a Amateurtoneelcongres in Den Bosch Brabantse amateurs spelen op Bossche Toneelcongres BELLETABLE-herdenking te Venlo gehouden Lord Mayor van Londen brengt bezoek aan Den Haag *MMÊ prefereren perfectie proeven! 3 DINSDAG KOOPJESDAG GOMMANDEUR ADRESBOEK VAN KATHOLIEK NEDERLAND Toneel is kunstige verbeelding van zinvol gebeuren Eerste prijs naar Hilvarenbeek Heroriëntatie op het beginsel Prins Bernhard op de Jaarbeurs Brits luchtmaar- schalk tot heengaan gedwongen Poolse banneling naar Polen terug WIERINGERMEER VIERT FEEST Hartelijke ontvangst in oude stadhuis Verloop niet on bevredigend CHINA LAAT TIEN AMERIKANEN VRIJ INSTITUUT KUYPER ETALAGE-CURSUSSEN DE TOEKOMST TEGEMOET IVoensdrechtse Heide niet aan de Staat verkocht Gaat ex-koning Leopold in de Congo wonen? MAANDAG 12 SEPTEMBER 1955 PAGINA 4 „Zes uur in een volle trein en dan nog zó elegant!" Dat zegt men van U, als U bij Lampe koopt! Die prachtige tricots, jerseys en wevenits zijn na zes uur Amsterdam-Parijs of na urenlang in een concert zaal zitten nog éven mooi en elegant. Omdat ze niet kreuken, niet uitzakken! En... omdat hier de knappe kleer makers van Lampe aan werkten. Vandaar die perfecte pasvorm, die prachtige coupe, dat stiksel-voor-stiksel precieze binnenwerk! Bij Lampe bent U altijd zeker van blijvende élégance! Ga gauw eens de nieuwe herfst- en wintermode zien. P. S. Keus genoeg in Jersey costuums 79.75 89.75 f 98.75 109.— 116.—*' f 124.— en hoger eerst k ij k e n ÏTa ARLEM GROTE HOUTSTRAAT "'1 01 AMSTERDAM ROTTERDAM V UTRECHT ARNHEM eindhoven", leiden M.O. Boekhouden M.O. Handelswetenschappen M.O. Staathuishoudkunde Accountantsexamens Staatspractijkdiploma Practijkexamen Boekhouden Moderne Bedrijfsadministratie Dé cursussen Lak- en Pl®kk®®*sehrifS,, alsmede Decoreren ex} ginnen MAANDAG SEpT£lVÏBE!?. Kim Professie en eeuwige gelof ten Medische Missiezusters «S4i HILVERSUM Met een heldere inleiding van de heer Bernard Verhoeven over de taak van het Nationaal Overleg voor gewestelijke cultuur, een taak die vooral bestaat uit in onderling beraad, informeren en oriënteren en met een sprankelend ant woord van prof. dr. J. E. de Quay, com missaris der Koningin in Nc*>rd-Brabant, is Vrijdagmiddag m Den Bosch een toneel-congres geopend. De heer Verhoeven wijdde zeer waarderende woorden aan de onlangs overleden heer A. Oosterle, chef van de afd. Vorming buiten schoolverband van het departement van O., K. en W. Hij drukte zijn vreugde uit over het tot stand komen van een gewestelijke culturele raad in N.- en Z.-Holland en over de te verwachten instelling van een dergelijke raad in Gelderland. Prof. de Quay bracht de grote belang stelling van de overheid, zeker in het gewest Brabant, voor de gewestelijke cultuur tot uitdrukking en wees op het vraagstuk van de verhouding overheid- particulier initiatief. Spr. zei, dat men in Brabant de taak van de overheid vooral ziet in het op gang brengen en stimuleren van initiatieven, om die dan ook weer zo snel mogelijk los te laten en hun eigen weg te laten gaan. Spr. benadrukte de belangrijke func tie. die het toneel in het culturele leven van ons volk vervult, waarbij hij wel een verschillende taak zag voor beroeps- en amateurtoneel. Dr. J. J. Mak besprak daarna de gees telijk-sociale functie van het amateur toneel. Spr. schetste het verzet, dat er van de vroegste tijden af geweest is tegen het toneel. Spr. bezag vervolgens het toneel, zoals dat zich in