Stoffelijk overschot zal door de stad worden gedragen Él \1 Valscherm blijft haken biJ massale parachute sprong Nieuwe regeling voor een algemeen T.V. program arabesku IIV PURPER Fransen in Marokko voorbereid op ongeregeldheden Generaal Catroux bevestigt: Ben Yoessef is bereid de Franse plannen te steunen Reservisten weigeren naar N.-Afrika te gaan kersen o o est Onovertroffen kwa/iteit! __Bewak ingsoff icier bij de V.N._ Volgens wens slechts één absoute Verloting van eerste vliegles" ontpopt zich in adembenemende solo UITVAART VAN DS KARDINAAL KERSENBONBONS L. BOS MAANDAG 12 SEPTEMBER 1955 PAGINA Standpunt Neder1!. Ver bruikscoöperaties Verlaging omzetbelasting moet ten goede komen aan leden Kwestie Nieuw-Guinea Adres van politieke gevangenen aan de Verenigde Naties? „CISKE DE RAT" EN VENETIË BEKROOND Rij „Westinghouse" staken 43.000 man St. Servaaskerk Onvoorzichtigheid oorzaak van de brand Sensaties bij vliegfeest te Eelde De verhoging der spoor wegtarieven Van onbillijkheid geen sprake Bello-lijn verdwijnt definitief door W.H. VANEEMLANDT Hedenavond om 17.50 uur wordt Z. E. Kardinaal Griffin uit Londen per vlieg tuig op Schiphol verwacht. Hü zal on- jniddellijk doorreizen naar Utrecht om Dinsdagmorgen de uitvaart van Z. E. Kardinaal dc Jong bij te wonen. Z. E. Kardinaal Frings uit Keulen wordt maandagmiddag per auto in Utrecht Verwacht. Ook Mgr. M. Keiler, bis schop van Munster, zal bij de uitvaart tegenwoordig zijn; hij wordt eerst dins dagmorgen aan het station te Utrecht verwacht. Mgr. C. van Lierde O.E.S. A.sacrista van Z. H. de Paus, arri veerde zaterdagavond reeds uit Rome. Met bterekking tot de op 1 Sept. Van kracht geworden zijnde omzetbe lastingsbepalingen heeft, naar ons wordt medegedeeld, het bestuur van de Ned. Verbruikscoöperaties stilgestaan bij de Uitvoering hiervan. Voor een aantal artikelen wordt de verlaging van de omzetbelasting van onvoldoende bete kenis geacht om de verkoopprijs voor de normaal gangbare gewichtseenheden te verlagen. Hoewel de ontwik keling van het kostenpeil in de levensmiddelenbranche tengevolge Van de loonsverhoging van de laatste malen volgens het bestuur reden tot enige bezorgdheid geeft, is het be stuur anderzijds van oordeel, dat de verlaging van de omzetbelasting, die de consument in de gelegenheid dient te stellen de huurverhoging op te van gen, niet mag worden aangegrepen om tot een betere kostendekking in de ondernemingen te komen. Besloten is dan ook dat het gehele bedrag, dat met de verlaging van de omzetbelas ting is gemoeid bij de Ned. Ver bruikscoöperaties circa f 2 millioen gulden ten goede dient te komen aan de leden van de verbruikers. Dientengevolge is aan de bedrijfsaf delingen opdracht gegeven hun prijs stelling zodanig te herzien, dat voor zover bij bepaalde artikelen de be lastingverlaging onvoldoende is om tot ®en prijsverlaging te kunnen leiden, het bedrag van deze belastingverla ging wordt gebruikt om daarmee een Prijsverlaging van andere artikelen te bewerkstelligen, die dan boven het be drag der belastingverlaging voor die Artikelen zal kunnen uitgaan. Hiervoor Zullen in het bijzonder de goedkopere firtikelen uit het betreffende assorti ment worden genomen. Volgens Silas Papare, van het In donesische „Bureau Irian", hebben op 2 Augustus oud-politieke gevangenen en politieke gevangenen op Ned. Nieuw- Guinea een resolutie gestuurd naar de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, naar de algemene secretaris van de Aziatisch-Afrikaanse conferen tie die indertijd te Bandung is gehou den, naar de Indonesische regering en naar de regeringen der landen, die aan do