Richtlijnen voor schrijfwijze van NEDERLANDSE TAAL Soepelheid bij examens Nieuwe spelling Ontslag 61 stakers blijft gehandhaafd €ric de TVóorman, HEEMSTEDE Kruiswoordraadsel Het raadsel vanTuaim Scholen Openbare lichamen Ambtenaren mogen niet staken Radio-actieve bom bij hoop oud ijzer Kostbare kelk voor de H. Vader F. DAMIAANS ZN. Herhaald optreden Wienerwald Sangerknaben ECHTE WALES DE SPAARN ESTAD'* Ve LAST VAN DIARRHEE? DINSDAG 30 AUGUSTUS 1955 PAGINA Zaterdag hebben wij in het kort bericht over de richtlijnen, die zijn opgesteld voor de schrijf wijze van de Nederlandse taal. Hierbij treft men de letterlijke tekst aan van de richtlijnen voor het onderwijs en die voor de openbare lichamen. Ontvangst wielrenners Aan het Teylersplein VROLI JK TUINFEEST VOOR RATH. SOlC. JEUGDZORG mo tegen maag- en darmstoornissen Schoolartsendienst Heemstede, Bloemendaal en Zandlvoort vragen verhoging van Rijks subsidie Gaat U verhuizen? Jaarvergadering „Zang en Vriendschap" In November Zangersdag te Haarlem Nieuwe kleuterschool aan de Voorweg Kosten zullen 89.875 bedragen Concert op het Raadhuis plein ZANDVOORT Klinkend Oranje programma op Woensdag 31 Augustus Beroep van) hoofdagent verworpen Spreekuur burgemeester St. A loysius school begint pas Maandag 8 9 10 11 cs Successen voor Haar lemse Reddingsbrigade Echte Wales Anthraciet is het voordeligst in gebruik. Weinig as, glashard en lange brandduur. Een H.L. weegt 76 K.G. „VICTORIOUS" WALES (super kwaliteit) afm. 20/30 (III) 11.50 „SEVEN-SISTERS" WALES J jr. VARKENMARKT 6—1° (Slffrne bij Viaduct) Xelef°°n en 1.3.9.0.4. NIEUW SCHOOLGE BOUW INGEZEGEND In de circulaire aan de scholen be veelt de minister t.a.v. de dubbelvor men, die voor een aantal woorden voor komen in de woordenlijst der Neder landse taal, de volgende richtlijnen aan: I. De ongelijkwaardige dubbelvormen Van een aantal bastaardwoorden. Dit zijn de woorden met verwijzing »,zie" naar de voorkeurspelling en „ook" naar de nevenvorm. Voor wat deze woorden betreft, wordt de voorkeurspelling gevolgd. Het ge lijkmatig gebruik van de andere spel ling wordt echter niet als fout aange merkt. II. De gelijkwaardige dubbelvormen Van een aantal woorden. Deze woorden niet alleen bas taardwoorden zijn de „zie ook"-ge- vallen in de woordenlijst. Aangezien het hier om uitspraakva rianten gaat, ten aanzien waarvan in de woordenlijst geen voorkeur is uitge sproken, worden beide schrijfwijzen goedgekeurd. III. A. De ongelijkwaardige doublet ten bij de meervoudsvorming van een aantal zelfstandige naamwoorden en de ongelijkwaardige dubbele tijden van een aantal werkwoorden. Dat zijn die, waarbij in de woorden lijst de voorkeur \oor de eerste vorm blijkt uit het voegwoord „en" (gemeen te, halte, -n en -s; zei en zegde, gekor ven en gekerfd). B. De gelijkwaardige dubbele meer voudsvormen en de gelijkwaardige dub bele tijden. Deze zijn in de woordenlijst verbon den door het voegwoord „of" (appel, -en of -s; jaagde of joeg). Ten aanzien van het gebruik van de ze groepen van dubbelvormen A en B wordt vrijheid gelaten. IV. De zelfstandige naamwoorden, die in de woordenlijst met „v. (m.)" lijn aangeduid. Dit zijn de vanouds „vrouwelijke" Het feit, dat de definitieve regeling zoor de nieuwe spelling, waarbij Ne derland en België zoveel mogelijk samengaan, thans eindelijk is afgeko men, kan tot tevredenheid stemmen. Te lang reeds duurde de on zekerheid over de schrijfwijze van de Nederlandse taal, terwijl rust op dit ge bied toch wel zeer gewenst is. Over de merites van de nu bekend geworden richtlijnen voor de toepas sing van de Woordenlijst, uitgedokterd door de Nederlands-Belgische taalcom missie, zij het woord verder aan de taaldeskundigen. Wat ons op dit mo ment meer interesseert is de practische toepassing van de nieuwe spelling, die op X September van kracht wordt. Op dit punt is er geen reden tot jui chen. Een paar dagen voor het nieuwe schooljaar komt men met