Het hart op de tong Aantal woningzoekenden sinds einde Maart met 8 toegenomen Feest op en rondom de „Kasteel Staverden" Verbruik van electrische energie met 9,8pet. gestegen Haarlemse timmerman verdedigt zijn bezit met klewang geïnstalleerd Schip met 73 patiënten aan boord werd hartelijk welkom in Haarlem bereid Stijging der kolenprijzen drukt op de tariefsverlaging Zes maanden geëist wegens bedreiging met doodslag Hoogtepunten uit komende programma )ofddorp neven-zittingsplaats voor Haarlemmermeer en Aalsmeer Jaarverslag 1954 van het PEN HAARLEMSE RECHTBANK Uw haar is uw kroon Nieuwe plaatsvervanger-kantonrechter VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955 PAGINA 3 RWA RTAA TjRAPPORT GEMEENTE HEEMSTEDE Mej. J. C. Gijsbertse warm gehuldigd VERGADERING NEVOiBO R.K. Kinderkoor Jongetje aangereden door wielrijder Et aarl. Kunst Gemeenschap OUDERAVOND MENDEL-CO'LLEGE BLOEMENDAAL Tenniswedstrijden op Duinwijk Beurs van Amsterdam Beurs van New Yorl< Gistermorgen is mejuffrouw J. C. Gijsbertse hartelijk gehuldigd, omdat zij het feit herdacht, dat zij 25 jaar geleden in dienst trad bij de gemeen telijke Geneeskundige en Gezondheids dienst van Haarlem. De plechtigheid I geschiedde in het filiaal van de G.G.D. in Haarlem Noord. Mejuffrouw Gijsbertse, die thans eer ste verpleegster is bij de afdeling Ge neeskundig Schooltoezicht, werd het eerst toegesproken door dr. H. Piccardt waarnemend directeur van de G.G.D., die haar prees om haar grote liefde voor het kind en haar prettige omgang met de ouders. Hij overhandigde haar een geschenk onder couvert en de ge meentelijke oorkonde voor 25 jaar trou we dienst. Het personeel bood haar een boek en een polshorloge aan. Voorts werd het woord nog gevoerd door me vrouw dr. M. A. Hazevoet, dr. S. Boom- zaayer, beiden oud-schoolartsen, dr. A. P. H. Baartman namens de Haarlem- de schoolartsen en de heer J. P. F. Rechter, chef van de administratie. De vervolgvergadering van de Neder landse Volleybalbond, afdeling Haar lem, heeft gisteren plaatsgevonden. Ter vervanging van de aftredende bestuurs leden de heren H. J. v. d. Berg en B. H. J. Hederik, werden de heren D. Beumer (H.V.S.) en H. Rol (A.W.) gekozen. De reeds zitting hebbende bestuurder J. L. de Rave van P.S.C.B. werd gekozen als secretaris van de Haarlemse afde ling, zodat het secretariaat thans geves tigd is: Rio Grandelaan 36 te Overveen. Een tweetal nieuwe commissies moes ten worden ingesteld, namelijk een tournooicommissie ter verlichting va.n de werkzaamheden van de secretaris en een zaalcommissie, de laatste op verzoek van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Op 30 October zal de Haarlemse afde ling van de NeVoBo vijf jaar bestaan, welk heuglijk feit op Dinsdag 20 Sep tember en Woensdag 21 September wordt gevierd met een lustrumtournooi, waaraan zeventig dames- en heren teams deelnemen. Alvorens de nieuwe competitie door de vergadering werd aanvaard waren veel discussies tussen de afgevaardigden en het bestuur nood zakelijk, waarbij vooral de mogelijk heid van een plaatselijke hoofdklasse een belangrijk punt van bespreking uit maakte. Men besloot de competitie voor dit seizoen met een kleine hoofdklasse (dames en heren) te spelen, waarbij ge tracht zal worden nog een aanvullende competitievorm te vinden. De nieuwe competitie begint Maandag 26 Septem ber met dertig verenigingen