1uiu*oëCk /otooluoÜ: BOUILLON Minister Witte voor de radio: Woningvraagstuk sociaal probleem nummer één Kennis van de verkeersregels straks verplicht Puistjes! Voihalk Geen verklaring over loon- en prijspolitiek Directeur Th. Visser Ridder in orde Nederlandse Leeuw IN PURPER Naar opvoering van de productiviteit Onvoldoende arbeidskrachten Afscheid G. Geel Minister AlgeraOngevallencijfers geven reden tot ernstige bezorgdheid „Ciske de Rat" in Venetië Geen katholiek in de „Morele Herbewapening Wilt U 2000 heerlijke Amerikaanse cigaretten winnen Ruppert op C.N.V.-congres DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1955 PAGINA 4 prijs per doosje a 2 tabletten voor 8 koppen: 28 ct IZO ZUIVER ALS GOUD Als directeur stafschool van de B.B. Aalmoezenier Fritschy naar Gilze-Rijen Uitslag prijsvraag Prins Berrihardfonds Na ongeval in België Kapelaan E. van Dongen overleden Nederlands Kamerorkest naar Edinburgh Nieuwe waarschuwingen gefeken'miril^6 mtte toeneemt- Ver" Alikmaarse Korenbond bestaat vijf jaar Hoe verklaart U het grote succes der Sound cigar etten f de zeer bijzondere Amerikaan! Prijs voor Nederland 8$ ct PASTILLES Slichting van de Arbeid morgen bijeen Afscheid bij Centrale Raiffeisenbank door W. H. VAN EEMLANDT Twee doden in Apeldoorn Een ernstig gewonde bij auto-ongeluk Ir. Witte naar Zweden en Denemarken Advertentie MAGGI' Als het woningvraagstuk tegenwoor dig wel eens als sociaal probleem no. één wordt gekenschetst, dan is dat niet "verdreven. De huisvesting behoort, hiet de voeding en de kleding, tot de ®erste levensbehoeften van de mens. Wordt in deze huisvestingsbehoefte niet io voldoende mate voorzien, dan is er sprake van een noodtoestand. Daaron der lijden niet alleen de gezinnen en de "lleenwonenden, die niet over een be hoorlijke huisvesting beschikken, daar onder lijdt onze gehele samenleving, al dus ir. H. Witte, minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, in zjjn ra diotoespraak van hedenmiddag in de rubriek „Uit het Bedrijfsleven." Ondanks de aanbouw van rond 403.000 woningen sinds de bevrijding, waarvan alleen in het laatste jaar ruim 68.000 werden gebouwd, en een stijgende jaarlijkse productie (van 1930-1940 bouwden we 45.000 wonin gen per jaar, van 1948-1950 42.000 en in 1954 68.000 woningen), ondanks dit alles worstelen wij nog met een te kort van rond 200.000 woningen, zo vervolgde hij. In deze cijfers ligt de tragiek van onze voortdurende strijd voor een passende woningvoorziening besloten. Uit deze cijfers blijkt im mers, dat wij, ondanks de steeds sta gende jaarproductie aan slechts in geringe mate °irlo°- is het tekort dat in en na de oorlo0 is ontstaan be oorzaak daarvan moet in hoofdzaak gezocht worden in de Snelle toeneming van onze bevolking *n de daaruit voortvloeiende snelle toeneming van de woningbehoefte. Aleer huwelijken, minder sterfte en *e9atriëring uit Indonesië hebben de p'klingbehoefte zózeer doen stijgen, dat groot deel van onze woningproduc- I;e nodig is om deze behoefte te dek- *en. Hoe groter dat deel is, hoe klei- fler het deel, dat overbluft om het be gaande tekort in te halen. Deze om standigheden maken een snelle oplos sing van het woningvraagstuk wel ui termate moeilijk. Ramingen voor de ko mende jaren leren ons, dat bij een jaarlijkse aanbouw van 65.000 woningen het woningtekort met ongeveer 20.000 Per jaar kan verminderen. Dat wil dus zeggen, dat bu een dergelijke aanbouw het woningtekort niet vóór 1965 weg gewerkt zou zijn. Maar het zou eerder bereikt kunnen worden, n.l. bij nog gro tere bouw. B 6 De belangrijkste bottleneck vopr de bouw van méér woningen