„E 55" met veel vertoon gesloten Drie mïllioemte bezoeker op de sluitingsavond feestelijk gehuldigd Organisatoren tevreden over het bereikte succes MAROKKAANSE LEIDERS brengen bezoek, aan verbannen sultan Sidi Ben Yoessef Rechtvaardigheid in de salariëring moet wijken voor regerings beleid Nog harde strijd verwacht Opinie-onderzoek over de commerciële televisie Huurprijzen herbouwpanden Nederlandse import uit Italië Van der Neut in vrijheid gesteld Twee Nederlanders verongelukt Het onderhoud van zijn huishouding kost 9 millioen francs per jaar CONGRES VAN DE A.R.K.A. 75 procent van hen die programma s van E 55 zagen is er voor Beschikking van ministerie Noors schip muur vast in Poolijs benoemingen bij de MAANDAG 5 SEPTEMBER 1955 PAGINA Paratyphus te Limbricht Toestand patiënten redelijk wel Katholieke bond' van Leesbibliotheekhouders Pater H. de Haan superior »St. Ignatius" Tegen boom in Antwerpen Eén diode te Nijmegen bij botsing telgen mast DODELIJK ONGE VAL IN HEEMSKERK Nijmeegse motorrijder verongelukt Blind oog weer normaal na aanrijding Extra-treinen naar Utrecht tijdens Naiaar.s'heurs KRUISHEREN Ambonezen in Nederland Moluks verzoek aan Djakarta Ned. Nw.-Guinea Lucht vaart Maatschappij HENR I E E R ENIS OVERLEDEN Geen onmiddellijk gevaar vom' 36 opvarenden 1500 arbeiders Metaalbewerkers, bouwvak arbeiders, mijnwerkers en chauffeurs ARBEIDER WORDT BEROEPSMUSICUS INBREKER TIEN DAGEN IN HOOIBERG 51. een eigenaardig mengelmoes van vreugde en heimwee om het voorbij u'n van zoveel geslaagd energievertoon is er Zaterdagavond een eind ge- ■tomen aan de manifestatie E 55. Het was een eind zoals dat slechts in •mtterdam kan worden toebereid: op zichzelf alweer een manifestatie, die m zeven uur begon met symbolisch vlaggenstrijken en veel muziek van e beste Rotterdamse corpsen, en die tot diep in de nacht heeft voortge duurd. Nog ver na twaalf uur waren er zoveel stadgenoten in het verlichte Park> waar „Unifesti" van geen ophouden wist, dat het leek alsof er een Rationale feestdag werd gevierd. Eigenlijk was dat ook zo. Het is een zó sfislaagde tentoonstelling geworden, dat men alle reden had om dit te vieren. ^°g de laatste avond heeft men ook de driemillioenste bezoeker gehuldigd. *l®t bleek een Rotterdamse te zijn, mevrouw Van den Berg-Slingerland, die °Udanks haar 73 jaren voor de derde maal de tentoonstelling kwam "boeken. De beide eerste bezoeken had me vrouw de vermoeienissen doorstaan, °m het leerzame deel in zich op te hemen. Ditmaal kwam zjj na de offi ciële sluiting van de eigenlijke mani festatie om aan het vreugdefeest deel te nemen. Vergezeld van haar echtgenoot van 76 jaar, orgelmaker van beroep, zijn beiden door organi sator Jac. Kleiboer, in het bijzijn van burgemeester en mevrouw Van Wal- aum in het bezit gesteld van een tele visietoestel met toebehoren. Het was na het eind van Augustus, Jh dus van de meeste vacanties, al heel wat stiller geworden op de E 55, *°dat men zich de laatste dag al begon af te vragen, of de driemillioenste wel gehaald zou worden. Ook Zaterdag was een vrij kalme dag geweest, bij de offi ciële sluiting was de grens van drie hiiiiioen dan ook nog niet bereikt. Het avondfeest heeft er echter wel voor ge zorgd, dat men daar nog een flink eind overheen is gekomen. De organisatoren hebben dan ook van hun tevredenheid Wijk gegeven. Wij hebben nog een kort "hderhoud gehad met de heer Kleiboer. ••Wanneer u het nu nog eens van vo zen af aan zou kunnen doen, zou het oan anders gaan," was een van onze vlagen. Het antwoord luidde: „Er zou nog "heer human side in de tentoonstelling verwerkt worden. Een groot succes zijn h® arbeidende groepen geweest. Het fchijnt dat die werkende vaklui de vele ingewikkelde beroepsbezigheden nog •,6t duidelijkst overbrengen. Daar zou dan ook nog wel graagwat meer van Hben laten zien..." Ook de route zou wat duidelijker kunnen worden aan- ^®leven. j. Op onze vraag wat voor de heer ij^iboer de prettigste herinnering is ge- a®.est