verschillende perioden heeft ontwikkeld en kwam tot de be vinding, dat het toneel bijna steeds werd veroordeeld om wat het was geworden en om de ontaardingen. Niet zelden richtten de bezwaren zich tegen de stuk ken, tegen de spelers en hun levens wijze, maar vrijwel nooit raakten zij het essentiële van het toneelspel. Dit ge beurde eigenlijk voor het eerst in de zeventiende eeuw bij het Puriteins ver zet. Hier werd bezwaar gemaakt tegen het speelkarakter en tegen de naboot sing. Spr. betoogde, dat het spel niet al leen maar een „zinloze tijdverspilling" was, maar dat naast de psychologische, recreatieve waarde ook nog het spel gezien moet wqrden als een der hoog ste menselijke levensuitingen. Van nabootsing is bij goed toneelspel geen sprake. Acteren is geen imiteren, geen reproduceren, het is integendeel een interpreteren, een trachten te ontdek ken. Het is een kunstige verbeelding van een zinvol gebeuren, waarbij een samenwerking bestaat tussen regis seur en acteur en waar ook de toe schouwer in wordt betrokken. Daarom moet ook de verdediging van het toneel als leerzaam spel, dus om haar geestelijke en zedelijke vruchten worden afgewezen. Het is een vrije kunst, waarvan de waardering niet af hankelijk mag worden van de vruch ten, die ze afwerpt. Ten slotte gaf spr. als zijn oordeel, dat het amateurtoneel zich te ver heeft ge- distancieerd van het autochthone volks toneel. Het amateurtoneel moet vooral de algemeen menselijke dramatiek ge ven en er zich voor hoeden zich te veel te richten op een bepaalde groep. Na de middagzitting werden de con gressisten op het gemeentehuis ontvan gen. De avond van de eerste congresdag was gewijd aan het amateurtoneel zoals Volgens radio-Moskou is Hugon Han- ke, premier van de Poolse-regering-in- ballingschap te Londen, naar Polen te ruggekeerd. Hij zou zijn vrienden heb ben opgewekt zijn v oorbeelc te volgen. Hanke is teruggekeerd, vertrouwend op de aangekondigde algemene amnes tie. De president van de Poolse-rege- ring-in-bailingschap, August Zaleski, verklaarde te Londen diep geschokt te zijn door het bericht over Hanke's te rugkeer. Volgens Zaleski kon Hanke niet uit vrije wil naar Polen terugge keerd zijn. Hij was christen-democraat en volkomen tegen het communisme ge kant. Hanke was op 2 september naar Pa rijs gevlogen en vandaar naar Rome voor overleg met de Poolse aartsbis schop Gawlina. Sedert het bezoek aan de aartsbischop op 5 september had men van Hanke geen bericht ontva: gen. Hij keerde niet volgens plan naar Parijs terug. Het Poolse persbureau PAP meldt, dat Hanke in een brief aan Zalews i heeft verklaard dat de reden voor zijn terugkeer de wens is om „het vader land te dienen" en de overtuiging, dat de regering in ballingschap dit niet alleen niet kan doen, maar het Poolse volk slechts nadeel brengen. Hanke ver klaart, dat hij trouw blijft aan zijn christelijk geloof en dat hij verre staat van het communisme. dat in diverse gewesten naar voren treedt. Zo kwamen aan het woord ver enigingen uit Zaandam, Simpelveld, Den Haag, Groningen, Wageningen, Friesland en Diever. Maar niet alleen naar gewest was de variatie groot, ook de gekozen stukken en fragmen ten toonden een grote verscheidenheid. Men trof hier „De Krijtkring" naast het volkse „Cupido in de Pastorie", een prachtig fragment van het Spaanse „Sloep zonder visser" naast een in Gro nings dialect geschreven stuk „Toto"; Fedde Schurer naast Shakespeare en