ligt uitslui tend bij het aantal beschikbare arbeids krachten en daarom staan er slechts drie wegen open om tot een grotere Woningproductie te komen. Al deze drie Wegen kunnen gelijktijdig bewandeld Vorden. De eerste is vergroting van het aantal geschoolde bouwvakarbei ders. De regering doet wat zij kan om de scholingsmogelijkheden zó groot en zo veelsoortig mogelijk te doen zijn. df. „,ldlge schaarste aan arbeiders hnuwbedriif il^!3edri-ifstakken moet het L andere" vlkkenr con£urr<men met al le anaere vakken en beroepen om de mensen naar ach toe te trekken De tweede weg is het beperken van de Woensdagmiddag heeft de heer G. A. Deel. kolonel b.d., afscheid genomen directeur van de stafschool Be scherming Bevolking, welke gevestigd 's op kasteej ,.De Schaffelaar" te Bsr- Jieveld. Vele autoriteiten van ae B. B. tsaren hierbij aanwezig, o.a. de com missaris der Koningin in Gelderland, Jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. Na het welkomstwoord van de nieu we directeur, de generaal-majoor b.d. D. Toet, sprak de vertegenwoordi- Ser van de minister van Binnenlandse ^aken, mr. F. R. MUnlieff, directeur- pneraal voor openbare orde en veilig- "aid. Hij herinnerde er aan, dat de B.B. a°g aan het begin van haar opbouw Jjiond, toén vier en half jaar geleden heer Geel de directie van de staf school aanvaardde. Sedertdien is er joel tot stand gekomen; daar heeft de lafschool een groot aandeel in gehad, yaarbjj het in de eerste plaats ging ,m het aankweken van em juiste gees teshouding. De heer leei heeft juist op ijt terrein veel gedaan: de minister aft daar Vrijdag tildens de afscheids- /jdiëntie van gewaagd. Spr. herinner- jjj er in dit verband ook aan, dat de lin r Deel Dinsdag bij bevordering be- p9emd is tot Officier in de orde van ranje Nassau. V^alom°ezenier Fritschy is met ingang Vlio September overgeplaatst van de do ¥'s Welschap te Eindhoven en Ze.tr- D-T-D. naar de vliegbasis Gil- Grui en" opvolger is aalmoezenier mol,. etot voor enkele jaren aal- OircZunIer ris geweest in legerplaats h„n ctlot- De verplaatsingen vinden aai dorza.ak in het grote tekort aan rniI?0j"Tni?rs' Paler Fritsrhv werkte dl'le .3 aar onder de militairen die Nachtpersoneel.1)f°m Eindhoven (lucht" uitvoering van bouwwerken, die, alhoe wel ze op zichzelf zeer nuttig en vaak noodzakelijk zijn, toch niet zó urgent kunnen worden geacht als de woning bouw. In Juni 1954 zijn we weer be gonnen met het afremmen van werken, die meer dan 100.000 kosten. In to taal is reeds voor rond 200 millioen aan plannen voor raadhuizen, voor kan toren, voor ziekenhuizen, scholen enz. opgehouden. Nu bleek, dat hierdoor nog niet genoeg ruimte voor de woningbouw werd geschapen, worden sinds 1 Au gustus j.l. ook bouwwerken, die van 10.000 tot 100.000 kosten, afgeremd De derde weg is die, waar de groot ste mogelijkheden liggen. Dit is echter ook de meest moeizame weg, waarop eerst op lange termijn grote resulta ten bereikt kunnen worden. En dat is de weg van de opvoering der produc tiviteit. Om langs deze weg resultaten te bereiken, is de medewerking van ve len nodig, van architecten, van aanne mers, van arbeiders, fabrikanten, ge meentebesturen en van ambtelijke in stanties. B.v. een betere organisatie van het werk; een hogere arbeidspres tatie per man; langer werken in de zo mer; een stimulerend tariefstelsel; doorwerken in de winter; normalisatie en standaardisatie van plattegronden en onderdelen; prefabricage, dus op de fa briek in serieproductie klaarmaken van onderdelen met als uiterste resultaat de systeembouw. Alle drie genoemde middelen, de op voering van het aantal