Amersfoort neemt op een indrukwekkende wijze afscheid van de kardinaal Duizenden brengen een laatste groet m ém Kardinaal De Jong en het werk der kernvorming Aleer waardering noodzakelijk De besprekingen in Moskou Boelganin stelt Adenauer voor ambassadeurs uit te wisselen Bondskanselier bepleit de vrijlating van de krijgs gevangenen en hërstél van de Duitse eenheid Brand in kerktoren te Bennebroek Schade aan de Sint Servaes valt erg mee t EEN LAATSTE GROET Kardinaal na vier jaar weer thuis Opklaringen, maar niet bestendig Het weer mk ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 79sfe JAARCANC No. 26394 Twee Kardinalen komen naar Utrecht m m ^Aan zee^ Suedc jasjes in kleuren 110.- BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr, W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIfclARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Op indrukwekkende wijze heeft Amersfoort gisteravond afscheid genomen Van Z.Em. Johannes Kardinaal de Jong, wiens stoffelijk overschot om zeven ttur naar Utrecht overgebracht werd om opgebaard te worden in de chapelle ardente, die in het aartsbisschoppelijk paleis aan de Maliebaan was inge* richt. Duizenden mensen, vier, soms zes rijen dik, hadden zich langs de route geschaard, die de auto met het stoffelijk overschot en zes volgwagens reden. Er heerste in de stad een eerbiedige stilte, die het luiden van de klok in de kapeltoren van het „Huis met de blauwe ruitjes" tot in de verte hoorbaar ttaakte. Velen baden langs de straat hun rozenkrans, mannen nameii de hoed af, vrouwen vouwden haar handen. Langzaam reed de stoet de Zuid singel af, onder de" Kamperbinnenpoort door, over de Langstraat. Overal Sag het zwart van de mensen, het laatste eerbetoon van de Amersfoortse bevolking aan de Kerkvorst, die voor altijd van haar heenging. In een onafgebroken stoet hebben duizenden gisteren te Amersfoort langs het stoffelijk overschot van de Kardinaal gedefileerd. Het défilé langs het stoffelijk overschot werd 's middags om één uur onderbroken en om vier uur voortgezet. Tot zes uur vormde zich langs de singel een queue van men- VERHOOGDE BGHWRGSEEM VERHOOGDE BDDRAGEH Over het algemeen kan men in ons land spreken van een rede lijke verstandhouding tussen Werkgevers en werknemers: de Stichting van den Arbeid fungeert als orgaan, waarin beide partijen in ver- trouwvol beraad besprekingen -oe- ren over wensen en eisen; een ge meen overleg, dat vrijwel steeds tot een voor béide partijen bevredigend resultaat leidt. Deze pacificatie be perkt zich echter tot het particuliere bedrijf. In de overheidssector heerst hiomenteel namelijk een verhouding Tussen werkgever en werknemer, Walke ronduit als slecht kan gekwa lificeerd worden. De Nederlandse overheid als grootste werkgeefster Van ons land welke in vroegere ja- >n er aanspraak op mocht maken n de behandeling van haar perso- heev en voorbeeld te zijn voor de panicv,iiere werkgevers heeft de- Ze efaV°lle positie reeds lang ver speeld en tobt nu met gevoigen van oen ezoicligingsbejeicj ,jat ;n on. ze kolommen herhaaldelijk als« schriel en kortzichtig werd gebrand merkt. De verbitterde stemming onder het overheidspersoneel kwam deze week tot uiting in dé rede. welke mr. g. a A. M. Boot te Nijmegen hield ter ge legenheid van de opei.ing van het jaarlijks congres der Algemene R.K. Ambtenarenveremgmg. Deze rede kan worden gekenschetst als een rechtstreekse aanval op het be leid van minister Beel, wie zij het salva reverentia gebrek aan daad- bracht en voortvarendhei werd ver beten onder het motto ..niet schieten altijd mis". Ronduit werd gesteld dat er geen sprake kan zijn van 1U1SJ beleid, indien dit niet in dienst staar Van de rechtvaardigheid en dat beleid op zich zelf beschouwd een Wanbeleid -al blijken te zijn, indien ve overheid nalaat het bekwaamste Personeel door aantrekkelijke ar beidsvoorwaarden aan zich te binden °P straffe van anders gedoemd te z'jn tot in lengte van dagen het met Geinig en minder bekwaam perso- heel te moeten stellen. Sprekende Pver het uitblijven van een ziektekos tenregeling voor het rijkspersoneel ^onstateerde mr. Boot, dat de hou- b'ng der regering niet alleen een ^hande is voor het sociale beleid, bat zij voert, doch dat die houding £°k in flagrante strijd is met het *>°ed fatsoen. Ten aanzien van de bezitvorming ambtenaren werd de minister lij/1 Binnenlandse Zaken een duide- JjD gebrek aan initiatief verweten; Co raan werd nog toegevoegd, dat d b^itio sine qua non moet zijn, dat jh salarissen allereerst voldoende W°eten opgetrokken worden, opdat s °rdt voorkomen, dat ook maar het Preken over een spaarregeling tot v n schrijnende aanfluiting wordt hu«r talrÜke overheidsdienaren en de gezinnen. Deze bloemlezing zou- „b nog enige tijd kunnen voort- ?n i blijkt duidelijk uit dat Hot ™r' Boot stelde - de A.R.K.A. ev i niet van strijdorganisatie is ge- beh 6rd tot orSanisatie van mede- evouf^ en, medezeggenschapeen tipt- e ^eTke vele sociale organisa- hehk'" binnen- en buitenland reeds ieoben doorgemaakt. (Vervolg op pagina 8) sen, die de Kardinaal nog eenmaal wilden zien. Toen gingen de deuren dicht en begonnen de zusters voor bereidingen te treffen voor de laat ste gang van Utrechts Aartsbisschop naar de stad, die hem de laatste aard se rustplaats bereiden zal. Inmiddels groeide de menigte aan, die het vertrek bij het sterfhuis wilde gadeslaan. Een voortreffelijke afzetting door de politie maakte het mogelijk, dat alles rustig kon verlopen. Auto's reden voor om hoge gasten te brengen, die het stoffelijk overschot begeleiden zouden. Zij verzamelden zich in de grote marmeren hal van het 18e-eeuwse pa triciërshuis, waar zich reeds meer dan honderd zusters van de Congregatie van O. L. Vrouw hadden opgesteld. Klokslag zeven uur traden acht dragers aan. De zusters zetten zachtjes het „In Paradi- sum" in. Het vertrek van de Kardinaal uit het huis, dat Hem vier jaar liefdevol onderdak verleende, was begonnen. Eerst trad een functionaris naar bui ten, die het kussen droeg, waarop de wereldlijke en kerkelijke onderschei dingstekenen van de kerkvorst lagen, direct gevolgd door de dragers, die het stoffelijk overschot van Z.Em. op een divanbed in hun midden droegen. Een kleed van zwart velours, waarop een groot kruis van paars fluweel met goud borduursel, dekte de provisorische baar. Men had het stoffelijk overschot nog niet willen kisten, omdat het Zaterdag in Utrecht nog moest worden opgebaard voor het officieel rouwbeklag. Achter de baar volgde een andere functionaris, die de rode kardinaalshoed op het stof felijk overschot in de auto legde. Ten slotte werden ook de bloemen, die de dodenkamer gesierd hadden, naar bui ten gedragen. Ademloos volgde het sa mengestroomde publiek op enige afstand het vertrek. Snel reden hierna de volgauto's voor. In de eerste stapte de apostolische ad ministrator, mgr. dr. B. J. Alfrink. In de tweede auto volgden mgr. D. Huur- deman, vicaris-generaal, en mgr. dr. J. A. Geerdinck, officiaal van de Aartsbisschop, in de derde deken G. C. Smit van Amersfoort en dr. A. W. Hoegen, de rector van het huis. De algemeen overste van de Congregatie, ^beopbila, en haar assistente, ,-io „L oresiana, stapten in de vier- Ipp ®vena's zuster Bartholo- Kar.dinaa! Vier jaar als S? ?eataan heeft en al zijn correspondentie verzorgde, en de zusters Anastasio en Celestine die Z.Em. jarenlang verpleegden. In de vijfde auto reden burgemeester H Molendijk en een der wethouders van Amersfoort mee, in de zesde de pas toors van de