Nederlandse ruiter équipe des Nations met glans Dankzij Wiel Hendrickx met Bijou en Baron van Lynden met Fraai besluit van groots hippisch festijn Onverwachte nederlaag Wim van der Sluis van Hongaarse dames zwemmen 4 x 100 meter in 4.57,8 VVGA wint eerste wedstrijd om het honkbal kampioenschap WRIGLEY OPWINDING BIJ CONCOURS Hendrickx derde in Grote Prijs Motorcross in overhemd Drie jeugdrekords flink verbeterd Dukel herstelt zich Fütterer verbetert record 200 meter Drie Nederlandse overwinningen OVVO met 3-1 geklopt Draper Europees kampioen motor cross Titel vijfkamp voor Dini Hobers MAANDAG 5 SEPTEMBER 1955 PAGINA 7 KAuW heerlijk - verfrissend zuivert uw adem goed voor de tanden Noord-Hollands damkampioenschap Record 200 meter hordien De Krooni en Kamerbeek winnen in Antwerpen Nederlands wereldrecord verbeterd TAK TWEEDE IN STOCKHOLM Puck van Duyne terug Spanjaarden zwemmen Straat van Gibraltar over De Geuzen clubkam pioen kano Dolfijn en HZC naar eerste klasse waterpolo (Van onze speciale verslaggever) 1 De spanning was bijna tastbaar geworden. De duizenden toeschouwers in het geheel uitverkochte „hippodrome" in het Kralingsebos in Kotterdam hielden him adem in. Zij durfden niet spreken, Iaat staan juichen en onder- drukten hun gevoelens van nationale trots slechts met uiterste inspanning. Want nog nooit tevoren waren Nederlanders in een zo scherp duel gewik- f keld met de paladijnen van de paardensport als thans, tijdens de laatste dag van het hippische festijn, het Concours Hippique International Officiel, dat de tweede helft van de voorbije week op het terrein van de Rotterdamse manege is gehouden. Die spanning kon zich tenslotte na een adembenemende strijd tussen ruiters uit Engeland en Nederland ontladen in een groot en i oprecht enthousiasme, omdat voor het eerst in de jarenoude historie van het Rotterdamse concours, een Nederlands equipe de landentrofee in de wacht sjeepte. Dit was het resultaat van een prachtige strjjd, en een van j de fraaise overwinningen die ooit in een zo sterk bezet veld behaald is. Na jaren op het tweede plan gestaan te hebben, heeft Nederland zich thans I opnieuw een naam in de paardensport verworven, die er zijn mag en waar over een ieder zich oprecht mag verheugen. Vjjf landen, Spanje, Engeland, Wiel Hendrickx, die met Bijou de Duitsland haddent hun beste ruiterss naar Rotterdam „Prix de Vainqueur", de prijs voor de arsevaaraiga en al deze corypheeen van de paardensport hebben het onderspit 'beste prestaties op het concours hippi- moeten delven tegen een Nederlandse ploeg, die uitzonderlijk goed reed ?P dieren die in een bijzondere conditie verkeerden. Dit vaderlandse succes is bewerkstelligd door twee mannen en twee dieren, die alle internationale officials versteld hebben doen staan: Baron J. van Lynden met „Master" en Wiel Hendrickx met „Bijou", de laatste vooral. „Bijou" heeft zich ont wikkeld tot een zeker rondgaand dier, een trouwe en oprechte springer van hoge klasse. Het paard is thans op zijn hoogtepunt en behoort tot de besten in het internationale veld. Met zijn bereider, de Grathemse hereboer Wiel Hendrickx, heeft het de beste prestaties van het ganse concours geleverd, waardoor Prins Bernhard in zijn functie van beschermheer van het concours dit team aan het slot van het feest de prix du vainqueur uit kon reiken; een welverdiende beloning voor Wiel Hendrickx, die ondanks enkele zeer hoge aanbiedingen o.a. van Spaanse zijde zijn brave springer „Bijou" trouw blijft, zoals het dier hem. land noteerde Barnes achter hem vier strafpunten, waardoor .eide équipes gelijk stonden. Als derde Engelse no teerde Susan Whitehead ook al vier strafpunten. De Nederlander Koster maakte er acht, waardoor ons land in de minderheid raakte. quewon. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllH lllllllllllllll Ruim 8000 toeschouwers, bij wie Prins Bernhard, de prinsessen Beatrix en Irene en prinses Armgard, hebben op de vierde dag van het internationaal concours hippique te Rotterdam het internationale springnummer om de Grote Prijs van de stad Rotterdam bij gewoond. Voor de barrage, die over 7 hin dernissen ging met een maximum hoogte van 1.55 meter, klasseerde zich als enige amazone in dit selecte ge zelschap de Britse Susan White head met twee paarden: „Scorchin" en „Eforgiot". Onder al de anderen, allemaal ruiters van naam en faam, bevond zich slechts één Nederlander, Wiel Hendrickx met zijn prachtige 10-iarise vos ruin „Bijou Het paard had een voortreffelijk parcours ge reden, met ruime sprongen de hinder nissen nemend. De Spanjaard Goyoaga behaalde zijn eerste overwinning, door het barrage- parcours foutloos af te leggen in de snelste tijd: 37.8 sec. Zijn landgenoot Ordovas reed met „Cesar" eveneens alle hindernissen g°ed, doch zijn tijd lag 2 sec. hoger (39.8 sec.) Als derde ein digde Hendrickx, na met „Bijou", die uitstekend in vorm was, wederom op bij zonder fraaie w'Jze alle hindernissen genomen te hebben, m 40 sec. Spectaculair was het laatste nummer, het equipe-springnummer om de Prijs van de Runvaart. Het was een geheel nieuw nummer. Elke equipe bestond uit t-.vee ruiters. Het parcours telde 14 hin dernissen. Iedere ruiter moest zeven hindernissen voor zijn rekening nemen. Aangezien het een jachtnummer was werden fouten in tijd omgezet. Het ge heel bood een zeer aantrekkelijk schouwspel. Winnaar werd de Britse equipe bestaande uit Susan Whitehead met „Eforgiot" en majoor Gibbon met „Blue Lady". Zij reden foutloos in de snelste tijd: 38.6 sec. Alleen een fout van de Britse crack luitenant-kolonel Llewellyn en een fout loos pacorus van Wiel Hendrickx kon den de erepalm in Nederlandse handen brengen. En dit gebeurde prompt. Lle wellyn maakte zijn fout en „Bijou" gleed in volmaakte stijl over de hindernis sen. Tijdens deze titanenstrijd hield het publiek de adem in, bang dat het min ste gerucht de dappere dieren zou ver schrikken. Wiel Hendrickx reed zeer scherp, teneinde indien hij een fout mocht maken tijdwinst te behalen en zodoende de beslissing toch nog ten gunste van ons land te doen uitvallen. Maar dat was niet nodig. Op zeldzame wijze stelde hij de fraaiste zege in dit sterke veld voor Nederland veilig. Tijdens de atletiekwedstrijd tussen de jongensteams van West-Duitsland, Ne derland en België, welke door Duits land met 156 punten tegen Nederland 91 punten en België 75 punten is gewon nen, hebben de Nederlandse junioren drie Nederlandse rekords verbeterd en twee rekords geëvenaard. Op de 3000 meter bracht J. Schoone het Nederlandse rekord naar beneden door deze afstand in 8.51.8 af te leg gen. Hiermede knabbelde hij 3 volle se conden van het oude record, dat met 8.54.8 sedert 20 Juli 1952 op naam van Keesom stond, af. Ook het Nederlands rekord polsstokhoogspringen sneuvelde. Met niet minder dan 34 centimeter verbeterde Praagh het op Van der Eykel staande record (3.36 meter). Praagh sprong 3.70 meter. Westphal, Otten, Wapstra en Veenendaal verbeterden het Nederlands rekord 4 x 100 meter esta fette, dat met 44.3 sec. op naam van de nationale ploeg stond, met 0.8 sec. De 100 meter werd