Yeats. Een en ander was wel in staat een indruk te geven van de veelzijdige mogelijkheden die het amateurtoneel biedt, zowel aan de verschillend geaar de groepen van spelers en toeschouwers als ook aan toneelamateurs uit alle lagen der bevolking. Het peil der op tredende verenigingen was over het ge heel ge..omen goed. Een enigszins re delijke vergelijking is niet te maken, gezien de enorme verschillen in keuze en gezien ook het feit dat diverse stuk ken in de eigen streektaal werden gespeeld, wat de verstaanbaarheid in de weg stond. Vergelijking was trou wens niet het doel van deze avond, die veeleer beoogde een beeld te geven van het amateurtoneelleven zoals dat overal in ons land verspreid bloeit, en aan dit doel heeft de avond zeker be antwoord. De inwoners van de Wieringermeer- polder zijn Zaterdagmorgen door klok gelui en een rondgang van herauten opgewekt om het zilveren jubileum van deze polder te vieren. Namens de be volking werd 's morgens een bloemen hulde gebracht bij het standbeeld van dr. ir. C. Lely, de schepper van het plan voor de drooglegging van de Zui derzee, op de Afsluitdijk b;j Den Oever. In Wieringerwerf, het centrum van de Wieringermeer, heeft de commissa ris van de Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, het definitieve raad huis geopend, waarbij o.m. als eregast aanwezig was de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. De commissaris bracht niet alleen hulde aan allen, die er in slaagden de Wieringermeerpolder van een grijze slibmassa te veranderen in een welva rende polder, maar ook aan hen, die de Wieringermeer hebben herbouwd, nadat deze door de oorlog verwoest was. Burgemeester F. Omta sprak zijn vreugde uit over de totstandkoming van dit zeer doeltreffende raadhuis. Namens de bevolking bood de voor zitter van het comité 1955 de heer J. W. Lammers het geschenk der burgerij aan: de inrichting van een trouwzaal in het gemeentehuis. Vele sprekers voerden hierna nog het woord en boden geschenken aan. De feestdag werd besloten met een opvoering van het openluchtspel „Lely Triumphptor" van Rob Geraerds door tweehonderd inwoners van Wieringer meer. Dit spel, waarin het leven en streven van dr. Ir. C. Lely alsmede het ontstaan van de Wieringermeer en de herbouw van deze polder na de inunda tie van 1945 werden uitgebeeld, werd bijgewoond door ongeveer vierduizend toeschouwers. Het toneelcongres, uitgaande van het Nationaal Overleg voor Gewestelijke Cultuur met medewerking van het Ne derlands Cultureel Contact en het Prins Bernhardfonds te Den Bosch gehou den, werd Zaterdag voortgezet met een forum over het amateurtoneel. Dit forum werd gevormd door dr. P. H. Schro der, secretaris van het NOGC, Arend Hauer, landelijk toneeladviseur van de NATU, Frits Bloemkolk, landelijk se cretaris van het WüA, Herman Stem— heim, provinciaal toneeladviseur in Gel derland van de NATU en mr. H. J. Zee- valking, algemeen secretaris van de NATU. De meeste vragen richtten zich op de practische kwesties van de organi satie en verbetering van het amateur toneel zowel op het platteland als in de stad, waarbij wel bleek, dat er voorals nog geen gebrek aan werk zal zijn voor hen, die voornemens zijn het peil van het amateurtoneel te verhogen. Ten aanzien van de door dr. Mak geuite stelling, dat het amateurtoneel van tegenwoordig te ver is afgeraakt van het autochtone volkstoneel, zoals men dat gekend heeft in de middel eeuwen, kwam de vraag