een nieuwe spellingsregeling. Enkele scholen zijn reeds begonnen, maar dit nu daargela ten: hoe stelt men zich voor, dat onder wijzers en leraren deze nieuwe spelling reeds volgende week gaan toepassen? Men kan natuurlijk redeneren, dat zij het nog maar niet zo nauw moeten ne men, doch daarmee tast men dan de betekenis van het ministeriële voor schrift aan. Wel zal straks soepelheid betracht worden bij de examens, maar wij doelen nu niet op de beheersing van de nieuwe spelling door de leerlingen doch door de docenten, waar het toch allereerst om begonnen is. Een overgangstermijn, waarin de do centen op de nieuwe spelling ingescho ten hadden kannen raken, ware wense lijk geweest. Die overgangstermijn is er niet gekomen, ten eerste niet omdat men gebonden was aan een Koninklijk Besluit, dat als invoeringsdatum uiter lijk 1 September aanwees, en ten twee de niet omdat het wenselijk werd ge acht overeenkomstig de bedoeling van dit K. B. de nieuwe spelling met het nieuwe schooljaar te doen ingaan. Bei de argumenten zijn echter niet bepaald overtuigend. Aan de afloop-datum van het Koninklijk Besluit zou wel een mouw te passen zijn geweest en wat het ingaan van de nieuwe spelling bij het nieuwe schooljaar betreft: formeel is de zaak nu in orde, maar wie gelooft, dat er practisch veel van terecht zal komen? Wat hiervan zij, in ieder geval had het departement van O., K. en W., als het dan meende de nieuwe spelling toch op stel en sprong te moeten invoe ren, er zorg voor moeten dragen, dat de officiële afkondiging van deze nieu we spelling vergezeld ging van een voor de gewone sterveling verstaanbare uit leg. Dit was toch wel het minste wat het publiek mocht verwachten. Wij wil len het taalkundig inzicht van leraren en onderwijzers niet onderschatten. Meent echter het departement in ge- moede, dat omschrijvingen als „de on gelijkwaardige dubbelvormen van bas taardwoorden" en „de zelfstandige naamwoorden met een gelijkwaardige dubbele genusaanduiding" voor ambte naren om van anderen, die toch ook met de taal te maken hebben, nog maar te zwijgen in vijf dagen tot werkbegrippc- te maken zijn? Wat moeten wij aan met „de ongelijkwaar dige doubletten bij de meervoudsvor ming van zelfstandige naamwoorden"? Men vertelle ons niet, dat deze nieuwe spelling op de keper beschouwd heus niet zo veel veranderingen brengt. Als dit zo is, dan had men zulks wel eens in een populaire redactie mogen vertellen en had men het publiek niet eerst al leen met deze vaktermen aan boord moeten komen. Er zal over enkele weken een popu laire toelichting op de nieuwe spelling verschijnen (naar we hopen in de trant van „Niet zoo, maar zo" bij de spelling- Marchant), maar de vraag mag ge steld worden waarom die toelichting er niet reeds is. Nu meteen. Het excuus zal wel zijn, dat het werk van de taalcommissie langere tijd in beslag heeft genomen dan voorzien was, maar hiermee is deze zaak niet uit gepraat. Er hadden zeker voorzieningen getrolfen kunnen worden, waardoor er thans naast het moeilijk leesbare offi ciële stuk een voor het grote publiek bevattelijke formulering van de spel lingsregels op tafel was komen te lig gen. Dat die voorzieningen niet getrof fen zijn is naar onze stellige indruk te wijten aan het feit, dat de instan ties, die het in deze voor het zeggen hebben, te weinig oog hebben voor het publiek belang in deze zaak. Het heeft er soms veel van weg als of men de spelling louter ziet als een aangelegenheid van „Den Haag ter wijl ze een aangelegenheid is van ons gehele volk. In die mentaliteit bestond men het op 25 Augustus van het vorig jaar bij de eerste afkondiging van de woorden, waarbij de woordenlijst het gebruik van „hij" en „zij" erkent en de keuze van de aanduiding wil vrijlaten in overeenstemming met het monde ling taalgebruik. In deze gevallen wordt zowel het voornaamwoordelijk gebruik van „zij" en „haar" als dat van „hij" en „zijn", mits gelijkmatig toegepast, toegestaan. Een uitzondering vormt de groep van „v. (m.)"