door Veenendaal ge wonnen in 10,9 sec., hetgeen een evena ring van het Nederlandse rekord, dat op naam van Griek en Holst staat, be tekende. Voorts leverde Nummerdoor een fraaie prestatie door met een sprong van 1.85, 2 millimeter onder het Neder lands rekord (1.852) van Visser te blij ven. (Van onze dammedewerker) Opmerkelijk was het falen van de favorieten bij de voortzetting van het tournooi om de Noord-Hollandse dam titel. Het begon al met de onverwachte nederlaag van de hoofdstedelijke kam pioen, Wim van der Sluis, tegen de Weesper crack, Beeke. Voortdurend had laatstgenoemde het mindere spel gehad, zodat zijn partner zoeken bleef naar winstmogelijkheden. H(j zag eensklaps een duidelijke kans. juist toen deze faal de in het afspel. En Beeke was er de man niet naar om zich in het overge bleven eindspel te vergalopperen. De nederlaag van deze titelfavoriet zou niet de enige verrassing zijn. Want ook van Heerde stak dit weekend niet in zijn bekende en gedegen vorm. Te gen de Gezellig Samenzijn-speler An- sems had hij de bekende doorstoot- variant naar ruit 15 ingeleid met het Het Internationale Concours Hippique van dit jaar is een hoogtij van de Nederlandse paardensport geworden. De organisatie bleek voorbeeldig. De parcoursen waren vakkundig en intelli gent op het terrein van de Rotterdam se manege uitgezet en van Woensdag 31 Augustus af hebben de Nederlandse ruiters de ene overwinning na de an dere in de wacht gesleept. Dit kan slechts deze koninklijke sport ten goede komen. Terwijl de monstertentoonstel ling de E 55 Zaterdag de laatste be zoekers uitgeleide deed, startte het feest in het Kralingse Bos eerst goed. Het manegeterrein was verlucht met een soort dessa, een verzameling stro hutten, waartussen een strijkje zich had genesteld en men wijn kon drinken of bier met grove worst. Kledingmagazij nen verkochten er de laatste „ontdek kingen" op het gebied'van rijkleding en modehuizen lieten er mannequins met dure toiletten en bontjassen rond-' slenteren. Op de parkeerterreinen rond om stonden luxueuze sportwagens rij aan rij en de lieden die over de feeste lijke enclave in het Kralingse Bos zwier ven, spreidden niet direct een gemis aan aardse goederen ten toon. De paardensport is en blijft een aangele genheid voor de „happy few", al moet gezegd dat deze groep, zoals in Rot terdam is gebleken, een ieder graag mee laat genieten van de geneugten van zijn edele hobby. De resultaten van de Nederlanders in de voorbije dagen hadden een grote toeloop van publiek tijdens het wek einde veroorzaakt. Alle tribunes rond het grote tournooiveld waren geheel uitverkocht, en 20als reeds gezegd: de duizenden toeschouwers waren niet voor f -en' ziJ hebben een uitzon derlijk fraaie strijd kunnen zien. Drie van de vier Nederlandse ruiters, die beslag hebben gelegd op de over winning in de landenpnjs. De Duitse sprinter Heinz Fütterer, medewereldrecordhouder op de 100 me ter, heeft in Keulen zijn eigen Europe se record op de 200 meter verbeterd. H'j liep de afstand iai 20.6 en bleef daarmee 0.2 sec. beneden de tijd die hij vorig laar in Japan heeft gemaakt. lVToi ^e^®tdrecord is 20,2, gemaakt door meter t Het Europese record 200 in Kent n is tijdens de wedstrijden dent Re.r^seëSa,iseerd- De Duitse stu- de tüH Teines liep de afstand in 23,5, het reen™iannee de Rus Lituov ln 1952 ord op 2y„ naam heeft gebracht. Ha5nnaia van landen zijn voorts inter nen 7 «l* ™itrijden gehouden. In We nen zegevierden de Belgen, Reiff en Bij internationale atletiekwedstrij den te Antwerpen heeft Harry de