Zes ministers gaan in Noordwijk confereren Bestudering van plannen voor Europese integratie Erie de AAoorma/v Personeel mijnrnaatschappij „Curasao" in staking m Mr. Ph. Mees nieuwe president van het Afrika-Instituut Congres van het katholiek onderwijs in België dj&em Wereldkampioen goochelen: opnieuw Fred Kaps Na ontslag aan twintig buitenlandse arbeidskrachten Installatie door Prins Bemhard VAN CAUWELAERT: Wet Collard strookt niet met natuurrecht ARABESKE IN PERPER UITVLOEISEL VAN MESSINA Hirohito MAANDAG 5 SEPTEMBER 1955 PAGINA Rotterdam mag f 20.000 aan Lim schenken Dr. Plesman-herden- Delft king m Meer studenten aan de T.H. In 1957 televisie in het Noorden West-Duits oordeel: In ons land wordt correct gereden Autobestuurders gebruiken hun ellebogen niet" Toneelipremière voor militairen Prins naar vliegbasis Deel en Russische medici naar Nederland De nieuwe Indonesische invoerbepalingen Economie van Frankrijk in stijgende lijn LIKDOORNS WONDEROLIE OPHEFFING VAN HET BUREAU-IRIAN? Indië wenst alleen mis sionarissen met diploma Handel tussen Oost en West sterk toegenomen door W.H. VANEEMLANDT Opstandelingen weer in actie STAAT VAN BELEG IN DE MINAHASSA Nieuwe actie van het kabinet Harahap Onderzoek naar het personeelsbeleid van de reigerinig S'astroadmidj oj o MacArtihur voorkwam proces tegen keizer Morgen komen in Noordwijk aan Zee de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Luxemburg en Neder land bijeen. Deze conferentie is een uitvloeisel van de in het voorjaar te Messina gehouden bijeenkomst. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W, Beyen, had het ini tiatief tot de conferentie van Messina genomen. Hij bepleitte de wenselijk heid van een algemene economische Integratie van Europa, ,,een gemeen schap met verantwoordelijkheid en be voegdheden voor de bevordering van de economische kracht van Europa langs de weg ener gemeenschappelijke markt, doch met beschermende waar borgen tegen ongunstige repercussies voor de sociale en economische struc tuur der deelnemende landen." Bij K.B. is aan de gemeente Rotter dam alsnog machtiging verleend aan de Oostenrijkse gemeente Linz 20.000 te schenken als tegemoetkoming in de schade, welke die gemeente door de overstroming van de Donau in 1954 heeft geleden. Gedeputeerde Staten had den de gemeente de machtiging tot het doen van deze uitgave waartoe de ge meenteraad in Januari 1955 besloot, onthouden. B en W van Rotterdam wa ren hiervan bij de Kroon in beroeo ge komen. Op Maandag 12 Sept. a.s. zal in de grote collegezaal van het gebouw voor Scheikunde der Techn. Hogeschool aan de Julianalaan 136 te Delft een „Dr. Alb. Plesman memorial lecture" gehou den worden. De heer J. D. Pearsor zal daarbij een rede houden over: „De ontwikkeling en de toekomst van de turbinemotor voor de burgerlijke luchtvaart". Prins Bemhard, die oor dit onder werp grote interesse heeft, zal de voor dracht waarschijnlijk komen bijwonen. Na afloop vindt een bijeenkomst plaats in het windtunnelgebouw aan de Rotterdamseweg. Het aantal nieuw ingeschreven stu denten aan de Technische Hogeschool te Delft bedraagt 639 tegen 529 voor het studiejaar 1954-1955. De verdeling over de verschillende studierichtingen is als volgt (de tussen haakjes geplaatste cij fers hebben betrekking op de vorige cursus: civiel ingenieur 93 68); bouwk. Ing. 51 (26); werktuigk. ing. 115 (116>; scheepsbouwk. ing. 10 (8); vliegtuig- fcouwk. ing 35 (36); electrotechn. ing. 120 (78); scheik. ing. 112 (103); mijning. 13 (28); natuurk. ing. 63 (48); Geodet. ing. 16 (14); metaalk. ing. 4 (2); IJker 0 (1) en alle lessen 1 (1). Van de vier hulpzender3 voor televi sie, die in aanbouw zijn, komt die in Appelscha het laatst gereed, aldus de P.T.T. Dit houdt in, dat men in het Noorden van het land eerst in 1957 te levisie zal kunnen ontvangen. In Irnsum is een F.M.