Jac. van Looy Haarlem 100 jaar geleden in geboren De bejaarden woningen rond het kathedraal-plein Plechtige eerste H. Mis van pater P. Rosenhart „ST. JORIS" vierde zijn diamanten feest BOSCH HET NIEUWE COMEDIA STELT ZICH VOOR H Niet behoorlijk Plechtige herdenking in Frans Hals museum; gedenkteken onthuld in „Huis Van Looy" Prettige samenkomst in na legging van eerste steen ijn parochiekerk aan het Spaarne In Receptie in het gebouw St. Bavo KADERDAG IN HAARLEM VAN KATH. SOC. JEUGDZORG Burgemeester Cremers over Sociale Stadspro Plezierige voorstelling van een kluchtig blijspel Treffende nagedachtenis J. G. MARTIN ZN. BAANDAG 12 SEPTEMBER 1955 PAGINA 3 w Terwijl familie met w thuis was: Inibrekers maken ruim 1100 buit Spreekuur wethouder Wie gaarne zijn gezondheid spaari Siooki vasie brandsiof in zijn haard Al wordi de winter nog zo guur Met kolen heeft men "i beste vuur. Maarwaar U ook Uw brandstof haalt Zij dient altijd CONTANT BETAALD. ■*«L leiegLV°,°' bei^et J. P. A. NEUSlSEN OVERLEDEN Bekende figuur in aannemerswereld Bromfietser aangereden 't Dans-seizoen begint 15 October...! DANS. ACADEMIE DANSACADEMIE MARTIN Schagchelstraal 29 Telef. 10806 Genootschap Nederland— Engeland Aantrekkelijk winter- programma Klaverjassen ten bate van „Margriet" Wandelaar op de Rijks straatweg door motor aangereden 16 Haarlemmertjes naar Bio-vacantieoord Zilveren jubileum Onderlinge atletiek wedstrijden van Afcmodes Reeds meer dan 50 jaar Bougie voor iedere motor Imp. N.V. Willem van Rijn Beurs van Amsterdam Het Haarlemse gemeentebestuur heeft gemeend zaterdagmiddag de plechtige eeuwfeestviering van de geboortedag van de schrijver schilder Jacobus van Looy, niet te moeten bijwonen. Als motief voor zijn afwezigheid heeft het gemeentebe stuur aangevoerd, dat de uitnodiging van het bestuur der Stichting ,,Het Huis van Looy" niet tijdig in zijn be zit is geweest. Het zij zo. De uitnodiging is echter reeds ver leden week dinsdag door B. en W. ontvangen, zodat het College ruim vijf dagen de tijd heeft gehad om een waardige vertegenwoordiger aan te wijzen. Deze termijn is weliswaar kort, maar toch nog altijd redelijk vol doende. Temeer wanneer men in aan merking neemt, dat de plechtige her denking reeds weken tevoren was aangekondigd, zodat men kon veron derstellen een uitnodiging daarvoor te zullen ontvangen. Bij ons weten be staat er geen officiële termijn voor het uitnodigen van het Haarlemse ge meentebestuur, zodat men slechts re kent met redelijkheidsargumenten. Nu B. en W. zich ongemotiveerd op een uitsluitend formeel standpunt hebben geplaatst, hebben zij de bij uitstek Haarlemse plechtigheid in fei te ontluisterd. Men heeft de nagedach tenis van de Haarlemse schrijver schilder getroffen op een wijze, die geen enkele Haarlemmer zal kunnen waarderen. Het ministerie van O. K. en W. heeft wel tijd gevonden om zich bij deze plechtigheid te doen ver tegenwoordigen en heeft haar daar mee een nationaal karakter gegeven. Namens het Haarlemse gemeentebe stuur was er evenwel niemand aan wezig om de vertegenwoordiger van de lands-overheid op passende wijze te ontvangen. Het Haarlemse gemeentebestuur heeft zich op behoorlijkheidsargumen ten ontslagen geacht van de plicht bij de Van Looy-herdenking aanwezig te zijn. Diezelfde behoorlijkheid echter eist met méér kracht nog, dat B. en W. bij deze bij uitstek Haarlemse plechtigheid wél aanwezig waren ge weest, of tenminste vertegenwoor digd. De behoorlijkheid van respect tegenover de overleden schrijver schilder. De behoorlijkheid van res pect tegenover het stichtingsbestuur van „Huis van Looy" en de behoor lijkheid van respect tegenover de Haarlemse burgerij die een zijner burgers eert. Het komt ons voor, dat B. en W. zaterdagmiddag afwezig zijn geweest uit verkeerd begrepen be hoorlijkheid. Zaterdagavond tussen half negen en half elf hebben onbevoegden zien toe gang verschaft tot een perceel aan de lamerltngh Onnesstraat. Zu onderwo nen het huis aan een nauwkeurige in spectie. Zij namen een geldkistje met ïioo.