Aziatisch-Afrikaanse conferentie hebben deelgenomen. Het te Hollandia "pgemaakte stuk is ondertekend door ^^ioi en Nenepat. *n het stuk wordt „voortzetting van ,,,„=t,jVjeclerlandse kolonialisme over t verw Nieuw-Guinea ten krachtig- w°rPen en vrijheid geëist voor m tof eiuw"Guinea- alsmede het VW wordt ér ^beschikking." Bij de w 'foU k Nieuw rs aanSedrongen, dat Westelijk meuw-GUlnea 2al worden er. kend als te zun geweest een deel van het voormalige Nederlands-Indië en daarmede als een gebied, dat zijn vrij heid dient te verkrijgen. Aan de v N wordt actieve bemoeienis met Westeiük Nieuw Guinea gevraagd en verzocht dat er bij Nederland en Indonesië op zal worden aangedrongen, hun geschil over dit gebied op vreedzame wijze door onderhandelingen af te wikkelen. Deze onderhandelingen dienen zo spoe dig mogelijk te beginnen „opdat beide landen ophouden met het treffen van voorbereidingen, waardoor Westelijk Nieuw Guinea een slagveld zou kunnen Worden." Voorts wordt aan de V.N. verzocht, naar Westelijk Nieuw-Guinea anti-kolo niale waarnemers te zenden om een overzicht van de toestand te verkrij gen. (PIA) De Nederlandse film „Ciske de Rat", geregisseerd door Wolfgang Staudte, is op het filmfestival van Venetië in de prijzen gevallen. De eerste prijs van het 16de interna tionale filmfestival, de gouden gevleu gelde leeuw van San Marco, was voor de Deense film „Ordct" Het Woord tot stand gekomen onder leiding van Carl Theodor Dreyer. De Russische kleurenfilm „The Cicala", vervaardigd haar een kort verhaal van Anton Tsje- chow, kreeg de tweede prijs. Regisseur van deze film was S. Samsonow. De Verenigde Staten verwierven derde prijs met een gisteravond iertoonde film „The big knife" van Robert Aldrich. De vierde prijs ging haar de Italiaanse film „Le Amiche", film van Michelangelo Antonioni. De volgende prijs was voor de Neder landse film „Ciske de Rat" van Wolf ing Staudte. De vier laatste prijzen zijn „zilveren leeuwtjes". 43.000 arbeiders, erkzaam in 28 fa- leken van de „Westinghouse Electric E°rp°rati°n" in Pittsburgh, zijn giste- en te middernacht in staking gegaan s protest tegen een herziening van werktijden. (AFP) H.M. Koningin Juliana laat zich Dins dagmorgen in de kathedrale kerk en op het kerkhof vertegenwoordigen door ir. C. C. Baron van Tuyll van Seroos- kerken, Heer van Zuylen, opperkamer heer, en jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, kamerheer van H.M. Zoals reeds gemeld, zullen hedena vond om half acht de Metten gezongen worden, voor iedereen toegankelijk. Dinsdagmorgen om tien uur beginnen de Lauden, gevolgd door de pontificale H. Reuiquiemmis. De kathedraal zal dinsdagmorgen uitsluitend toeganke lijk zijn voor autoriteiten en genodig den, voorzien van een speciaal voor de kerk geldend toegangsbewijs. Het R- K. Kerkhof aan de Prinsesselaan is tot twaalf uur voor iedereen toegankelijk; daarna kunnen slechts personen, in het bezit van een speciaal toegangsbewijs, toegelaten worden. Verwacht wordt, dat de H. Requiem mis om half twaalf ten einde zal zijn. Daarna zal in de voor alle verkeer af gesloten Lange Nieuwstraat de begra fenisstoet opgesteld worden, die de rou te Lange Nieuwstraat, Agnietenstraat, Abstederbrug, Maliesingel, Maliebaan, Prinsesselaan zal volgen. Het voorbij trekken van de stoet zal vermoedelijk twintig minuten in beslag nemen. De kist met het stoffelijk overschot van de Kardinaal zal niet in een auto vervoerd, maar door fraters van het Gregorius- huis gedragen worden, voorafgegaan door deputaties van de land-, luoht- en zeestrjjdkrachten en de geestelijkheid in naar rang oplopende volgorde. Ach ter het stoffelijk