ATOMEN met een GOUDEN RANDJE Belangstelling bij het bedrijfs leven groeit Amerika geeft ..money-making wedloop om atomniet op Nieuwe actie voor hulp aan vluchtelingen in Oostenrijk Pensioen voor nabestaanden van Indische verzetsstrijders Anglicaanse geestelijke wordt katholiek f SCHEE P VA ART BERICHTEN J r Voorsprong van Engeland Leven met het atoom De vluchteling wacht op Uw Opzienbarende bekering Weinig vertrouwen in de Algemene Raad van het TUC Uitvoer in Juli* sterk gedaald Interpol grijpt in België in k S? A J WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1955 PAGINA 4 Atomen zijn veelbelovend, vooral als zij een gouden randje hebben. Bestaat dit type? Wij kunnen u verzekeren, dat het bestaat. Even goed als het type wolk met een zilveren omlijsting. Het is niet al te gedurfd te veronderstellen, dat u er nieuwsgierig naar zijt te ver nemen welk type atomen dat wel is. Welnu, het is het type, dat in Amerika genoemd wordt „money-making atoms". Misschien herinnert u zich, dat volgens de Engelsen zelfs elke wolk zo'n zilveren omlijsting heeft. Dat is nog al optimistisch, maar op de zelfde manier zijn de Amerikaanse optimisten er van over tuigd, dat alle atomen een gouden randje bezitten. Nog niemand heeft ooit een ring van wolkenzilver gedragen. Maar dat heeft de zegswijze niet in discrediet gebracht. Ook atoomgoud Is nog niet gewonnen - de ontwikkeling der atoomenergie heeft tot nu toe heel wat meer geld gekost dan zy b.v. door de verkoop van radio-actieve isotopen zal hebben opgebracht - maar dat heeft de verwachtingen daarom niet tot het nulpunt doen dalen. Ook in ons land werd onlangs de gelegenheid geboden van de vergulde perspec tieven van de atoomfondsen te profiteren. la Regering wacht op voorstellen V akverenigingscongres te Southport Dekkingspercentage 72 (in Juni 84) Leiders van smokkelbende in verdovende middelen gearresteerd Grieks koningspaar op bezoek in Joegoslavië MAR KTBERICHTEN 528ste STAATSLOTERIJ 4eKias neiijst 195 1ST „SS UÊ2 De eerste practische toepassing van de dieselmotor had, net als dit bij de atoomreactor het geval was, plaats bjj een duikboot. Feitelijk maakte zij de duikboot mogelijk, want in een onder zeeboot was geen plaats voor een stoommachine. Maar die eerste diesel motor was verre van een economisch apparaat. Er was geen spoorwegmaat schappij of geen vervoersonderneming ter wereld, die het in haar hoofd haalde de eerste dieselmachine te ko pen. In plaats daarvan, wachtten de commerciële instellingen rustig af, tot de dieselmotoren het punt in haar ont wikkeling bereikt Jiadden. waarop zij in een redelijke mate effciënt waren, waarop zij tegen een redelijke prijs via de lopende band geleverd konden worden, en tot zij bewezen hadden een bruikbare krachtbron te zijn met een behoorlijke levensduur. Toen pas, en niet eerder, deed de dieselmotor zijn intrede op de commerciële markt. En met de atoomreactor zal het niet an ders gaan. Intussen, zo constateert Dean, is de verandering op komst. Inderdaad groeide de belangstelling van het Amerikaanse particuliere be drijfsleven. En dit schepte problemen. Zo rees bijvoorbeeld de vraag, het atoom te bevrijden uit het monopolie van de regering. De nieuwe tak van industrie, de atoomenergie voor civiel gebruik, vroeg om meer armslag. En het leek een ogenblik, dat zjj deze ruimschoots zou verwerven. Want in de eerste maanden van 1954 kwam de regering van de Verenigde Staten met een voorstel tot wijziging van de wet op de atoomenergie van 1946 in dier_ voege, dat de particulie re industrieën toegestaan zou worden in den vervolge splijtbare materialen te bezitten, te exploiteren en in bruik leen te ontvangen van de Atoom Ener gie Commissie. Dat betekende dus niet meer en niet minder dan een liquidatie van het regeringsmonopo lie en een kans voor de particuliere industrie om zich op dit nieuwe ter rein te gaan ontplooien. Doch de wet, zoals zij tenslotte op 30 Augustus 1954 door president Eisen hower ondertekend werd, liet hier niet zo heel veel van over. Een vrij felle strijd bij de behandeling van het ont werp had dit ee|> veel minder verstrek kend karakter gegeven. D<_ angst, bij de democraten, voor het ontstaan van nieuwe monopolies in handen van par