bouwvakarbei ders, afremmen van minder noodzake lijke bouw en opvoering van de pro ductiviteit, zullen toegepast moeten worden. Dan zal het mogelijk zijn de tijd, waarin het woningtekort kan wor den ingehaald, met jaren te bekorten. Te Amsterdam is Woensdag ten over staan van notaris mr. F. A. de Gelder de trekking gehouden van de rebus- prijsvraag, die ten bate van het Prins Bernhardfonds was uitgeschreven. Deze rebus was ontworpen en getekend door prinses Beatrix. Tienduizenden goede oplossingen waren binnengekomen, waarvan bijna 300 door het lot met prijzen konden worden beloond. De hoofdprijs (auto ter waarde van 4.950) werd gewonnen door Anna Mohr in Den Haag, de 121-delige casset te gaat naar de heer P. de Man sr. in Rotterdam. De heer W. Smits in Breda en mevr. G. Zijp-Koppes in Abbekerk kregen een televisietoestel. De heer H. E. van Lessen in Boertange wordt in staat gesteld een retourvliegtocht te maken naar Parijs, Londen of Frank fort. In de H. Hartkliniek te Tienen (Bel gië) is overleden kapelaan E. H. van Dongen uit Breda, tweede slachtoffer van het ongeval, dat Dinsdag bij Tie nen gebeurde, toen een Nederlandse auto werd aangereden door een Belgi sche wagen. De 37-jarige mej. P. van Dongen overleed, zoals bekend, ter plaatse. De andere slachtoffers, twee zusters en een broer var de overledene, zijn inmiddels naar Roosendaal overge bracht. Op 31 Augustus is het Nederlands Kamerorkest uit Nederland vertrokken teneinde in het kader van het Edinburgh Festival 1955 een tweetal Bachconcer- ten in de Usher Hall te Edinburgh te gaan geven. 7o?lS J??.kend' heeft hst Tweede-Ka merlid Ritmeester (VVD) vragen ge steld aan de minister van Verkeer en Waterstaat aangaande het nemen van maatregelen in het belang van een be tere regeling van het verkeer op de openbare weg. Mr. Algera deelt in zijn antwoord mede, dat het zeker op de weg van de overheid ligt maatregelen te nemen welke tot vermindering van de verkeersonveiligheid kunnen bijdra gen Het ligt in het voornemen van mi nister Cals bij een eerstvolgende her ziening van de Lager Onderwijswet 1920 een wijziging van art. II van deze wet in ernstige overweging te nemen in die zin, dat wordt bepaald, dat onder het vak aardrijkskunde kennis van de verkeersregels is begrepen. De heer Ritmeester had gewezen op de onrustbarende stijging van het aantal ongevallen, welke in de jaren 1950, 1951, 1952, 1953 en 1954 resp. bedroegen 20554, 23293, 25235, 28335 en 30613, waarbij resp. 1021, 1134, 1097, 1390 en 1385 doden waren 'e betreuren. ria?°-ewei uit d*t cijfermateriaal blijkt, ute zin' het aantal verkeers- met ernstige gevolgen een mag daaruit^"!'86 stijging vertoont, Hr, ^ninfet n, worden afgeleid, aldus irf verharul' dat relatief - dus gezien teil van hntmet ,de toegenomen intensi teit van het verkeer de verkeersvei- rli tnieen Mnl9 lsket aantal motor- rijtuigen exclusief bromfietsen toegenomen met 66 pet terwifl het aantal overleden slachtoffers van ver keersongevallen per 1000 motorriitui- gen (bromfietsen niet inbegrepen) in 1954 ongeveer gelijk was aan dat vin 1949. Uit de cijfers volgt, dat de ver keersveiligheid relatief niet in die pe riode is toegenomen, zelfs iets is ce- daald. Niettemin geven de ongevallen cijfers reden tot ernstige bezorgd heid Het vorige jaar is de commis sie 'Veiligheid Wegverkeer inge steld, welke commissie over ver schillende facetten van het ver- keersvraagstuk advies dient. Men hoede zich echter voor de gedachte, dat alléén van overheidsmaatrege len verbetering valt te verwachten. Verreweg het grootste deel van de verkeersongevallen is te wijten aan