stad. Zachtjes werd de deur van het huis gesloten. Van dat ogenblik af wees het kardinaalswapen boven de ingang er nog slechts op, dat eens een Prins der Kerk er verblijf gehouden had. Onberoerd in de windloze avondschemering hing de Pauselijke vlag halfstok boven het raam van wat tot Donderdag het slaapvertrek Va« Z.Em. was. Het „Huis met de blau we ruitjes" sloot een stuk van zijn ge schiedenis af, dat inmiddels tot de kerk geschiedenis van Nederland behoort. vir'on95 de TOUte stonden tientallen no- Vrmit Van de Congregatie van O. L. pn geschaard, evenals religieuzen beth -,fZ?erP^eeSstets van het St. Elisa- nvm?rvLenpUis te Amersfoort. Verder- ipvadhpii^r<^erl 'eden van de katholieke was stiCli^ de route- AUe verkeer lanaznam rfl *odat de stoet, die heel ThindeZ pT- de. binnenstad reed, on- hiiitpn dp hph1 Sti^te kon passeren. Ook ppltP vnr^d°Uwde kom van de qe. meente vormden de toeschouwers een gesloten fronthet leek alsof heel Amers foort was uitgelopen om de Kardinaal een laatste groet te brengen. Kardmaal Aan de grens van de gemeente bii het pensionaat Saint Louis, keerden 'de twee laatste volgauto s van het gemeentebe- stuur en de pastoors van de stad terug terwijl de auto van mgr. Alfrink in snelle vaart de stoet vooruit reed, om mgr. in de gelegenheid te stellen het stoffelijk overschot m het aartsbisschop pelijk paleis op te wachten. Ook langs de Rijksweg door Drieber gen en Huis ter Heide stonden groepjes mensen de stoet af te wachten. De kerk klokken van Driebergen luidden; vele automobilisten zetten even hun wagen stil, treffend eerbetoon op de jachtige snelweg. In tegenstelling tot de belangstelling in Amersfoort reed de stoet vrijwel on gemerkt Utrecht binnen. De politie had geen bijzondere maatregelen genomen, zodat de stoet spoedig verzeild raakte in het drukke verkeer. De Maliebaan was echter afgezet en daar hadden zich in de inmiddels gevallen duisternis eni ge duizenden belangstellenden rondom het aartsbisschoppelijk paleis geschaard Eerst stapte het gevolg uit de auto's. Daarna traden enige fraters van het Gregoriushuis aan de Herenstraat naar voren om het stoffelijk overschot, de onderscheidingen, de kardinaalshoed, de bloemen en de kransen behalve van De toespraken, waarmee premier Boelganin van Sovjet-Unie en bonds kanselier Adenauer van West-Duitsland gisteren in het Spiridonovka-paleis te Moskou de besprekingen tussen hun beide landen openden, hebben geen ver rassingen opgeleverd. Boelganin stelde, zoals verwacht werd, voor om zo spoe dig mogelijk over te gaan tot het uit wisselen van ambassadeurs. Het ont breken van diplomatieke betrekkingen tussen Rusland en West-Duitsland, zo zei hij, maakt het vinden van een op lossing van het vraagstuk van de Duit se eenheid extra moeilijk. Het toetre den van de hondsrepubliek tot de ac- coorden van Parijs vormde eveneens een ernstige hinderpaal. Boelganin ver klaarde zich bereid tot een „uitwisse ling van meningen" over de kwestie van de Duitse eenheid, maar hjj legde er nogmaals de nadruk op, dat een oplossing van deze kwestie, naar de mening van de Sovjet-Unie, bovenal een zaak is van de Duitsers zelf. Het bestaan zowel van de West-Duitse bondsrepubliek als van de Oost-Duitse democratische republiek moest worden erkend. De herèniging tenslotte moest passen in het kader van een „geschik te overeenkomst voor vrede en veilig heid in Europa". Bondskanselier Adenauer stelde hier van zijn kant tegenover, dat het herstel van de Duitse eenheid het werk moet zijn van de Grote Vier en dat pas daar na de Duitsers aan de beurt komen om hun nationale tehuis ,,van binnen en van buiten op te knappen". Dr. Aden auer maakte onderscheid tussen een mechanische, louter diplomatieke en een wezenlijke „normalisatie" van de