ticulieren leidde tot het in stand hou den, voor een groot deel, van het re geringsmonopolie. Remmende werking De wet in haar nieuwe gedaante werkte remmend op de animo van particuliere bedrijven, om zich op het terrein van de atoomenergie te wagen. Want onder de nu geldende bepalingen zouden zij verplicht zijn om gedurende vijf jaar licenties te verlenen van door hen verworven patenten aan andere bedrijven, die daartoe de wens ken baar maakten. Gezien de enorme bedra gen, welke aan nieuwe vindingen en kos te gelegd moeten worden, was dit niet bepaald een aanlokkelijke bepa ling. Dit alles is zeker niet vreemd aan het feit, dat de Verenigde Staten zich op een gegeven moment hadden af te vragen, of zij op het terrein van de door hen tot een leuze gemaakte atoms tor peace de atoomenergie voor vreed zame doeleinden niet de leiding in Engelse handen zagen overgaan. „Wij hebben de eerste plaats veroverd in de wedloop naar de vreedzame toe passing van de atoomenergie," zo luid de de zegezang door de Engelse pers j 8 koor aangeheven o et moment, dat Churchill's regering het Britse tien jarenplan voor de ontwikkeling van de atoomenergie voor vreedzame doelein den bekend maakte. En de Amerikaan se bladen begonnen daartegenin een sombere basparfj ten gehore te bren gen. waarin gevraagd werd, of Ame rika niet bezig was die atoomwedloop te verliezen. Men begon uiteraard met een gewe tensonderzoek. En men wees erop, dat het leeuwenaandeel van de inspannin gen op atoomgebied gewijd was aan de militaire sector. Van de befaamde 12 milliard dollar kwam niet meer dan 5 procent ten goede aan het niet-mili- Gordon Dean, de voormalige voorzit ter van de Atomic Energy Commission. Tot voor een jaar ongeveer bezat de regering der Verenigde Staten het algehele monopolie op de productie van atoomenergie. En dat monopolie was uitgegroeid van baby tot fikse knaap, dank zij een krachtige voe ding met stevige kost. Niet minder dan 12K milliard aan belastinggelden had het verslonden. Tijdens de oorlog was het atoomon derzoek toevertrouwd geweest aan het Manhattan Engineers District. Maar na het beëindigen van de krijgsverrichtin gen was de Atoom Energie Commissie opgericht onder voorzitterschap van Da vid Lilienthal, voormalig voorzitter van de Tennessee Valley Authority. Zij werd ingesteld bij de wet op de atoomener gie van 1 Augustus 1946. Deze wet legde enorme bevoegdheden in de handen van deze commissie van vijf leden en zij droeg haar op, deze te gebruiken. Zjj kreeg de eigendom van de reeds be staande atoomfabrieken en -installaties, zoals die te Los Alamos (Nieuw Mexi co), Oak Ridge (Tennessee) en Han- ford, (Washington). En ook de eigendom van alle materialen waaruit atoomener gie geproduceerd kan worden, alsmede van alle patenten, betrekking hebbend op de productie en het gebruik van deze materialen. De commissie werd belast met de controle, door middel van licenties, over alle mineralen, waaruit deze materialen gewonnen konden wor den en van alle informatie met be trekking tot atoomenergie. Tevens werd de commissie belast met de uitvoering van een uitgebreid research program op atoomgebied en met de ontwikke ling en de vervaardiging van atoomwa pens. Daarmee was het monopolie op het terrein van de atoomenergie een terrein, waarin op 31 December 1946, het ogenblik waarop de nieuw ingestel de commissie het program overnam van het Manhattan District, reeds een kapitaal van 1400 millioen dollars ge ïnvesteerd was aan haar toever trouwd. Particuliere industrie De wet op de atoomenergie droeg de commissie echter nog meer op. Zij schreef haar voor op ruime schaal de particuliere industrie bij dit alies in te schakelen. Met een aantal grote bedrijven werden contracten aange gaan met betrekking tot het ontwer pen en bouwen van atoorninstallaties en het beheren en exploiteren daarvan, terwijl met universiteiten en hogescho len afspraken werden gemaakt op het stuk van researcharbeid. Dit had tot gevolg, dat al in 1954 de met staatsgelden tot bloei gebrachte exploitatie van atoomenergie een van de belangrijkste objecten van de Ame rikaanse economie was geworden. Want tienduizenden industriële bedrijven wa ren zo als leveranciers bij deze pro jecten betrokken en de jaarlijks daar voor uitgetrokken twee milliard dol lars kwamen aan de bij de bouw en de exploitatie van de regeringsinstal laties betrokken particuliere bedrijven ten goede. En niet minder dan 135.000 employe's hebben daarbij levensonder houd en werk gevonden. Dat nam in tussen niet weg, dat practisch geheel de research en de ontwikkeling op het terrein van de atoomenergie dus in handen was van d» overheid. 