onachtzaamheid, veelal zelfs roeke loosheid van de weggebruikers. Zolang de deelnemers aan het ver" keer, van welke categorie dan ook, er zich niet voortdurend rekenschap van geven, dat elke onberaden stap of han deling gevaar oplevert voor hen zelf en hun medemensen, is een verminde ring van het aantal verkeersongevallen niet te verwachten. Met leedwezen moet worden geconstateerd, dat, ondanks de inspanning, die het Verbond voor Veilig Verkeer en de overige verkeersbonden zich getroosten, dit besef aan te kwe ken, in de mentaliteit van de wegge bruikers nog niet voldoende verande ring ten goede valt te bespeuren. De Commissie Veiligheid Wegverkeer heeft een aantal vraagstukken op ver keersgebied in studie, waaronder de bescherming van de voetgangers en de eventuele wederinvoering van de maxi mumsnelheid. Naar verwachting kan het rapport van de Commissie betref fende de bescherming van de voetgan gers binnenkort worden tegemoet ge zien. Na ontvangst van het rapport zal dit aanstonds in studie worden geno men. Indien met de voorstellen van de Commissie kan worden ingestemd, zal zo spoedig mogelijk de totstandkoming van een wettelijke regeling ter zake worden bevorderd. De minister stelt zich voor een zelfde gedragslijn te vol- 5™ 'pa aanzien van andere positieve voorstellen van genoemde commissie. Politietoezicht op de naleving van de verkeersvoorschriften is in de 'OOP va? d't jaar reeds aanmerkelijk geïntensiveerd, terwijl naar geleideliike verdere uitbreiding van de verkeew- groepen van het korps Rijkspolitie wordt gestreefd. De Nederlandse film „Ciske de Rat" is gisteravond in Venetië nogal ver schillend ontvangen, alhoewel de aan wezige critici na afloop van de voor stelling te kennen gaven, dat de film zich naar hun mening in de eindbe slissing over de prijzen niet staande zou kunnen houden tegenover de Ame rikaanse, Italiaanse en Russische con currentie, met welke eindbeslissing trouwens ook weer niet alles over de kwaliteiten van de film wordt gezegd. In ieder geval bleken de critici gis teravond zeer verbaasd, dat zij ook een speelfilm te zien kregen uit het land, dat door zijn documentaires zo dikwijls de .aandacht getrokken heeft. Volgens de persbureaux beschouwde men de rol prent als een spectaculaire verfilming van een groep jongens en meisjes, die voor het eerst voor de camera's waren verschenen. Hier en daar hoorde men bedenkingen tegen de scène, waarin een jonge jongen zonder opzet zijn moeder met een mes doodt, maar men was het er toch ook weer ever eens, dat regis seur Staudte de moeilijke scène met smaak en durf had weergegeven. Het persbureau Reuter heeft intussen blijkbaar weer andere critici gesproken er. uit hun mond de mening opgetekend, dat Ciske de Rat „beslist een van de prijzen zal winnen" en dat „regisseur Staudte er in geslaagd is karakters en een sfeer te scheppen, die realistisch zijn in de zin vaii een documentaire". Wij schorten ons oordeel nog maar even op. Advertentie Zuiver en ontsmet uw .huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood. GENEESMIDDEL TEGEN d B HUIDAANDOENINGEN MW.J&WoMW- VLOEISTOF BALSEM - ZEEP Officiële kerkelijke kringen in ver schillende delen van de wereld hebben de laatste tijd hun waarschuwing tegen de „Beweging van de Morele Her bewa pening" vernieuwd. Zij herinneren daarbij aan de beslissing van het Heilig Officie van 8 Augustus 1955, waar in katholieke priesters en klooster lingen het deelnemen aan de beweging verboden en de katholieke leken elke actieve deelname afgeraden wordt. „De H. Congregatie is erover ver baasd", zo heet het, naar het Amerikaanse katholieke