BIJ OVERHEIDSLICHAMEN nog geen nieuwe spelling SheaffekS Tussen neus en lippen „Naar de 400.000 leden Propagandadienst KAB start vanavond voor de tweede ronde 27 kaderbijeenkomsten FRAUENUNION houdt eerste congres in Den Haag OOSTENRIJKERS zien zonder spijt 45.000 Russen het land verlaten VehhcJk Viruly verlaat de K.L.M. Amerikanen met Tiroler hoedjes naar Italiaanse wijnfeesten Koffers en suiker uitverkocht B.B. dient paraat te blijven VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955 PAGINA Z werelds beste vulp&n Tweede Kamer bijeen Wetsontwerp kleuteronder wijs vóór Prinsjesdag nog in behandeling Kampioen mastklimmer van de E 55 Overwegwachter vergeet spoorbomen te sluiten Eis: twee maanden voor waardelijk en ƒ75 boete Max Nauta schildert Churchill LERAREN-TEKORT Geen baccalaureaats-leraren PASTILLES Na vliegersloopbaan van 28 jaren Hartelijk afscheid te Den Haag Hoofden van diensten te Nijmegen bijeen Bediende licht verloofde voor f 2500 op H.H. Wijdingen De grootste verzamelplaats voor de terugtrekkende Russische troepen is het geweldig uitgestrekte legerkamp Döllersheim, ongeveer 30 km ten Zui den van de Tsjechische grens. Een op pervlakte van 22.000 hectare is plat gebrand en omgeploegd door zware Sovjettanks. Tot dusver hebben al 20.000 Russische militairen getracht een tijdelijk onderkomen te zoeken in de schamele barakken van de leger plaats. Sommigen slapen weken achter een ir. een van de talrijke bomtrech- ters of onder de beschutting van half- ontwortelde bomen. Ongevaarlijk is dat niet. want de Russische militaire au toriteiten hebben het niet meer de moeite waard gevonden het grote oe fenterrein van mijnen te zuiveren. Behalve Döllersheim doen ook de garnizoenen Amstetten, St. Pölten, Wie ner Neustadt, Klosterneuburgtallemaal in Neder-Oostenrjjk), Eisenstadt en Oberpullendorf(Burgenland) dienst als concentratie-centra. Ook de vliegvelden Deutsch-Wagram, Zwölfaxing, Wiener Neustadt, Vöslau en Parndorf spelen een rol in het ontruimingsschema van de Russen. Via Vöslau heeft de ont ruiming plaats van de oude badplaats Baden, waar sinds 1945 het Russische hoofdkwartier met alle staven en de geheime dienst gevestigd is geweest. Overdag ziet bet er in Baden erg idyllisch uit. Russische uniformen ziet men er bijna niet meer. Soms rent nog een enkele Sovjet-officier de winkels af om misschien nog een kof fer, een winterjas of een horloge te bemachtigen. In het hartje van de zomer hebben de winkeliers in Baden nog 5.000 paar met bont gevoerde schoenpn verkocht. Maar 's avonds komen de Russen in actie. Dan marcheren lange colonnes door de stille straten en de ene vracht wagen na de andere dendert langs de wegen. Waarom de Russen de avond uren voor hun activiteiten uitkiezen, is voor de inwoners van Baden geen raadsel. Overdag zou het een pijnlijke geschiedenis worden, zo'n aftocht tussen twee rijen rood-wit-rode vlaggen, zonder dat een enkele burger de Rus sen ten afscheid zou groeten. Veel re den tot hartelijkheid heeft Baden niet. De eerste villa's, die door de Russen zjjn vrijgegeven, blijken volledig uitge woond te zijn en alles, wat er niet aard of nagelvast in bevestigd was, ont breekt. De Russen slopen alles en de eige naar van een der villa's, die zich ge troost bad met de gedachte, dat zijn kostbare meubels in goede handen wa ren bij de hoge officier, die de woning had betrokken, moest toezien, hoe die hoge officier een stel keurig op maat gemaakte kisten liet aanrukken, waar in alle, maar dan ook alle meubels verdwenen. De vrouwen van de Russische offi cieren maken er geen geheim van, dat zij met tegenzin naar de Sovjet- Unie terugkeren. ,,Hier waren wij ten minste dames