en liefst acht en negentig teams. In verband met verbouwingen van het gebouw St. Bavo aan de Smede- straat beginnen de repetities van het R.K. Kinderkoor ,,St. Caecilia" te Haarlem niet morgen maar op Zater dag 10 September. Gisteravond of beter gisternacht was het een grote drukte aan de Zijlweg nr. 90. Zenuwachtige ouders, gespan nen leden van de Zwemclub „Haar lem" en vele belangstellenden stonden daar in druk gesprek gewikkeld met 14 meisjes, die bruingebrand, tevreden en ook wel een beetje moe van een driedaagse reis weer in Haarlem wa ren teruggekeerd. De meisjes, leden van de Zwemclub „Haarlem", hebben een drieweekse tournée gemaakt door Catalonië in Spanje. Zij gaven demon straties in kunstzwemmen en boekten enorme successen. Het Spaanse sportpubliek, dat al gauw in vuur en vlam raakt, was bui tengewoon enthousiast over de Holland se meisjes, die volgens insiders aan merkelijk gevorderd zijn in de schone kunst van het rhythmisch bewegen op of onder de watervlakte. Toen de personenauto en de volks wagen, waarin het koppel van 14 Haar lemsen en twee Leidenaren, het echt paar Th. W. Hölsken, gearriveerd wa ren, sprak een der ouders van de meis jes een kort woord van begroeting, waarna mevr. Hölsken een fraai boek werk in ontvangst mocht nemen, als dank voor de uitstekende verzorging gedurende de reis. Inmiddels heeft de Zwemclub „Haar lem" al enige uitnodigingen ontvan gen voor het komende jaar om uitvoe ringen in het buitenland te geven. Gistermorgen werd in de Floresstraat de zeven-jarige J. J. S. door een wiel rijder aangereden, terwijl hij met zijn autoped van achter een geparkeerde auto te voorschijn kwam. Het jongetje kwam te vallen en liep een wond -op boven het linkeroog en enkele ontvel lingen, terwijl hij vermoedelijk zijn neusbeentje brak. Hij werd opgenomen in het ziekenhuis St. Joannes de Deo. Het ziet er niet naar uit dat de ta rieven van gas en electriciteit in Heem stede verlaagd zullen worden. Dit heeft gistermiddag de wethouder van Bedrij ven en Sociale Zaken, mr. O. H. van Wijk, tijdens de raadszitting medege deeld naar aanleiding van een vraag van de heer Verspoor Arb.) of de af schaffing van de omzetbelasting op de levering van gas en electriciteit aan de verbruikers nog van invloed zou zijn op de tarieven. De wethouder deelde mede, dat deze kw estie in het college van B. en W. was besproken. Te betreuren valt echter dat de kolenprijzen omhoog zijn ge gaan. Heemstede, dat alleen de distri butie van gas en electriciteit verzorgt, is op dat punt afhankelijk van de pro ducent Haarlem, dat volgens een clau sule in het contract van 1913 een prijs verhoging van de grondstoffen mag doorberekenen. Doch wat deze kwestie betreft is het gemeentebestuur van Heemstede reeds lange tijd bezig om met Haarlem tot een vergelijk te ko men omdat Heemstede in feite meer betaalt dan de prijs van de werkelijke verhoging der grondstoffen. Indien men niet tot een overeenkomst zou kunnen geraken is het niet uitge sloten dat het distributiebedrijf ln Heemstede in moeilijkheden zal komen, hetgeen tot gevolg kan hebben dat de tarieven van electriciteit verhoogd moe ten worden. Intussen hoopt men dat Haarlem de gerechtvaardigde verlangens van Heemstede te gelegener tijd zal in willigen. Het was gisteren een beetje feest San het Spaarne bij de Paul Kruger- kade. Feest voor 73 chronische zieken