- mede en uit een kast haalden zij nog eens 80,- weg. De familie, die niet thuis was, had vergeten een raampje aan de achterzij de van het huis te sluiten. Wethouder W. F. Happé zal op 28 sep tember zijn eerstvolgende spreekuur houden. Wethouder D. J. A. Geluk houdt zijn eerstvolgende spreekuur op 6 October des morgens te halfelf. rat als opening van de tentoonstelling Jacobus van Looy en zijn tijdge noten" bij gelegenheid van de herdenking van diens 100e geboortedag aangekondigd werd, bleek zaterdagmiddag een complete herdenkings plechtigheid te zijn, welke achtereenvolgens plaats vond in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum, in de tuin voor het woonhuis Van Looy en in de museum-aanbouw daarvan. In het eerste heeft de weesjongen Jaapje van Looy zijn jeugd doorgebracht en in het tweede Jac. van Looy geschilderd en geschreven. Beide dus even zinvolle als historische plekken voor een pieuze herdenking. Voor een publiek, dat meer illustere schrijvers en daaromtrent omvatte dan kwalitatief-gelijke vertegenwoordigers uit de schildersbent, spraken in de Renaissancezaal dr. J. Hulsker als vertegenwoordiger van de minister van O.. K. en W. en dr. J. C. Brandt Corstius, hoogleraar te Utrecht, in- en uitaelêid door dr. L. Af. van Dis als voorzitter van het bestuur der stichting Het Huis v-n Looy". Met name heette deze jhr. mr. J. W. Roeit welkom '(terwijl in Van Looy's jeugdjaren de particuliere Maecenas de kunst nog kon stimuleren, duidt de meervoudige aanwezigheid van de overheid thans, op haar geestelijk Maecenaat".), vervolgens dr. M. Augusta Jacobs uit Leu ven, die de eerste samenvatting van Van Looy's leven heeft geschreven, de uitgever Sijthoff-Van Looy en het bestuur van „Arti et Amicitiae". zonder aan „Jaapje" dat nij als 62-jarige heeft geschreven en dat elke vier jaar is herdrukt. Zo onscheidbaar als Max Havelaar en Multatuli en als De kleine Johannes en Van Eeden zijn ook Jaapje en Van Looy. Dit knaapje heeft niets van doen met het kind dat Du Perron beschreven heeft, maar waar Gorter het. beschrijft met zijn „ogen, levend als water" herkennen we de ogen van Jaap je. De wereld omgeeft hem als een wel dadige ruisende ruimte; hij aanvaardt het leven met graagte in al zijn facet ten van lief en leed als een feestelijk, boeiend spel. Van Looy heeft dan ook niet inge stemd met het zwarte leven van de jonge tachtigers. Een der eerste afleve ringen van de Nieuwe Gids commenta rieerde hij als te triestig en melancho liek. „Lachen is even groot als huilen" schreef hij toen en „Zebedeüs" werd Dr. Hulsker wenste namens de minis ter een bijdrage te leveren in deze her denking. Door het rumoer van revolu ties en bizarrerieën die zich in de kunst van nu opdringen, mogen wij de herin nering aan grote figuren niet laten over stemmen. Door publicaties rondom dit eeuwfeest zullen meerderen kennis gaan nemen van Van Looy's werken. Zo heeft het Letterkundig Documentatiecentrum bij deze gelegenheid een lijst van volle dige biografische gegevens over Van Looy doen verschijnen. Anderzijds past bij de eenvoud van die mens echter geen heldenverering De unieke combinatie van schilder en schrijver in onze cultuurgeschiedenis moeter» wij in ere houden. Het Haar lemse klimaat is overigens gunstig ge bleken voor deze combinatie want de Haarlemmers Coornhert en Van Man der zijn schilder en schrijver geweest. In tegenstelling tot zijn illustere voor gangers zijn beide kanten van Van Looy's tweeledig talent wellicht van gelijke betekenis. Bovendien is hij zo wel als schilder en schrijver een vol wassen eenheid geweest. Uit een geschrift van de jonge Van Looy, door spr. gevonden in het archief der Rijksacademie, waar Van Looy heeft gestudeerd, daterend van 1884 2 jaar voor diens proza-debuut herkende dr. I lsker kenmerkende eigenschappen voor de latere Van Looy. Deze behan delt er namelijk de instelling van de oude Hollandse schilders t.a.v. de publie ke gunst, hun zogeheten burgerlijkheid („kleine zaken worden pas klein als men ze klein behandelt" zegt v. L. daar) en tenslotte het dichterlijke in die schil ders. In de punten waarin Van Looy deze schilders verdedigt, verdedigt hü zichzelf, aldus de conclusie van dr Hulsker. Herdenkingsrede dr. Brandt Corstius Voor Van Looy moet het feit dat het huis van zijn jeugd een huis van de schilderkunst is geworden