zeggen zij en ztj wijzen veelzeggend op hun hooggehakte schoe nen en de lippenstift. Of de Russen, die Oostenrijk ver laten, nu werkelijk wel gedemobili- se®r<J, zullen worden, zoals maar schalk Zjoekov heeft aangekondigd, weten de Oostenrijkers niet. De te rugtocht gaat via Hongarije en er zijn onbevestigde berichten, dat de Hon gaarse grensstad ödenburg vol met Russische troepen zit, zonder dat er maatregelen zijn getroffen voor hun verder vervoer naar Rusland. Ook wordt er koortsachtig gewerkt aan de versterking van het IJzeren Gordijn langs de Oostelijke grenzen van Oos tenrijk. Er worden speciaal maatre gelen genomen om de stroom vluch telingen, die men blijkbaar verwacht, te stuiten. Veel geruislozer gaat de ontruiming van Westelijk Oostenrijk. De Ameri kaanse soldaten hebben echter ook een enorme kooplust aan de dag gelegd. In drie dagen hebben zij niet minder dan 319.423 dollar omgewisseld tegen Oos tenrijkse valuta. Daarvoor kopen zij leren broeken, Tiroler hoeden, speel dozen, Dirndl-jurken en nog veel meer. De souvenirwinkels in Salzburg zien er uit, alsof zij geplunderd zijn. De Amerikanen gaan naar Italië, waar zij midden in de druivenoogst aan komen. De Engelsen daarentegen, die via Klagenfurt terugtrekken, weten niets omtrent hun toekomstige bestem ming en de pessimisten spreken al over toekomstige operaties in de oerwouden van Malakka. Of de zestig Fransen al weg zijn, weet niemand. Hun kantoren zijn wel leeg, maar dat zijn ze al weken en een zomervacantie in Tirol blijft zeer aan trekkelijk. Overal waar de bezettings troepen het veld ruimen trekken de tachementen van de Oostenrijkse gen darmerie binnen. De gendarmerie schijnt 35.000 man sterk te zijn, is goed bewapend en zorgt ervoor, dat orde en rust gewaarborgd blijven. (Van onze Haagse redacteuri Hoewel het Ministerie van O., K. en W. vorige week bekend heeft gemaakt, dat het Kon. besluit inzake de nieuwe spelling op 1 September van kracht zou worden en daarbij ook voor de scholen en de openbare lichamen richtlijnen ge publiceerd werden betreffende de toe passing van de nieuwe spelling, is het overheidsapparaat in feite op 1 Septem ber nog niet tot het toepassen van deze spelling overgegaan. De reden hiervan is niet op de eer ste plaats,, dat de ambtenaren de nieuwe spelling nog niet onder de knie hebben. Aangezien bij de enge interpretatie van de nieuwe spellings regels, welke voor de openbare licha men geldt, de veranderingen nogal mee vallen, zal het overheidspersoneel vermoedelijk wel snel aan de nieuwe spelling gewend zijn. Waar het thans echter om gaat is het feit, dat de be- Advertentie 'f werelds meest gebruikte vulpemnkt Wereldrecord Luigi Bochetto, een 42- iarige barbier uit New York, heeft dezer dagen beslag gelegd op de titel wereldkampioen scne- ren. Boe hetto schoor zijn klant, een verslag gever van de New York Daily Mirror, in precies 17 seconden. De Daily Mirror had al enige tijd gezocht naar een barbier, die het wereldrecord van 20 seconden kon verbete ren. De bond van Ameri kaanse barbiers en schoon heidsspecialisten heeft Bo- chette „benoemd" tot „wereldkampioen op hei mes". Echtscheiding De 37-jarige Gerda Schneider uit Weimar in Oost-Duitsland heeft in de Sovjet-Unie echtscheiding toegewezen gekregen na dat zij in een getuigenis verklaard had, dat haar echtgenoot naar westelij ke radio-stations luisterde rondvertelde wat hij in die uitzendingen gehoord had en weigerde om aan het openbare politieke le ven in zijn stad deel te nemen. De echtgenoot werd door de Oost-Duitse staatsveiligheidsdienst a rresteerd. Zo zijn ge- onze manieren. Eindelijk Nicolai Lewedinow, een Rus, die tijdens de twee de wereldoorlog uit