naar voren of het wenselijk is, daarheen terug te willen. Dr. Mak gaf als zijn oordeel, dat het niet mogelijk is de weg terug te gaan, maar dat het wel gewenst is, dat men zich heroriënteert en daarbij het autochtone toneel als richtsnoer neemt. Tijdens de Zaterdagmiddag kregen de congressisten gelegenheid kennis te ma ken met wel zeer verscheiden specimina van het Brabantse amateurtoneel. „Moy- ses Bosch" uit de Brabantse hoofdstad gaf een vertolking van „Elckerlyc" in de moderne bewerking van Jan Engel man, „Philips' toneel" speelde de mid deleeuwse klucht „Nu noch" en na de pauze was het woord aan het Hilvaren- beekse gezelschap „Maet hout staet", dat onder regie van jan Naaykens een kluchtige een-acter van Lady Gregory „Als een lopend vuurtje" ten tonele bracht. Zoals wij reeds schreven, zeer ver scheiden stukken dus en daardoor wel zeer moelijk op hun kwaliteiten met elkaar te vergelijken. Toch zag de jury, bestaande uit de dames Teunke Hauer en Froukje de Waard en de heer Frits Bloemkolk zich voor de taak gesteld dit te doen en aan de hand van dit oordeel de prijzen toe te kennen. En kennelijk heeft ook hier de overweging, dat amateurtoneel in de eerste plaats algemeen en op het volk gericht dient te zijn, bij de beoorde ling de doorslag gegeven. De Hilva- renbekenaren behaalden de eerste prijs en niemand zal willen ontkennen, dat zij het meest echte „amateurtoneel" hebben geleverd. Het was volks, bont en plezierig, tegelijkertijd verzorgd en minstens even zeer tot vermaak van de spelers als tot dat van de toeschou wers dienend, wat naar onze opvat ting van echt amateurtoneel verwacht mag worden. Hiermee willen wij zeer bepaald niets zeggen ten nadele van de beide andere gezelschappen, die beide gelijkelijk de tweede prijs verwierven. De middel eeuwse klucht werd door Philips' to neel onder leiding van J. Hoogstra voor treffelijk gespeeld. Het was een lieve lust de spelers aan de gang te zien. Technisch werd hier zonder twijfel be ter toneel gespeeld dan in „Als een lo pend vuurtje", maar het miste de spon taneïteit, die de grote bekoring uit maakte van het laatste. Moyses Bosch ten slotte, onder regie van Kees Spierings, gaf van Elckerlyc eveneens een uitvoering, waaraan alle zorg was besteed. Een prachtig, tijde- loos décor van Jules Verschuuren bete kende een werkelijke bijdrage tot de sfeer van het spel, evenals sommige costuums van dezelfde ontwerper. Elckerlyc, die Doot en Vijf Sinnen waren in dit opzicht zeer geslaagd. De grote zorg, die men aan alle kanten aan de opvoering had besteed, kon toch niet verhinderen, dat het allemaal erg reto risch en hier en daar zelfs theatraal bleef, waarbij wij ons niet willen verhe len, dat dit stuk mogelijk de middel eeuwers meer zal hebben aangespro ken dan het de moderne twintigsteeeu- wer doet. Ondanks deze bemerkingen echter, verdienen de Brabantse gezelschappen, die Zaterdag voor het voetlicht zijn ge treden, grote lof, want de wijze waarop zij zich hier hebben gepresenteerd was van dien aard, dat het een pleidooi voor het goede amateurtoneel beteken de en dat kan slechts tot verheugenis stemmen. J. d. P. Voor de leden van Aartsbroeder schap van de H. Familie, die zondag de honderdste sterfdag van Henri Belletable, de stichter van deze broe derschap herdachten, was zeker geen zinvoller congresplaats denkbaar dan Venlo. Deze stad is immers de ge boorteplaats van Henri Belletable, ter ere van wie op