Nieuwe taken van de K.A.B. in de woningbouw Moeder des V aderlands VenkcJe. Oprichting genootschap tuinbouwwetenschap LEXINGTON Grote Vier herhalen Geneefse voorstellen arabesku Vriend van Grotius I mm „Hoogbouw biedt geen oplossing en is bovendien duur" Oude vrouw door gasverstikking om het leven gekomen Twee jongens in zee verdronken Kind door auto gedood Suggestie van minister Mansholt op internationaal congres Pluk de dag... en neem het er van met Ontwapeningscommissie in N. York VN. subcommissie voor ontwapening gepresideerd door de Rus Sobolov IN PURPER Vliegtuig stijgt op zonder piloot J JINSDAG 30 AUGUSTUS 1955 PAGINA Studiedagen te Voorhout gesloten Nederlandse zeeman in Denemarken verdronken Order voor Schelde' ,De DiR. A. VAN SCHELVEN OVERLEDEN door W.H. VANEEMLANDT MINDER SNELLE BROMFIETSEN Dr .Jos. M.Vandervelden „Ik ben een voorstander van woning bouwverenigingen, gebonden aan de K.A.B. De K.A.B. is met haar stands- organisatorische taak de betrouwbare, maar ook de enig juiste achtergrond voor de arbeiderswoningbouwVerenigin- ?en. De leden van de K.A.B. zullen dus het lidmaatschap der vereniging moe ten kunnen verwerven en mede het be leid bepalen. Andere katholieken, en in bijzondere gevallen ook niet-katholie- ken, moeten bewoner kunnen worden. Doch hun moeten niet de rechten, ver bonden aan het lidmaatschap, worden Verleend. Alleen leden van de K.A.B. (Vervolg van pag. l) «ng. Tot het einde kwam der be zetting. Een volkomen uitgeput volk ver welkomde Haar op Nederlandse bo dem met onbeschrijfelijke vreugde. Koningin Wilhelmina, Moeder van het Verzet, werd de Moeder des Va derlands. Maar nóg was de oorlog in het Verre Oosten, waar de Jap- Pen °"'L°yerVfese gebied bezet hiel- bfiden h 3- °°k V00r deze ge- hres pp^l 3 in de oorl°g °P de r,j. "gestaan. In December 1942 hield J aie gedenkwaardige rede, waarin net vooruitziende blik rekening hield met een veranderde situatie in de toekomst. ,,Ik ben overtuigd," al dus sprak Zij, „dat het Rijk na de oorlog zal worden opgebouwd op de hechte gron^ lag van volledig deel genootschap, die de voltooiing zal t itekcnen van hetgeen zich in het verleden heeft ontwikkeld." Helaas is ha de capitulatie van Japan de ont wikkeling anders gegaan dan velen gewenst en voorzien hadden. T°ifl" er weer enige orde in ons heen e«SC£apfn was ging Zij troon teneLroe^anafS/aL de Koningin Juliana. Wie herinnert zfch met de schok van ontroering 2 door ons volk ging, toen Zij öp Mei 1948 Haar troonsafstand aankon digde. Zij ging heen na een regering van vijftig jaar. Zij spoorde Haar volk tot het laatst toe aan tot eendracht, niet zonder reden, want de eendracht van het volk, samengesmeed door het verzet tijdens de oorlog, was spoedig minder hecht geworden. In sommige opzichten begrijpelijk, nu de band van het verzet gebroken was. „Toont opgewassen te zijn te gen de grote tijd, waarin wij leven, niet een wijde blik voor het wereld gebeuren en met begrip voor het we zenlijke, waar het voor ons allen om gaat", aldus sprak Zij. Enigs maan den later uitte het Nederlandse volk bij Haar gouden jubileum zijn dank baarheid met onbeschrijfelijk en thousiasme voor al hetgeen Zij voor Haar volk gedaan had. Een groots tijdperk werd afgesloten. Een nieuw tijdperk begon onder de regering van Haar dochter, Koningin Juliana. „Ik zelf en allen," aldus sprak Konin gin Juliana tijdens de plechtige in huldiging, „hadden altijd het gevoel, dat Gij er waart als een rots. Toen de stormen kwamen merkte men dat pas goed." Zo was Haar leven tijdens Haar