het rode leger deserteerde en die thans Zweeds staatsburger is en als dokter in Stockholm is gevestigd, heeft zijn ja renlange pogingen zijn halfblinde 76-jarige moe der uit Rusland naar Stockholm te krijgen, met succes bekroond ge zien. Hij heeft een tele gram van zijn moeder ontvangen, waarin zij vertelt, dat zij toestem ming heeft gekregen om het land te verlaten. Het Zweedse Rode Kruis heeft de Russen voorge steld, dat zij de oude vrouw per vliegtuig naar Helsinki brengen. Geheimzinnig vlieg tuig Het wrak van een ge heimzinnig nazi-toestel, dat kort voor het einde van de tweede wereld oorlog in de Attersee stortte, is dezer dagen door een bekende duiker uit Wenen gelocaliseerd. De duiker stelde vast, dat het wrak op een diepte van 78 meter op de bodem van het meer rust. Het Messerschmidt- toestel stortte op 17 April 1945 neer. Er hebben sindsdien de wildste ge ruchten de ronde gedaan over de lading, welke het verongelukte vlieg tuig aan boord gehad zou hebben. Volgens deze verhalen vervoerde het toestel geheime docu menten van de nazi's en een grote hoeveelheid platina. Een Weense ber gingsmaatschappij heeft de rechten verworven, om het mysterieuze wrak te lichten. Alweer de eerste Het is niet slechts een Rus geweest, die 22 jaar vóór de gebroeders Wright het eerste vlieg tuig bouwde en daarmte vloog, maar het is ook een Rus geweest, die het eerste watervliegtuig ter wereld construeerde, al dus de bewering van een Russische „luchtvaart historicus". Volgens die historicus werd het eer ste vliegtuig gebouwd door Alexander F. Mos- jaiski, een kapitein ter zee van de Russische Keizer lijke Vloot. De kapitein leefde van 1825 tot 1890. Het eerste watervliegtuig ter wereld werd, aldus de zelfde historicusin 1912 ontworpen door de beken de Russische constructeur van vliegtuigen en water vliegtuigen, Dmitri P. Gri- gorowitsj, die leefde van 1883 tot 1938. doelde richtlijnen vorige week welis waar gepubliceerd zijn, doch nadien nog niet verspreid over de verschil lende departementen. Zoals bekend zal de populaire uiteen zetting over de nieuwe spelling nog een paar weken op zich laten wachten. Bij informatie bij diverse overheidsdien sten bleek ons gisteren echter, dat ook de instructies zelf nog niet aan de amb tenaren zijn uitgereikt. Naar wij verne men vindt dit zijn oorzaak in de om standigheid, dat er nog een nieuwe re dactie van deze instructies op komst is. De oorspronkelijke publicatie van het Ministerie van O., K. en W. was niet ge heel feilloos; zo viel het om een voor beeld te noemen op, dat de ene keer werd geschreven „Nederlandse en Bel gische deskundigen" en een andermaal „Nederlandse- en Belgische deskundi gen". Derhalve een willekeurig gebruik van het koppelteken in een ministerieel stuk, dat juist de spellingsvoorschriften behandelde. Zij, die de spellingspubli catie van O., K. en W. op de juiste spel ling hebben nageplozen, vonden verder „terwiile" de ene keer in één woord en de andere keer in tweeën geschreven enz. Deze onnauwkeurigheden zijn het in middels niet, die de zaak doen stagne ren. Belangrijker is, dat nog voorzien moet worden in een omissie. Zoals j.l. Woensdag in ons blad werd gesteld heeft het ministerie verzuimd duidelijk aan te geven welke regels gevolgd moe ten worden bü de verdeling van woor den in lettergrepen, het gebruik van het koppelteken, deelteken en wegla tingsteken en van hoofdletters. Op dit punt zal nu een aanvulling worden aan gebracht, welke vermoedelijk a.s. Maan dag behandeld wordt in de Ministerraad en naar verwacht mag worden volgende week gepubliceerd zal worden. Tot zo lang past de overheid ondanks het van kracht geworden Koninklijk besluit de nieuwe spelling nog maar niet toe. De eerste verkenningen op het gebied van de nieuwe spelling wijzen verder uit, dat men vrij algemeen meent er zonder gebruik van de Woordenlijst niet uit te kunnen komen. De overheid zal dan ook wel vele duizenden exemplaren van deze Woordenlijst nodig hebben voor haar ambtenaren, die toch vroeg of laat de nieuwe spelling moeten gaan toe passen. Ook het onderwijs zal ongetwijfeld een grote afnemer van het boekje wor den. Het Ministerie heeft aan de Rijks nijverheids- en V.H.M.O.