van de honderd afgelopen dagen, b» oordde jjjj na enig nadenken: „Het 2°ek van Hare Majesteit de Koningin, na haar aanwezigheid bij de offi- Je'e opening nog eens terug is geko men en vijf en een half uur te voet, ••op gemakkelijke schoenen", zoals zij °hs heeft toevertrouwd, alles af heeft ?eWandeld. Dit if een 20 goed voor beeld voor de anderen geweest, dat de fÜh van het bezoek daarna duidelijk in Opnieuw is één van de zeven ont vluchte oorlogsmisdadigers van Breda «oor de Bondsrepubliek vrijgelaten. Deze keer liet de rechtbank van Celle be gevangenisdeuren openen voor W. van ber Neut, die daar gevangen werd gehouden in afwachting op een beslis- feig van de rechtbank over de moge- Mieid van een uitwijzing van de mis- Wdiger. De rechtbank liet hem vrij, ?°ewel zfj tot dusverre geen uitspraak "leeft gedaan. Aangenomen kan echter Worden, dat ook Van der Neut op ya_n Hitler's verordening tot be scherming van SS-lieden als Duits staats burger zal woeden erkend. Van dei- Neut heeft zich als meubelmaker in Cslar in het Harzgebied gevestigd. (Van onze Limburgse redactie) De toestand van de 28 inwoners van Dmbricht, die reeds enkele dagen ziek tengevolge van het eten van ver giftigde spijzen, is thans redelijk wel. Het merendeel van hen,' ongeveer twin- ï'g. zijn ter verpleging opgenomen in hKt ziekenhuis te Sittard. Vermoed w°rdt, dat zij spoedig uit het ziekenhuis °b.tslagen kunnen worden. Wat het onderzoek naar de oorzaak ^ati de vergiftiging betreft is nog niets *b®t zekerheid te zeggen. Onderzocht ^ordt nog, of de vergiftiging veroor- *aakt is door het gebruik van ongekook- ,e melk in de koffie öf van vergiftigde 4m. Intussen is wel definitief komen ast te staan, dat de aard van de ziekte tacathyphus is. Utrecht is opgericht de Neder- tK Se Katholieke Bond van Leesbiblio- $C,6khouders, welke organisatie aange- st.cn is bij de Ned. Kath. Midden- f^bsbond. tei^st het bevorderen van de chris- en beroepsbeoefening bij de leden be]ga<?t behartigen van de stoffelijke hef )gen beeft de organisatie ten doel Pocjt'1svorderen van een rechtmatige blirlt'e van de particuliere winkelbi- j-j beken in katholieke kring, hoof®,, voorzitter van het voorlopig Van bbestuur is de heer A. de Visser liik _~iv?rbingen te Waalwijk, geeste- dr. a ASeur be zeereerw. heer prof. Ariëns te Dijnselburg. C, Kolfschoten'^?r<Te pater Provinciaal van het refrJu v, J' heeft tot superior Sp&ube k L) ?U1S "St' ^natius" te Haan =i benoemd' pater H. de Draaff Ifio0^ van Pater Fr- be die m Juli is overleden. opwaartse richting is gegaan." Als tweede evenement waaraan de heer Kleiboer groot plezier heeft beleefd, noemde hij het bezoek van een groot gezelschap blinden. Een van de groe pen, waarin zij waren ingedeeld, had hij zelf rondgeleid en hij vond het ont roerend te zien hoe de blinden op de tast genieten van veel, dat wij voor hen onbereikbaar achten. 800.000 porties verpakte melk verkocht Behalve de organisatoren waren ook de standhouders over he" algemeen te vreden. Om eeii idee te geven van de successen die nmn op zo'n tentoonstel ling op publiciteitsgebied kan boeken: in de stand van General Motors heb ben 400.000 mensen naar de voordrach ten geluisterd die daar met illustratie ve films werden gegeven. De afdeling verpakte melk Heeft dagen gekend, waarop men 30.000 porties melk ver kocht, terwijl het totaal tot 800.000 was toegenomen. Zeer tevreden was ook de Koninklijke Marine, die in de eerste ze ven weken al honderdduizend bezoekers noteerde. Na wederom vijf weken was het totaal tot 200.000 gestegen en drie weken later noteerde men de 300.000. Er waren ook enkele standhouders, die minder enthousiaste geluiden lieten ho ren. Zo deelden de vier Antilliaanse stu denten, die in de stand van de Ned. Antillen hadden gewerkt, ons mede, dat zij veel negatiefs te rapporteren had den Het grootste deel van het publiek bleek nog steeds van mening te zijn. dat Suriname en Curagao één land vormen. De ligging van hun stand