persagentschap NCWC be richt, in een schrijven van de secreta ris van het H. Officie Joseph kardinaal Pizzardo aan de apostolische delegaten in Canada, „dat katholieke leken en zelfs priesters teneinde zekere zedelijke en sociale doeleinden te bereiken, hoe prijzenswaardig deze ook mogen zijn, lid zijn van een beweging die noch de ware leer noch het geestelijk leven en de bovennatuurlijke middelen van de genade bezit, zoals de Katholieke Kerk". „Nog verbazingwekkender wordt het, zegt kardinaal Pizzardo, dat er mensen zijn die het overdreven enthousiasme opbrengen om te geloven, dat de metho den en de middelen van de Morele Her bewapening succesvoller zijn dan die van de Katholieke Kerk zelf. Voor het gevaar van de godsdienstige onver schilligheid, waartegen herhaaldelijk ge- waarscnuwd is, mogen wij niet langer onze ogen sluiten". De beweging werd voor de eerste keer in het jaar 1938 door kardinaal Hinsley, de toenmalige aartsbisschop van Westminster veroor deeld. „De beweging is zo vergiftigd door de vergissing dat elke godsdienst zo goed als een andere is", verklaarde de Engelse kardinaal, „dat geen enkele katholiek daaraan deel kan nemen". Deze waarschuwing werd in het jaar 1946 door de kerkelijke hiërarchie in Engeland en Wales herhaald. Dezelfde afwijzende houding nam in 1950 de aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, aan, evenals dit in 1952 de aartsbisschop van Milaan, kardinaal Schuster, in naam van de gehele Belgi sche hiërarchie kardinaal Van Roey en de episcopaten van de Philippijnen en Ceylon deden. Bij gelegenheid van het eerste lustrum van de Alkmaarse Ko renbond (aangesloten bij de Ne derlandse Sint Gregoriusvereniging) zal in de St. Willibrordusstichting te Heiloo op Zondag 25 September een zgn. directeuren- en organistendag wor den gehouden. De jubilerende bond hoopt op aanwezigheid van alle kerk koordirigenten en organisten van de vier dekenaten uit de kop van Noord- Holland. Na een plechtige hoogmis zullen drie causerieën de aandacht vragen. Al- bert de Klerk spreekt voor de orga nisten en pater C. v. d. Peet S.C.J., dirigent van de Amsterdamse St. Anna- kerk, zal de directeuren der kerkko ren onder zijn gehoor vinden. Dr L. Kat, directeur van de Haarlemse Koor school, houdt een. conferentie voor de gezamenlijke groepen. De dag wordt besloten met het zin gen van de completen. Advertentie Geef ons dan antwoord op de navolgende vraag Formuleer Uw antwoord kort en krachtig in de vorm van ten pittige, originele slagzin en zend deze vóór 22 September a.s. in een gesloten enveloppe aan Bureau „Sound", Herengracht 615, Amsterdam. (C.) Vermeld op Uw inzending duidelijk uw naam en adres en op de enveloppe de zin „Sound roken is prettig roken". De slagzin, welke naar het oordeel der jury de beste is, wordt beloond met een eerste prijs van 2000 „Sourid"-cigaretten. Verder 25 prijzen elk van 1 slof inhoudende 200 „Sound"-cigaretten. De jury bestaat uit leden van Reclame Advies Bureau van Alfen te Amsterdam. De uitspraak van dt jury is bindend. Correspondentie hierover kan niet worden gevoerd. Deelnemers verklaren zich accoord met deze voorwaarden. Do uitslag zal v66r 7 Oct. in dit blad worden bekend gemaakt. Indien U nog geen „Sound"-roker bent, koop dan vandaag nog een pakje „Sound" en doe mee aan deze aardige prijsvraag. U zult dan begrijpen waarom zovele Nederlanders thans reeds „Sound- minded" zijn. <rom0 Advertentie CHOCOLADE... Op de vanmorgen te Utrecht begon nen algemene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft de voorzitter, de heer Ruppert. de openingsrede gehouden waarin hij