een aantrek kelijke gedachte geweest zijn. Zijn roem dankt v. L. voornamelijk aldus druk te spr. zich voorzichtig uit aan zijn litteraire werk en dan nog in het bij- Advert entte om kwart v«^ woningen, die rond het plein van de kathedrale basll'e^ z<Juen worden ge- ^u„d. Vooraf i^nplel^„ W. Ag- terof een H. Mis "PSedragen in de ba siliek en met twee zijner kapelaans metselde hu de eerste steen in. De plebaan hield een toe spraak ter plaatse en daarna was hij de gastheer voor vel© genodigden, die in de plebanie bijeen kwamen. De voor- zitter van de R.K. Coöperatieve Wo ningbouwvereniging ,,St-Jozef G.A., de heer P. Prins, sprak een dankwoord, waarin hij er op wees, dat zun ver eniging het als een eer beschouwde de bejaardenwoningen te mogen bouwen. Hij herinnerde er aan, hoe reeds in 1938 over de bouw van deze woningen op het kathedraalplein gesproken werd, maar dat er tot op heden, mede door de oorlog, niets van was gekomen. Nu was het zover en daarom mocht de legging van de eerste steen wel met enige plechtigheid gevierd worden. Ve le moeilijkheden hadden, de bouw wel iswaar gestagneerd, maar dank zij ook de medewerking van bisdom en ge- FILMS: CINEMA PALACE: „Terwijl Parijs slaapt". str. volw., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u. FRANS HALS: „Hebzucht', 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Si Versailles metalt conté 14 jaar, 2 en 9 u. MINERVA: „De zevende sluier 14 jaar, 8.15 u. Di. en Wo.: „Sorry wrong num- ber", 18 jaar, 8.15 uur. REMBRANDT: „Gejaagd door de wind 14 jaar, 2 en 7 uur. ROXY: „Met een kwartje de wereld rond a. 1., 2.30, 7 en 9.15 u. STUDIO: „Le Défroqué", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 u. Maandag 12 September Concertgebouw: Van 2023 uur, eik half uur Waterorgel bespeeld door Geert Sip- kema. Dinsdag 13 September Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „In de schaduw van de twijfel", 8 uur Concertgebouw: Concert door het Neder- 8 uur Kamerorkest- Dir. Szyman Goldberg, Grote Kerk: Orgelbespeling door de •tadsorganist George Robert. Van 20—21 u. meente kon nu tot de definitieve bouw worden overgegaan. De heer Prins bracht dank aan allen, die direct of indirect by de bouw be trokken waren en hij hoopte, dat de ouden van dagen te hunner tijd in de huisjes een vredige levensavond zou den hebben. Namens de R.K. Bond voor Bejaar den en Gepensionneerden voerde voor zitter Selhorst, die natuurlijk in gezel schap was van secretaris Drieman, het woord en hij attenteerde er op, dat de ouden van dagen zich liever betiteld hoorden als bejaarden. Er zijn name lijk maar weinig bejaarden, die zich oud voelen of weten. Hij noemde de bouw van de woningen van groot belang, omdat de huisvesting van bejaarden nog steeds een groot pro bleem is. De aanwezigheid van de ple baan greep hij dankbaar aan om er op -pen, dat er in Haarlem-West nog fl u ?een gelegenheid gevonden is om een behoorlijke sociëteit voor bejaar- a-n iln t?- r'pbten, hoewel die hard no- „i, j rieP daarom de bemiddeling Pakaan om alsnog tot een iltl inrichting te kunnen geraken. Later op de ochtend deed de heer Selhorst het bestuur van de bouwver eniging toezegging, dat de Bond ook een geschenk zou aanbieden in de vorm van een tegel, waarop b.v. Sint Jozef af gebeeld zou kunnen worden. Mede namens het gemeentebestuur voerde de heer M.H. van der Hoeven, chef van de zevende afdeling ten stad- huize, het woord, en ook hij releveerde de vele moeilijkheden, die aan de bouw waren voorafgegaan. Hij bood zijn op rechte gelukwensen aan. De directeur van het gemeentelijk huisvestingsbu reau, de heer Th. C. van Beek, ge waagde ervan, hoe zijn belangstelling voor huizen steeds toeneemt naarma te de bouw vordert. Hij hoopte, dat de bouw van de bejaardenwoningen goed zou vorderen, zodat weer vele bejaar den gelukkig gemaakt konden worden. Tenslotte spraken nog de heren Kapel van architecten-bureau Cuypers uit Amsterdam, dat de woningen heeft ont worpen, en M. Ebbing, de aannemer. Zij beiden feleciteerden „St. Jozef" met de eerste steenlegging en zjj spraken de wens uit, dat de bouw zonder stag natie zou verlopen. Voorzitter Prins besloot de bijeen komst met een kort