vrijwel aan het eind van de tentoon stelling was bovendien ongunstig ge weest. Maar zelfs zij zagen een indirekt voordeel: met het verworven materiaal over de gebrekkige kennis over hun land zullen zij de Nederlandse regering voorlichten wat er aan gedaan moet worden om daar verbetering in te brengen. Zatermiddag is op de verkeersweg te St. Antonius-Brecht nabij Antwerpen een auto, bestuurd door de heer Po lak uit Eindhoven tegen een boom ge reden. De bestuurder en zijn 7-jarig dochtertje Lydia waren op slag dood. Mevr. Polak liep verscheidene breu ken op en is naar de gemeentelijke kliniek te Antwerpen overgebracht. Het 13 jaar oude zoontje Willem kreeg slechts een hoofdwonde en is opgeno men ter verpleging in het St. Elisa- bethgasthuis te Antwerpen. Naar het onderzoek uitwees, zou de heer Polak, door een beroerte getrof fen, dood achter het stuur zijn ineen gezakt. Op de Beekse Straatweg nabij de Jeugdherberg onder de gemeente Ub- bergenbeek bij Nijmegen is de bestuur der van een auto uit Kleef vermoede lijk de macht over het stuur kwijt ge raakt en met onverminderde vaart te gen een ijzeren mast van de tramlei ding gereden. De man, Rolf Dreesen uit Kleef, was onmiddellijk dood. Twee andere Klevenaren werden zwaar ge wond overgebracht naar het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen. Zaterdagavond rond half negen 'S de 31-jarige H. A. J. Pijnenburg uit Nij.- megen, toen hij met de motor op de Rijksstraatweg onder Heemskerk reed, dodelijk verongelukt. De 28-jarige duo- passagiere J. Angevaren, eveneens uit Nijmegen, moest met een nekfractuur in zorgwekkende toestand in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. De Nijmeegse motorrijder reed achter tv.-ee auto's in de richting Beverwijk. Toen hij deze wilde passeren, merkte hii een tegenligger niet op, met het ge volg dat hij met behoorlijke vaart daar tegen botste Hij werd bovenop een der passerende auto's geworpen en was op slag dood. De duo-passagiere bleef zwaar gewond op de weg liggen. (Van onze correspondetn.) Dank zij de scnok van een botsing bij een verkeersongeval in Isselborg, in Duitsland kan de heer van Teefelen uit Aalten -net zijn rechteroog, dat vroe ger blind was, weer normaal zien. Een paar weken geleden botsten vier ir.wbners uit Aalten tijdens een uitstap je naar Duitsland met hun auto bij een verkeersongeval tegen een boom. De heer Van Teefelen liep daarbij een ernstige hersenscnudding op. Tijdens de Najaarsbeurs, die van 6 tot 15 September in Utrecht wordt ge houden, zullen de Nederlandse Spoor wegen op de lijnen Arr-sterd." ra-Utrecht, Zuolle-Utrecht. Roosendaal-Den Bosch Utrecht en Den Haag-Rotterdam-Utrecht, extra treinen laten rijden op voor stand houders en bezoekers geschikte uren. 'Minister ir. C. staf heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan de vliegbasis Laarbruck in West-Duitsland, bij welke gelegenheid hij barakken en woningen van personeel van de Koninklijke Luchtmacht met een bezoek vereerde. De minister kon het blijkbaar best vinden met het dochtertje van kapitein Van der Spek, dat hij hier op de arm houdt. Neerlands grootste energie-manifestatie, de E 55 te Rotterdam, is gisteren officieel gesloten. 24 ambachtslieden, gekleed m werkpak, haalden de twaalf muggen op het Elfprovinciënplein omlaag. I weehonderd in het wit geklede vieisjes bevonden zich in de nabijheid van de twaalf vlaggemasten, om de nieuwe vlaggen omhoog te steken om aan te duiden, dat, al is de E 55 beëin digd, het opbouwwerk van Nederland voortgang vindt. De stichting Televisie 55, die de uit zendingen van de commerciële tele visie op de manifestatie van de Ne derlandse Energie, de E 55, heeft verzorgd, is Zaterdagavond, gelijk tijdig met de grote tentoonstelling feestelijk ter ziele gegaan. Voor de sponsors, de medewerkenden, de ar- tisten en de pers is een plezierige afscheidsvoorstelling gegeven, die be halve vrolijkheid, ook enige feitelijk heden aan het licht heeft gebracht. Die avond