 laatste kilometers moesten de renners imme voor de negende keer, de lastige en lange klim naar frascati overwinnen, waar de middaghitte nog1 zwaar hing en de lastige keien in de nauwe straten de laatste reserves uit de oververmoeide rijders zouden persen. Op de helling van de Vermicino lieten de drie Italianen Andresen, die met een inzinking te kampen had, achter. Op de laatste kilometer demarreerde Ra- nucci kort en krachtig. Bruni moest hem laten gaan, maar Grassi trachte in het wiel te blijven van de Tos- caan. Met veel gemak wist Ranucci zich los te rijden en rustig achterom kijkend, zonder er een sprint aan te wagen, ging hij als eerste over de finish met 50 meter voorsprong op Grassi. was het, die tezamen met de Zwitser Bovay reeds in de eerste ronde er tus sen uittrok. Het tweetal kwam met een voorsprong van 1 min. 50 sec. op het peloton door, een tijdwinst, welke na de derde ronde tot 2 lin. 24 sec. was aan gegroeid op de Italiaan Fornara, die reeds vroeg blijk gaf vol aanvalslust te zijn. Het peloton met Stan Ockers aan het hoofd had toen een achterstand van 3 min. 30 sec. In de vierde ronde be reikte Fornara De Groot en Bovay, maar slechts 2 min. 13 sec. scheidde dit drietal van de grote groep, waarin zich verder alle favorieten bevonden. In de volgende 20 km veranderde het strijd beeld slechts weinig, maar de situatie werd onverwacht gewijzigd toen 1 km. voor de passage bij de ere-tribune het achterwiel van Fornara brak, op een ogenblik dat hij in een bocht te hard aanzette. Zo passeerden Bovay en De Groot, op 10 sec. achter de Zwitser, de finishlijn met op 1 min. 24 sec. Fornara, op 1 min. 43 Mitchell en op 2 min. 58 sec. Darrigade, Trobat, Pusey, Roks, Pankoke, 3 min. 30 sec. op Geminiani en Schmitz en5 min. 34 sec. op het pe loton, waarin Bobet en Coppi, beiden afwachtend, waren verscholen. Van dit peloton rijders hebben Anquetil, Rolland. De Rijcke, Fornara, Nencini en ook Co- letto in de tweede helft van de bijna 300 km. een belangrijke rol gespeeld. Coppi en Bobet tussen de wielen Toen Coppi, Magni. Bobet, Schotte en de anderen in het peloton geen vin ver roerden om ook maar een minuut van hun achterstand, welke na negen ronden reeds ruim acht minuten bedroeg, goed te maken, werden de favorieten op een fel fluitconcert onthaald, waaraan zij zich overigens weinig stoorden en rustig doorpeddelden zonder enig initiatief te tonen om ook maar een deel van het tijdverlies in te lopen. De beslissende fase trad in, toen Ockers. Monti en Molineris van Coppi en Bobet weg sprongen. Nencini, Rolland en Coletto. Reeds begon het strijdbeeld zich duidelijker af te te kenen. Toen het bericht rondging, dat Daan de Groot, die evenals in de Ronde van Italië op dit circuit sterk de aan dacht op zich had gevestigd met zijn soiorit, de strijd had opgegeven. Uit het publiek had men hem met een plens water willen verfrissen, maar het ge volg was, dat hij ten val kwam, zijn elleboog blesseerde en schaafwonden aan het dijbeen opliep. Deze val ontmoedigde de Amsterdammer zo zeer, dat hij maar meteen van verder rijden afzag. Op de helft van de wedstrijd, na 7 ronden, was de situatie als volgt: Dar rigade, Poblet, Bovay, Trobat, Anque til, Rolland, De Rijcke, Fornara, Nen cini en Coletto, een groep van tien man dus, hadden de leiding met 1 min. 11 sec. voorsprong op Roks, 1 min. 25 sec. op Pusey, 2 min. 6 sec. op Clerici, De Bruyne en Jean Bobet, 2 min. 43 sec. op 65 renners van tien verschillende lan den waren om tien uur vertrokken en toen om kwart voor zeven de laatste man binnen was, bleek, dat slechts 19 deelnemers de volledige afstand in de verzengende hitte van het vlakke