-scholen laten weten, dat ze gratis één exemplaar van de Woordenlijst krijgen voor de school en een tweede exemplaar voor de direc teur. Het ligt in de rede, dat de andere inrichtingen van openbaar onderwijs op dezelfde wijze bediend zullen worden, terwijl daarnaast de besturen van bij zondere scholen gemachtigd zullen wor den de kosten voor twee exemplaren van de Woordenlijst op hun exploitatie rekening te brengen. Bij het Staatsdruk- kerij- en Uitgeverijbedrijf en bij Mar- tinus Nijhoff is uit de bestellingen op de Woordenlijst duidelijk merkbaar, dat men zich in bredere kring begint te rea liseren, dat het met de nieuwe spelling thans menens is geworden. De Tweede Kamer zal op Dinsdag 13 September bijeen komen. Het is de bedoeling vóór Prinsjesdag nog in open bare behandeling af te doen de wets ontwerpen tot regeling van het kleu teronderwijs, wijziging der Werkloos heidswet en de wettelijke regeling in zake stichtingen. De Kamer zal ook Dinsdag- en Donderdagavond vergade ren. Vrijdag 16 September zullen de ouder- domsverzekering en het ontwerp-Land- bouwwet in de afdelingen worden be handeld. Klaasje Sloots, een negenjarige jongen die iedere avond op de Place Mondiale op de E 55 kans ziet bij het mastklimmen iedereen achter zich te laten en de hoofdprijs te bemachtigen, is gisteravond gehuldigd. Dit geschiedde ter gelegenheid van het feit, dat hij voor de 75-ste maal zijn tegenstanders wist te verslaan. Na zijn „jubileum-klim" heeft de heer J. Kleiboer hem een herinne ring aangeboden: een armbandhorloge met als inscriptie „E 55". Voor de rechtbank te Groningen heeft terecht gestaan een 23-jarige over wegwachter, die ervan verdacht wordt op 6 December van het vorige jaar te hebben vergeten de spoorbomen te slui. ten van de weg langs het Hoendiep. Het gevolg was een botsing van de Diesel- electrische trein GroningenDelfzijl met een vrachtauto, die op de weg langs het Hoendiep reed. De gevolgen bleven beperkt tot materiële schade, voorname lijk omdat de bestuurder van de „Blauwe Engel", de heer J. Vos, het verzuim ont dekte en krachtig remde. Verdachte gaf het hem ten laste ge legde toe. De Officier van Justitie eiste tegen hem twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar en 75.boete. Egypte. De Egyptische regering heeft besloten een begin te maken met de uivoering van nevenwerken voor de bouw van de nieuwe Sadd el Aali dam in de Nijl. De ledenwerfactie van de K.A.B., die verleden jaar onder de titel „Naar de 400.000 werd ingezet en waarvan de eerste ronde aan het begin van deze zomer werd afgesloten met een winst van 20.000 leden, zal morgen hervat worden tijdens een speciale radio-uit zending van 21.45 tot 22 uur over Hil versum II. Tijdens de uitzending zal de uitslag bekend gemaakt worden van de wedstrijd tussen de afdelingen ge durende de eerste ronde. De uitgeloofde wimpels zullen in de De Nederlandse schilder Max Nau ta, die in opdracht van een onbekende Maecenas werkt aan een olieverf portret van Sir Winston Churchill, dat eerlang een plaats zal krijgen in het gebouw van de Tweede Kamer, heeft deze voorstu die gemaakt van de Britse staats man. Max Nauta heeft de tekening, die