'Dat behoeft niemand te verbazen, zo zegt Gordon Dean, voormalig voorzit ter van de Atoom Energie Commis sie, de opvolger van Lilienthal. De wet op de atoomenergie van 1946 gaf het uitsluitend recht om splijtbaar materi aal en reactors andere dan research reactors van laag vermogen in eigen dom te hebben en om alle Informaties op het gebied van atoomenergie, welke niet voor publicatie vrijgegeven waren, te controleren aan de regering, even als alle patenten. Zodoende bleef er voor iemand anders dan de regering al heel weinig ruimte over. Geen markt Daar kwam nog iets bij. Alleen de regering was in de markt voor re actors, niet de particuliere Industrie, en dit m een periode van ontwikke ling, waarin de kosten ontzaglijk hoog waren. De situatie op het gebied van atoom kracht. zo zegt hij, verschilde niet zo heel veel van die van de Nederlandse olie-industrie op het ogenblik, dat de eerste dieselmotor in een duikboot ge plaatst werd. 'lx «6 Oakridge, de atoomstad in de staat New Mexico, waar Amerika de wedloop om de „Money-making-atom" uitvecht en intussen voortgaat het atoom voor militaire doeleinden te splitsen. taire onderzoek. Eén der oorzaken daar van? De nood drong in de Verenigde Staten niet zo hard als in Groot-Brit- tannië. Steenkool en aardolie waren daar niet zo duur en schaars als in Engeland. Bittere pil Het was een bittere pil voor de Ame rikanen, om te verteren, maar het maakte ze wakker. De industrie der Verenigde Staten gelooft nog in de „allmighty dollar". Ze is van zins in de eerstkomende vier jaren niet minder dan 390 millioen dollar te steken in on derzoekingen op het terrein van de kernphysica en 300 millioen daarvan zal ten goede komen aan de ontwikke ling van kernreactoren. En zij zien binnen vijf en twintig jaar het grondgebied van de Verenig de Staten overdekt met een zeshonderd atoomcentrales, met een capaciteit van 120 tot 175 millioen kilowatt. Daarnaast willen zij meer efficiënte methoden ontwikkelen voor de produc tie van atoomelectriciteit. Het is hun een doom in het oog, dat men de vrij komende warmte maar domweg moet gebruiken om stoom op te wekken, zo als wij dat al langer dan een eeuw hebben gedaan. „Dat is net, alsof de eerste auto motor, in plaats van wielen te doen draaien, gebruikt zou zijn geweest om de haver te dorsen voor het paard, dat het voertuig moest trekken," zo lichtte een atoomgeleerde schilder achtig het kreupele geval toe. Dat moet anders, zo weten de Ame rikanen al. Maar hoe? Dat is de vraag. In alle geval: Amerika geeft de atoomwedloop, de loop om de atomen met het gouden randje niet op. MR. H. C. M. EDELMAN. 55 Oude sleutels, die in elk huis wel er gens vergeten in eer hoekje liggen, krijgen voor de vele tienduizenden vluchtelingen in Oostenrijk een Speciale betekenis. En de bezitters van die oude sleutels kunnen voor een verrassing ko men te staan. Dit is uitgedacht door de Nederlandse Federatie voor vluchtelin genhulp en heeft betrekking op een nieuwe actie van deze Federatie tot hulpverlening aan vluchtelingen in Oos tenrijk. In de laatste week van October, dat is de week waarin de verjaardag van de Verenigde Naties valt (24 Octo ber), zullen vrijwilligers overai in Ne derland huis aan huis oude ongebruikte sleutels ophalen. Het resultaat van de inzameling zal worden verkocht; de op brengst van dit „sleutelgeld" is voor de vluchtelingen bestemd Maar, deze opbrengst zal slechts een klein bedrag zijn; daarom komt er iets bij. Een leder, die sleutels aan de ophalers meegeeft kan daarvoor een ontvangstbewijs krijgen. Dat be wijs kost twee kwartjes en de duizen den malen dat twee kwartjes wordt gegeven zuilen tezamen de hoofdop brengst van de nieuwe actie moeten leveren. Er zal van de Nederlanders niet worden gevraagd de twee kwar tjes zo maar zonder meer te betalen voor een op zichzelf