regering over ons volk werke lijk geweest: als een rots. Morgen herdenkt Zij in alle stilte Haar vijf en zeventigste verjaardag. Vol dankbaarheid wensen wij Haar geluk op deze gedenkwaardige dag en wensen Haar toe, dat God Haar bog vele jaren voor de Koninklijke Familie en het hele Nederlandse V'olk moge sparen. Wij wensen haar toe, dat Zij nog moge zien, dat de volkeren, die tijdens Haar regering elkander in twee wereldoorlogen op leven en dood hebben bestreden, ein delijk een werkelijke wereldvrede zullen weten te bevestigen. Dat zij bioge aanscx mwen, dat in een nieuw tijdperk, waarin de mens natuur krachten heeft ontketend, welke hij nu nog nauwelijks kan beheersen, uit zucht naar zelfbehoud een vrede zal geboren worden, die de wereld van deze eeuw nog niet gekend heeft. mogen candidaat zjjn voor het bestuurs lidmaatschap." Aldus de heer J. W. V. d. Akker, tweede voorzitter van de Ned. Kath. Arbeidersbeweging en oud voorzitter van de Haarlemse K.A.B., over de taken van de K.A.B. in de woningbouwsector. De heer Van den Akker was Maan dagmorgen de laatste inleider van de studiedagen van de K.A.B. in het bis dom Haarlem, welke van Zaterdag tot en met Maandag gehouden zijn in de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout. Ook Haarlems bisschop gaf door zijn aanwezigheid op de laatste dag blijk van belangstelling voor de nieuwe taken, die de K.A.B. in zijn bis dom zich heeft opgelegd. Op de studie dagen werd het onderwerp behandeld, hoe een begin te maken met de wel zijnsplanning in de „Randstad Holland". De heer Van den Akker zei voorts, dat het redelijk is, wanneer de arbei ders een zesde van hun inkomen af staan voor huishuur. Vóór de oorlog be droeg dit één/zevende tot één/achtste. Sprekend over de huidige woningbouw was hij van oordeel, dat de vier-kamer- woningen niet slechts voor het gezins leven de beste woningen waren, doch dat de bouwprijs van deze woningen in verhouding geenszins hoger ligt dan de naoorlogse twee-kamerwoningen. Voor grote gezinnen moeten vijf- en zeska- me'-woningen gebouwd worden, in ver houding van een op vijf met de wo ningbouw. Hoogbouw biedt geen uitkomst voor de woningnood, omdat deze bouwwij ze over een verloop van tien tot twin tig jaar slechts één/honderdste aan cultuurgrond bespaart en bovendien zoveel kostbaarder is dan normale étagebouw. Bij de vorming van buurt gemeenschappen, nu de parochieband aan het verdwijnen is, kunnen de ka tholieken zeer goed helpen, maar zij moeten slechts als eenheid de sa menwerking met anderen zoeken, wanneer de levensbeschouwing in het geding komt. Mgr. Huibers, die welkom werd ge heten door de bondsvoorzitter, de heer j A Kortink, onderstreepte het be In het paleis te Carthago van de Bey van Tunis heeft de ondertekening plaats gehad van de conventies, waarbij Frank rijk aan Tunis een zekere mate van zelfbestuur verleent. Men ziet hier, hoe de Bey, Sidi Lamine Pasja, zijn hand tekening onder het document plaatst, f ,o de achtergrond de Franse resident- generaal in Tunis, generaal Pierre Boyer de la Tour (blootshoofds). Advertentie CHOCOLADE... PASTILLES De 24-jarige zeeman Idema uit Gro ningen is in de haven van Naestved b\j Kopenhagen verdronken. Met twee andere zeelieden was hij bezig hun schip, het ms. „Madjoe" uit Veendam, aan de buitenkant te verven. Plotseling brak een touw en twee van hen vielen in het water. Idema zonk direct en werd eerst drie uur later gevonden. Alle pogingen de levensgeesten weer op te wekken, waren vruchteloos. Te Appingedam is de 81 jarige me vrouw Cuperus