De gemeenschappelijke Europese markt het eerste doel ROXY ruiken... is ROXY roken! 'ti Hoxv .ja graag! Bank werker - Bassist OPTIMISME NA NOORDWIJK Manoch erkent leugens Vicr Nederlanders uit Russische gevangenschap in ons land Geheime zenders opgespoord Oud-minister Iskaq nog in Singapore THREE LIONS Hendrik Toonk Lerarentekort vraagt groot scheepse maatregelen Thans reeds 900 bevoegden te weinig in 1962 3600 Chefarine „4" doet wonderen V. WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1955 PAGINA Onjuiste verklaringen om onderzoek in de war te sturen Ed. van Beinum 25 jaar dirigent Opdracht aan drie componisten Gee contact met N.S.B. of Duitse organisatie Exploitanten bekeurd Latere pension-nering PTT-personeeil Indien het belang van de dienst dat vereist Zee|posit voor Oost en West 9oud9eeï 75 c, Katholieke artsen in congres Internationale bijeenkomst in Nederland Aanvaring bij Noorse fjord Nederlandse kapitein niet schuldig? Een overzichtsfoto in de zaal van Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee, waar gisteren de zes ministers van Buiten- 'ttndse Zaken van de landen van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap in vergadering bijeen geweest zijn. Tweede van rechts is de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Gaetano Martino; vijfde van rechts zijn Luxem burgse collega J. Bech en achteraan in het midden de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, J. W. Beyen. (Van onze speciale verslaggever) Twee doeleinden stonden bü de ont moeting in Noordwijk tussen de zes mi nisters van Buitenlandse Zaken der nchuman-landen voorop: zij wilden het Peilglas controleren van de machine, "lie zjj door hun resolutie van deze zo mer te Brussel op gang hebben ge bracht. Voorts wilden zij van elkaar we len, of zij het allen nog geheel eens ivaren met de wijze waarop thans via deze Brusselse werkgroep de eenwor ding van Europa wordt voorbereid. Op beide punten is men na de besprekin gen die van 11 tot 7 uur duurden, met optimisme uit Noordwijk vertrokken. Minister Spaak heeft een uitvoerig rap port voorgelezen omtrent de stand van zaken van de werkgroep in zijn land en de zes politieke leiders hebben on der elkaar uitgemaakt dat er geen en kele aanwijzing was van enige dishar monie bij dit streven. De experts kun nen hun gang gaan. Zij zijn tot dus ver nauwkeurig binnen de politieke lijn gebleven. De Italiaanse delegatie in Noordwijk. In het midden minister Martino. Ook de Franse minister Pinay moet teen spier van zjjn gezicht vertrokken ebben, toen de heer Spaak tijdens de daSC,iSSles noK eens met nadruk stelde, p i de gemeenschappelijke markt van ■europa het eerste en voornaamste doel dat thans wordt beoogd. Natuurlijk werd er naar de reactie Van minister Pinay van alle kanten ge ïnformeerd, ook op de persconferentie die na afloop door minister Beyen werd gegeven. Men wilde duidelijk antwoord "lebben op de vraag, of Frankrijk nu 'erkelijk con amore meewerkt en of •let de gehele integratie, dus niet sec- "orsgew(jze, wil. De minister ontweek m ztjn antwoord enigszins de kwestie Frankrijk. Maar wel heeft hij duidelijk gesteld dat iedereen nu recht op het doel wil algaan: <je gemeenschappelijke inarkt van Europa. ,„Dit is het kern- Probleem en in het licht daarvan moet al het andere eenheid op het gebied Van transport, energie en atoomenergie worden gezien", aldus minister Beyen, die deze vergadering heeft ge presideerd. Toen men zich nog niet voldoende overtuigd had van de gezindheid van Frankrijk ten aanzien van de Euro pese eenwording en van mr. Beyen ten aanzien van Frankrpk maakte deze laatste een gedurfd grapje, dat het gesprek meteen over een andere boeg wierp: U vraagt een man, waarvan men zegt dat nu zijn vrouw ooit geslagen heeft, toch ook niet of hij daar nog mee doorgaat... Het algemene optimisme, waarvan bok het officieel communiqué getuigt, ^erd ook gedeeld door minister Spaak, die ons in een kort onderhoud