heeft het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie, het NIPO, cijfers bekendgemaakt die het resultaat zijn van een onderzoek, dat buiten medeweten van de stich ting TV 55 is ingesteld. De Commerciële Televisie van de E 55 is namelijk niet alleen op de ten toonstelling te zien geweest. Vele Rot terdamse televisiebezitters konden de programma's hiervan ook thuis op hun toestellen ontvangen, waarvan gretig gebruik is gemaakt. Het NIPO heeft ongeveer een kwart van alle TV-bezit- ters in de Maasstad ondervraagd en is daardoor tot de conclusie gekomen dat televisiereclame door een grote meer derheid wordt gewaardeerd. Van alle ondervraagde mensen bleek 66 procent gunstig over de program ma's van de TV 55 te oordelen. Van alle thuiskijkers bleek 73 procent van me ning te zijn dat reclametelevisie in ons land moet worden Ingevoerd. 6 procent was neutraal, 7 procent was er mordi cus tegen en 14 procent had er geen mening over. Van de Rotterdamse TV-bezitters die de uitzendingen van de E 55 niet thuis konden ontvangen had ongeveer 40 pro cent geen oordeel over dë vraag of er al dan niet commerciële televisie moet komen. 43 procent was er voor, 8 pro cent bleef neutraal en 9 procent was er absoluut tegen. Uit al deze cijfers meent het NIPO te kunnen concluderen dat het aantal voorstanders van re clame in de televisie belangrijk toe neemt en dat tengevolge van het E 55 experiment het aantal mensen zonder oordeel sterk daalt. (Van onze speciale verslaggever) Een Belgische secretaris-generaal ver dient 34,6% meer dan zijn Nederlandse collega. Een hoofdcommies bij onze Zui derburen ontvangt 25.6% meer, een schrijver A 30,8%, een steno-typiste 68%, een hoogleraar 36,6% en een leraar 49,3%. In deze percentages is een prijs verschil (kosten van levensonderhoud) tussen België en Nederland van 30% verdisconteerd om de salarissen in bei de landen' vergelijkbaar te maken. Dit ""■«Mr'- hedenmorgen mr. G. A. A M. Boot in de rede, waarmee hij het A.R..K.A.-congres te Nijmegen opende. Hij ging na, hoe het momen teel gesteld is met de materiële positie van de ambtenaren en stelde België daarbij als voorbeeld van wat mogelijk is, daarbij aantekenend, dat de I economische integratie tussen beide lan- i den geen al te grote discrepantie ver draagt, het psychologisch ongewenst lijkt, dat ambtenaren, die zo nauw met elkaar in contact staan, zo'n groot ver schil in beloning moeten constateren, de economische en sociale structuur van beide landen geen grote verscheidenheid vertoont, zodat de Belgische normen ook in Nederland kunnen worden gereali seerd, en men rustig mag aannemen, dat de Nederlandse ambtenaar qua deskun digheid en plichtsbetrachting niet onder doet voor zijn Belgische collega. Mr. Boot moest zonder meer erken nen. dat de rechtvaardigheid in de sa lariëring nog niet bewerkt was. „We hebben onze eisen duidelijk geformu leerd ten overstaan van een ieder, die daarmede op de hoogte behoort te zijn. Doch velen, die verantwoordelijkheid dragen, blijven ziende blind en horen de doof, omdat zij zich in deze zaken te weinig als werkgevers demonstre ren, met als gevolg, dat de rechtvaar digheid moet wijken voor het altijd weer ten tonele gevoerde beleid. Als of er sprake kan zijn van juist beleid indien dit niet in dienst staat van de rechtvaardigheid." Bovendien meende de voorzitter, dat dit beleid ook op zichzelf beschouwd een wanbeleid zal blijken te zijn. indien de overheid nalaat het bekwaamste personeel door aantrekkelijke arbeids- voorwaarden aan zich te binden, op straffe van anders gedoemd te zijn' tot I in lengte van dagen het met weinig en minder bekwaam personeel te moe ten stellen. De trek naar het particu liere bedrijfsleven is verhoudingsge wijze al te groot. Eerst moet echter het resultaat afge wacht worden van het onderzoek door de loondeskundigencommissie. Spreker wenste haar veel sterkte, maar ook veel spoed toe. „Reeds te veel essentiële vraagstukken worden aan langdurig commissoriaal