-zender in aan bouw, die de radioprogramma's van bei de omroepen zal relayeren. De proviso rische zender in Koogezand, die thans alleen Hilversum I uitzendt, zal worden vanvangen door twee F. 3VL-zenders voor relayering van beide programma's. In Nederland autorijden is een waar genot, zo heeft een medewerker van het grootste West-Duitse dagblad „Die Welt" geschreven na zeven dagen in Nederland de verkeersverhoudingen te hebben bestudeerd. Hij was bijzonder onder de indruk van de toestand van het Nederlandse wegennet en van de correctheid, waarmee in het algemeen gereden wordt „De meeste autobe stuurders passen zich bij het verkeer aan. Zij gebruiken niet hun ellebo gen en tonen een weldadige rust. Zij worden niet ongeduldig, wanneer zjj in een rij moeten wachten, ook niet wan neet het twintig minuten zou duren. Wie voorbijgereden wordt, drukt niet op het gaspedaal, maar maakt voor de snellere plaats. Het verstand lijkt op de straat meer te regeren dan bij ons." De Dienst Welzijnszorg heeft de pre mière voor Nederland gekregen van het toneelspel „The herald is not for sale", geschreven door de Engelse schrijver A. B. Paterson en vertaald door Nel Bergmans-Withaar. De toneel groep „Studio" onder regie van Cruys Voorberg zal op Woensdag 14 Septem ber in de aula van de Koninklijke Mili taire Academie te Breda van het stuk de eerste opvoering geven. (Van onze correspondent.) Prins Bemhard zal op 27 Septem ber a.s. voor het eerst een bezoek brengen aan de luchtmacht-technische school en de groep vliegtuigen op de militaire vliegbasis Deelen. De Prins komt per helicopter. Twee groepen Sovjetrussische medi ci zijn uit Moskou naar Nederland ver trokken. De ene groep, die onder lei ding van prof. Uglov staat, zal deel nemen aan het internationale congres voor anaesthesie in Scheveningen. De andere groep zal het congres over borstkanker in Amsterdam bijwonen. De leiders van de tweede groep zijn prof. Serebrov en dr. Elena Pogosyants. Pogosyants. In Messina werd besloten, dat er een commissie van deskundigen van de zes landen gevormd zou worden, die onder voorzitterschap van de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, een gedetailleerde studie zou maken van de mogelijkheden tot nauwere samenwerking op de gebie den van energie-voorziening, vervoer en atoomkracht, alsmede van de moge lijkheden tot geleidelijke vorming van een gemeenschappelijke markt, en dat Groot-Brittannië zou worden uitgeno digd aan deze studies deel te nemen. Eind Juni aanvaardde de Britse rege ring deze uitnodiging, zij het onder het uitdrukkelijke vo rbehoud dat dit haar in geen enkel opzicht zou ver plichten tot deelneming aan de plan nen, die uit de studie zouden kunnen ontstaan, en sedert begin Juli heeft de commissie in Brussel gewerkt aan de uitvoering van die opdracht. De conferentie van Noordwijk heeft nu tot taak de resultaten van het werk dat de commissie tot dusver heeft ver richt en eventueel de conclusies waartoe zij reeds gekomen moent zijn in eerste aanleg te bespreken. Ver moedelijk zal daarop nog een tweede stadium volgen, want in Messina was overeengekomen dat de verslagen van de commissie pas tegen 1 October ge reed behoefden te zijn. Op de basis van die verslagen zullen de regeringen dan een beslissing moeten nemen met betrekking tot het bijeenroepen van een grotere conferentie, waaraan be halve de zes landen nog andere leden- landen van de organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking, deze organisatie zelf, en de Hoge Autori teit van de E.G.K.S. zouden kunnen deelnemen. Omtrent een der punten van bespre king, n.l. de samenwerking op het ge bied van de atoomkracht, heeft de Franse hoge commissaris voor de atoomenergie, dr. Francis Perrin, on langs verklaard dat er in dit opzicht de volgende mogelijkheden zijn: ge- trum, het CERN, bestaat), gemeen - meenschappeljjke onderzoekingen (waarvoor in Genève reeds een cen- scfcappelijke exploitatie van kern reactors die het eigendom van meer dan een land zouden zijn en de bouw van regionale installaties voor het win nen van uranium uit ertsen en het maken van radioactieve isotopen uit de bijproducten van reactors. Het Indonesische Ministerie van Eco nomische Zaken heeft de lijst gepubli ceerd van in te voeren goederen, waar van sprake is in de nieuwe invoerbe palingen, die -net ingang van 1 Sep' tember van kracht zijn geworden. On der deze bepalingen worden, zoals be kend, de in te voeren goederen ver deeld in vier categorieën: essentiële, half-essentiële, luxe en super-luxe goe deren. Blijkens de thans gepubliceerde lijst vallen onder de eerste categorie (waar op 50% invoerrecht wordt geheven) o.a. textiel, metaalwaren, gonje, mest, voe dingsmiddelen, dranken, medische en pharmaceutische