Vier nieuwe hoogleraren aan Academie Beeldende Kunsten ^4 ern £0!ootjeai Cn'c cfe TVóorman, Uit Kennemerlaed Eerste woningen voor N.V. „Breesaap zijn gereed T Auto vernielde pui van bloemenwinkel Plan beraamd voor een treinontsporing Haerlemsche Musyckcamer musiceerde in Grote Kerk W asmachines Stofzuigers Hij wielen Het raadsel van Tuflim Mor.*; Walter CleninOtto B. de KatCharles RoelofszJacob Luttge Rode Kruis verloot 5000 kaartjes Spellingrichtlijnen aangevuld Personeel van Hoogovens sal er prettig wonen AANNEMER VOOR HET HOF Was bestuurder woedend of dronken? TAXI 18000 Vier jaar geëist voor het Hof tegen één der daders Ghr. Straatsburg t KRUISWOORDRAADSEL Zeer ree/ belang stelling Alles zonder vooruitbetaling of banktussenkomst Rijwielliuis LAST VAN DIARRHEE? WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1955 PAGINA - Zeekadettenkorps heeft nog plaatsen open Bezoek Commissaris der Koningin aan Velsen Nederland-België tegen maag- en darmstoornissen Bouwtijd: vijf maanden! MOHAMMED HATTA NAAR INDIë Een hele prestatie Normale bouw *z u J? Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag Slotconcert in Beverwijk Oriëntatietocht R.K. JEUGDZORG Waarom nog huren als hei Uw eigendom wordi voor f 2.— per week HOLLAND ELECTRO en RUTON f 1.60 per week Simplex - Wilhelmina - Burco Balako vanaf f 2.50 per week Alléén bij: KROCHT 6—8 Mei ingang van 1 September zijn aan de Rijksacademie voor Beeldende Kun sten te Amsterdam benoemd: Walter Cle nin te Bern tot hoogleraar in de monu mentale en versierende schilderkunst; Otto B. de Kat naast prof. Wiegers tot hoogleraar voor de schildersklassen; Charles F. Roelofsz tot hoogleraar voor de proefklassen en Jacob M. Luttge tot buitengewoon hoogleraar voor de lei ding van de avondklassen. De nieuwe benoemingen zijn niet zo zeer een gevolg van de uitbreiding van de Rijksacademie en slechts in het ge val van professor Campendonc is er sprake van opvolging. Als wij het juist zien, is een en ander een voortzetting van de reorganisatie en de bezinning op de methodiek van de kunstopleiding, die werd ingezet toen het principe ver laten werd van het automatisch direc teurschap van de hoogleraar der schil dersklasse, laatstelijk prof. Willem van den Berg. Toen immers werd dr. N. Vroom benoemd tot directeur, terwijl Jan Wiegers professor werd in de vrije schilderkunst. Sindsdien zijn binnen het instituut der academie nieuwe opvattin gen ontwikkeld, waardoor vakpaedago- gische en sociale normen tot gelding zijn gebracht, die hopelijk zullenleiden tot de zozeer gewenste integratie van kun stenaar en volk. De kunstenaar immers is voortgekomen uit het volk en blijft daaraan deelgenoot. De nieuwe tweede professor in de vrije schilderkunst is de Haarlemse schilder Otto B. de Kat, geboren te Dordrecht en thans 48 jaar oud. Aanvankelijk stu deerde hij architectuur aan de Haarlem se Kunstnijverheidsschool, waar ook prof G. H. Holt zijn opleiding genoot, maar ging al spoedig de avondcursus aan de Rijksacademie volgen onder de nu 80- jarige. eveneens "it Haarlem afkomstige Georg Rueter. Hij bezocht nadien de Académie Libre te Parijs en tot slot de model-klasse van de Brusselse Academie. In binnen- en buitenland is zijn werk geëxposeerd. Uit onze omgeving portretteerde hij o.a. mgr. J. Ammerlaan, pastoor Th. van Galen uit Overveen, mevrouw Jo Vin cent en jhr. Van Doorn, oud-burgemees- ter van Heemstede. Sinds 1952 houdt hij zich ook bezig met kleur-houtsneden en monotypes. Zijn werk is aangekocht o.a. door het Rijks kabinet, het Stedelijk Museum te Am sterdam, het Frans Halsmuseum en de Teylerstichting