overschot volgen de wereldlijke autoriteiten in naar rang af lopende volgorde. Op het kerkhof zal de absoute ver richt worden door mgr. dr. B. J. Al- frink. Het is de uitdrukkelijke wens van de Kardinaal geweest, dat er slechts één absoute verricht wordt; gewoonlijk verrichten de aanwezige bisschoppen en kardinalen allen een afzonderlijke ab soute. (Van onze Limburgse redactie) Uit het politioneel onderzoek naar de oorzaak van de brand in de St. Ser vaaskerk te Maastricht is gebleken dat vermoedelijk onvoorzichtigheid met vuur de toren heeft doen vlamvatten. Loodgieter N. B. uit Maastricht, die aanvankelijk wegens een zenuwschok niet kon worden verhoord, heeft thans verklaard dat hij Donderdag tegen de voorschriften in bij het uitvoeren van restauraties aan de toren gebruik heeft gemaakt van een lasapparaat. Hij heeft echter ontkend dit ook Vrijdag gedaan te hebben. Aangenomen dat deze laatste verklaring juist is, achten de brand weerdeskundigen het zeer wel mogelijk dat reeds Donderdag een begin van brandin de toren is ontstaan. Volgens hen Is aanvankelijk wat houtwerk gaan smeulen en is pas Vrijdagmorgen de brand zichtbaar geworden. Advertentie de enige cream die het haar yoedtt Want stlvlfix bevat Puur Sil- vikrin. de na tuurlijke taaar- voedingHet verfraait bet baar, geeft mooie diepe glans en boudt het baar de hele dag keu rig in orde. Het stoffelijk overschot van de Kardinaal, zoals het opgebaard lag in het aartsbisschoppelijk voordat het overgebracht werd naar de kathedraal. paleis Utrecht, Voor het hoar van Gentlemen (Van onze speciale verslaggever) Tweemaal ging er Zaterdagmiddag een schok door de duizenden toeschou wers bij het vliegfeest op Eelde. Bij het slot van het programma, een massa- sprong door leden van de Eerste Ne derlandse Parachutistenclub, bleef een van de valschermen op nog niet ge heel opgehelderde wijze haken. Lutte le seconden slechts zag het publiek de parachutist enkele meters buiten de Dakota aan zijn touwen bungelen. De heer Ten Cate Brouwer, de secreta ris van de parachutistenclub, die via de geluidsinstallatie van het vliegveld de kunst van het parachutespringen uit de doeken deed, kon een verschrikte kreet niet onderdrukken. Maar de pa rachutist, hoog boven in de lucht, gaf een prachtig staaltje van zelfbeheersing te zien. Toen een van de volgende springers langs hem heen schoot, pakte hij zich aan de lijnen van diens para chute vast en zo trok de ander hem los van de Dakota. Enkele ogenblikken slechts buitelden ze samen naar bene den tot ook het valscherm dat was blijven haken zich ontplooide en de pa rachutist de ander veilig kon loslaten. De andere sensatie was van heel wat onschuldiger aard. De programma's waren genummerd en onder de hou ders ervan werd een „eerste vliegles" verloot, die onmiddellijk als program mapunt werd ingelast. Een Drenths boertje bleek de gelukkige, maar zijn animo verminderde naarmate hij de met draaiende propeller gereedstaande Piper Cub naderde. Tenslotte moest zelfs de instructeur de cockpit verla ten om de man met zachte drang in het vliegtuigje te helpen. Het Drenthse boertje zat nauwelijks of hij greep m zijn opwinding de gashandle en terwijl het publiek ging staan en ademloos toe keek, waggelde het „Pipertje met kleine sprongen de startbaan af en de grasmat op, terwijl de verschrikte in structeur vergeefs achter zijn slinger ende machine aanholde. Het boertje vergreep zich vervolgens ook aan de stuurknuppel. Met rukken en stoten steigerde het vliegtuigje vlak boven de grasmat en eerst toen hij met een sier lijke bocht precies over een Harvard heengleed, begreep het publiek