ondei-zoe:. op cehangen Wij kunnen thans waarlijk geen maan den meer wachten" Het verwonderde mr. Boot, dat de voorzitter van deze commissie de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars is, een van de regering afhankelijke functionaris, die feitelijk over de juistheid van het rege lingsbeleid, waaraan zijn beleid onder geschikt moet zijn, voor het onderhavi ge deel moet rapporteren. Mocht het resultaat van de arbeid dei commissie geen genoegdoening bren gen, dan „zuilen wij daaraan met alle gepaste middelen het hoofd dienen te bieden", aldus de voorzitter. „Wij ver wachten nog een harde strijd van fun damenteel karakter, mede omdat onze wensen uiteraa verder gaan dan toet sing van de salarissen van het over heidspersoneel aan die van het particu liere bedrijfsleven". Twee jaar geleden had spr. de minis ter van Binnenlandse Zaken warme lof mogen toezwaaien voor zijn initiatief tot salarisverbetering. Nu wilde hij prof. Beel toeroepen: Niet schieten is altijd mis. „Ondanks de door Uwe Excellentie ondervonden heftige tegenstand heeft de practijk bewezen, dat gij ruim drie jaar geleden maar al te raak geschoten hebt. Schiet U a.u.b. weer eens raak, niet alleen in het belang van de over heidsdienaren, maar juist ook in het be lang van de overheid en van het ge hele Nederlandse volk, dat er niet bij gebaat is, dat op den duur vrijwel al leen de „maatschappelijk kneusjes" de meest essentiële gemeenschapsbelangen moeten behartigen". Ledental stijgt De Hoogwaardigste heer mgr. dr. W. van Hees, Magister Generaal der Kruisheren, heeft de volgende E.E. heren benoemd: P, Bakker naar het klooster Mater Dolorosa te Zoeterwoude; M. van Berkel, F. Buil en J van Gils naar het klooster St. Helena te Amersfoort; C. Raateland naar het klooster te Rotterdam: drs. Ph. Salman tot rector van het College van het H. Kruis te Uden; A. van Santvoorl naar de missie der Kruis heren op Java; G. Vos naar het klooster St Ursula in Wuppertal-Elberfeld (D.); de eerw. heer J. N ij man werd benoemd tot secretaris van Hoogwaardig Heer te St. Agatha. Met vreugde deelde de voorzitter me de, dat de in het najaar 1954 begonnen ledenwerfactie reeds 1800 nieuwe leden opgeleverd heeft. Het ideaal óm bij het veertig-jarig bestaan in 1957 een leden tal van 20.000 te hebben, schijnt inder daad voor verwezenlijking vatbaar. Belangrijker nog dan de materiële zorgen zijn de zorgen van geestelijke aard. aldus mr. Boot, die er op wees, dat in overleg met een aantal geestelijk adviseurs thans de „weg naar geestelijk herstel" wordt uitgezet: beroepskerste- ning, menselijke verhoudingen op chris telijke grondslag, persoonlijkheidsvor ming, retraites, enz. Vervolgens waarschuwde spr. tegen het gevaar, dat de bestuurders moe ten worden beschouwd als een soort ondernemers, die om met prof. dr. F. J. H. v. d. Ven te spreken hun organisatie creëren en geenszins zelf het creatuur van de organisatie zijn, terwijl de massa der leden niets an ders is dan de volgens vastgestelde contributienormen aangeslagenen, die de financiering van een machtig en bureaucratisch apparaat moeten mo gelijk maken. Met betrekking tot de samenwerking met de Katholieke Bond van Overheids personeel merkte mr. Boot op, dat de ze te kwalificeren is als een permanen- t. samenwerking in incidentele geval len. waarin het eigen beleid van elke organisatie praevaleert. Dit geldt ook voor de samenwerking met de Ned. Chr Bond van Overheidspersoneel. „Dreigend onrecht" Drie Marokkaanse nationalisten zijn gisteren per vliegtuig uit Parijs naar Madagascar vertrokken, waar zij een onderhoud zullen hebben met de ver bannen sultan, Sidi Mohammed ben Yoessef. Het zijn Belmehdi Bekkai, de vroegere pasja van Sefroe, Fathmi ben Slimane, de vroegere pasja van Fez, en Moelay Hassan el Alaoui, een zwager van de ex-sultan. Ben Slimane zal waarschijnlijk premier worden van de representatieve Marokkaanse regering, waarvan nu reeds enkele weken sprake is. Si Bekkai wordt veelvuldig