Onder droef gebeier van de Domklokken ZWIJGEND TEN AFSCHEID Sobere uitvaart, maar toch w LCk Receptie in het Kremlin zuivert de gespannen atmosfeer groots en luisterrijk Koud weer met buien Boelganin; „Ik behoor tot de optimisten' Adenauer typeert Khroesjtsjev Weinig houvast 4 Twee kardinalen, zeven ministers 1 zestien bisschoppen begeleiden hem naar de laatste rustplaats Overweldigende belangstelling Metten en Lauden Bidprentje voor kardinaal De Jong t Krans van het Koninklijk Paar Op het priesterkoor Kanselier Adenauer Op het kerkhof dee MORRIS (efoteycu (mij! Het weer Premier Boelganin Nikita Khroesjtsjev Als de wens er maar is... JWSDAC 13 SEPTEMBER 1955 79ste JAARGANG No. 26396 Twee Kardinalen, zeven ministers, zestien bisschop per en tal van andere kerkelijke en wereldlijke hoog- waardigheidisbekileders hebben hedenmorgen het stof felijk overschot van Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong ^ar zijn laatste rustplaats begeleid. Langer dan een kilometer was de stoet, die door Utrecht trok, terwijl uit Domtoren het droef gebeier van klokken neerdaalde, iienduizendlen mensen hadden zich langs de route ge schaard, om de Kardinaal zwijgend een laatst vaarwel toe ie roepen. De vlaggen rouwden halfstok, het verkeer was Cm gelegd en zo stond heel Utrecht in het teken van dit laatste afscheid. Een uitvaart, zoals de residentie van d'e Kardinaal nooit eerder gezien had, sober, maar toch groots en luisterrijk. Het laatste eerbetoon aan hem, op wie van toepassing was: „Groot is zijn roem, diank zij Uw hulp, o Heer; met grootheid en luister hebt Gij hem getooid", de Psaiim (20,6), die mgr. Geerdinck tevoren tot uitgangspunt van zijn lijkrede gekozen had. Langzaam bewoog de stoet fcich door de overvolle straten, voorafgegaan door deputa- ties van leger, vloot en luchtmacht, elk 24 man sterk en Vergezeld van de hoofdaalmoezeniers mgr. H. J. J. M. van Vaelen, mgr. J. F. M. de Sain en R. H. M. Verhoeven. Overzicht van het priester koor tijdens de plechtige uit vaart van Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong in de kathedraal te Utrecht. Reis naar Moskou niet vergeefs... MOTOR BROMFIETSKLEDING Alles sal goed gaan.. Gisteren hebben wij de richt lijnen voor de schrijfwijze van de Nederlandse taalzoals die voor de openbare lichamen gelden, toege licht met een aantal regels, die zijn ontleend aan de ,Jeidraad" bij de „Woordenlijst van de Nederlandse Taal", samengesteld door de Belgisch-Nederlandse spellingcom missie. Wie de gegeven regels kent, moet echter niet de illusie koeste ren, dat hij er daarmee is, althans niet voor wat de schrijfwijze van de bastaardwoorden betreft. Een algemene regel, die geldt voor woorden met c (uitspraak s), c (k), qu (kw), ou (oe), y (ij, luidt dat het meer Nederlandse letterteken wordt gébruikt, wan neer dat reeds grotendeels de gewoonte was. Derhalve: sigaret, karton, kwitantie, toerist, ritme. Nu is het voor de gewone ge bruiker al dikwijls moeilijk om zonder meer uit te maken, of een bepaalde schrijfwijze zo de ge woonte geworden is, dat ze nu als voorgeschreven geldt. De deskun digen hébben het hgm evenwél nog moeilijker gemaakt door de wijze, waarop zij zélf hun algemene regel hébben toegepast. Zij hébben weliswaar in de meeste gevallen slechts een voor keur uitgesproken, maar ambte lijk is die voorkeur nu voor schrift, tengevolge waarvan offi ciële schrijfwijze wordt: antikleri kaal en clerus, antikrist en christendom, kritiek en criticus, elektricien en electoraat, elektro- kutie en executie, kandidaat en canapé, kostuum en colbert, kome die en comité, komplot en com mensaal, kosmografie en corres pondent, kwintessens en qua tertemper, oktober en octrooi, produktie en reductie, publïkatie en redactie, rekruut en record, soeverein en gouverneur, toerist en souvenir, vakantie en vacant, akoestiek en acoliet. Wij zijn niet gerechtigd op deze zaken taalkundige critiek te leveren, maar het moet ons van het hart, dat het voor de doodge wone, cdledaagse taalgebruiker nogal inconsequent lijkt. Hoe het misschien toch in de aangehaalde regel past moet hem wél ontgaan. Toch zou hij, dunkt ons, mogen verwachten, dat men hem spelling regels geeft, waaraan hij een redelijk houvast heeft en die hem niet nopen voortdurend de woor denlijst te hanteren. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ,'slafoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 °;J<ant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 blJkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 2S cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, (2.17 per maand, f 6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. tienduizenden groeten de kardinaal Daarna volgden fraters en zusters, ludenten van seminaria, kapelaans, rectoren, professoren van seminaria, Aalmoezeniers, vrienden van de Kardi naal, pastoors van Amersfoort en utrecht, oud-pastoors van Ameland, de- ^ns van het aartsbisdom, klasgenoten de Kardinaal, provinciaals en over- van orden en congregaties, de ka rtels van Den Bosch, Haarlem, Roer end en Breda, huisprelaten en geheim kamerheren van Z.H. de Paus, oversten ah de zusters van Amersfoort, Tilburg het „Huis met de blauwe ruitjes iv<rs, zusters en verdere familieleden Cr Kardinaal, o.a. zijn broer, pas- de Jong uit Schoten, het me- Cnnoen n kaPittel' abten, missiebis- VoiffifiJr buitenlandse bisschoppen, het t'ai.r luiro ?erlandse Episcopaat en de TrarJnternuntius mgr. Paolo C°^be' Jf pr!ffaal Frings uit Keulen en dmaal flr| uit Londen reden per Vt,r? naar r,rHi<ro khof- evenals twee mtegenwoordigers Van H.M. de Konin- «h, ir J-. C. baron van Tuyll van Se- ^oskerken, Heer van Zuyien, en jhr. S* J. Th. M Smits van Oyen, resn. op- kamerheer en kamerheer van H M K^ede de minister-president dr' W i5ees en de ministers mr. L. A. Donker n Prof. w. J. A. Kernkamp. de geestelijkheid volgde het stof je overschot van de Kardinaal. De mahoniehouten kist met het bronzen „*slae en het wapen van Z. Em. was „v. een platte lijkwagen geplaatst, die h«4 °kken werd door 24 fraters van St. Gregoriushuis te Utrecht. De a£en, speciaal voor deze gelegenheid luï5aakt' bestond uit een chassis op k "mtbanden, waarop een twee meter 8 Podium was geplaatst, bekleed met bruin velours. De kist was niet bedekt. Bovenop lag de rode Kardinaalshoed. Het kussen met onderscheidingstekenen werd door theologanten van het groot seminarie voor het stoffelijk overschot uit gedragen. Verkenners droegen de vele kransen. Het ere-eskorte werd gevormd door zes Maltezer Rid ders, mr. E. H. j. Baron van Voorst tot Voorst, mr. e. C. M. M. Ba ron Speyart van Woerden, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, jhr. R- A. F. C. van Grotenhuis, mr. H. L. F. M. van Hövell van Wezefeld en Wester- fiier en dr. S. F. C. A. M. Baron van Wijnbergen. Achter de lijkwagen liepen in de stoet mee de ministers prof. dr. L. J. M. Beel, A. C. de Bruijn, mr. J. M. L. Th. Cals, mr. F. J. F. M. van Thiel, de staatssecretarissen mejuffrouw dr. A. de Waal, dr. G. J. M. Veldkamp en H. C. W. Moorman, de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman en mr. L. G. Korten- horst de commissarissen der Koningin van Utrecht, Noord Brabant en Lim burg resp. nu1- c- Th- B' Graaf van Lvnd'en van Sandenburg, prof. J. B. de Quay en dr F. J- M. A. H. Houben, burgemeesters hoogleraren, vertegen woordigers vim de katholieke .stands- e7 vakorganisaties, jeugdbeweging en tal van andere organisaties. Maandagavond om half acht waren de Metten gezongen door alle semina risten van het groot-seminarie Rijsen- hurg, onder leiding van directeur J. J- H. Voncken van de R.K. Kerkmuziek- school. Celebrant was mgr. D. Huur- üeman, vicaris-generaal van de aarts bisschop. De kerk was tot in de uiter ste hoeken gevuld en na afloop stonden Aderden mensen voor de