dat het met een ervaren piloot te doen had. ■tiet boertje ontpopte zich later als de havenmeester van Eelde. Dit programmapunt was kenmerkend voor het plezierige, vooroorlogse ka rakter van dit vliegfeest, dat een waar dige viering is geweest van het eerste lustrum van de Aero Club „Avio Eel de". Slechts aan het slot mengden de gillende straalmotoren van vier stun tende Gloster Meteors zich met het vriendelijke gepruttel van de Beach- crafts, Harvards en Austers. Daarvóór waren het vooral de zweefvliegtuigen die, geruisloos voortzwevend en zelfs stuntend tegen de achtergrond van een licht bewolkte hemel, het publiek kre ten van bewondering deden slaken. Na de oorverdovende kakofonie van gillen de straalmotoren van de laatste „Ilsy" was het vliegfeest in Eelde een ware verademing. Op vragen van het Eerste Kamerlid De Vos van Steenwijk (WD) betreffen de de tariefsverhoging op de spoorwe gen heeft de minister van Verkeer en Waterstaat het volgende geantwoord: Met ingang van 1 September zijn de prijzen van de weekkaarten en maand- trajectkaarten der Nederlandsche Spoorwegen over alle afstanden ver hoogd. Anderzijds vallen jeugdkaarten en weektrajectkaarten voor alle afstan den buiten de verhoging. De enkele reis- en retourkaarten worden voor alle af standen in prijs verhoogd, met uitzon dering van de zeer korte afstanden, namelijk die beneden 20 km. De tariefs verhoging werkt dus niet uitsluitend voor de grotere afstanden. Van een onbillijkheid kan niet worden gespro ken, aangezien het percentage van de na-oorlogse verhogingen voor enkele reis- en retourkaarten voor de lange afstanden lager blijft dan dat voor de korte. Een uniforme verhoging van de vrachtprijzen over alle afstanden wordt niet juist geacht, omdat bij de na oorlogse tariefsverhogingen de korte af standen zwaarder werden belast dan de langere. Het leggen van een verband tussen toeneming van de overheids bemoeiing in het bedrijfsleven (die vol gens de vragensteller van velen uit de provincie reizen naar Den Haag nodig maakt) en de hoogte der spoor wegtarieven, lijkt de minister niet juist. De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op de wet op het kijkgeld bevat een aantal beschouwingen van de betrokken ministers, op de eerste plaats over het algemeen programma. Het wetsontwerp bevat daar een regeling voor, die in de voorlopige beschouwin gen van de Eerste Kamer critiek heeft ontmoet. De bedoeling van de regeling is niet zo zeer de omroepverenigingen een samenwerking op te dringen, maar die samenwerking als een belangrijk blijvend element vast te leggen. Over de verplichte inbreng van de programma's der omroepverenigingen bij de algemene programma-commissie en het z.g. vetorecht heeft de minister zich andermaal ernstig beraden. Hij zou de verplichte inbreng willen laten val len voor een regeling, waarbij naast de programma's der omroeporganisaties een programma wordt uitgezonden onder naam en verantwoordelijkheid der N.T.S., dat wordt voorbereid door de programma-commissie van de stichting hl samenwerking met een of meer pro grammastaven der omroepverenigingen Het recht der omroeporganisaties om zich tegen een onderdeel van het N.T.S.