toever trouwde, dat deze conferentie belang rijk was geweest ais mijlpaal op de weg haar de eenwording van Europa. „Er rijn geen tastbare resultaten bereikt Vandaag, maar daar leende de aard Van deze routinebespreking zich ook hiet voor. Wij zijn slechts bij elkaar ge feest om de stand van de werkzaam heden op te nemen. Over mijn eigen rapport spreek ik niet, maar uit de ge hele conferentie is mij wel gebleken ®at wij vooruitgaan. On avance, on hvance", aldus minister Spaak. Anderen hebben ons bevestigd dat ook het rapport op zichzelf reeds aanlei ding was tot optimisme. j. Op een vraag, of nu de Kolen- en "aalgemeenschap de motor gaat wor- van de Europese integratie, is mi eter Beyen het antwoord schuldig ge- lftven. Wjj zijn nog geenszins in het /""dium waarin men reeds organen aan wijzen. Het doel der conferentie a* zelfs niet het bespreken van pro- 'emen,_ laat staan het oplossen daar- ah. Daarvoor zijn de technici in Brus- niet bij, zij zijn toch in het werk van de studiegroep betrokken. De invloed van het bezoek van dr. Adenauer aan Moskou is tijdens de persconferentie nog even ter sprake gekomen. Minister Beyen zag echter geen enkele relatie tussen beide diplo matieke gebeurtenissen dan alleen het practische feit, dat minister Von Bren- tano zich had doen vertegenwoordigen door zijn staatssecretaris prof. Hall- stem. Deze laatste was zeer welwillend in zijn oordeel over de Fransen: „Ik heb hen persoonhj'k bedankt voor hun medewerking aldus deze Duitse zegs man. De ministers en hun delegaties heb ben na afloop m Den Haag als gasten van de Nederlandse regering gedineerd in Hotel De Witte Brug. Advertentie z BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET tegen PUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN k 85 Gisteren heeft in Djakarta de der tiende zitting plaats gehad van het pro ces tegen de Nederlander Schmidt, pre cies een jaar nadat de zaak in behan deling is genomen. Een vertegenwoor diger van het Nederlandse Hoge Com missariaat en een waarnemer van de Amerikaanse ambassade in Djakarta woonden de zitting by. Beklaagde Schmidt kreeg gelegenheid om de be trouwbaarheid van de getuige a char ge Manoch aan te /echten. Manoch zelf verklaarde, dat hij tydens de eerste zes maanden van het vooronderzoek opzet- teiyk onjuiste verklaringen heeft afge legd om het onderzoek in de war te stu ren. De verdedigster van Schmidt, me vrouw Bouman, merkte evenwel op, dat in die z.g. onjuiste verklaringen ve le namen voorkomen van personen, die later zijn gearresteerd. Manoch ver weerde zich en zei. dat hjj in het begin alleen namen had genoemd van perso nen, die al naar Nederland waren ver trokken. Toen mevrouw Bouman hem enkele voorbeelden noemde van mensen, die nog wel degelijk in Indonesië verble ven en die toen zijn gearresteerd, zoals Schmidt zelf en Van Buren, ant woordde Manoch, dat sommige ver klaringen van hem juist waren en an dere weer niet. In ieder geval bevestigde Manoch nogmaals zijn vroegere verhalen over de pogingen, die mr. Bouman en een ambtenaar van het Nederlandse Hoge Commissariaat, genaamd Cohen, zou den hebben ondernomen om hem door omkoping ertoe te bewegen bepaalde voor de Nederlandse beklaagden be zwarende verklaringen in te trekken. Beklaagde Schmidt bracht nog in het midden, dat de verklaringen van Ma noch, die sinds Maart van dit jaar niet meer in de gevangenis verblijft, maar in een mess van de criminele recher-, che, in het algemeen gericht zijn tegen alles en allen, die geen aanhangers van Moskou zijn. Rechter Rochjani bepaal de de volgende zitting op 12 September. (ANP). In September 1956 zal het 25 jaar ge leden zijn, dat Eduard van Beinum als dirigent aan het Concertgebouworkest werd verbonden. Het Bestuur van de Nederlandse Orkeststichting tot beheer van het Concertgebouworkest deelt in dit verband mede, dat een huldigings comité in oprichting is. Op verzoek van Eduard van Beinum heeft het bestuur inmiddels