woord, waarin hij de plebaan dank zegde voor diens gast vrijheid en alle andere belangstellen den, onder wie ook ir. R.G. Veenebos, directeur van Bouw- en Woningtoezicht, voor hun aanwezigheid. Na een langdurige ziekte is gisteren te Haarlem op 72-jarige leeftijd over leden de heer J. P. A. Nelissen, een bekende figuur in de Spaarnestad en vooral in de wereld der aannemers. Gedurende een lange reeks van jaren heeft de heer Nelissen in Haarlem ge werkt, nadat hij na de plotselinge dood van zijn vader destijds de leiding kreeg van het bekende aannemersbedrijf Ne lissen. Met bekwaamheid voerde hij de vele opgedragen werken uit en met name moest de heer Nelissen een des kundige genoeifid worden op waterbouw kundig gebied. Onder meer werd door zijn bedrijf de Rustenburgerbrug (de magere brug) gebouwd. Verder werd aan z'n bedrijf 't herstel van verschillen de walmuren toevertrouwd. De heer Nelissen was in de aanne- merij een zeer gezien figuur, bemind mogen we wel zeggen, door zijn accu ratesse en bekwaamheid. Sympathiek en humaan als hij was nam hij ook een belangrijke plaats in in het organi satieleven. In 1917 was hij met de heer H. J. L. Klein-Schiphorst een der op richters van de afdeling Haarlem van de Katholieke Bouwpatroonsvereniging. Hij was eerst secretaris van de afde ling, later werd hij voorzitter. Ook hielp hij oprichten de Samenwerkende Patroonsvereniging in Haarlem en voorts was hij o.a. secretaris van de Riaad van Beheer van het N.V. Schil dersbedrijf ,,Ripperda". In het katholieke openbare leven speelde de heer Nelissen evenzeer een belangrijke rol. Vele jaren was hij kerkmeester van de Sint Josephparo- chie in de Jansstraat en er kon geen katholieke activiteit in Haarlem ont plooid worden, of een beroep op de heer Nelissen om in de een of andere vorm mede te werken was nooit ver geefs. Betrekkelijk kort na de laatste oorlog zag de heer Nelissen zich genoodzaakt wegens ziekte uit het bedrijf terug te trekken. Zijn verdiensten werden van kerkelijke zijde gewaardeerd door de pauselijke onderscheiding „Pro ecclesia et ponti- fice". De plechtige requiemmis, gevolgd door de begrafenis, is vastgesteld op Woens dag 14 September. Zaterdagavond om negen uur is de 16-jarige bromfietser J. van D., die met grote snelheid ter hoogte van de Romeinenstraat-Vondelweg reed, door een bus van de NZHVM gegrepen. Hij werd tegen de grond gesmakt en liep een hersenschudding en een shock op. De zestienjarige J. P. Z., die achterop de bromfiets zat, kregg eveneens een hersenschudding en een gebroken dij- bsen. Beide jongens moesten naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo worden overgebracht. een huiler om de grote vreugden des levens. Dit is de contra-dictie in Van Looy, dat hij niet in zwart en wit kon zien. Uitvoerig en helder toonde spr. ver der aan de hand van o.a. Feesten, De Hachtcactus en Gekken aan, hoe Van Looy reageerde op de schoksgewijze evolutie omtrent de eeuwwisseling, die een tweespalt in zijn tijd veroorzaakte: de ontbinding van het intieme gemeen schappelijke uit de traditie wat Van Looy niet wilde prijsgeven en de le vensvernieuwing in nuchter individua lisme, welke evolutie ook Van Looy noodzakelijk achtte. De moede geest van de levensvernieuwing vervult hem met ontzetting. Hij hield van vertrouwde werkelijkheid, de menselijke genegen heden die in het verleden lagen. In zijn werk vecht Van Looy die strijd tussen melancholie en levenslust innerlijk uit Hij hield zo van het eerlijke, rechtscha pen leven dat de moeite waard was om er van te houden en spr. zag in Van Looy parallellen met Rabelais, Shake speare en Van Schendel. Dr. Corstius vergeleek ook Hilde- brand's „Camera" met Van Looy's Fees ten en vond in het laatste de warme menselijkheid van mede partij te zijn die hij in Hildebrand's grapjes ten eigen faveure miste. Achter het werk van Van Looy staat steeds de stad Haarlem die ook op het keerpunt der litteratuur een belangrijke rol heeft gespeeld. In straten en In haar omgeving is het werk geboren van Hil- debrand, Huet, Van Eeden en Van Looy. In dit brok waarachtig Hollandsleven is Jacobus van Looy gevormd en hy wist zich een deel van dit eenvoudig in-menselijk