te Haarlem en het Rot terdamse Museum Bqymans. Sinds 1946 heeft Otto B. de Kat een werkzaam aandeel gehad in organisaties, die de beeldende kunst omgeven. Van de Nederlandse aquarellistenkring was hij een van de oprichters en secretaris. Hij bepaalde als zodanig mede de buitenlandse deelname aan de exposi tie van Franse aquarellisten in het Stedelijk Museum en aan de internatio nale aquarellententoonstelling in Delft. Ook is hij enige jaren lid geweest van het bestuur van de vakgroep Schilders in de Nederlandse Federatie van Be roepskunstenaars. Tezamen met de heren Baard, An- driesse en Leffelaar vormt hij de com missie voor sociale kunstopdrachten in het Haarlemse en heeft hij zitting in de commissie voor beeldende kunst der ge meente Haarlem. Buitendien is hij ge committeerde bij de examens M.O. teke nen, lid van Arti en van de Haarlemse vereniging „De Groep", alsook mede werker voor beeldende kunsten bij het Haarlems Dagblad. Walter Clenin geniet vooral in Zwitserland grote bekendheid als wandschilder en glazenier. Hij is in 1897 te Ligerz am Bielersee geboren en woonde de laatste tijd in Bern. Hij voerde werk uit in het universiteits gebouw te Bern, het Palais Tribunal te Lausanne en het Schweizer Bun- desbriefarchiv. Hij is lid van verschei dene officiële kunstcommissies in Zwitserland. Wiegers heeft in de korte tijd, dat hij hoogleraar is, de reputatie van de schildersklasse aanmerkelijk doen stij gen. Hij heeft thans een steeds groei end aantal leerlingen, tot uit het bui tenland toe. Otto B. de Kat gaat zijn taak verlichten en zal zich vooral richten tot de leerlingen van het eer ste jaar der schildersklasse. Men heeft nog grotere plannen, want het is de bedoeling dat de leerlingen in de toe komst meer in de natuur gaan wer ken. De afgelopen zomer is er al een Éfr°- te groep onder leiding van prof. J. Wie gers naar Ameland geweest en men heeft de mogelijkheid binnenkort een dépendance van de Academie buiten te Het Zeekadettenkorps „IJmond" te IJmuiden, dat de oude loodsboot als on derkomen heeft bij de Zuidersluis, zal Zaterdag weer met de bijeenkomsten beginnen. Commandant G. A. v.d. Wildt zal de 25 jongeren, die al lid zijn en die pas het zomerkamp op de Loos- drechtsche Plassen hebben meegemaakt, weer van harte welkom heten, maar hij hoopt op die dag ook nog enige nieu we gezichten te zien. Het zeekadetten korps heeft namelijk weer plaats voor nieuwelingen en alle knapen, die wat meer kennis en practische bekwaam heid op maritiem gebied willen verga ren, kunnen zich derhalve melden. Za terdagmiddag om twee uur wordt be gonnen met de lessen, die als vanouds zullen bestaan uit roeien en zeilen, kno pen en splitsen, zeemanschap, meteo rologie, kennis van het kompas en ver der kennis van diverse reglementen. Zoals bericht zal morgen de Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. M. Prinsen, een bezoek brengen aan Velsen. Met zijn echtgenote en de chef van het kabinet, Jhr. mr. J. W Röell, zal hij om negen uur aan het raadhuis arriveren. Om half tien wordt de commissaris ontvangen aan het staatsvissershavenbedrijf, waar hii door mr. J. R. van Eerde zal wor den rondgeleid. Tevens is er een be spreking met de vertegenwoordigers van de redersvereniging en de vishan del. Vervolgens brengt de commissaris een bezoek aan de Semaphore, waar hij ontvangen zal worden door kolonel H. Echelman. Om half twaalf gaat het ge zelschap via de sluisweg door nieuw- IJmuiden en Velsen-Noord naar de pa pierfabriek om het bedrijf te bezichti gen. Om half één keert-men weer via de sluizen terug; om een uur wordt de lunch gebruikt en om