reeds be sloten aan een drietal componisten een opdracht te verlenen. Voor deze op dracht zijn componisten uit verschillen de leeftijdsgroepen gekozen, namelijk Sem Dresden, Hans Henkemans en de in 1930 geboren Hans Kox. De opdracht betreft het schrijven van een werk voor een aantal solo-instrumenten met orkest. De werken zullen in het seizoen 1956- 1957 worden uitgevoerd en de solo-par tijen. zullen worden vervuld door een aantal prominente leden van het Con certgebouworkest. (Van onze correspondent) «el aan het tuderen en op dit punt - zü nog niet tot een oplossing ge- 0rhen, aldus minister Beyen. ri^' anneer hat dan wel zal kunnen wor den y,?5Tachtv.kan men enigszins aflei- snlLjy 4 1ciële communiqué. Dat tefmn aiV-on<ef:n tweede interimrapport Port nw 9C r!' waarna het eindrap- de conclusies zo spoedig moge- mbiiltf a kunnen worden. De STet voorts medegedeeld dat WerMn» Spaak ook de mede- bereirfonJ Engelsen aan het voor hield Al If Brussel werd ver- AI waren ztf er dan in Noordwijk Via Oldenzaal zijn Dinsdagavond vier Nederlanders uit Russische gevangen schap in ons land teruggekeerd. Het zijn de 45-jarige Harm ten Hoff uit Groningen, wiens vrouw inmiddels voor de tweede maal is getrouwd, de 44-jari- ge Hans Rollema uit Landsmeer, die in 1943 in Riga trouwde en een zoon van negen jaar heeft, de 38-jarige Dirk Bras uit Amsterdam en de 87-jarige Quirinus Jansen uit Alkmaar. Allen, behalve Rollema, die pas enkele jaren geleden in Riga gearresteerd werd, waar zijn vrouw en zoontje thans nog verbiyven, verbleven ongeveer tien jaar in Russische kampen en gevangenissen. Zowel ten Hoff als Bras werden ter dood veroordeeld, welke straf later in enkele tientallen jaren dwangarbeid werd gewyzigd. Midden Augustus kregen de vier Ne derlanders bericht van hun invrijheid stelling. zy werden toen naar Podma, 650 kilometer ten Zuid-Oosten van Mos kou, getransporteerd, van waaruit zij gezamenlijk naar Nederland terugreis den via Berlijn, waar zij door het Nederlandse consulaat van het hoogno dige werden voorzien. In Oldenzaal werden de mannen op gewacht door Rijksrechercheurs en leden der gemeentepolitie. Zij werden naar het politiebureau overgebracht, den worden geschaad. waar zij de nacht doorbrachten. Naar een der Rijksrechercheurs mededeelde, worden de teruggekeerden niet als ar restanten beschouwd. Na verhoor èn geneeskundig onderzoek zullen ze in de loop van Woensdag naar huis kunnen terugkeren, zo werd Dinsdagavond me degedeeld. Harm ten Hoff uit Groningen hoorde eerst in Berlijn van het tweede huwelijk van zijn vrouw, van wie hij in 1944 een laatste brief ontving. Sindsdien hoorde of zag hij niets meer, zoals hij vertelde, ofschoon hij regelmatig schreef. „Het bericht van het tweede huwelijk van mijn vrouw was een vol komen verrassing voor me", aldus ten Hoff, wiens gehuwde zuster uit Zutphen bij het station in Oldenzaal ter begroe ting aanwezig was. Zij werd evenwel niet tot het perron toegelaten en kon eerst in het politiebureau te Oldenzaal haar broer ontmoeten. Het viertal ontkende ooit contact met N.S.B. of Duitse organisaties te hebben gehad. Dirk Bras en Quirinus Jansen beweerden via de illegaliteit en de bei de anderen via een verplichte tewerk stelling in Duitsland en vervolgens in Russische gevangenschap te zijn ge raakt. Hans Rollema bleef na de oorlog in Riga wonen, waar hij later op ver moeden van samenwerking met de Duit sers door de Russen werd gearresteerd. Over hun verblijf in Rusland wilde het viertal geen inlichtingen verschaf fen, omdat daardoor mogelijk de belan gen van nog in Russische krijgsgevan genschap verblijvende Nederlanders zou- Rijkspolitie en personeel van de op sporingsdienst van de P.T.T. hebben een einde gemaakt aan het bestaan van de geheime zender „Toronto" of de „Jack sons". De zender bleek zich te bevin den ten huize van H. B. H. te Kalkwijk, gemeehte Hoogezand-Sappemeer. Tegen de exploitant en diens helper J. H. uit Sappemeer, werd