door gasverstikking om het leven gekomen. Artsen trachten het leven van haar 92-jarige echtgenoot, H. Cuperus, te redden. Toen een dochter van het echtpaar op haar bellen geen gehoor had gekre gen, werd een deur van de woning ge forceerd. Men vond het bejaarde echt paar op bed liggen. In de keuken bleek een gasslang te zijn losgeraakt. Maandagmiddag zijn twee jongens ver dronken bij het zwemmen in zee, resp. in Scheveningen en Kijkduin. Omstreeks kwart voor vier zag men ter hoogte van het Kurhaus een jongen die in zee stond vallen en snel wegdrijven. Zwemmend en met de tomboot werden reddingspogingen ondernomen, maar men heeft de jongen niet kunnen vinden. Wèl werden later zijn kleren op het strand aangetroffen. Deze bleken van de 13-jarige J. J. H. V. uit Zeist te zijn. Omstreeks vier uur kwamen in zee bij Kijkduin drie jongens in moeilijk heden te verkeren. Eén van hen wist men er uit te halen, een tweede kon zichzelf redden. De derde, de 13-jarige S. P. uit Den Haag, kc men echter niet meer vinden. Ruim een uur later werd zijn stoffelijk overschot drijvend aangetroffen. Het is naar het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag overgebracht. Op de Flamingoweg te Apeldoorn is Maandagmiddag de tweejarige Dirk Huyer onder een auto van de gemeen tereiniging terecht gekomen en zwaar gewond. Het kind werd onmiddellijk naar het St. Liduinaziekenhuis overge bracht en overleed kort na aankomst aldaar. Het ongeluk gebeurde doordat het jongetje spelenderwijs plotseling de weg overstak. Naar wij vernemen heeft de Koninklij- ek Maatschappij „De Schelde" te Vlis- singen van de Nederlandse Norness Scheepvaartmaatschappij te Amster dam opdracht ontvangen voor de bouw van een 24.600 ton metende tanker die eind April 1958 opgeleverd zal wor den. In zjjn openingstoespraak tot de bijna negenhonderd deelnemers ftit ruim zestig landen aan het veertiende internationale tuinbouwcongres te Scheveningen. sug gereerde ministers S. L. Mansholt de oprichting van een secretariaat ten be hoeve van een te vormen internatio naal genootschap voor tuinbouwweten schap, aan welke organisatie de Neder landse regering gastvrijheid wil verle nen. De minister zei onder meer, dat de wenselijkheid van een dergelijk ge nootschap naar voren kwam tijdens een vergadering van de commissie voor land bouwonderzoek van de voedsel- en landbouwraad (FAO) der Verenigde Naties, welke eveneens in Nederland is gehouden. Het is nodig, aldus minister Mansholt, internationale werkgroepen voor land en tuinbouwkundig onderzoek te vor men, ter bespreking van urgente onder werpen. Voorts dient op grotere schaal dan tot dusver uitwisseling van onder zoekers plaats te vinden. Hiertoe is een onafhankelijke internationale organisatie onontbeerlijk. Deze zou de uitwisseling der deskundigen bevorderen en onder werpen voor onderzoekingen kunnen aanbevelen en coördineren. lans?'van de huidige structuurverande- Eeun internationaal genootschap voor in de .Randstad Holland" en tuinb°uwwetenschap zou, ook tussen de prels het streven van de K.A B. haar koers te veranderen en aan te sturen op nieuwe aan de tijd aanf®Pas3e *a" ken, ingegeven door de gedachte, dat wij geen beroep meer kunnen doen op het verleden. Hij waarschuwde evenwel tegen een al tè exclusieve en in zich zeil opge- sloten houding, vooral ten aanzien van le levensscholen. De bisschop wees op het belang van het milieuwerk. In de Credo-Pugnoclubs, zo zei hij, ligt de verhouding tussen geloof en strijd vaak niet geheel juist. congressen in, de contacten tussen