-woorden (deugd, drift, eer enz.), waarvoor in de leidraad (bl. XXIX) ook voor Noord-Nederland een voorkeur voor de „zij "-aanduiding is aangegeven. Deze dienen als ,,zij"- woorden te worden behandeld. V. A. De zelfstandige naamwoorden met een ongelijkwaardige dubbele ge nusaanduiding. Dat zijn de woorden, waarbij in de woordenlijst door het voegwoord „en" een voorkeur wordt uitgesproken voor de eerste aanduiding (lesrooster, m. en o.; vrede, m. en v.; uniform, o. en v. (m.); stencil, o. en m.). B. De zelfstandige naamwoorden met een gelijkwaardige dubbele genusaan duiding. Hier zijn de aanduidingen verbonden door het voegwoord „of" (commentaar, m. of o.). Ook ten aanzien van deze groepen (A en B) dient bij de toepassing vrij heid te worden gelaten. Waar in deze richtlijnen wordt ge sproken van het „gelijkmatig gebruik" van bepaalde spellin'g- of taalvormen, wordt hiermee bedoeld een dooreenge- bruiken van varianten en dit geldt meer nog voor de spelling dan voor het taalgebruik tegen te gaan. Om een geleidelijk aanleren van de nieuwe voorschriften mogelijk te ma ken, zal ik er op aandringen, dat bij het afnemen van de eerstkomende ex amens tot en met de examens, die het schooljaar 1956(957 afsluiten, bij de beoordeling van het in het Nederlands gestelde schriftelijke werk van de can- didaten soepelheid wordt betracht. De invoering van de nieuwe regeling behoort m.i. vooralsnog geen aanlei ding te zijn thans in gebruik zijnde en nog niet versleten boeken door nieuwe te vervangen. De minister-president, minister van Algemene Zaken, handelend in overeenstemming met het gevoelen van de Raad van Ministers, heeft be sloten dat met ingang van 1 Septem ber 1955 voor de departementen van al gemeen bestuur voor de daarvan uit gaande in het Nederlands gestelde stukken gevolgd zullen worden de on derstaande richtlijnen, welke kunnen worden aangehaald als „Richtlijnen voor de toepassing van de woordenlijst Nederlandse taal". I. De ongelijkwaardige dubbelvormen van een aantal bastaardwoorden. Dit zijn de woorden met verwijzing „zie" naar de voorkeurspelling en „ook" naar de nevenvorm. Voor wat deze woorden betreft, wordt de voorkeurspelling gevolgd. n. De gelijkwaardige dubbelvormen van een aantal woorden. Deze woorden niet alleen bastaard woorden zijn de „zie ook"-gevallen in de woordenlijst. Aangezien het hier om uitspraakvari anten gaat, ten aanzien waarvan in de woordenlijst geen voorkeur is uitgespro ken, zijn beide schrijfwijzen toegela ten. IH A. De ongelijkwaardige doubletten bij de meervoudsvorming van een aan tal zelfstandige naamwoorden in de ongelijkwaardige dubbele tijden van een aantal werkwoorden. Dat zijn die, waarbij in de woorden lijst de voorkeur voor de eerste vorm blijkt uit het voegwoord „en" (gemeen te, halte, -n en -s; zei en zegde, gekor ven en gekerfd). B. De gelijkwaardige dubbele meer voudsvormen en de gelijkwaardige dub bele tijden. Deze zjjn in de woordenlijst verbon den door het voegwoord „of" (appel, -en of -s; jaagde of joeg). Ten aanzien van het gebruik van deze groepen van dubbelvormen A en B wordt vrijheid gelaten. IV. De zelfstandige naamwoorden, die in de woordenlijst met „v. (m.)" zijn aangeduid. Dit zijn de van ouds „vrouwelijke" woor. den. waarbij de woordenlijst het ge bruik van „hij" en „zij" erkent. In deze gevallen dient het voornaam woordelijk gebruik van „zij" en „haar" te worden gevolgd. V. A. De zelfstandige naamwoorden met een ongelijkwaardige dubbele ge nusaanduiding. Dat zijn de woorden, waarbij in de woordenlijst door het voegwoord „en" een voorkeur wordt uitgesproken voor de eerste aanduiding (lesrooster, m. en o.; vrede, m. en v.; uniform, o. en v. m.); stencil, o. en m.). B. De zelfstandige naamwoorden met een gelijkwaardige dubbele genusaan duiding. Hier zijn de aanduidingen verbonden door het voegwoord „of" (commentaar, m. of