ingang om hoewel de tijd hiervoor om zes De overledene heeft tijdens zijn aardse leven te kennen gegeven, dat zijn bidprentje ons, die achter blijven, moest herinneren aan zijn rotsvast geloof in deze waarheid: Ik geloof in het eeuwige leven. Daarom moge hier worden her haald, wat de beminde en diep be treurde dode schreef in zijn Vas tenbrief van 1948: „Ons vaderland is in de hemel. Vandaar verwachten wij de Verlos ser Jezus Christus, de Heer. Hij zal ons vernederd lichaam herscheppen, aan Zijn verheerlijkt lichaam ge lijk. (Phil. 3, 20-21). De gedachte aan het eeuwige leven geeft ons hier op aarde de kracht om de wil van God met de hulp van Zijn ge nade te vervullen, en zij is ons een troost en sterkte in de beproevingen van deze wereld." Bidden wij voor hem, dat hij thans moge bezitten, waarin hij zo vast heeft geloofd. Laat ons bidden. Verleen ons, Heer, dat Gij de ziel van uw dienaar Johannes, die Gij verlost hebt uit de moeilijke strijd van deze wereld, doet delen in het geluk van uw Heiligen. Door Chris tus onze Heer. Amen. de Jonn itr ft1 de adjudant van H. M. de Koningin, kapt.-lt. t. Z., P. J. S. 9eip-od n-, opdracht-van M. de Koningin en Prins Bernhard, een krans ïfnrwH i v?et ,van de katafalk, waarop het stoffelijk overschot van Johan- kran* :ong lag opgebaard in de kathedrale kerk te Utrecht. De van witte chrysanten was getooid met een rood-wit-blauw lint met de initialen van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins uur reeds verstreken was langs het stoffelijk overschot te defileren. 's Avonds laat werd het stoffelijk overschot in een mahoniehouten kist gelegd, inwendig bekleed met zmk dat dichtgesoldeerd werd. Op het deksel is een groot gesmeed kruis aangebracht en daaronder het wapen van de Kar dinaal met het devies „Dominus mini adjutor". Onder het wapen had de Utrechtse edelsmid Leo Brom de vol gende tekst geplaatst: Johannes Card, de Jong, Archi-epus Ultrajectens, 10 sept. 1885—8 sept. 1955. Om tien uur begonnen hedenmorgen de Lauden, gezongen door een sehola van het groot-seminarie. Celebrant was de apostolisch-administrator, mgr. dr. B. J. Alfrink, die om half elf eveneens de pontificale Requiemmis opdroeg, geassis teerd door mgr. D. Huurdeman, vicaris- generaal, als presbyter assistens, mgr. G. C. Hartman, president van het groot seminarie Rijsenburg, als diaken en de ken I. van den Berg uit Oldenzaal als subdiaken. Het priesterkoor was in eenvoudige rouw gestoken, geheel overeenkomstig de wens van de Kardinaal. Slechts bo ven de kanunnikenbanken was een zwarte rand aangebracht. Op het altaar stonden goudkleurige kandelaars, even als h.et kruis doorschijnend omfloerst. Aan de voet van het priesterkoor was de kist met het stoffelijk overschot ge- plaatst, aan weerszijden omgeven door vier brandende kaarsen op grote zilve ren kandelaars. Zes Maltezer ridders vormden de erewacht. Een bleke zon, die door de regen wolken brak, gaf enige glans aan het boeiende kijkspel, dat zich voor de ogen van honderden toeschouwers ont rolde bij de ingang van de kathedraal. Negenhonderd genodigden kwamen per auto of te voet bij de kerk aan. Het zwart van de wereldlijke autoriteiten en lagere geestelijken voerde de bo ventoon, afgewisseld met het paars van bisschoppen en andere monseig neurs. Het felle rood van de Malte zer ridders en de witte mantels van de ridders van het Heilig Graf vorm den de lichtere toets, evenals het goud van de uniformen, waarin de vertegenwoordigers van H. M. de Koningin gekleed waren. Om kwart voor tien begonnen de klokken van de kathedraal een mo notoon welkom te beieren, terwijl verkenners en welpen, met een rouw band om de arm, aan weerszijden van de ingang een erehaag vormden. Stram salueerden zij voor de hoge autori teiten, die door ceremoniarii, leden van Veritas, naar hun plaatsen wer den begeleid. Reeds om half tien betraden de eer ste genodigden en autoriteiten