is gesigneerd door Sir Winston zelf, bestemd als geschenk aan H. K. H. Prinses WilheU mina. (Van onze verslaggeefster) Van 6 tot 11 September houdt de nieuw opgerichte Europaische Frauen- union in de Rolzaal aan het Binnenhof te Den Haag haar congres. Deze in ternationale unie van vrouwen uit de christelijke politieke partijen of groepe ringen in de vrije landen van Europa is ontstaan op aandringen van de vrou wen der Oesterreichische Volkspartei, die met haar christelijk gerichte me dezusters in andere landen over aange legenheden op zuiver politiek vlak uit wisseling zochten. Na veile voorbereidende besprekingen zal de Frauenunion onder voorzitter schap van Nationalrat Lola Solar uit V/enen volgende week in Den Haag definitief haar beslag krijgen. Gast vrouw is de K.V.P., tot nu toe de enige Nederlandse politieke partij, waar van een vrouwengroepering is aange sloten. De vrouwen van de anti-revolu- tionnaire partij hebben tot deelname nog niet besloten maar sturen waarneem sters naar het congres. Uit het buitenland verwacht men een dertigtal vooraanstaande vrouwelijke parlements- en gemeenteraadsleden uit de hoofdsteden van Oostenrijk, Enge land, Duitsland, België, Italië, Finland, Frankrijk onder wie Germaine Tou- quet (Frankrijk) van de M.R.P. en Hé- lène Weber van de Duitse C.D.U. Ver der zuilen een aantal mannelijke en vrouwelijke genodigden uit de politieke wereld aan de bijeenkomsten deelne men. Nederlandse spreeksters zijn o.a H. E mej. dr. A. de Waal, staatssecre taris O.K. en W., die als erevoorzit ster het congres zal openen en mej. dra. Ph. van der Werf (A.R.) die zal spre ken over de huisvrouw in economische zin. Kwesties op sociaal, economisch en politiek terrein zullen gedurende die dagen behandeld worden, gericht op de doelstelling der Frauenunion: het bou wen en herbouwen der samenleving op christelijk fundament. Gedelegeerde voor Nederland bij de Frauenunion is mevr. mr. M. Sutorius-Alting von Geu- sau uit Oss. komende weken tijdens 27 grote kader bijeenkomsten worden uitgereikt. Za terdag 17 September vindt in Leiden de eerste bijeenkomst plaats. 23 Octo ber in Enschede de laatste. De belang stelling hiervoor is nu reeds bijzonder groot, getuige de vele aanmeldingen van kaderleden. De Centrale Propagan dadienst van de K.A.B. te Utrecht heeft 24 K.A.B.-muziekcorpsen en drie eigen zangkoren ingeschakeld om de kaderbijeenkomsten op te luisteren, ter wijl Jan Muller een cabaretgroep ge vormd heeft beroepsartisten onder de naam ..K.A.B.-Spiegel' die op elke bijeenkomst zal optreden. Een team van sprekers, onder wie Verbonds voorzitter J. A. Middelhuis, staat de diocesane bonden, die de bijeenkoms ten organiseren, ter beschikking. Na de kaderbijeenkomsten zal de propaganda in de afdelingen onder steund worden met vlugschriften, folders, K.A.B.-ganzenbord, nationa le kindertekenwedstrijd, radio-uitzen dingen en filmstrips. Ten behoeve van de huisbezoekers-propagandisten heeft de propagandadienst een spe ciale uitgave „Wat heb ik aan de K.A.B.in ^voorbereiding. Onder leiding van het algemeen propaganda-comité, 45 gewestelijke en 506 plaatselijke propaganda-leiders zul len de K.A.B.