betrekkingen tussen Rusland en de bbndsrepubliek. Zonder voorwaarden te willen stel len merkte Adenauer op, dat een we zenlijke normalisatie van de betrek kingen tussen beide landen ondenk baar is, zo lang de kwestie van de Duitse krijgsgevangenen achter het IJzeren Gordijn niet opgelost was. „Laat ons resoluut een streep zetten onder een kwestie, die ons dagelijks d°et denken aan het rampzalig ver leden De bondskanselier deed een beroep op de R.ussen al hun energie te wijden aan een snelle opheffing van de verdeling van Oost- en West- Duitsland, welke verdeling hij „abnor maal" noemde en in strijd met de „Goddelijke en menselijke wet en met de. natuur". Er zou geen werkelijke veiligheid in Europa bestaan zonder het herstel van de Duitse eenheid. Adena,uer zette uit een, dat de NATO noch de West-Euro- pese Unie instrumenten van agressie kunnen zijn. De regering van een ver enigd Duitsland zou bovendien zelf kun nen uitmaken of en tot welk bondge nootschap het wenste toe te treden. De bondskanselier zeide het wenselijk te achten, dat de Grote Vier hun be sprekingen over de Duitse eenheid com bineerden met onderhandelingen over een algemeen veiligheidssysteem, op dat een eventuele vrees van de Sovjet- Unie voor een verenigd Duitsland kan worden weggenomen. Prinses Wilhelmina was er ook een krans van het St. Elisabeth-ziekenhuis te Amersfoort en van het gemeente bestuur van Ameland naar bin- pen te dragen. Mgr. Alfrink wachtte in de hal het stoffelijk overschot op en zegende het met wijwater. Inmiddels voegden zich mgr. A. Wiegerink, deken van Utrecht, pastoor J. v. d. Burg, ple baan van de kathedrale kerk, en mgr. A. M. Jansen, pastoor van Maarssen, allen leden van de bisschoppelijke regelings commissie, bij de officiële personen. De plechtigheid duurde slechts enke le ogenblikken; spoedig verspreidde de menigte zich weer. Z.Em. Johannes Kar dinaal de Jong was weer thuis, weer terug in zijn bescheiden paleis, dat Hij vier jaar geleden met pijn in het hart verlaten had. De begeleidende zusters bereidden Hem opnieuw een praalbed, omgeven met dezelfde indrukwekkende soberheid als in Amersfoort. Na afloop van de ochtendzitting heeft premier Boelganin beide delegaties een lunch op het Kremlin aangeboden. Tij dens de besprekingen van gisteren be kleedde hij het voorzitterschap. Van daag is het de beurt van de bondskan selier. Adenauer zal vandaag antwoor den op het voorstel van Boelganin over de uitwisseling van ambassadeurs. Omstreeks kwart voor 12 Vrijdag avond hebben voorbijgangers bemerkt, dat er rook en vlammen uit de spits van de toren van de Ned. Herv. kerk te Bennebroek sloegen. Zij waarschuwden onmiddellijk de dorpsbrandweer, die spoedig ter plaatse was, doch toen brandde de torenspits reeds als een fakkel. Direct werd het vuur met drie stralen bestreden en reeds korte tijd later was het bedwongen. De Haarlemse brandweer, die op ver zoek van de rjjksbrandweerinspectie met een volledig bemande motorspuit werd gealarmeerd, behoefde geen as sistentie te verlenen. De schade is beperkt gebleven tot de torenspits, die geheel werd vernield. Het zeventiende eeuwse kerkje liep vrijwel geen schade op en zelfs betrek kelijk weinig waterschade. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Overdag hebben loodgieters aan de torenspits herstelwerkzaamheden verricht. Ondanks het late uur trok de brand veel belangstelling. Kardinaal Griffin van Londen en Kardinaal Frings van Keulen, die op het Kromstaffeest in 1953 resp. het Engelse en het Duitse Episcopaat ver tegenwoordigden, .uilen Dinsdagmor gen de plechtige Uitvaart bijwonen, evenals de Nederlandse Sacrista van Z.H. de Paus, mgr. van Lierde en de procurator van het Nederlands Epis copaat in Rome, mgr. Damen. Kardi naal van I'oey uit Mechelen, die als Apostolisch Legaat het Kromstaffeest bijwoonde, zal niet aanwezig kunnen zijn. De Pauselijke Internuntius, mgr. P Giobbe, en het gehele Nederlandse Epis copaat, zullen aan de begrafenisplech tigheden deelnemen. De Maastrichtse St. Servaeskerk heeft tengevolge van de torenbrand een scha de van naar schatting twee ton opge lopen. De verwoesting bleef beperkt tot en met de carillonetage. De 48 carillonklokjes brachten het er vrij goed af. Zij vielen slechts van een geringe hoogte naar beneden en kwamen op het plafond van de etage waar de befaamde groeëte klok Grameer ge naamd hangt,1 terecht. Slechts één van de carillonklokjes vertoonde een flinke barst. Omtrent de oorzaak van de brand kon men ons Vrijdagavond nog niets definitiefs mededelen. Uit heel Nederland bereikten mgr. M. Jennekens telefoontjes van mensen, die bezorgd informeerden naar de toe stand van de kerkt Gelukkig kon de deken allen geruststellen. De histori sche Keizerzaal uit de twaalfde eeuw, waarop de toren is opgericht, liep niet de minste schade op. Ook heeft de kerk niet ernstig van waterschade te lij den gehad, zodat de diensten normaal kunnen doorgaan. Met het doel gelden in te zamelen voor de restauratie van de door brand verwoeste toren is Vrijdagavond een actiecomité opgericht. In het comité hebben zitting genomen mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, en zijn coadjutor mgr. dr. A. Hanssen, mr. dr. F. Houberi, commissaris van de ko ningin, mr. W. baron Michiels van Kes- senich, burgemeester van Maastricht, mgr. M. Jenneskens, deken van de St. Servaeskerk en prof. dr. J. Timmers. Tevens is een werkcomité samengesteld met als voorzitter J. Peeters, secre taris H. Rondagh en penningmeester J. Bartels. get gironummer van dit comité is 293824 van de Maastrichtse Spaarbank. Nog vóór het comité met zijn werk- 1n meerdere opzichten mogen we de laatste jaren een opleving waarne men van de katholieke geest in Nederland. Deze opleving spreekt niet alleen uit stijgende ledentallen van ka tholieke organisaties, sterker treedt zij naar voren in de toenemende belang stelling voor het kernvormingswerk. Mag het Verbazen, dat wij in deze da gen een relatie wensen te zien tussen deze vernieuwing van het katholieke le ven en de Sterke Leider, die Neder land in de persoon van Zijne Eminen tie Kardinaal de Jong is ontvallen? Reeds kort na zjjn officiële ambtsaan vaarding, in Maart 1936, hadden we het voorrecht een uitnodiging te ontvangen van Mgr. de Jong voor een bespreking in het Aartsbisschoppe lijk Paleis met de besturen der stands- organisaties in het Aartsbisdom, over het werk van de Katholieke Actie en het kernvormingswerk van de stands- organisaties. Bij die gelegenheid drukte de Aartsbisschop zijn grote bezorgd heid uit over de toenemende onkerke lijkheid in Nederland. En vrijwel letter lijk zei hij: „Twee dingen zjjn nood zakelijk om hieraan paal en perk te stellen: vooreerst moet de Kerk in het alledaagse leven van de mens veel meer gaan betekenen. Maar op de twee de plaats is het noodzakelijk dat er ker nen worden gevormd van diep gelovige, verstandelijk goed gevormde katholie ken, die als zuurdeeg in de massa werkzaam zullen zijn." Dit woord her haalde hij op een priesterstudiedag te Apeldoorn in 1947; „Wat geldt voor de massa, geldt nog meer voor die groe pen van uitgekozen mannen, die met Schaepman's devies „Credo Pugno" apostelen onder de arbeiders willen zijn. Zij willen kernen vormen, die naar Ariën's woord „als wiggen in de massa worden gedreven." De geestelijke zorg voor die kernen behoort wel zeer bij zonder tot de priesterlijke taak van de adviseur. Het zal voor ieder duidelijk zijn, dat bij die geestelijke werkzaam heid in de sociale organisaties ge streefd