waardeloos stuk je papier. Aan het ontvangstbewijs zal namelijk een verrassing worden verbonden. Wat voor verrassing dat za) zijn, is nog een geheim, maar zal binnenkort worden bekend gemaakt, zodra de voorbereidingen zijn vol tooid. (Van onze Haagse redactie) Zoals bekend, heeft het Tweede Ka merlid Welter (K.N.P), aan de minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel, vragen gesteld in ver band met de financiële omstandigheden van de nabestaanden van gevallen ver zetsstrijders in het voormalig Neder lands Indië. Hij vroeg daarin o.m., of de regering niet van oordeel was, dat deze nabestaanden in aanmerkelijk ongunsti ger omstandigheden verkeerden, dan de weduwen en wezen van verzetsstrijders in Nederland. Minister Van Thiel wijst er in zijn antwoord op, dat er ten behoeve van de oorlogsslachtoffers uit het voormalig Nederlands Indië verzetsstrijders wa ren er in verband met de algemene in ternering maar weinig twee regelin gen gelden, n.l. voor overheidspersoneel en voor alle overige slachtoffers. Het pensioen van de nabestaanden van overheidsdienaren is het normale pen sioen, dat voor deze categorie geldt. Dit is over het algemeen niet ongunstiger (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Vandaag ia in de Kerk van de Paters Jezuïeten in Farmstreet te Londen de eerwaarde heer Walton Hannah, tot he den geestelijke in de Engelse staatskerk, opgenomen in de Katholieke Kerk. Hij is de vierde Anglicaanse geestelijke die sinds het convocatiebesluit van vereni ging van de Kerk van Zuid-Indië met de Kerk van Engeland is overgegaan naar Rome. De heer Hannah hoopt zich naar Rome te begeven voor theologische studiën als voorbereiding voor het priesterschap. Deze bekeerling heeft veel van zich doen spreken door de felle strijd die hij binnen de staatskerk heeft gevoerd te gen de vrijmetselarij, waarvan talrijke Anglicaanse bisschoppen en geestelijken, onder wie de aartsbisschop van Canter bury, vooraanstaande leden zijn. Giste ren verklaarde hij dat hij met zeker heid wist dat een aantal van zijn voor malige collega's op het punt stond even eens over te gaan naar Rome. Uw cor respondent weet met zekerheid dat er behalve de vier geestelijken, waarvan bekend is dat zij zijn overgegaan naar Rome, er minstens twee anderen zijn die eveneens deze stap hebben genomen, doch aan wier bekering om particuliere redenen tot heden geen ruchtbaarheid is gegeven. In gezaghebbende Anglicaanse kringen verwacht men eveneens dat er meer dere geestelijken het voorbeeld van de heer Hannah zullen volgen en katholiek zullen worden. Men noemde gisteren in Anglicaanse kringen de getallen van vijf en zes. Maar de groep van de Assumptie, d.w.z. de groep van geeste lijken die fel gekant is tegen het con vocatiebesluit en waartoe behalve Wal ton Hannah ook Hugh Ross Williamson behoort, meent dat zeker twintig de staatskerk zullen verlaten, de meesten om over te gaan tot de Katholieke Kerk. dan dat van de Nederlandse ambtena ren. De overigen ontvangen een uitke ring krachtens de algemene oorlogs- ongevallenregeiing Indonesië (A.O.R dan wel, voor wat betreft de ambte naren in tijdelijke dienst, een uitke ring op de voet van het zgn. lands- pensioenreglement, dat zonodig wordt opgetrokken tol het niveau van de A.O.R. Nadat de uitvoering van de A.O.R. door Nederland van de republik Indo nesia was overeengekomen, is het vorig jaar. een commissie in het ieven ge roepen, die de regeling moet uitvoeren' en aan de minister van Maatschappelijk Werk voorstellen moet doen tot het treffen van verdere nodige voorzienin gen. Na ontvangst van deze voorstellen zal de regering verder haar standpunt bepalen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Op de conferentie van vakverenigin- gen in Southport kreeg de Algemene Raad van hei Trade Union Congress gisteren een meerderheid voor zijn voorstel dat de Raad de bevoegdheid zou verkrijgen om voortaan als stakin gen dreigen uit te breken een bemidde lende rol te spelen, voordat de staking een feit is. Tot heden kon de raad niet bemiddelen voordat er officieel een sta king was aangezegd. De motie die het voorstel behelsde, werd in feite een mo tie van vertrouwen in de Algemene Raad, en het kwam als een onaangena