het kerk gebouw, dat allengs geheel gevuld werd De hoogste kerkelijke autoriteiten had den op het priesterkoor plaatsgenomen; aan de epistelzijde, op een kleine ver hoging naast de celebrant en de assis tenten, bevonden zich Kardinaal Griffin en Kardinaal Frings; aan de evangelie zijde nam de Pauselijke Internuntius, mgr. Paolo Giobbe, plaats. Het voltallige Nederlandse Episcopaat, mgr. dr. C! Lemmens van Roermond, mgr. J. P. Huibers van Haarlem, mgr. W. A. P. M. Mutsaerts van Den Bosch, mgr. J. W. M. Baeten van Breda en mgr. dr. J. H. H. Hanssen, coadjutor van Roermond, de aanwezige buitenlandse bisschoppen en de missie-bisschoppen zetelden in de koorbanken. Onder de hoge geestelijk heid bevonden zich mgr. M. Keiler, bis schop van Munster, mgr. C. Kramer O.F.M. van Luanfu, mgr. J. Buis, Mill Hill van Jesselton, mgr. C. Dubbeldam van Jubalpur, mgr. Jac. Romijn, mgr. N. Brans, apostolisch vicaris van Medan, mgr. H. J. Paulussen, oud-bisschop van Kumasi, mgr. Th. van Lierde O.E.S.A sacrista van Z.H. de Paus, mgr. N. Ver hoeven, apostolisch vicaris van Manado mgr. prof. H. van Waeyenburg, rector magnificus van Leuven, mgr. dr. W. van Hees, magister generaal van de Kruis heren, dr. Serv. Mackay, assistent gene raal van de Augustijnen, abt dom dr. Aug. Giesberts O.C.S.O. uit Tegelen, dom O. Andriessen O.S.B. uit Egmond, dom C. R. Tholens O.S.B. uit Doetinchein, dom H. Mahler uit Oosterhout, abt C. Tewes uit Arkel, prof. dr. W. Onclin uit Leuven, dr. J. Ondersteijn van de abdij "an Berne en dr. H. Müssener en dr. H. Firmenich, vertegenwoordigers van de bisschop van Aken. Voorts waren aanwezig de geheim kamerheren van Z.H. de Paus, rector W. v. d. Hengel uit Amersfoort, prof. H. J. H. M. Fortmann uit Huis ter Hei de, pastoor A. G. Smit uit Soestdijk, pas toor W. Nolet uit Amsterdam, deken J. Scholtens uit Wolvega, dr. Th. v. d. Born uit Breda en deken A. F. J. H. de Wit uit Zwolle, de huisnrelaten van Z.H. de Paus, mr. F. J. C. M. Op de Coul, directeur R.K. Onderwijsbureau, en prof. R. Post uit Nijmegen, de secre taris van het R.K. Kerkgenootschap, dr. J. Loeff, de directeur van de Katholie ke Actie, M. J. Doesburg, en de natio naal directeur van de Pauselijke Missie genootschappen, mgr. H. J. J. van Hus- sen. De liturgische gezangen onder de H. Mis werden uitgevoerd door het koor van de kathedrale kerk en de schola van de R.K. Kerkmuziek, onder leiding van directeur J. J. H. Voncken. Over eenkomstig de wens van de Kardinaal werd uitsluitend Gregoriaans gezongen. Aan het einde van de pontificale Requiem-mis hield Mgr. dr. J. A. Geerdinck. officiaal van het Aarts bisdom, de lijkrede, die men elders in dit nummer kan aantreffen. Om alle aanwezigen in staat te stel len de plechtigheid op het priesterkoor geheel te volgen, waren aan weerszij den in de zijbeuken vier televisie-ont vangtoestellen geplaatst, die het voor de onmiddellijke uitzending opgenomen beeld dus ook in de kerk weergaven. Pater G. Lohuis O.F.M. verzorgde voor de kiikers in de huiskamers een sober commentaar. Paul de Waart deed dit huiten bij het formeren van de rouw stoet en pater Brockbernd langs de route op de Maliebaan. Narlaf Mer Alfrink met dezelfde as sistentie als enige bisschop de absoute in de kerk verricht had, werd om twaalf uur het stoffelijk overschot door acht fraters uitgedragen en op de wagen geplaatst. Juist toen het eerste deel van de stoet geformeerd werd, begon het zachtjes te regenen. Om kwart over twaalf zette de stoet zich langzaam in beweging over de Lange Nieuwstraat, de Agnietenstraat, de Absteder brug. de Maliesingel en de Maliebaan langs het aartsbisschoppelijk paleis. De re gen viel daar in stromen neer. Maar desondanks bleef het publiek belang stellend toezien. Men nam eerbiedig stilte in acht bij het voorbijtrekken van de lijkwagen. gelastigden van Oostenrijk en Luxem burg. de consul-generaal van Frankrijk, mr. H. W. de Vink