0ntwapeningsbesprekingen te New York eikaars Amerika stelt voor waarnemers te detacheren bij strijdkrachten Eisenhower's contrólevoorstel van Genève nader uitgewerkt „Waar burgers mislukken, slagen militairen..." Boyer de Latour naar Marokko Grandval met vacantie naar Sanary MANOCH AAN HET WOORD IN PROCES-SCHMIDT Dynastie-kwestie de hoeksteen van nieuwe Franse plannen Het weer Treedt Perón vandaag af? bom ontplofte bij Perón's bureau Zweden wordt weer nat Pres. Zapotocky ernstig ziek Roemenië gaat ook demobiliseren Bureau smedestraat 5 - haarlem Sultan Ben Arafa met pensioen; Ben Yoessef naar Frankrijk Verklaring over ontmoetingen met JungschlagerWesterling en Schmidt MO W> iïefoteifcii (mij! FRANSE POLITIEK IN MAROKKO Zuid-Korea gijzelt Amerikanen Rusland gaat reis* bureaux in Amerika openen Egypte en de Soedan Egyptisch minister met verlof? Popeline Auto-coats 49.75 Van bedanken tot afdanken is slechts een stap Radio Praag: Woensdag 31 augustus 1955 79ste JAARCANC No. 26385 De beklaagde Schmidt heeft gisteren op de elfde zitting van de behande ling der zaak-Schmidt een uitgebreide uiteenzetting gegeven over de verhou ding in het leger kort na de souverei- niteitsoverdracht. De zitting werd bij gewoond door een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade en een van het Belgisch gezantschap. Voorts was een vertegenwoordiger van het Ne derlandse Hoge Commissariaat aanwe zig. Er was bijna geen publieke belang stelling. Na de toelichting van Schmidt op de toestanden in het leger in de pe riode na de souvereiniteitsoverdracht werd de vijf en dertigjarige getuige Willem H. Manoch door rechter Roch- jani ondervraagd. Manoch is vroeger in de zaak-Schmidt al eens eerder door rechter Liem ondervraagd en later is hjj gehoord door rechter Maengkom in de zaak-Jungschlager. De getuige, die chauffeur van beroep is, is een ar restant van de criminele recherche en wordt te Djakarta vastgehouden. Hjj vertelde dat hjj reeds sedert 1941, toen hij als soldaat te Djakarta werd inge deeld, de beklaagde, Schmidt, kent. Manoch zei, door Pim Colson en Piet Teeuwe overgehaald te zijn, zich bij de A.P.R.A., de strijdkrachten van Wes terling, te voegen. Op een dag was hij opgehaald met een jeep en afgeleverd bij Hotel des Indes te Djakarta, waar Schmidt, Westerling en een zekere Si nai zaten te wachten in een lichtgrijze Pontiac B-7064. Hij zei het nummer precies te weten en zelfs nog een foto van de wagen te hebben. Daar» ston den, zo vervolgde hij, acht trucks ge reed met wapens, die in convooi naar det ondernemingen „Marjawati" en „Va- da" in het Tjiandjurse gereden moes ten worden onder leiding van een zeke re Goldman. Daarna reed men naar de wapenopslagplaats Pesing, aan de Tan- gerangse weg, waar Barkey comman dant was. Elf powerwagons, geladen met wapens, voegden zich daar bij het convooi in de richting Tangerang. Kort hierop moest getuige, zoals hij het uit drukte ,,een testcase" ondergaan, na melijk de ontvoering van kolonel Sima- tupang uit een huis te Djakarta. De ontvoering ging niet door, omdat Si- matupang die nacht niet thuis was. Een van de bewakers ontvluchtte en begon te schreeuwen, waarop de ontvoerders allen de benen moesten nemen. Op een vraag van rechter Rochjani zei de getuige nooit rechtstreeks een bevel van beklaagde te hebben ontvan gen. De rechter beëindigde hierna de zitting en bepaalde de volgende op 5 September. De Amerikaanse Kamer van Koop handel te Seoel heeft meegedeeld, dat de Zuid-Koreaanse regering ongeveer veertig Amerikaanse zakenlieden als gijzelaars vasthoudt totdat zij overdre ven hoge „belastingschulden" zouden hebben voldaan. De Kamer van Koophandel heeft naar de V. S. telegrammen verzonden om de Amerikaanse autoriteiten te verzoeken ten sterkste tegen deze vorm van chan tage te protesteren en over de wijziging van de betreffende Koreaanse