het plein voor de H. Familiekerk in 1937 een monument werd onthuld. Op deze plek waren zondagmiddag meer dan achtduizend congressisten uit alle delen van Neder land samengestroomd om te luisteren naar de gloedvolle rede van natio naal directeur pater J. Dankelman CssR. Hun massale aanwezigheid vormde een duidelijk antwoord op de door hem gestelde vraag: „Heeft de H. Familie in deze tijd nog wel be staansrecht?" Deze vraag, aldus pater Dankelman, kan bevestigend beantwoord worden, mits de H. Familie haar bestaans recht maar ontleent aan Belletable's op vatting: een beweging te zijn van daadwerkelijk christendom, zich uitend in dagelijkse ascese. Helaas wordt de H. Familie door vele afdelingen zo niet meer gezien. Voor hen is de H. Fa milie 'n tredmolen van sleurvergaderin- gen geworden. Waar dit zo is wordt terecht gesteld dat de H. Familie drin gend vernieuwing moet ondergaan. Vernieuwing, maar dan wel zó dat zij een heroriëntatie inhoudt op het oerge zonde beginsel van Belletable: 'daad werkelijke beoefening van het geloof. Door dit beginsel is de H. Familie in wezen belangr "ker dan alle andere ver enigingen die louter theoretisch wer ken. De H. Familie moet een groep van leken zijn, aldus pater Dankelman, die de godsdienstige passiviteit doorbreekt. De vernieuwing, zo vervolgde hij, mag jerust radicaal zijn mits zij maar ge- rouw blijft aan Belletable's doelstelling. Tekenen van vernieuwing zijn er al. Een nieuw ontwerp statuten wordt ter goedkeuring aan het Episcopaat voorge legd, nieuwe gebedenboeken voor de H. Familie zijn in voorbereiding en hier en daar neemt de H. Familie al actief deel aan apostolaatswerk. Het is nodig, zo besloot spr., dat elke parochie haar H. Familie betrekt bij missies en andere godsdienstige gebeurtenissen. Een zeer goede vorm van apostolaat noemde de nationale directeur van de H. Familie het werk van Gods Ondergrondse, een groep leden van de H. Familie die elk een onkerkelijk gezin hebben geadopteerd waarvoor zij bidden en waarbij zij het blad „De Frontlijn" verspreiden. Dit blad komt thans reeds in vierdui zend gezinnen. Ook mgr. dr. A. Hanssen, bisschop coadjutor van Roermond, die tot be sluit van dit congres een pontificaal Lof in de open lucht opdroeg, beklem toonde de noodzaak van het apostolaat en de vernieuwing. Vernieuwen is goed, aldus mgr., wanneer men maar niet al te radicaal is en waardevolle c'ingen overboord gooit. Vernieuwers van de goede soort noemde hij de leiders van de H. Familie in Neder land, de paters Redemptoristen. Als bisschoppelijk advies gaf mgr. tenslotte de congressisten mee: Bewaar het erf- foed van Belletable en groei heen van e oude naar de nieuwe tijd. De bereid heid hiertoe demonstreerden alle aan- Een met bloemtn en kostbare ta peten rijk versierd stadhuis is de eerste pleisterplaats geweest van het driedaags bezoek aan Den Haag door de Lord Mayor van Londen, Sir Sey mour Howard en de Lady Mayoress. Het oude stadhuis aan de Groen markt, dat zich met zijn intieme zalen en fraai koepelgewelf zo bij uitstek leent «oor ontvangsten als deze, was bijzonder smaakvol ingericht, toen de hoge gasten zaterdagavond arriveer den. Buiten, in de koele zomeravond, hadden tientallen mensen zich opge steld achter de politiehekken, om de Lord Mayor en de Lady Mayoress te begroeten. Burgemeester Schokking trad met zijn echtgenote zijn Lon.'