proces-verbaal opge maakt. Een nader onderzoek heeft uit gewezen, dat de zender het eigendom was van H. K. uit Veendam, die de apparatuur in bruikleen aan H. B. H. had afgestaan. Tegen H. K. uit Veendam werd even eens proces-verbaal opgemaakt, ook omdat hij zijn zoontje toegestaan had met de zender te werken onder de naam „Bontekoe" of „Voddeman". Bovendien is proces-verbaal opge maakt tegen A, K. uit Nieuwe Pekela. Deze had zijn geheime zender, waar mede hij onder de naam „Nachtegaal" in de aether kwam, naar H. B. H. te Kalkwijk gebracht, maar die gaf de voorkeur aan de apparatuur uit Veen dam. H. had zelf ook een zender, maar die was niet al te best. Naderhand is gebleken, dat een broer van H. deze zender in het kanaal heeft geworpen. De zender van A. K. uit Nieuwe Pekela heeft men nog niet kunnen vinden. (Van onze Haagse redacteur) Overleg tussen de centrale directie der PTT en de vertegenwoordigers der personeelsorganisaties heeft er toe ge leid, dat bii de bestaande regeling in zake de leeftyd waarop een ambte naar met pensioen gaat, ruimer gebruik zal worden gemaakt van de mogeiyk- heid om het dienstverband na de 65-ja- rige leeftyd te continueren. Teneinde ook jongere krachten in het ambtenarenapparaat aan bod te laten ko men is het regel, dat een ambtenaar bij het bereiken van de leeftijd van 65 jaar de dienst verlaat; als het belang van de dienst zulks vergt, kan hij echter blij ven doordienen tot zijn 68ste jaar. De ze laatste bepaling nu zal op enigszins grotere schaal worden toegepast dan voorheen in verband met de moeilijk heden in de personeelsvoorziening bij de PTT. De bedoelde uitbreiding geldt zowel voor het hogere als het middel bare en lagere personeel. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld: Argentinië en Brazalië: s.s. „High- land Chieftain" (12 Sept.); Australië; m.s. „Sibajak" (10 Sept.); Canada: m.s. „Prins Alexander" (12 Sept.); Indone sië: s.s. „Prometheus" (10 Sept.); Ned. Antillen: m.s. „Stentor" (12 Sept.); Ned. Nw. Guinea: s.s. „Peleus" (10 Sept.); Nieuw-Zeeland: via Engeland (10 Sept.); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Winchester Castle" (10 Sept.). Advert en tis De geur is de voorbode van de smaak. Neem de proef, open een pakje ROXY j|||| en ruik, hoe uitnodigend JÊÈêÊÊ Steek dan op en U weet waarom ze zeggen 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige mélange De vroegere Indonesische minister van Economische Zaken, Iskaq Tjokrohadisurjo, die enige tüd geleden door de Indonesische regering naar zijn land werd ontboden om te worden ge hoord in verband met de strijd tegen de corruptie in Indonesië, bevindt zich in Singapore. Waar precies is echter niet bekend. Eerder was gemeld dat Iskaq Zaterdag j.l. uit Nederland was gearriveerd en dat hij in het bezit was van een ver blijfsvergunning voor veertien dagen. Zijn papieren vermeldden de naam en het adres van een Chinese zakenman, bij wie hij zijn intrek zou nemen. Advertentie VIRGINIA 20 stuks Y T endrik Toonk uit Arnhem ƒ-heeft de overall ver- J- J- ruild voor het zeer ge distingeerde rokcostuum. In de overall diende hij jaren lang de materie, in het rok costuum zal hij voortaan de onstoffelijke Muze dienen. Hen drik Toonk zal n.l. niet lan ger bankwerker zijn bij de Al gemene Kunstzijde Unie te Arnhem, wat hij dertien jaren lang is geweest. Van nu af zal hij in Overijssel op de concertpodia verschijnen met zijn pra htige Italiaanse bas, wanthij is benoemd tot bas sist bij het Overijssels Phil- harmonisch Orkest, dat juist onlangs volledig beroepsorkest geworden is. De heer Toonk ziet met deze benoeming een hartewens vervuld, want muziek is altijd zijn lust en zijn leven ge weest, hoewel noch zijn ouders, noch zijn drie broers en zijn zuster aan muziek deden. Als jongeman leerde hij viool en cello. Later speelde hij in En schede en Wageningen in een bioscoop-strijkje en weer later, toen hij al bankwerker bij de AKU was, ging hij bas