belasting wetten te ageren. (U.P.) De Sovjet-Unie is van plan binnen kort in de Verenigde Staten reisbu- reaux te openen, zo heeft de Russische plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken Valerin Zorin meegedeeld bij een onderhoud met Patrick Hillings, een republikeins lid van het Ameri kaanse Congres. Zorin voegde hieraan toe. dat er nog een tekort aan hotel ruimte is- in Rusland, ook al omdat aan de bouw van woonhuizen voor rang moet worden gegeven. IIIIIIIIIIIUilllllllllillllllllllllllllillllllllllllllMIII IIIIIIIIIIIIMI süsS&a&a Dit is nu eens een nieuw experimenteel Amerikaans vliegtuig, dat niet nóg sneller gaat, dodelijker vuurkracht heeft, barrières overwint en records verbetert. De eigenaar/constructeur zit er op'; het is de 67 jarige Art Hart man. Van een fietsframe maakte hij het vliegtuig, dat ir. de lucht moet worden gehouden uoor 200 kleine met helium gevulde ballo~netjes. En dat ts nou juist het trieste van het geval: oorlopig hangt zijn uitvinding aan een uitstekende punt van het dak, omdat hij niemand kan vinden, die de 400 dol lar beschikbaar stelt om de ballonne tjes te laten vullen.Tja, als het vliegtuig nou wèl sneller, beter, dode lijker was. 11111111 i i ii i u min mi iiiii ui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiH illinium Politieke commentatoren te Cairo hebben gisteren verklaard, dat majoor Salah Salem, voor onbepaalde tijd ver lof" heeft gekregen als minister van voorlichting en van Soedanese zaken, wegens zijn campagne tegen de Soeda nese minister-president. Volgens deze commentatoren zal Egypte een nieuwe politiek tegenover de Soedan voeren door de feiten te aanvaarden. Kolonel Nasser, de Egyptische premier, zou majoor Salem herhaaldelijk de raad ge geven hebben, zijn campagne tegen pre mier Ismail el Azhary van de Soedan te staken. Salem bleef zich echter be dienen van radio-Cairo en de Egypti sche pers om Azhary te gispen, om dat hij niet genoeg ijverde voor het samengaan van de Soedan met Egypte. De Soedanese politieke leiders blijken thans besloten te hebben, te streven naar volledige onafhankelijkheid van Egypte en Engeland, die zes en vijftig jaar lang de heerschappij over het land gevoerd hebben. De laatste dagen heeft de Egyptische pers zich volledig ont houden van enige critiek tegen Azhary. Aavertentli BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. BOLSTR 48 A DAM TEL 717162 (Tot Donderdagavond) Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind, aanvan kelijk Zuidelijk, later uit Westelijke richtingen. Iets lagere temperaturen. Zon: 5.52-19.32. Maan: 18.44-4.53. Op de tweede dag va" ^et overleg in de subcommissie vo Hnr'IM der VN te New Vork neelt Harold Amerikaanse minister voor Stassen, de voorstel ingediend dat he" W Uitgewerkte plan van president Eisenhower voor een uitwisseling van fniititaire blauwdrukken" tussen de V. S. en de Sovjet-Unie en inspectie van eikaars grondgebied vanuit de lucht omvat. Dit plan is in zoverre uit gebreid, dat thans ook gesproken wordt van het detacheren van waarnemers bij eikaars strijdkrach ten. Hoewel de besprekingen geheim zijn, hadden de delegaties der deelne mende landen - de V.S., de Sovjet unie, Groot-Brittannië, Frankrijk ea bada er mee ingestemd, dat de Am 'Aanen de „hoofdpunten" van Stassen s 'toog bekend maakten. Lit deze publicatie blijkt, dat het ^ftierikaanse ontwapeningsplan de vol gende punten bevat: 1- Het uitwisselen van gegevens betref- tende militaire vestigingen en installa- I ties. Hiervoor zouden de regeringen van de Sovjet-Unie en de V.S. lijsten j moeten opstellen waarop de voornaam ste strijdkrachten en militaire inrich tingen staan vermeld, met bijzonderhe den aangaande de sterkte van de troe pen en de juiste ligging van de in richtingen. Ook zal er em tijdschema moeten worden opgesteld voor de ge lijktijdige uitwisseling van gegevens van dezelfde orde. .