Katholieken in Argentinië verdeeld en ongeorganiseerd Vooruitstrevende christen-democratische beweging sou nuttig werk doen 59 Soedanese muiters geven zich over Cr/'c cfe ?\/óorma/ib\ Het raadsel vanTvaim Mor De Latour op bezoek bij de sultan van Marokko Hij sou Ben Arafa niet tot aftreden willen dwingen Jjuem £lt&Ó-CMfui o&ljeK ARABESKE IA PERPER Kruiswoordraadsel Andrews Dramatische terugkeer van emigrantengezin op de E 55 Situatie nog steeds troebel Augustus één graad warmer dan normaal Nieuw Arka-bureau geopend m U kunt best leven zonder blindedarm Enorme toeloop f-, I VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955 PAGINA Litstel of afstel van verkiezingen Minder zomerse dagen in drie zomermaandten Brand in Sovjet-hotel in Weense binnenstad WSÊÈÈ BBlü&IÉ WMmtÊ door W. H. VANEEMLANDT Heidebrand bij Wezep bedwongen Oplossing krui swoor d!r a a dise 1 van Donderdag Naar de drie millioen (Van een correspondent) De situatie in Argentinië is, zoals deze week opnieuw is geble ken, nog uiterst troebel en onge twijfeld houden belanghebbenden haar troebel. Ten aanzien van de baaierd van gebeurtenissen en incidenten en de daaromtrent verschafte officiële lezin gen beschikt men over weinig betrouw bare middelen van controle. De situatie is niet alleen troebel, zij is zeer woelig en geladen van spanningen. Er is wei nig uitzicht op, dat hierin verbetering zal komen aleer het Argentijnse volk bij verkiezingen zich duidelijk heeft uitge sproken. Zoals men weet hadden ver kiezingen voor een grondwetgevende vergadering gehouden moeten worden in November. Zulks ingevolge de Mei j.l. door het „parlement" aangenomen wet op de scheiding van kerk en staat, die enige dagen later werd gevolgd door de bloedige opstand van een aantal mi litaire vnl. vlootelementen, die Perón en het regiem bijna het leven had gekost, het land in een burgeroorlog gestort en uiteindelijk waarschijnlijk de Peronis- tische dictatuur door een militaire zou hebben vervangen. Deze verkiezingen voor de grondwetgevende vergadering, die te beslissen zal hebben, of inder daad al dan niet de in de wet opgesom de wijzigingen in de grondwet zullen worden aangebracht, zijn thans voor de duur van zes maanden uitgesteld en zullen pas in het a.s. voorjaar plaats hebben. Aldus heeft bet parlement be slist. Als grond voor het uitstel is aange voerd, dat deze periode noodzakelijk is om een voldoende „pacificatie" der geesten te bereiken en ook, dat de oppo sitie meer tijd ter beschikking moet Nu de drie zomermaanden achter de rug zijn, is het mogelijk een korte te rugblik te werpen op het weer van dat tijdvak. Dan blijkt, aldus het KNMI, dat de gemiddelde temperatuur te De Bilt slechts 0.2. gr. Celsius boven de normale waarde van 16.4 gr. Celsius is geweest. Augustus was gemiddeld ruim één graad warmer dan normaal, Juli slechts een halve graad, terwijl Juni gemiddeld één graad kouder dan nor maal was. Het aantal zomerse dagen in dit drietal maanden bedroeg te De Bilt zestien tegen negentien normaal. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat er tal van mooie dagen zijn geweest, waarop de temperatuur de 25 graden Celsius juist niet bereikte en die dus niet als zomerse dagen worden gere kend. In De Bilt werden 642 uren zon neschijn geregistreerd tegen 615 uren normaal en werd 135 mm regen geme ten tegen 215 mm normaal. In de Carnegielaan te Den Haag is gisteren het nieuwe bureau van de ARKA, de Algemene R. K. Ambtenaren- vereniging, „Tenrande" genaamd, ge opend. Tevoren was een plechtige H. Mis opgedragen in de Elandstraat door de algemene geestelijke adviseur van de ARKA, rector