-leden in de komende maanden trachten hun gelederen met nogmaals 20.000 man te versterken om het gestelde doel 400.000 leedn te bereiken. Het succes van de eerste ronde spreekt duidelijk uit de cijfers. In het eerste kwartaal van 1955, toen de actie reeds begon nen was, bedroeg de ledenwinst 10.000, in de overeenkomstige periode van 1954 steeg; het ledental met 3900. Propagan- da-leider Louis Beumer is zeer tevre den over het resultaat en verwacht, dat in het komende seizoen het gestel de aantal zeker bereikt zal worden. Op de algemene vergadering, die de Algemene Vereniging van leraren bij het Middelbaar Onderwijs houdt te Amersfoort, heeft de voorzitter van de vereniging, drs. G. van Houte, een over zicht gegeven van de moeilijkheden, waarin het middelbaar en het voorberei dend hoger onderwijs op het ogenblik verkeren. De moeilijkheden bewegen zich hoofdzakelijk om het probleem van het tekort aan leraren. De heer Van Houte nam nadrukkelijk stelling tegen de pogingen tot instel ling aan de universiteiten van een zo genaamde baccalaureaatsstudie, een driejarige studie met aan het eind daar van een examen, dat lesbevoegdheid voor de drie laagste klassen van de middelbare scholen zou geven. Hij noemde dat de instelling van tweede rangs-leraren. Ook achtte hij het on juist te komen tot opheffing van het lerarentekort door vermindering van het aantal wettelijk verplicht te geven lessen. Tenslotte maakte de voorzitter enige opmerkingen bij het ontwerp tot wijzi ging van de wet op het Middelbaar On derwijs. Hij stond afwijzend tegenover het beginsel om een scheiding in de wet te maken tussen het zogenaamde voor bereidend wetenschappelijk onderwijs en het algemeen voortgezet onderwijs. Hij zag hier geen reden voor, temeer, omdat in het wetsontwerp wel wordt gespróken van combinatie van beide schooltypes. Advertentie Advertentie CHOCOLADE... Met ingang van 1 September heeft oud-commodore A. Viruly op eigen ver zoek de dienst van de I'.L.M. verlaten. Hij zal zich na een 28-jarige vliegers- loopbaan waarvan 23 jaar bij de K. L.M. geheel aan zijn literaire werk zaamheden gaan wijden. In het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag hebben leden van de directie en de staf, de president-direc teur, de heer I. A. Aler en de direc teuren de heer F. Besanpon en drs. M.J. van der Ploeg, Donderdag in een intieme bijeenkomst afscheid van de heer Viruly genomen en hem hulde gebracht voor het vele, dat hij in een lange reeks van jaren voor de K.L.M. en de verkeersluchtvaart in het alge meen heeft gedaan. Adriaan Viruly werd 5 Januan 1905 te Breda geboren. Na een studie van enige jaren aan de Handels Hogeschool te Rotterdam kwam hij in November 1925 bij de luchtvaart afdeling te Soes- terberg in opleiding voor officier waar nemer; in November 1926 ging hij over naar de opleiding voor officier vlieger. In 1927 behaalde hij het FAI- brevet; na verwerving van het vlieg bewijs B in April 1931 trad hij een maand later bij de K.L.M. in dienst als vlieger. Na het uitbreken van de laat ste wereldoorlog werd Viruly, die voor 1940 bijna twintig Indië-vluchten op zijn naam had staan op non-actief gesteld. Hij slaagde erin naar Zweden uit te wij ken en vandaar Engeland te bereiken. Hjj werd vlieger op de befaamde „Lifeline" van de K.L.M., die in char ter voor de BOAC tussen Bristol en Lissabon werd onderhouden. Later werd hij „ferry" piloot op de Npord- atlantische luchtroute. Na de bevrijding keerde hij naar Nederland Wrug enwas naar wlst'Indie. Daarna was hq ge zagvoerder op de diensten naar het Verre Oosten en had hp zijn aandeel in de Mauritius-vluchten. Viruly was tevens algemeen chef-vlieger van de K.L.M. In deze functie stelde hij een vlieger-handboek samen; in Februari 1953 werd Viruly benoemd tot commo dore der Noordatlantische routes van de K.L.M. Als auteur van luchtvaartboeken - achttien heeft hij er op zjjn naam staan .geniet hu grote bekendheid. (Van onze correspondent) Ruim honderdtien hoofden van de tiensten Bescherming Bevolking uit alle delen van het land hebben Don derdag in „De Vereeniging" te Nij megen hun jaarlijkse bijeenkomst ge houden. Zij werden welkom geheten door de voorzitter van het