- programma te verzetten zou moeten blijven bestaan. Voorts zijn er beschouwingen over de wenselijkheid, dat de regering mil joenen beschibaar stelt voor een beeld- omroep. Het is, zo wordt o.m. gezegd, de taak van de regering te zorgen dat die beeldomroep, die niet tegen te hou den is, in vertrouwde handen komt Als een aantal Kamerleden zich voor een fait accompli gesteld voélen, dan hebben zij grotendeels gelijk, doch niet de regering, maar de maatschappelijke en technische ontwikkeling stellen vol dongen feiten. Tenslotte wordt medegedeeld dat de zendtijd voorlopig tot 12 uur per week beperkt zal blijven, dat het kijkgeld op 30 gulden per jaar gehandhaafd wordt, dat het ook betaald moet worden door toestelbezitters, die het Nederlands pro gramma niet kunnen ontvangen, maar dat door de bouw van zenders het Ne derlands programma spoedig overal zichtbaar wordt gemaakt. Geruchten deden de ronde, dat de spoorlijn Bergen-Alkmaar ondanks het besluit van de Spoorwegen om deze lijn op te heffen, zou blijven gehandhaafd. Naar wij van de zijde van de Spoor wegen vernemen, is van handhaving van de Bello-lijn geen sprake. Wel lag het aanvankelijk in de bedoeling enkele kilometers van deze lijn te laten liggen voor bepaalde technische proefnemin gen, die alleen zouden kunnen worden genomen op een lijn die buiten dienst is. Deze proefnemingen gaan evenwel niet door en de Spoorwegen zullen thans zo spoedig mogelijk overgaan tot het op breken van deze lijn 78 Hij stelde de adjudant op de hoogte van de stand van zaken. „Geef onmiddellijk een extra politiebericht uit om dat nummer bekend te maken. Laat speciaal de aandacht vragen van het publiek in Limburg, Noord-Brabant en GelderlandMaar ook in de andere provincies mogen ze de moed niet opgeven, Dijkema! En laat nog eens wijzen op het feit, dat wij met een uiterst gevaarlijk individu te maken hebben, die gewapend is en voor niets terugdeinst. In het bijzonder dient de medewerking te worden in geroepen van garages, benzinepompen, hotels en pensions ..Dijkema knikte zijn chef bemoedigend toe. Met zun rustige, bedachtzame stem zei hij: "Die komt niet meer uit de voeten, meneer Van Houthem. Op de hoofdwegen behoeft hij zich niet meer te laten zien en ergens zal hij toch moeten stoppen voor benzine of eten. Die lunch in Nijmegen is hem door de neus geboord. Ik denk, dat hij nu wel een flauw gevoel in zyn maag zal hebben, vooral ook door de spanning, waarin hij moet verkeren." Toen Van Houthem weer alleen was, glimlachte hij, voor het eerst sedert uren. Dijkema had gelijk... die opwinding maakte een mens ontzettend hongerig. Bjj vtfven, hmHu zou Marie opbellen en vragen om precies om zes uur het eten op tafel te heb ben.... Kwam er iets dringends, dan moest Dijkema het maar aannemen. Met de dienstwagen kon hij om halfzeven weer op het hoofdbureau terug zijn. Het had geen zin hier met een lege maag te blijven rondhangenvooral niet, omdat het wel diep in de nacht kon worden voor het net zich definitief sloot. Nadat hü een afspraak met zün vrouw had ge maakt, bestudeerde hü opnieuw met peinzende ogen de kaart van Nederland. Het meest waarschijnlijk was, dat ze hem in Limburg of Noord-Brabant te pakken zouden krügen. Hü zou wel niet zo brutaal zün om boven de rivieren te komen, want de plaat selijke politie hield zeker het oog op de bruggen en overzetveren. Dertig liter benzine had hü 's mor gens ingeslagenEen paar honderd kilometer! Maar je kon er natuurlük niet zeker van zün of hü intussen niet op een andere manier goedschiks of kwaadschiks had bügetankt. Helmstra moest daar in Nümegcn het extra politie bericht door de luidspreker in het restaurant hebben gehoordHü had zich naar de grens gehaast misschien had hü het op andere plaatsen ook al geprobeerd er overheen te komen want drie uren voor de afstand Nümegen-Venlo was veel. Vreemd, dat er geen verder nieuws binnenkwam! De Mare chaussee had toch onmiddellük de omgeving gealar meerd. Misschien was hü de eerste de beste binnen weg ingeslagen. Zou hü dan toch zün auto in de steek laten en proberen bü een