Gemeenteraad voldaan over snelle voorzieningen op de Rijksstraatweg Gemeenteraad niet bevoegd tussen tijds beleid van curatorium te beoordelen Geen nieuwe gereformeerde school voor de vereniging Groen van Prinster er Reorganisatie nog dit najaar gereed Adressen aan de raad voor kennisgeving aangenomen Nieuwe burgemeester van Bennebroek benoemd Wouter Parson vanmorgen Dahlia-show in koninklijk onderscheiden Protestantse fractie en B. en W. verdeeld Binnen vier weken verplaatsbaar verkeerslicht de Spekstraat Telegram aan de Prinses HET HAARLEMSE AVONDLYCEUM WIJNHANDEL „DE ZYLPOORT" BEWOGEN DEBAT IN HAARLEMS RAAD Amerikaans Dans Theater in Openluchttheater DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1955 PAGINA 3 Stadhuis Burgerlijke Stand Haarlem Rechtspositie Spreektijd beknot Burgerziniactie C oornhertlyceum D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren Burgemeester van Har denbroek vani Benne broek nam afscheid Samen met zijn secretaris de heer C. Bregman T.YJB.B.—G.D.A. m Bij 40-jarig jubileum Positieve opdracht DE HBER B. PRIJS OVERLEDEN Bekende figuur in Gen. Cronjéstraat DRUKKE DIENST VOOR HET N.S.-PERSONBEL Nieuwe treintarieven de oorzaak Tien nieuwe woningen in Bennebroek „KASTEEL STAVERDEN" WORDT FEESTELIJK ONTVANGEN VERG AD ERING MED. BASKETBAL1BOMD V erkeersongevallen in- Heemstede Beurs van Amsterdam De Haarlemse gemeenteraad heeft er gisteren de tijd voor genomen om zijn agenda van 33 punten af te werken..Die agenda zag er vrij onschuldig uit, maar de klok wees toch reeds half elf toen de voorzitter voor het laatst de hamer hanteerde. De vergadering was nog maar nauwelijks begonnen of de raad ging in besloten zitting bijeen om te spreken over de benoeming van een nieuwe directeur van het gemeentelijk energiebedrijf. Er volgde een langdurig en verward debat over het Haarlems Avondlyceum, waarbij de spreektijd in tweede instantie beperkt moest worden tot 3 minuten. Van zes tot acht werd de vergadering geschorst midden in een fel en bewogen debat over het al of niet verlenen van medewerking aan het stichten van een gereformeerde school en daarnaast waren er nog een reeks agenda punten die een nadere bespreking vroegen. Maar er waren ook woorden van lof voor het College van B. en W. voor de snelle wijze waarop verbetering werd verkregen van de verkeerssituatie op de Rijksstraatweg. De heren PRIKKEL (PvdA) en SPEK (AR) maakten zich in dit opzicht tot tolk van de gehele raad. Er waren nog wel enkele vragen met betrekking tot de asphaltering van de Timor- en Hobsonstraat, tot de weg- omlegging voor fietsers en over het ver plaatsbare verkeerslicht, maar de voor zitter kon de vragenstellers gerust stel len. Van een verplichte wegomlegging voor fietsers zal voorlopig nog geen sprake zijn, zodat de winkeliers aan de Rijksstraatweg met hun protest te vroeg geklaagd hebben. Wethouder HAPPé kon er aan toevoe gen, dat het verplaatsbare verkeerslicht binnen vier weken geleverd wordt, zo dat het kruispunt ZaanenlaanRijks straatweg dan een heel behoorlijke be veiliging krijgt. De reorganisatie ten Oosten van het Soendaplein zal nu defi nitief nog dit najaar worden voltooid en de asphaltering van de Timor- en Hobsonstraat waarschijnlijk ook, al thans het gedeelte van de Timorstraat tot aan de Zaanenlaan en het gedeelte van de Zaanenlaan van de Timorstraat tot het kruispunt met de Rijksstraat weg, Dat is het meest urgente gedeelte, de rest komt volgend jaar aan de beurt. De heer BLOKDIJK (PvdA) toonde zich bijzonder dankbaar tegenover B. en W. voor het plan tot restauratie van het stadhuis. Hij werd daarbij zelfs ly risch en sprak van het „erfdeel der va deren", dat behouden moet blijven. In De Haarlemse gemeenteraad heeft zich gistermiddag omstandig bezig ge houden met het conflict bij het Haar lems Avondlyceum, dat geleid heeft tot het verdwijnen van drs. J. van Dijck als rector. Aanleiding daartoe vormden de adressen die de heer Van Dijck, het curatorium en enkele oud-leerlingen hadden gericht tot de raadsleden, als mede het prae-advies dat het college van B. en W. hierop hadden uitge bracht. In het prae-advies werd de raad verzocht de adressen voor kennis geving aan te nemen, maar de raad had niet minder dan twee en een half uur nodig om het daarover eens te wor den. Met 37 tegen 3 stemmen werd tenslotte besloten het prae-advies te volgen. Men kan niet bepaald zeggen, dat de adressen zelf onderwerp van bespre king zijn