vier uur is er een ontvangst op het raadhuis door raadsleden. OTTO B. DE KAT stichten, waar leerlingen om beurten in groepen kunnen verblijven. De benoeming van Charles Roelofsz is ook zeer belangrijk. Hij werd reeds eerder genoemd als opvolger van Cam pendonc. Hij is een groot artist en heeft eer. zeer persoonlijke wijze van werken. Hij vervaardigde verscheidene grote wandschilderingen en geniet bekend heid door het ontwerpen van décors voor theaters, wandtapijten en scra- fitto's. Een zeer grote wandschildering in het Nationale Paviljoen op de E 55 behoort tot zijn laatste werken. Hij is thans 58 jaar oud en woonachtig te Bla- ricum. Hij vertrok op jeugdige leeftijd naar Indonesië en verbleef ook in Ar gentinië. De gehele vooropleiding van de leerlingen der Academie komt in zijn handen, een taak die ook veel paedago- gische talenten van hem zal eisen. Als docent aan de normaalschool voor te kenleraren te Amsterdam heeft men hem echter al leren kennen als zodanig. Prof. Jacob M. Luttge is geen nieuwe figuur op de Rijksacademie. Al zeker vijftien jaar gaf hij als lector les in te kenen in de avondklasse. Hij Zet dit werk thans voort als buitengewoon hoogleraar. Voor de wedstrijd NederlandBelgië, die Zondag 16 October in het Feijenoord- stadion te Rotterdam wordt gespeeld, heeft de KNVB 5000 kaartjes ter beschik king van het Rode Kruis gesteld. Deze plaatsbewijzen zullen worden verloot. Gegadigden dienen per briefkaart, met 50 cent extra aan postzegels, hun aan vraag te richten tot het Rode Kruis, Den Haag. De volgende rangen zijn beschik baar: Zijvakken Eerste Ring of Maastri bune Tweede Ring ƒ4.50; Zijvakken Tweede Ring .3.Staanplaatsen, korte zijde 1.50. De aanvragen dienen uiterlijk Maan dag 26 September a.s. in Den Haag te zjjn. Per briefkaart kan slechts één toe gangsbewijs worden aangevraagd. Na de trekking, waarvan de datum nog niet is vastgesteld, zullen degenen, die in aanmerking komen voor een toegangs bewijs, onmiddellijk bericht ontvangen op welke wijze zij de kaart in hun bezit kunnen krijgen. (Van onze Haagse redacteur) In de vergadering van de minister raad van Maandag is besloten, dit open bare lichamen bij de toepassing van de nieuwe spelling ook zullen moeten vol gen de aanwijzingen, die in de lei draad bij de woordenlijst gegeven zijn ten aanzien van de spelling der spraak klanken, de verdeling van woorden in lettergrepen, het gebruik van het kop pel-, deel- en weglatingsteken en het ge bruik van hoofdletters. Zoals bekend was de regeling van de ze materie bij de jongste aanwijzingen van de overheid nog opengebleven. Er zal thans een aanvullende circulaire aan de ambtenaren gericht worden. De Indonesische regering heeft de vraag of nieuwe onderhandelingen met Nederland over de opheffing van de Ne derlands-Indonesische Unie gehouden zullen worden nog niet overwogen, al dus de Indonesische minister van voor lichting. Hij antwoordde dit op de vraag of de regering gezien het feit, dat een groot deel der politieke partijen zich niet kan verenigen met wat de delega- tie-Sunario heeft bereikt tijdens de con ferentie over de opheffing der Unie vo rig jaar overweegt, nieuwe onder handelingen met Nederland te begin nen. De minister zei, dat noch deze kwestie noch die der Japanse herstel betalingen tot dusver in het kabinet be sproken waren. Het kabinet heeft thans twee dringende aangelegenheden: de be strijding van de corruptie en de alge mene verkiezingen. Advertentie 1500 doden jaarlijks en tienduizenden zwaar gewonden Inlichtingen bij Plaatselijke Afdelingen Kath. Nau Bond v. EHBO ot Postbus 601, Rotterdam 10. De