me schok dat de tegenstemmende min derheid zeer groot was. Van de acht millioen te South port vertegenwoordigde vakverenigings leden werden 4.842.000 stemmen uitge bracht ten gunste van de motie, maar de minderheid bedroeg 3.039.000. De Raad heeft derhalve de begeerde vol macht gekregen, maar het is een andere vraag in hoeverre hij effectief in zal grijpen bij een dreigende verstoring van de arbeidsvrede. De onderscheiden bon den zijn zeer gesteld op hun onafhanke lijkheid zowel tegenover andere bon den als tegenover het overkoepelend or gaan, de Algemene Raad van het TUC. Het ophaalwerk wordt verricht door brandweermannen, padvinders en al of niet geüniformeerde andere vrijwilli gers. De Nederlandse Jeugdgemeen schap heeft haar medewerking toege zegd. In elke gemeente wordt een actie comité gevormd, met vertegenwoordi gers van alle geestelijke en politieke richtingen, dat plaatselij] de inzame ling van een straatcollecte zal organi seren. De insignes die bij de straatcol lecte zullen worden uitgereikt zullen de vorm van een sleutel hebben. Heel de actie staat onder het symbool van de sleutel. Het motto luidt namelijk „De vluchteling wacht op uw sleutel". Hoe men tot deze actie is gekomen heeft de voorzitter van de Federatie voor Vluchtelingenhulp de heer M. A. Reinalda in Den Haag op een perscon ferentie verteld. „Aan een oude vluch teling in Oostenrijk werd eens ge vraagd, wat hij nu nog ondanks alles als ideaal had in zijn leven. De man antwoordde: Ik zou nog eens en sleu tel willen hebben, die ik in de deur van mijn eigen huis zou kunnen steken". Aan het Nederlandse volk wordt nu ten tweede male gevraagd, te' helpen de vluchtelingen een sleutel tot een betere toekomst te geven, aldus de heer Rei nalda. Vorig jaar is de uurloonactie „Eén uur voor een toekomst" afgeslo ten met een opbrengst van vier en een kwart millioen gulden. Nu komt er een nieuwe actie. De heer Reinalda zei ervan overtuigd te zijn, dat het gerechtvaardigd is een nieuw beroep op het Nederlandse volk te doen. Volgens door het C. B. S. samenge stelde voorlopige gegeven bedroeg de waarde van de invoer in Juli 1955 f 1064 millioen (v.m. f 1029 min. en Juli 1954 f 970 min,), terwijl voor een waarde van f 763 min. werd uitgevoerd (v.m. f 865 min. en Juli 1954 f 752 min.). Het dekkingspercentage bedroeg 72 (v.m. 84 en Juli 1954 77). De invoer in Juli 1955 is ten opzichte van de vorige maand met f 35 millioen gestegen, terwijl de uitvoer met f 102 millioen, is gedaald. In 1954 nam de invoer in Juli met f 93 millioen en de uitvoer met f 20 millioen toe. Het dekkingspercen tage daalde dientengevolge in Juli 1955 door de verlaagde uitvoer met 12 pun ten en in Juli 1954 door de gestegen in voer met 6 punten t.o.v. de voorafgaan de maand. Het invoersaldo bedroeg sedert het begin van het jaar f 1400 millioen -Ja nuari- Juli 1954 915 millioen). Te Knokke le Zoute in België zijn op aanwijzingen van Interpol twee leiders van een bende smokkelaars in verdo vende middelen gearresteerd, name lij* een 45-jarige Brit en een veertigjarige Egyptenaar. Volgens bepaalde geruch ten zou de bende zich ook met handel in blanke slavinnen hebben ingelaten De twee arrestanten, die aan het hoofd van een belangrijke internationale bende staan, leidden te Knokke een luxueus le ven. Men verwacht dat nog meer arres taties zullen volgen. Gistermiddag zijn koning Paul en ko ningin Frederika van Griekenland per speciale trein in Belgrado aangekomen. Het koninklijk paar werd door presi dent Tito en diens echtgenote alsmede door vele hoge Joegoslavische functio narissen begroet. De koning en de ko ningin zullen bezoeken brengen aan het eiland Brioni, en aan enkele Joegosla vische provincies. BLOMMERSDIJK p. 7 Kp. St. Vine. n. Rotterdam BORNEO 6 v. Djeddah n. Surabaja. ELIZABETH p. 7 Kreta n. London. HELDER 5 te Amsterdam. KOROVINA p. 6 MTinikoi n. R'dam. LAAGKERK 7 te Colombo. LEOPOLDSKERK 6 te Ummsaid. MERWEDE 6 v. London n. Dakar. OMALA p. 6 Finist. n. Berre. WILLEMSTAD 6 te Barbados. ARENDSDIJK. 