J. Th. Kraakman, die eveneens het gebouw inzegende. De al gemeen voorzitter van de ARKA, mr. G. A. A. M. Boot, wees in zijn openings rede op de symboliek van de naam van het gebouw, dat ligt aan de rand van de wijk Zorgvliet. „Er moge dan misschien al enige cri- tiek geweest zijn over de fraaie struc tuur van het gebouw", zo zei hij, ,.ik kan U verzekeren dat hier in alle so berheid gewerkt wordt en dat bijvoor beeld de tuin door de gemeente wordt onderhouden". Verschillende afdelingen boden hierna cadeaux en gelukwensen aan. Een deel van het meubilair is door de afdelin gen geschonken. In het gebouw werken 30 man personeel en tevens is er het secretariaat van de internationale Fede ratie van R. K. Ambtenaren en van de R. K. Centrale van Overheidspersoneel in gevestigd. Bij de openingsplechtig heid waren onder meer aanwezig ver tegenwoordigers van de K.V.P., de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, de Katholieke Bond van Overheidsper soneel, de politiebond „St. Michaël" en het R. K. Onderwijzersverbond. Gisteren zjjn in het geheel negen en vijftig militairen, onder wie twee officieren, die deelgenomen hebben aan de muiterij in het Zuiden van de Soe dan, naar Torit teruggekeerd, waar zij zich hebben overgegeven aan troe pen van het Soedanese leger. Tot dus ver zijn er nog twee officieren en drie honderd manschappen in het Ooste1 lijke deel van de provincie Equatoria en enkele muiters in de Westelijke districten voortvluchtig. istermorgen heeft in Wenen een ex plosie plaats gehad in een hotel in de binnenstad, dat door de Russen wordt gebruikt om hoge Sovjet-officieren en diplomaten met hun gezinnen onder te brengen. Na de explosie brak brand uit. Men vermoedt, dat de explosie veroor zaakt werd in een bioscoopzaak in het souterrain, waar een filmvoorstelling voor Russische kinderen werd gegeven. Russische militairen trokken onmiddel lijk een cordon rond het brandende ho tel. Alleen Oostenrijkse brandweerploe gen lieten zij door. Omstreeks het mid daguur was de brand geblust. Een func tionaris van de Oostenrijkse brandweer zei te geloven, dat zes of zeven kinderen en enkele Russische militairen gewond zijn. (UP) krijgen om zich te organiseren. Hetgeen zeer lofwaardig klinkt. Maar natuurlijk ontbreekt het niet aan stemmen, die opperen, dat het Peronisme zelf deze tijd behoeft om zich op de verkiezingen voor te bereiden, d.w.z. zijn enigszins ge schokte posities te herstellen en zijn enigszins gespleten gelederen vnl. de groep van het vakverbond en de vol gelingen van Perón buiten de vakbon den weer te sluiten. Dat de oppositie tijd behoeft voor haar reorganisatie staat inmiddels bui ten kijf. Of laar daartoe voldoende mo gelijkheden gelaten zullen worden, is een vraag. Het verdient niettemin de aandacht, dat de leiders van drie oppo sitiepartijen, de conservatieven, radica len en de liberalen over de nationale zenders, tegen betaling van de gebruik te zendtijd, voor het eerst den volke hebben kunnen verkondigen, wat zij van het Peronistisch bewind dachten. Organisatie is vooral ook een be hoefte voor de overtuigde katholieken, die het nog volstrekt niet over een ge meenschappelijk vooruitstrevend pro gram eens kunnen worden. En het ook wel niet eens zullen worden. Toch zullen de katholieken er goed aan doen zich voor ogen te houden, dat, zo het Peronisme op de massa zulk een sterk en uitgebreide greep heeft kun nen krijgen, zuiks vooral komt, omdat het Argentijnse millioenenproletari- aat hiervan voor het eerst in de Ar gentijnse geschiedenis een werkelijke lotsverbetering heeft ontvangen, be nevens de erkenning van zijn