geweest. Men discussiëerde over onderdelen vai. het conflict, zoals die in de adressen wel naar voren wa ren gekomen en zoals die in veel per soonlijke gesprekken waren toegelicht. Het begon al bij de behandeling der in gekomen stukken, toen mevr. SCHEL- TEMACV.V.D.) het recht van B. en W. betwistte om ongevraagd prae-advies uit te brengen. Zij had liever een be geleidende nota gezien. De VOORZIT TER verklaarde daarop, dat het prae- advies er nu eenmaal was en dat de raad het desgewenst van de agenda kon afvoeren. Fa. P. BEAUFORT Kinderhulsvest 47-51 Telefoon 10717 Haarlem Geniet van een Goed glas Wijn, Laat Beaufort uw raadsman zijn! GEBOREN: D. van de GeerKramer z. G. A. van HeinsbergenSeggelink z. F. EveleensDiteweg z. J. p. Vermunt Lotens z. E. den HartogRicardo z. H. Th. Creemers—Mulder z. C. M. Dries ten—Vermeer z. B. Teskevan der Hei de d. A. C. H. van den Dool—Valkhoff d. T. NeeskensVeenhof d. ONDERTROUWD: W. B. Böhm en A. Th. Zandbergen. A. A. van de Pas en J. J. P. Maat. H. J. M. Steinhoff en C. C. Meijer. J. van Zon en A. C. M. de Lange. H. H. van der Horst en C. M. Westerburger. W. M. van den Eijk- hoff en P. P. van Leeuwen. G. M. Rij- kee en C. R. Voogel. G. W. A. Martens en W. van Keulen. J .C. Ex en A. Schaafsma. H. Duut en K. Tuijn. F Groenendaal en W. C. Weterman. P. Nuijens en C. Bastiaanse. D. K. Bosman en D. H. van der Velden. D. J. Leon- hardt en M. J. Haasbeek. C. van Waard en J. M. van Rooden. A. Cramer en W. M. E. van Loon. H. van der Haar en A. J. Four. F. Meulman en A. A. Groe nendaal. L. G. Houtzager en M. S. Ap pelman. A. Koedam en J. W. van der Steeg. P. A. Markman en J. Krikke. G. K. J. Roos en P. H. Hendriks. J. C. Blom en A. H. S. Smit. GEHUWD: J. M. de Reus en S. M. Franse. J. P. H. Picard en M. Th. Voor zaat. W. J. M. Dubbe en C. W. Dijt. H. G. van Lieshout en W. A. de Jong. P. J. J. Draijer en C. W. M. Swinkels. J. A. Braak en M. Th. Jacobs. H. W. van Turnhout en A. van Roon. C. D. Tim merman en M. Th. M. Kimman. J. J. Ruiter en J. M. Bakker. H. J. A. Har tendorp en M. A. A. C. E. Spaapen. H. van Tol en A. G. van den Berg. M. van der Wal en A. C. Noordijk. C. A. Heij- boer en K. Gastelaars. S. R. Bakker en Th. A. Koonings. OVERLEDEN: A. PeetoomKuiper, 74 j., Gen. Cronjéstr. W. van Wieringen Roodenburg, 65 j., Kruistochtstr. M. van der Aar—Kortekaas, 73 j„ 2e Zuid- polderstr. G. van Hasselt—Haitsma Mu iier, 77 j., Gasthuisvest. De raad had daar kennelijk geen zin in en nam er, zoals gezegd, maar liefst twee en een half uur voor om tot een beslissing te geraken. De voornaamste kwestie was wel óf de raad al dan niet bevoegd was het beleid van het cura torium van het avondlyceum te beoor delen. De heren VOOGD(P.v.d.A.) en PROPER (Comm.) vonden dat de bin ding tussen gemeente en avondlyceum zo nauw was, dat het wel moest. Mevr. Scheltema(V.V.D.) en de heren WEN- SING(C.H.U.) en SCHIPPERS(K.V.P.) meenden, dat dit gevoeglijk kon wach ten tot bij de behandeling van een even tuele subsidieaanvraag van het cura torium ten tijde van de begrotingsde batten. Wethouder GELUK antwoordde hierop, dat het curatorium volkomen vrij is zelfstandig zijn beleid te be palen. De raad heeft zich daar hele maal niet mee te bemoeien, aldus spr., en de adressen zijn dus aan de verkeerde instantie gericht. Op de vraag van de heren Wensing(C.H.U.) Scheltema(V.V.D.) of het curatorium niet uitgebreid diende te worden met b.v. enige personen uit het zakenle ven, antwoordde de wethouder dat dit uit een oogpunt van deskundigheid ze ker niet nodig is, maar dat het even tueel overwogen kan worden. Het is echter moeilijk mensen voor dit werk te vinden. Ten aanzien van de rechtspositie der docenten aan het avondlyceum, vroe gen de heren Voogd(P.v.d.A.) en Pro- per(Comm.) aan b. en W. het cura torium voor te stellen op zeer korte termijn een regeling te treffen. De heer Voogd (P.v.d.A.) herinnerde eraan dat de docenten tot nu toe belangeloos 'heb ben gewerkt zonder enige waarborg en achtte het ontbreken van een dergelij ke regeling funest. Wanneer er echter een regeling komt, zal de oud-rector, de heer Van Dijck, reeds verdwenen zijn. Uit rechtsoogpunt heeft hij dan ook niet het volle pond gehad. Spr. vraagt daarom B. en W. het curatorium voor te stellen met drs. Van Dijck een soort wachtgeldregeling te treffen voor b.v. een periode van drie jaar. Wethouder Geluk deelde mede, dat de stichting Haarlems Avondlyceum van jaar tot jaar subsidie krijgt toege