6 te New York ARKELDIJK, p. 6 Scilly n. Antwerpen ALDABI, 6 te Ilheos ALDERAMIN, 6 te Madras ARENDSKERK, 6 te Cadix AMSTELVAART, p. 6 Aden n. Belawan AENEAS, 6 te Rotterdam AMYNTAS, 6 te Amsterdam ARDEAS, 6 te Ryeka ARIADNE, 5 van Hamburg n. Dmuiden AMSTELVEEN, p. 6 Kaap St. Vincent n. Rotterdam AMERSKERK, p. 6 Kaap Guardefui n. Penang ARGOS, p. 6 Malta n. Patras ALCHIBA, p. 6 Wight n. Baltimore BILLITON, 5 te Bombay BLITAR. p. 6 Sabang n. Djeddah CELEBES. 6 te Balik Papan CERONIA, 4 van Davao n. Pladjoe DIDO, 6 te Tarragona DELFSHAVEN. 6 te Narvik ESSO AMSTERDAM, p. 6 Finist. n. Sidon ESSO ROTTERDAM, p. 6 Ouess. n. Ras Tanura EEMLAND, 6 te Amsterdam GABONKUST. 6 te Dakar HYDRA, 6 te Amst. ILIAS, 6 van Amst. n. Gothenburg ILOS 6 te Ceuta. JAPARA, p. 6 Perim n. Suez KATELYSIA, p. 6 Ceylon n. Singapore KERMIA, p. 6 Casquets n. Marseille. KARIMUN, p. 6 Finist. n. Marseille KRYPTOS p. 6 Dungen. n. Curagao. KARSIK, p. 6 Natoena n. Zamboanga KOTA BAROE, 5 van Port Soudan n. Suez KOTA AGOENG, p. 6 Kudat n. Sorong LIBERTY BELL p. 6 Aden n. Fahaheel. MACUBA, p. 6 Finist. n. Suez MAUREEN, 6 te Burutu MIRZA, 6 te Abadan MOORDRECHT, p. 6 Kaap de Gata n. Fahaheel. MIJDRECHT, p. 6 Recife n. Aruba MADOERA, p. 6 Minicoi. n. Belawan MAASKERK 6 te Amsterdam. MENTOR 6 van Trinidad n. Demerara. MANOERAN 5 van Soerabaya n. Palemb. MARIEKERK 6 te Cochin, MAASLAND p. 6 Ouess. n. Las Palmas. MYONIA 6 te Hamble. NESTOR 6 te Rotterdam. POELAU LAUT p. 6 Aden n. Amst. PYGMALION 6 te Curagao. PHIDIAS 5 van Cartagena n. Amst. PLATO 6 te Amsterdam. PERNA 5 te Liverpool. ROELF 5 te Kopenhagen. ROEBIAH 5 van Balboa n. Los Angeles ROTULA 5 van Durban n. Curagao. STRABO p. 6 Dungen. n. Tanger. SLAMAT 6 te Livorno. SALLAND 6 te Montevideo. SCHOUTEN 6 te Singapore. SUNETTA p. 6 Ouess. n. Fahaheel. STAD SCHIEDAM 5 van Immingham naar Narvik. RITA 5 van Telok Anson n Pladjoe. SIGLI 6 te Singapore. STENTOR 6 te Hamburg. STAD BREDA 5 van Narvik n. Emden TEUCER p. 6 Minicoi n. Djibouti. TAMO 6 te Rio Janeiro. TITUS 5 van Hamburg n. Wismar. TJILUWAH 6 te Singapore. TANKHAVEN III 6 te Tandjong Oeban. VAN NECK p. 6 Thursday Island n. Brisb WAAL 5 van Piraeus n. Alexandrië. WOENSDRECHT p. 6 Algiers n. Gibraltar. VRIJBURGH 6 te Londen. ALKAID 5 van Porto Alegre n. Rosario ARENDSDIJK 6 te New York. CAMITIA p. 6 Guadeloupe n. R'dam. DORDRECHT p. 6 Bermuda n. Houston. EEMDIJK 5 van Londen n. Bremen. EOS 6 van Amst. naar Rotterdam. FRIESLAND 7 te Soerabaya. KABYLIA 5 van Port Elisabeth n. Belaw. LUTTERKERK 6 te Koweit. MODJOKERTO p. 6 Minicoi n. Aden. OOSTKERK 7 te Brisbane. SALAWATI 6 te Amsterdam. STAD LEIDEN p. 6 Burlings n. Mars. TJISONDARI 4 van Yawata n. Hongkong. TJIWANGI 6 te Singapore. PASSAGIERSSCHEPEN SIBAJAK 8 te Southampton verw. WESTERDAM 5 op 250 mijl Z. W. Cape Race naar Rotterdam. KLEINE VAART JAN HERMAN 5 te Havre. MEDEA 5 te Goole. VIOLETTE ERICA p. 5 Brunsbuttel naar Boston (L.). KEIZERSGRACHT 5 van Antw. n. Abo. AFIENA 4 te Karlstad. ELJO p. 6 Holtenau n. Amsterdam. KAAP FALGA p. 5 Brunsbuttel n. R'dam, TILLY 5 te Karlstad. PAVO p. 5 Kiel n. Zaandam. JOOST p. 5 Kiel naar Domsjo. ABBEKERK 7 te Rotterdam. AKKRUMDIJK 6 van New Orleans naar Le Havre. ALBLASSERDIJK 7 te Londen. ALDABI 6 van Ilheos n. Bahia. ALHENA 7 te Santos. ALWAKI p. 7 Bordeaux n. Antwerpen. AMSTELBRUG 6 te Montreal. AMSTELLAND 7 te St. Vincent (K.V.). ARKELDIJK 7 te Antwerpen. BAARN 7 te Hamburg. BOSKOOP 6 van Aruba n. Cristobal. CALTEX PERNIS t. 6 te Rotterdam. CINULIA t. 6 van Pta. Cardon n. Birkenh. CONGOSTROOM 6 van Freetown n. A'd. EOS 7 te Rotterdam. GABONKUST 6 van Dakar n. Amsterdam. LEKKERKERK 6 te Rotterdam. MITRA t. 6 van Curagao n. Sasebo (Jap.), MOLENKERK 7 te Rotterdam. NIEUW AMSTERDAM 6 van New York n. Southampton. PENDRECHT t. p. 6 San Miguel (Azoren) naar Napels. PRINS ALEXANDER 6 te Rotterdam. SCHELWIJK t. 7 te Harburg. STAD MAASTRICHT 6 van Rotterdam naar Civita Vecehia. WALTON JONES t. 7 te Suez. WILLEM RUYS 7 van Prt. Said n. Napels. WILLEMSTAD 6 van Barbados n. Funchall (Madeira). ZUIDERKRUIS 6 van New York n. Rotterd. OVERIJSEL 5 op 400 mijl Z.O. Diego Garcia n. Adelaide. Prins Willem II 4 van Quebec n Havre. PRINS WILLEM IV 5 te Toronto BOISSEVAIN p. 4 Saban n. Mauritius BOSCHFONTEIN p. 5 Kaap Guardefui n. Kaapstad. BOSKOOP 5 van Curagao n. Aruba. COTT1CA p. 5 Azoren n. Plymouth. JAGERSFONTEIN 5 te Kaapstad. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 5 van R'dam n. Halifax. MAASDAM 6 te New York. NOORDAM p. 4 Scilly n. New York. ORANJE p. 5 Kaap Guardefui n. Colombo, ORANJESTAD 5 dwars Burlings n. Curagao. WATERMAN 6 te Wellington. WILLEM RUYS p. 5 P Soudan n. R'dam. WILLEMSTAD 4 te Brighton; KAASMARKT BODEGRAVEN 6 Sept - Aangevoerd 177 partijen. Eerste soort f2.24 —2.30, tweede soort f 2.15—2.23, extra tot f 2.45. VETTE VAUKENSMARKT LEIDEN 6 September. Aanvoer 307 varkens. Notering: zware f 168—172, lichte f 174—178, slagers varkens f 176180, zeugen f 140146. Syrië. De 93-jarige Hashim el Atas- si heeft het presidentschap van Syrië plechtig overgedragen aan de 62-jarige Sjoekri el Koewatly. HOGE PRIJZEN 1000 1277 1523 1860 2447 6887 13204 13461 17204 20441 400 5619 6989 12534 13877 17415 18696 18752 200 1717 3712 4330 5224 6327 6610 7374 7b04 7741 8537 9409 10349 11479 11519 11527 11630 11928 12299 12448 14003 14909 14985 16880 16932 17774 17811 17913 17914 17955 18709 20123 20327 PRIJZEN VAN 81) 1150 204 2045 074 688 757 3147 229 695 792 4J.01 226 711 843 5046 137 '693 769 6061 067 843 947 7004 033 889 951 8035 064 546 615 9003 354 680 723 10057 120 11001 081 298 395 103 226 760 777 274 377 871 896 270 273 901 947 171 423 795 818 091 101 995 134 141 483 637 657 778 245 283 296 397 439 622 783 832 879 517 545 561 608 652 682 948 999 283 372 403 516 530 570 430 439 512 556 656 691 872 964 187 288 319 338 527 607 313 435 589 763 773 783 080 146 257 335 362 432 450 513 801 367 386 410 468 541 551 650 671 733 820 860 862 865 126 226 364 428 572 918 960 172 250 361 470 491 494 520 679 726 13100 393 9S8 13031 714 14132 577 15081 16179 17159 905 18002 19157 915 30205 903 31036 850 829 962 106 109 172 204 411 412 433 489 215 233 602 672 239 249 325 698 744 754 072 150 772 971 233 234 606 617 346 387 271 364 344 470 950 115 321 214 298 924 946 221 225 9U9 167 311 159 364 993 256 264 622 768 472 674 455 (82 555 556 403 503 388 657 954 257 359 165 270 450 665 705 433 497 560 861 749 792 853 289 324 824 738 756 840 904 691 726 768 853 684 715 409 473 442 691 705 796 758 801 89» 570 699 733 817 834 841 NIETEN 1034 047 060 069 135 343 372 382 421 468 566 609 653 688 753 903 997 2000 2010 026 049 077 083 210 257 319 343 424 611 623 641 654 660 768 801 837 897 921 956 961 974 987 3055 058 070 102 109 265 281 292 321 329 579 581 590 611 641 700 715 742 771 (81 4007 045 106 151 154 380 418 419 448 514 639 691 727 733 813 5028 034 040 044 073 223 247 254 300 329 499 521 522 529 576 743 752 774 779 829 937 938 955 957 958 6020 044 087 107 128 278 279 316 320 337 549 575 580 612 614 772 803 820 850 857 Q4Q QQ2 7002 011 052 169 235 399 405 452 481 493 789 797 808 848 852 993 8005 017 018 034 048 273 285 330 345 357 421 443 469 547 573 688 712 759 795 804 912 931 955 960 970 9103 108 197 205 239 337 340 406 433 444 612 660 714 737 749 10041 053 098 131 143 270 334 384 402 406 615 317 629 637 641 741 766 771 791 82-4 11044 055 057 088 091 Vervolg nieten: 17927. 157 221 230 240 472 484 500 528 777 811 828 859 089 131 162 182 469 487 506 512 687 702 712 740 925 930 935 936 170 189 341 344 650 676 873 887 176 187 515 537 836 895 089 121 365 366 598 628 832 847 967 972 165 194 390 406 624 644 871 883 195 230 358 395 677 678 956 964 265 274 544 621 899 931 158 162 421 453 640 694 853 879 209 228 421 493 736 744 901 923 2S2 299 322 327 560 570 576 596 853 859 868 873 06b 068 372 373 593 601 841 873 977 989 244 248 455 459 111 950 148 162 436 464 649 673 829 860 076 231 374 419 276 310 482 504 962 185 240 488 499 676 704 897 914 310 537 891 195 521 754 955 241 430 685 989 319 629 972 189 466 729 894 237 522 759 936 338 751 911 272 418 652 880 334 589 264 5.10 728 921 099 108 110 112 225 227 277 467 613 831 S4S 12003 058 232 252 572 578 686 702 928 936 13003 032 250 284 518 524 812 837 14014 018 473 474 739 759 151X13 011 221 262 447 470 627 661 934 935 16024 038 226 245 396 434 580 616 375 377 851 865 18063 066 277 382 738 740 915 916 19006 007 365 369 605 619 861 892 20108 119 510 534 766 776 21008 051 186 201 592 646 283 665 880 082 377 58b 709 951 036 301 548 850 050 283 490 760 026 265 480 667 947 091 247 451 626 945 062 387 871 073 420 743 957 019 391 627 914 128 537 778 058 209 770 285 309 667 685 932 933 124 137 460 474 612 