land bij Rome en de bergen van Frascati had den overwonnen. Heinz Müller en Er- berts, beiden leden van de Duitse ploeg, waren de laatsten, die binnenkwamen, met een achterstand van meer dan 27 min. op de wereldkampioen Stan Ockers. Onder die tientallen uitvallers bevonden zich dus alle zeven Nederlanders, verder 5 Zwitsers, en de complete Engelse, Spaanse en Australische ploegen. Poblet verdween uit de strijd, Trobat, zijn land genoot, eveneens. Coppi gaf het in de voorlaatste ronde op, t-en Louison Bobet reeds van het toneel was verdwenen. Reeds eerder miste men Magni en bij de Belgen kwamen Brankart en De Bruyne op de Hjst der uitvallers te staan. (Van onze cricketmedewerker) Ook de laatste competitie-Zondag van het cricketseizoen 1955 is onder leer fraaie weersomstandigheden verlopen, zodat, met uitzondering van de 12de Juni een totaal verregende Zondag alle competitie-Zondagen door goed weer begunstigd zijn geworden. De cri cketers mogen dan ook niet klagen. HCC 2, de nieuwe kampioen 1955, sloot het seizoen op waardige wijze af met een fraaie 3-wicketezege op ACC; Rood en Wit won met 107 runs van PW; Hermes-DVS versloe* Kampong met 34 runs en VOC won met 2 wickets van Sparta. HBS eindigde het seizoen eveneens met een 2-wicketszege op VW. De eindstand luidt: 1: HCC 2; 2: Hermes-DVS: 3: VRA; 4: Quick (N.); 5: HBS; 6: ACC; 7: HCC 1; 8: Rood en Wit; 9: Quick (H.i10: Haarlem; 11: VOC: 12: Kampong; 13: Sparta; 14: PW; 15 Exxelsior; 16: VW, De gedetailleerde scores van de he den gespeelde competitiewedstrijden zijn als volgt: VOCSparta: Gew. door VOC met 2 wickets: Sparta 70 (A. H. v.d. Linde 21, A. Ruiterman 11) A. Terwiel 6 voor 27, H. Madsen 1 voor 16; A. Lochmann van Bennekom 3 voor 19. VOC: 103 voor 8 (gestaakt) (F. van Erp Taal man Kin 17. H. Grijseels 14. F. Konert 19, G. Bongers 10, A. Terwiel 12 not out.) L. J. de Bruijn 1 voor 18, J. Sonneveld 1 voor 20, A. Ruiterman 3 voor 26, A. H. v.d. Linde 1 voor 25, L. Borrani 2 voor 3. VW—HBS: Gew. door HBS met 2 wickets. VW: 73 (J. Alders 22, J. Dor- resteijn 13). Ch. Davies 1 voor 27, A. v.d. Vegt 2 voor 15, R. Bruijnesteijn 4 voor 10, L. B. Hageman 3 voor 7. HBS: 140 voor 8 (gestaakt). (M. van Dijk 14, R. Bruijnesteijn 11, R. Rish- worth 12, P. J. van Katwijk 36, A. Schoenmaker 31, L. B. Hageman 10 n.o.) J. Alders 3 voor 25, C. J. Slag ter 2 voor 25; B. Hageman 2 voor 13. HCC 2—ACC: Gew. door HCC 2 met 3 wickets. ACC: 138 (D. Baarse 20. H. J. van Weelde 29, Hans van Weelde 36 n.o. C. Lapierre 16) A. Broe- se van Grounou 3 voor 54, J. Weijer- ">V De strijd om de regenboog-trui van de U. C. I. heeft een beloop gehad, zoals algemeen werd verwacht. De negen ronden van ruim 20 km. vorm den in feite een afvalrace, waarin de Italianen goed voorbereid en als be kend terrein telkenmale superieur wa ren. Van de buitenlandse deelnemers hebben de Nederlandse amateurs, ge stoken in het oranjeshirt, een uitste kende wedstrijd gereden. De stijl-rijder Adri van Steenselen uit Mijnsheren- land, die zijn vriend, de kampioen van Nederland, Schalk Verhoef, in de voor laatste ronde achter moest laten, legde op fraaie wijze beslag op de vierde plaats, achter de drie Italianen, en Arie van Wetten uit Noordwijkerhout, die een goede training had gehad in de zogenaamde Ceintuur van Barcelona, onder de brandende zon van Spanje, eindigde als tiende. Stolker, misschien de intelligentste amateur uit de Neder landse ploeg, werd veertiende, met nog geen drie minuten achterstand op de winnaar Ranucci. Jan Rol uit Alkmaar, die in de tweede ronde het initiatief tot een uitlooppoging had ondernomen, tezamen met de Belgische kampioen Saelens, kreeg de