leven. Onthulling gedenksteen Na de boeiende herdenkingsrede te hebben aanhoord begaf het gezelschap zich vervolgens langs het St. Elisabeths- gasthuis, waar Van Looy is gestorven, naar zijn voormalig woonhuis aan de Kleine Houtweg. Hier voerde dr. Spoel- der het woord bij de onthulling van een gedenksteen die namens de vereniging „Haarlem" in de gevel is aangebracht, niet opvallend, en eenvoudig als Van Looy zelf, vertelt deze: Hier woonde en werkte Jacobus van Looy. Dr. Spoelder noemde de vereniging Haarlem dermate nauw verbonden met de stichting Huis van Looy dat het niet nodig is gebleken het bestuur van „Haarlem" welkom te heten bij de her denkingsplechtigheid. Bij de keus tussen het Frans Hals museum en het woon- en werkhuis als plaats om een klein gedenkteken aan te brengen is de beslissing gevallen op het huis waar het rijpe werk is ontstaan Jan van Borssum Buisman heeft het steentje ontworpen. Als wij dit teken van waardering, al dus spr., hadden moeten overdragen aan de gemeente in de handen van de bur gemeester, zou deze tussen toespraken tot orgeldraaiers en Sinterklazen door ook nog een paar woorden hebben moe ten wijden aan Van Looy. Daarom is het mij een genoegen de onthulling te verzoeken aan een Hoofd van een Tak van Dienst die de liefdevolle verzorger isr geweest van het nagelaten werk van hem die wij deze middag eren. Hierop trok dhr. H. P. Baard aan de touwtjes waardoor de steen zichtbaar werd en nam hij in naam der gemeente het eigendom in dank over. Tenslotte werd de tentoonstelling voor de geïnteresseerde bezoekers open gesteld. Advertentie (Anno 1875) Inlichtingen Inschrijving voor R.K. dagelijks r 1112 uur I 1417 uur 1921 uur Pater P. Rosenhart. Missionaris van het H- Hart, heefi Zondag in de pa rochiekerk van O.L. Vrouwe Rozen krans zijn Plechtige Eerste H. Mis opgedragen. Zaterdagavond werd de neomist met muziek van „De Spaarne- bazuin" en het korps „Tamboers" feestelijk ingehaald en door honderden parochianen hartelijk begroet. Pater Rosenhart reed in een grote auto achter de muzikanten naar de kerk, waar hij een plechtig lof celebreerde. Het koor o.l.v. de heer André Kaart zong o.m. het Veni Creator van Alphons Die- penbrock en „O Bone Jesu" van Loy- set Compère. Na de receptie Zondag middag, die door zeer vele vrienden en belangstellenden werd bezocht, gin gen familie, geestelijken en anderen weer naar de Kerk om met een hart vol dankbaarheid, in een kort Eof de zegen van God af te smeken voor het verdere werk van de nieuwe missiona ris. Voordat de neomist zijn eerste H. Mis opdroeg, maakte hij, gesecondeerd door een aantal parochie-geestelijken en voorafgegaan door een tiental misdie naars, een rondgang door het kerkge bouw, dat sober, doch met smaak was versierd. Op het altaar prijkten grote tuilen bloemen, vaardig en zorgzaam geschikt. Bjj de H. Mis waren pater A. Fre- riks en pater P. Ritchi, beiden beho rend tot de Orde van het H. Hart, respectievelijk diaken en subdiaken. Pastoor W. C. van Gastele was pres- byter-assistens, terwijl kapelaan B. J. van de Spek als ceremoniarius fun geerde. Het koor zong de Missa Eucha- ristica van Laurentio Perosi en na de H. Mis het Priesterlied van Guido Ge- zelle en Sicut Servus van P. da Pa- lestrina. Aan het orgel zat de heer Jan Stammeyer, die tezamen met di rigent Kaart en het uitstekende heren en jongenskoor voor een voortreffelijke uitvoering van de wisselende gezangen zorg droeg. Pater Freriks, een oud-leermeester van de neomist op het seminarie te Driehuis, hield de predikatie. Hij legde een verband tussen dit prachtige feest en het overlijden van Kardinaal De Jong, die in Nederland gerust als uniek voorbeeld kan worden gesteld voor de wijze waarop een priester zijn belangrijke taak zou kunnen ver vullen. „De overledene was een groot afgezant van Christus, die zijn Mees- Vele zusterafdelingen van „St. Joris", de Ned. Kath. Bond van arbeiders(sters) in voedings- en genotmiddelen, even als afdelingen van de K.A.B. hadden bloemen de tolk laten zijn van hun ge lukwensen, zodat de 60 jaar bestaande „St. Joris" Zondagmiddag kon recipië ren in een feestelijk met palmen en rijk met bloemen versierde zaal van ge- Zondag kwamen de leidsters en lei ders van de Katholieke Sociale Jeugd zorg in het district Noord-Holland te Haarlem bijeen voor het houden van hun jaarlijkse kaderdag. Om elf uur gaf de heer H.. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, een uiteenzetting over het werk van Frans Hals aan de hand van een van zijn schilderstukken. In de Renaissance-zaal van het mu seum sprak vervolgens Haarlems bur gemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, over „Moderne Sociale Stadsproble men". Na de gevolgen getekend te hebben van de vroegere structuur van de so ciale zorg zoals deze zich enige decen nia geleden voornamelijk door de te grote scheiding tussen de particuliere en de Overheids sector ontwikkeld had, wees spreker op het ontstaan van de eis tot grotere samenwerking tussen de Overheid en het particuliere initiatief. Een sprekend voorbeeld hiervan werd gevormd door de „Stichting Bijzondere Sociale Zorg en Maatschappelijk Buurt werk Haarlem", die zich sinds 1954 met dé sociale stadsproblemen is gaan be zighouden. Het buurtwerk in Haarlem Noord-Oost is het eerste object dat de ze Stichting ter hand heeft genomen. Uitvoerig lichtte spreker toe, hoe de gemeentelijke overheid hier het parti culiere initiatief alle waarborgen heeft gelaten van een volledige souvereini- teit, terwijl zij zelf toch anderzijds de kosten geheel voor haar rekening neemt. Ook tussen de levensbeschouwelijke partners onderling berust de samenwer king op een groot en ruim vertrouwen. Na zijn inleiding, welke met grote be langstelling werd gevolgd, beantwoord de spreker nog een aantal vragen. Omstreeks twee uur begavan allen zich per bus naar het Restaurant van het Openluchttheater in Bloemendaal, waar een lunch werd aangeboden door het districtsbestuur van de katholieke sociale jeugdzorg. De dag werd beslo ten met het bijwonen van de uitvoering van het „Ballet der Lage Landen", welke in het Openluchttheater werd gegeven en over de voorstelling waar van wij destijds reeds hebben geschre ven. De aanwezigen hebben genoten van het programma, waarin vooral de „Zwanendans" door het publiek bijzon der werd gewaardeerd. Wethouder A. J. M. Angenent bracht de gelukwensen over namens de K. A. B. aan het bestuur van het jubi lerende „St. Joris". bouw „St. Bavo" in de Smedestraat. Onder de velen die het feestvierende bestuur persoonlijk de hand kwamen drukken bevond zich ook de hoogeer waarde heer W. N. Zijlstra, deken van Haarlem. Als eerste bracht de voorzitter van de afd. Haarlem van de K.A.B. de heer A. J. M. Angenent de jubilerende af deling naast zijn persoonlijke tevens de felicitatie over van alle afdelingen van de K.A.B. bij dit 60 jarig feest, van des te meer betekenis, omdat de eerste jaren van dit bestaan tot de moeilijk ste dienden te worden gerekend. Er zullen er uit die jaren niet veel meer zijn, anders zouden zjj kunnen vertel len van de moeilijkheden, die zij heb ben meegemaakt, toen ze aanvanke lijk werden uitgekreten als socialisten en evenmin in de gunst stonden bij de werkgevers. Spreker vond het spijtig, dat er twee oorlogen moesten komen, eer men tot de overtuiging geraakte, dat men in de mens moet zien de mens, die weliswaar moet werken, maar die men toch ook geestelijk op moet werken. Tot de jongeren richtte hij de waar schuwing: ,,Pas'c toch op, dat wat ver kregen is, niet verloren gaat." De algemeen bondsvoorzitter van „St. Joris" bracht de gelukwensen aan de jubilerende afdeling over en getuig de, dat het huidige bestuur de voet sporen heeft gedrukt van zijn voorgan gers, terwijl het daarnaast op hoger peil moest staan, omdat de tijd niet stilstaat en dit van de mensen van deze tijd vraagt. Hij hoopte, dat de jongeren daaraan een voorbeeld zouden nemen en dat de Bond nog menig jaar met dit be stuur zou mogen samenwerken. Namens een van de oudste zuster- afdelingen, die van „St. Joris" te Amsterdam, voerde de heer C. J. Len sing als voorzitter hiervan het woord. Na de felicitatie te hebben aange boden, schetste hij hoe het 45 jaar ge leden „knokken" was, terwijl men thans de zaak met pen en papier en achter de tafel uitvecht. Namens de R.K. Bakkerspatroonsbond en daarna namens de