Kroon de 800 meter gewonnen in 1 min. 56 sec. voor de Duitser Emme rich, die 1.56.8 noteerde. Kamerbeek won het speerwerpen met 57,25 meter, terwijl hij op de 110 meter horden met 15 sec. de tweede plaats bezette. Een tweede plaats veroverde ook onze landgenoot Roovers op de 1500 meter met 4 min. 2,2 sec. Theys legden beslag op de eerste twee plaatsen op de 5000 m. De tijden wa ren 14.41.8 en 14.42.8. In het Olympisch Stadion van Helsinki streden athleten uit Rusland, Finland en China. Op één na alle nummers eindigden in een Rus sische overwinning. Alleen het speer werpen bracht een Fin de winst. Onopvallend onder de duizenden bevonden zich Z.K.H. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de Spanjaarden in de grote landenwed- strijd met de eer zouden gaan strijken. Zij hadden de beste papieren, want in hun gelederen noteerde men namen als Goyoaga, de ex-wereldkampioen, Ordovas, Garcia Gruz en Martin, allen ruiters van wereldnaam. Deze groot meesters hebben evenwel teleurgesteld en Spr.nje moest met een derde plaats genoegen nemen. In feite ging de strijd tussen Engeland en Nederland. Na de eerste manche Zondagmiddag stonden Nederland, Engeland en Span je met vier strafpunten ieder, te drin gen op de eerste plaats. Frankrijk had zijn kansen toen reeds verspeeld. On danks het feit dat Lefrant en De Fom- belle foutloze parcoursen reden, werden de andere ruiters van dez. équipe zodanig door pech achtervolgd, dat Frankrijk met de laatste plaats emoe- gen moest nemen. De Duitsers deden het niet veel beter. Met hun ietwat hortende stijl wisten zij zich niet beter dan op de voorlaatste plaats te klasse ren. De Ierse ploeg wist hun net de baas te blijven en kon daardoor op de vierde plaats beslag leggen. In de tweede manche ging het dus om de eerste drie plaatsen. Spanje s makelde zichzelf voor de overwin ning uit door enkele zeer ongelukki ge sprongen, waarbij de „sloot" van vier. meter de rijders danig parten speelde. Om tijd te winnen zetten de Spaanse ruiters hun dieren tot grote spoed aan, waardoor de paar den te vroeg in de sprong werden gezet en net de „wal" niet konden halen. Engeland en de voortreffelijke Nederlandse ploeg bleven over. Wat in Rotterdam nog nooit was vertoond, gebeurde Zondag. Beide équipes ein- d'gden gelijk, waardoor barrage moest volgen om de winnaar aan te wijzen. De hindernissen werden op maximale hoogte (1,70 meter) gebracht en de spanning onder de duizenden aanwezi gen steeg ten top. De Britten hadden blijk gegeven ovr zeer goede sprin gers te beschikken, die een zeer reeel- matig parcours konden lopen. Niet snel, maar zeker. Dit in- tegenstelling tot twee van de vier Nederlanders, Arts en Koster, wier dieren nerveus gewor den waren en moe. „Tatjana", bereden door Arts, had bovendien na een fout loos parcours in de eerste manche last van zijn achterbeen, waardoor het brave dier onmogelijk de hoge hindernissen foutloos kon nemen. Maar baron Van Lynden opende op „Master" zonder fouten. Voor Enge- XJit vele landen zijn de deelnemers naar Norg gekomen, om te dingen naar de grote prijs van Nederland in de motorcross 1955. Op de foto de Engelsman John V. Smith (E 10), met naast hem de Belg Gaston Smet (B 3) en een onbekende, tijdens de wedstrijd van de eerste serie. Tijdens internationale zwemwedstrij den te Boedapest, waarbij een Neder lands team uitkwam, heeft de Hongaar se damesploeg het wereldrecord 4 x 100 meter estafette wisselslag verbeterd en gebracht op 4 min. 57.8 sec. Het record stond sedert 17 Juli j.l. op naam van Nederland met 