on derzoekers op tuinbouwgebied in de ge hele wereld kunnen verstevigen. Aan dit denkbeeld wordt, aldus de minister, nieuwe actualiteit verleend door de re sultaten van de Geneefse conferentie over de kernenergie. De conclusies dezer conferentie bleken ook voor de land bouw en dus mede voor de tuinbouw val} groot gewicht. Zij zouden in het wetenschappelijk onderzoek betrokken moeten worden en hiervoor mogelijk van ver-strekkende betekenis kunnen zijn. Dit congres, zo zei minister Mansholt, zou een zeer nuttige en belangrijke daad verrichten, indien het kon besluiten een internationaal orgaan te creëren voor de bevordering en de coördinatie van het tuinbouwonderzoek. In het eer ste stadium zou zulk een orgaan het meest ten goede komen aan de tuinbouw in de landen, die op dit gebied reeds enigermate gevorderd zijn. Op lange termijn echter zou het een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan het grote werk van kennisoverdracht aan econo misch en dus ook op het gebied van de tuinbouw onderontwikkelde lan den. Stellig zou een dergelijk orgaan zich niet afzijdig mogen houden van het vele werk, dat reeds door bestaande in ternationale organisaties op land- en tuinbouwkundig gebied wordt verricht. De minister noemde in dit verband in het bijzonder de FOA, de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties, die meer en meer het centrale coördinatiepunt is geworden voor alle internationale agrarische activiteiten. Prof. dr. S. J. Wellensiek uit Wage- ningen, die het tuinbouwcongres presi deert, ondersteunde in zijn welkomst, toespraak de suggestie van minister Mansholt. De groei der congressen, welke sedert 1864 worden gehouden, de steeds groter verweving van we tenschap en onderzoek op internatio naal niveau, rechtvaardigen dit plan. Dr, Frank P. Cullinan, hoofd van de afdeling tuinbouwkundig onderzoek van het departement van Landbouw van de Verenigde Staten, sprak vervolgens over de nieuwe aspecten van het tuinbouw kundig onderzoek in de Verenigde Sta ten. Vatten wij deze samen, dan kan worden gezegd, aldus spr. dat zij de mensheid dichter brengen bij de door de ganse historie gekoesterde droom van bevrijding van ellende en honger. Advertentie AMERICA'S BEST TOBACCOS De subcommissie voor ontwapening van de Verenigde Naties, bestaande uit vertegenwoordigers van de V.S., En geland, Rusland, Frankrijk en Canada, is gisteren te New York bijeengekomen ter bespreking van het probleem van een ontwapening over de gehele wereld. Tevoren hadden de vertegenwoordigers van de Westelijke Grote Drie en Canada opnieuw onderling overleg gepleegd over de te volgen strategie. Eerder nog had de Britse minister van Staat, An thony Nutting, een gesprek van 'n half uur gehad met de Russische gedelegeer de bU de subcommissie, Arkady A. So bolov. De subcommissie kwam bijeen onder voorzitterschap van Sobolov. Het voorzitterschap zal bij toerbeurt door de gedelegeerden van de verschillende deelnemende landen worden vervuld. Als formeel voorstel is aan de bij eenkomst voorgelegd het plan van president Eisenhower voor het uitwis selen van militaire gegevens met de Sovjet-Unie en het toestaan van waar nemingen vanuit de lucht boven el kanders grondgebied. Dit voorstel werd voor het eerst door president Eisenhower aan Rusland gedaan op de recente topconferentie van de Gro te Vier te Genève. De Russische gede legeerde, Sobolov, verzocht de andere gedelegeerden de standpunten van hun landen te geven inzake de Rus sische ontwapeningsvoorstellen, die op 10 Mei dit jaar te Londen werden