en ook feest voor honderden Haarlem mers, die uitgelopen waren om de «.Kasteel Staverden" te aanschouwen, een schip van de Holland-Veluwe-lijn, dat het grootste deel van het jaar gebruikt wordt door het Nederlandse Roode Kruis. Iedere week wordt er aan boord een andere groep patiënten ver voerd, die een rondreisje maken door een deel van Nederland en daarvan geweldig genieten. Gisteravond arri veerde het schip voor de eerste maal in Haarlem, waar de afdeling Haar lem van het Rode Kruis voor een grootse ontvangst had gezorgd. Van hun belangstelling getuigden o.a. de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zijn Bloemendaalse ambt genoot, dr. D. H. Peereboom Voller, commissaris W. J. Gorter en vele an deren. In de loop van de avond werden alle zieken verrast met een bouquetje rode anjers, aangeboden door het Haarlems bloemenmeisje Rina van Leeuwen en haar vriendin Mies Wennink. De bloe men waren beschikbaar gesteld door kwekers uit Aalsmeer. Later kregen de patiënten nog een hoeveelheid fruit en ijs. De „Kasteel Staverden" is Maandag middag uit Utrecht vertrokken met patiënten aan boord voornamelijk uit het midden van Nederland. In verschil lende plaatsen wordt aangelegd en over al is de verwelkoming even hartelijk. Vanmorgen is het schip weer vertrok ken en Zaterdagmiddag worden de op varenden ontscheept. De boot wordt dan opnieuw in gereedheid gebracht voor een volgende groep patiënten. De laatsten hoeven aan de reis niet te be talen. Dat gebeurt allemaal door het Rode Kruis. Wij hebben een willekeurige patiënte mej. J. v.d. Pols uit Barendrecht ge vraagd naar haar ervaringen op de reis. „Geweldig, geweldig!" zo ver klaart zij al voordat wij geheel zijn. uitgesproken. „Iedereen is zo aardig en hartelijk, 'ik geniet ten volle." Er zijn patiënten aan boord, die al meer dan 35 jaar aan hun bed gekluis terd zijn. Vooral voor hen betekent deze bootreis een ware verademing. Eindelijk eens iets anders te zien dan de poppetjes op het behang of de ra men van de huizen aan de overkant. Gespannen kijken zij soms naar bui ten om maar niets te missen, van wat daar gebeurt. De kanorace, die toeval lig gisterenavond werd gehouden, trok de levendige belangstelling van iedereen aan boord. Dokter Huijgens heeft de medische verzorging in handen. Hij heeft voor dit werk zijn vacantie opge offerd en is van plan dat het volgend jaar weer te doen. Aldus kon men beluisteren in het interview, dat de heer L. A. Ophuijsen van het Haar lemse Rode Kruis hem afnam. Het muzikale gedeelte van de avond werd verzorgd door het harmonie-orkest „Haarlem", dat vrolijke klanken, ge paard met denderende roffels, weg gaf, daar aan de oever van het Spaar ne. De patiënten is gen met glunderen de blikken te luisteren. Het Roode Kruis beschouwt deze bootreizen als een der meest dankbare ondernemin gen. Zijn wens is slechts, dat het spoe dig een schip als de „Kasteel Staver den" in eigendom zal mogen bezitten, maar daartoe ontbreken vooralsnog de middelen. deze thans een bedrag beloopt van rond ƒ4.332.000. De Raad van Toezicht herdenkt in zijn jaarverslag met leedwezen prof. dr. J. A. Veraart, die op 15 Januari van dit jaar bij een auto-ongeval om het leven kwam. Prof. Veraart was lid van de Raad van Toezicht van het Pro vinciale Electriciteitsbedrijf van Noord- Holland. Uit het recentelijk verschenen ver slag over het jaar 