mannen van Eric, die bij de boot gebleven zijn, kijken besluiteloos naar de vriendelijk wuivende figuurtjes op de rotsen. Zou Astara gelijk hebben? Zou dit inderdaad een valstrik zijn? Het is wel vreemd, dat bij die wuivende en wenkende mannen daarboven geen van hun eigen makkers is. „Ik geloof, dat Astara gelijk heeft", bromt één van de mannen argwa nend. „Ik vertrouw het ook niet!". „Als Heer Eric werkelijk wil, dat wij bij hem komen", valt een ander in, „zal hij wel iemand sturen, die wij kennen. Wij kunnen beter hier blijven!" De vraag, die natuurlijk onmiddel lijk rijst, is, wat gedaan moet worden als blijkt, dat Eric niet binnen een redelijke tijd terugkomt of een boodschapper stuurt. Terwijl zij dit nog overleggen, slaakt Astara een kreet en wijst naar de hoogte. Daar zijn twee mannen verschenen, die een derde tussen zich in houden. Die derde man is zwaar geboeid en blijkt niemand anders te zijn dan Heer Eric! „Als jullie niet dadelijk hier komen en je overgeven, gooien wij hém wijzende naar Eric van de rotsen af!", schreeuwt een stem. Er is niet veel keus. Met loden voeten klimt het groepje naar boven, waar allen onmiddellijk ont wapend en geboeid worden. „En nu, lopen!", beveelt de aanvoerder van de vreemde krijgers bars. Even later zijn de Noren, aan alle kanten omringd door krijgers, op weg. Waarheen? Advertentie WITTE TABLETTEN Het gerechtshof te Amsterdam heeft het onderzoek voortgezet in de zaak te gen een 38-jarige aannemer uit Am sterdam, die op 17 November, nadat hii enkele borrels had gedronken, „als een waanzinnige" met een snelheid van circa 70 km door de slechts 4 meter brede Gierstraat te Haarlem had gere den, daarbij twee fietsers raakte en ten slotte de pui van een bloemenwinkel vernielde. De wielrijders kwamen er goed af. Hij zelf hep evenals zijn mede- inzittende, een 44-jarige caféhoudster uit Amsterdam, een hersenschudding op en werd naar een ziekenhuis ver voerd. Als getuige werd o.a. gehoord de me dicus L. J. Zielstra uit Haarlem, die de aannemer behandeld had. Deze arts kon echter niet met zekerheid zeggen of de verdachte pertinent dronken was geweest, al riekte zijn adem wel naar sterke drank. De man reageerde welis waar als een beschonkene, doch de arts achtte het lang niet uitgesloten, dat dit ten dele of geheel het gevolg was van de hersenschudding. Verdachte bleef bij zijn vroegere ver klaring, dat hij in totaal drie borrels voor het eten en twee er na had gedron ken en dat hij daarvan geen hinder had ondervonden. Hij was met de cafe- houdster, die ruzie met haar man had, naar deze echtgenoot gereden. De echt genoot woonde n.l. in Haarlem. Terug in de auto had hij ruzie gekregen met de caféhoudster. Ook zijn geheugen was gezien de hersenschudding niet erg fris, doch hij meende dat het woeste rijden het gevolg was van zijn woede. De procureur-generaal meende in zijn requisitoir, dat het besturen van een auto onder invloed van sterke drank bewezen was. Hij eiste dezelfde straf, die verdachte door de rechtbank was opgelegd: twee maanden gevangenis straf plus ontzegging van de rijbe voegdheid voor twee jaar. De recht bank had verdachte echter tot deze straf veroordeeld op grond van het roe keloos rijden. De verdediger meende in zijn pleidooi dat de dronkenschap niet bewezen was en hield het ook op roekeloos rijden. Men kan zich afvragen wat het er Mohammed Hatta, de vice-president van Indonesië, zal op uitnodiging van de president en premier van Indië, de vol gende maand een officieel bezoek aan Indië brengen, dat een maand duurt. Men verwacht, dat hij op 23 October in Indië zal aankomen. CUJ>.) ook