in gediend en op 23 Juli door premier Boelganin op de conferentie te Genève werden herhaald. Deze voorstellen voorzien in grote trekken in algehele afschaffing van het gebruik en de pro ductie van nuclaire wapens, vastge stelde niveaux voor de strijdkrachten der grote mogendheden en het ver maarde inspectiesysteem dat het Wes ten onvoldoende acht. „Naar de mening van de Sovjet-re gering bestaat de voornaamste taak bij De chirurg-uroloog dr. Aart van Schelven is, naar eerst thans wordt bericht, op 21 Augustus in Carano, in Italië, overleden. Zaterdag j.l. is zijn stoffelijk overschot in alle stilte in zijn geboorteplaats Dieren ter aarde be steld. Hij was 68 jaar. Dokter van Schelven heeft in 1935 en 1936 met een Nederlandse Rode- Kruis-ambulance in Abessinië gewerkt. Vooral daardoor is zijn naam in den lande bekend geworden. Over zijn be levenissen publiceerde hij een boek „Tussen bommen en rovers". Dr. van Schelven heeft vele jaren in Indië gewerkt en heeft vijf jaar als chirurg op Curasao gepraktizeerd. Toen hij in 1935 daar vandaan was terugge keerd heeft hij zich in Velp gevestigd. In Abessinië heeft hij een schot door de long gekregen en is enige tijd ver mist geweest. Voor zijn werk is hem het Kruis van verdienste met gesp van het Rode Kruis toegekend. Keizer Haile Selassie schonk hem het Offi cierskruis der H. Drieëenheid van Ethiopië. Ik dacht toch, dat het veel langer moest zijnvolkje zo door en door kende, trok hij zonder ver- vergist U je niet?" dere harde woorden of waarschuwingen zjjn jasje Van Houthem gaf de hoofdagent een knikje. De- ze verhief zich in volle omvang van zjjn zitplaats, voelde demonstratief in de achterzak naar de boeien 67 en wachtte de verdere bevelen van de chef met een effen gezicht af. Ook de commissaris was opge staan. Hij nam zijn jas van de kapstok en begon deze aan te trekken. Telsinger had deze voorberei dingen wantrouwig bezien. Volkomen vertrouwd met de procedure, die de politie kon toepassen om on- willige getuigen in de gelegenheid te stellen in rus- iiSnta'hpS® de commissaris!" De groe- «ge afzondering hun geheugen op te frissen, be- zelige handen beefden en de benige adamsappel boven greep Ouwe Arie zeer wel, dat Van Houthem, in het open overhemd danste verschrikt op en neer. de onderwereld bekend om de zekerheid, waarmee aw ni,et dat ik Uw gedachten kan hij knollen van citroenen wist te onderscheiden, lezen! Ouwe Arie stootte een kort hinnikend ge- op het punt stond her.i voor enige tijd te laten lach uit, maar ae loerende blik naar zijn ondervra- insluiten. Of zijn ondervrager iets wist was Tel- ger maakte aannemelijk, dat deze vrolijkheid hem singer niet duidelijk. Maar met iemand als deze niet uit het hart Kwam. ervaren commissaris kon je geen risico's nemen en „Wanneer heb je de Bonzer voor het laatst ge- overigens Arie kwam tot een besluit konden ze hem niets maken. Hij had niets op zijn kerf stok „Gaat U toch weer zitten, meneer de commissaris! Ja, nu U het zegtU hebt gelijkHet zal zowat een maand geleden zijn geweest, dat ik de Bonzer voor het laatst heb gezien „Kijk eens, Telsinger! Je wordt hier gehoord in een moordzaak. Als je weigert behoorlijk op mijn vragen te antwoorden, dan zet ik je vast tot je geheugen is opgefrist. Begrepen? Wat zal het zijn? sproken?' „De Bonzer?...... De Bonzer? is dat niet die dik ke man met zo n scheve neus? Uit de buurt van de Haarlemmerdijk? Bedoelt U die?" De gemoedelijkheid, waarmee Van Houthem ge woon was zijn getuigen te ondervragen was ver te zoeken; zijn harde, doorborende