moet worden naar samenwer king met de Katholieke Actie, met name naar samenwerking tussen Credo Pugno en Katholieke Actie. Onjuist evenwel zou de opvatting zijn, dat Cre do Pugno overbodig is vanwege de Katholieke Actie, of de Katholieke Ac tie overbodig zou zjjn vanwege de Cre do Pugno. Niet een van beide, maar beide tezamen zullen veel kunnen be reiken tot versterking en verdieping van het godsdienstig leven van de ar beider." Niet alleen om der kwantiteits wille ging de bijzondere aandacht van Utrechts Aartsbisschop naar de grote groep van werknemers. In de dagen, die Hij zelf later steeds als de zwaar ste van zijn leven heeft gekenmerkt, wilde hij voortdurend geïnformeerd zijn over de mentaliteit en de betrouwbaar heid van de arbeiders. Mgr. v. Schaik, de Proost van het Metropolitaan Ka pittel, heeft hier nog eens aan herin nerd in een artikel op 10 September 1945, maar ook onze persoonlijke her inneringen en notities uit die dagen ver halen ons dit. Op Zaterdagmorgen 26 Juli 1941 brachten we, op verzoek van zaamheden startte waren al enkele gif ten binnen, o.a. van twee Akenaren, die spontaan 30 DM schonken, van de K.L.M., die een gift van 500 toezeg de en van twee wegenbouwfirma's. Het Maastrichts Mannenkoor besloot concer ten voor de St. Servaeskerk te gaan geven, de organisatoren van een tom bola op de Maastrichtse kermis zijn voornemens de helft van de opbrengst af te staan voor de St. Servaeskerk. Uit het actiecomité St. Servaes zal t.z.t. het comité „Vrienden van St. Servaes" worden opgericht, dat zich zal beijveren voor de algehele restauratie van de Maastrichtse St. Servaeskerk. <v.' W- &MÈ Dj hoofdtoren van de St. Servaas in Maastricht, die bij de restauratie m 1880 door dr. P. Cuypers was gebouwd ter vervanging van een zestiende-eeuwse barokke toren, is, zoals gemeld, gisteren door brand geteisterd. De spits kwam rond tien uur brandend naar beneden met brokstukken van de steiger, die voor herstelwerkzaamheden rond de toren was aangebracht. Door dapper optreden slaagden de brandweren van Maastricht, Aken en Heerlen er in het onderste gedeelte van de spits, waarin „Graammeer" (Grand'mère), de be roemde 6000 kg. zware klok en het caril lon hangen, te behouden. De neerstor tende spits is door het dak van de kerk gevallen. Een grote koperen kroonluchter werd volkomen vernield, terwijl ook verder vrij ernstige schade werd aangericht. Maar gelukkig is de kerk voor een ramp gespaard geble ven. Op bovenstaande foto ziet men de toren na de brand. Mgr. v. Schaik, aan de Aartsbisschop verslag uit van de tragische gebeurte nissen, die een dag tevoren en die zelfde morgen zich in het Huis van den Arbeid in Utrecht hadden afge speeld. Reeds lag de brief, die op 3 Augustus van alle preekstoelen zou worden voorgelezen, tekstklaar. Zijn eer ste vraag was weer: hoe zullen de ar beiders reageren. En toen we hem de verzekering konden geven, dat vrijwel niemand lid zou blijven van het Werk liedenverbond onder leiding van een nationaal-socialist, kwam weer de ty perende vraag of we geen kans zagen het Credo Pugno-werk in enigerlei vorm door te zetten. We blijven vol diepe ontroering terugdenken aan deze audiëntie. De persoonlijke gevoeligheid, het diepe meeleven ook met de per soonlijke belangen van hen, die moge lijkerwijze door represailles zouden kunnen worden getroffen, sprak wel uit deze eenvoudige woorden, die we nimmer kunnen vergeten; „Laat ik u en in u al uw vrienden en collega's en alle arbeiders mijn heel bijzondere bisschoppelijke zegen geven, want voor mij is het niet zo erg meer, ik heb toch al te hoge bloeddruk. Maar ik vind het zo erg voor al die mensen met hun gezinnen." Het was voor het eerst, dat we in de ogen van deze grote, sterke mens tranen van ontroe ring