bestuur van de stichting B. B. B„ dr. ir. Ch. Th. Groothoff, die later op de ochtend nog een rede hield, waarin hij zijn visie op de internationale politieke toestand uiteenzette in verband met taak en doel van de B.B. Hij waarschuwde voor een tè groot optimisme ten aanzien van de ontspanning in de verhoudin- gen tussen Oost en West. Men dient asn de verdere opbouw en voortdu- rende paraatheid van de B.B. met on verminderde kracht te blijven voort- werken. Mr. L. Tielenius Kruythoff gaf een overzicht van de werkzaamheden van de Stichting in het afgelopen jaar, waarna de heer H. B. Verwayen sprak over de stand van zaken in de organi satie Bescherming Bevolking en over do middelen tot instandhouding van de B.B. als een permanente organisatie. In de middaguren hield de directeur- generaal voor Openbare Orde en Vei ligheid, mr. F. R. Mijniieff, een rede over de verdedigingsvoorbereiding in de civiele sector. Een ontgoocheld meisje heeft de po litie te 's-Gravenhage in kennis gesteld, dat haar verloofde, een 23-jarige maga zijnbediende, haar voor 2500.heeft opgelicht. De jongeman is eerst aange houden, maar hij mocht later weer naar huis. Zondag 4 September zal Z. H. Exc. Mgr. Constans Kramer O.F.M., bisschop van Luan in China, in de Minderbroe- derskerk van de H. Hieronymus te Weert de H Subdiakenwijding toedie nen aan de eerw. fraters: Jeroen Schinkel, CabauwLopik; Christinianus van Deelen, Lottum-Grubbenvorst; bei den van de Orde der Minderbroeders. De H. Diakenwijding aan de eerw. fra ters: MichaëJ Keverkamp, Rotterdam; Georgius Ruijgrok, Gouda; Theodulphus Oisthoorn, Den Hoorn-Schipluiden; God schalk Bouman, Venlo; Godebertus Koot, Alphen a. d. Rijn; Melchior Baan, Amsterdam; Ronald Hölscher, Amster dam; Marcianus Elskamp, Delft; Or- land Uiterwaal, Utrecht; Évaristus Aal- mans, Ble' ^rheide-Kerkrade; Joël Post- ma. Den Haag; Daniël van Opstal, Am sterdam; Siardus van der Klei, Bols- ward; Wilgisus Creemers, Venlo; Mei- chiades Wienk, Hengelo (O.); Agnellus Verheijen, Rotterdam; Esdras Stene- Ker, Franeker; Germanus de Kok, Den fytfï Edmar Vergouwen, Voorhout pt'cViJ' ,?,us '/an Lindert, Nijmegen; j P'cuis Weys, Leunen; Lazarus van der Minderbroe'ders. 31160 °rde Als de Oostenrijkers op het ogenblik de trein nemen om met vacantie te gaan, worden zij bij honder den in ellendige wagons geperst. Koffers zijn uit verkocht. Postpakketten komen aan met drie dagen ver traging, kisten met een week. De winkeliers stellen hun klanten, die suiker willen kopen, al dagenlang teleur. Maar niemand windt zich over dat alles op. Hoe groter de moeilijkheden, hoe beter de stemming van de Oos tenrijkers, want zij weten immers, dat de volgeperste treinen, de transportmoeilijkheden en het gebrek aan koffers het beste bewijs vormen, dat de Russen nu echt weg gaan. De Oostenrijkse spoorwegen hebben 8.000 wagons, dat is ongeveer een derde, van het rollende materieel, beschikbaar moeten stellen voor de uittocht van de vier bezettingslegers. De Amerikanen, Engelsen en Fransen stellen zich tevreden met in totaal 3.000 wagons. De Russen kunnen blijkbaar niet met minder dan 5.000 toe. Het communistische sprookje van de „zwakke Russische contingenten in Oostenrijk" is daar mee wel zo ongeveer weerlegd. De Oostenrijkse regering neemt aan, dat de Russen ten tijde van de onderteke ning van het Staatsverdrag in Oostenrijk ongeveer 45.000 militairen van alle wapenen hadden. Daar kwam nog bij het personeel van omstreeks 200 straaljagers. Het Amerikaanse bezettingsleger telde op datzelfde tijdstip 15.000 man en het Britse 1.000. De Fransen deden met hun 60 man alleen pro forma mee.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5