o.). Ook ten aanzien van deze groepen (A en B) wordt bij de toepassing vrij heid gelaten. De invoering van de nieuwe regeling behoort geen aanleiding te zijn thans nog voorradige formulieren e.d. door nieuwe te vervangen. Alle 61 ambtenaren van de gemeente Amsterdam, die na de stakingen van April van dit jaar werden ontslagen, blijven buiten gemeentelijke dienst. Het gemeentelijk scheidsgerecht heeft giste ren het beroep van de 61 ontslagenen ongegrond verklaard. In de overweging geldt als voornaam ste punt het verbod aan ambtenaren om te staken. Stakingen in overheidsdienst kunnen zeer ernstige gevolgen hebben. De 61 ambtenaren hebben voor het scheidsgerecht verklaard dat zij aan de stakingen hebben deelgenomen. Het Scheidsgerecht heeft onderzocht of het ontslagbesluit van B. en W. in strijd was met de voorschriften, of er een evenredige verhouding bestond tus sen het strafbare feit (de staking) en de straf (het ontslag) en of het stads bestuur binnen het raam van zijn be voegdheden was gebleven door de sta kers te ontslaan. Staking door ambtena ren acht het scheidsgerecht een zeer ernstig feit. Temeer waar de ambtenaar het recht om te staken mist. Het mas saal neerleggen van het werk had'diep ingrijpende gevolgen voor de samenle ving kunnen hebben. Zonder het goed functionneren van de overheidsbedrijven wordt het welzijn van de samenleving bedreigd. In de overweging wordt ook aange geven op welke wijze de ambtenaar zijn stem inzake loon- en arbeidsvoorwaar den kan doen horen. Aan het slot con stateert het Ambtenarengerecht dat nog geen aandacht is geschonken aan de vraag of het redelijk was 61 ambtenaren te ontslaan, terwijl toch 4000 hebben gestaakt. 5 J Een radio-actieve „bom", die wordt gebruikt voor het controleren van las werk, en die sinds eind vorige week werd vermist uit een fabriek in de buurt van Parijs, is teruggevonden. De „bom" bestaat uit een kleine hoeveelheid ra dium, die is gevat in een loden cylinder van 50 kilo. Toen de vermissing van de „bom" bekend werd, zond de Parijse ra dio ieder uur een waarschuwing uit aan degene, die het voorwerp in zijn bezit mocht hebben. De radio-activiteit was n.l. sterk genoeg om een mens binnen vier minuten te doden. Een speciale ploeg van de Parijse politie heeft de „bom" teruggevonden bij een hoop oud ijzer op een van de terreinen van de be trokken fabriek. (AFP-UP) nieuwe spelling doodleuk te verklaren dat ze op diezelfde dag reeds was in gegaan. Nadat men van die dwaling is teruggekomen krijgen wij dank zij diezelfde officiële mentaliteit thans een stuk vaklitteratuur voorgeschoteld, dat de feitelijke invoering van deze nieuwe spelling geen goed doet. De lichtere straffen, zo luidt de over weging, willen niet zeggen dat de over tredingen dikwijls van lichtere aard wa ren. In het belang van de goede be drijfsvoering is het overgrote deel van de stakers weer in dienst teruggenomen. Dit wil niet zeggen dat men een aantal stakers, dat men om een of andere reden niet langer in gemeentedienst wil hou den, niet zou mogen ontslaan. De officials van het wereldkampioen schap wielrennen met aan het hoofd de president van de Union Cycliste Inter nationale, Joinard, hebben Z. H. de Paus gistermorgen tijdens een audiëntie een gouden kelk met kostbare stenen aan geboden. De ontvangst betrof ongeveer 300 man. De Paus, die er gebruind en fit uitzag, sprak een welkomstwoord in het Engels, Frans, Duits, Spaans en Italiaans. Na zijn korte toespraak begaf de Paus zich onder de renners en officials en wisselde een paar woorden met ieder van hen, terwijl Hij hun een zilveren medaille gaf. Hij onderhield zich wat langer met Santé Ranucci, de 22-jarige Italiaan, die Zaterdag wereldkampioen der amateur wegrenners is geworden. Van de Ita liaanse prof-ploeg, die Zondag versla gen is, nam geen der leden aan de audiëntie deel. Na de audiëntie, welke 30 minuten duurde, knielden de renners en officials op