ogen bleven strak en onbewogen Ouwe Arie opnemen. „Ik geloof," zei hij zacht, „dat je het er op aan stuurt een tijdje bij n)U te blijven logeren, niet?" Telsinger wreef zijn gekromde vingers over el- Praten of de cel in? _1_ t?!4 rmA a r>Vit£»n 7lin ViartrTrv« j n-:- j kaar, als gaf Hij in gedachten zijn handen de was beurt, die zij in lang niet hadden gehad. „Wacht eens even.... De Bonzer.... Nee, die heb ik al in geen maanden gezien. LangerHet zal omtrent Sint Nicolaas zijn geweest. „Wat heb je een maand geleden met hem be sproken?" Het was bluf, maar Van Houthem had niet voor niets een mensenleven lang met de Am sterdamse onderwereld intiem te maken gehad. Hoe zeer Telsinger op zijn hoede mocht zijn, hij had Drie paar onaandoenlijke politieogen volgden de loop van de zweetdruppels, die ongehinderd langs de slapen van de getuige een weg naar omlaag zochten. De hoofdagent, die het spelletje kende, maakte een ongeduldige beweging en deed een paar stap pen in de richting van Ouwe Arie. Deze haalde met een mismoedig gebaar de schouders op, stak prui lend een onderlip vooruit en mompelde; ,Goed dan, meneer de commissaris. Waarom zou niet kunnen verhinderen, dat zijn handen een on- ik niet eerlijk op Uw vragen antwoorden? Zeg nou deelbaar moment de wasbewegingen staakten en zijn zelf! Maar U overviel mij zo ineens met die Bon oogleden zich samentrokken. De commissaris was zerMijn geheugen is ook niet meer wat het nu zeker van zijn zaak. was .,'n Maand, zegt U? Gut, gut, waar blijft die tijd.... Van Houthem had gewonnen en omdat hij zijn weer uit. Hij ging zitten en zei tot de hoofdagent: „Wacht jij maar zo lang op de gang, Dirk. Maar blijf in de buurt." Met een laatste hongerige blik in de richting van Ouwe Arie, wendde de hoofdagent zich af en vertrok, duidelijk onvoldaan over deze makke af loop. Toen de deur zich achter hem gesloten had, zei Van Houthem als terloops, terwijl hij zijn pijp stopte: „Vertel het maar, TelsingerAlles!" Ouwe Arie, wie het duidelijk was, dat verdere komedie overbodige verspilling van energie beteken de, ontdeed zich van zijn tijdelijk aangenomen uiter lijk van hulpeloos oud man, die door de dienders werd gemaltraiteerd, schoof achteruit in zijn stoel en ging wat gemakkelijker zitten. De slappe spieren van zjjn gezicht verstrakten en de wenkbrauwen wer den weer in positie gebracht, waarin zij de ogen verborgen achter een ruige haarsluier. De openhan gende mond werd een smalle streep en de don kere ogen vonkten weer actief. Zienderogen ging de bezoeker van een weifelende oude stakkerd in een geslepen zestigjarige over. Toen het laatste spoor van de camouflage was afgelegd, hief hij het hoofd op en keek zijn ondervrager scherp aan. „Kan ik hier buiten blijven?" vroeg hij bits. Van Houthem haalde de schouders op. „Als je niets strafbaars hebt gedaan wel." „Zit er voor mij nog iets aan vast?" Arie maakte het internationaal gangbare gebaar met duim en wijsvinger. „Dat kan ik je niet beloven. Het hangt er van af, of je met iets werkelijk belangrijks te voorschijn komt." Arie dacht even na. Als hij er nu maar een flauw idee van had, wat die gehaaide vogel ach ter de schrijftafel wist. Hij stak de rechterhand in een binnenzak en haalde een beduimeld rood boekje voor de dag, een agenda. Hij sloeg er iets in na, knikte en stak het boekje weer weg. (Wordt vervolgd) de bestudering van het ontwapenings- vraagstuk op het ogenblik in het vin den van een weg om de standpunten der mogendheden in de kwestie dichter bij elkaar te brengen en in het bereiken