1954 van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord- HoUand, blijkt dat verleden jaar het electrisch energieverbruik met 9,8 pet. is gestegen en wel van 772 millioen kWh tot 848 millioen kWh. De centra le is verder uitgebreid met een ketel en een turbine, zodat de voorgenomen uitbreidingswerkzaamheden nu volledig hun beslag hebben gekregen. Uit een en ander mag worden geconcludeerd, dat er bevredigende resultaten werden bereikt. Op 1 Maart van dit jaar is men kun nen overgaan tot een bescheiden verla ging der tarieven voor vrijwel alle ca tegorieën verbruikers. De inkomsten van het bedrijf zullen daardoor met cir ca 2.000.000 dalen. Na de daling der tarieven heeft zich echter op de markt een aanzienlijke verhoging van de ko- lenprijs voorgedaan, waardoor de Raad van Toezicht zich zorgen maakt. Er kon geen saldo worden geboekt op de winst- en verliesrekening. Wel kon aan de algemene reserve 540.000 worden toegevoegd, waardoor deze thans 1.538.000 beloopt. Dit bedrag blijft nog aanzienlijk onder de vereiste 15 pet. van de aanschaffingswaarde der geïnvesteerde activa. Aan de reserve voor machinebreukschac'e en andere bijzondere schade is een bedrag van 215.000 extra toegevoegd, waardoor In zijn met vele bloemstukken fees telijk versierde woning Haemsted?- plein 40 Heemstede, herdacht de heer J. Vreeken besteller-chauffeur, zijn 25 jarig ambtsjubileum bij de P.T.T. De waarnemend directeur van het Postkantoor te Haarlem, de heer C. A. L. Trommelen, die de plichtsbetrach ting van de jubilaris memoreerde en dank bracht voor hetgeen deze voor het Staatsbedrijf heeft gedaan, bood de gebruikelijke gratificatie in enveloppe aan. De heer P. Koomen, voorzitter van het jubileumfonds overhandigde na mens het fonds een enveloppe met in houd en mevr. Vreeken een ruiker bloe men. Besteller-chauffeur R. Buitenhuis nam toen het woord en bood namens de chauffeurs een prachtige vulpen aan. Advertentie Permanent wave is een kwestie van ver trouwen enzeer goed mode) knippen. Wij brengen U de nieuwste, voor cr,s klimaat geschikte draagbare modellen naar Uw smaak en type gevormd. zen. Hij laakte de zwaardvechters methode van verdachte en noemde hem „een van de afpersers en uit zuigers, die misbruik maken van de nood van deze tijd." Hij verhuurde immers zijn kamers tegen peperdu re prijzen. Wegens bedreiging met doodslag of zware mishandeling eis te hij zes maanden met aftrek. De verdediger, mr. B. Stomps, noem de verdachte een primitief reagerend mens, die slechts de opzet had zijn eigendommen te beschermen. Hij ver zocht dan ook ontslag van rechtsver volging of tenminste uiterste clemen tie. Uitspraak over veertien dagen. Zaterdag 3 September wordt in het gebouw van de Haarlemse Jonge Man nen Vereniging aan de Lange Marga- rethastraat 13 van twee tot vijf uur de wekelijkse postzegelbeurs gehouden van de vereniging „Postzegelruil beurs". Medisch gediplomeerd haarkuudige Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 - 18462 (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten de verant woordelijkheid der Redactie. Anoniem in gezonden brieven worden terzijde gelegd.) In het avondblad van 31 Augustus was een uitgebreide recensie te lezen over de film „De afvallige", die Vrijdag in Studio zal gaan vertoond worden. Toch willen wjj er nog even op terug komen. Er worden daar veel bezwaren naar