genoemd als lid van de troonrand, die het gezag zal overnemen van sultan Moelay ben Arafa, zodza deze zal zijn afgetreden. De nieuwe resident-generaal van Ma rokko, generaal Pierre Boyer de La- tour, probeert zich te verzekeren^ van de medewerking van de 108-jarige groot-vizier, El Mokri, om de sultan er toe te brengen uit eigen beweging af stand te doen van de troon. United Press maakt melding van geruchten, dat, mocht de sultan niet wensen heen te gaan, hij uiterlijk op 12 September door een conferentie van Mohamme daanse schriftgeleerden zal worden af gezet. Het vertrek van de Marokkaanse leiders naar Madagascar wordt te Pa rijs gezien als een teken, dat de stand punten van de Franse regering en de nationalisten elkaar eerder genaderd zijn dan aanvankelijk was verwacht. Binnen enkele dagen zal waarschijnlijk nog een tweede delegatie naar Mada gascar gaan en wel namens de beide nationalistische partijen, de Istiqlal en de Democratische Onafhankelijkheids- party. De afgezette sultan verblijft inmid dels op Madagascar in het Thermes- hotel, dat is gelegen op een heuvel bij de badplaats Antsirabe. Hij klaagt iede re dag over de koude, maar toch heeft hij het niet zo slecht. Met zijn vrouwen, zijn twee zoons, zijn drie dochters en een klein gevolg bewoont hij de gehele linkervleugel van het hotel. De rechter vleugel is ge.ieel bezet door de politie- troepen, die hem bewaken. De Franse militairen, die aanvankelijk op wacht stonden in de tuin, zijn op verzoek van de ex-sultan teruggetrokken. Moham med ben Yoessef, die er in Marokko een kleine vijftig auto's op na hield, had naar Madagascar zeven stuks mogen meenemen. Daarvan zijn er nu nog vijf over. Zijn luxueuze Buick is, kort na zijn aankomst, tegen een rode jasmijn boom gereden en geheel vernield. Zijn Studebaker is gestolen en nu heeft hij nog een jeep en vier Franse wagens. 's Avonds gaan Ben Yoessef en zijn gezinsleden dikwijls naar de plaatselij ke bioscoop, waar gewoonlijk zeer oude WildWest- en Tarzanfilms draaien. Op Sprekend over de pensioenregeling nam de voorzitter in het bijzonder steJ ling tegen de aanpassingswet Pensioen wet 1922-Algemene Ouderdomsverzeke- ring, die hij een dreigend onrecht noem de. Mogen bij een eventuele aanpassing de eenmaal verkregen rechten worden aangetast? Deze rechten nader uitwer kend, wees spr. op het gekapitaliseerde bedrag, dat ambtenaar en overheid door het betalen van premie gedurende een aantal jaren in het pensioenfonds heb ben ingebracht en dat hij als bezit van de ambtenaar beschouwde. Iedere aan tasting hiervan is vervreemding van eigendom. „Wij achten het zeer gewenst om in deze tijd, waarin men steeds meer ge neigd is om de socialisering van het eigendom onder het mom van solidari teit ingang te doen vinden, op dit stuk principieel stelling te blijven nemen te gen althans gedeeltelijke confiscatie van de onvervreemdbare pensioenaanspra ken", aldus mr. Boot, die er op ver trouwde, dat al degenen, die de strijd hebben aangebonden tegen de cumula tiebepalingen in de Pensioenwet, nu met evenveel kracht hun stem tegen deze onrechtvaardigheid zullen laten horen. Drie verenigingen van Molukkers hebben een gezamenlijk verzoek aan de Indonesische regering gezonden „om de terugkeer van Ambonezen uit Neder land op beleidvolle wijze voort te zet ten". Het zijn de vereniging van Isla- mietische jongeren uit de Molukken, de Persatuan Pemuda Islam Maluku, de vereniging van eilanden der Molukken, de Persatuan Pulau Maluku Selatan, en de bond van Molukse jongeren te Bogor, de Ikatan Pemuda Maluku Bogor. Zij voeren aan, dat de aanwezigheid van duizenaen Indonesiërs in Nederland de positie der RMS zal versterken en afbreuk zal doen aan het Indonesische prestige in het buitenland. Zij betogen dat de Nederlanders gelegenheid zullen hebben te zijner tijd onder zachte dwang deze Indonesiërs te gebruiken voor Nederlandse belangen op Weste lijk Nieuw-Guinea. (PIA) Met het doel het uitoefenen van het luchtvaartbedrijf in Nederlands Nieuw- Guinea en vandaar naar omliggende ge bieden is opgericht de Nederlands Nieuw Guinea-Luchtvaart Maatschap pij N.V. te 's-Gravenhage. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt 1.250.000 verdeeld in 125 aandelen elk groot 10.000. Hiervan zijn geplaatst en in contanten volgestort vijf en twintig aan delen. In het maatschappelijk kapitaal wordt deelgenomen door de Kon. Lucht vaartmaatschappij N.V. voor 24 aan delen en door de KLM; Verkoop- en Gronddiensten Maatschappij N.V voor één aandeel. Eerstgenoemde maatschap pij voert de directie. In het ziekenhuis Bronovo is op 68-ja- rige leeftijd overleden de toneelspeler Henri Eerens (pseudoniem), die de laat ste zeven jaren verbonden is geweest aan de Haagse Comedie, directie Steen bergen en Laseur. Henri Eerens heeft in Dortmund ge studeerd aan de Bühner Hochschule en kwam daarna naar Nederland. Hü was achtereenvolgens verbonden aan ver schillende toneelgezelschappen, onder andere dat van Eduard Verkade, waar hij ook in Shakespeare-rollen optrad. Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting deelt mee, dat ten aanzien van de huurverhoging voor her bouwpanden het volgende geldt: De tot deze categorie behorende wo ningen en bedrijfspanden worden in twee groepen onderscheiden. Tot de eerste groep behoien de panden, waar voor vóór het in werking treden van de wet op de materiële oorlogsschaden (24 Februari 1950) boven de Rijksbijdrage een financiële tegemoetkoming in de bouwkosten is toegekend. De huren van deze woningen worden met 5 pet. ver hoogd; die van bedrijfspanden kun nen bij overeenkomst worden ver hoogd tot een huurprijs, welke de huur prijs. geldend op 31 Augustus 1955, ten hoogste 5 pet. te boven gaat. Als in de huurprijs op 31 Augustus 1955 een verhoging is begrepen wegens minder sobeVe bouw, wegens het aan brengen van bijzondere voorzieningen of wegens inrichting als duplexwoning, mag het percental van de huurverho ging niet van die verhoging worden be rekend. Aldus is t.paald door de minis ter van Wederopbouw en Volkshuisves ting bij besluit van 6 Augustus 1955. Tot de tweede groep behoren de pan den, waarvoor na het in werking treden van de wet op de materiële oorlogs schaden boven Je Rijksbijdrage een fi nanciële tegemoetkoming in de bouw kosten is toegekend. De huren van deze panden kunnen na aftrek van eventuele verhogingen wegens bijzondere voorzie ningen op schriftelijke aanvraag van een eigenaar, indien zij lager zijn dan die van een vergelijkbaar vooroorlogs onroerend goed, door de minister op grond van het besluit Bijzondere Huur prijzen 1954 worden verhoogd. Aan een dergeiyke eventuele verhoging zal, mits vóór 1 October 195E aangevraagd, in de regel terugwerkende kracht tot 1 Sep tember 1955 worden verleend. Een aanvrage tot nadere huurvast- stelling moet rechtstreeks aan het mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting worden gericht. Voor pan den in Rotterdam gelegen, dient de aanvrage echter bij het A.F.O. te wor den ingezonden. de Vrijdagen gaat de ex-sultan een handjevol Mohammedanen voor in ge bed in de moskee van Antsirabe, die door een gift van vele duizenden gul dens van hemzelf, is vergroot. Ben Yoessef's zoons Hassan en Abdallah zwemmen, drinken limonade op café terrassen en spelen volleybal met Fran se militairen. Evenmin als hun vader drinken zij sterke drank. Ook de doch ters van de verbannen «uitan gaan wel zwemmen, al blijven «tl gewoonlijk meer i huis. Aan geld heeft Ben Yoes sef geen gebrek. Hjj heeft nog een groot inkomen uit zijn bezittingen in Marokko, o.a. van zijn paleis in Rabat dat door de Fransen aan zijn opvolger sultan Sidi Mohammed ben Moelay Arafa is verhuurd. De huurpenningen worden trouw door de Franse staat aan Ben Yoessef afgedragen. Maar de ex- sultan geeft ook veel uit: minstens 9 millioen francs per jaar alleen voor het onderhoud van zón huishouding. Ben Yoessef heeft zich in privé-ge- sprekken afkeurend uitgelaten