van de nodige overeenkomsten, zowel in de kwestie van de verlaging der con ventionele bewapeningen als in de kwes tie van het verbod der atoomwapens", zei Sobolov. Hij liet niets blijken over de zienswijze van Rusland tegenover het plan-Eisenhower. Hij zei slechts dat de Russische delegatie „als voorheen ge reed staat met de andere delegaties sa men te werken bij het tot oplossing brengen van deze belangrijke dingen, die geen uitstel gedogen". De Franse afgevaardigde Jules Moch legde aan de bijeenkomst het Franse ontwapeningsplan voor, dat in grote lij nen door premier Faure reeds op de topconferentie te Genève was uitgestip peld. Dit bestaat uit een universele overeenkomst, waarbij alle landen in het kader van een ontwapeningspro gram op de militaire uitgaven bespaar de uitgaven zouden storten in een „In ternationaal fonds voor ontwikkeling en onderlinge bijstand" ten behoeve van de onvoldoende ontwikkelde landen. De Britse afgevaardigde Anthony Nut ting. diende het Engelse plan in dat be oogt een gezamenlijk toezicht op de strijdkrachten van Oost en West te ver krijgen en dat ot> de conferentie te Genève door premier Sir Anthony Eden werd ingediend. Intussen gaf president Eisenhower gisteren te Denver een verklaring uit, waarin hij uiting gaf aan de hoop, dat de besprekingen van de subcommissie zullen leiden tot een vermindering van do spanning over de gehele wereld. (Reuter—AFP—UP) De bewoners van Sydney in Australië hebben gisteren enkele benauwde ogen blikken beleefd. Een sportvliegtuig van het type Auster, dat plaats biedt aan één persoon, was zonder bestuurder de lucht in gegaan en cirkelde nu, loopings makend, boven de dichtbevolkte wijken en voorsteden van Sydney. De piloot van het toestel had getracht de ma chine automatisch te starten, maar toen dat niet lukte, had hij het vliegtuig verlaten, om de propellor met de hand aan het draaien te brengen. Het resul taat was verbijsterend. De propellor begon direct op volle kracht te draaien en het vliegtuig raasde de piloot voorbij, het luchtruim in. De machine scheerde over de daken van de huizen en voerde de meest vreemdsoortige capriolen uit. De Austra lische radio begon dadelijk waarschu wingen uit te zenden. Gelukkig echter d.eef het sportvliegtuig af boven zee. Enkele kilometers voor de kust werd de Auster door een straaljager van de Australische marine neergeschoten. (UP) De Nederlandse Consumentenbond heeft zich tot de ANWB gewend naar aanleiding van het besluit van West- Duitse tabrikanten van bromfietsen en motorscooters geen bromfietsen meer te leveren, die sneller dan veertig km per uur kunnen rijden. De gedachten van de Consumenten bond gaan in de richting van een wet telijke (sterke) beperking van de toe gestane snelheden in bebouwde kom men en op rijwielpaden tot maximaal 25 a 30 kilometer per uur. Hierdoor zal men zich meer dan tot dusver, er van rekening moeten geven, hoe snel men rijdt en welke gevaren aan grote snelheden verbonden kunnen zjjn. In verband met de toenemende ver keersintensiteit, welke aan de lichame lijke en geestelijke conditie van be stuurders van motorrijtuigen voortdu rend hogere eisen stelt, heeft de minis terraad besloten, dat chauffeurs in Rijksdienst eenmaal in de vijf jaar aan een geneeskundig onderzoek door de Rijks geneeskundige dienst behoren te worden onderworpen. n de teruggetrokkenheid van zijn villa te Bloemen- daal werkt de 71-jarige dr. Jos. M. Vandervelden met onverminderde vitaliteit aan de uitbouw van zijn veelzijdi ge eruditiet die zich. blijkens zijn