voren gebracht, waarmee wjj voor zo ver het gaat over bepaalde details uit de film volkomen instemmen. Maar toch ljjkt het ons, dat schrijver deze film te negatief heeft gezien. Inderdaad is het niet gemakkelijk om Gods genadewerking in beeld uit te drukken En het kan in een film zelfs gevaarlijk en ergerniswekkend zijn Ech ter... het lijkt ons in déze film zeer goed aanvaardbaar. Wel zal men vanaf het begin het grote plan voor ogen moeten houden waarop het gegeven gebouwd is. Daarom zij op het volgende gewezen. Er staat een priester voor ons. die door hoogmoed zijn roeping heeft verloren. We mogen hier vooral niet te gemakke lijk overheen gaan. De priester heeft een goddelijk, eeuwig merkteken, een goddelijke taak. Maar hij blijft mens. En al kunnen wij het niet goedpraten, toch moeten we er begrijpend tegenover staan, wanneer hij door menselijke ge neigdheden en om menselijke behoef ten er toe komt zijn goddelijke roeping te verloochenen. Hij leeft dan voortaan onder de druk van een vreselijk schuld besef, dat zijn leven breekt. Zo moet men het drama zien van de ze Maurice (en van andere afgevallen priesters met wie de film ons confron teert). Zijn hoogmoed heeft hem ge bracht tot deze verschrikkelijke daad, die zijn verdere leven vernietigt. Te recht zegt zijn moeder hem: „je bent de gevangene van jezelf." Gevangene van zichzelf... Maar een gevangene die zijn gevangenschap niet wil erkennen en strijdt tegen zijn on loochenbaar priesterschap door de strijd tegen een jongeman, die in zijn plaats priester wil worden en daarom breekt met zijn verloofde Cathérine op het moment zelf, dat zij elkaar na zijn maandenlange krijgsgevangenschap voor het eerst terugzien. De dramatische lijn vindt haar hoogte punt in de eenzame monoloog van Mau rice in zijn kluizenaarswoning tijdens de wijding van Gérard in een verre kathedraal. In dit tafereel wrijft Maurice in ge dachten over de palm van zijn hand als in stille erkenning van de eens voor eeuwig ontvangen zalving. En dan de stemmen op de achtergrond. De ver leidende duivel, die hem tot wanhoop tracht te brengen, vermengd met het bidden van velen, die God smeken Mau rice te redden: zijn moeder, een rijke vriend, een seminarie-president, Cathé rine. Een prachtig voorbeeld van de strijdende Kerk, die weet. dat ieder voor ieder verantwoordelijk is. Eén bezwaar echter moeten wij wel naar voren brengen. We vinden het jammer, dat onder het beeld van deze jongeman een priesterschap wordt ge schapen, dat uitmunt door onvoorzich tige zielenijver en vooral door zoetig heid. Een priester is niet een man. die in devoties is blijven steken en met ge kruiste armen en een hemelse glimlach gebeden prevelt. Een priester is iemand die zichzelf met geheel zijn wezen aan God heeft gegeven en zich bereid heeft verklaard in Gods dienst te staan, om dat hij zich gegrepen weet door Chris tus en dus niet anders kan. L.B. Naschrift redactie: Wij stellen er prijs op de lezers niet onkundig te laten van een andere visie op de film „De afvallige; wij stellen er echter evenveel prijs op, onze me ning, zoals wij deze hebben geformu leerd, ook na kennisneming van de achtbare opvattingen van de inzender, te handhaven. De film is onzes inziens bepaald niet geschikt voor publieke ver toning op grote schaal. Op Dinsdagavond 6 September, des avonds om 8 uur, zal pater H. Helmer C.s.s.R. in