wezen en dat de docenten dus moeilijk iets anders dan een jaarcontract kan worden geboden. Zij vallen dus onder de gewone arbeidsovereenkomsten, waarvoor in het Burgerlijk Wetboek reeds allerlei waarborgen zijn gegeven. Een nadere regeling van de po sitie van de docent aan een avond lyceum achtte hij wel mogelijk, maar hij vond het toch geen onderwerp voor discussie op dat ogenblik. Bovendien heeft de Vereniging van Avondlycea het curatorium verzocht met het op stellen van een definitieve regeling te wachten tot er van rijkswege een al gemene regeling wordt getroffen. Nadat de Voorzitter wegens het late uur de spreektijd voor de replieken tot 3 minuten had moeten beperken, ver klaarde de heer Schippers (K.V.P.), dat drs. Van Dijck een gewone arbeidscon- tractant was, die wist dat zijn contract mogelijk niet verlengd zou worden. Het curatorium hoeft hem daar achteraf geen financiële vergoeding voor te ge ven. Wethouder Geluk voegde hier nog aan toe, dat dit toch uit de gemeente kas zou moeten komen, aangezien het avondlyceum practisch niet over ande re middelen beschikt. Bovendien was hij van oordeel, dat het iets anders zou zijn wanneer de heer Van Dijck al twin tig jaar in dienst was geweest. In feite is hij het maar drie jaar geweest. De functie van rector van het avondly ceum is daarenboven een nevenbetrek king en geen dagtaak. In zijn algemene beantwoording heeft wethouder Geluk nog eens de geschie denis geschetst van het conflict. Daar uit bleek, dat het curatorium in zijn recht stond toen het drs. Van Dijck be dankte. De oud-rector heeft de moge lijkheid van beroep gehad door het on derzoek van een onpartijdige commis sie, bestaande uit twee leraren en de inspecteur van het onderwijs. De heer Van Dijck verklaarde zich accoord met de samenstelling en de methode van de commissie. Nu bestrijdt hij die ech ter. Zo heeft hij, aldus spr., verscheide ne malen de zaken verkeerd voorge steld en hij heeft zich schijnbaar niet ontzien via een aantal oud-laerlingen zijn waardering betrok hij vooral ook de secretaris, mr. H. E. Phaff, voor zijn ijveren voor het raadhuis. De heer SCHIPPERS (KVP) infor meerde naar aanleiding van een voor stel van B. en W. om de post „Onvoor zien" op de begroting te verhogen, aan gezien de straatbelasting waarschijn lijk meer zou opbrengen, wat de oor zaak was van die meerdere opbrengst. De huurverhoging die vandaag is inge gaan, of het grotere aantal huizen dat gebouwd is? Mevrouw SCHELTEMA (VVD) ging nog een stapje verder en verklaarde zich tegen het vermeerderen van de straatbelasting tengevolge van de huurverhoging. Wethouder BAKKER kon de vragenstellers antwoorden, dat de huurverhoging pas vanaf Januari 1956 zou gaan meetellen, maar dat B. en W. een weg zoeken om deze niet meer van invloed te doen zijn op de straatbelasting. Mogelijk zal men voort aan de straatbelasting berekenen naar de huur die betaald werd op 31 Augus tus 1955, dus voor de laatste huurver hoging. De voorgestelde subsidie aan de ac tie „Tot dienen bereid" kon niet de goedkeuring wegdragen van de commu nisten, die bij monde van mr. PROPER meedeelden, dat zij bezwaren hebben tegen de actie „Steunt Wettig Gezag" die zo tegen de Sovjet Unie ageert. De heren ALBRECHT (PvdA) en SPEK (AR) meenden, dat er meer verenigin gen aan de actie „Tot dienen bereid" zouden moeten meewerken, maar zij waren al blij met dit begin. Wethouder BAKKER antwoordde, dat veel vereni gingen waren aangeschreven, maar dat er een aantal nu eenmaal geen specta culaire dingen te bieden hebben, terwijl anderen helemaal niets meer van zich hebben laten horen. Hij hoopte ook, dat er volgende keer meer verenigingen zouden meewerken en hij prees het ini tiatief en de activiteit van de heer Schmid die de actie heeft georgani seerd. De heer SCHIPPERS (KVP) vroeg naar aanleiding van het plan van B. en W. om een verbindingsweg te maken tussen de Wagenweg en het Coornhert- lyceum, of op die plaats niet een ge deelte was geprojecteerd van de weg die volgens de provinciale plannen de Van Oldenbarneveldtlaan moet gaan verbinden met de Westelijke Randweg? Die laatste verbinding moet binnen an- derjalf jaar gereed zijn en is het geen geld weggooien om daar nu een weg aan te leggen, die straks misschien weer moet worden weggebroken? Wethouder HAPPé deelde mee, dat de juiste ligging van dat tracé nog niet bepaald was en zegde de heer Schippers toe nog vóór de uitvoering van de plan nen nog uitvoerig