de marmeren vloer, waarna de Paus hun Zjjn Apostolische zegen gaf. Zaterdagavond is ten bate van de katholieke sociale jeugdzorg een ge slaagd tuinfeest gehouden in de gym nastiekzaal en op de speelplaats van de school aan het Teylersplein. Bjjna 200 personen hebben die avond tussen half acht en kwart over elf het tuin feest bezocht dat aanvankeljjk gehou den werd in de gymnastiekzaal, die de broeders vriendelijk ter beschikking hadden gesteld. Later werd het feest op de speelplaats voortgezet. Er heerste een aangename stemming onder de vele, kleurige lichtjes die een firma uit Haarlem belangeloos had aan gebracht. „The Harlem Society" van Fr. Rooyers zorgden voor een vlot muziekje en de leader of the band ver zorgde ook een aantal showdansen. Hoe wel de afrekening nog niet geheel vol tooid is, kan reeds worden gezegd, dat de avond een behoorlijk batig saldo heef opgeleverd voor de katholieke sociale jeugdzorg in Haarlem. 3. Ondanks zijn teleurstelling moet Eric even glimlachen. Zijn vraag naar de schepen van Ragnar de Rode schijnt nogal de argwaan van de Bard op te wekken. „Waarom vraagt u mij dat, Heer?" dringt de man aan. „Ach nee", wimpelt Eric af, „het heeft geen zin u dat uit te leggen, u kunt mij toch niet helpen". „Komaan, brave harpspeler", mengt Halfra zich op dit mo ment in het gesprek, „speel ons nu wat voor. Kent gij het schone lied der drie verweesde jonkvrouwen? Mogelijk zing ik ook enkele strofen mee, ahe. Als ge tenminste goed begeleiden kunt". De Bard mompelt iets onverstaan baars en volgt de uitbundige edelman aarzelend middendeks, waar hij zich onbeholpen op de verschansing zet. De man zit echter nauwelijks of hij slaat krampachtig de armen in de lucht, als deed de zacht deinende boot hem zijn evenwicht verliezen. Pas opach arme.... DE HARP!" krijt Halfra, terwijl hij de Bard die zich inmiddels stevig aan een lijn heeft vastgegrepen snel bij een been pakt. Met een plons verdwijnt de harp in zee. Hijgend hijst Halfra de Bard weer overeind en klopt hem troostend op de rug. „Niet erg, brave man, niet erg", stamelt hij. „Ge hebt uzelf nog, uw stem, meen ik. Samen hebben we twee stemmen,uh, ik-ik bedoel. De Bard staart met gebogen hoofd mismoedig in de golven. Maar terwijl Halfra zich uitslooft om hem wat op te monteren, glipt Svein ongemerkt naar het achterdek, vanwaar Eric het voorval niet goed heeft kunnen zien. „Het deugt niet", gromt de Sakser met een giftige blik op de Bard, „hij ver loor zijn evenwicht niet, ik heb het duidelijk gezien". „Wat haal je je nu weer in je hoofd?" zegt Eric, die de argwanende natuur van zijn makker maar al te goed. kent, met minzame spot. „Ik haal niks in mijn hoofd", gromt Svein koppig, „dit was geen ongelukje. Ik zeg je Noorman: die kerel heeft bewust zijn harp overboord gegooid". Advertentie WITTE TABLETTEN De commissie van beheer van de schoolartsendienst voor Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort heeft B. en W. van Heemstede medegedeeld dat het in de afgelopen tjjd, in verband met het grote aantal leerlingen, moeilijk is ge vallen aan het geneeskundig schooltoe zicht de noodzakelijke zorg te besteden. Op 1 Januari 1953 bedroeg het aantal onder toezicht staande leerlingen 10.892; het is daarna regelmatig geste gen en verwacht wordt, dat het op 1 Ja nuari 1956 12.450 zal bedragen. In het algemeen komen diensten, welke meer dan 12.000 leerlingen in onderzoek heb ben in aanmerking voor subsidiëring door rijk en provincie in de kosten van twee schoolartsen. Sinds 1 September 1952 is voor de dienst, in samenwerking met die voor het district Nieuwer-Am- stel c.a. een tweede schoolarts werk zaam. Met ingang van het jaar 1954 werd in de daaraan verbonden kosten een bijdrage uit 's Rijks kas toegekend. Ook in het district Nieuwer-Amstel c.a. is het aantal leerlingen geleidelijk ge stegen en dit aantal zal op 1 Januari 1956 vermoedelijk 13.200 bedragen. Na gepleegd overleg