toe doet of men nu gestraft wordt wegens roekeloos rijden of in dronken schap rijden. Het maakt echter wel verschil. In het eerste geval zal de ver zekering de schade aan de pui van de bloemenwinkel moeten voldoen 5000). Indien het hof echter uitmaakt, dat verdachte onder de invloed van sterke drank het ongeluk veroorzaakte, dan zal hij zelf dit geld moeten betalen. Er was in het ziekenhuis een bloed proef genomen, die echter gezien het volkomen abnormaal hoge percentage (3.45 pro mille) weinig houvast bood. Opgemerkt werd, dat hier of een ver gissing in het spel moet zijn, ofwel verdachte's constellatie is zodanig, dat een bepaalde hoeveelheid alcohol bij hem een veel hogere uitslag bij de bloedproef geeft, dan bij normale men sen. Het hof zal uitspraak doen op 20 Sep tember a.s. wee grote rood-wit-blauwe vlaggen wapperden Dinsdag feestelijk boven het blok woningen aan de Zwaanstraat in de IJmuidense Duin- wijk, dat de nummers 67 tot en met 77 draagt. Het eerste blok wonin gen, bestemd voor personeel van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. was gereed gekomen. In totaal zullen hier acht en vijftig woningen verrijzen, alle eigendom van de N.V. Huizenbezit „Breesaap". Namens deze vereniging, die in Mei van dit jaar werd opgericht, werden de woningen aanvaard door Ir. F. W. E. Spies, lid van de raad van beheer. Hij overhandigde na de overdracht de zes sleutels aan de heer H. H. v. d. Schaaf, procuratiehouder van de N.V. „Breesaap". De woningen zijn in een record tempo gebouwd; binnen vijf maanden was het blok gebouwd en afgewerkt. Men kon hierin slagen, doordat de beschikking was verkregen over prima werkkrachten en materialen. Ook het rationele plan van de architect heeft in niet geringe mate tot de snelheid bijgedragen. Om half 11 kwam hef kleine gezel schap genodigden in een der woningen van het blok bijeen om in de woonka mer welkom te worden geheten door de heer W. Smit, directeur van Smit's bouwbedrijven N.V. Hij sprak de hoop uit, dat deze woningen zullen beant woorden aan de verwachtingen, die de toekomstige bewoners en de N.V. „Breesaap" hieromtrent hebben ge koesterd. Hierna overhandigde de heer Smit de zes sleutels van de woningen aan ir. Spies. Ir. Spies begon zijn toespraak met te verklaren, dat de mens persoonlijk graag ziet, hoe andere mensen wonen en dat een bedrijf als Hoogovens zich er over verheugt, wanneer zoveel mogelijk arbeidskrachten een geschikte woning in de omgeving krijgen en zich er in thuis voelen. Vervolgens richtte spre ker zich tot de Beverwjjkse architect de heer J. Bleeker. Hij betuigde zijn tevre denheid over het ontwerp en noemde het een geslaagde gedachte. Ondanks het feit, dat de tegenwoordige omstan digheden tekort aan personeel en materiaal de woningbouw beletten, is dit complex toch in vijf maanden ge heel gereedgekomen. Hier mag wel ge sproken worden van een buitengewone prestatie, aldus ir. Spies. De Woning stichting Velsen, die met het onderhoud van de woningen zal worden belast, was vertegenwoordigd door de direc teur, de heer J. Stuurman. De werk zaamheden van de stichting zullen dus belangrijk worden uitgebreid. De heer Spies bracht vervolgens de dank van de N.V. „Breesaap" over aan het personeel van Openbare Werken van de gemeente Velsen, dat de omge ving van de woningen in korte tijd heeft Advertentie Het gerechtshof te Amsterdam heeft de behandeling voortgezet van de zaak- Blauwkapel, waarin een van de twee verdachten hoger beroep heeft aange tekend. Hij is een 37-jarige verzekerings-agent uit De Bilt, die door de rechtbank te Utrecht tot vier jaar met terbe