overleg te zullen ple gen met de Provinciale Waterstaat. Als opvolger van burgemeester mr. K. J. G. van Hardenbroek van Berg ambacht van Bennebroek is met ingang van 16 September benoemd de heer D Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren. De heer Thomassen is sinds 1 Juli 1946 burgemeester van de gemeente Drie wegen en Ellewoutsdijk op Zuid-Beve- land in Zeeland. De nieuwe burgemeester van Benne-1 broek werd op 26 April 1910 in Utrecht geboren. Na zijn studies was hij werk zaam op verschillen secretarieën, o.a. in Huizen in Noordholland. Burgemeester Thomassen, wie Benne broek niet helemaal onbekend is, be hoort politiek tot de CHU. Voorts is hij gehuwd en vader van vier kinderen. Naar alle waarschijnlijkheid zal bur gemeester Thomassen in de .loop van Vrijdagmorgen zijn eerste officiële be zoek aan de gemeente Bennebroek af leggen. Op dezelfde wijze, zoals hij dertig jaar lang Bennebroek heeft bestuurd heeft burgemeester mr. K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht af scheid genomen: vaderlijk, niet formeel en met een kwinkslag. In „Oud Berg en Dal" te Bennebroek waren gister middag zeer velen bijeen om hem, die tegelijkertijd met zijn secretaris, de C. Bregman, met pensioen gaat, een laatste ambtelijk vaarwel toe te roe pen. Ook dit keer zorgde burgemeester van Hardenbroek voor de pointe van de middag. Om vijf minuten voor vijf stelde hij zijn laatste burgemeesterlijke daad: het uitreiken van een koninklijke on derscheiding de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau aan de heer J. Dubbis voor diens werkzaam aandeel gedurende veertig jaar in de gemeenteraad van Ben nebroek, Op grond van nog andere verdiensten ontving de heer Dubbis deze onderscheiding. Het was een feestelijk slot van een middag, waarop tot de scheidende bur gemeester en secretaris hartelijke woor den van dank zijn gesproken. Aanstaande Zondag begint TYBB 1 het voetbalseizoen met een competitie wedstrijd tegen het Loosduinse G. D. A. in het TYBB-Sportpark aan de Schalk- wijkerweg om half 3. Wouter Parson, kelner en veertig jaar in dienst bij de lunchroom van Franken in de Grote Houtstraat, heeft vanmorgen verbouwereerd en van zijn stuk gebracht een uitvoerige en hartelijke huldiging ondergaan, die hij niet gemakkelijk kan vergeten. Het hoogtepunt was ongetwijfeld het ogen blik, waarop Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, mededeelde, dat de jubilaris door H. M. de Koningin onderscheiden was met de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, De heer Parson met zijn gezin werd vanmorgen om acht uur eerst ontvan gen door de directie op het kantoor in de Lange Margarethastraat. De heer H. Franken Jr. sprak hem toe en haalde herinneringen op uit de voorbije jaren, daarbij de jubilaris prijzend om zijn plichtsbetrachting. Namens de directie bood hij hem een geschenk onder cou vert aan. Om negen uur verzamelde zich een select gezelschap in de lunchroom aan de Grote Houtstraat en als eerste sprak burgemeester Cremers, die met eerbied naar de veertig jaren van de heer Par son wilde opkijken. Hij noemde hem een belangrijke Haarlemse figuur in een belangrijke zaak en hij getuigde er voorts van, hoe de lunches voor B. en W., ver zorgd door de heer Parson, altijd uit stekend waren. Als persoonlijk blijk van waardering had het college een bloemstuk gezonden. Het verheugde de burgemeester voorts mededeling te kun- In Februari van dit jaar is kolen dampvergiftiging ontstaan in enkele lo kalen van de gereformeerde school aan het Leidseplein. Vier kinderen moesten ziek naar huis worden gebracht. Ver schillende kinderen hebben er al een flinke verkoudheid opgelopen, omdat het er zo tocht. De ramen zijn dichtgespij kerd. Kortom, de school voldoet niet meer aan de meest elementaire eisen. Deze dingen meldde de heer SPEK (AR) gistermiddag tijdens de zitting van de Haarlemse raad, naar aanlei ding van het voorstel van B. en W. om het verzoek van de Vereniging „Groen van Prinsterer" voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs op gerefor- Aavertentte De dag, waarop ooi U een Dubec-roker wordt zal de „D-day", de bevrijdingsdag van Uw leven zijn! DUBEC, de fijnste, de zachtste cigaret sedert 1885. Niet voor niets is de naar Orient! die van de gang van zaken maar ma tig op de hoogte waren, opnieuw voor zijn standje te pleiten. Wat het selectiebeleid betreft herin nerde de heer Geluk er nog aan, dat het voormalige