.ense ambtsge noot in de Schepenzaal tegemoet en heette hem en zijn echtgenote hartelijk welkom in Den Haag. Hierop werden de gasten van de Haagse gemeenteraad aan de Lord Mayor en de Lady Mayoress voorgesteld. Hierbij waren o.a. de ambassadeurs van Groot-Brit- tannië en Zuid-Afrika, enkele leden van de Britse ambassade, de zaakgelastig de van Indië, de procureur-generaal van het Haagse gerechtshof, de offi cier van justitie, de Haagse garnizoens commandant, het hoofd van de Be scherming Bevolking, het hoofd Direc tie Europa van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, de secretaris-gene raal van het ministerie van Economi sche Zaken, de directeur van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, professor Gerbrandy, het bestuur van de Vereniging Nederland-Engeland en vele leden van de Haagse gemeente raad, allen met hun dames. Na deze eerste kennismaking richtte burgemeester Schokking zich met een hartelijke speech tot zijn gasten. De burgemeester zag in het bezoek van de Lord Mayor van Londen een nieuwe uiting van oude en hechte betrekkingen van vriendschap tussen Groot-Brittan- nië en Nederland en tevens een duidelijk teken van de gelijk gerichte trekken, welke Londen en Den Haag vertonen. Burgemeester Schokking deed hierna de mededeling, dat Den Haag een pak ket van 10.000 bloembollen aan Londen heeft geschonken. De bollen zullen in de omgeving van de St. Paul's Cathe dral worden geplant. Sir Seymour Howard beantwoordde de speech van de burgemeester op char mante wijze. De Lord Mayor legde ge tuigenis af van de eeuwenoude band, die tussen Den Haag en Londen be staat. Als bewijs hiervan overhandig de Sir Howard aan de heer Schokking een perkamenten rol, waarop een boodschap stond gecalligrafeerd van de City Council van Londen. In deze bood schap worden groeten uitgebracht aan burgemeester Schokking en de Haagse gemeenteraad en wordt de hoop uitge sproken, dat het bezoek van de Lord Mayor mag bijdragen tot versteviging var de virendschapsbanden. Na deze officiële begroeting bleef het gezelschap nog geruime tijd in de steervolle zalen van het oude, 16e- eeuwse stadhuis bijeen. wezigen door massaal de familie-op dracht te vernieuwen. Vóórdat de herdenkingsplechtigheid, welke o.a. werd bijgewoond door de provinciaal van de paters Redemptoris ten, dr. H, v.d. Meulen, dr. C. v. Rooy, burgemeester van Venlo, en deken M. Strijkers, ten einde was zon den de congressisten een telegram van aanhankelijkheid aan Z.H. de Paus. Later op de dag, toen de congressis ten een voor deze gelegenheid geschre ven openluchtspel van Manus v.d. Kamp bijwoonden, bereikte hen een danktelegram van de H. Vader, waarin deze allen Zijn apostolische zegen schonk. Het spel van Manus v. d. Kamp, getiteld: „Gisteren, vandaag, mor gen", demonstreerde in alles dat het een gelegenheidsspel was. De vaak kitschige uitbeelding van de eeuwige strijd tussen goed en kwaad was te eentonig, de bewegingen van de niet- sprekende massa te stuntelig en de tekst te weinig briljant dan de kleur van de massascenes vermocht goed te maken. (Van onze Utrechtse redacteur) Prins Bernhard heeft zaterdagmid dag een bezoek gebracht aan de Na- jaarsbeurs op het terrein aan de Croe- selaan te Utrecht. De koninklijk com missaris van de Kon. Ned. Jaarbeurs werd bij de ingang verwelkomd door de voorzitter van de raad van behc" mr. W. H. Fockema Andreae, en de directeur, mr. H. A. R. Schuit, waarna hij eerst de maquette bewonderde van de in aanbouw zijnde derde hal, ont