zagen. Maar het werk moest doorgaan. Het werk, waardoor de mens de weg naar God iets gemakkelij ker zou kunnen worden gemaakt. „En daartoe", aldus verklaarde Hij. „staat dag en nacht de deur van mijn huis voor U open." Op telkens verschillende punten van het land kwamen daarna priesters en leken bijeen om onder bijzondere aan moediging van de Aartsbisschop het werk van de bijzondere zielzorg natio naal en diocesaan te organiseren. Buitenkerkelijke bijeenkomsten wa ren verboden, maar in vrijwel alle pa rochies werden sub-comité's van de Ka tholieke Actie opgericht, die konden werken aan de hand van speciaal daar toe samengestelde werkmapjes. De Aartsbisschop stelde het telkens op prijs gekend te worden In alles, wat op dit gebied plaatsvond. Bij meer dan een gelegenheid stelde Hij spontaan geld beschikbaar om het werk van deze sub-comité's van de retraiteclubs (e- veneens een gecamoufleerde vorm van voortzetting van het godsdienstig vor mingswerk) te steunen. Het contact met de tewerkgestelden in Duitsland had eveneens zijn bijzondere steun. We gaan heen langs de grote ma teriële steun, die de Kardinaal bood vla het Fonds Bijzondere Noden. Slechts willen we vastleggen, dat hierin ook het inzicht van de Kardinaal sprak, dat Christendom ook spreken moet uit de actieve daad van naastenliefde en voor al door redelijke materiële zorg. On middellijk na de bevrijding stimuleer de Hij door woord, geschrift en bezoek het werk van Credo Pugno en andere vormen van kernvorming. En ondanks de ontzaglijke moeilijkheden, waarvoor elke Beweging, die dit streven wenste te steunen, zich zag geplaatst, is het gegroeid in omvang en in diepte. Nederland heeft een ereplicht tegen over de Sterke Leider uit de oorlog. In het bijzonder de bewegingen die zich zelf tot taak stelden herkerstenend in te werken op de zich van God en Kerk verwijderende massa, moeten zich in deze dagen bewust, zijn de erfgenamen te zijn van de liefde en de kracht, van de toewijding en de zorg van de man, die wist zelf niets te kunnen en daarom tot devies had gekozen: „De Heer is mjj een helper". Kardinaal de Jong moge thans de voorspreker zijn bjj God, ten behoeve van het werk, dat Hem zo dierbaar was en dat wij Hem nu beloven voort te zetten met alle kracht, die in ons is. JOH. ZWANIKKEN (Van onze weerkundige medewerker) Gisteren is een buienfront over om land getrokken, hier en daar vergezeld van onweer. In de afgelopen nacht kwa men er, ook al door het betrekkelijk warme Noordzeewater, in de kustpro vincies nog enkele buien voor, waarvan Den Helder 10 mm. regen kreeg. Het is mooi nazomerweer, maar de lucht is nog onstabiel, zodat nog wel enkele buien tot ontwikkeling kunnen komen. Mor gen zal de dag rustig en ook vrij zonnig kunnen beginnen, maar over Ierland na dert het front van een nieuwe Oceaan- depressie. Het is mogelijk dat dit front in de loop van de middag het Westen van ons land bereikt met toenemende bewolking gevolgd door enige regen. Het algemene weerbeeld is niet ongun stig voor September, maar bestendig mo gen wij het weer niet noemen. De tem peratuur kan morgen iets hoger worden dan vandaag. Aanvankelijk zonnig en rustig weer. Later meer bewolking gevolgd door wat lichte regen en een toenemende Zuid westen wind. Temperatuur overdag om streeks 20 gr. C., zeewatertemperatuur 17—18 gr. C. Advertentie BARTELJ0RISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. B01STR 48 A DAM TEL 717162 (Tot Zondagavond) Van het Westen uit toenemende bewolking met tijdelijk enige regen. Aanvankelijk weinig wind, later ma tige of vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG: Zon: 6.08-19.09. Maan: 0.03-16.32. MAANDAG: Zon: 6.10-19.06. Maan: 1.20-17.04.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1