R.K. Bouwvak- beidersbond boden de heren S. Scha per en C. van Straaten in een kort woord de felicitaties van deze vereni gingen aan. ter een alles overheersende liefde toe droeg. Om Christus beminde hij ons, leidde hij ons en waren wij zijn vrien den". „Zijn leven", aldus Pater Freriks, „waarvan een deel hem bitter lijden bracht, is dat van een priester geweest, zoals Christus zich moet hebben geïde aliseerd bij het Laatste Avondmaal." Nadat de predikant nog enkele inte ressante details van de hoge eerbied waardigheidsbekleder in de oorlogsjaren had verteld en daaruit leerzame bij zonderheden ten aanzien van het pries terschap als zodanig had getrokken, richtte hij zich tot de neomist en de parochianen, welke laatsten, naar hij zei, zowel met hun gebed als finantieel hebben bijgedragen tot het bereiken van een schoon ideaal: een priester zoon. „Wij allen hopen", eindigde pater Freriks, „dat U, wanneer U eventueel spoedig tot het missionarisschap wordt geroepen, een waarlijk afgezant van God zult zijn en erop zult vertrouwen, dat uw vrienden hier in Haarlem u niet vergeten". Het Genootschap Nederland-Engeland, dat op een bijzonder succesvol seizoen kan terugzien, heeft ook voor het komende verenigingsjaar weer een aan trekkelijk program samengesteld. De eerste lezing zal reeds in October wor den gegeven door dr. Gordon Ostlere, de schrijver van het bekende „Doctor in the house". Voorts zal mrs. Stirling komen spre ken over de Engelse toneelschrijvers in de 20e eeuw. Prof. Palmer houdt een lezing over „Man's Progress and Destiny" en Colonel Williams komt spreken over „De Olifant". Het overige deel van het winterprogramma, dat nog niet definitief is vastgesteld, zal later bekend worden gemaakt. De grote klaverjaskoppelwedstrijd ten bate van het medisch kleuterdagverblijf „Margriet", die vrijdagavond plaats vond in de recreatiezaal van Droste, heeft een batig saldo opgeleverd van f 300 Er was gerekend op 150 koppels, maar er schreven er liefs maar 250 in. Hon derd koppels moesten dus teleurge steld worden, maar hun zij medege deeld, dat er reeds een nieuwe wed strijd in voorbereiding is. De bijeenkomst werd geopend door de penningmeester van „Margriet", de heer B. Cornet, die allen dank bracht die het succes van de avond mogelijk had den gemaakt. Hij herinnerde aan het voortdurend geldgebrek van „Mar griet" en hij noemde het een verheu gend verschijnsel, dat Haarlems bevol king zo spontaan meewerkt om het te kort van zijn eigen kleuterdagverblijf weg te werken. Zondagavond om ongeveer acht uur is de 65-jarige W. K. op de Rijksstraat weg ter hoogte van de Planetenlaan tijdens het oversteken door een motor aangereden. Met een zware hersenschud ding moest de wandelaar naar het zie kenhuis Sint Joannes de Deo worden overgebracht. De motorrijder werd slechts licht ge wond, maar de duopassagier, mej. A. M. kreeg een shock en werd naar het Sint Elisabethsgasthuis vervoerd. Donderdag 15 September zullen weer 16 Haarlemse kinderen tussen 6 en 14 jaar naar het Bio-vacantieoord in Ber gen aan Zee vertrekken. Zij zullen er zes weken lang gezondheid op doen in het prachtige duingebied. De uitzen ding is mogelijk geworden, vooral dank zij de beide jaarlijkse collectes in de bioscopen. Men herinnert zich ongetwij feld de sympathieke filmpjes die de vrijgevigheid van de bioscoopbezoeker op moeten wekken. Mej. A. M. Albers herdacht zater dag de dag dat zij voor 25 jaar in dienst trad bij de Ververij en Chemische Was serij firma J. Lottgering te Haarlem. In de feestelijk versierde fabriekshal sprak de heer J. H. Lottgering mede namens mevr. Lottgering de jubilares- se toe. Na haar ijver en plichtsbetrach ting te hebben gememoreerd overhan digde hij het Diploma van de Vakver eniging voor de Chemische Wasserijen en het Diploma van de Maatschappij van Nijverheid en Handel met bijbe horende legpenning. Als persoonlijk ge schenk ontving zij een enveloppe met inhoud. Namens het personeel bood mevr. Roest eveneens een enveloppe met inhoud aan. Op het gemeentelijk sportterrein aan de van Oosten de Bruynstraat organi seerde de dames atletiekvereniging „Atmodes" haar eerste onderlinge wed strijddag. Aan deze onderlinge