volwaar dig burgerschap. Bij alle grieven en beschuldigingen, die terecht tegen het Peronisme worden aangevoerd, is men er niet van af, zijn sociaal as pect als „demagogie" te doodverven. Een vooruitstrevende christen-demo cratische beweging zou in de Argentijn se geschiedenis iets geheel nieuws be tekenen en iets zeer nuttigs. Dat zij grote aantrekkingskracht zou kunnen uit oefenen hebben de kopstukken van het Peronisme zelf impliciet erkend, toen zij het vorig jaar zekere katholieke mi lieux ervan beschuldigden door pogin gen om een christen-democratische par tij op te richten, de grondslagen van de Peronistische revolutie en het Pero nistisch regiem te willen ondermijnen. Om op het uitstel van de verkiezingen terug te komen: het ontbreekt ook niet aan goed geplaatste waarnemers, vol gens wie dit uitstel zeer wel een af stel zou kunnen worden. Hetgeen zou betekenen, dat de grondwet blijft zoals zij is; kerk en staat zouden grondwet telijk niet worden gescheiden. Het tot afstel leidende uitstel zou volgens hen een door de regering gekozen tussen weg zijn, nademaal de tenietdoening zonder meer van de wet, die de des betreffende grondwetswijziging voorbe reidde, ondoenlijk leek. Het is wel ze ker, dat verkiezingen met als inzet de scheiding van kerk en staat met het oog op de pacificatie een bijzonder hachelijk ondernemen zou zijn. Wanneer zij, wat vooralsnog het waarschijnlijkst lijkt, toch zullen wor den gehouden, zullen zij zich zeer ver moedelijk voltrekken onder een nieuw kiesstelsel. Daarbij zou aan de partij die het grootste aantal stemmen be haalde, tweederde van de te verde len zetels toevallen. Dat zou natuurlijk in ieder geval, aldus de berekening, het Peronistisch „justicionalistisch" blok zijn. Het resterende derde deel der zetels zou toevallen aan de oppositie. Het systeem zou in ieder geval minder onrechtvaardig zijn jegens de opposi tie dan het thans vigerende. Bij dit alles is het van groot belang, welke de houding zal zijn van de strijd krachten. Generaal Lucero, minister van Oorlog en chef van de landstrijd krachten, de man, die in Mei j.l. gene raal Péron en zijn bewind op een aan tal nimmer helemaal duidelijk gewor den voorwaarden, „redde", heeft on langs tijdens een persconferentie ver zekerd, dat het leger vastbesloten was de grondwet en de grondwettelijk ge vormde regering te beschermen. „Het zal," zo verklaarde hij, „geen enkele revolutie ondernemen om het regiem van Perón omver te werpen. Het leger is de steunpilaar van de natie, en steunt de door het souvereine volk gekozen regering. Indien het leger zich in dienst stelde van politieke stromingen of ver deeld was, dan zou het land zijn me ningsverschillen openlijk met wapenge weld oplossen." Het wordt algemeen aan de invloed van Lucero toegeschreven, dat de over de leiders van de Mei-opstand uitge sproken vonnissen een bijzonder mild karakter hebben gehad. De voornaam ste hunner, schout-bij-nacht Toranzo Calderon, is veroordeeld tot publieke degradatie en tot gevangenisstraf van onbepaalde duur; hetgeen betekent, dat hij na verloop van tijd eventueel bij presidentieel decreet in vrijheid kan worden gesteld; zeven andere officieren verkeren in dezelfde omstandigheden. Schout-bij-nacht Olivieri, die bij het uitbreken van de opstand minister van de vloot was, en vermoedelijk slechts een passieve rol speelde, werd veroor deeld tot anderhalf jaar. Tegen schout bij-nacht Calderon was de doodstraf ge- eist. 6. De ontdekking, dat de Bard een wapenrusting onder zijn grauwe kleed heeft, brengt Eric even van zijn stuk. Waarschijnlijk heeft Svein Langtand dan tóch gelijk