o.m. zei, niet te zullen spreken over de stand van het overleg met de regering en de Stichting van de Arbeid over de Ioon- en prijspolitiek. Immers, morgen komt het bestuur van de Stichting van de Arbeid bijeen en het lijkt dus weinig opportuun, de onderhandelingen in het Stichtingsbestuur te bemoeilijken door aan de „vooravond" publieke verkla ringen af te leggen. Na een uitvoerig overzicht te heb ben gegeven over het werk en het stre Getooid met de versierselen van het Ridderschap in de orde van de Neder landse Leeuw heeft de heer Th. J. Vis ser Woensdagmiddag met een zeer druk ke receptie in het Utrechtse Esplanade afscheid genomen ais directeur van de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. De benoeming tot Ridder werd hem medegedeeld door burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, die met grote waardering sprak over het werk van de heer Visser. Hij trad in 1911 all inspecteur bij de bank in dienst en werd in 1933 tot di recteur benoemd. Zijn verdiensten voor het landbouwcredietwezen in het alge meen en voor de boerenleenbanken in het bijzonder kunnen wellicht het dui- I delijkst gekarakteriseerd worden met I met cijfers. De Centrale Bank had in 1911 een balanstotaal van 6,5 millioen, de 386 aangesloten boerenleenbanken van 21 millioen; het jaarverslag 1954 wijst een balanstotaal aan van 865 mil lioen, terwijl de 730 aangesloten ban ken een balanstotaal van 1.710 millioen noteerden. Namens de Centrale Bank werd de heer Visser een televisietoestel aange boden; de aangesloten banken offreer den een geschenk onder couvert. Tal rijke bevriende relaties uit het bank wezen kwamen de scheidende direc teur de hand drukken, evenals depu taties van enige katholieke organisaties, in de werkzaamheden waarvan de heer Visser een actief aandeel (gehad) heeft. Ook de commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, kwam de heer Visser gelukwensen met de verleende koninklijke onderschei ding, die in 1948 bij het gouden feest van de bank reeds voorafgegaan was door de benoeming tot Officier in de orde van Oranje Nassau. 69 Tot grote verbazing van de twee rechercheurs knikte Ouwe Arie sober. „JaZondagavond om een uur of acht ging ik nog een eindje omlopen en toen zag ik hem bij de Munt. Hij stond op een tram te wachten." Van Houthem kreeg een gevoel of hij op zijn hoofd werd gezet en Staring keek ongelovig. „Wat zei hij?" Met een koele, bijna spottende blik nam Telsinger de commissaris op. Met grote nadruk antwoordde hij: „Op hetzelfde ogenblik, dat ik hem herkende, had ik al rechtsomkeert gemaakt. Als u, zoals ik, zijn ogen goed had bekeken, zou u precies begrijpen waarom ik liever uit de buurt blijf dan een praatje te maken met die manHoe eer die vergeten is, dat je nog bestaat, hoe beter. Ik zal pas rustig kunnen slapen als we een half jaartje verder zijn." „We hebben vandaag 5 JuliHet was dus zondagavond 3 Juli, acht uur 's avonds, toen je hem bu de Munt zag staan." "Hoe was hij gekleed?" „Ik heb er de tijd niet voor genomen zijn toilet If destuderen," merkte Telsinger ironisch op. „Als ik het wel heb had hij een deukhoed op, maar zeker zou ik het niet durven zeggen. Het bleef even stil in het vertrek waar, nu de spanning van het verhoor gebroken en de hitte nog eens zo drukkend voelbaar was. Met een oude hoef nagel peuterde Van Houthem bedachtzaam de as uit zijn pijp. Staring bewerkte zijn rode gezicht met een zakdoek. „Dat is voor vandaag alles, Telsinger," zei de commissaris effen. „Je kunt nu wel naar huis gaan. Maar denk er om: gfeen reisjes maken, zoals de Pastoor en de Bonzer! Ik moet je elk ogenblik