5 min. 0.1 sec. De Hongaarse ploeg bestond uit Eva Pajor (rugslag).Ripszina Szekely (vlin derslag) Eva Szekely (schoolslag) en Katalin Szoke (vrije slag). De tijd van Eva Pajor bedroeg 1 min. 13,6 sec. (niéuw Hongaars record), Ripszina Szekely had 1.15.9 nodig, Eva Szekely 1.21.9 en Katalin Szoke 1.06.4. Het re cord werd verbeterd in een 50 meter bad, het wereldrecord, dat Nederland op 17 Juli 1955 te Parijs maakte, kwam in een 25 meter bad tot stand. De Nederlandse ploeg kwam bij dit nummer op de tweede plaats met 5 min, 4.5 sec. De tussentijden van de Neder landse zwemsters waren: Joke de Korte (RDZ, Rotterdam) rugslag: 1.14.9, Atie Voorbij (Robben, Hilversum) vlinder slag: 1.16.2, Rika Bruins (GZTC, Gro ningen) schoolslag: 1.26.3, Hetty Bal- kenende (ZAR, Amsterdam) vry'e slag: 1.07,1. Ondanks het voortreffelijk zwemmen van de Hongaarse meisjes zagen Joke (Van onze honkbalmedewerker) De eerste strijd om het kampioenschap van Nederland is er één geworden van de eerste orde en het talrijke publiek heeft kunnen genieten van een span nende strijd, die pas in de laatste paar innings zijn beslag kreeg. Hanni Urba- nus en zijn rivaal Nico Brands hebben elkaar niet veel toegegeven, en het was opvallend dat de punten zijn gescoord door veldfouten, maar als deze niet waren gemaakt, had VVGA toch de overwinning behaald, want deze club was het die een zuivere run scoorde. De OVVO-slagploeg heeft het werper Brand wel gemakkelijk gemaakt en sloeg te veel op wjjd ballen. Brand was tactisch genoeg om daarvan te profiteren. Be wust gooide hij naast de plaat in de wetenschap dat de OVVO-ers, slaggraag als zij waren, wel zouden slaan. Dat wettigt dan ook volkomen de overwin ning der VVGA-ers, want juist zij deden aan slag het tegenovergestelde en dwon gen Urbanus de bal over de plaat te gooien. Dat Nederlands beste werper toch nog vijftien spelers op 3 slag heeft uitgeschakeld bewees toch wel weer zijn klasse. In de derde innings dachten wij dat OVVO zou gaan scoren toen Meyer op het tweede honk was beland en De Lugt de bal over het midveld insloeg. Doch midvelder Broersma, die de bal oppikte, gooide deze feilloos op de thuisplaat, waar achtervanger Nijhuys de aanstor mende Meyer maar voor het uittikken had. In de zesde innings nam OVVO de leiding toen De Lugt op het derde honk was gekomen en derde honkman Jansen de tik van Hanni Urbanus niet goed verwerkte en De Lugt kon scoren. De vreugde in het OWO-kamp was maar van korte duur, want twee innings later legde VVGA de basis voor de overwin ning. Wel kreeg Nijhuys 3 slag, maar Pronk kwam op de honken door een honkslag. De prachtige twee-honkslag van Nicolaas bracht Prónk over de thuisplaat. Even was Urbanus uit het lood geslagen en juits op dat moment, toen hij zijn velders zo hard nodig had, lieten zij hem in de steek, met het ge volg dat er nog twee VVGA-ers over de thuisplaat kwamen. Een fel spelend VVGA liet zich die buitenkans niet meer ontnemen en OWO had van dit seizoen de eerste nederlaag te pakken, maar kan zich a.s. Zaterdag weer herstellen. De resultaten waren voor OWO: 15 x 3 slag, 1 x wijd en 4 honkslagen tegen en voor VVGA: 11 x 3 slag, 1 x wijd en 3 honkslagen tegen. De Belg Rik van Steenbergen heeft het internationale criterium van Bazel gewon nen, een wedstrijd over 65 ronden of 104 kilometer. de Korte, Hetty Balkenende en Atie Voorbij kans om resp. op de 100 meter rugslag, de 400 meter vrije slag en de 100 meter vlinderslag eerste te worden. De tijd van Joke de Korte was 1 min. 15 sec. Eva Pajor eindigde als tweede in 