stude ren bij Albert Spruijt, eerste bas sist van het Gelders Orkest. Al zijn vrije uren waren voor de mu ziek, Een tijdlang speelde hij in het Arnhemse amateurs-sympho- nie-orkest de Nova, dat door Leo Pappenheim op verrassend niveau is gebracht. In het orkest van de AKV- fabriek in de Kleefse Waard speelde hij viool en saxofoon. Hij beschouwde dat allemaal als middelen om de noodzakelijke routine en ervaring in hel ensemblespel te verkrijgen, die hij hard zou nodig hebben, als hij eens beroepsmusicus zou worden. Jarenlang heeft Hendrik Toonk er voor gezorgd, dat hij klaar zou zijn op hét moment. In Januari j.l. zag hij in een van de kranten een oproep van het Overijssels Philharmonisch Orkest. Hij solliciteerde. Dag na dag keek hij vergeefs uit naar „dè" brief, maar de maanden gingen voorbij zonder aat zijn wens werd vervuld. Hij meende reeds, dat zijn kans wel verkeken zou zijn, tot eindelijk de uitnodiging kwam, om in Enschede te komen proefspelen en daarbij tege lijk een musicologisch examentje te ondergaan. Hendrik Toonk heeft het er goed afgebracht en is zijn mede-candidaten voorbijgestreefd. Op 26 Augustus volgde zijn benoeming tot bassist. De heer Toonk zit op het ogenblik al hoog en breed in Twenthe bij een familie in Oldenzaal en hij zal daar blijven, tot hij zijn vrouw het echtpaar is kinderloos binnenkort naar Enschede kan laten over komen. Binnenkort, inderdaad, en kijk, dat mag nu gerust eens met lof in de krant: als het Overijssels Orkest musici aantrekt, biedt het hun tevens een woning. De heer Toonk, die op 7 September 1901 in Oldenzaal werd geboren wordt dus vandaag 54 jaar. Zijn vrouw gaat daarvoor naar Oldenzaal. Het zat ditmaal een bijzonder prettige verjaardag worden. Dat weten wij zeker. Om het lerarentekort by het V. H. M. O. tegen te gaan zyn grootscheep se maatregelen nodig, concludeert de commissie-V.H.M.O., door de minister van O. K. en W. ingesteld, in een thans gepubliceerd interim-rapport. Daarom adviseert de commissie het volgende: Aan allen, die op 1 October 1955 de leeftijd van 25 jaar nog niet heb ben bereikt en die in het bezit zijn van een diploma, dat toegang geeft tot de universitaire examens, wordt, tenzij zq voor de academische studie niet geschikt kunnen worden geacht, een renteloos voorschot toegekend, als zij in September 1955 de aca demische studie beginnen. Voor ieder jaar na het behalen van de bevoegd heid, waarin een betrekking bij het onderwijs van tenminste 20 lesuren wordt vervuld, wordt 1/5 van het voorschot kwijtgescholden. Voor hen, die een middelbare acte met onderwijsbevoegdheid willen ha len, worden soortgelijke voorstellen gedaan, nj. voor hen die jonger dan 25 jaar en niet bij het onderwijs werkzaam zijn, en voor hen die, jonger dan 35 jaar, elders bij het onderwijs werkzaam zijn. De commissie heeft een onderzoek ingesteld naar de toekomstige toevloed van leerlingen voor het middelbaar onderwijs en de daarbij behorende gro te lerarenbehoefte. De grote toename, zo zegt het interim-rapport, wordt veroorzaakt door een tweetal factoren: Het steeds stijgende aantal kinderenen het aanmerkelijk gegroeide percentage daarvan, dat middelbaar onderwijs wil volgen. Voor het totaal aantal kinderen van 12/13 jaar worden de volgende cij fers genoemd. Voor 1930 145.000, in 1950 164.000, in 1955 187.000, 1960 247.000 (geboortetop na de oorlog) en voor 1961/1970 224.000. Ook de belangstelling voor het mid delbaar onderwijs op zich is sterk toe genomen. Speciaal geldt dit voor de vrouwelijke jeugd waarvan, vergele ken met 1945, in 1954 1 y3 maal zoveel belangstelling voor dit onderwijs was. Op grond van deze berekeningen verwacht men dat in het jaar 1955 24.350 nieuwe leerlingen op een mid delbare school zullen worden ingeschre ven, welk aantal oploopt tot 38.250 in 1959. Hiermee in verband staat het to taal aantal leerlingen bij het V. H. M. onderwijs, te weten: 1955 160.000, tot 173.000 in 1966. Het aantal leraren zal