en is de man helemaal geen Bard. Een moment overweegt Eric, de vreemdeling die dus onder valse voorwendsels aan boord van zijn schip gekomen is ter verantwoording te roepen. Maar hij laat dat plan even snel varen. Al zou de man met een redelijke verklaring kunnen komen, het is toch niet na te gaanof hij de waarheid spreekt. En boven dien is de kans groot, dat de Bard alleen maar meer op zijn hoede blijft. Al met al komt de Noorman tot de slotsom, dat het verreweg het ver standigste is zijn ontdekking voor de anderen maar te verzwijgen, de „Bard" goed in het oog te houden en te proberen hem zo snel mogelijk kwijt te raken. De vreemdeling bemoeit zich echter weinig met de bemanning en schijnt ook geen behoefte meer aan een gesprek met Eric te hebben. Het enige wat Eric opmerkt is, dat de Bard onrustiger wordt, naarmate de reis vordert. Zodra de groene kust van Eririn in zicht komt, treedt hij op de Noorman toe. „Ik ken deze kusten, Heer; weet ge reeds waar ge landen gaat?" „Waar zich mensen bevinden'', antwoordt Eric kort. „Waarschijnlijk dus in het koninkrijk Oriel, ik vermoedde het reeds", vervolgt de Bard, onrustig over zee kijkend. „Ik geef u de raad door te zeilen, edele heer, tot het gebied van koning Saran van de Ulaid. Daar is het veiliger landen". „Wij landen, zodra wij een nederzetting zien'', herhaalt Eric, die 's mans inmenging verdacht vindt. De Bard haalt de schouders op en wendt zich af. Het duurt niet lang, of ze zien aan de kust een rookspiraal opkringelen en voorbij een landtong varende ontwaren zij op een der rotsige hoogten een kleine nederzetting. De Noorman stuurt zijn schip behendig de inham binnen en op een smal strand gaan zij aan land. „Ziedaar", roept Halfra, „mensen! Maar te deksel het lijkt wel of zij voor ons op de vlucht slaan". „Ik heb u gewaarschuwd", mompelt de Bard. „Ik zeg u, edele lieren, keert terug en zeilt dóór tot het gebied van de Ulaid. Ge zult hier spijt van krijgen". Generaal Boyer de Latour du Moulin, de nieuwe resident-generaal in Marok ko, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de sultan van het Franse protecto raat, de vier en zestigjarige Sidi Moham med ben Moulay ben Arafa. De gehele begroeting en het aanbieden van La- tours geloofsbrieven aan de monarch namen twintig minuten in beslag. Ge neraal De Latour zei de sultan dat de vriendschap tussen Frankrijk en Marok ko gehandhaafd moest worden, omdat dit de beste waarborg zou zijn voor de harmonische ontwikkeling van Marok ko. Sultan Arafa wenste de generaal in een korte toespraak in het Arabisch vol ledig succes toe met zijn opdracht. Welingelichte bronnen hebben ge zegd dat De Latour, die zijn nieuwe Advertentie Meer dan 300 kinderen worden jaarlijks gedood en duizenden zwaar gewond. Inlichtingen bfl Plaatselijke Afdelingen Kath. Nat. Bond v. EHBO ol Postbus 601, Rotterdam. \- .'■'v.:- Generaal Pierre Boyer de Latour du Moulin, de nieuwe Franse resident-generaal in Marokko, werd bij zijn aankomst op het vliegveld van Rabat verwelkomd door de 107-jarige groot-vizier van Marokko, El Mokri. JVTen ziet hier de gene raal en de groot-vizier in de open auto, die hen van het vliegveld naar de stad brengt. functie slechts ongaarne heeft aan vaard, tegenover de Franse premier Faure de voorwaarde heeft gesteld, dat hij sultan Ben Arafa niet zou behoeven te dwingen om af te treden. Men ver wacht dat hij de sultan beleefd zal ver zoeken in te stemmen met een stap die de Franse regering noodzakelijk oor deelt om tot een oplossing van de crisis in Marokko te geraken. Hoewel de sul tan zelf wel voor aftreden zou voelen, schijnt zijn