1.15.5. De eerste 50 meter lagen Joke de Korte en Eva Pajor gelijk. Na het eerste keerpunt nam de Nederlandse een geringe voorsprong, die zij niet meer afstond. Hetty Balkenende deed over de 400 meter vrije slag 5 min. 5.4 sec., de beste tijd ooit in een 50 meter bad gemaakt. Voor de eerste honderd méter had zij 1.08.6 nodig, voor de tweede 1.18.7, voor de derde 1.30.4 en voor de laatste hon derd meter 1.17.7. Ook Mary Kok, die tweede werd in 5.06.3, en de Hongaarse Valerie Gyenge, die met 5.06.5 als derde aantikte, bleven beneden de tijd die gold als beste wereldprestatie in een 50 meter bad, namelijk 5 min. 8.6 sec., welke tijd Valerie Gyenge in 1953 liet noteren. Atie Voorbij was met haar 1 min. 14.2 sec. meer dan een seconde sneller dan Ripszina Szekely (Hong.) (1.15.4) Mary Kok, die 1.15.7 noteerde, klasseer de zich derde. Op de 100 meter vrije slag voor dames verbeterde de Hongaarse Valerie Gyen ge het Hongaarse record door 1 min. 5.4 sec. te zwemmen 0.8 sec. boven het wereldrecord van Willy den Ouden en zij noteerde eveneens de beste tijd op dit nummer ooit in een 50 meter bad gemaakt. Haar landgenote Katalin Szoke werd tweede in 1.05.8. Joke de Korte en Hetty Balkenende lieten 1.06.6' voor zich afdrukken, waarmee zij hun beste persoonlijke prestaties verbeter den met resp. 1.4 sec. en 0.5 sec. Joke eindigde als derde en Hetty als vierde. Op de 200 meter schoolslag zegevierde Eva Szekely in 2 min. 52.4 sec., hetgeen eveneens de beste tijd is, ooit in een 50 meter bad gemaakt. Tot nu toe was de beste tijd 2.52.9 (Eva Gerard—Novak in 1952). De Hongaarse Karpati tikte m 3.03.4 aan en werd tweede. Onze land genote Rika Bruins, had er 3.03.7 voor nodig, hetgeen haar op de derde plaats bracht. Zaterdag en Zondag heeft een kleine ploeg zwemsters uit Amsterdam deel genomen aan internationale wedstrij den in Leipzig. De voornaamste resul taten van beide dagen zijn: 100 meter vlinderslag dames: 1. Jutte Langenau (Oost-Dtsld) 1 min. 20.1 sec.; 200 meter schoolslag dames: 1. Eve ten Eisen (Oost-Dtsld) 2 min. 57.9 sec.; 100 meter vrije slag dames: 1. Hanna Kunast (Oost-Dtsld) 1 min. 11.3 sec.; 2. Ciska van Steenis (ZAR, Ned.) 1.12.1; 3. Ans Prins (HDZ, Ned.) 1.12.9; 100 meter rugslag dames: 1. Liesbeth Olejnik (Po len) 1 min. 18.4 sec.; 2. Ria de Vries (HDZ, Ned.) 1.20.3; 3. Willie Werker (HDZ, Ned.) 1.20.5; 4. Ans Prins (HDZ, Ned.) 1.21.3. 400 meter vrije slag dames: 1. Anik Tietz (Oost-Dtsld) 5 min. 44.0 sec.; 2. Christys (Polen) 5.48.2; 3. Ans Prins (HDZ, Ned.) 5.49.7. 4 maal 100 meter estafette dames: 1. Motor Berlijn 4.55.2; 2. HDZ, Amsterdam, 5.03.4. Onder ideale weersomstandigheden is te Sas van Gent een 2 km zwemwed strijd gehouden waaraan 56 dames en 95 heren deelnam_n. De uitslag luidde: Dames: 1. Lenie de Nijs (Robben, Hilversum) 30.6,6; 2. Jans Koster (Gooi, Bussum) 30.26,0 3. Judith de Nijs (Rob ben, Hilversum) 31.13,4. Heren: 1. Vis- scher ('t Gooi, Bussum) 31.18,2; 2. Schlingemann (HZPC, Den Haag) 32.05,0 3. De Lombaert (Gentse zwem vereniging) 33.11,0. De Moskouse voetbalclub Dynamo heeft Zondag te Milaan de Italiaanse kampioens club F. C. Milan met 41 verslagen. Prachtig zomerweer heeft Zondagmid dag de internationale motorwedstrijden op het vernieuwde circuit van Norg be gunstigd. De Engelsman G. J. Draper voegde met zijn zesde plaats in de fi nale juist dat ene puntje aan zijn totaal van 22 toe, dat hem de Europese titel bezorgde. Tot veler verrassing wort de Nederlander Rietman uit Doetinchem de eerste manche. De Belgische kampioen Baeten op Matchless leverde