en Jos Veldman, le den van Ged. Staten van Utrecht, bur gemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, van Utrecht, burgemeester J. Mo lendijk van Amersfoort, mejuffrouw dr. J. C. M. M. Geldens, secreta resse van H.K.H. Prinses Wilhelmina, als persoonlijke relatie van Z.Em., ba ron MichieJs van Kessenich uit Maas tricht, geheim kamerheer van Z. H de Paus met kap en degen, de ere-kamer- heren van Z. H. de Paus, H. A. Hey- meyer van Heemstede, S. Arntz Gras veld, P. J- Spoorenberg en W. P. J. Croon, de commandeur en secretaris van de Commanderije van het H. Graf, mr. dr. L. N. Deckers en prof. G. H. L. Zeegers, prof. dr. L. J. Rogier, rector magnificus van Nijmegen, en de Nij meegse hoogleraren prof. dr. H. H. Janssen, prof. dr. F. Th. Rutten, prof. dr. F. G. van der Meer en prof. dr. W. v. d. Pol, mr. H. W. J. M. de Jong, se cretaris van de St. Radboudstichting, mr. B. J. M. van Spaendonk, secretaris van curatoren van Tilburg, prof. dr. J. J. J. Dalmulder uit Tilburg, prof. dr. H. W. Julius, rector magnificus van Utrecht, prof. dr. H. Th. Fischer uit Utrecht, prof. dr. ir. G. F. A. Teilegen, voorzitter van de Katholieke Actie, en kolonel jhr. J. J. G. Althing von Geusau, garnizoens commandant van Utrecht. Op het R.K. Kerkhof hadden zich reeds honderden mensen verzameld. Zij werden op enige afstand gehou den om de officiële personen in de gelegenheid te stellen zich rond het graf te scharen, dat naast de rouw kapel voor het stoffelijk overschot van Z. Em. was ingericht. Aan het graf werd de absoute verricht door mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, oudste bisschop in anciën niteit van het Nederlandse Episcopaat, geassisteerd door mgr. Huurdeman, mgr. Hartman en deken Van den Berg. Onder de wereldlijke autoriteiten, die ook op het kerkhof aanwezig waren, bevonden zich de voorzitters van de K.V.P.-fracties in de Eerste en Tweede Kamer, mr. G. C. J. D. Kropman en prof. mr. C. P. M. Romme, staatsraad mr. J. R. H. van Schaik, de Tweede-Ka merleden pater dr. J. G. Stokman en mej. Marga Klompé, de ambassadeur van België, de gezanten van Ierland, Portugal, Columbia en Ecuador, de zaak- (Van onze weerkundige medewerker) Nog vrij onverwacht zijn wij giste ren, na een mooie zondag, de herfst in gegaan. Het front waarachter vandaag veel koudere lucht ons land is gaan bin- nenstromen, veroorzaakte, vooral in het oosten van Nederland, gisteravond en m de afgelopen nacht veel regen. Op het vliegveld Deelen bij Arnhem was om zeven uur maandagavond al 17 mm gevallen; vanmorgen werd op het vlieg veld Twente 18 mm en in De Bilt 16 mm regen gemeten. De depressie-activi teit is groot; voor de komende dagen is in dit verband onbestendig weer met buien te verwachten. De temperatuur, die gistermiddag in Limburg nog tot 22 gr. C. kon stijgen, zal in het gehele land belangrijk lager worden, ongeveer tussen 16 en 17 gr. C. Advertentie BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 EERO. B0LSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 (Tot Woensdagavond) Veranderlijke bewolking met buien, hier en daar met onweer. Matige tol vrij krachtige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in tem peratuur. Zon; 6.13-19.02. Maan; 4.02-17.51. De besprekingen tussen de Russische en Westduitse delegaties in Moskou zijn I tot nu toe nog immer zonder resul taat geweest. Een schitterende recep- j tie op het Kremlin was gisteravond I voor kanselier Adenauer en de Sovjet- leiders een uitstekende gelegenheid om enkele openbare uitspraken te doen, waaruit bleek dat er nog geen enkele beslissing van betekenis is genomen. De besprekingen zijn kennelijk vastge lopen op de Duitse weigering het Rus sische aanbod van volledige normale diplomatieke betrekkingen te accepte ren. Toch heeft de gala-receptie in -e schitterend verlichte St. George-zaai vaD het grote Kremiin-paleis vermoedelijk enige verlichting gebracht