schikkingstelling van de regering werd veroordeeld. Zijn mede-verdachte, een 35-jarige ex-SS-er uit Zeist, heeft in zijn vonnis (van twee jaar plus ter beschikkingstelling) berust. De beide mannen hadden twee jaar geleden een plan beraamd om een 54- jarige dame, voor wie zij eerst een levensverzekering zouden af sluiten, van het leven te beroven door middel van een treinontsporing bij Blauwkapel. Dc rails zouden ter plaatse worden losgeschroefd en de trein zou dan een seinhuisje rammen, waarin de vrouw aanwezig zou zijn. Het plan lekte uit, omdat een Utrechts chauffeur, aan wie zij ver zochten de rails los te schroeven, de spoorwegrecherche waarschuwde. Een brigadier van deze recherche ging toen de rol van medeplichtige spelen en hoorde de mannen uit. Zij werden daar na gearresteerd. Het hof hield de zaak tegen de verzekeringsagent in Januari jl. aan voor het uitbrengen van een tweede psychiatrisch rapport. Prof. Baan uit Utrecht heeft dit inmiddels uitge bracht. Hij kwam tot de conclusie, dat de verdachte verminderd toere keningsvatbaar is, doch betwijfelde of hij inderdaad de bedoeling heeft gehad het ingewikkelde en riscante plan werkelijk uit te voeren ook. Ove- rigens noemde hij de verdachte „een hoogst gevaarlijke figuur". De procureur-generaal van de recht bank, eiste bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Dolk, verzocht een gevangenisstraf op te leggen, die on geveer even groot is als het voorar rest (bijna twee jaar). De man zou dan meteen ter beschikking van de regering kunnen worden gesteld om psychiatrisch behandeld te worden en zo mogelijk spoedig in zijn gezin te rug te keren. Uitspraak 20 September. opgeknapt. Het is niet alleen belangrijk dat de toekomstige bewoners een goede woning hebben, maar ook dat zij wonen in een prettige- omgeving. Na de hoop uitgesproken te hebben, dat de aanne mer bij de volgende woningen dezelfde voortvarendheid zou betrachten, stelde ir Spies de zes sleutels in handen van de procuratiehouder van de N.V. „Breesaap", de heer H. H. v. d. Schaaf. Aan het eind van deze week zullen z\j door de heer Engelsman aan de nieuwe bewoners worden uitgereikt. Tot besluit hoopte de heer Spies, dat de bewoners van deze woningen gelukkige mensen zullen zijn, die zich in Duinwijk en IJmuiden op hun plaats zullen voe len en hun bijdrage zullen leveren aan de industrie van Noord-Holland in het algemeen en aan de Hoogovens in het bijzonder. Hierna werd overgegaan tot het be zichtigen van de woningen. Zij bevatten beneden een flinke woonkamer, keuken, toilet en schuur en boven drie slaapka mers, waarvan de deuren aan de bin nenzijde in verschillende tinten zijn ge kleurd, alsmede een douchecel. De heer J. Stuurman merkte daarna namens de Woningstichting Velsen op, dat het on derhoud van deze woningen voor deze stichting een genoegen zal zijn. Hij be loofde, dat hieraan de uiterste zorg zal worden besteed, omdat het tenslotte in de eerste plaats op het uiterlijk van de woning aankomt. Voor de genodigden heeft de heer Van Es, als bedrijfsleider van Smit's Bouwbedrijven N.V., een verklaring ge geven van de snelheid, waarmee de bouw van deze eerste zes woningen tot stand is gekomen. Deze bouw mag zeer zeker niet te snel genoemd wor den, maar is veeleer gewoon, zoals voor de oorlog, geweest. Het werkplan was terdege voorbereid, hetgeen wel hieruit blijkt, dat men nu op alle werk zaamheden al ver vooruit is. Bijzondere moeilijkheden hebben zich niet voorge daan. Wel is men in de eerste weken gestuit op funderingen van oude beton wegen en ook was er enige stagnatie in de leverantie van de kozijnen, maar dit was voor het geheel niet van betekenis. 