in de twee de manche een enerverende succesvolle strijd met de Zweed Nilsson. De finale werd een buitengewoon spannende aangelegenheid. De Zweed Lundin, die van start af de kop had ge nomen, werd weliswaar geen moment bedreigd door Rietman, maar titelcan- didaten Leloup en Draper lagen ln de achterhoede. Later rukte Draper echter op naar de zesde plaats (1 pnt) met de reesd verslagen Leloup achter zcih. Ach ter Lundin, Rietman en Nilsson ging Baeten door de finish. oogmerk de stelilng klassiek af te slui ten. Zijn tegenstander liet hem echter niet tot voltooiing van dit plan komen en vlocht verschillende slagzetten in het spel. De vrij argeloos spelende van Heerde was zo vriendelijk in een daar van te tippelen, zodat de winstpunten onverwacht naar Ansems gingen. Het geen niet inhield, dat ze daardoor on verdiend verkregen waren. Trouwens, in zijn partij tegen zijn clubgenoot den Doop had van Heerde al een doorslagje gehad. Na een interessante middenspel fase bereikten de spelers de navolgen de stelling: Zwart (van Heerde) 10 schijven op 8, 9, 12, 13, 16, 17, 18, 25, 30 en 35. Wit (den Doop) 10 schijven op 23, 27, 29, 33, 34, 38, 39, 41, 44 en 48. Wit aan zet over zag hier de simpele winst, die mogelijk is door 4136 te spelen. Zwart zou dan gedwongen zijn geweest om 1721 te spelen, waarna 4843 en 38x27 de over winning aan de witspeler zou hebben gebracht. Maar den Doop speelde in de aangegeven stand 4842 en liet zijn partner daardoor glippen, die handig profiteerde en de puntendeling wist af te dwingen. Tegen zijn clubgenoot Stahl- berg had den Doop de beide punten ech ter snel te pakken. De onstuimig aan vallende Stahlberg bezette ruit 22 op een moment, dat den Doop nog een tempo tot zijn beschikking had. Daar door moest hij concessies doen door een slechte ruit, die direct zijn stelling deed instorten. Door krachtig spel won den Doop daarna verdiend. Daarmede was Stahlberg definitief uitgeschakeld voor de titel. Door uitmuntende overwinningen op van Berk en de Castricumse kampioen van der Himst herstelde Dukel zich volkomen. Hij maakte een sprong op de ranglijst door deze vier zeer kost bare punten. En niet het minst door de slechte re sultaten van de hiervoren bedoelde titelgegadigden. Zo kon het gebeuren, dat veteraan Aebe de Jong zich, wel licht voor het eerst in zijn lange dam mersloopbaan, aan de kop van de rang lijst kon nestelen. Zijn zege op van der Himst was beslist verdiend en weinig had het gescheeld of ook Otto van Dijk was door hem verslagen. Maar deze Blankenaarman had de gevaren tijdig in de gaten en greep de eerste de beste remiserit. De Haarlemmer van Berk startte in zijn vijfde partij pas met een punteninzameling, die Willemse nood gedwongen moest toestaan. De gedetailleerde resultaten van de vierde en vijfde ronde van het tournooi om de Noord-Hollandse damtitel waren tenslotte als volgt: A. den DoopP. van Heerde 11, J. H. AnsemsW. F. van der Sluis 11, W. H. BeekeO. van Dijk 1—1, Aebe de JongC. van der Himst 20, B. DukelH. van Berk 20, H. C. Willemse—T. Postma 1—1, H. van BerkH. C. Willemse 11, C. van der HimstB. Dukel 02, O. van Dijk Aebe de Jong 11, W. F. van der Sluis W. H. Beeke 02. P. van Heerde J. H. Ansems 02, M. R. C. Stahlberg A. den Doop 02. Hierdoor werd de volgorde van de deelnemers nu: W. H. Beeke (Amster dam) en Aebe de Jong (Haarlem) 8 punten uit 5 partijen, J. H. Ansems (Amsterdam) 6 punten uit 4 partijen, A. den Doop (Amsterdam) en B. Dukel (IJmuiden) 6 punten uit 5 partijen, W. F. van der Sluis (Amsterdam) 5 punten uit 5 