614 736 753 956 994 043 045 304 345 552 610 862 892 051 059 337 368 546 567 773 785 074 084 266 292 492 514 758 766 095 110 275 299 465 472 674 753 960 152 164 396 571 909 972 084 101 479 546 766 796 963 970 025 032 395 403 720 737 918 942 243 273 552 561 793 993 067 088 218 239 7S2 806 321 368 371 405 434 717 775 777 794 810 149 200 203 214 225 485 505 526 549 560 621 663 669 671 680 772 781 783 825 863 085 113 346 355 643 685 913 954 062 086 430 438 609 610 904 922 !22 143 366 394 515 520 773 811 134 172 230 372 434 488 697 770 788 974 148 173 181 441 449 454 535 715 728 y75 163 169 209 396 430 433 550 576 581 832 893 916 111 132 141 155 224 300 334 336 356 374 493 497 503 524 561 760 804 855 860 868 168 265 614 645 974 985 133 144 547 553 835 855 987 114 132 436 472 771 790 953 285 329 579 650 998 109 115 268 376 876 912 323 326 351 690 712 799 174 188 225 584 588 594 870 905 914 201 330 345 508 521 603 800 804 858 396 479 499 675 713 747 119 138 160 447 449 455 972 982 DONDERDAG HILVERSUM 1 402 m. - AVRO: 7.00 meuws, 7.10 gram.. 7.15 gym., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot pr AVRO: 8.00 nieuws. 8-15 gram.. 9.30 huisvrouw. 9.40 prot pr 10.00 gram., 10.50 kleuters, 11.00 omr.ork en solist, 11.45 vraaggesprek. 12.00 orgel en zang, 12.25 In t spionnetje, 12 35 gram.. 12.50 bedrijfsleven, 13.00 nieuws. 13.15 gram.. 1320 Metropoie-ork.. 13.55 koersen. 14 00 hoorspel, 14.25 gram., 14.45 viool en piano, 15.15 zieken, 16.00 herin neringen aan Oud-Amsterdam. 17.00 jeugd, 17-45 regeringsuitz., 18.00 nieuws. 18.15 amus.muz., 18.30 lichte muz., 19.00 brief uit Londen. 19.05 act.. 19.15 theater- ork., 19.45 discussie. 20.00 nieuws, 20.05 kamerork en solist, 20.50 hoorspel 22.25 orgel, 22.40 sport, 23.00 nieuws. 23.15 lich te muz. HILVERSUM H, 298 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8-80 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw NCRV: 10.00 gram., 10.30 prot. pr KRO: 11.00 zieken. 11.45 pianospel, 12.00 An gelus, 12.03 lunchconc 12.33 boeren. 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 lichte muz.. 13.45 gram. NCRV: 14.00 gram. 14.20 lichte muz.. 14.45 vrouw. 1515 gram 15.35 strUkkwartet, 16 00 prot pr.. 16-30 sopr. en plano. 17.00 klankbeeld. 17,30 gram., 17.40 koersen. 17.45 gram 18 00 kamermuz 18.30 Friese uitz.. 18 45 gram 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.20 sociaal gesprek, 19.35 gram., 20.00 radiokrant 20.20 gram.. 20.50 caus., 21.10 koorzang. 21.35 Leger des Heils-ork.. 22.10 pertodie- kenparade, 22.20 orgel. 22.45 orot pr. 23.00 nieuws. 23.15. gram. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE NCRV: 20.15 Journ en weerber. 20.35 Rondom de kachel, caus 20.55 Filmprogi 21.15 lichte muz 2135 Dagsluiting ENGELAND. BBC. home service, 330 m: 13.20 lichte muz., 14.00 ork.conc., 18.30 lichte muz.. 19.00 Festival v Edinburgh, 20.05 lichte muz., 22.30 ork.conc. BBC. light progi 1500 en 247 m: 12.15 ork.conc., 13.20 lichte muz., 15.00 zangrecital, 15.30 pianomuz., 15.45 lichte muz., 16.45 mil. ork en solist. 18.00 lichte muz., 20.30 ork.conc., 22.20 dansmuz.. 23.20 lichte muz NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m: 12.00 amus.muz., 13.15 operette- conc., 14.15 amus.muz.. 16.00 filmmuz., 16.25 strijkkwartet 16.40 alt en piano, 21.00 chansons en dansmuz., 22.10 operet- teconc., 0.25 dansmuz. DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 16.30 V. d. jeugd 17 15-17.25 Opsporings dienst en progr.overz 20.00 Kinderboe ken voor volwassenen 20 45 Caus. 21.25- 22.00 Grote dansers. FRANKRIJK nat programma. 347 m: 12.30 operamuz., 13.20 operamuz., 18.00 ork.conc., 20.02 symph.ork. en soliste. 23.05 moderne muz BRUSSEL. 324 m: 14.00 Eng. les. 14.15 koorconc., 14.20 Franse les. 20.00 Die Wal kure. opera. 22 15 pianorecital 484 m: 18.30 rhythm, muz., 22.15 lichte muz. BELG TELEV1SIEPROGR Vlaamse uitz.: 19.15 Gram. 19.31 Nieuws. 19.50 a. Filmclub; b. Historische film. 21.40 Nws. BELG TELEV1SIEPROGR Franse mtz.: 17.00 V. d kind 18.00 Film 20.15 Relais v Parijs. ENGEL.AND BBC European Service Uitz voor Nederl 22.00-22 30 Nieuws. Feiten v. d. dag Engelse literatuurge schiedenis. (Op 224 en 49 m).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4