onmiddellijke omgeving druk op hem uit te oefenen om ten koste van alles op de troon te blijven. In het pa leis van de monarch doet het verhaal de ronde dat hü gezegd zou hebben: „Al stellen ze alle mitrailleurs ter wereld tegenover mij op, ik zal niet aftreden. Allah heeft het lot van het Marokkaan se volk in mijn handen gelegd om het te besturen en alleen Allah kan het mij weer uit handen nemen." In Parijs is een nieuw obstakel gerezen met betrekking tot het compromis-Fau- re voor Marokko. Het vertrek van een zes leden tellende Marokkaans-natio nalistische delegatie naar Madagascar, waar de verbannen sultan Sidi ben Yoessef verblijft, is uitgesteld. De woord voerder van de delegatie, de vroegere pasja van Sefrou, Si Bekkai, zei, dat hoewel het vertrek slechts uitgesteld was, de nationalisten eerst het Franse antwoord willen weten op hun vragen over de samenstelling van een „troon- raad", welke ad-interim het gezag na het vertrek van de huidige sultan uit Marokko zal uitoefenen en eveneens van de „representatieve regering", die later gevormd zal worden. Volgens Fran se regeringsbronnen is het vertrek van de delegatie echter uitgesteld in ver band met de vorming van een Franse missie, die eveneens naar Ben Yoessef zal gaan. Generaal Pierre Boyer de Latour heeft voor geheel Marokko strenge veiligheidsmaatregelen afgekondigd en is voorts onmiddellijk besprekingen be gonnen met alle belangrijke regionale functionarissen over de toestand in het land, welke onverminderd spannend blijft. Terwijl Boyer de Latour de func tionarissen ontving, gingen sterke een heden Franse troepen, ondersteund door vliegtuigen en tanks, in centraal-Marok- ko tot de aanval over op de naar schat ting vier duizend rebellerende Berbers, die zich na de bloedige onlusten op 20 en 21 Augustus in tegenstelling tot an dere Berberstammen niet aan de Fran sen hebben overgegeven, maar zich met hun wapens in het midden-Atlasgeberg te hebben teruggetrokken. Franse militairen hebben gisteren in het gebied van Khenifra een Ara bier gearresteerd, die een zilveren armband met een naamplaatje droeg van eerf der drie Franse journalisten, die op 20 Augustus door Marokkanen vermoord werden. De Arabier noemde tegenover de politie de namen van andere leden der Ichkern-stam, die aan de drievoudige moord zouden heb ben deelgenomen. De Pakistaanse premier, Chaudry Mohammed Ali, heeft gisteren in de con stituerende vergadering te Karatsji ver klaard dat Pakistan zijn volledige steun aan de volkeren van Algiers en Ma rokko zal geven. Uit Parijs wordt ver nomen uit bronnen op het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dat Frankrjjk bij Irak heeft geprotesteerd (egen het aanbod van dat land om een Rode Kruis-missie en gelden naar N. Afrika te sturen teneinde de „slacht- 70 Recht tegenover het luik, tegen het achterschot, waarvan de ongeschaafde planken hier en daar brede reten vertoonden, stond een keurige, met reseda- groene stof beklede divan, waarop twee ineengevou wen plaids en een in een zindelijke sloop gestoken hoofdkussen lagen. Een splinternieuwe ongeverfde keukentafel stond voor deze slaapplaats, met daar naast een samenvouwbaar klapstoeltje. Een klein ta feltje droeg een ouderwets wasstel. Op de keukentafel lag een maagdelijk wit stuk vloeipapier met daarop een flesje inkt en een penhouder. Van Houthem knikte bedachtzaam; ook zonder iets te zeggen vertelde deze inrichting hem alles wat hij weten wilde. De drie mannen klommen moeilijk door het luik naar binnen en vingen zwijgend hun onderzoek aan. Met zjjn collega van de waterpolitie trok Staring de divan van de achterwand