pariculiere avondly ceum geen subsidie had en dat het dus veel leerlingen moest aantrekken om uit de kosten te komen. De stichting Haarlems Avondlyceum wordt echter gesubsidiëerd en dus moet deze zich meer op de kwaliteit der leerlingen toeleggen. De selectie moet niet ver kregen worden middels een uniform toelatingsexamen, maar vooral via per soonlijke gesprekken met de candida- ten en hun huisgenoten, opdat men zich geen illusies zal maken omtrent hetgeen er van hen gevergd wordt. Toen het tenslotte op stemming aan kwam bleken alleen de heer Voogd(P. v.d.A.) en de communisten tegen het prae-advies van B. en W. te stemmen, zodat de adressen voor kennisgeving werden aangenomen. meerde grondslag, om medewerking van de raad bij het stichten van een nieuwe lagere school, af te wijzen. Een fel en bewogen debat ging voor af aan de stemming, waarbij met 22 tegen 7 stemmen werd besloten het ver zoek van de vereniging af te wijzen. Er gebeurden merkwaardige dingen tijdens dat debat. De protestants-christelijke fractie was het onderling oneens. De heer WENSING (CHU) bestreed zijn anti-revolutionnaire collega Spek en wethouder BAKKER bleek het niet eens te zijn met het voorstel van B en W. en steunde de heer Spek. Na de stem ming werd met 22 tegen 7 stemmen een motie van de heer Wensing aange nomen, waarin B. en Wgevraagd wor den een nieuw onderzoek in te stellen naar de toestand van het gebouw aan het Leidseplein, waar de school thans gevestigd is en, wanneer tot ongeschikt heid wordt geconcludeerd, onmiddellijk onderhandelingen te beginnen met de vereniging over het toewijzen van een nieuw schoolgebouw. De heer Spek toonde aan de hand van een aantal feitelijke gegevens aan, dat bet schoolgebouw voor onderwijs doeleinden volkomen ongeschikt is. De ouders willen hun kinderen al niet meer naar de school sturen. Hij verwonderde zich erover, dat de stukken die ter in zage hebben gelegen zeer onvolledig waren. Hij vroeg dan ook in eerste in stantie een nader onderzoek door B. en W. De heer Voogd (P. v. d. A.) voelde ook wel wat voor een nader onderzoek, maar wenste toch ook het voorstel van B. en W. te steunen. De heer Wensing (CHU) verklaar de dat het beter was het karige bouw volume te sparen voor het oprichten van geheel nieuwe scholen. Het bij zonder onderwijs is daar meer mee gediend. Volgens spr. heeft de direc teur van Openbare Werken verklaard, dat alles aan de school te herstellen is, maar dat de school uiteraard op het Noorden blijft liggen. Bovendien wordt gevraagd een school te stich ten aan het De Ruyterplein, waar slechts weinig leerlingen van de school in de buurt wonen en men heeft daarbjj een gebouw op het oog, dat straks zal worden ingericht als school van de gezamenlijke protes tants-christelijke schoolverenigingen. Daarom, aldus spr., moet het verzoek worden afgewezen. De heer SPEK (AR) toonde echter aan, dat de di recteur Openbare Werken verklaard had, dat de school niet hersteld kon worden, dat hij niet meer aan de eisen voldeed en dat het gebouw voor gemeentelijke diensten nodig was. Beide sprekers bleken gelijk te hebben, want de directeur Openbare Werken heeft in zes maanden tjjds de ene keer het ene, de andere keer het andere beweerd. Wethouder GELUK verklaarde, dat de directeur Openbare Werkn dat wel gezegd heeft en dat B. en W. om zijn mening hebben gevraagd, maar dat het College best een afwijkende mening mag hebben van die van de directeur Openbare Werken. Hij gaf overigens toe, dat het gebouw in een slechte toe stand verkeerde, maar meende dat voor ongeveer 34.000,- vrijwel alles hersteld zou kunnen worden. Bovendien, aldus de Wethouder, moet de raad vandaag een beslissing nemen, want vannacht Aan het begin van de gistermid dag gehouden gemeenteraadsverga dering heeft de Haarlemse burge meester, mr. O. P. F. M. Cremers, de 75e verjaardag herdacht van H. K. H. Prinses Wilhelmina. De burgemeester herinnerde de raadsleden er aan, dat men zelden in de gelegenheid geweest is op 31 Augustus te ver gaderen. Daarom was het hem bij zonder welkom op deze dag de grote verdiensten van de Prinses te kun nen herdenken en achtte hij het gepast en juist een telegram van gelukwens aan de jarige Prinses te zenden. De gemeenteraad verklaarde zich volledig accoord met dit voor stel. om twaalf uur loopt de wettelijk gestel de termjjn af, waarna het verzoek auto matisch als ingewilligd wordt be schouwd. Die termijn van drie maan den was al een keer