artikelen, drukkerij benodigdheden, boeken, technische ar tikelen, papiersoorten, autobussen en vrachtauto's. De tweede categorie, waarop 100% wordt geheven, omvat o.a. geconden seerde melk, kaas, metaalwaren, techni sche artikelen, horloges, (belichte) films en rijwielonderdelen. In de derde categorie zijn o.a. onder gebracht banket, boter, jam, sigaretten, vitrage en fototoestellen en in de vier de categorie koelkasten, luxe radiotoe stellen, edelstenen, schoensmeer en een reeks van luxe artikelen. Zoals in de nieuwe regeling is bepaald, worden op de goederen, die onder de derde en vierde categorie vallen, invoerrechten geheven, die afhankelijk zijn van het hoogste bod. Wel zal een bepaald mi nimum gelden. In een redevoering, gehouden ter ge legenheid van de opening van de jaar beurs te Straatsburg, heeft de Franse minister van Financiën en Economische Zaken, Pflimlin, verklaard, dat het tempo, waarin de Franse industriële pro ductie stijgt, steeds groter wordt. Het indexcijfer van de industriële productie is gestegen van 154 in het eerste half jaar van 1954 tot 171 in de eerste helft van 1955. een stijging van 11 pet., ter wijl de stijging van 1953 op 1954 slechts 6 pet. bedroeg. Van 1950 tot 1955 is de Franse pro ductie met 40 pet. toegenomen, verge leken met een stijging van slechts 16 pet. in Engeland, 22 pet. in de Verenigde Staten en 25 pet. in België. Overigens was de toeneming minder groot dan in Italië en West-Duitsland, waar zij resp 53 en 77 pet. bedroeg. Het indexcijfer van de koopkracht der loontrekkers is gestegen van 100 op 1 Januari 1952 tot 121,6 op 1 Juli 1955. De koopkracht is sedert 1949 in Frankrijk sneller gestegen dan in andere Europese landen. De stijging bedraagt 29 pet., vergeleken met 23 pet, in West-Duits land, 11 pet. in België en 5 pet. in En geland. 8. „Wij komen in vrede, mannen van Fiatach", roept Eric ogenblikkelijk, terwijl hij met opgestoken hand naar voren stapt. De aanvoerder van de krijgers, die hen omringen, lacht schamper. „Wij hebben geleerd vreemden te wantrouwen; speciaal die in lange boten van over zee komen". „Daar over willen wij juist spreken", zegt Eric, die zijn opwinding bij het horen van deze woorden nauwelijks bedwingen kan. „Weet ge wellicht...." „De vragen stel ik hier", onderbreekt de aanvoerder hem eensklaps snijdend. Driftig treedt hij op het groepje Noren toe. De Bard wordt lijkbleek, als de krijger dreigend naar hem wijst en snauwt: „Die rode baard staat mij niet aan. Reeds eenmaal hebben wij het verraad van een roodharige vreemdeling leren kennen; dit zal niet weer gebeuren. Het komt mij voor, dat die baard te veel van je gezicht verbergt. Wij zullen hem afscheren, om u eens beter te kunnen bekijken!" Met een verontwaardigd gesnuif plaatst Halfra zich beschermend voor de in het nauw gebrachte Bard. „Ik walg van dit grove gedrag", krijt hij. „Waar moet het heen als een Bard zijn baard niet eens meer rustig kan laten staan? Scheer u weg, kinkel, of ik, Halfra, beschermer der uh schone kunsten uh zal u een afstraffing geven". Met een gebaar vol minachting duwt Halfra de krijger achteruit. In het vuur van zijn betoog let de Yarl er niet op, dat de krij ger langzaam de speer in zijn hand verlegt. Maar dit onheilspellend gebaar ?s de Noorman niet ontgaan en op hetzelfde moment, dat de krijger zijn speer heft voor een verraderlijke stoot, springt Eric toe en rukt de arm van de man achteruit, zodat deze de speer met een pijnlijke kreet laat vallen. „Terug, mannen, naar de boot!" schreeuwt Eric. Vóór het troepje echter de heuveltop kan bereiken, hebben de krijgers zich al op hen gestort. In minder dan geen tijd is de strijd ontbrand. In de verwarring van het eerste treffen bemerkt niemand, dat de Bard de aanleiding tot dit gevecht zich haastig tussen de struiken terugtrekt en er met een spottendegrijns van door gaat. Zaterdag is hef voltallige personeel van de münmaatschappü Curacao" in staking gegaan, omdat aan twintig buitenlandse arbeidskrachten der maat schappij ontslag was verleend. Het lag in de bedoeling, deze arbeiders te vervangen door Antillianen. De rege ringsbemiddelaar is ambtshalve in ac tie getreden; de toestand is volkomen rustig. De regering heeft, overeenkom stig de arbeidsgeschillenverordening, een „afkoelingsperiode" van