volgende 20 km. moeilijkheden met zijn versnellings apparaat, waardoor hij zich niet meer in het peloton kon handhaven. Zijn achterstand werd steeds groter en in de vijfde ronde, ongeveer na 90 km., stapte hij af. Schalk Verhoef kwam zesde ronde met 2 min. achter stand op een leidende groep van dertig renners voorbij de ere-tribune en toen Lino Grassi en Erick Andresen in de zevende ronde een aanval lanceerden en scherp hadden gedemarreerd, waar door het tempo omhoog vloogbegon de Rotterdammer met zes minuten achterstand aan dc laatste twee ron den. Ook hij staakte toen de strijd, ter wijl Piet van den Brekel, die tezamen met Stolker aan de laatste ronde was begonnen, met 2 min. 50 sec. achterstand op de beide leiders Grassi en Andre sen, niet meer door de finish kwam. De helft van de Nederlandse ploeg heeft dus de strijd gestaakt, hetgeen in overeenstemming is met het alge mene percentage uitvallers, dat even boven de 50 pet. kwam te liggen, want slechts 48 deelnemers van de 104 wisten dc totale afstand te overwinnen. Vechtende leren Vermelding verdient de vijfde plaats van de Ier Elliot, die met zijn landge noten Sharkey en Talbot vlak voor de start enkele moeilijke ogenblikken had doorgemaakt. Een paai vertegenwoor digers van een dissidente Ierse bond, welke niet bij de U. C. I. is aangeslo ten, waren op het circuit gekomen in compleet rennerstenue, maar natuurlijk zonder rugnummers. Niemand had erg in hen. Maar hun bedoelingen waren duidelijk. Zij begonnen een complete boksmatch tegen de drie officiële Ierse deelnemers, die aan de start stonden. ITet bebloede hoofden werden de Ierse dissidenten door de politie weggevoerd naar veiliger oorden, terwijl Talbot met een wonde boven de wenkbrauw op de fiets kon stappen en in een niet al te goed humeur aan de wedstrijd begon. Klassement Het klassement van het wereldkam pioenschap luidt: 1. Ranucci (Italië) 188.443 km in 5.36.9 gemiddelde 33.635 km p. u.- 2. Grassi (It.) z.t.; 3. Bruni (It.) 5.37.51 4. Van Steenselen (Ned.) 5.38.13; 5. Elliot (Ierl.) 5.38.49; 6. Christian (Oostenr.) z.t.; 7. Fallarini (It.) z.t.; 8. Lothar (Saar) z.t.; 9. Booty (Eng.) z.t.; 10. Van Wetten (Ned.) (z.t.; 11. Pavard (Fr.) 7.X. 12. Andresen (Den.) 5.39.04; 13. Brittain (Eng.) z.t.; 14. Stolker (Ned.) z.t.; 15. Petrovic (Zuidls.) z.t.; 16. Hoe- venaers (Belg.) 5.39.17; 17. Debussmann (Saarl.) 5 39.25; 18. Goeransson (Zwed.) z.t.; 19. Meier (West-Dld.) 5.39.33: 20. Mastrotto (Fr.) 5.39.58. Fausto Coppi en Louison Bobet, twee der velen, die op het circuit van Frascati naar de achterhoede zijn verdreven en ten slotte de strijd heb ben gestaakt. Het publiek heeft hen, eens de glorieuzen op de, weg, uitge floten. Coppi over denkt dat alles nog eens, stilletjes in een hoekje wegge kropen. Bobet op het moment dat hij op het bordes van het Parijse stadhuis de menigte toe spreekt en belooft, i*jj dat hij opnieuw we reldkampioen zal worden. man 1 voor 5, E. Vriens 5 voor 35, V/. C. van Manen 1 voor 2. HCC 2: 141 voor 7 (W. Arendsen de Wolff 13, P. van Arkel 38, Wischoff 13, W. C van Manen 39, R. Colthoff 21) H. J. van Weelde 1 voor 51, W. van Weel de 4 voor 69, J. Bregman 2 voor 7. Rood en WitPW: Gew. door Rood en Wit met 107 runs. PW: 68 (A_ Nordbeck 11; A. Deutz Ebeling 20) D. Bijleveld 3 voor 27, H. A. Wijkhuizen 4 voor 25. J. P. de Ruig 4 voor 3. Rood en Wit: 175 (J. P. de Ruig 43, A. v.d. Togt 15. H. A. Wijkhuizen 38, P. Bouwman 15, C. de Nijs 10, H. ter Haar 23, E. Koning 13 n. o., M. v.d. Most 5 voor 69. F. TattersaU 2 voor 32, W. Elkink 3 voor 18. Hermes-DVSKampong: Gew. door Hermes-DVS met 34 runs. Hermes- DVS: 241 voor 7 (gesloten). (J. van Noortwijk 