tussen de com missies van beheer voor beide diensten zjjn dan ook stappen gedaan bij de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid en Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland tot het verkrij gen van subsidie in de kosten van twee schoolartsen voor beide diensten. De minister heeft inmiddels medegedeeld, dat bjj de samenstelling van een urgen- tielijst voor uitbreidingen bij de school artsendiensten in 1956 met het verzoek rekening was gehouden, al viel het dan ook, volgens de minister, nog niet te be zien of subsidiëring in de kostne van een tweede schoolarts met volledige dagtaak voor beide diensten mogelijk zou zijn. Advertentie Loop geen risico en neem een goede verhuizer met vast en vakkundig personeel. ZIJLVEST 41 HAAKLEM Telef. 12456 - 14155 - 22279 Onder voorzitterschap van de heer A. J. van Houten hield de Kon. Lie dertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem onlangs een druk-bezochte jaarvergadering, die in het teken stond van de uitstekend geslaagde jubileum viering van het 125-jarig bestaan. Het jaarverslag van de secretaris gaf een duidelijk beeld van hetgeen in het afge lopen belangrijke seizoen was gepres teerd, terwijl het financieel overzicht van de penningmeester in aanmer king genomen de kostbare evenemen ten van het jubileum tot tevredenheid mocht stemmen. De verslagen van Muziekfonds en Propagandacommissie mochten eveneens de goedkeuring weg dragen. Aan de voorzitter werd als erkente lijkheid voor zijn leiding tijdens het ju bileum de van een inscriptie voorziene legpenning der vereniging aangeboden. De periodiek aftredende bestuursle den. de heren J. P. Lewis, A. A. Rama ker, A. Raspe en D.W.K. Vring, wer den herkozen. Voor het komende seizoen wordt weer nieuwe activiteit verwacht, o.m. door medewerking aan een in November te Haarlem te houden Zangersdag van het Gewest Noord-Holland van het Kon. Ned. Zangersverbond, waarbij verschil lende koren uit Noord-Holland zullen optreden. Het eerste ledenconcert van „Zang en Vriendschap" zal plaats vinden in het Gem. Concertgebouw te Haarlem op Vrijdag 23 December. Het program ma na de pauze zal een Kerstkarakter dragen. Solistische medewerking wordt verleend door de alt-zangeres Aafje Heynis. Wanneer met het ontvangen der ver hoogde subsidie voor 1956 rekening wordt gehouden zal de toeneming der kosten ten opzichte van die voor 1955, uitgaande van een totale verhoging met 12.000,- door rjjk, provincie en de sa menwerkende gemeenten elk voor 1.3 gedeelte te dragen, dus neerkomen op een bedrag van rond 4000,- voor de drie gemeenten, te verdelen naar even redigheid van het aantal inwoners. Het aandeel der gemeente Heemstede zal dan ongeveer 1770,- belopen, waar mede bij de raming van de bijdrage aan de schoolartsendienst in de begro ting voor het jaar 1956 rekening zou kunnen, worden gehouden. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor een crediet van 89.875,- be schikbaar te stellen -voor de bouw van een openbare kleuterschool achter de Voorwegschool te Heemstede. De stichting van een afzonderlijke kleuterschool is urgent geworden, om dat de twee leslokalen van de Voorweg school, Waarover de kleuterschool be schikte, dringend nodig zijn voor het lager onderwijs. Volgens het plan, dat de directeur van Openbare Werken aan B. en W. van Heemstede heeft voorgelegd, zijn er twee werklokalen met toiletten en een overloop geprojecteerd. Op de begane grond omvat het een speellokaal, een overdekte speelruimte, een kamer voor het hoofd, die tevens als dokterskamer dienst kan doen en een hal. De bouwkosten van de school worden geraamd op 71.172,-. Voor meubilering, stoffering, vloerbedekking, verwarming, verlichting en enige speelwerktuigen is een bedrag nodig van 18.703,-. De R. K. Harmonie „St. Michaël" geeft Woensdag 31 Augustus ter gele genheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina een concert op het Raad huisplein