over de agitators die bij hun geweldsactie in Marokko met zijn portret zwaaiden om de gemoederen extra op te zwepen. Een officiële functionaris citeerde de volgende zinsneden uit een gesprek met Ben Yoessef: „Ik heb daarmee niets te maken en ik keur scherp het optreden af van diegenen die bij de ongeregeld heden met mijn portret hebben ge zwaaid". Hii vervolgde: „Het doden van vrouwen en kinderen is een mis daad en zoiets kan slechts tot grotere verbittering leiden." (U.P.) Het 486 ton metende Noorse schip Jo- peter, dat thuishoort in Aalesund, zit volgens berichten die de Amerikaanse luchtmacht heeft opgevangen klemvast In het Poolijs voor de Oostkust van Groenland. Onmiddellijk gevaar voor de 19 passagiers en de 17 bemannings leden aan boord is er volgens opgevan gen radiomededelingen niet. De Jopeter zit in het ijs vast ten Noor den van de poolcirkel. Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht die gestation- neerd zijq op de luchtbasis Thule in het Noorden van Groenland vliegen op ge zette tijden boven het schip. Reddings pogingen zijn in verband met de vrij ongunstige weersgesteldheid nog niet ondernomen, aldus de luchtmacht. Tussen de Jopeter en het open water ligt 15 kilometer ruw pakijs. Eergis- termiddag was volgens de luchtmacht nog alles wel aan boord. De kapitein seinde toen. dat het schip vlak bij een klein eiland vast zit en dat alle personen die zich aan boord bevinden dat eiland gemakkellijk over het ijs zouden kun nen bereiken indien het schip mocht dreigen te bezwijken onder de dr"k van het ijs. (U.P.) Nederland heeft Italië gevraagd om 1500 geschoolde metaalbewerkers, bouw vakarbeiders, mijnwerkers en chauffeurs, deelden regeringskringen in Rome mede! Een Nederlandse ambtenaar zal aldaar omstreeks het einde van de maand aankomen om deze kwestie te bespreken met de ministeries van Buitenlandse Zaken en Landbouw en met de directies van arbeidsbeurzen in verschillende delen van het land. Nederland heeft onder meer 150 mijn werkers gevraagd. De gevraagde arbeids krachten moeten tussen 25 en 40 jaar oud 2ijn en bij voorkeur ongehuwd zijn, hoe wel gehuwden eventueel ook een kans hebben. Nederland is bereid de reis van de arbeiders te betalen en stelt een premie bij aankomst in Nederland van 50 gul den per arbeider in het vooruitzicht. De Italianen die in Nederland gaan werken zullen profiteren van dezelfde sociale voorzieningen, die gelden voor Nederlandse arbeiders en tussen 16.000 en 24.000 lire per maand naar huis mogen sturen. (Van onze correspondent) De 54-jarige H. Toonk, bankwerker by de AKU, heeft als zodanig zijn ontslag genomen nadat hij er dertien jaar in dienst was geweest. Met ingang van het nieuwe concertseizoen is hy name lijk benoemd tot bassist bij het Overijsels Philharmonisch Orkest. Daarmee is zyn hartewens in vervulling gegaan. Deze radicale verandering van beroep is hem overigens niet in de schoot ge worpen. Hy heeft er hard voor moeten werken. Er waren meer ernstige can- didaten, die zelfs reeds orkestpraktyk hadden. De heer Toonk had slechts ge speeld in het orkestje van de AKU- fabriek in de Kleefse Waard. In En schede heeft hy moeten proefspelen en by die gelegenheid heeft men hem te vens over zyn muziekkennis aan do tand gevoeld. De heer Toonk speelt be halve bas ook vi ol. Een surveillerend agent van politie te Maastricht heeft op een nachtelijke pa- trouilletocht een man in een hooiberg b:j Heughem ontdekt, die bij nader on derzoek op het politiebureau een inbre- kerb leek te zijn, die reeds door de po litie van Rotterdam, Heerlen en Sittard gezocht werd wegens diefstallen van geld en ook te Maastricht al drie maal inbraken had gepleegd. Hij verbleef reeds tien dagen in de hooiberg. Het ge- stolene bewaarde hij in een tweetal koffers, eveneens in de hooiberg opge borgen. De inbreker, de 25-jarige mon teur H. J. K. uit Rotterdam, is van daag aan de officier van justitie voor geleid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5