7 April werd de eerste piketpaal in de grond geslagen, de eerste steenlegging vond plaats op 2 Mei, terwijl in die maand ook pas de bouwvergunning werd verleend, op 5 Juni werd de eer ste spant gesteld en precies vijf ma - den later vond nu dan de overdr P In de week van 19 tot ^^ngen^van zullen de volgende a^e^ste Zes beho- het blok, waartoe deze eer alle B_ ren, worden opgeleverd. Di^ woningen, van wit tweede blok woningen a-fïvne zal m de week van 24 tot 29aiOctober gereedkomen. Aan de Lin- naeusstraat worden woningen van het A-type gebouwd; hiervan zal het eerste blok worden opgeleverd in de week van 28 November tot en met 2 December en het tweede blok in de laatste week van 1955. De dertienjarige jongedame A. G. B. verloor op de splitsing Velserduinweg- Heerenduinweg de macht over het stuur van haar fiets en reed tegen een passerende autobus op. Het meisje moest met een hersenschudding naar het Antoniusziekenhuis worden overge bracht. Haar broertje dat achterop zat was er bijtijds van af gesprongen. Mevr. G. H. v. W. kwam in het zie kenhuis terecht na een aanrijding met een plotseling de straat overstekende hond. Met haar brommer reed zij in de Waalstraat, toen het ongeval zich voor deed. Zij kreeg een hersenschudding, een bloeduitstorting in de borst en ont vellingen aan het gelaat. Toen een volkswagen de Velsense pont verliet om zo gauw mogelijk m de richting Haarlem en vervolgens de weg links af naar Amsterdam op te snellen, moesten twee er achter komende mo torrijders remmen. Zij slipten, vielen, maar kregen geen ernstig letsel. Op 65-jarige leeftijd is te zijnen huize te IJmuiden-Oost overleden de heer Chr. Straatsburg, tot voor kort voor zitter van de K.A.B. te Velsen en van de kring Kennemerland van de K.A.B. Met hem is een zeldzaam strijdbare en actieve figuur heengegaan die heel zijn leven in dienst stelde van de kath. zaak, bijzonder van de Katholieke Ar beiders Beweging. Begaafd met een welsprekendheid die zijn toehoorders meesleepte wist hij mede door zijn kennis van zaken en inzicht zeer veel te bereiken. Een krachtige katholieke arbeidersorganisatie bouwde hij in Velsen op. Zoloende een bolwerk vormend in het industriecentrum aan het Noordzeekanaal. Hij was oud-be stuurder van St. Eloy, van de Kath. Bond van Werkmeesters en van ver schillende KAB-afdelingen. Ook had hij vele contacten met andere organisa ties. Toen hem enkele jaren geleden tot zijn eigen spijt en tot spijt van de gehele K.A.B. in Velsen en in de kring het werken onmogelijk werd, hebben de leden van de K.A.B. spontaan een actie ingezet om een invalidewagen voor hun oud-voorzitter aan te schaf fen. De laatste twee jaren reed hij daarin rond, overal zijn belangstelling tonend en nog volop meelevend zover het hem mogelijk was met de organi satie. Vrijdag te half tien wordt in de parochiekerk te IJmuiden-Oost de H. Requiemmis opgedragen, waarna de begrafenis. De bestuurder van een vrachtauto, die op de rijksweg VelsenHaarlem reed, moest Maandagavond omstreeks half acht over een geslipte motor heen rijden en vervolgens wel in de sloot terecht komen. De motorrijder kwam er goed af, want die was al verder weg getuimeld. De auto kwam op eigen kracht weer op de weg. De motor is niet meer te gebruiken. ir 3 r- A 9 9 to 'i /J ✓r /i '9 /J Jo 14 iy ir t6 W K9 Jo Horizontaal: 1. europeaan; 4. grote bijl; 7. meisjesnaam; 10. nagerecht; 11. zangnoot; 12. waterhoogte; 13. open naad; 16. mop; 19. burcht; 20. vijand schap; 21. smalle reep leer; 23. zang- noot; 24. voorzetsel; 26. bergweide; 28. hond; 29. sportartikelen; 