onder leiding van de dirigent S. A. Noom. Na de pauze zal de Harmonie een taptoe verzorgen. Voor de viering van de 75e verjaar dag van H. K. H. Prinses Wilhelmina op Woensdag 31 Augustus heeft de Zand- voortse Oranjevereniging een program ma samengesteld, dat klinkt als een klok. De feestviering concentreert zich op het Raadhuisplein, 's Middags om 3 uur wordt daar een voorstelling gegeven van Tonny van Zwol's variété-expres. Een zeer gevarieerd programma zal worden uitgevoerd. O.a. zullen optreden de parodisten Jolly en Joker, de rol- schaatsen-acrobaten The Dutch Rolling Stars en de Martelli's met hondendres- suur. Vóór de aanvang van het avondpro gramma maakt de Zandvoortse muziek kapel met het tamboer-corps een muzi kale rondgang door het dorp. Om kwart over acht vangt op het Raadhuisplein een non-stop-programma aan, verzorga door het gezelschap Tonny van A met het optreden van het palmar- (acrobaten), Jan Tromp (kunstfluit de dames Wibbel en Knibbel e.a. programma duurt tot elf uur en gewisseld worden door muzieK muziekkapel. „an de 44-jarige Zandvoortse hoofdagent K P. wgen het besluit van de burgemeester om hem niet voor bevorde ring in aanmerking te laten komen, is door het Ambtenarengerecht ongegrond verklaard. De burgemeester van Zandvoort houdt op Woensdag 31 Augustus geen spreekuur. De Aloysius-jongensschool aan het Zandvoorterpad te Overveen zal haar poorten nog niet op 1 September open stellen. De werkzaamheden in verband met de uitbreiding van het gebouw ma ken het noodzakelijk, dat eerst Maan dag 5 September de jeugd toegelaten zal kunnen worden. Horizontaal: 1. voorzitter 2. zuivelproduct bladader 3. rijstbrande wijn deel van het lichaam 4. gezin Laplands vaartuig 5. slijk 6. buitengewoon Kath. Illustra tie 7. Verenigde Staten (afk.) ongeluksgetal 8. tweegevecht lied (Eng.) 9. niet groot (overtreffen de trap) windrichting 10. Engels bier komt van de kip 11. anno mundi (afk.) inwoonster Europese hoofdstad. Verticaal: 1. graanafval deel van het lichaam 2. lustoord krachteloos 3. venster zetel op rug cc w oo van rijdier 4. bewoner van poolgebied lichaamsdeel van koe 5. Europese hoofdstad 6. ondertussen 7. elkeen dicht 8. eind delfstof 9. naar omlaag electr. geladen atomen 10. eetlust wetenschap 11. soort reiger. Een tweede uitvoering van de „San gerknaben vom Wienerwald" was na het succesvol eerste optreden en de grote belangstelling te verwachten. Al was ditmaal een iets killer avondweer te verwachten, een talrijk publiek was toch opgekomen om de muzikaal be gaafde knapen in een nieuw programma te beluisteren en te aanschouwen. Dit laatste bijzonder wat de „muzika le scènes in costuum" zonder décor, daarentegen met de mooie boschage als achtergrond betreft, want zodra de knapen zingen èn acteren uiten zij zich zo vrij mogelijk. De „Wiener schoenmakers jongen" en de 2 echte „Wiener Früch- teln" voldeden het meest, omdat behal ve de leuke gestes de zang wonderbaar mooi en zuiver was. De overige scènes schonken niet hetzelfde genot, groten deels door onzuivere en dikwerf on- rhythmische zang. Het programmadeel „Oostenrijkse meesters" was in zijn geheel een ver bluffend staaltje van zangtechniek en stijlgevoel, al klonk Mozart's „Ave, ve- rum corpus" subtiel en devoot, jammer genoeg niet in de Romeinse uitspraak van'tlatijn, daarboven uitblonken toch ver de nummers zoals terzetten uit de „Zauberflöte" en het Hirtenchor uit Schubert's „Rosamunde". Hier deed de zang zo innig doorvoeld en tevens ge distingeerd aan, dat men gerust mag beweren: onverbeterlijke koorzang. De Volksliederen, die allen het ecb^ charmante Weense karakter droeg|n liggen de knapen uiteraard gunsti,fsten deze liederen traden een achttal s° tim_ op en het viel op, dat hun mo° pjeze bres zo onderling verschild niet op klankkleuren merkt men. e^tijen. Hier in de respectievelijke koorp tot een a^_ in vervloeien de stemme soluut geheel. piano van beter Jammer, dat