of andere afgelegen boerderü een pak kleren te krijgen? Dan zou het lang kunnen duren, voor de politie er van hoorde! Daarbü kwam, dat hü zich als een rat in de val moest voelen. Dat bewees zün aarzeling bü de Keulse Barrière. Hü rook lont en daarom was hü omge keerd. Ongeduldig schudde Van Houthem het hoofd. Hij wilde er nu maar niet aan denken, tot welke dingen iemand als Helmstra zün toevlucht zou nemen, wan neer hem het water tot aan de lippen kwam. Kijk maar naar de zelfmoord van Telsingerin de nacht nadat hü de politie had ingelicht! De commissaris veegde met zijn zakdoek de zweetdruppels weg, die hem op het voorhoofd kwamen. God, God, had hü dat sujet toch maar veilig in het schuurtje. En die telefoon bleef maar zwügen. Om vüf voor zessen nam Dijkema de wacht in de commissariskamer over. Nog steeds was er geen nieuws na het bericht uit V.nlo. Binnen een ha!" uur was Van Houthem terug op het hoofdbureau. Zün vrouw, die de dringende en her haalde oproep van de politieberichten over de ra diozenders had gehoord, begreep dat Arend zqn ge dachten moeilük aan huiselüke zaken kon wüden. Zwü- gend hadden ze aan tafel gezeten; hü hongerig als een wolf zün eten verwerkend, nauwelüks ziende wat er op zün bord lag, zü met een half oor luisterend, om onmiddellük te kunnen opspringen, wanneer de telefoon zou schellen. Maar het nieuwe, waarop de commissaris zo vurig hoopte, bleef uit. Uur na uur liep hü met lange passen en gebogen hoofd zün kamer op het hoofdbureau op en neer, büna moedeloos wor dend onder zijn gedwongen werkeloosheid. Van tijd tot tijd ging de deur op een kier open en verscheen een ogenblik 't witte hoofd van Dijkema. Hij behoefde zijn rusteloze chef maar een ogenblik aan te zien om te weten, dat het afmattende wachten nog steeds geen einde had genomen. Om tien minuten over negen kwam het lang ver beide bericht. De politie uit Borne liet weten, dat een half uur te voren bij de grens van de gemeente een onbeheerde auto op een stille weg was aangetroffen. Het num mer was GX 2222, de wagen was een donkerblauwe Chevrolet-sedan, model 1945. De nummerborden wa ren met dik koperdraad op de daarvoor bestemde plaatsen bevestigd. Het was een wonder, dat ze er op die slechte weg niet waren afgedanst, want het zag er uit als amateurswerk. De tank was vrijwel leeg, maar radiator en motor waren nog zeer warm, toen de Chevrolet was gevonden. In het inwendige van de wagen werd niets aangetroffen; de bestuur der was in geen velden of wegen te bekennen. Vermoedelük had hü de wyk genomen in een na- büzünd bosperceeltje. De wachtmeester, die de wa gen had ontdekt, had begrepen dat hü in zijn eentje de vluchteling in het zwaar begroeide terrein niet zou kunnen opsporen. Bovendien liep het tegen de nacht, zodat er weinig verkeer was op de buiten wegen, waarop hü een beroep had kunnen doen voor assistentie. Hij had zijn adjudant uit een nabüzünd café opgebeld om zijn nieuws door te geven. De adjudant was onmiddellük begonnen met het telefo nisch kennisgeven aan alle hotels en pensions in de omtrek, dat de man wiens aanhouding door de radio was gevraagd, zich waarschünlük in de omgeving ophield en zich mogelük zou aanmelden voor een maaltüd of onderdak. Hü had verzocht de vluchte ling logies te geven of voedsel, maar onverwüld de politie te waarschuwen, opdat deze verdere maatre gelen zou kunnen nemen. Verder was aan de recher che in Almelo en Enschede meegedeeld, dat de Che vrolet was opgespoord. Ook was bericht gezonden aan de nabüliggende grensposten. Er waren een stuk of wat wachtmeesters en enkele beschikbare onbe zoldigd rüksveldwachters aangewezen om