publicaties vooral uitstrekt over het terrein van de lette ren, het recht en de geschie denis. Plots is het licht der openbaarheid op hem gevallen, nu hij, zoals wij reeds hebben gemeld, is onderscheiden met de medaille van de Internatio nale Grotiusstichting. Dit is geschied te München op een door de UNESCO georgani seerd congres ter gelegenheid van het derde eeuwgetijde van Hugo de Groot's sterfdag. (In het eigenlijke jaar, 1945, kon de herdenking ten gevolge van de internationale toestand niet doorgaan). De belangrijkheid van de on derscheiding kan mede worden afgemeten aan het feit, dat zij, behalve aan de Nederlander dr. Vandervelden, nog ten deel is gevallen aan Pandit Nehru en aan dr. Max Huber, voorzit ter van het internationale Rode Kruis. Dr. Vandervelden's liefde tot letteren, recht en geschiedenis, kwam reeds pregnant tot uiting in zijn uit 1939 daterend proefschrift over „Staat en Recht bij Vondel", waarop hij te Leiden is gepromoveerd. Anderzijds moet de arbeid aan datzelfde proefschrift hem intensief in aanraking hebben gebracht met de leer van Hugo de Groot in zoverre er een uitgesproken geestelijke verwantschap en wederzijdse beïnvloe ding heeft bestaan tussen de prins der dichters en de vader van het volkenrecht. Van dr. Vandervelden's studieuze belangstelling voor Vondel en Hugo de Groot beiden getuigen voorts meerdere tijdschrift artikelen, in 1940 verschenen in de „Vondelkroniek", o.a. het opstel ,£>e vrienden Grotius en Vondel". Nadrukkelijke vermelding verdient het feit, dat hij de eerste en enige vertaling in het Nederlands geleverd heeft van een treurspel van Hugo de Groot, „Christus patiens" geheten, waarvan de K. R. O. in 1941 een uitzending heeft verzorgd. Maar ook de Italiaanse letteren hebben immer de belangstelling van dr. Vandervelden gehad. Hij is een goed kenner en tevens een persoon lijke vriend van Papini, wiens „Brieven van Paus Celestinus IV" door hem zijn vertaald. Bij zijn kennis van de Italiaanse literatuur past het door hem vervulde voorzitterschap van de vereniging „Dante Alighieri" te Haarlem, destijds opgericht door zijn toenmalige echtgenote, de in 1943 overleden schrijfster Ellen Russe. Treffender dan door een volledige opsomming van alle publica ties van dr. Vandervelden kan zijn veelzijdigheid nader worden belicht door de vermelding van enkele zijner vroegere functies. Hij is na de beëindiging van zijn universitaire studiën te Gent privé-secretaris ge weest van Maurice Maeterlinck te Parijs; van 1914 tot 1916 was hij letterkundig adviseur van „Die Haghespelers" (op zijn naam staat ook een monografie over de grondslagen der dramatiek) en van 1917 tot 1920 vervulde hij de functie van secretaris van het Nationaal Hanze- bureau. Maar de belangrijkste en meest langdurige maatschappelijke werk zaamheid heeft dr. Vandervelden verricht te Haarlem als directeur van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, welke functie hij van de oprichting der Leeszaal af (in 1921) tot 1948 heeft vervuld. Ofschoon de heer Vandervelden, zoals uit de schrijfwijze van zijn n am en uit een zekere schilderachtigheid van gebaar en uiterlijk blijkt, van Zuidelijke (Vlaamse) afkomst is, heeft hij in het zeer Hollandse gebied van Haar lem goed kunnen aarden, want hij is gevestigd gebleven onder de rook der Spaarnestad al moet men dit zeer zinnebeeldig verstaan, want hij woont ver genoeg tegen de Bl-emendaalse duinrand aan, om zelfs van de flauwste flarden van die rook gevrijwaard te blijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5