30. bar. Verticaal: 1. verlangen; 2. coupe; 3. zoals de akten getuigen (lat.); 4. als volgt (afk.); 5. mep; 6. vruchtennat; 8. schildersgerei; 9. verlangen; 14. in orde; 15. knaagdier; 17. koor; 18. engels bier; 20. vogel; 22. droesem; 23. verbinding; 25. insect; 27. zangnoot; 28. zangnoot. Horizontaal; i. deskundigen; 2. drank; snede; 3. greep; drek; 4. de; klaroen; 5. onweer; li; 6. ds.; lla no; er; 7. e.d.; gade; 8. Edam; etiket; 9. rivier; eelt; 10. inenten; lei; 11. gang; wang. Verticaal: 1. d.d.; dodderig; 2. er gens; Dina; 3. sar; haven; 4. kne kel; Ming; 5. ukelele; et; 6. para deren; 7. d.s.; 8. indologie; 9. gerei; akela; 10. Eden; edelen; 11. nek; prettig. Met de vertolking van „Ach wie flüchtig, ach wie nichtig" van Georg Böhm hebben wij voorlopig afscheid ge nomen van de heer Geert Jurjen Moed, die, zij het met assistentie van een groot aantal medewerkers, reeds vijf tien zomers concerteert in de Ned. Herv. Kerk. Tot zijn vaste medewerkers behoort André Kaart, de dirigent van „Die Haerlemsche Musyckcamer" die als re gel het laatste concert voor zijn reke ning neemt. Wjj kennen André Kaart en zijn ensemble al jaren. Wij hebben hem beluisterd toen zijn orkest n?,f„ f51 allerlei kinderziekten leed. Nu aUe® volle wasdom is gekomen musiceert de heer Kaart met muzikanten, cue met succes kunnen solieren, van de solisten noemen wij eerst Macleine. Zij bespeelt voortreffelijk het continuo oftewel het cembalo. Al noemen som migen deze voorloper van onze moder ne piano smalend het „ping-ping ieder zal moeten toegeven, dgt "er „Concerto in A dur" van J°h vertolkte" tiaan Bach, dat zjj fameus ^®rt0lfte, „vraagt" om de tokkelende toon van dit historisch instrument. De twee hoboïsten Ton van den Berg en Eugène Kruyt defhUrt™ voor haar onder Zü beschikken over een mooie toon,' (een ^"ofst)^?°P' gaven voor fe" 2«n soed op elkaar ingesteld en Wisten van Tom- maso Mbohrs -Concerto in C dur" muziek te maKen. Bijzonder genoten hebben wij van de cellist Otto Verhoeven. Hij speelde een van de onvergankelijke concerten van Vivaldi. Een Italiaanse tijdgenoot van Johan Seb. Bach, die plus minus vijf en zeventig concerten uit zijn mouw schudde. Eeuwenlang is zijn ster ver bleekt door zijn grote Duitse tijdgenoot. Nu komen wij eindelijk tot de ontdek king, dat hij met zijn melodische ten- denzen (een speciaal kenmerk van al les wat uit Italië komt) met succes kan concurreren tegen alle barokcomponis- ten. De heer Moed eiste gisteravond slechts een bescheiden plaatsje op het programma.. Naast het bovengenoemde werk van Bohm lelde hij nog een ,Fuga °P een thema van Corelli" van joh. Seb. Bach met uitgebalanceerde registratie waardoor de themathiek uit stekend tot haar recht kwam. Tot slot haaide Andre Kaart ons nog even uit de baroksfeer met een speels „Divertimento in F dur" van de vroeg- romanticus Wolfgang Amadeus Mozart, Zoals gewoonlijk trok dit laatste con cert van de serie zomeravond concer ten veel belangstellenden. Zondagmiddag 11 September, des mid dags 2 uur, vindt van de Dinkgrevelaan de start plaats van bovengenoemde tocht. Jongens en meisjes boven de 14 jaar kun nen hieraan deelnemen. Men start in groepjes van ten minste 4 personen. De organisatoren van deze tocht rekenen op grote belangstelling van de jongeren. De wekelijkse bijeenkomsten in het clubhuis nemen, met ingang van volgen de week, weer een aanvang, te begin nen Dinsdagavond 13 September van 7 10 uur voor de jongens van 1315 jaar. 99 (tegenover HEMA) TELEFOON 10353 Vergeet het niet, het lepeltje van „Margriet".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2