extra ron den te maken in de buurt van de verlaten auto. Als er iets nieuws te melden viel, zou de adjudant van Bome dit dadelük doorgeven aan Amsterdam. (Wordt vervolgd) Sidi Mohammed ben Yoessef, de af gezette sultan van Marokko, heeft het Franse plan tot herstel van de orde in Marokko aanvaard, aldus heeft de speciale Franse afgezant naar de ver bannen sultan op Madagascar, gene raal Catroux, bij zün terugkeer in Pa rijs meegedeeld. Catroux zei dat een paradoxale toestand was opgelost door de man, die van de troon gestoten was, te vragen zün medewerking te verlenen bij het herstel van de in Ma rokko ve-oorzaakte schade. De ex- sultan had het Franse verzoek inge willigd zonder aan te dringen op zün restauratie. De Franse autoriteiten in Marokko hebben overigens met de grootste spoed veiligheidsmaatregelen genomen in verband met de mogeiyke ongeregeld heden door Marokkaanse nationalisten, die vandaag zouden kunnen uitbreken. Want voor 12 sept. heeft de Franse re gering het Marokkaanse volk een op lossing toegezegd over de vraagstuk ken van de dynastie en grotere mate van zelfbestuur voor het protectoraat. Vier honderd Franse families werden vanuit de inheemse wijk te Meknes in allerql geëvacueerd en in scholen on dergebracht. Twee bataljons van kolo niale infanterietroepen rolden door de straten van Casablanca in jeeps, ge pantserde vrachtwagens en automobie len. De Franse troepen in Marokko hebben thans het getal tachtig duizend bereikt en de autoriteiten geloven de onrust thans te kunnen tegemoet treden met voldoende veiligheidstroepen. Generaal Boyer de Latour heeft zijn voorgenomen bezoek aan Parüs niet door laten gaan gezien de gespannen toestand in het protectoraat. Hü zal persoonlü'k de maatregelen treffen die nodig mochten zün wanneer opnieuw onrust zou uitbreken. De verklaring van de verbannen sultan Ben Yoessef dat hü thans accoord gaat met de voorge nomen Franse plannen voor een re- gentschapsraad voor Marokko en zijn overbrenging naar Frankrük is onmid dellijk via de Marokkaanse radiosta tions verspreid. Vliegtuigen bevinden zich boven alle grote steden om on middellük demonstraties of samenscho lingen van Marokkanen te kunnen op sporen. Vanuit het koninklüke paleis te Ra bat werd nog geen bericht ontvangen of de sultan bereid zou zün af te tre den. Een der essentiële punten van het programma-Faure voorziet in de troonsafstand van sultan Ben Arafa. Volgens welingelichte kringen zouden de mededelingen van de sultan dat luj een goddelüke missie heeft te vervullen, slechts schü'n zün en zou hü er zelf volkomen toe bereid zün af te treden. Een aantal hof-functionarissen en een groep conservatieve Franse kolonisten zouden zün besluit af te treden nog in de weg staan. De maatregelen van de resident-ge neraal om de Marokkanen het recht te geven arbeiders-vakbonden te stich ten en het voorstel dat in de indus trieën commissies worden opgericht om de verhouding werkgever en werknemer nader te bepalen heeft de gemoederen enigszins tevreden ge steld. De Union Marocaine des tra- vailleurs, een der grootste Marok kaanse vakbonden, welke sinds het einde van de tweede wereldoorlog een clandestien en ondergronds be staan leidde, kan thans voor het dag licht treden. Op het Gare de Lyon, in Parijs, is het gisteren tot een botsing gekomen tussen ongeveer vier honderd reser visten van de luchtmacht en de politie. De reservisten weigerden in de trein te stappen, waarmee zü op weg naar Noord-Afrika zouden gaan voor het ver richten van militaire dienst. Zij riepen „Marokko voor de Marokkanen" en „Wij willen niet gaan". Er vielen geen slachtoffers. De trein moest zonder hen vertrekken. (Reuter-U.P.) Advertentie e met twee jaar buiten- i J gewoon verlof zijnde wachtmeester der rijks politie L. Bos (35 jr.) uit het N.