„ietv, a a 2. Het controleren van de juistheid der Verstrekte gegevens, Lr zullen regelin gen moeten worden Se|£°*feiL .v°°r detacheren van waarnemers bij de drie De Argentijnse regering heeft de re facties van alle Perónistische bladen Buenos Aires gewaarschuwd, dat zij vanmiddag een belangrijke verklaring lai afleggen. Volgens A.F.P. gaan er 'h de stad opnieuw geruchten, dat 'tan Domingo Perón zijn ontslag zou '''bben ingediend ais president van Ar gentinië. De staatsradio zou zijn aftre den reeds hebben bekendgemaakt. Vanmorgen vroeg zijn de minister van Binnenlandse Zaken, Aibrieu, de chèf van de federale politie en andere Regeringsautoriteiten in speciale verga dering bijeengekomen. De politiebu- teaux in de hoofdstad staan onder spe cie bewaking. Men verwachtte, dat (anmiddag grootscheepse demonstraties '-n gunste van Perón zouden worden behouden. (A.F.P.-U.P.J. Onder de ramen van president Pe- °a s bureau in Casa Rosada, het re- ingsgebouw in het centrum van Lenos Aires, is gisteren een kleine °m tot ontploffing gekomen. De po- ie deelde mee dat het bommetje -t een voorbijsnellende auto werd loipen. De ontploffing bracht geen °hheil teweeg, (UP) onderdelen van de strijdkrachten en bij de strategische sleutelposities ten einde een permanent toezicht te waarborgen. Overeenkomsten over deze kwestie en over het aantal waarnemers kunnen bij gebleken ongeschiktheid worden gewij zigd. De controle van uit de lucht zal onbeperkt z9n- maar Zo georganiseerd dat de waarnemers te land, ter zee en in de lucht zo doeltreffend mogelijk kunnen samenwerken. De luchtverken- ningen geschieden in eigen vliegtuigen met eigen personeel, maar bij iedere vlucht zal het land dat gecontroleerd wordt zijn vertegenwoordigd. 3. Op de eerder genoemde lijsten met gegevens staan de vliegvelden of bases aangegeven, waar faciliteiten worden verleend voor het onderhoud van de verkenmngstoestellen en de proviande ring van de bemanning. 4. Technische regelingen betreffende het optreden der waarnemers. De subcommissie heeft vandaag .haar beraadslagingen voortgezet. (Reuter-A.F.P.) Tijdens een demonstratie van de Red dingsdienst van de Britse Luchtmacht in het Kanaal brak de „Whirlwind" helicopter juist op het moment, dat het toestel naar. een bootje vloog, om iemand op te pikken, in tweeën en ver dween in het water. De bemanning van het toestel, bestaande uit twee R.A.F.-mensen, kon echter direct wor den gered. De machine was binnen enkele minuten in de golven verdwe nen. Op de linker foto zien we de heli copter luttele minuten voor het onge- ro "Seredde" op de boot afzetten; ri^, ven komt de machine met een terwi^nCie lclap in 'let water terecht VJe op de foto rechts onder i O J vlo CUICI/U Jieïibemanningsleden van de door M» Üen- dieh°ncn gehouden Mae West", van het wrak wegzwemt. Op 1 October a.s. eindigt in Zweden de restrictie op alco hol, die bijna 45 jaar van kracht is geweest. Dan zullen de Zweden weer hun borreltje kunnen drinken zonder de rantsoenerings- kaart. De eerste October valt op een Za terdag, maar die dag zullen de staats-alcoholzaken nog gesloten zijn, omdat de overheid vreest, dat de Zweden deze bijzondere dag zullen vieren met respectabele hoeveelhe den sterke drank. De dorstige kelen zullen pas op Maandag 3 October gelaafd kunnen worden. Van 1 September af zal evenwel geen enkele reclame voor alcoholi sche dranken gemaakt mogen wor den. In de winkels moeten de fles sen plat worden neergelegd en zo danig. dat alleen de bodems voor de cliënten zichtbaa. zijn, „opdat zij de klant niet tot kopen zullen ver leiden", zoals in e officiële motive ring wordt gezegd. In de Nederlandse afdeling van de St. Erki's beurs moest een reclame plaat voor Nederlands bier worden verwijderd. De Nederlanders waren tevoren op hoffelijke wijze van de nieuwe bepalingp in kennis