verlengd, omdat B. en W. niet tijdig de nodige gegevens verzameld hadden. Hij deelde mee, dat B. en W. geheel open staan voor an dere voorstellen van de zijde van de vereniging, maar dat dit verzoek moet worden afgewezen, omdat het niet re aliseerbaar is. Wethouder BAKKER herhaalde op de eerste plaats de bezwaren van de heer Spek (A.R.) tegen het huidige schoolge bouw en wees er verder op, dat het verenigingsbestuur niets kan beginnen omdat het het schoolgebouw in bruik leen heeft en dus helemaal van de ge meente afhankelijk is. De herstelwerk plaats voor antieke textiel, die even eens in het gebouw is ondergebracht, zoekt bovendien naar nieuwe ruimten. De vertrekken zullen dus zeker niet leeg komen te staan. Spr. is van oor deel, dat het hier slechts een principe besluit geldt. De raad moet medewer king verlenen bij het stichten van een nieuwe school. Later kan men dan wel overleggen over een definitieve plaats. Hjj waarschuwde de raad overigens dat de Vereniging zeker bij de Kroon in beroep zal gaan tegen een eventuele afwijzing. In dat geval zullen B. en W. moeten bewijzen, dat er in de buurt van het De Ruyterplein geen ruimte be schikbaar is blijkens het uitbreidings plan. De kans is groot, dat de Kroon de vereniging in het gelijk stelt en dan zal zelfs het uitbreidingsplan moeten wor den gewijzigd. De heer Spek (AR) had er geen bezwaar tegen wanneer het huidige gebouw tot op de fundamenten wordt afgebroken en opnieuw opgetrokken, zoals in andere gevallen wel is ge beurd en zoals wethouder Geluk sug gereerde. Hij eiste echter een nader onderzoek en wees er in een bewogen betoog op, dat het voor de school een kwestie was van bestaan of niet be staan. Daarop kwam de heer Wen sing (CHU) met zijn motie bij wijze van compromis-oplossing De heer SCHIPPERS (KVP) vrolg zich af of het veel verschil zou maken of de raad het verzoek van de vereniging zou afwijzen of toestaan. Wethouder Geluk voegde daaraan toe, dat zelfs als het verzoek wordt toegewezen, er de eerste jaren toch geen ruimte be schikbaar is voor de school en zij dus voorlopig toch daar zal moeten blij ven, in welk geval het gebouw toch ook grondig verbouwd zal moeten worden. Wethouder Bakker betwistte daarop het nut van de motie-Wensing, aange zien deze pas aan de orde komt als de raad het verzoek verwerpt, in welk ge val de vereniging toch in beroep gaat bij de Kroon. De heer Wensing ant woordde daarop, dat zijn motie een po sitieve opdracht aan B. en W. bevat om een onderzoek in te stellen en zo nodig onderhandelingen met de vereni ging moet openen over de toewijzing van een nieuw schoolgebouw. Het ver zoek van de vereniging werd tenslotte met 22 tegen 7 stemmen verworpen, terwijl de motie van de heer Wensing met gelijke stemverhouding werd aan genomen. Mevrouw Parson speldt haar echtge noot de koninklijke onderscheiding op. Geheel links burgemeester Cremers. nen doen van de koninklijke onderschei ding voor de heer Parson, en hij ver zocht mevrouw Parson de onderschei ding op te spelden. Namens de uitgebreide kring van klanten sprak ds. J. Bronsgeest en hij herinnerde aan het boek van Simon Vestdijk „De duivel en de levenden", waarin een der hoofdfiguren, een kel ner, als een opperduivel wordt geschil derd. Wouter Parson, zo getuigde hij, vormt echter de grote tegenstelling tot die kelner van Vestdijk. „U bent een persoonlijkheid, die de plaats, waarop God u heeft gesteld, waardig is. Er zijn twee soorten dienende mensen: zij, die direct komen, als je roept, en zij, die komen, voordat je roept. Tot de laatste soort behoort Wouter Parson. Hij bood namens de geregelde bezoekers van de lunchroom een televisie-toestel aan en een fiets. Mevrouw Parson werd een bouquet bloemen overhandigd. Dé chef van de lunchroom, de heer J. Hoogendijk, sprak namens het per soneel en hij memoreerde de vinding rijkheid van de jubilaris in het laatste en moeilijkste jaar van de bezetting. Hij bood een electrisch scheerapparaat in etui aan. De heer J. F. van Bijsterveld. de bondsvoorzitter van „Sint Antonius", de katholieke bond voor hotel-, restaurant- en café-personeel, tekende uitvoerig de ideale kelner, als voorbeeld waarvan hij stelde de Italiaan Giuseppe Rivella, wiens proces tot zaligverklaring is in geleid. Hij noemde Wouter Parson een ideale kelner en met de gelukwensen namens het bondsbestuur schonk hij hem een boekje over Rivella. Namens de Haarlemse afdeling van „Sint Antonius" sprak de heer