kunnen bereiken als het nodig is." In volle vaart boorde de motorkruiser van de politie te water zich tussen twee tjalken door en stuwde z'n kopgolf in het stille water van een kleine inham in de oeverwaï. Onder zijn voeten voelde Van Houthem het kraakheldere dek trillen, toen de motoren vol op achteruit werden gezet. Het doei van de tocht lag voor hem. In de schaduw van een lang, grijsgepleisterd ge bouw zonder ramen, gemeerd aan een walletje, waar roestig blik en stukken ijzer lagen te ver gaan, tussen scherven en aangespoelde afval, lag het overblijfsel van een sleepboot, die er uitzag alsof ze in oorlogstijd een voltreffer had geïncasseerd. Bovendeks was alles wat nog maar even bruikbaar was ge sloopt en zwart gaapte midscheeps het gat van de gedemonteerde machinekamer. Achteruit rotte het versplinterde dek onder een chaotische massa vuil nis, half in het water. Het voorschip zat hoog op de walkant; naast een geopend luikje, een voet schrapgezet tegen een roestige bolder, wachtte een brigadier van de politie te water de twee mannen van hét hoofdbureau. „Ik heb de sluiting van dat luik moeten ver breken, commissaris, om me ervan te overtuigen, of deze verlaten vuilnisemmer werkelijk bewoonbaar is. Het heeft ons heel wat navraag gekost, voor we hoorden, dat het plezierjacht van de Bonzer in deze buurt in een kreek moest liggen. Dit moet het zjjnhoewel je geriefelijker in een cel op de Weteringschans woont dan in het vooronder hier. In het schot tussen de piek en de bunkers is een gat gestoken, dat met een stevig houten luik is af gedekt. Het is gesloten met een spiksplinternieuw koperen hangslotDat heb ik maar even laten zitten, tot u er zou zijn. Een sleutel heb ik niet kunnen vinden en we zullen het moeten doorvijlen Hoewel het zonde en jammer is van het slot om het te ruïneren De spreker wendde zich tot de schipper van de motorboot, die met de handen in de zakken, het wrak met deskundige ogen monsterde. „Reik me eens even een lange, dunne vijl, Rinus! In de benauwde ongeventileerde driehoekige ruimte van het vooronder was naast het schamele meubilair nauwelijks plaats voor de drie bezoekers. Een smal ledikant met enkele slordig over de gevlekte matras neergeworpen dekens stond langs de huidspanten aan stuurboord. Naast een slecht afgewerkte houten kist, waarin enig kommaliewant geborgen was, leunde een wrakke stoel tegen het beschot. Een oude scheepslantaarn hing aan een kram in het dek. „Voor zijn genoegen zal de Bonzer hier niet hebben gelogeerd," merkte Staring op, terwijl hij de inhoud van de kist inventariseerde. „Ik denk, dat hij alleen van zijn buitenverblijf gebruik maakte, als het hem in de stad te warm werdniemand zou hem hier zoeken. Overigens geen ongeschikte schuilhoek. Wanneer hij de pont nam, kon hij in een kwartiertje bij het station zijn en toch zat hij in dit appartement even verlaten als aan de Noord pool." Door het uitblazen van dichte wolken eerlijke tabaksrook trachtte Van Hotunem zich alüians enigermate te beschermen tegen een zwerm venijnige muggen. Hij moest glimlachen om het spijtige ge zicht waarmee de brigadier van de po litie te water het blinkende hangslot doorvülde, dat in de helwitte kegel van licht uit aan één zijner jasknopen bengelende lantaren, als goud glansde. Met een zucht wrong de man eindelijk het slot los. „Zal ik dat luik openen, commissaris? Van Houthem trad naderbij en ook Staring wendde zich af van het onzindelijk allegaartje, dat hem niets nieuws meer te vertellen had. Langzaam zwaaide het ruwe luik van ongeschaafde planken naar voren. De gecombineerde straling van drie sterke