worpen door de zogenaamde werkgroep '53. Daarna maakte de Prins een korte rondwandeling door de Margriethal en zag hij voor de eerste keer het wapen van prinses Margriet, dat tijdens de laatste voorjaarsbeurs onthuld werd. Bijna een uur vertoefde de Prins ver volgens in de naar hem genoemde Bernhardhal, waarin de afd. efficien cy is ondergebracht. Door enkele standhouders liet hij zich uitvoerig in lichten over een aantal geëxposeerde administratiesystemen, kantoormachi nes, e.d. Toen zaterdagmiddag vjjf van de ne gen beursdagen verstreken waren en de deelnemers een voorlopige balans op maakten, bleek het algemene beeld niet ongunstig te zijn. De indruk van de eerste dagen een rustige beurs met niet bijzonder veel, maar wel geïnteres seerd publiek werd bevestigd. Nog geen enkele dag is het te druk geweest om behoorlijk zaken te kunnen doen. De exposanten zijn daarom niet onte vreden, enkelen zelfs zeer tevreden we gens de grote buitenlandse belangstel ling. Er werden bezoekers uit vijftig landen geregistreerd. Opmerkelijk was, dat de buitenlanders niet uitsluitend, m de eerste plaats, naar Utrecht gekomen zijn om zaken te doen, maar om de markt te verken nen. Veel exposanten knoopten nieuwe buitenlandse relaties aan en kregen proeforders. Verwacht wordt dat het de laatste vier dagen de oeurs sluit donderdag iets drukker zal worden. Communistisch China heeft gisteren aangekondigd dat tien Amerikanen, die op het ogenblik in dit land in gevangen schap vertoeven wegens „misdaden te gen de wet in China", vrijgelaten zui len worden. Het besluit om de Ame rikanen vrij te laten was, naar radlo- Peking berichtte, genomen door be voegde regerings-instanties. Zaterdag was reeds in Genéve bekend gemaakt dat de Chinezen „binnen enkele dagen alle zich in gevangenschap bevindende Amerikanen op vrije voeten zouden stel len. De Verenigde Staten en commu- nistisch-China hebben toen namelijk overeenstemming bereikt over de re patriëring van burgers in eikaars lan den. Ongeveer vijf duizend Chinese stu denten in de V.S. zullen op grond van de overeenkomst naar huis terugkeren. Amerikaanse functionarissen deelden echter mee dat slechts ongeveer hon derd vijftig van hen dit willen. Een Chinese woordvoerder zei dat nog acht tien Amerikanen in communistisch- China worden vastgehouden. „Wij zijn niet van mening dat de behandeling van dit punt is afgelopen," zei hij. De Amerikaanse delegatie wenst de terug keer van allen die dit willen. De Britse zaakgelastigde in Peking en de Indische ambassadeur te Was hington zullen helpen bij de uitvoering van het repatriëringsprogram. Iedere Chinees of Amerikaan die moeilijkhe den ondervindt bij het verlaten van de respectieve landen, kan zich tot de ge noemde diplomaten wenden. Welk artikel U ook neemt van de lange snoeptafel, die Paré voor U kan uitstallen, het is een samen spel van ervaring, vakmanschap en perfectie in smaak en samen stelling. Duizenden over de gehele wereld weten wat de naam Paré betekent in vergelijking met andere merken drops- en dessert- werken. «4 •4 •4 «4 -4 4 4 4 4 4 Amsterdam Z: Valeriuiplein 16 Tel. 727409 EindhovenJac. Oppenheimstr. 