D. A. M. Schlüter, en deze sloot zijn huldigende woorden af met het offreren van een sigarettenaansteker. Het comité Natio nale Herdenking, afdeling West, werd gerepresenteerd door de heer F. Vink, die er op Wees, hoe de heer Parson zich tijdens de oorlogsjaren een uitstekend Nederlander had betoond. Ook hier werd de hulde bekroond met een geschenk. Het slotwoord was goed toevertrouwd aan een collega van Wouter Parson, de heer R. de Vos, die met aller instem ming verklaarde, dat Wouter een man is, die groot is in alles, waarin een klein man groot kan zijn. Vannacht omstreeks I uur is in zijn woning aan de Gen. Cronjéstraat over leden de heer B. Prijs. Hij bereikte de leeftijd van 58 jaar. De heer Prijs was enkele weken ge leden op een vacantietocht onwel ge worden en daarvan is hij niet meer her steld. Hij was een bekende figuur in Haarlem-Noord, mede omdat hij een dei oprichters was van de winkeliers vereniging in de Gen. Cronjéstraat en het Julianapark. Tot op heden was hij commissaris in het bestuur van de ver eniging, die veel van zijn activiteit heeft kunnen profiteren. Hij organiseer de verder o.a. de autotocht voor ouden van dagen, jaarlijks aangeboden door de winkeliersvereniging. Minder bekend was hij, maar daar om des te meer populair, wanneer hij in het begin van December de allu re had van een groot kindervriend en als zodanig heeft het vorig jaar zelfs de gehele Haarlemse jeugd hem mo gen ontmoeten. Heden, 1 September, zijn de nieuwe tarieven van de spoorwegen ingegaan. Dit heeft voor het personeel van het station Haarlem en zeer waarschijn lijk op alle grotere stations in Neder land veel werk meegebracht. In de nacht van 31 Augustus op 1 Septem ber moesten alle in voorraad zijnde kaartjes waarvoor het nieuwe tarief geldt, van andere prijzen worden voor zien. De chef van het plaatskaarten-kan- toor te Haarlem heeft hiervoor met ongeveer twintig man eigen en reser ve-personeel de gehele nacht moeten doorwerken. Hedenochtend vonden alle reizigers, die zich van een reisbiljet voor grotere afstanden dan 20 kilome ter moesten voorzien, een nieuwe helaas hogere prijs op hun kaartje vermeld, zeer waarschijnlijk niet tot hun genoegen. Maar daar kan het per soneel niets aan doen. De gemeente Bennebroek heeft een extra bouwvolume van tien woningen toegewezen gekregen. Het is de bedoe ling, dat een deel van deze woningen gebouwd zal worden op gronden, die gelegen zijn ter hoogte van de Benne- broeker Dreef. De gronden zijn reeds beschikbaar, doch Gedeputeerde Staten van Noordholland moeten hun goedkeu ring nog hechten aan het desbetreffen de raadsbesluit. Met de bouw zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. Een der meest populaire zomerbloemen is wel de dahlia, naast de gladiolen een der massa-artikelen van de Hollandse bloemen- Industrie. Door de talrijke nieuwe variëteiten die jaarlijks aan de markt komen, is het voor ue liefhebber-niet-vakman echter wel zeer moeilijk geworden een eigen weg te zoeken in de baaierd van kleuren en soorten. De cathalogi van de kwekers geven hele reeksen namen, maar deze zeggen de ama teur-tuinman niets omtrent de plant zelf, de kleuren en de stand. Het is daarom een goede gedachte geweest van de heer Jan Roozen. de eigenaar van een zaak met een 225-jarige traditie, in zijn winkel aan de Spekstraat te Haarlem, een kleine expositie van dahlia's in de voor naamste handelssoorten in te richten. Het publiek kan hier dus de bloemen zien en kan dan eens keus maken om hun col lectie aan te vullen. Niets bijzonders eigenlijk, zult u zeggen, want dat kan bij elke grote tentoonstelling ook. Maar ctaar zijn het vooral de nieuwig heden die naar voren komen en dus voor de man met de smalle beurs te duur. De bloemen zijn in de kleine ruimte van de winkel smaakvol gearrangeerd en met eenvoudige middelen is een bevredigende achtergrond verkregen, waartegen de veie kleuren het beste uitkomen, ni. zwart, hier en daar wat getemperd met een lichtere rand. De bloemen zijn van alle rassen, zodat de bezoeker een volledig overzicht krijgt van datgene, wat er voor een zomer-beplan- ting van zijn tuin te krijgen is Vanzelfsprekend is de opzet niet te ver gelijken met een internationale- of zelfs maar nationale show, doch het doel om, naast vanzelfsprekend de eigen commer cie het publiek een gedegen voorlichting te 'geven, is een onpersoonlijke reclame, die de aandacht verdient. De tentoonstelling is geopend tot en met Zaterdag