zaklam pen viel in een met kistenhout afgeschoten kamertje. Met een zucht van verlichting constateerde de com missaris, dat de vochtige stank in het vertrekje niet vermengd was met de geur van een halfvergaan lijk. Staring sprak de gedachte uit, die hem sedert het verhoor van Telsinger niet met rust had gelaten. „Hier zijn de Pastoor en de Bonzer in elk geval niet opgeborgen!" IWordt vervolgd ven van het CNV, vervolgde hij: De christelijke vakbeweging wordt vandaag de dag weer volop aangevallen. Dat is niet erg. Dat is altijd zo geweest. Maar vooral door „geestverwanten" wordt zij vandaag aangevallen. En dat is wel erg. Al is ook dat altijd zo geweest. Maar die aanval kan toch tot een zegen wor den, als wij blijven trachten de band tussen ons geloof in God en ons alle daagse vak verenigingswerk niet te ver liezen. Vervolgens hield de heer H. R. Klomp een referaat over het wetsontwerp al gemene ouderdomsverzekering. Deze verzekering is nu eindelijk in zicht. In komsten, uit arbeid verkregen, worden krachtens de wet niet afgetrokken. Dit betekent, aldus de inleider, dat vele 65-jarigen, vooral bij volledige werkge legenheid, zullen trachten nog enige tijd in het bedrijfsleven te blijven wer ken. Zij zijn dan geen premie meer verschuldigd. Zij kunnen hun diensten dus aanbieden tegen een lager loon, wat vooral in een tijd van minder goede conjunctuur funest kan zijn voor de jeugdige arbeidskrachten. De wet zal, naar wij verwachten, spoedig in werking treden. Reeds nu is aan een jarenlange onzekerheid een einde gekomen. Nederland weet, waar het op het terrein van de algemene ouderdomsverzekering aan toe is. Het bedrijfsleven weet dit nu ook. De af trek zal tot het verleden behoren. Daarom is de weg vrij om op deze al gemene verzekering, op deze bodem voorziening, in het bedrijfsleven verder te bouwen. (Van onze correspondent) Het verkeer in Apeldoorn heeft Woensdag enkele slachtoffers geëist. Twee doden en een zwaargewonde was de droeve balans van deze 31ste Augus tus. Des avonds omstreeks tien nnr werd de 74-jarige mevrouw A. W. S. uit Apel doorn bij de bushalte op de hoek Soe- rensewegBadhuisweg overreden door een bus van de stadsdienst, die zij juist verlaten had, en gedood. Bij café De Groenendaal aan de Arnhemseweg kwam een personen auto, bestuurd door de heer J. P. S. uit Twello, in botsing met een aan hangwagen. De chauffeur van deze wagen wilde zijn vracht van de lin kerzijde van de weg, waar hij gepar keerd stond, naar de andere kant rij den en blokkeerde daardoor de door gang. De heer S. kwam op dat mo ment juist met zijn auto uit een mist bank en vermeerderde snelheid. Hij merkte de overstekende vrachtauto te laat op. De bij hem zittende 30-jarige magazijnbediende H. A. L. uit Deven ter was bij de botsing die volgde op slag dood. Ten slotte reed op de hoek Amers- foortseweg-Wilslaan een personenauto, bestuurd door de heer J. C. uit Apel doorn, achter op een vrachtauto met aanhangwagen. De chauffeur van deze vrachtauto verminderde plotseling snel heid omdat hij verblind werd door en kele tegenliggers. Een oom van de be stuurder van de luxe auto, de 56-jarige J. C., eveneens uit Apeldoorn, werd zwaar gewond. Hij liep o.a. een rugge- wervelfractuur op. Hij is naar het Ju- liana-ziekenhuis ter verpleging overge bracht. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ir. H. B. J. Witte en de directeur-generaal van Wederop bouw en Volkshuisvesting, ir. H. M. Buskens, vertrekken Zaterdag naar De nemarken en Zweden om zich omtrent de woningbouw enz. in die landen te oriënteren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5