de aula van het Mendel- College spreken over de godsdienstige vorming en de a.s. schoolretraites. Te vens zal tijdens deze bijeenkomst, waar op de ouders der leerlingen worden ver wacht, de Ouderraad voor het komende schooljaar worden samengesteld. Zaterdag en Zondag worden op het tennisterrein Duinwijk aan de Johan Verhulstweg te Bloemendaal invitatie A en open B- en C-wedstrijden ge speeld. Aan de invitatiewedstrijden nemen deel de dames mevrouw A. Koch, mej. T. Schouten, mevrouw Hiddinga. me vrouw Lugenbrink, mevrouw Herrei- lers, mej. Van Woesik, mevrouw Rool- ker en mej. Van der Berg. In de afdeling heren zullen de vol gende spelers op de baan komen: A. Brouwer, C. L. T. Nieland, H. van de Ree, P. Hiddinga, E. den Hoed, L. Ver hoef en J. van Welie. Er wordt gespeeld heren enkel, da mes enkel en gemengd dubbel. (Niet officiële koereen) Vorig Opentng slot 2/9 3% Ned. 1953 103 314 Ned. 1953 10214 314 Ned. 1948 100/, 31', pCt. Ned 1950 100 U 314 Ned. 1954 100 314 Ned. 1955 100/, 3-314 Ned. 1947 100/, 10014 3 Ned. 62-64 bel. fac. 101/, Inschr. Grtbk 1946 3 pCt 9914 Ned. HandeJ Mil. cert. 248» 4 AJC.O. 374=, 377 Van Berkel's Patent 211 Calvé-Delft cert. 336 Van Gelder 380b Kon. Hoogovens cert 39414 398 (Jnllever Cert. 508=4 510 Ned. Kabel 352 Philips 504 '4 501 Kon. Petroleum 644(4 64314 ..Amsterdam" Rubber 16514 164 HoU. Amerika U1n 25114 250 Kon Ned. Stoomb. Mh 219=4 219 Ned Scheepv Unie 2161', 21414 H.VA. 187=4 186 Dell Mil Cert 19114 I92 31/8 1/9 Anaconda Copper 80'4e 79=4 Bethlehem Steel 15714 157 Chrysler Corp. 871', 86=4 General Electric 53 5314 General Motors 127 129", Kennecott Copper 12514 1241', Montgomery Ward 8214 8314 Radio Corp. 50", 5044 Republic Steel 4674 47 Royal Dutch 8374 8374 Shell Union OU 6144 6074 Southern Pacific 60=4 60% Southern Railway 9174 9174 Tidewater 31% 32 U.S. steel 5614 5674 Stemming onregelmatig StiSZJ&.AniAi'ó Donderdag is mr. J. A. Jansonius, bur gemeester van Haarlemmermeer, ge- installeerd als plaatsvervanger-kanton rechter. Op de foto v. I. n. r.: burge meester J. A. Jansonius, de kantonrech ters te Haarlem, mr. Gerritsen, mr. Goudsmit en de griffier van het kan tongerecht-parket te Haarlem, mr. De Jongh. polders niet wordt gestremd. De bevol king kan nu zonder werkverzuim van soms lange duur inlichtingen op juri disch gebied verkrijgen en haar eigen eenvoudige civiele- en strafzaken ge makkelijk tot oplossing brengen. Woor den van bijzondere felicitatie sprak mr. De Raedt tot burgemeester Janso nius, die door zijn onvermoeibaar stre ven zeer veel heeft medegewerkt aan de totstandkoming van het kantonge recht. Mr. J. van de Oever, hoofd van het kantongerecht-parket, wenste als twee de spreker de beide gemeenten Aals meer en Haarlemmermeer geluk met het geboekte succs. „Het O.M.", aldus spreker, „stond aanvankelijk nogal sceptisch tegenover deze gebeurtenis, omdat de taak van het O.M. en rech ters zwaarder zou worden. Het aantal zittingen moet worden uitgebreid tot zes per week, terwijl de honderden aan rijdingszaken een belasting van het werk betekenen. De cijfers laten niettemin zien, dat deze griffie en dit gerecht noodzakelijk zijn, gezien o.m. het feit dat de strafprocedures in de Haarlem mermeer en Aalsmeer veel talrijker zijn dan in de andere gemeenten. Mr. Jansonius dankte vervolgens al len, die achter de schermen en in het openbaar hun krachten