dertig da gen bevolen. De mijnmij. „Curasao" heeft onge veer 550 man in dienst, van wie 48 pet. plaatselijke en 52 pet. niet-plaatselijke merendeels Brits-Westindische werk krachten, welke laatste zich kort gele den hebben verenigd in de „United Mi ners Union of Curasao". Deze bond bezit geen rechtspersoonlijkheid en kan dus niet in rechten optreden. In de laat ste week van Juli richtte een groep van 25 arbeiders der maatschappij, mede namens het overige personeel, een ver zoek aan de landsbemiddelaar, Cecil L. Devalle, om te bemiddelen in een loongeschil. Aanvankelijk verliep het overleg daarover vlot en was een be vredigende regeling in uitzicht. De be sprekingen liepen daarna echter vast, doordat de werknemers overleg eisten met de „United Miners Union". 1 September werd bekend, dat de directie der maatschappij een aantal der niet-Antilliaanse arbeidskrachten Advertentie I IHnAAnti#>,EII,"JDEI<D "ET Weg met onhandige likdoorn ringen en ge- raarltike scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver- schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pönstiuenda benzocalne. Een Hesje NOXACORN Anti septisch Llkdoornmiddel van 11.36 beapaart U veel ellende. (fig) zou ontslaan. Het eerste contingent zou dan in de eerste week van Sep tember afvloeien. Dit schijnt nu ge beurd te zijn, met als gevolg: staking van het gehele personeel. De gang van zaken bij de mijnmij is van belang in verband met de hou ding van een deel der werknemers in de oliebedrijven op Curagao en op Aru ba, waar een deel van het personeel, op instigatie van vakverenigingen uit de olie-industrie in de Verenigde Staten, tracht, de bestaande werknemersraden der oliemaatschappijen te doen vervan gen door vakbonden. Vooral de directie van de LAGO (de Standard Oil) op Aruba heeft zich hiertegen ten scherp ste gekeerd en gedreigd met stopzet ting van aanzienlijke voorgenomen in vesteringen. Ook de directie der CPIM op Curagao (de BPM) heeft tegen het oprichten van een dergelijke vakbond een waarschuwing geuit. Men vreest als gevolg van de activiteit van dergelijke bonden mogelijke verstoring van de arbeidsvrede in de Ned. Antillen en een scherpe reactie van de Venezolaanse overheid. De Indonesische regering overweegt de opheffing van het bureau-Irian, zo heeft PIA vernomen. Het hoofd van het bureau, Silas Papare, heeft dit beves tigd, doch hij kon niet mededelen, wan neer dit voornemen uitgevoerd zou worden. Hij voegde eraan toe, dat het bureau, waaraan zes personen verbon den zijn, zelf reeds aan de vorige re gering had voorgesteld, tot opheffing over te gaan en het bureau te doen ver vangen door een „noodbestuur" voor het gebied West-Irian (Westelijk Nieuw- Guinea). Papare achtte het mogelijk, dat het kabinet-Harahap dit voorstel zou goedkeuren. (Van onze verslaggever) In de gTOte vergaderzaal van de Ka mer van Koophandel voor Botterdam heeft mr. K.P. van der Mandele Za terdag afscheid genomen als voorzit ter van het Afrika Instituut, welke func tie hjj sedert de oprichting, kort na de oorlog, heeft vervuld. In zijn functie van beschermheer van het Afrika Instituut heeft Z.K.H. Prins Bernhard mr. Ph. A.J. Mees officieel als nieuwe voorzit ter geïnstalleerd. Bij die gelegenheid heeft mr. Van der Mandele een terug blik gegeven op de voorbije tien jaar en heeft hij de bijzondere groei van dit instituut geschetst. Ht Afrika Instituut heeft in de tien jaren van zijn bestaan de kennis om trent het boeiende werelddeel ten Zudien van Europa op belangrijke wijze ver meerderd. Het heeft door de uitgifte van een maandblad en door het moge lijk te maken dat velen zich persoon lijk een beeld van Afrika konden vor men er belangrijk toe bijgedragen dat ons land zich steeds meer op dit we relddeel is gaan orienteren. Naast han delsvoorlichting en handelsbemiddeling heeft het instituut de positie van het Nederlandse handelshuis in Afrika aan zienlijk versterkt. Cijfers spreken al tijd een duidelijke taal. Mede door de zorgen van het instituut is de Neder landse export naar Afrika sedert het einde van de oorlog gestegen van 31.7 millioen tot bijna 530 millioen. Z.K.H. Prins Bernhard bracht de moeilijke periode die het Afrika In stituut heeft moeten doormaken in herinnering. Hij prees mr. Van der Mandele om zpn vooruitziende blik dat