- hollandse plaatsje Hoogwoud is eigenlijk een avonturier, al zou hij dit zelf niet graag met zoveel woorden durven zeggen. Hij is bovendien een van het slag, dat wij graag optimistische lieden zouden willen noemen, maar dat door menigeen wordt betiteld als durfallen of lucht- hartigen. v Woensdagmiddag stapt de heer Bos in het vliegtuig, dat hem midden in de nacht in Tel Aviv zal doen arriveren. Dan be gint het nieuwe leven, het werk als bewakingsofficier bij de Verenigde Naties met als voorlopige standplaats Jeruza lem. Dan gaat een wensdroom toch nog in vervulling. Eigen lijk had hij al lang niet meer gerekend op die kans, om naar Israël te kunnen. Het kwam zo: Het vorig jaar verscheen er een bericht, dat drie Nederlan ders in aanmerking kwamen, om m dienst van de Verenigde Naties te komen in Israël of Pakistan. Wachtmeester Bos had er wel oren naar. Niet, dat hij het in Nederland niet naar zijn zin had, maar in het bui tenland is altijd wel wat nieuws te zien. De oproep ter nadere kennismaking volgde. Uit acht man moest de keuze gedaan worden, maar wachtmeester Bos was de eerste, die van de lijst afviel. Hij had op dat ogen blik een schouderfractuur en was feitelijk goed en wel uit het ziekenhuis ontslagen. Het ongeluk had hij opgelopen in een voetbalwedstrijd met het districtselftal van de rijkspolitie. Teleurgesteld ging de wachtmeester naar Hoogwoud terug, maar voor hij de trein opzocht, ging hij nog even terug naar de lieden, waarmee hij had gesproken en verzocht om, als er mettertijd toch nog een plaatsje vrij kwam, hem opnieuw een kans te geven. Welnu, drie maanden geleden ging de telefoon. Of de wachtmeester nog steeds de zelfde plannen hadNu is het dan zover. Helemaal vreemd is het verblijven in een vreemde omgeving de nieuwe bewakingsofficier bij de V. N. zeker niet. Vlak voor en gedu rende de oorlog heeft hij in de broodbakkerij van zijn vader in Woer den gewerkt, daarna echter was hij een van de eersten, die naar Indo nesië vertrok. Als sergeant bij de infanterie heeft hij er onder meer de eerste politiële actie meegemaakt. ,J)at was eigenlijk een peule- schilletje", vertelt de heer Bos. ,J)e normale patrouilles waren veel zwaarder". Na drie jaar Indië ging hij als politieman naar Texel. Drie jaar later trok hij naar Hoogwoud en nu gaat hij voorlopig voor twee jaar naar Israël. Bevalt het, wel, dan blijft hij langer weg. Is het zen tegenvaller, dan kan hij onmiddellijk terugkeren in 's rijks dienst. Mag men de heer Bos geloven, wij geloven niet, dat Israël een tegenvaller zal worden. Het enige spijtige aan de nieuwe onderneming vond de nieuwbak ken ambtenaar bij de Verenigde Naties, dat hij zijn verloofde althans voorlopig in Nederland moet achterlaten. Eén van de voorwaarden was namelijk, dat men als ongehuwde in dienst moest treden. Inmiddels is daarvoor ook een oplossing gevonden. De verloofde komt hem zo spoe dig mogelijk achterna. De nodige formaliteiten, als het verkrijgen van een visum, zijn al vervuld. Men kan namelijk voor drie maanden als toerist naar Israël. „Och", vertelt de wachtmeester, „en als ze er een maal is: hebben we drie maanden de tijd om het zo te regelen, dat ze mag blijven en dan kunnen we daar trouwen. In het contract staat im mers niet, dat je ongehuwd moet blijvenTe oordelen naar de over tuiging in de stem, waarmee dit wordt verteld, is mejuffrouw Annie Silver uit Hoogwoud binnenkort mevrouw Bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5