weg. „Iemand is ons hier voor geweest, begon de re chercheur mismoedig. „Na het vertrek van de logé hebben ze, o zo zorgvuldig, nagezocht of hij niet een klein souvenir had achtergelatendit hebben ze over het hoofd gezien," ging hij op geheel ver anderde toon voort. „Het lijkt wel een opgevouwen stukje papier!" Bij het licht van zijn lamp peuterde hjj met zijn zakmes iets wits, dat tussen twee plan ken diep in de donkere naad was gestoken, naar bui ten. Voorzichtig greep hij het tussen nagels van duim en wijsvinger en trok het geheel te voorschijn. Hij overhandigde zijn vondst aan Van Houthem, die, even bedaard als hij alles deed, het blaadje open vouwde en gladstreek. „Het is ondertekend door Ferouch," zei de com missaris over zijn schouder tot Staring, die met de andere brigadier het onderzoek voortzette, „en er staat nog iets vóór die naam ookHij heeft het in het Duits geschrevenblijkbaar in het donker, want enkele woorden lopen door elkaar heen". Van Houthem nam zijn blocnote en begon met zorg de uiterst onregelmatig geschreven letters te ontraad selen. Na enige minuten lag het laatste bericht, dat de dode uit het Majestic Hotel waarschijnlijk had opgesteld, voor hem. Tjeerd Helmstra hoofddader inbraak Continen tale Bank Associatie in 1935, verrader van de gebroeders de Versigny uit Lugano. Duits agent sedert 1916, alias Freitierr von Bosen, James Wil- ford, T. Mustafa. Hij dwong mij tot afgifte van 500.000 door Harpers' Bank, Londen. Ik vrees voor mijn leven wanneer hij het geld heeft ge ïncasseerd. Tigran Mikailian Adelki Ferouch Amsterdamadres: Majestic hotel. 14/6/49 Staring kon zijn nieuwsgierigheid nie bedwingen en kwam even over de schouder van zijn chef het briefje lezen. „Tjeerd Helmstrade man, die volgens Telsin- ger sprak als een Groninger of een Fries," merkte hij peinzend op. „Hoe is het mogelijk, dat ze dat pa piertje niet hebben ontdektMet een handbewe ging schoof hjj de divan weer tegen de wand. „Hoe je goed een huiszoeking moet doen," meen de de man van de politie te water gewichtig, „leer je alleen maar bij de politie. Wie laat er nu een bed tegen de muur staan waarop een gevangene heeft ge slapen, zonder er achter te kijkenZe hebben al leen de dingen, die voor de hand lagen opgeruimd..." „Maar dat is dan ook degelijk gebeurd", zei Van Houthem, terwijl hij het, op een pagina uit een zak agenda geschreven briefje van Mikailian opborg. „Elk glad oppervlak, waarop een afdruk had kunnen staan, is met zorg schoon gewrevenVoor het ogenblik kunnen we het hier wel voor gezien hou denIk zal blij zijn als ik uit die verpeste atmos feer ben Terwijl de commissaris enkele op zijn tafel liggen de papieren in de warme lichtkrans van zijn lees- lamp beschouwde, opende Staring beide vensters van de schemerige kamer op het hoofdbureau zo wijd mo gelijk en zocht hij een plaatsje in het kozijn om vol op van de afkoelende avondlucht te kunnen genieten. Na de vondst van Mikailians briefje was de kous vrijwel af, dacht hij, met de ogen op een neonrecla me in de verte die storend het strakke lijnenspel van de verstarde dakenzee verbrak. Natuurlijk wa ren er nog allerlei details, die zich nog niet volko men duidelijk aftekenden, maar de hoofdtrekken van de gebeurtenissen, rondom de dood van de hande laar in oorlogsbenodigdheden, waren opgenemera. Glimlachend wierp de brigadier een zijdelingse blik op zijn chef, verdiept in de lezing van een lang te legram. Die ouwe baas had de zaak wk ditmaiai weer verwonderlijk goed doorgehad, want tot nu toe bevestigde het onderzoek volledig de door hem ge- stelde prognose. ,,Een telegram van de politie in