in de ge spannen toestand die tussen de twee delegaties was ontstaan. Het schijnt dat voor de besprekingen van van daag zelfs enig optimisme gerechtvaar digd is. Tijdens de receptie heeft kan selier Adenauer met Boelganin een ge sprek gevoerd, Jat kennelijk vrucht heeft gedragen. De Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken Von Bren- tano zei tenminste naar aanleiding van dit gesprek dat er „een zekere toena dering was, alsmede een vermindering van de spanning." Na de receptie heeft de Bondskan selier aan premier Boelganin voorge steld, vóór de reeds vastgestelde bij eenkomst van vanmorgen een bespre king onder vier ogen te voeren, of al leen met de ministers van Buitenlandse .Zaken samen te komen. Tot dusverre is van Russische zijc" 3 op dit voorstel nog geen antwoord ontvangen. Behalve de leden van de Westduitse en Russische delegaties waren bijna alle buitenlandse vertegenwoordigers ter re ceptie gekomen. Vertegenwoordigers van de landen, in de eerste plaats com munistische, die geen diplomatieke be trekkingen met Bonn hebben, waren niet aanwezig. Boelganin verklaarde tijdens de receptie er van overtuigd te zijn dat in zijn besprekingen met de West duitse leiders „alles goed zal gaan." Hij bracht een toast uit op „het aan gaan van normale en diplomatieke be trekkingen" tussen de twee landen en zei „Ik behoor tot de optimisten." De leider van de communistische partij, Nikita Khroesjtsjev, voegde hieraan toe; „Als aan beide zijden de wens er maar is." De bondskanselier bracht een dronk uit op de goede, vriendschappelijke betrekkingen met de Sovjet-Unie. Hij zei dat de laatste dagen een „zeer openhartige en soms zelfs zeer harde meningsuitwisseling" te zien hebben gegeven. Zich naar de bolwangige Khroesjtsjev kerend, zei hij glim lachend: „Mijn buurman aan de rech terzijde, de heer Khroesjtsjev, heeft nooit zijn gedaenten onder stoelen of banken gestoken. Ik geloof niet dat hij dat ooit doet en het lijkt me een goed idee." Hij dankte Boelganin voor de gastvrijheid in Moskou en voegde hieraan toe: „Wij zullen vertrekken met de overtuiging dat deze reis naar Moskou niet vergeefs was en dat zij ons vele goede en nieuwe indruk ken heeft gegeven." Duitse kringen deelden mee dat de regeringshoofden op hun zitting van twee uur met de andere delegatieleden gistermiddag er niet ir. geslaagd waren overeenstemming te bereiken over de zelfde kwesties die de ministers van Buitenlandse Zaken gistermorgen aJ in een impasse hadden gebracht. De twee partijen hebben hun houding aldus b-- formuleerd: de Russen wensen volledige formele diplomatieke betrekkingen als voorwaarde voor elke tegemoetkoming aan de Duitse wensen, met inbegrip van de kwestie der gevangenen. i Duitsers wensen normale betrekkingen, maar pas later een uitwisseling van ambassadeurs, omdat diplomatieke be trekkingen misschien erkenning van de Oostduitse regering zouden implice ren. Volgens het Franse persbureau AFP heeft Adenauer aan de ambassa deurs der „Westelijke Grote Drie" te Moskou medegedeeld, dat hij met de Sovjet-leiders overeen is gekomen dat er permanent diplomatiek contact tus sen Bonn en Moskou zal zijn, zonder dat dit voorlopig het aanknopen van normale diplomatieke betrekkingen zal inhouden. In onofficiële Westduitse kringen werd vernomen, dat Je Russische onder handelaars gisteren de mogelijkheid naar voren hadden gebracht een com missie van Oost. en Westduitse verte genwoordigers met een Russische voor zitter te vormen teneinde de kwestie van de nog in gevangenschap ver kerende Duitsers te bestuderen. Vol gens deze kringen hebben de Westduit sers in beginsel toegezegd tezamen met de Oostduitsers aan zulk een commis sie deel te nemen, omdat dit geen poli tieke maar een menselijke kwestie is. (UP, Reuter. AFP) iiiiimimiiiummiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiMHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1