er e%aS. Dirigent Hel- gehalte disponibel daarom wellicht zo mut Richter speelf* Het meest nt zo bescheiden mog zonder begeleiding deemftn eenvoudig, maar toch duidelijk muzikaal gebaar van deze uitsteken- en en de zan, gleider! O. K. Doc£ dl **aarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen is met succes deelge nomen aan de wedstrijden om de kam pioenschappen van de Koninklijke Ne derlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, die Zondag in Utrecht werden gehouden. Mej. Do Turkenburg W?i? ,wederom de A. J. Meyerink wis selbeker; de heren G. van Bruggen, A. J. Snellens en V. H. Snel bleven in de opdrachtwedstrijd de overige ploe gen. de baas en wonnen de Bierslee wisselbeker en voorts werd in het totaal klassement om de „De Keulenaar-be ker" het hoogst aantal punten geboekt, zodat ook deze wisselprijs in het bezit van de HRB bleef. De gedetailleerde uitslagen zijn: 125 meter gekleed school slag zwemmen, 25 meter vervoer van een drenkeling en uitvoeren van een medische opdracht: DAMES: 1. mej. Do Turkenburg, Haarlem, 7 6/12 pnt.; 2. A. E. van Rees-Schüssler, Utrecht, 7 5/12 pnt.; 3. M. Dal-de Graad, Rotterdam, 6 6/12 pnt. HEREN: 1. J. F. de Keizer, Rotterdam, 7% pnt.; 2. D. van Zonne veld, Haarlem T/s pnt.; 3. C. Holthuizen. Gouda, 7 pnt. Opdracht wedstrijd, bestaande uit het gekleed uitvoeren van een techni sche en een medische opdracht: 1. Haar lem 279% pnt.; 2. Amsterdam 257 pnt.; 3. Utrecht 210 pnt. Reddingslijn werpen: DAMtb: l. Haarlem 14 pnt.; 2. Gouda 12 pnt.; 3. Rotterdam 8 pnt. HEREN: 1. Gouda 24 pnt.; 2. Apeldoorn 20 pnt.; 3. Amster dam 12 pnt.; Bloemendaal 12 punten. Advertentie ANTHRACIET io± 31 Augustus ZOMERPRUZEN (le soort) afm. 20/30 (III) 11 Ook alle andere soorten en afmetingen. Levering uit voorraad en vanzelf sprekendGruis- en Steenvry Alleen-verkoop BRANDSTOFFl3*HaNDEL no?rll(lagm'ddag om vier uur heeft Pastoor L. J. Schalk van de Sint Lidui- naparochie in Haarlem-Noord het nieu- We schoolgebouw aan de Timorstraat in gezegend. De pastoor richtte een harte lijk welkomstwoord tot de kapelaans, het school- en kerkbestuur, de zusters Franciscanessen, de hoofden der paro chiescholen, architect A. van Driel uit Amsterdam en de aannemers Njjman uit Hillegom, om vervolgens de plech tige inzegening te verrichten. De pastoor roemde daarna de bijzon der gewaardeerde medewerking van het Haarlemse gemeentebestuur en de wijze waarop architect en aannemers zich van hun taak gekweten hebben. Het is een ruime, lichte school geworden met mo derne wandbeschilderingen, modern meu bilair en stoffering. Op de benedenver dieping treft men drie leslokalen en op de verdieping een handwerklokaal voor meisjes van het 8e en 9e leerjaar. De meisjes worden opgeleid voor het diplo ma lingerie- en costuumnaaien. 's Avonds wordt een naaicursus ge geven voor ouderen. Op dezelfde ver dieping bevindt zich ook het grote lokaal voor handenarbeid, waar de heer Kraak man les zal geven aan de jongens van de Petrus Canisiusschool. Estafette vervoer van een drenkeling, DAMES; 1. Haarlem 2 min. 18,9 sec.; 2. Amsterdam 2 min. 39,8 sec.; 3. Gouda 3 min. 12,4 sec. HEREN: 1. Gouda 2 min, 12 sec.; 2. Haarlem 2 min. 14,5 sec.; 3. Amsterdam 2 min. 14,6 sec. Onder water zwemmen, DAMES: J. Rehorst, Gouda, 50 meter; 2. C. v. d. Brink, Nijmegen, 38 meter; 3. B. van Leest, Rotterdam, 38 meter. HEREN; 1. W. v. d. Veen, Nijme gen, 48 meter; 2. D. de Lange, Bloemen daal, 45 meter; 3. C. Mooijenkind, Gouda. 43 meter Popduiken gekleed voor ploegen va» 3 personen; 1. Haarlem geen straf pun ten 1 min. 23,8 sec.; 2. Bloemendaal 1 strafpunt 1 min. 28,8 sec.; 3. Nijmegen 2 strafpunten 2 min. 6 sec. Wisselslag estafette, DAMES: 1. Haar lem 3 min. 54 sec.; 2. Nijmegen 4 min. 26,8 sec.; 3. Utrecht 4 min. 44,8 sec. HEREN; 1 Amsterdam 3 min. 43 sec.; 2. Apeldoorn 3 min. 44,2 sec.; 3. Haarlem 4 min. 6,2 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2