voor deze leerlingenstroom nooit voldoende kun nen zyn. Tijdens het cursusjaar 1954/55 waren 5975 bevoegde leraren aanwezig en bestond er een tekort van 900 iera ren, dat gedeeltelik door onbevoegde krachten werd verholpen. De snelle sty- ging van de schoolbevolking vereist echter voor 1960/61 ca. 10.000 leraren- Afgezien van het reeds thans be staande tekort van 900, zullen er dus in 1955, met inbegrip van vervanging wegens vertrek of overlijden, 650 lera ren moeten worden aangesteld, ter wijl ook dit getal weer oploopt tot 1200 In 1960. Uit prognoses, die zyn vastgesteld na onderzoek bij de univer siteiten, verwacht men dat voor 1962 er een tekort van 3600 bevoegde lera ren zal bestaan, terwyi het totaalaan tal wel aanwezige bevoegde krachten dan 7000 bedraagt. Dit betekent, dat in dat jaar een derde van het totaal aan tal lessen door onbevoegden zal moe ten worden gegeven. Hierbij komt nog, dat het gehele maatschappelijke leven een grote vraag naar acaqtemische gevormden vertoont, terwijl ook het overige onderwijs sterk zal uitbreiden. Een teruggang is dan ook voor de verdere toekomst niet te verwachten. Het is duidelijk, zo gaat het rapport verder, dat alleen grootscheepse maat regelen in de massale tekorten zullen kunnen voorzien. Deze grootscheepse maatregelen denkt men o.a. in de reeds genoemde voorstellen gevonden te heb ben. Daarnaast moeten studiebeurzen voor andere studies beschikbaar wor den gesteld, zoals b.v. voor die aan avondlycea. In verband met de te verwachten grote toeloop van het aantal studenten meent de commissie, dat de universi teiten en hogescholen onmiddellijk maatregelen zullen moeten treffen om deze toeloop op te vangen. Hoewel de commissie haar taak nog niet geheel heeft voltooid (men bestudeert nog een aantal andere practische maatregelen) heeft zij toch gemeend, deze voorlopi ge voorstellen aan de regering te moe ten voorleggen, zodat reeds voor het studiejaar 1955/56 met de uitvoering een aanvang kóm worden gemaakt Van 10 tot 16 September 1956 wordt in Den Haag en Nijmegen het zevende in ternationale congres van katholieke art sen gehouden, waarvan de organisatie berust by de Nederlandse R.K. Artsen- vereniging. (Dezer dagen heeft een persbureau bericht, dat het congres was nitgesteld. Die mededeling berust te op een misverstand. Van het begin af is het congres voor 1956 aangehouden). Als onderwerp voor het congres is gekozen „geneeskunde en recht". On der meer zal hierbij worden ingegaan op een aantal recente uitlatingen van de Paus, waarin deze heeft gewezen op de noodzaak om nationaal en interna tionaal het medisch recht te codifice ren ter bescherming van de arts, de patiënt en de gemeenschap. Het is de bedoeling, dat het congres niet alleen wordt bijgewoond door af gestudeerde medici, maar ook door ouderejaars-studenten uit een zo groot mogelijk aantal landen. Het eerste deel van het congres wordt gehouden in de residentie, het tweede deel in Nijmegen, de zetel van de R.K. Universiteit De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, is op een zitting van de Raad voor de Scheep vaart te Amsterdam tot de conclusie gekomen, dat de Nederlandse kapitein van het uit Rotterdam afkomstige 730 ton metende motorschip „Harold", de heer J. de Haas, geen schuld verweten kan worden aan de aanvaring van zijn schip in Noorse fjord met het kleine vijftig ton metende Noorse bootje „Un- doy". Als gevolg van deze aanvaring, die op 29 Januari niet ver van Bergen geschiedde, zonk het Noorse bootje. De twee opvarenden werden door de be manning van het Nederlandse schip gered. De inspecteur-generaal kwam tot deze conclusie onder het voorbehoud, dat bij het onderzoek in Amsterdam, uitslui tend kapitein De Haas gehoord is, zodat de Noren geen gelegenheid hebben ge had, hun eventuele afwijkende zienswij ze kenbaar te maken. De Raad voor de Scheepvaart zal la ter schriftelijk uitspraak doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5