hij, ondanks alle moeilijkheden zijn werkzaamheden onverdroten heeft voortgezet. Hjj dankte en prees hem om zijn onverflauwde inspan ning. Vervolgens installeerde Z.K.H. In een nieuwe bepaling van de re gering van Indië wordt bekend gemaakt, dat missionarissen, die naar Indië ko men, niet louter geloofsverkondigers mogen zijn, maar eveneens in construc tief sociaal werk geïnteresseerd dienen te zijn. In verband hiermede zal, blij kens een publicatie in het officiële jaar boek van de Indische voorlichtingsdienst aan missionarissen die uitsluitend op het gebied der prediking werken, geen in reisvergunning verleend worden. Slechts zij, die de gewenste bevoegdheden als leraar, arts of sociale werker bezitten, zullen Indië binnen kunnen komen. Indië Twee boten met pelgrims zijn omgeslagen op de rivier de Ganges. Men vreest, dat 26 personen, voor het merendeel vrouwen, zijn verdronken. 26 andere opvarenden zijn gered. de heer Mees door hem de voorzit tershamer te overhandigen. Prins Bernhard zeide daarbij dat het goed voortbouwen is op de basis, die thans is gelegd. Onze banken, handelshui zen en transportondernemingen ont plooien in alle hoeken van Afrika een levendige activiteit. Nederlandse we tenschappelijke werkers vinden er een rijk arbeidsterrein. Mr. Mees wees erop dat het zjjn be doeling is om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het Instituut wil een vraagbaak zijn en een voorlichtend or gaan inzake het werelddeel Afrika. Hij vroeg zich daarbij af of de tijd niet ge komen is om gedachten te wijden aan het probleem van de vestiging van eigen kantoren in Afrika, die ons in staat zullen stellen die voorlichting te geven die bij de ook in Afrika groeiende internationale mededinging, noodzake lijk lijkt voor het handhaven en uitbrei den van onze economische belangen. Gelijktijdig met mr. Van der Mandele, heeft ook de vice voorzitter, de heer Houwert zijn functie neergelegd. Hij is als zodanig opgevolgd door de heer Keu- nig. Uit de cijfers over de eerste drie a vijf maanden van 1955 blijkt, dat de handel tussen Oost- en West-Europa aanzienlijk is toegenomen, zo is be kendgemaakt door de Economische Com missie voor Europa der Verenigde Naties (E.C.E.) De totale invoer van West-Europa uit Oost-Europa was 35 procent groter dan in de overeenkomstige periode van 1954, terwijl de gezamenlijke uitvoer der West-Europese landen naar Oost-Europa een toeneming van 9 proeent te zien gaf. Het totale .handelsvolume nam met 22 procent toe. Bijzonderlijk opmerkelijk acht de E.C.E. de toeneming van de Oost-Euro- pese uitvoer naar West-Europa. De grootste stijging onderging de invoer van Engeland en Turkije uit Oost- Europa, maar ook Oostenrijk, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Zweden be trokken in de eerste maanden van dit jaar aanzienlijk meer dan in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. Indien zich dit jaar geen opzienbaren de gebeurtenissen voordoen, lijdt het volgens de E.C.E. weinig twijfel, dat, gezien de voortdurende verbetering van de houding aan weerszijden, de grond slag wordt gelegd voor een aanzienlijke uitbreiding van de handel tussen Oost en West. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. Tienduizenden Belgische katholieken hebben gisteren te Brussel op de Koekel- berg de plechtige H. Mis bijgewoond, opgedragen door mgr. Himmer, bis schop van Doornik, met pontificale asshtentie van kardinaal Van Roey en in tegenwoordigheid van het hele Bel gische Episcopaat, de pauselijke Nun tius mgr. Forni en talrijke vooraan staande katholieke personaliteiten. De plechtigheid, die het tweedaags natio naal congres van het katholieke onder wijs bekroonde, werd besloten met de toewijding van de Belgische katholieke scholen aan het H. Hart. Het Belgisch Episcopaat heeft de 25ste verjaardag van de afkondiging door Z.H. paus Pius XI van de encycliek „Divini Illius Magistri", handelend over de christe lijke onderwijsprincipes, op een bijzon der luisterrijke wijze willen vieren. Tijdens de plechtigheid werd een speci ale boodschap voorgelezen van de H. Advertentie Ongelukken tijde,u spurt en spel, op*fabrieken, werkplaatsen, straten en pleinen enz. inlichtingen bij Plaatselijke Afdelingen Kath. Nat. Bond v. EHBO of Postbus 601, Rotterdam 72 En wat boft hij met de