66, D. Parrish 30, A. Baileij 83, A. v.d. Ende 14. N. van Huet 15 en A. Keuzenkamp 13) H. Wagenvoort 3 voor 41; A. de Waard 2 voor 62, J. G. da Bruijn 1 voor 47 en J. Offerman 1 voor 17. Kampong: 207 (G. Boogaard 34, J. Offerman 36, S. van Minnen 35, H C. v.d. Bijl 40, H. Wagenvoort 10, H. P. Hardebol 13) J. Scheffer 2 voor 66, H. van Meurs 6 voor 44, A. Bai- lei] 1 voor 16, A. Keuzenkamp 1 voor 25. (Van onze sportcorrespondent) De achttienduizend bezoekers bij de voetbalwedstrijd SpartaRoda Sport hebben zich allerminst over gebrek aan sensatie te beklagen gehad. Doch de sen satie, die zij aan het slot kregen, was er een van de allerbedenkelijkste soort. De stand was op dat moment drie minuten voor het einde 11 en een van de achterspelers van Roda Sport speelde toen de bal met de handen in het strafschopgebied. Scheidsrechter W. Beltman wees naar de stip voor straf schop. Na heftig gedelibereer met pro testerende spelers handhaafde de scheids rechter zijn beslissing, waarop het ge hele elftal het veld verliet en niet ver der wilde spelen Bestuursleden slaag den er tenslotte in het elftal weer bin nen de lijnen te krijgen en tenslotte kreeg Benningshof gelegenheid de schop te nemen, wat hij zeer beheerst deed; onhoudbaar ging de bal langs doelman Weusten. De spelers stelden zich daar na weer op om de strijd voort te zetten, doch toen de scheidsrechter zijn horloge raadpleegde, blies hij af. Dit was voor de Limburgers aanleiding de scheids rechter te belagen; van alle kanten drongen de spelers naar hem op en be dreigden hem. Gelukkig schoten dadelijk suppoosten, politie en later bereden po litie toe om de scheidsrechter te ontzet ten en veilig naar het kleedlokaal te be geleiden. Terecht verwekte het laak bare optreden van Roda Sport grote ver ontwaardiging bij het publiek. Onge twijfeld zal het incident voor dë be trokken club gevolgen hebben. De uitslagen, van de Zondag gespeelde vriendschappelijke voetbalwedstrijden, lul den: Velox—Hercules 31, AGOW—Wil- helmina 31. PECOosterparkers 31, Hel mond—DOSKO 1—3, Haarlem—VSV 6—3, LeeuwardenTubantia 11, Friesland Sneek 2—7, WW—Noordster 2—3, NEC— Longa 41, SCHWaardingen 12, Go AheadBe Quick 4i. AROL-fournooi Good Old HBS uit Den Haag heeft het door AFC georganiseerde AEOL-tournooi gewonnen. De finale tussen HBS en DWV eindigde in een X1 gelijk spel en daarna was HBS het gelukkigst met het nemen van strafschoppen. De uitslagen luiden, halve finales: DWV HFC 5—3, HBS—AFC 2—1. Finale: HBS DWV 11 (HBS wint na strafschoppen). Tijdens zwemwedstrijden te Marseille heeft de Franse zwemster MarieHélène André de 100 meter rugslag gewonnen in 1 min. 12.9 sec. Hiermede verbeterde zij het Frans record dat met 1.14.5 op haar naam stond. Tijdens de internationale zwemwedstrij den te Algiers, waaraan een ploeg van de Robben, bestaande uit Mary Kok, Atie Voorbij, Lenie de Nijs en Rita Kroon deel neemt, heeft deze ploeg de 4 x 100 meter wisselslag estafette gezwommen in 5 min. en 0,8 sec. Hiermede bleef de ploeg C,7 sec. boven het bestaande wereldrecord van 5.00,1 dat 17 Juli van dit jaar in Parijs door Nederland werd gemaakt. Deze tijd betekende echter wel het Ne derlandse clubrecord, dat met 5.06.