gesteld. Radio Praag heeft vanmorgen mede gedeeld, dat president Zapotocky lij dende is aan een ernstige hartkwaal. De eerste berichten over de toestand van de 70-jarige Tsjechoslowaakse pre sident werden om 7 uur vanmorgen door radio Praag verspreid. Roemenië is in het voetspoor van het „ontwapeningsplan" van het Krem- ,ln getreden door aan te kondigen, dat ;let ,tot 1 December van dit jaar veer tig duizend man zal demobiliseren. Men verwacht, dat de andere satellietstaten van de Sovjet-Unie dit voorbeeld even- eens binnenkort zullen volgen om de wereld te overtuigen van de vreedza me bedoelingen van Oost-Europa en tevens om er meer druk achter te zetten, dat Amerikaanse strijdkrachten uit Europa zullen worden teruggetrok ken. (U.P.) 'slefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 °|jkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 ®'ikantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ",reclie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENlitlARIfcf- Z8 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per msm.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Parijse correspondent) door MRP-ministers bewerkt en aan- daütto u j gebleven zijn. Generaal Koenig, die een PARIJS, hedenmorgen |root tegenstander van Grandval is, Van de besluiten die op de twee- weigert de conclusies die in Aix les daagse kabinetszitting over Marokko Bains in zijn aanwezigheid gemeen- genomen zijn is officieel niets bekend schappelijk genomen zijn, in de minis- gemaakt. Niettemin schijnt eenieder terraad te aanvaarden, rammelt hef- op de hoogte te zijn van de daar geno- tig met zijn portefeuille en krijgt zijn men besluiten, staan de kranten er vol zin op een ander stuk; de vervanging van en leveren zij met de radio com- namelijk van Graudval door een mili- mentaar. Niet slechts de beslissingen tair. Waar burgers mislukken zijn er zijn onmerkbaar openbaar geworden, altijd nog militairen om de zaken op maar zelfs pikante details van de be- te knappen, zo redeneert hij. Weer an- raadslagingen. Zo zou b.v. minister Pi- deren weten te vertellen dat bjj een nay, die niets wil weten van de ver- crisis op dit moment in de regering banning van sultan Ben Arafa en de het volk recht zou hebben te weten, wie overkomst van de balling van Antsira- de onhandelbare is geweest in de re- bé in Madagaskar zoals Sultan Ben gering en nog weer anderen weten mee Yoessef wordt aangeduid naar Frank- te delen dat ministerpresident Edgar rijk, de portefeuillekwestie gesteld heb- Faure herhaaldelijk heeft moeten drei- ben, maar tijdens de pauze der bespre- gen de zaak voor het parlement te kingen zou hij in de tuin van het Elysee brengen. Nog steeds is de rust in Noord-Afrika niet geheel weergekeerd en zolang er nog kans op onlusten bestaat, blijven politie en leger paraat, om direct in te kunnen grijpen. Een Marokkaanse soldaat controleert hier op de grens van Nieuw Merina in Casablanca papieren van voorbijgangers. GILBERT GRANDVAL Eenzelfde vreemd mengsel van offi ciële en officieuze berichten doet zich voor bij het ontslaan van Grandval en het benoemen van de nieuwe resident- generaal. Officieel is Grandval nog al tijd de man van Rabat en generaal Boyer de Latour resident van Tunis. Maar iedereen weet al dat de laatste afscheidsvisites gemaakt heeft in Tunis en spoedig naar Rabat zal gaan om niet alleen Grandval op te volgen, maar ook de verongelukte generaal Duval. Eén ding is zeker: Barbertje moet hangen. Grandval betaalt voor zijn moe dig optreden een hoge prijs. Men praat al over het instellen van een enquête commissie! Men verwijt hem ook ge brek aan tact, omdat hij zoveel lieden tegen zich in het harnas heeft gejaagd. Dat hij millioenen hoop gegeven heeft is niet van belang. Maar hij heeft de fout begaan de „machtigen" tegen zich in te nemen. Een kapitale fout in de politiek! BOYER