vondst van een misdadi ger, die niet alleen medewerking kan geven bij de beraamde kidnapperij van Ferouch, maar die boven- dien eigenaar is van een prachtplaats om Ferouch een paar dagen op te bergen: die geruïneerde sleep boot! Ik vermoed, dat Helmstra wel op andere wijze een onderdak voor zijn slachtoffer had kunnen vin den, maar de Bonzer loste dit probleem op een schitterende manier voor hem op." „Wat was het doel van de opsluiting van Fe- rouch?" „Maar, beste jongen, dat is toch zo helder als glas! Er stond een half milioen pond sterling op het spel. Dat was het losgeld, dat geëist werd voor de vrijlating van FerouchEn die invrijheidstelling zou pas plaats vinden, nadat Helmstra er zeker van was, dat aan de opdracht tot uitbetaling van het geld gevolg zou worden gegeven. We gaan verder! Die Bonzer is een goudmijntje gebleken...... Hjj heeft een goede vriend, de Pastoor, die de hand kan leg gen op een onverdacht vervoermiddel, een taxi. En de Pastoor moet Helmstra hebben geleid tot het vin den van de Baron, iemand die met weinig moeite vooy Ferouch kon doorgaan. En dan kan het feest beginnen, want het servies is compleet!" Nadenkend staarde Van Houthem voor zich uit in de, buiten de gouden schijn op zijn paperassen, schemerige kamer. Een grote rookwolk, die hij uit blies, dwarrelde door de lichtkegel onder de lampe- kap en scheen daarbuiten plotseling te worden af gesneden. „Op Vrijdag 10 Juni is het kooitje op de sleepboot gereed om de gouden vogel te ontvangen. Het beestje behoeft er alleen maar te worden ingelokt. Hoe ze Ferouch in zijn cel van kistenhout hebben gekregen. het koeterwaals van de Turk door de telefoon te imi terenNu de opdracht aan de bank gepost is en er aan de poet gewerkt zal worden, moet de Baron een waarschuwing hebben om zich gereed te houüerv Helmstra schrijft de briefkaart van Anna en geelt me aan de Pastoor om op Zondag in Utrecht te postsi Zelf keert hij terug naar Brussel en de Bonzer z t als schildwacht voir het luik van de sleepboot, •s Maandagsmorgens vliegt Helmstra jroeg naar Amsterdam en bVreekt kamer 131 n het Majestic hotel om elf uur. Hij kent de situatie van vroeger en heeft dus de strategische liggmg van 131 en^ drie daarnaast liggende kamers al bekekem ^Mi.^ schien maakt hii een uitstapje naar 227 zit veilig m de kreek om de route te verkennen ben'gehadVrijdagsavonds logeerde Ferouch in tussen de beide vertrekken. Dan geeft ,1 dat Jtinkende muskietenhol.op_de groene sofaV het uiterlijk te geven alsof er 's nachts iemand hee^t eslapen^ er- doet er weinig toe. Ik kan je voor de vuist verschil lende manleren opnoemenEén van de handlan gers, waarschijnlijk de Pastoor, kan in zijn beste kie ren Ferouch hebben opgezocht, met de mededeling, dat in een loods aan de overkant van het IJ een par tijtje belangwekkend oorlogstuig verdekt lag opgesla gen natuurlijk erg hush-hush en dat Feroucn voor een krats eigenaar ervan zou kunnen worden. Laat het aan dat stelletje gare jongens over met een prachtsmoes voor de dag te zijn gekomen, die de op winst beluste Ferouch als was in hun handen heeft gemaakt. Met de taxi van de Pastoor brengen ze hem na donker in de buurt van die loodsen bij de sleepboot, 's Avonds Is het daar uitgestorven Nee, met die kidnapperij zullen ze geen moeite heb- „Toch verwondert het me, dat iemand als Ferouch, die toch waarachtig wel weet wat er in de wereld te koop is, niet begrepen heeft met wat voor mensen hij te doen had. Ik zou me niet gewillig laten mee nemen naar zo'n afgelegen kreek „Neen, jij niet, maar wel een handelaar in illegale spullen, die heus wel begrijpt, dat men hem die niet in een uitstalkast in de Kalverstraat zal kunnen to nen. Hoe afgelegener, hoe verdachter de omgeving, des te geloofwaardiger moet het hem geleken heb benZo, nu hebben we dus Ferouch in de cel on der veilige bewaking van de Bonzer. Nu verschijnt Helmstra ten tonele om de Armeniër duidelijk te ma ken, dat hoe eer het half millioen pond aan hem zal zijn uitbetaald, hoe vlugger Mikailian weer in zijn zindelijke hotelkamer zal kunnen terugkeren. Ik denk, dat ze hem Vrijdagnacht de tijd zullen hebben gegeven om in het donker en in het gezelschap van de muggen en van wat er verder 's nachts in die mestvaalt rondkruipt, te kiezen of te delm. Van dit fiunt af kunnen