Brussel zei Van Houthem zonder op te zien. »»Na veel moeite zijn ze er in geslaagd de taxi te vinden, die Mustafa bij zijn vertrek uit het Hotel Plaza op de 14e Jum s mor gens om halfacht naar de Noordstatie heeft gereden. Volgens de bestuurders' heeft hij zijn vrachtje om 7 uur 40 afgezet bij het kantoortje, dat de Service Vite een soort besteldienst er in het station op nahoudt. Mustafa liet zijn bagage door een kruier binnenbrengen. Het personeel van de Service gaf een persoonsbeschrijving, die geheel overeenkwam met die van de mensen uit het Hotel Plaza. De reiziger liet een door hem uitgeschreven telegram-formulier bij de Service achter met de strikte opdracht, dat dit om precies 2 uur 15 op het hoofd-telegraafkantoor voor verzending moest worden aangeboden. Dat is inderdaad, op de minuut nauwkeurig gebeurd Het telegram zelf vonden wij 's avonds op de tafel van Ferouch. De kruier die ook door de politie is gehoord bracht twee koffers van Mustafa bij het bagagedepot, waar ze sedertdien zijn afgehaald. Eén van de bedienden van de Service Vite, die een pakketje aan de trein naar Amsterdam van acht uur moest afgeven, herinnert zich Mustafa in een eerste klasse coupé te hebben zien zitten. Wanneer dat in derdaad juist is, kan Mustafa omstreeks twaalf uur hier op het Centraal station zijn aangekomen Weer een ontbrekend steentje in het mozaïek, Wil lemKom hier zitten, dan gaan we eens kijken hoe de zaak er uitziet na alles wat we vandaag heb ben gehoord en gezien." (Wordt vei.otyaj offers van de Franse wreedheden" te helpen. De Franse ambassadeur in Bag dad, Pierre de Vaucelles, zou bij het Iraakse ministerie van Buitenlandse Zaken namens zijn regering hebben ge protesteerd tegen deze „inmenging" van Irak in de Franse aangelegenheden in Noord-Afrika. Er is tot dusverre nog geen „Rode Halve Maan"-ambulance het Arabische aequivalent van een Rode Kruismissie uit Irak naar N. Afrika vertrokken. De heidebrand bij het kamp Wezep, waar wij reeds melding van gemaakt hebben, is nu vrijwel bedwongen. Over de oorzaak deelt de Legervoorlichtings- dienst mede, dat reeds Woensdag een begin van brand werd ontdekt, nadat ter plaatse schietoefeningen waren ge houden. Deze brand werd toen geblust, terwijl op de plaats, waar de brand had gewoed, wachtposten werden geplaatst. Men neemt aan, dat het vuur in de veenlaag onder de heide is blijven smeulen en dat later de brand opnieuw is opgelaaid. Een aangrenzend boscom- plex, dat met het oog op de windrich ting gevaar liep voor het vuur, kon echter behouden blijven. Advertentie maar uw spijsvertering moet in staat blijven om dag in dag uit 3 kilo vocht en voedsel te verwerken. Als uw maag en ingewanden overbelast zijn of in de knel zitten bij zittend werk of nauwe kleding, kunnen zij hun taak niet meer behoorlijk vervullen - onverteerde voedselresten hopen zich op. Een nare smaak en besla gen tong, hoofdpijn, een loom en landerig gevoel - het zijn in 9 van de 10 gevallen noodsignalen van uw spijsvertering. Neem direct Andrews bruisend Gezondheids- zout, twee lepeltjes op een glas water, om maag en ingewanden een handje te hel pen. Want Andrews bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in de spijs vertering op te heffen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heer lijk bruisend glas Andrews. Dan function- neert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. •EMif GIZONDHEIDSZOU1 Horizontaal; 2. onbegroeid; 5. wereld deel; 9. omroepvereniging; 10. gevoels- draad; 12. metaal; 13. tijdperk; 14. lok- spijs; 15. vorm van trillen; 17. soort onderwijs (afk.); 19. voorzetsel; 20. soort