DE LATOUR In Parijs doet het merkwaardig ge rucht de ronde dat Grandval een brief aan president Coty heeft geschreven, waarin hij verklaart tegen de terugkeer van Ben Yoessef te zijn, maar de in structies van Parijs tegen zijn zin te hebben uitgevoerd. Het klinkt als een mystificatie. Meer zeker is het bericht dat de aftredende resident-generaal van plan is enkele dagen rust te ne men te Sanary aan de Middellandse Zee. In Tunis heeft premier Tahar ben Ammar ter gelegenheid van het ver trek van generaal De Latour gezegd, dat men in Tunis verheugd is over de keuze van de Franse regering, waar door De Latour met zulk een belang rijke functie wordt bekleed, maar dat het Tunesische volk en de Tunesische regering het tevens betreuren de resi dent-generaal te zien heengaan uit het land, waar hij „met zoveel succes zijn missie heeft volbracht". Tenslotte zou binnen zes weken sul tan Ben Yoessef naar Frankrijk te rug moeten keren. Intussen hopen de partijen vóór 12 September een repre sentatieve regering gevormd te heb ben in Marokko, die op een later mo ment „volledig representatief" zal worden, hetgeen betekent dat de Istiq- lal dan pas aan deze regering zal deel nemen als het dynastieke probleem is opgelost door de komst van sultan Ben Yoessef naar Frankrijk. Dit zal de taak worden die aan ge neraal Boyer de Latour zal worden op gedragen. Een zeer moeilijke taak, maar de generaal schijnt een bekwaam diplomaat te zijn en men hoopt maar dat hij door zijn tact de reserves van de Marokkaanse nationalisten kan over winnen. De hoeksteen van deze con structie van de Franse regering is na tuurlijk de dynastiekwestie, welke vol gens de voorschriften van de Koran dient te worden gelegd. De wettigheid hangt af van de authentieke opvolging van de nazaten van de Profeet. Wan neer sultan Ben Arafa bij zijn besluit van vorige week blijft om zijn „godde lijke zending" te voleinden, zal de Fran se regering genoopt zijn deze gehele constructie van a tot z te herzien. De atmosfeer in Marokko blijft ondanks de duidelijke goede wil van beide kan ten volgens de berichten van correspon denten ter plaatse uiterst gespannen. Ondertussen is bekend geworden dat de zeventien landen tellende Aziatisch- Afrikaanse groep in de Verenigde Na ties heeft besloten de Noord-Afrikaanse kwestie voor de Veiligheidsraad te bren gen. Zij heeft een commissie benoemd om „de zaak voor te bereiden." De Franse regering heeft inmiddels besloten om de sterkte van de Franse strijdkrachten met ongeveer 150.000 man uit te breiden. Zij doet dat om voldoen de troepen ter beschikking te krijgen voor het handhaven van de rust in Noord-Afrika, zonder zich evenwel te onttrekken aan de verplichtingen, die zij in NATO-verband op zich genomen heeft. Morgen komen de eerste reser visten van de lichting 1953 onder de wapenen. De manschappen van de lich ting 1954, die eigenlijk volgende maand met groot verlof zouden gaan, blijven voor onbepaalde tijd in actieve dienst. De geoefende troepen gaan naar Marok ko en Algiers, terwijl de reservisten worden gebruikt om de daardoor ont stane leemten in West-Duitsland en Frankrijk zelf op te vullen. Het compromisplan van de regering bestaat uit de volgende punten, uit te voeren door de nieuwe resident. Sul tan Ben Arafa zal verzocht worden met pensioen te gaan. Hoe dat in zijn werk moet treden en waarheen zijne majesteit zich zou moeten begeven is nog een mysterie. Als deze majesteit even onelegant is weggewerkt als hij geroepen is, wordt een troonraad van drie leden gevormd. Deze zal bestaan uit de Grootvizier El Mokri, een Alem, een wijs man van de universiteit van Fez, en de Pascha van Sefrou, welke laatste het kunststuk volbracht heeft sinds 20 Augustus 1953 evenzeer trouw aan de verdre'ven sultan als aan de Franse regering geweest te zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1