we het verloop van zaken vrij duide- jjk reconstrueren. Zaterdags verklaart Ferouch zich bereid over de brug te komenHelmstra laat hem ëen briefje schrijven aan de Bank voor Internationale Koophandel en hij post dit zelf op die dag. Op Zon dagmorgen telefoneert hij het Majestic hotel om de post van Ferouch vast te houden. Hjj wil horen of hét personeel verbaasd is over de plotselinge afwe zigheid van Ferouch en heeft een praatje bij de hand om die te verklaren, wanneer iemand verwonderd zou doen. Er zal geen kunst voor nodig zijn geweest volgens keert hij, nu waarschijnlijk Per tJ"p_1";1 zien op Schiphol te vermiiden, naar Brussel terug Kan ie me volgen, Willem?" „Ik volg u op de voet, meneer Van Houthem. „Nu komt de dag, 14 Juni. Helmstra is a 1 vroeg bij de hand en verlaat met ziin bagage om half acht het Hotel Plaza. Hij geeft zijn telegram af aan de Service Vite en komt om twaalf uur in Amsterdam. Nu moet ik je iets vertellen, dat je nog met weet. Je herinnert je, dat die meneer Marsten van de Bank voor Internationale Koophandel nra hier het verhaal is komen doen van die overmaking uit San Francis co naar Londen. Een paar dagen daarna stuurde ik Dijkema naar de Bank om te proberen de enveloppe op te sporen, waarin Mikailians opdracht had geze ten. Het gelukte hem dat couvert te krijgen. Bij die gelegenheid je kent Dijkema! - neusde hii verder nog een beetje rond en ontdekte iets, dat Marsten zegt niet te hebben geweten. Op 14 Juni om kwart over twaalf werd de bank ongebeid door iemand, die zich Ferouch noemde en in correct Frans infor meerde, of Harper's in San Francisco de betaalbaar stelling van het bedrag in Londen al had geadvi seerd. Men antwoordde, dat het telegram uit Ame rika 's morgens was ontvangen en dat de zaak in orde was. Het telefoongesprek moet door Helmstra ziin gevoerd, mogelijk in een van de publieke cellen op het station, nadat zjjn trein was binnengereden. (Wordt vervolgd) Vader, waarin de encycliek een veili ge gids genoemd werd, die in moeilijke uren de katholieke ouders en opvoe ders kan helpen de jeugd te vormen in overeenstemming met de eisen van het geloof. Aan de moeilijke uren, die de Belgi sche katholieken doormaken tengevolge van de door de regering ontketende schoolstrijd, werden de deelnemers aan het nationaal congres verleden Zater dag herinnerd op de academische zit ting in het Paleis voor Schone Kun sten, waar o.a. het woord werd ge voerd door kardinaal Van Roey en door staatsminister Van Cauwelaert. De kardinaal hield zich in zijn toe spraak bezig met de rol van de kerk in de opvoeding. Aan de hand van de encycliek wees hij elk onderwjjs- monopolie van de staat van de hand, waarbij de ouders onder openlijke of gecamoufleerde dwang worden ge plaatst hun kinderen naar staats scholen te zenden tegen hun chris telijk geweten in, en zonder dat reke ning wordt gehouden met hun recht matige voorkeur. Staatsminister Van Cauwelaert be lichtte de rol van de staat in.0fre ro] voeding, die een zuiver suPp'feuze sa- is met het doel een harI££engen tus- menwerking tot stand te sen gezin, staat en Ker n pijnlijk, aldus de Het is bijzonder P. moeten vast heer Van Cau^e ^menwerking verbro- stellen W J®de wet-CoIlard, die te- ^ecnhtWdrodordbet dBelgische Episcopal lis onrechtvaardig en onaanvaardbaar werd bestempeld. Deze wet strookt niet met de beginselen van het natuur. recht, die de zending van de staat in zake onderwas omschreven en tevens de gewetensvreheid van de ouders waarborgen. Be J16?'- Van Cauwelaert verzeker- de, dat dê RatholiGkgj^ ondpr dp hopde X h®tu^^scop'«t het katholiek onder- ^enblfk zOTd7ei"hedigen en aldus het schoolvredl 1SP?edigen waar0P de steld Belgie zou worden her- Het Indonesische leger heeft de staat van beleg afgekondigd in de Minahassa op Celebes, omdat opstandelingen lt- kol. Worang en een groep soldaten tus sen Menado en Kambi uit een hinder laag hadden overvallen in de loop van de vorige week. De staat van beleg werd afgekondigd door kol. Warrouw, de bevelhebber van het leger in het Oosten van Indonesië. Radio-Makassar stelde de bevolking ervan in kennis. Lt.