poeder; 23. wondvocht; 24. flink; 28. aan hangsel van een boek; 32. Fr. onbep. vnw.; 34. voegwoord; 35. gehoororgaan; 37. tandeloos zoogdier; 38. bestaat; 39. Duits pers. vnw.; 40. verlaagde toon; 41. voorzetsel; 42. als volgt (afk.); 43. water in Friesland; 44. deel v. d. bijbel; 45. sluis; 47. duur van eb en vloed; 49. spil; 51. projectiel; 54. geschenk; 57'. volk; 58. ongedierte; 61. inhoudsmaat; 62. op de aangehaalde plaats (lat. afk.) 63. opgeld; 65. watering; 67. vleesge recht; 68. hennepbraak; 69. ijzeroxide; 72. pl. in Noorwegen; 72. pl. in Gelder land; 74. zijrivier v. d. Donau. Verticaal; 1. zwijn; 2. fris; 3. plant; 4. Fr. lidwoord; 5. uitroep; 6. wapen; 7. pl. in Gelderland; 8. Europeaan; 11. voorzetsel; 15. Ind. winkel; 16. Euro peaan; 18. jongensnaam; 19. Eng. voor zetsel; 21 voorzetsel: 22. zuivelproduct; 25. voorzetsel; 26. lidwoord; 27. pers bureau; 29. Ital. dichter; 30. vogelpro duct; 31. rustbank; 36. bid (lat.); 43. insecteneter; 44. de onbekende; 45. die renverblijf; 46. as; 48. lekkernij; 50. ge droogde halmen; 52. liefkozing; 53. niet hetzelfde; 55. richting; 56. hevig; 59. melkklier; 60. voertuig; 63. godheid; 64. dunne; 66. zangnoot; 70. jongensnaam; 71. zangnoot. Horizontaal; 1. mens - Alaska; ^ttt" liet; 3. sober - U.L.O.; 4. soepel - c.v veen - ne- H- °meRa, MDX. Verticaal: 1. mossel - Ebro; 2. OO kraam: 3. nabestaande; 4. scepter: oreren - Eva; 6. al - lor - ale; 7. lip pluvier; 8. A.E. - Chileen; 9. student» 10. li - griend; 11 aloud - annex. De nationale manifestatie E 55 Is j» de laatste week van haar bestaan bezig een record-bezoek te verwerken. Nadat vorige week Woensdag de Zy, millioen- ste bezoeker feestelijk ontvangen was, noteerde men j.l. Maandag reeds a« 2% millioenste. Dit feit is niet met uiterlijk vertoon gepaard gegaan; me» wacht thans kennelijk op de drie mil lioenste E 55-ganger, voor wie wei een bijzonder huldebetoon georganiseerd zal worden. "Wanneer de E 55 drie millioen be zoekers haalt en dit lijkt thans wel zeker is hiermee een cijfer bereikt, dat bij ons weten voor ons land uniek is. De Ahoy-tentoonstelling, die reeds een opmerkelijk succes was, trok 1% millioen mensen. De E 55 is dus wel zeer ingeslagen. Nog een dag kan men op deze grootse show van de heer Kleiboer terecht. Vandaag zal in Londen het Britse pas sagiersschip Strathmore uit Australië arriveren, met aan boord een Neder lands emigrantengezin dat onder dra matische omstandigheden naar het va derland terugkeert. Louis Engiander, diens vrouw en hun zoontje van acht maanden, keren naar Amsterdam te rug in het besef dat de heer Engian der nog maar weinige maanden te leven heeft. Het gezin was in November van het vorig jaar in Australië gearri veerd, met het doel de ouders van mevrouw Engiander te bezoeken die in Zuid-Australië wonen. De heer Engiander ging in Australië werken. Maar toen hij dit jaar ziek werd, was de diagnose der doktoren dat hij leed aan een fatale chronisch* ziekte aan beide nieren. Toen in de kranten verteld werd da* Louis graag naar Nederland wilde om voor zijn dobd zijn ouders te kunne» zien, begonnen bijdragen van het Pu' bliek binnen te stromen. Het bedra» groeide aan tot 725 Australische P°» den, voldoende om de scheepspassas van het gezin te betalen. Mevrouw Engiander Is van plan de dood van haar man te gaan we/, ken tot zij voldoende geld gespaar" zal hebben om de reis van haar e» haar zoontje naar Adelaide terug betalen. Vóór hun vertrek hebben «e heer en mevrouw Engiander hiert»® besloten, daar zij menen dat Australi» hun zoon betere kansen biedt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2