wedstrij den werd door niet minder dan 43 le den deelgenomen in vijf verschillend* ploegen. Advertentie RMRLEMMBWEG <75 - AMSTERDAM-W-TEL 86211 (7 UMB8 et Nieuwe Comedia" zal wel blij zijn met het Engelse blijspel „Humpie heeft een bok gescho ten", waarmede het zijn eerste sei zoen heeft geopend. De koddige ge schiedenis met een huidige en een ex- echtgenoot in het Alpenhotel garan deert opgelegd succes in de afdeling ontspanningstoneel, het grappige geval wordt met pittige vaart gespeeld, de bezetting is goed, in sommige onder delen zeer goed, men kan rustig voorspel len, dat het overal het goedlachse ap plaus vlot zal losmaken, en dat is zeer belangrijk voor een gezelschap, dat het zonder subsidie moet doen. Het wordt ongetwijfeld een lekker kasstuk, en wie zal het Gobau en Hermus, de leiders van het nieuwe gezelschap, kwa lijk nemen, dat zij in het repertoire van hun eerste seizoen graag zo'n kas-suc- ces opnemen? De ontvangst van 't stuk Zaterdag en Zondag in de Stadsschouw burg, zal hun terecht goede moed ge geven hebben. Maar men moet het geen blijspel noemen. Men kan zich voorstellen, dat het een genoeglijke en speelse comedie kan worden, indien het gespeeld wordt in een nuchtere toon, beheerst door het Engelse flegma, dat zo bewonderens waardig alle belachelijkheid kan ont nemen aan een idiote situatie. Zoals het vrolijke geval wordt gepresenteerd door „Het Nieuwe Comedia", is het echter ronduit een klucht, al hoort het stellig niet thuis in de berucht-goedkope categorie der kluchten. Het is dwaas, maar niet dol, het is komisch, niet ko miek, de zaal heeft er zich best mee geamuseerd. In de kluchtige stijl aanvaardt men Robert Sobels als Victor, indien men hem meer ziet als zelfverzekerde galan te Fransman dan als hoteldirecteur. Zijn verliefdheid voor Mary was overigens begrijpelijk, Bep Dekker maakte er een prettige verschijning van, levendig en natuurlijk en het minst kluchtig van allen. Guus Hermus verdiende meer waardering als regisseur dan als speler in de rol van Clive, Mary's ex-man. Hij maakte de indruk, zijn komische effecten volgens een bepaald schema op te roepen, al kon hij dat schema achter zijn geroutineerd vakmanschap grotendeels verdoezelen; als regisseur had hij gezorgd voor een prettige vaart en voor het onontbeerlijke buitenlende tempo van de ene dwaze situatie naar de andere. Ondanks alle grappige dwaasheid be hield de voorstelling een zeker cachet, waardoor voorkomen werd dat het peil zakte naar het genre van lach', of je gaat eruit. Dat moest vooral toegeschre ven worden aan het spel van Magda Janssens en John Gobau. De eerste werd als de bedillerige, bazige verpleeg ster nergens onwaarschijnlijk, was on weerstaanbaar komisch met haar ver maningen en berijmde levenslesjes uit de kinderkamer en demonstreerde ove rigens, wat het verschil is tussen ko misch en komiek. Wat John Gobau be treft, hij is te knap en te begaafd om ook een kluchtige figuur niet in stijl te houden; verbaasd en geamuseerd keek men naar zijn onnozel masker, zijn mimiek was kostelijk, de kennis making met, hem als komisch acteur was zeer prettig. Hij en Magda Jans sens. beiden uit de school van Roy- aards, deden hun leermeester eer aan, die altijd beweerde, dat talent ook in een klucht tot uiting komt. zodat het talent een verzorgde komische voor stelling niet onwaardig is. Er kwamen veel bloemen op het to neel, de zaal was zeer plezierig ge stemd. het applaus was even gul als de vrijwel ononderbroken vrolijkheid. Hk. A. (Niet offioVUe koersen) Vorig Opening slot 12/9 3* Ned. 1953 102% 3)a Ned 1953 102Y, 3)4 Ned 1948 100% 3%pCt Ned 1950 100A 3)4 Ned 1954 lOOftgi 3)4 Ned. 1955 lOOAgl 3-3% Ned. 1947 lOOAgl 3 Ned 62-64 bel fac. 101 inschr. Grtbk 1946 3 pCt 99 Ned Handel Ml) eert 259)4 AJC.U. 373 ia Van Berkei's Patent 218 Calvê-Delft eert. 346 Van Gelder 340 Kon. Hoogovens eert. 434)4 Unilever Cert 501% Neo. Kabel 364gb Philips 602)4 Kon. Petroleum 670% „Amsterdam" Rubber 163>4gb Holl. Amerika U)n 247% Kon Ned. Stoomb Mi) 215% Ned Scheepv Unie 207)4 H.V.A. 179% Dell Mfl. Cert 184% 100* 362 413 488 486 669)4 235 209)4 202 177)4 183)4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3