-kol. Worang, aldus de bekendma king, werd bij het gevecht gewond. De opstandelingen zouden behoren tot een bende die onder leiding staat van een zekere No Korompis. Diens organisatie zou zich „verdedigers van het recht" noemen. Tot de vorige week was het in d® Minahassa twee jaar lang volkomen rustig. Het 24e regeiment infanterie, de eenheid waarvan overste Worang de bevelhebber is, heeft van kol. War rouw opdracht gekregen de schuldigen op te sporen en te straffen, aldus ra dio. Makassar. Kol. Warrouw, die in de Minahassa geboren is. drong bij de bevolking aan op kalmte. (U.P.) Het Indonesische kabinet is voorne mens een onderzoek in te stellen naaf de achtergrond van het personeelsbe leid van de regering Ali Sastroamia- jojo, aldus verneemt het Indonesische persbureau P.I.A. Tijdens de regerings periode van het vorige kabinet zijn tal rijke ambtenaren, die lid waren van een der oppositiepartijen, uit hun functies ontheven. Indien en voor zover mocht blijken, dat deze mutaties op politieke gronden zijn geschied, zal de regering de betrokkenen integraal in hun plaats herstellen. Verder onderzoekt het kabinet de mo gelijkheden van verbetering der organi satie van de ministeries. Toen het kabi- net-Wilopo aan het bewind was, rap porteerde een commissie onder leiding van mr. A. K. Pringgodigdo hierover aan het kabinet. De regering Ali Sas- troamidjojo heeft hieraan weinig aai' dacht besteed maar de huidige regering heeft het rapport geheel bestudeerd. De verbeteringen zullen ook betrekking hebben op de werkwijze van ambtena ren en het te laat binnenkomen en het te vroeg naar huis kaan- J®™1 Douglas Mac Arthur, opperbevelhebber van geallieerde strijdkrachten in het ge^ie.„ van de Stille Oceaan, heeft gisteren i» een onderhoud met de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Sjigemitsoe, onthuld, dat hij had weten te voor komen, dat men keizer Hirohito na ae tweede wereldoorlog als oorlogsmisda diger terecht had laten staan, zoals „andere landen dan de Verenigde Sta ten" hadden geëist. Hij, Mac Arthur, was tegen een dergelijk proces gekant geweest, omdat dit tot nieuwe moei lijkheden had geleid voor de bezettings troepen, waardoor men deze met een millioen had moeten versterken. Volgens Mac Arthur zou Hirohito waarschijnlijk tot de strop zijn veroor deeld, wanneer het tot een proces was gekomen. De keizer had alle verant woordelijkheid voor het optreden van de Japanse politici en officieren ge" durende de oorlog aanvaard en hij was bereid geweest af te treden om ziJa lot te ondergaan. (A.F.P-' De 29-jarige Rotterdamse goochelaar Fred Kaps is er voor de tweede maal in successie in geslaagd de grote prijs van een internationaal goochelcongres, waaraan de titel „wereldkampioen" is verbonden, te behalen. Nadat hij drie jaar geleden op het congres in Spanje deze onderscheiding verkreeg, slaagde hij er nu in Amsterdam in zijn 80 te genstanders opnieuw te overtreffen. De Rotterdammer ging met een groot aantal bekers naar huis, want hij kreeg diverse extra prijzen, maar behaalde bovendien de eerste prijs in de afdeling cartomagie. De voorzitter van de jury, de heer H. Vermeijden, noemde het optreden van Kaps: ..e®n demonstratie, zo feilloos en op zulk een niveau, dat men van perfectie kan spreken. Het was voor velen van ons een les". De Nederlanders waren op dit con gres, dat eenmaal in de drie jaar wordt gehouden, zeer succesvol, want ook de eerste prijzen in de afdeling „algemeen" en „manipulatie" werden door Nederlan ders gewonnen, resp. Ad de Lunes (ui' Zwolle) en „Marconick" (Nick Stol*' uit Den Haag), beiden amateurs. De resultaten in de diverse afdelin* gen zijn: Algemene goochelkunst: 1. A® de Lunes (Nederland); 2. Ritani (Duits* land); 3. Stefani en Co. (Ned.), Manip®' latie: 1. Marconick (Nederland); Jacques Courcelles (België); 3. JacI" Fox (België). Cartomagie: 1. Fred KfP'. (Nederland); 2. Jacques Courcell® (België); 3. Eddy Taytelbaum (Neder* land). De prijs voor de origineelste voor stelling werd gewonnen door mr. Jaf£ (Nederland), die voor de beste assis tente door mevrouw Horst (Duitsland), die voor de meest kornis®0 voorstelling door de Zweed El Wido. Tenslotte kregen ook de oudste eI\ jongste deelnemers een prijs. De ouo® was de 78-jarige Schotse kruidenier Ramsay, de jongsten waren de N®® gtt lander Arno Buisman en de Engeisn Malcolm Brennand, beide 14 jaar ,g^3 Het volgende congres wordt m in Wenen gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2