- se dert 26 Maart van dit jaar in handen was van de RDZ. Mary Kok noteerde op de 200 meter vrije slag 2 min. 23,8 sec. Zij bleef biermede 2,1 sec. boven het wereldrecord van Ragnhild Hveger (2.21.7), op 11 September 1938 te Aarhus gemaakt. Mary Kok heeft hiermede evenwel het ruim 17 jaar oude Neder landse record van Rie van Veen (RDZ) met 0,8 sec. verbeterd. (Van onze cricketmedewerker) Zaterdag j.l. is te Haarlem op het terrein van Rood en Wit de eindstrijd gespeeld van het Flamingo Juniores Tournooi tussen H.C.C. en V.V.V.; door H.C.C. met innings en 110 runs gewon nen. (V.V.V.: 51 en 11, H.C.C.: 172 voor 2 gesloten). Rood en Wit, dat het Haagse Quick met 83 runs versloeg, viel de derde prijs ten deel. (Van onze sportcorrespondent) Reinaldo Gorno uit Argentinië heeft de vijfde internationale Marathon-En- schede gewonnen die Zaterdagmiddag in de textielstad is gehouden. De Argen tijn, die tijdens de Olympische Mara thon in Helsinki tweede werd, legde de stand van 42 kilometer en 195 meter af in 2 uur, 26 minuten en 33 seconden. De Nederlander A. Schep, die als 45ste binnenkwam, deed er 3 uur 40 minuten en 36 seconden over. Mag men daarom de tijd van de Argentijn niet slecht noemen, van bar veel strijd is in deze lustrum-Marathon geen sprake ge weest. Al na een afstand van nauwe lijks vijf kilometer had Gorno een voor sprong van 1 minuut. En ook in de eindfase van deze monsterloop was van strijd geen sprake. Samen met zijn landgenoot Osvaldo Suarez liep Gorno onder de marathonpoort door van waar ze met trompetgeschal en olympisch vuur begroet werden, op de finishlijn toe. Suarez liet de eer van de zege aan zijn oudere landgenoot. Hij had voor de 42 kilometer 195 meter op de kop af één seconde meer tijd nodig dan Gorno. In totaal waren 54 lopers van start gegaan voor de monsterrace, die leidde via Enschede en Losser naar De Lutte (tussen Oldenzaal en het Duitse Rent- heim), van waar men via het keerpunt dezelfde route terug volgde naar het terrein van Sportciub-Enschede in het G.J. van Heekpark, waar start en finish waren. Slechts negen lopers moesten het onderweg opgeven, het geen een betrekkelijk Klein aantal is, wanneer men weet, dat de lopers op de heenroute in de omgeving van Losser ongeveer drie kwartier in 'n hevige re genbui liepen, waardoor een sterke af koeling ontstond. Een van de uitval lers was Joop Overdijk, die meerdere malen het Nederlands marathon kam pioenschap op zijn naam bracht. Hij keerde per ambulance in het G.J. van Heekpark terug. Twaalf kilometer voor de finish moest hij opgeven vanwege hevige buikpijn tengevolge van de plot selinge afkoeling. Nederlands kampi oen werd nu J. van Ginkel van de Gooise Athletiek Club, die in de tijd van 2.43.51 als elfde finishte. Van der Zande: te druk De kampioen van de laatste jaren, Janus van der Zande, had verstek la ten gaan. Zijn bakkerswerkzaamhe den in Halsteren hadden hem te wei nig fijd gelaten om zich serieus voor te bereiden, zo liet hij de organisatoren weten. Zoals al gezegd, reeds na on geveer 5 kilometer had Gorno een voorsprong van een minuut. In tweede positie volgden zijn landgenoot Suarez en de Engelsman Co. Daar achter liepen twee Tsjechen en in het daarop volgende groepje bevond zich ook Van Ginkel. Op de helft van de af te leggen afstand had Gorno een voorsprong van 80 seconden. Na ongeveer 30 kilo meter wejd de strijd geheel volgens her kennelijk door de Argentijnen voor opgezette plan beslist. Suarez zette een sprint in, waardoor de Engelsman moest lossen. Gorno drukte tegelijker tijd het tempo, zodat de beide Argentij nen spoedig in eikaars gezelschap wa ren en de resterende kilometers zonder enige concurentie in een sukkeldrafje konden afleggen. Vermeld zij nog, dat de beide Argentijnen, die hun tak van sport van staatswege gesteund weten, reeds enige tijd in gezelschap van een trainer ln Europa verblijven, ter voor bereiding op de Olympische Spelen In Melbourne. Twee Argentijnen, Gordo in eerste positie en Suarez, die marathon van Enschede volledig hebben beheerst. lustrum-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7