en voor ieder belangstellende vrij toegankelijk. Ter hoogte van de Paul Krugerkade aan de Spaarndammerweg zal vanavond tussen half acht en half negen het schip „Kasteel Staverden" arriveren, waarop zich invaliden en zieken bevin den. De muziekvereniging „Haarlem" brengt omstreeks acht uur een muzikale groet, waarbij het tambourcorps mede werking zal verlenen. Om half acht wordt door een tweetal bloemenmeisjes aan iedere patiënt een bouquetje bloemen aangeboden. De plaats van aankomst is feestelijk ver sierd met zes vlaggenmasten met guir landes van kleine lampjes. Talrijke at tracties zullen aan de patiënten wor den geoffreerd. Dit is mogelijk door de aanbiedingen van Haarlemse ingezete nen. In café-restaurant Brinkman aan het Houtplein kwamen Woensdagavond de afgevaardigden van vele Haarlemse basketbalverenigingen bijeen voor hun jaarlijkse algemene ledenvergadering. De eerste agendapunten werden vlot afgewerkt, doch na de behandeling van de jaarverslagen begonnen de moeilijk heden. Voor de commissies bestond niet veel animo, zodat het bestuur be sloot voor de aanvulling zelf candida- ten te zoeken. Het punt districtsvermenging leverde geen moeilijkheden op, hetgeen niet gezegd kon worden van de junioren competitie. Deze competitie zal het ko mende seizoen op Zaterdagmiddag wor den gespeeld in de zaal van het Kre- lagehuis aan de LeidsevaarL Uiteinde lijk werd ook dit punt aangenomen. De heren G. Wilking (secretaris) en P. Storm (penningmeester), beiden uit Amsterdam, vertegenwoordigden de Nederlandse Basketbal Bond. Dans- en balletliefhebbers in Haar lem en omgeving kunnen Zaterdagavond in het Bloemendaalse Openluchttheater het befaamde American Dance Theatre gaan aanschouwen, dat onder leiding van de choreograaf John Butler dit jaar voor het eerst een toumée maakt door Europa en maar enkele malen in ons land is opgetreden. De voorstelling van 't Amerikaanse dansgezelschap be tekent meteen het besluit van het zomerseizoen in het openluchttheater. De bezoekers van deze avond kunnen er zeker van zijn, dat zij zullen kennis maken met dansvormen, welke hen vreemd aandoen en wellicht weinig zul len aanspreken. Zij die met Martha Graham's danstheater hebben kennis ge maakt, zullen zonder twijfel kunnen con stateren, dat de kunst van Bulter bij haar achterblijft. John Butler heeft een deel van haar bewegingsprogramma, haar techniek en haar ideeën overge nomen, dat dan bestaat uit sierlijk be weeg, goede valtechniek en elastische spieren. Daarmee realiseerde Bulter de inhoud van zijn eigen choregrafische composities. Ballet- en dansminnaars kunnen niet temin Zaterdagavond kennis nemen van een danskunst, die in meer dan een opzicht de belangstelling verdient. Het enthousiasme van de medewerkenden zal het publiek wel spoedig meeslepen. Vanavond vindt in het Bloemendaalse Openluchttheater een openbare training plaats. Woensdagmorgen wilde mej. J. C. M. B uit Heemstede met haar fiets de Heemsteedse Dreef in de richting Haar lem oprijden. Daarbij verleende zij aan een van de Cruquiusweg komende zes- wielige vrachtauto geen voorrang. De wielrijdster reed tegen de linkerzijde van de wagen op, viel en raakte met haar linkerbeen bekneld tussen het frame van haar fiets, waardoor zij een onderbeenfractuur opliep. Nadat haar eerste hulp was verleend moest zij naar het Sint Elisabethsgasthuis te Haarlem worden overgebracht. Het tweede ongeval speelde zich af op de Kerklaan nabij de Limburglaan. Daar had een botsing plaats tussen de motorrijder A. J. Z. uit Haarlem en de 11-jarige scholier D. P. uit Heemstede, die plotseling zonder uit te kijken de rijweg overstak. De jongen kwam er met enige builen op zijn hoofd en schrammen vanaf. De motorrijder kreeg geen enkel letsel. (Niet offtotële 3% Ned 1953 3% Ned 1953 3% Ned 1948 3% pet Neo 1950 3'/, Ned 1954 31,4 Ned 1955 3-3 Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel fac inschr. Grlbk 1946 3 pel Ned Hande) Ml) cert AJtU. Van Berk el's Patent Calve-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens cert L> nilever Cert Neo KabeJ Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lfjn Kon Ned. Stoom b Mi] Ned Scheepv Unie H V.A. Dell Mb- Cert koersen) Vorig slot 102% 10141 100% 1 100% 100% 100% 100ft 101ft 99% 248 367% 207 328% 380b 361gb 496% 355 499% 637% 156% 244% 214 215 !75% 191% Opening 1/9 100% 373% 502 501% 642% 166 248% 216% 214 187% 194%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3