hebben aange wend tot het bereiken van het uiteinde lijke resultaat, een eigen kantonge recht. Burgemeester G. G. Loggers van Aalsmeer voegde hier zijn gelukwen sen aan de gemeentebesturen en het kantongerecht te Haarlem aan toe, waar na mr. C. M. J. de Jong de akte van beëdiging van mr. Jansonius voorlas. Mr. De Raedt tenslotte verklaarde de Hoofddorpse burgervader tot kanton- rechter-plaatsvervanger en wees erop dat het in verband met diens drukke werkzaamheden niet in de bedoeling ligt hem veel zittingen te laten hou den. Haarlemmermeer onder, die tezamen slechts 26.238 inwoners telden. De moei lijkheid deed zich alras voor, waar het gerechtsgebouw gevestigd moest wor den Candidaten waren Nieuw Vennep en Hoofddorp. De eerste had belangrijke troeven in handen, drie kerken (allen voorzien van torens!), een openbare, een bijzondere en een naaischool. Hoofd dorp kwam aandragen met zijn raad huis, de beurs en de weekmarkt. Omdat de communicatiemiddelen voor het plaatsje met de markt en een post en telegraafkantoor beter waren dan die van Nieuw Vennep (de stoomboot kwam dichter bij Hoofddorp), besloot de minister op 26 April 1877 het kan tongerecht in Hoofddorp te vestigen en op 31 Mei van hetzelfde jaar vond de eerste terechtzitting plaats. Tegen een vergoeding van honderd gulden per jaar had het gerecht gast vrijheid in het gemeentehuis, totdat in 1910 de regering na veel strubbe lingen toestemde in de aanvraag voor een nieuw gebouw. Dit verkreeg een plaats achter het gemeentehuis. Op 1 Januari 1934 werd het kan tongerecht echter opgeheven en trok de rechter zich terug in de grote stad Haarlem. Langdurige besprekingen, vanaf 1949 gevoerd, hebben tenslotte weer geleid tot de promotie van Hoofddorp tot neven-zittingsplaats van Haarlem met een eigen griffie. Mr. De Raedt zag het belang hier van vooral in de economische vooruit gang, die door een gerecht tussen de In de Burgerzaal van het Hoofddorp- se gemeentehuis is vanmorgen mr. J. A. Jansonius geïnstalleerd tot plaatsver vanger-kantonrechter. Tevens werd Hoofddorp als neven-zittingsplaats voor de gemeenten Haarlemmermeer en Aalsmeer officieel in gebruik geno men. Bij deze plechtigheid waren o.a. aanwezig: mr. G. Duisterwinkel, hoofd administrateur van het ministerie van Justitie, de vice-president en de grif fier van de arrondissementsrecht bank tc Haarlem, resp. mr. E. J. W. Top en mr. C. v. Leeuwen v. Duiven- bode; de kantonrechters te Haarlem, mr. Th. F. de Raedt, mr. F. J. Ger ritsen en mr. J. A. Goudsmit; de waarnemend substituut officier van Justitie, mr. Wiazda, de griffier van het kantongerecht-parket, mr. C. M. J. de Jongh en mr. J. v.d. Oever, hoofd van het gerechtsparket. Voordat mr. De Raedt overging tot de installatie van mr. Jansonius, die burgemeester is van de Haarlemmer meer, gaf hij een summier overzicht van de historie betreffende het kanton gerecht in de Haarlemmermeer. Spr. deed dit mede vanwege het feit, dat sinds 1933 geen terechtzitting meer in Hoofddorp heeft plaats gevonden. Twee en twintig jaar nadat de Haar lemmermeer als gemeente werd er kend en voor Haarlemmermeer als zo danig een publiekrechtelijke historie begon, in het jaar 1877 dus, richtte men er een kantongerecht op. Toen ressor teerden er Leimuiden, Alkemade, Hil- legom, Lisse, Aalsmeer en natuurlijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3