8 - Tel. 7286 Heerlem Akerstraat 65 B Tel. 3717 Maastricht: Alex Battalaan 34 - Tel. 3639 Alkmaar: Westerweg 17 - Tel. 2881 Almelo: Begoniastraat 4 Tel. 2214 Den Bosch: Fred. t. Egmontstraat 7 Zwolle: Korenbloemstraat 62 - Tel. 6396 Inschrijving voor de cursussen» Inlichtingen en prospectus aan bovenstaande adressen. In 1954 slaagdes 140 onzer candidaten voor het Staats» practijkdiploma. rfflTTTTfWt'trWTTfTTfTTTTT** onder auspiciën v. d. R.K. Middenstandsveieniging. Prospectus gratis verkrijgbaar bij: R.K. Middenstandsbur-, Kruiss raat 25, Tel. 19846. Aanmelding voor deelname uiterlijk tot 15 Sept. bij R.K. Middenstandsbureau, Kruisstr. 25, Haarlem. 3 pak Margarine 90 500 gr. Prima mie 58 3 pak Lucifers 50 150 gr. Snoep-melange 35 1 Literpot Zoetzuur 72 2 bussen Jodekoeken 72 (44 stuks) 200 gr. Bruss. Kermis 27 150 gr. Kinnebakham 29 Zelfbediening GED. OUDE GRACHT 19 /iz Aimée van Tricht Een compleet beroeps- keuzeboek voor meisjes, die de lagere school, de M.U.L.O. of de Middel bare School hebben ver laten en een beroep gaan kiezen. 360 pagina's, linnen band met een vier-kleuren- omslag. Ingenaaid 6.50 Gebonden f 7J90 Verkrijgbaar in elke boekhandeL WKmSm «Bffirl&IUufMNaBHHB PIUSALMANAK 1955 Een en tachtigste jaargang. Omvang 960 pagina's. Prijs 14.50. Uitgave: N.V. Drukkerij De Ttjd N.Z. Voorburgwal 657! Telef 63381 Amsterdam Verkrijgb. in de buekbandc Donderdag zullen de volgende medi sche Missiezusters het habijt oXan- gen: te „Imstenrade" (L)- Mia Cleo- tX r«k' Nel de N«s uit Roo- S,Hv RnhhL ™Peiis uit Roermond; Trudy Robbors uit s-Hortosenbosoh* riffen uUWHSn UATÜburS: clthe Gerl wert lilt Wo?? rgen: Irma Brou- ntlin en Ada Spanjaard uit „uLawang: Maria Soenartirah a' Ne°y The Liang Nio uit Ambarrawa.611 Mada Soesbandyah Üit „o?if,„dezeyde dag zullen de eeuwige geiotten afleggen te „Imstenrade" zr. rabnel Steverink uit Amsterdam; zr- P}- Antonia Stollman uit Heerlen; zr, M. Christina Zoontjens uit Tilburg; zr. Esther de Vlaming uit 's-Gravenha- ge; en zr, M. Stephanie Maas uit Elslo; te Surakarta: zr. M. Theresita van Krieken uit Helmond. Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant hebben hun goedkeuring onthou den aan het besluit van de raad der gemeente Bergen op Zoom tot verkoop van enige percelen grond, gelegen on der Woensdrecht, aan de Staat der Ne. derlanden. Het betreft hier de militai re oefenterreinen, de Woensdrechtse Heide geheten, die de Staat voor de duur van 50 jaar van de gemeente had ge huurd en waarvoor bij het aangaan van het huurcontract, dus ruim 50 jaar geleden, de verkoopprijs reeds was vastgesteld. Deze prijs was voor de huidige begrippen dientengevolge bui- tengewoon laag te noemen. De Britse luchtmaarschalk Sir Basil Embry, opperbevelhebber van de gealli eerde strijdkrachten in Midden- Europa, ls door de Britse autori teiten gedwongen de militaire dienst te verlaten. Sir Basil Embry bereikt over vijf jaar de pensioengerechtigde leeftijd, 58 jaar. Naar verluidt heeft hij de functie van inspecteur-generaal van de Britse luchtmacht, die hem is aangeboden, af gewezen. Hij it met vacantie aan de Riviera. Sir Basil's heengaan zou het gevolg zijn van zijn herhaaldelijk tot uitdruk king gebrachte afkeuring van het be leid van de Britse Luchtraad. (U.P.) In de Sunday Express schrijft „co lumnist" Ephrain Hardcastle dat ex- koning Leopold van België het voorne men zou hebben een landgoed in de Belgische Cor- te kopen, waar hü zich zou willen terugtrekken. Zo nu en dan zou hij dan nog de Jongo verlaten voor een bezoek aan België. Het verluidt volgens het blad dat ex- koning Leopold zjjn aandacht heeft ge richt op de provincie Kivu in de Congo. (U.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4