partijen, H. C. Willemse (Heem stede) 4 punten uit 4 partijen, O. van Dijk (Amsterdam) en P. van Heerde (Amsterdam) 4 punten uit 5 partijen, T. Postma (IJmuiden) 3 punten uit 4 partijen, C. van der Himst (Castricum) 3 punten uit 5 partijen, M. R. C. Stahl berg (Amsterdam) 2 punten uit 4 par tijen en H. van Berk (Haarlem) 1 punt uit 5 partijen. Te Stockholm zijn internationale autoraces gehouden, waaraan onze landgenoot W. J. J. Tak heeft deel genomen. In de race voor sportwagens boven de 2000 cc werd hij met een Ferrari Monza tweede achter de Zweed Bomier, die met een Alfa Romeo van het type „vliegende scho tel" reed. In de race voor sport wagens tot 2000 cc kwam Tak niet uit, omdat hij met zijn 300 SI. Mer cedes tijdens de training een ongeluk had gekregen. Advertentie een gezonde gewoonte Dini Hobers van DOL heeft tijdens de tweedaagse wedstrijd op „Te Werve" in Rijswijk het Nederlands kampioen schap vijfkamp behaald. Zij had met een totaal van 4058 punten een geringe voorsprong op de Eindhovense Corry van den Bosch, die het tot 3902 pun ten heeft gebracht. Corry van den Bosch bleef bij het kogelstoten slechts 5)4 c.m. onder het Nederlands record. Bij de poging van Vlug en Lenig om het Nederlands record op de 4 x 100 meter te verbeteren kreeg de derde man, Smildiger, kramp. Het nummer werd door AV'23 in 3 min. 26,2 sec. gewonnen. Bij het verspringen moest Henk Visser wederom verstek laten gaan, zodat Griek (6,73 m) de eerste plaats bezette. Bij de dames liet Imke Vaal (5,63 m) Fanny Blankers-Koen, met 5,27 op de vierde plaats, ver ach ter zich. Puck van Duyne, pas hersteld van een ziekte, vierde haar terugkeer met twee overwinningen, de 100 m in 12.2 sec. de 200 m in 25,4 sec. Spannend was de finale 100 m heren, waar Theo Saat (10,9 sec.) felle strijd moest leve ren met Tempelaar (11 sec.). Laatstge noemde zegevierde op de 200 meter met 22,7 sec. De 5000 meter, waarin Viset en Rovers in dezelfde tijd (15.10.3) eindig den, was enerverend. Na 4800 meter moesten beide athleten alle krachten inspannen om op de ereplaats beslag te leggen. Viset was iets sneller. Par- levliet van Vlug en Lenig ging op twee nummers als eerste over de eindstreep. De 110 meter horden won hij in 15,2 Twee Spanjaarden zijn de Straat van Gibraltar overgezwommen, aldus meldt U.P. De 22-j.. Segundo Castello vestig de met zijn tijd van 4 uur 58 minuten een nieuw record. Het oude record stond met 5 uur en 4 minuten op naam van de Portugees Baptista Pereira. De tweede zwemmer van gisteren, dr. Feli pe Sanchez, had 36 minuten meer nodig dan Castello. Onder grote belangstelling hebben Zondagmiddag in Eindhoven de beste kanovaarders van Nederland de strijd tegen elkaar aangebonden. De inzet vnn deze wedstrijden waren de club kampioenschappen van Nederland. De Geuzen uit Zaandam werden met ruim verschil eerste. De Zaandammers bereikten een totaal van 129 punten. Tweede werd De Zwetplassers (Wor- mer) 65 pnt. In de individuele wed strijden versloeg Klingers op de 500 meter tweemaal de nationale kam pioen Koch. De wedstrijd Polar Bears-HZC (Hen gelo) voor de promotie-competitie twee de klasse waterpolo is geëindigd in een overwinning voor HZC. Door dit resul taat promoveren Dolfijn (Amsterdam) en HZC (Hengelo) naar de eerste klasse. Roger Moens en de Noor Boysen heb ben in Brussel geprobeerd het wereld record op de 880 yards te verbeteren, maar dat lukte niet Boysen tvon race in 1.49: Moens deed 0.1 sec. en de 400 meter horden in 54,8 sec. langer over de afstand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7